Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Мустаҳкамлаш .
|
Таълимий мақсад
| 2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини тузиш .
2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Мантиқий масалалар , бошқотирмалар ҳақида тушунчаси бор .
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Олган билимларини ҳаётда қўллай олиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: марта кам , марта ортиқ .
Таянч сўзлар: сонлар , йиғинди , ифода .
Диалог:- Масала ва мисолларни ечинг .
|
Баҳолаш мезони
| Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини туза олади .
Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Бадиий меҳнат , Табиатшунослик , Дунётаниш
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Мустақил масала ва мисоллар еча олади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Слайд .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , дарсни бир – бирига самимий тилак айтишиб бошлайди .
Юракларда шодлик билан ,
Дилимизда қувонч билан
Келдик мактаб қучоғига ,
Илм , билим маконига .
Ўқувчилар « Сеҳрли сандиқча » усули орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
|
сандиқча
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . Масалаларга ифодалар тузинг ва уларни ечинг .
а ) Биринчи альбомда 26 та , иккинчисида эса ундан 18 та ортиқ фотосурат бор . Иккала альбомда жами нечта фотосурат бор ?
Ж : 70 фотосурат .
б ) Машина саёҳатга 12 соат вақт сарфланди . Бу поезддагига қараганда 14 соат кам . Йўлга ҳаммаси бўлиб қанча вақт сарфланган ?
Ж : 38 соат .
в ) Бир гуруҳда 27 та , иккинчисида эса ундан 3 марта кам саёҳатчилар бор . Иккала гуруҳда жами нечта саёҳатчи бор ?
Ж : 36 саёҳатчи .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Масалага ифода тузади .
- Жавобини ва ечимини ёзади .
2 . “ марта ортиқ ” , “ марта кам ” сўз бирикмаларидан фойдаланиб , расм асосида масала тузинг ва уни ечинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Сўз бирикмаларидан фойдаланиб , расмлар асосида масала тузади .
- Масала ечимини ва жавобини топади ва ёзади .
Ўқувчилар смайликлар билан баҳоланади .
3 . Ҳисобланг .
6 * 5 5 * 8 8 * 4 9 * 4 25 : 5
18 : 6 24 : 4 12 : 3 18 : 3 36 : 9
45 : 9 45 : 5 28 : 4 7 * 5 21 : 7
Дескриптор . Билим олувчи :
- Ифодаларнинг қийматларини топади .
Ўқувчилар юлдузчалар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ Ҳайкал ” ўйини .
4 . Томонларининг узунликлари 6 см ва 4 см бўлган тўғри тўртбурчак чизинг . Тўғри тўртбурчакнинг периметрини топинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Тўғри тўртбурчакнинг периметрини уч хил усулда топади .
Ўқувчилар юракчалар билан баҳоланади .
5 . а ) Тўртта бир хил танга – чақалардан бири қалбаки бўлиб , у нисбатан енгилроқ . Қалбаки тангани топиш учун қадоқ тошларисиз паллали тарозида уларни неча марта ўлчаб тортиш керак ?
Дескриптор . Билим олувчи :
-Паллали тарозида ўлчайди ва топади .
Ўқувчилар смайликлар билан баҳоланади .
Ўқувчилар рағбатлантирилади .
Уйга вазифа : 6 - мисол .
|
дарслик
слайд
Ламинатланган қоғоз , маркер
тарози
|
Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Квадратлар» .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Смайлик», « Юлдузча ва юракчалар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Квадратлар» .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: слайд
Дам олиш дақиқаси: “ Ҳайкал” ўйини .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|
Узоқ муддатли бўлим режаси :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Мустаҳкамлаш .
|
Таълимий мақсад
| 2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини тузиш .
2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Мантиқий масалалар , бошқотирмалар ҳақида тушунчаси бор .
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Олган билимларини ҳаётда қўллай олиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: марта кам , марта ортиқ .
Таянч сўзлар: сонлар , йиғинди , ифода .
Диалог:- Масала ва мисолларни ечинг .
|
Баҳолаш мезони
| Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини туза олади .
Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Дунётаниш , Жисмоний тарбия , Бадиий меҳнат
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Мустақил масала ва мисоллар еча олади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Слайд .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , дарсни бир – бирига самимий тилак айтишиб « Мактабим » қўшиғини айтишади .
Ўқувчилар « Сеҳрли гуллар » усули орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
1 – гуруҳ . Атиргул 2 – гуруҳ . Лола
| Атиргул , лола расмлари
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . Ёзда қаерга борамиз ?
Масалалар бўйича ифодалар тузинг .
а ) Ёзги оромгоҳга бизнинг синфдан 12 та қиз бола ва улардан 8 та кам ўғил болалар боришади . Оромгоҳга борадиган қиз болалар сони ўғил болаларга нисбатан неча марта кўп ?
Ж : 3 марта кўп .
б ) Мактаб оромгоҳи учун 36 та арқонча ва унга қараганда 4 марта кам копток сотиб олинди . Сотиб олинган арқончалар сони коптоклар сонидан неча марта ортиқ ?
Ж : 4 марта ортиқ .
в ) Сардор ўзининг 90 кунлик таътилида қишлоқдаги бувисиникида 25 кун , оромгоҳда 14 кун дам олди . Қолган кунлари эса уйда бўлди . Сардор неча кун уйда бўлган ?
Ж : 51 кун .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Қисқа шартини ёзади .
- Масаланинг ечими ва жавобини ёзади .
Гуруҳлар қарсаклар билан баҳоланади .
2 . Тенглик ва тенгсизликлар тузинг .
27 + 3 : 3 30 : 6 + 12 : 2
( 18 + 2 ) : 2 ( 18 + 2 ) : 2
25 : 5 – 14 : 7 4 * 6 + 12
Дескриптор . Билим олувчи :
- Тенглик тузади .
- Тенгсизлик тузади .
Гуруҳлар мақтов сўзлар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ Ёз келди ” қўшиғи .
3 . Тўғри тўртбурчак томонларини ўлчанг . Улардан бирини чизинг . Периметрини ҳисобланг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Чизади ва томонларини ўлчайди .
- Периметрини ҳисоблаб топади .
Гуруҳлар товушлар билан баҳоланади .
Гуруҳларда актив қатнашган ўқувчилар аниқланиб , рағбатлантирилади .
Уйга вазифа : 4 - мисол .
Устун шаклида ҳисобланг ва текширинг .
|
слайд
дарслик
Ламинатланган қоғоз , маркер
|
.Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Микрофон» усули қўлланилади .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Қарсак», « Мақтов сўзлар ва товушлар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Микрофон » усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: слайд
Дам олиш дақиқаси: “ Ёз келди” қўшиғи .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|