Главная страница
Навигация по странице:

  • Фан номи : математика Мактаб : Куни

  • Қатнашмаганлар сони: Мавзу : Нарсаларнинг жойлашуви .

  • Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари

  • Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Катакларга расмларни қандай чизиш кераклиги ҳақида тушунчаси бор .

  • Асосий терминлар

  • Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги

  • Қадриятларни ёритиш «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти Фарлараро боғланиш

  • АКТ – ни қўллаш Проект . Дарснинг бориши

  • Ресурслар Боши 5 минут

  • Ўқувчилар гуруҳларга бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.

  • Қайта боғланиш: «Рангли доира» усули қўлланилади . Қўшимча ахборот

  • Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз «Юлдузча», «юракча билан баҳоланади». Қайта боғланиш: «Рангли доира

  • Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари

  • Рефлек с ия: 1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми

  • Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг.

  • 4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари


    Скачать 1.61 Mb.
    Название4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари
    Дата09.05.2019
    Размер1.61 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла108.docx
    ТипДокументы
    #76539
    страница14 из 19
    1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   19


    Текширилди:

    126-дарс

    Узоқ муддатли режа бўлими :

    4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .

    Фан номи : математика

    Мактаб :

    Куни:

    Муаллимнинг исми:

    Синф:

    Қатнашганлар:

    Қатнашмаганлар сони:

    Мавзу :

    Нарсаларнинг жойлашуви .

    Таълимий мақсад

    2.3.3.1 чизиқда берилган нуқталарнинг бир – бирига қатнаштириб ўрнини аниқлаш .

    2.3.2.4 бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясаш .

    Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:

    Барча ўқувчилар: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.

    Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Катакларга расмларни қандай чизиш кераклиги ҳақида тушунчаси бор .

    Айрим ўқувчилар: Нарса ва фигураларнинг ўрнашган жойини аниқлаш ҳақида тушунчаси бор .

    Луғат бойлиги

    Асосий терминлар: ўнгга , сўнгга , юқорида , пастда .

    Таянч сўзлар: фигура , узунлик .

    Диалог:- Нарсаларнинг ўрнашган жойини аниқланг .


    Баҳолаш мезони

    Чизиқда берилган нуқталарнинг бир – бирига қатнаштириб ўрнини аниқлай олади .

    Бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясай олади .

    Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги

    Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.

    Қадриятларни ёритиш

    «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти

    Фарлараро боғланиш

    Дунётаниш , Табиатшунослик , Бадиий меҳнат

    Ўзлаштирилган малакалар

    Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва периметрини топади .

    АКТ – ни қўллаш

    Проект .

    Дарснинг бориши

    Дарс вақтининг тақсимланиши


    Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

    Ресурслар



    Боши 5 минут


    Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .

    Шодлик доираси қурилиб, ўқувчилар бир – бирларига яхши тилаклар тилайдилар .

    Ён атрофга сочиб нур ,

    Чарақлаб отганда тонг

    Ер бетида чайқалиб ,

    Майсалар чалишса бонг ,

    Илий бошлар юрагим .

    « Иссиқ кафт» ўйини орқали бир – бирига иссиқ тилаклар айтишади .

    Ўқувчилар гуруҳларга бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.

    1 – гуруҳ . Доира

    2 – гуруҳ . Айлана

    Гуруҳ номларининг бир –биридан фарқи ва ўхшашлиги айтиб ўтилади .

    Дафтарлар алмаштирилади .


    Расмлар


    15 минут

    10 минут

    7 минут


    1 . Дўстларингиз билан ўйнаб кўринг .

    c:\users\admin\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20171120_161345.jpg

    Дескриптор . Билим олувчи :

    -Ўйин қоидасига амал қилган ҳолда ўйнайди .

    Ўқувчилар билан баҳоланади .

    2 . Сайёҳлар йўлга озиқ – овқат ва ичимликлар олишди . Қисқа ёзув ва чизма асосида масалалар тузинг ва уларни ечинг .

    c:\users\admin\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20171120_161412.jpg

    Дескриптор . Билим олувчи :

    -Қисқа ёзув ва чизма асосида масалалар тузади .

    - Масаланинг ечимини топади .

    Ўқувчилар билан баҳоланади .

    Дам олиш дақиқаси .

    Мусиқа тинглашади .

    3 . Устундаги барча ифодаларнинг қийматлари бир хил деган фикр тўғрими ?

    а) 7 + ( 6 + 30 ) б ) 6 + ( 5 + 40 )

    7 + ( 30 + 6 ) 6 + ( 40 + 5 )

    7 + 36 6 + 45

    36 + 7 45 + 6

    9 + ( 7 + 50 ) 9 + 57

    9 + ( 50 + 7 ) 57 + 9

    Дескриптор . Билим олувчи :

    -Ифодаларнинг қийматларини топади .

    - Фикрнинг тўғри ёки нотўғри эканлигини исботлайди .

    Ўқувчилар юлдузча билан баҳоланади .

    4 . Дўстингиз билан ўйнаб кўринг . Фишка олинг ва уни майдон бўйлаб аралаштириб юборинг . Фишка ўрнашган жойни айтинг .
    Дескриптор . Билим олувчи :

    -Нарсалар жойини топади ва ўз ўрнига қўяди .

    Ўқувчилар юракчалар билан баҳоланади .

    Ғолиб ўқувчи ва ғолиб гуруҳ аниқланиб , рағбатлантирилади .

    Уйга вазифа : 5 - мисол .




    проект

    Чизғич , қалам

    ручка

    Дарслик


    Якуни 3 минут


    Қайта боғланиш: «Рангли доира» усули қўлланилади .




    Қўшимча ахборот


    Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

    А) ўқувчи

    Ўз идеяларини айта олади.



    Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?

    «Юлдузча», «юракча билан баҳоланади».

    Қайта боғланиш: «Рангли доира» усули .

    Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

    АКТни қўллаш: проект

    Дам олиш дақиқаси: мусиқа тинглаш

    Рефлексия:

    1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

    2. Бугун ўқувчилар нима билди?

    3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

    4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

    5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

    6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

    Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    6.


    Якуний сарҳисоб

    Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

    1.

    2.
    Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

    1.

    2.

    Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?

    1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   19


    написать администратору сайта