Главная страница

вивчення ПТЕ повний. Державна адміністрація залізничного транспорту України коментарі та розяснення щодо застосування положень правил технічної експлуатації залізниць україни


Скачать 23.43 Mb.
НазваниеДержавна адміністрація залізничного транспорту України коментарі та розяснення щодо застосування положень правил технічної експлуатації залізниць україни
Анкорвивчення ПТЕ повний.doc
Дата28.01.2017
Размер23.43 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлавивчення ПТЕ повний.doc
ТипДокументы
#473
страница35 из 39
1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39

Відправлення поїздів
16.14 Черговому по станції забороняється відправляти поїзди на одноколійних і по неправильній колії на двоколійних ділянках без згоди чергового по станції, на яку відправляється поїзд. На одноколійних ділянках, обладнаних автоблокуванням, поїзди відправляються за вказівкою поїзного диспетчера без попередньої згоди чергового сусідньої станції після звільнення першої блок-ділянки.

На двоколійних ділянках відправлення поїздів проводиться за вказівкою чергового по станції, з якої поїзди відправляються правильною колією, після одержання повідомлення про прибуття раніше відправленого поїзда, а при автоблокуванні – після звільнення першої блок-ділянки. Попередня згода чергового по станції, на яку відправляється поїзд, не вимагається.

На обладнаних диспетчерською централізацією ділянках відправлення поїздів проводиться тільки за вказівкою поїзного диспетчера.

Відправлення зі станції спеціального самохідного рухомого складу, що не обладнаний у відповідності з пунктом 9.10 цих Правил пристроями безпеки, дозволяється за вказівкою поїзного диспетчера за умови вільних двох або більше блок-дільниць.

Порядок відправлення господарчих поїздів і спеціального самохідного рухомого складу зі станцій, що обмежують перегін, проходження їх по цьому перегону до місця виконання робіт, який забезпечує безпеку руху, встановлюється Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України.

При усіх засобах сигналізації і зв’язку під час руху поїздів черговий по станції перед відправленням поїзда повинен переконатися у тому, що перегін (блок-дільниця) вільний від поїздів: за наявності колійного блокування – за показаннями апаратів блокування, у разі руху при телефонних засобах зв’язку – за журналом поїзних телефонограм, з якого на кожний момент видно, зайнятий чи вільний відповідний перегін. Крім того, для контролю за вільністю перегону повинні бути використані записи у журналі руху поїздів, який повинен своєчасно й акуратно заповнюватися.

На лініях з напівавтоматичним блокуванням жоден попутний поїзд не може бути відправлений на перегін без телефонного підтвердження з сусідньої станції або блок-поста про прибуття туди раніше відправленого поїзда із зазначенням часу прибуття.
16.15 Черговий по станції, а на ділянках з диспетчерською централізацією поїзний диспетчер перед відправленням поїзда зобов’язаний:

упевнитися у тому, що перегін вільний, а за автоматичного блокування – вільна перша блок-ділянка;

припинити маневри з виходом на маршрут відправлення поїзда:

приготувати маршрут відправлення;

відкрити вихідний світлофор або надати машиністу інший дозвіл на зайняття перегону.

Порядок дії чергових по станції і поїзних диспетчерів з виконання операцій, що забезпечують відправлення поїзда, визначається Інструкцією з руху і маневрової роботи.

16.16 Забороняється відправлення поїзда на перегін без дозволу чергового по станції.

Дозволом на зайняття перегону для машиніста поїзда, що відправляється, є дозволяюче показання вихідного світлофора, а при його несправності або відправленні поїзда з колій, де немає вихідних світлофорів, - письмовий дозвіл визначеної форми, наказ чергового по станції, переданий по радіозв’язку, або жезл.

Машиністу пасажирського та поштово-багажного поїзда забороняється відправлятися зі станції раніше часу, визначеного розкладом, а також проїжджати без зупинки станцію, де за розкладом передбачена зупинка для посадки і висадки пасажирів.

На роздільних пунктах, де зупинка пасажирського або поштово-багажного поїзда передбачена для виконання технологічних операцій (схрещення, обгін) і не призначена для посадки, висадки пасажирів та навантаження, розвантаження багажу та пошти, за вказівкою поїзного диспетчера, що передається машиністу й черговому по станції, вона може бути скорочена чи скасована.

У службових розкладах з руху поїздів такі зупинки позначаються особливим знаком, а в афішах та розкладах, що видаються для пасажирів, ці зупинки не показуються.

16.17 Черговому по станції, а на ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією, поїзному диспетчеру забороняється відкривати вихідний світлофор або давати інший дозвіл на зайняття перегону, не переконавшись у тому, що маршрут для відправлення поїзда готовий, стрілки замкнені, маневри на стрілках маршруту відправлення припинені, технічне обслуговування та комерційний огляд состава закінчені. При відправленні поїздів із станцій їх формування, станцій, де до состава поїзда проводилось причеплення і відчеплення вагонів, або станцій, де передбачена заміна сигнальних дисків, що позначають хвіст поїзда, черговий по станції перед відкриттям вихідного світлофора або видачею машиністу локомотива, спеціального самохідного рухомого складу дозволу на зайняття перегону повинен також переконатися в наявності поїзного сигналу на останньому вагоні.

Вихідний світлофор має відкриватися черговим по станції особисто або, за його вказівкою, оператором поста централізації. На обладнаних диспетчерською централізацією ділянках вихідний світлофор відкривається поїзним диспетчером.

У випадках порушення графіка руху поїздів черговий по станції перед відкриттям вихідного світлофора поїзду, що прямує за пасажирським, поштово-багажним, людським або вантажно-пасажирським, повідомляє машиніста, що він прямує за пасажирським поїздом.

Вихідний світлофор має закриватися автоматично після проходження його першою колісною парою поїзда, що відправляється, а на станціях, що не мають електричних рейкових кіл, - черговим по станції, оператором поста централізації або черговим стрілочного поста після проходження світлофора усім составом поїзда, що відправляється.
Вихідні сигнали на станціях відкриває і закриває особисто черговий по станції або за його розпорядженням оператор поста централізації, черговий стрілочного поста або сигналіст, а ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією - поїзний диспетчер. На станціях, обладнаних електричною централізацією
стрілок або маршрутно-контрольними пристроями з рейковими колами,
вихідний сигнал закривається автоматично після проходу першої колісної
пари.

Черговий по станції, а на ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією - поїзний диспетчер, відкриває вихідний сигнал, тільки впевнившись, що маршрут для відправлення поїзда приготовлений правильно (особисто або за докладами чергових стрілочного поста), маневри з виходом на колію і маршрут прямування припиненні. На дільничних, сортувальних і вантажних станціях, де формується поїзд, причіплюються або відчіплюються вагони, або міняються локомотив і локомотивні бригади, необхідно впевнитись в тому, що технічне обслуговування і комерційний огляд поїзда закінчені, виявлені недоліки усуненні, гальма перевірені і состав має поїзні сигнали.
16.18 За відправлення поїзда із станційних колій при забороняючому показанні вихідного світлофора, а також з колій, що не мають вихідних світлофорів, машиністу ведучого локомотива, спеціального самохідного рухомого складу при наявності дозволу на зайняття перегону забороняється приводити в рух поїзд без вказівки чергового по станції, переданої по радіозв’язку, або сигналу відправлення, який подається черговим по станції чи за його вказівкою черговим поста, парку, оператором поста централізації, черговим стрілочного поста, сигналістом або головним кондуктором (складачем поїзда). Порядок подавання сигналу відправлення визначається начальником дирекції залізничних перевезень (начальником залізниці).

Перед тим як рушити, машиніст ведучого локомотива і спеціального самохідного рухомого складу і його помічник повинні перевірити, чи не подаються з поїзда або працівниками станції сигнали зупинки.

Провідники вагонів пасажирського поїзда в разі наявності перешкоди до безпечного прямування повинні негайно вжити заходів до його зупинки.

У випадку зупинки на перегоні пасажирського поїзда (крім моторвагонного) із застосуванням стоп-крана чи внаслідок самовільного гальмування провідники повинні оглянути закріплені за ними вагони, і за необхідності негайно подати сигнал зупинки в бік локомотива. Якщо моторвагонний поїзд зупинився на перегоні, помічник машиніста зобов’язаний з’ясувати причину й доповісти машиністу. В інших поїздах за такої зупинки помічник машиніста повинен оглянути поїзд, з’ясувати чи в повному він складі за номером останнього вагона, та перевірити наявність поїзного сигналу на цьому вагоні.

Рух пасажирського поїзда відновлюється після зняття сигналів зупинки всіма провідниками вагонів, а інших поїздів – за доповіддю помічника машиніста.

Порядок приведення поїзда в рух на перегоні в інших випадках зупинки, не передбачених графіком руху (для посадки чи висадки людей, навантаження або розвантаження вантажів), встановлюється Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.

При відправленні поїзда зі станційних колій при забороняючому показанні вихідного світлофора, а також з колій, що не мають вихідних світлофорів, забороняється машиністу ведучого локомотива чи спеціального самохідного рухомого складу за наявності письмового дозволу заняття перегону, приводити поїзд у рух без вказівки чергового по станції, переданої по радіозв’язку, або сигналу відправлення, поданого черговим по станції або за його вказівкою черговим поста, парку, оператором поста централізації, черговим стрілочного поста або головним кондуктором (складачем поїздів). Порядок подавання сигналу відправлення вказується у технічно-розпорядчому акті станції.

У разі відправлення зі станції поїзда із зупинкою на перегоні, що не передбачена графіком руху поїздів (для посадки і висадки людей, навантаження і вивантаження вантажів), після зупинки на перегоні і виконання передбачених робіт машиніст поїзда відновлює рух за сигналом керівника робіт, який перед цим зобов’язаний переконатися у тому, що перешкод для нормального руху поїздів немає.
16.19 Дозвіл на зайняття перегону там, де немає вихідних сигналів, а також у випадках відправлення поїзда при забороняючому показанні вихідного сигналу вручається машиністу ведучого локомотива, спеціального самохідного рухомого складу черговим по станції особисто або через одного з працівників локомотивної бригади цього поїзда, чергового поста, парку, оператора, чергового стрілочного поста, сигналіста або головного кондуктора (складача поїздів).

Машиніст зобов’язаний упевнитися в правильності одержаного дозволу на зайняття перегону.

Порядок вручення машиністам локомотивів дозволів на зайняття перегону, що забезпечує безпеку руху, вказується в технічно-розпорядчому акті станції.

Під час відправлення поїзда зі станційних колій при забороняючому показанні вихідного світлофора, а також з колій, що не мають вихідних світлофорів, черговому по станції забороняється відкривати запрошувальний сигнал, передавати машиністу реєструємий наказ по радіозв’язку або видавати письмовий дозвіл на відправлення поїзда, не переконавшись встановленим порядком про готовність маршруту. Письмовий дозвіл вручається машиністу локомотива особисто черговим по станції або через одного з працівників локомотивної бригади цього поїзда, чергового по посту, парку, оператора, чергового стрілочного поста, сигналіста або головного кондуктора (складача поїздів) порядком, встановленим технічно-розпорядчим актом станції.

У разі значної віддаленості колій відправлення поїздів від місця знаходження чергового по станції дозволяється заповнювати і вручати дозвіл на заняття перегону за вказівкою чергового по станції черговим по посту (парку). У цьому випадку у чергового по станції повинна бути книга, в якій реєструються усі розпорядження по видачі дозволів на заняття перегону, в якій зазначається, кому дається завдання заповнити і вручити дозвіл.

Після видачі машиністу письмового дозволу черговий по станції (працівник станції) повинен передати йому по радіозв’язку вказівку про відправлення (подати сигнал відправлення).

Після появи запрошувального вогню на вихідному світлофорі або передачі реєструємого наказу по радіозв’язку давати черговим по станції додаткову вказівку і сигнал на відправлення поїзду не треба.
16.20 Одночасне відправлення та приймання на станцію поїзда, що проходить в тому ж напрямку, забороняється, якщо підхід до станції з боку поїзда, що приймається, розміщений на затяжному спуску і при цьому маршрут поїзда, що приймається ізольований від маршруту поїзда, що відправляється (запобіжним тупиком або взаємним розміщенням приймально-відправних колій).

Заборона одночасно відправляти поїзд і приймати інший поїзд, що прямує у тому самому напрямку з боку затяжного спуску, має за свою мету запобігти зіткненню поїздів у тому випадку, якщо поїздом, що прибуває з уклону, буде допущений проїзд граничного стовпчика колії приймання.
У тих випадках, коли колійний розвиток станції дозволяє ізолювати один від одного маршрути поїзда, що приймається, і поїзда, що відправляється, через відокремлені парки приймання й відправлення або наявність запобіжних тупиків з боку протилежного спуску, одночасне приймання поїздів одного й того самого напрямку допускається незалежно від профілю підходів.
16.21 Черговий по станції проводжає кожний поїзд, що відправляється або проходить без зупинки станцію, стежить за його станом, наявністю і правильним показанням поїзних сигналів.

Про відправлення поїзда в повному складі черговий по станції упевнюється з доповіді сигналіста, чергового стрілочного поста або особисто.

На станціях, де колії відправлення поїздів віддалені або де за місцевими умовами черговий по станції не може проводжати поїзди, їх повинні проводжати працівники згідно вимог технічно-розпорядного акта станції.

На ділянках з диспетчерською централізацією, де немає чергових по станції, і на станціях, що мають електричну ізоляцію колій і стрілок, де черговий по станції за місцевими умовами не може проводжати поїзди і немає інших працівників (сигналістів, чергових стрілочного поста), відправлення поїздів контролюється за показаннями приладів управління.

Перелік станцій, де чергові по станції можуть не проводжати поїзди, і умови забезпечення безпеки руху при відправленні поїздів визначаються начальником дирекції залізничних перевезень ( начальником залізниці).

Працівник, який проводжає поїзд, зобов’язаний упевнитися, що поїзд пройшов у повному порядку.

У випадку виявлення в поїзді несправності, що загрожує безпеці руху, а також при проходженні поїзда без встановлених поїзних сигналів працівник, який проводжає поїзд, зобов’язаний вжити заходів до його зупинки.

Черговий по станції, де до кола його обов’язків входить проводжати поїзди, під час відправлення або проходження поїзда по станції без зупинки, знаходячись у місці встановленому технічно-розпорядчим актом станції, показує: удень піднятий вертикально у витягнутій руці ручний диск, пофарбований у білий колір з чорним облямовуванням, або згорнутий жовтий прапорець; уночі – піднятий ручний ліхтар із зеленим вогнем (рис. 16.2, а).

Це означає, що поїзд може відправитися зі станції (з колій, що не мають вихідних сигналів, за наявності відповідного дозволу на заняття перегону) або прямувати беззупинково із швидкістю, встановленою для проходження по станції.




Рис. 16.2 Сигнали, що подаються черговим по станції:

а – під час відправлення або проходження поїзда по станції без зупинки; б – у разі необхідності зупинки пасажирського, поштово-багажного або вантажо-пасажирського поїзда, який не має зупинки за розкладом.

Проводжаючи поїзд, черговий по станції або особа, яка її заміняє, повинен слідкувати за безпекою відправлення поїзда, наявністю установлених поїзних сигналів і станом вагонів поїзда (чи немає заклинених коліс, чи правильно розміщений вантаж на відкритому рухомому складі тощо).

Для зупинки пасажирського, поштово-багажного і вантажо-пасажирського поїзда, якщо її нема за розкладом, черговий по станції, де за колом своїх обов’язків він повинен зустрічати поїзд, повинен показувати: удень – ручний червоний диск або розгорнутий червоний прапорець; уночі – червоний вогонь ручного ліхтаря (16.2, б).
16.22 Відповідальність за правильність формування поїзда несуть працівники станції.

Працівники станції перед відправленням поїзда повинні в точній відповідності з технологічним процесом роботи станції, технічно-розпорядчим актом, графіком руху і планом формування поїздів перевірити правильність формування поїзда, правильність і міцність кріплення вантажів на відкритому рухомому складі, переконатися, що збереження вантажів повністю забезпечено, поїзд має встановлені сигнали і забезпечений необхідним поїзним інвентарем.

Технічне обслуговування поїзних сигнальних приладів, що позначають хвіст вантажних та вантажно-пасажирських поїздів, навішування сигнальних приладів на ці поїзди і їх знімання покладаються на працівників пунктів технічного обслуговування вагонів.

Порядок перевірки поїзда і відповідальність працівників станції в залежності від місцевих умов встановлюються начальником залізниці.

Перевірку правильності формування поїздів у відповідності з ПТЕ, планом формування, графіком руху поїздів проводять складачі поїздів станції формування.

Перевірку правильності і міцності кріплення вантажів на відкритому рухомому складі і забезпечення збереження вантажів проводять прийомоздавачі станцій формування поїздів.

На станціях, де немає складацьких бригад та прийомоздавачів, перевірка складу поїздів або причеплених груп вагонів покладається на працівників, які виконують обов’язки складачів поїздів за сумісництвом або чергового по станції.

Докладний порядок перевірки поїздів і відповідальність працівників сортувальних і дільничних станцій встановлюється технологічним процесом роботи станції.

Перелік працівників, на яких покладається виконання операцій з навішування і знімання сигнальних приладів і порядок повідомлення чергового по станції про навішування сигнальних приладів на поїзди вказується в технічно-розпорядчому акті станції.
16.23 На всі вантажні і вантажно-пасажирські поїзди на станціях формування перед відправленням поїзда машиністу ведучого локомотива видається натурний лист визначеної Державною адміністрацією залізничного транспорту України форми та перевізні документи в запечатаному вигляді. Забороняється відправляти поїзди, в складі яких є вагони без перевізних документів.

На поїзди, у яких є головний кондуктор (складач поїздів), натурний лист і перевізні документи видаються йому. В такому випадку головний кондуктор (складач поїздів) зобов’язаний ознайомити машиніста, як того вимагає натурний лист, зі складом поїзда, що відправляється.

У разі причеплення і відчеплення вагонів на шляху прямування до натурного листа поїзда працівниками станції повинні вноситися відповідні зміни.

На всі пасажирські (крім моторвагонних) і поштово-багажні поїзди натурний лист поїзда вручається начальнику (механіку-бригадиру) пасажирського поїзда та машиністу локомотива.

Натурний лист поїзда є основним документом для обробки поїздів на станціях, обліку наявності і переходу поїздів, вагонів та контейнерів з однієї залізниці або дирекції залізничних перевезень на інші, для визначення маси поїзда, його складу та довжини, вагонообороту станції, для заповнення відповідних граф маршруту машиніста. Натурний лист призначений також для передачі інформації про підхід поїздів та вантажів. З цією метою може бути використана телеграма-натурний лист у разі її відповідності фактичному складу поїзда.

Для можливості обробки даних на ЕОМ відомості про поїзди, вагони, вантажі та вантажоодержувачів у натурних і телеграмах-натурних листах указуються цифровим кодом.

Натурний лист, складений на станції формування, повинен супроводжувати поїзд до станції призначення або розформування.

Натурні листи на станціях формування поїздів складаються у кількості, встановленій керівництвом залізниці у залежності від конкретних умов, але, як правило, не менше ніж у трьох екземплярах.

Перший екземпляр кладеться у пакет з вантажними документами і прямує до станції призначення (розформування), другий – вручається машиністу поїзного локомотива, третій – залишається на станції і використовується для обліку та передачі інформації.

16.24 Час фактичного відправлення чи проходження кожного поїзда, його номер, а за необхідності й інші дані, що характеризують состав поїзда, черговий по станції зобов’язаний занести до журналу руху поїздів і негайно сповістити черговому сусідньої станції, на яку відправлений поїзд, та поїзному диспетчеру. Крім того, черговий по станції повинен забезпечити передачу необхідних даних про поїзд в автоматизовану систему управління.

Негайне сповіщення чергового по сусідній станції, а також повідомлення поїзного диспетчера про відправлення поїзда дозволяє черговому по сусідній станції завчасно підготувати станцію до приймання поїзда, вчасно припинити маневри, установити стрілки по маршруту і відкрити вхідний сигнал, а поїзному диспетчеру більш точно розрахувати час пропуску поїздів по дільниці.
1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39


написать администратору сайта