Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Мантиқий масалаларни ечиш .
|
Таълимий мақсад
| 2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Сонли масалалар ҳақида тушунчаси бор .
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Мантиқий масалалар , бошқотирмалар ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: бошқотирма , мантиқий масала , вертикал , горизонтал .
Таянч сўзлар: сонлар , йиғинди , куб .
Диалог:- Ўйланинг ва бошқотирмани ечинг .
|
Баҳолаш мезони
| Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Дунётаниш , Табиатшунослик , Жисмоний тарбия
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Бошқотирмаларни тушунади ва ечади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Компьютер .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , ўқувчилар билан биргаликда айтилади .
Бугун бизда ўзгача
Қизиқ дарслар бўляпти .
Тартиб , ўқиш даражаси
Жуда яхши бўляпти .
Ўқувчилар « Қор парчалари » усули орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
1 – гуруҳ . Кабутар
2 – гуруҳ . Қалдирғоч
Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
|
расмлар
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . а ) “ Сеҳрли ” квадратлар .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Горизонтал чизиқ бўйича қўшади .
- Вертикал чизиқ бўйича қўшади .
Ўқувчилар бош бармоқ усули орқали баҳоланади .
2 . Бўш катакларни тўлдиринг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Бўш катакларни тўлдиради .
3 . Машиналарнинг ҳар бири маълум бир сонни билдиради . Улар қандай сонлар ?
Дескриптор . Билим олувчи :
- Номаълум сонларни топади .
- Ўз жойларига қўяди .
Ўқувчилар смайликлар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : Мусиқа тинглаш .
5. Ечимини ифода билан ёзиб , масалаларни ечинг .
а) Йўл давомида болалар 9 та бошқотирма , 12 та тенглама ва 6 та масала ечишди . Болалар ҳаммаси бўлиб нечта топшириқни бажаришди ?
Ж : 27 та
б) Математикадан турнирда ҳар бирида 4 тадан ўқувчи бўлган 6 та команда иштирок этди . Турнирга неча киши қатнашди ?
Ж : 24 киши
в) Ўқувчи масала ечишга 10 минут , 4 та тенгламанинг ҳар бирини ечишга 2 минутдан вақт сарфлади . Ўқувчи топшириқларни бажаришга ҳаммаси бўлиб қанча вақт сарфлади ?
Масала – 10 минут
Тенглама – 2 минутдан 4 та ( 2 * 4 )
Ҳаммаси бўлиб - ? минут
Ечими : 10 + ( 2 * 4 ) = 18
Жавоби : 18 минут .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Қисқа шартини тузади .
- Ечими ва жавобини ёзади .
Ўқувчилар қарсаклар билан баҳоланади .
Ғолиб гуруҳ аниқланиб , рағбатлантирилади .
Уйга вазифа : 4 – мисол .
|
дарслик
компьютер
Ламинатланган қоғоз , маркер
|
Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Олма дарахти» .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Бош бармоқ», « Смайлик ва қарсаклар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Олма дарахти» .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: компьютер
Дам олиш дақиқаси: Мусиқа тинглаш .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|
Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Мантиқий масалалар ечиш .
|
Таълимий мақсад
| 2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Сонли масалалар ҳақида тушунчаси бор .
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Мантиқий масалалар , бошқотирмалар ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: бошқотирма , мантиқий масала , вертикал , горизонтал .
Таянч сўзлар: сонлар , йиғинди , куб .
Диалог:- Ўйланинг ва бошқотирмани ечинг .
|
Баҳолаш мезони
| Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Дунётаниш , Адабий ўқиш , Жисмоний тарбия
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Бошқотирмаларни ва мантиқий масалаларни ечади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Слайд .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , ўқувчилар билан биргаликда айтилади .
Доим эрта тураман .
Эрта туриш шиорим ,
Топшириқни бажариб .
Мактабга йўл оламан .
Ўқувчилар « Ёмғир томчилари» усули орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
1 – гуруҳ . Литр
2 – гуруҳ . Килограмм
Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
|
Ёмғир томчилари Банка , челак , тарози
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . Дарёдан керакли миқдорда сув олинг . Идишга 4 л сув олиш керак . Агар болаларда 5 литрли челак ва 3 литрли банка бор бўлса , 4 литрли идишни қандай тўлдириш керак ?
Жадвални тўлдириб , масалани ечинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Жадвални тўлдиради .
- Масалани ечади .
Ўқувчилар “ пагон ” усули орқали баҳоланади .
2 . Сиғими 8 л ва 5 л бўлган 2 та челак бор . Бу идишлар ёрдамида бочкадан қандай қилиб 7 л сув олиш мумкин ? Дескриптор . Билим олувчи :
-Бочкадан ҳар хил усуллардан фойдаланган ҳолда сув олади ва жадвални тўлдиради .
Ўқувчилар мақтов сўзлар орқали баҳоланади .
3 . Фақат 5 л ва 7 л ли идиш ёрдамида бочкадан қандай қилиб 6 л сув олиш мумкин ? Дескриптор . Билим олувчи :
-Ҳар хил усуллардан фойдаланиб , 6 л сув олади ва жадвални тўлдиради .
Ўқувчилар товушлар орқали баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ Ким топқир” ўйини .
4 . Масалани ечинг .
а ) Автобусда 20 та аёл ва ундан 6 та кам эркак кишилар бор . Автобусда жами неча киши бор ?
Ж : 34 киши .
б ) Автобусда 36 та ўқувчи бўлиб , бу катта ёшлилар сонидан 4 марта кўп . Автобусда ҳаммаси бўлиб неча киши бор ?
Ж : 45 киши .
в ) Болалар чиптаси 40 тенге туради . Бу катталар чиптасидан 35 тенге арзон . Битта болалар ва битта катталар чиптаси учун жами қанча пул тўлаш керак ?
Ж : 115 тенге
Дескриптор . Билим олувчи :
- Қисқа шартини тузади .
- Ечими ва жавобини ёзади .
Ўқувчилар мақтов сўзлар билан баҳоланади .
Ғолиб гуруҳ аниқланиб , рағбатлантирилади .
Уйга вазифа : 5 – мисол .
|
дарслик
слайд
Ламинатланган қоғоз , маркер
|
Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Рангли доиралар» .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Пагон», « Мақтов сўзлар ва товушлар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Рангли доиралар» .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: слайд
Дам олиш дақиқаси: “ Ким топқир” ўйини .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|