Главная страница
Навигация по странице:

  • Рух знімних рухомих одиниць

  • вивчення ПТЕ повний. Державна адміністрація залізничного транспорту України коментарі та розяснення щодо застосування положень правил технічної експлуатації залізниць україни


    Скачать 23.43 Mb.
    НазваниеДержавна адміністрація залізничного транспорту України коментарі та розяснення щодо застосування положень правил технічної експлуатації залізниць україни
    Анкорвивчення ПТЕ повний.doc
    Дата28.01.2017
    Размер23.43 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлавивчення ПТЕ повний.doc
    ТипДокументы
    #473
    страница38 из 39
    1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39

    Порядок дії за вимушеної зупинки поїзда на перегоні
    16.43 У разі вимушеної зупинки поїзда на перегоні машиніст зобов’язаний:

    зупинити поїзд за можливістю на майданчику і прямій ділянці колії, якщо не вимагається екстреної зупинки;

    привести в дію автогальма поїзда і допоміжне гальмо локомотива, на спеціальному самохідному рухомому складі автогальма, а при наявності управління і допоміжне гальмо;

    негайно оголосити через радіозв’язок про зупинку машиністам локомотивів і моторвагонних поїздів, що прямують на перегон, і черговим по станціях в межах перегону, які повинні негайно доповісти про це поїзному диспетчеру, а машиніст спеціального самохідного рухомого складу керівнику робіт в господарському поїзді, а також повідомити начальника (механіка-бригадира) пасажирського поїзда по радіозв’язку УКХ діапазону або іншим засобом у випадках виходу із ладу пристроїв радіозв’язку;

    якщо зупинка не пов’язана із затримкою поїзда біля світлофора з забороняючим показанням, з’ясувати її причини і можливість подальшого руху;

    якщо рух поїзда не може бути відновлений протягом 20 і більше хвилин і немає можливості утримувати поїзд на місці на автогальмах, привести в дію ручне гальмо локомотива, спеціального самохідного рухомого складу і подати сигнал для приведення в дію ручних гальм, які є у составі поїзда (провідниками пасажирських вагонів, кондукторами, керівниками робіт в господарчому поїзді). У поїздах, де таких працівників немає, помічник машиніста повинен підкласти під колеса вагонів гальмові башмаки, що знаходяться на локомотиві, а якщо їх не вистачає, крім того, привести в дію ручні гальма вагонів у кількості та у відповідності з порядком, визначеним начальником залізниці;

    додатково сповістити через поїзний радіозв’язок чергового по станції або поїзного диспетчера про причини зупинки та необхідні заходи з ліквідації перешкод для руху, що виникли. У разі пошкодження поїзного радіозв’язку повідомлення черговому по станції чи поїзному диспетчеру передається з найближчого пункту, що має телефонний зв’язок (через помічника машиніста, кондуктора, провідника пасажирського вагона, керівника робіт в господарчому поїзді);

    разом з усіма працівниками, що обслуговують поїзд, вживати заходів до усунення перешкоди для руху, а в необхідних випадках забезпечити огородження поїзда та суміжної колії.

    16.44 Огородження поїзда, що зупинився на перегоні, проводиться:

    пасажирського – в разі виклику за вимогою відбудовного і пожежного поїздів, а також допоміжного локомотива – негайно після виклику;

    якщо поїзд був відправлений під час перерви дії всіх установлених засобів сигналізації та зв’язку – негайно після зупинки поїзда.

    В усіх випадках негайно має бути огороджене місце перешкоди для руху поїздів по суміжній колії двоколійного чи багатоколійного перегону, і в першу чергу з боку поїзда, що очікується.

    Порядок огородження визначається Інструкцією з сигналізації на залізницях, а порядок дії працівників – Інструкцією з руху поїздів та маневрової роботи.

    16.45 На ділянках, обладнаних автоблокуванням, при зупинці на перегоні пасажирського поїзда провідник останнього пасажирського вагона зобов’язаний перевірити видимість поїзних сигналів, уважно наглядати за перегоном і у випадках появи поїзда, що рухається слідом, вжити заходів до його зупинки.

    Машиніст зобов’язаний вживати заходів щодо того, щоб не допускати непередбаченої зупинки поїзда на станції або перегоні. Така зупинка порушує графік руху, ускладнює положення на дільниці і може загрожувати прямуванню поїздів.

    Якщо ж зупинка неминуча, то машиніст повинен по можливості зупинити поїзд на площадці (або на легкому профілі) та на прямій частині колії. За такої зупинки полегшується у подальшому рушання поїзда з місця, а на прямій дільниці колії краще видно сигнали огородження поїзда як з колії, так і з поїзда, що зупинився.

    У разі вимушеної зупинки на перегоні пасажирського поїзда у випадках, що передбачені пунктом 16.44 Правил технічної експлуатації на залізницях України, огородження виконує за вказівкою машиніста провідник останнього пасажирського вагона, який повинен привести у дію ручне гальмо, укласти на відстані 800 м від хвоста поїзда петарди, після чого відійти від місця укладених петард назад до поїзда на 20 м і показувати ручний червоний сигнал у бік перегону (рис. 16.3)



    Рис. 16.3 Огородження хвоста пасажирського поїзда
    При вимушеній зупинці на перегоні інших поїздів вони огороджуються лише у випадках, коли відправлення було проведено за умови перерви дії усіх засобів сигналізації та зв’язку по правильній колії на двоколійний перегін чи одноколійний перегін з видачею повідомлення про відправлення за ним другого поїзда. При цьому огородження проводиться помічником, який повинен негайно після зупинки перейти у хвіст поїзда, перевірити наявність поїзного сигналу, уважно стежити за перегоном і у випадку появи поїзда, що йде слідом, вжити заходів щодо його зупинки.

    Якщо допомога поїзду, що зупинився, надається з голови, машиніст ведучого локомотива при наближенні відбудовного (пожежного) поїзда чи допоміжного локомотива повинен подавати сигнал загальної тривоги, удень при поганій видимості увімкнути прожектор.

    Провідник вагона, який огороджує хвіст пасажирського поїзда, що зупинився на перегоні, повертається до состава тільки після підходу і зупинки відбудовного (пожежного) поїзда або допоміжного локомотива чи передачі огородження іншому працівникові, що підійшов до місця зупинки пасажирського поїзда.

    Помічник машиніста, який знаходиться біля хвоста поїзда, що був відправлений при перериві дії усіх засобів сигналізації і зв’язку, повертається на локомотив тільки після підходу і зупинки поїзда, що йде за ним, або за сигналом машиніста, який його подає свистком локомотива (три довгих і два коротких звуки), якщо відпала потреба в огородженні.

    У разі вимушеної зупинки поїзда на двоколійному чи багатоколійному перегоні внаслідок сходу з рейок, зіткнення, розваленого вантажу тощо, коли потрібно огородити місце перешкоди для руху поїздів, що виникло на суміжній колії, машиніст повинен подавати сигнал загальної тривоги, що подається групами з одного довгого та трьох коротких звуків.

    При цьому, у випадку зупинки пасажирського поїзда, огородження проводиться з голови помічником машиніста, а з хвоста – провідником останнього пасажирського вагона укладенням петард на відстані 1000 м від голови та хвоста поїзда (рис. 16.4, а).

    При зупинці інших поїздів огородження проводиться помічником машиніста укладанням петард на суміжній колії з боку очікуваного по цій колії поїзда на відстані 1000 м від місця перешкоди (рис. 16.4, б). Якщо голова поїзда знаходиться від місця перешкоди на відстані більше 1000 м, петарди на суміжній колії укладаються проти локомотива. Якщо машиністом поїзда буде одержано повідомлення про те, що по суміжній колії відправлений поїзд у неправильному напрямку, він повинен по радіозв’язку викликати помічника машиніста для укладення петард на такій же відстані від місця перешкоди з протилежного боку.



    Місце перешкоди на суміжній колії

    Провідник останнього пасажирського вагона з ручним червоним сигналом

    Помічник машиніста

    з ручним червоним сигналом





    Рис. 16.4 Огородження поїздів на двоколійному перегоні


    До огородження хвоста чи голови поїзда, що має вимушену зупинку на перегоні, а також місць перешкод для руху поїздів на суміжній колії двоколійного чи багатоколійного перегону за розпорядженням машиніста ведучого локомотива можуть бути залучені працівники локомотивної бригади, працівники пасажирських вагонів, кондуктори, а також працівники інших служб.
    16.46 Якщо поїзд зупинився на підйомі і в хвості немає підштовхуючого локомотива, машиніст за необхідності може осадити поїзд на більш легкий профіль того ж перегону.

    На цей випадок попереду поїзда, що осаджується, повинен знаходитися працівник локомотивної бригади, чи керівник робіт господарчого поїзда. Швидкість осаджування поїзда має бути не більшою 5 км/год.

    Осаджування не допускається:

    пасажирських поїздів;

    на перегонах, обладнаних автоблокуванням чи автоматичною локомотивною сигналізацією;

    під час туману, заметілі та інших несприятливих умов, коли сигнали важко розпізнаються;

    якщо поїзд, що зупинився, був відправлений під час перерви дії всіх установлених засобів сигналізації та зв’язку.

    У разі зупинки на підйомі поїзда, вага якого перевищує норму за умовами зрушення з місця на даному підйомі та осаджування якого забороняється, машиніст повинен негайно викликати допоміжний локомотив.

    Перелік таких місць і вагових норм визначається наказом начальника залізниці.

    Якщо вантажний поїзд, що прямував по перегону, обладнаному автоблокуванням, зупинився на підйомі і для можливості подальшого руху його необхідно осадити на більш легкий профіль, то це може бути здійснене тільки при вільності від поїздів дільниці колії від хвоста поїзда до станції за реєстрованим наказом поїзного диспетчера, що передається машиністу локомотива та черговому по станції, що лежить позаду. В інших випадках машиніст повинен викликати допоміжний локомотив. Черговому по станції, який отримав такий наказ, забороняється відправляти поїзди на перегін аж до вказівки поїзного диспетчера, яка передається після повідомлення машиніста про відновлення руху поїздів уперед.
    16.47 Поїзд, що знаходиться на перегоні, може бути повернений до межі станції відправлення за наказом поїзного диспетчера, а прийнятий на станцію – за наказом чергового по станції.

    Порядок повернення визначається Інструкцією з руху поїздів та маневрової роботи.

    Якщо після зупинки на перегоні поїзд не може продовжувати рух уперед і його необхідно повернути на станцію відправлення, машиніст особисто, через головного кондуктора чи працівника локомотивної бригади повинен доповісти про це (письмово, по телефону або радіозв’язку) черговому по станції або поїзному диспетчеру.

    Осадження поїзда до вхідного сигналу або сигнального знака “Межа станції” проводиться після закриття за наказом поїзного диспетчера перегону (або колії) для руху усіх поїздів і передачі машиністу поїзда, що зупинився, реєстрованого наказу чергового по станції.

    У разі відсутності радіозв’язку чи телефонного зв’язку осаджування поїзда після наказу поїзного диспетчера про закриття перегону проводиться після вручення (з нарочним) машиністу поїзда, що зупинився, дозволу на бланку білого кольору з червоною смугою по діагоналі.

    Швидкість осаджування поїзда, що зупинився на перегоні, до вхідного сигналу (або до сигнального знака “Межа станції”) станції відправлення повинна бути не більше 5 км/год. Попереду осаджуваного по перегону поїзда (на перехідній площадці або спеціальній підніжці вагона) повинен знаходитись працівник локомотивної бригади чи інший працівник за вказівкою машиніста.

    Приймання поїздів, що повертаються з перегону на станцію, проводиться по відкритому вхідному світлофору або при забороняючому показанні світлофора порядком, передбаченим Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України.
    16.48 Якщо поїзд не може самостійно рухатися після зупинки, він виводиться з перегону допоміжним локомотивом відповідно до порядку, визначеного Інструкцією з руху поїздів та маневрової роботи. У цій Інструкції визначається і порядок дії локомотивних бригад на випадок розриву поїзда.

    На ділянках, обладнаних автоблокуванням і поїзним радіозв’язком, для подання допомоги поїзду, що зупинився на перегоні, може бути використаний локомотив вантажного поїзда, що рухається слідом за ним, у виняткових випадках дозволяється проводити підштовхування поїздом нормальної ваги та довжини, що рухається слідом за ним.

    При вимушеній зупинці на перегоні моторвагонного поїзда і неможливості його подальшого самостійного руху дозволяється причеплювати до нього моторвагонний поїзд, який рухається слідом, для виведення здвоєним составом на станцію.

    16.49 Якщо викликано відбудовний поїзд чи пожежний поїзд, а також допоміжний локомотив, то поїзд, що зупинився, не може починати рухатися, поки не прибуде викликана допомога або не буде наданий відповідний дозвіл на рух.

    Порядок виклику, призначення та руху відбудовних чи пожежних поїздів і допоміжних локомотивів, а також порядок з’єднання на перегоні двох моторвагонних поїздів та їх подальшого руху визначаються Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.

    При затребуванні допомоги машиніст поїзда, що зупинився на перегоні, зобов’язаний повідомити чергового по станції або поїзного диспетчера, на якому кілометрі та пікеті знаходиться голова поїзда, у зв’язку з чим потрібна допомога та час її затребування.

    Одержавши вимогу про відправлення допоміжного локомотива, черговий по станції негайно доповідає про це поїзному диспетчеру. Вимоги одержані по телефону або по радіозв’язку, записуються до журналу руху поїздів.

    Поїзний диспетчер, одержавши вимогу про надання допомоги, негайно доповідає про це черговому по дирекції залізничних перевезень, вони спільно визначають, з якої станцій, що обмежують перегін, має бути надана допомога і на яку станцію у разі необхідності будуть виводитися вагони. За наявності поїзного радіозв’язку передбачений порядок надання допомоги поїзний диспетчер безпосередньо або через чергового по станції повинен повідомити машиністу поїзда, що зупинився.

    Допоміжні локомотиви в усіх випадках відправляються на перегін після його закриття для руху усіх інших поїздів. Машиністу локомотива видається дозвіл на бланку білого кольору з червоною смугою по діагоналі. У ньому на підставі вимоги та залежно від того, з якого боку ( з голови чи хвоста) надається допомога, має бути визначене місце (кілометр), до якого повинен прямувати допоміжний локомотив.

    Якщо допомога надається з боку хвоста поїзда, кілометр, вказаний у вимозі про допомогу, змінюється з урахуванням довжини поїзда.

    Машиніст допоміжного локомотива, що відправляється на перегін для надання допомоги, за 2 кілометри від місця, вказаного в дозволі на бланку білого кольору з червоною смугою по діагоналі, зобов’язані знизити швидкість і прямувати далі з особливою пильністю та готовністю негайно зупинитися перед перешкодою. Після прибуття до місця призначення машиніст допоміжного локомотива узгоджує свої дії з машиністом поїзда, що зупинився.

    Рух відкривається після доповіді машиніста допоміжного локомотива про виведення рухомого складу та вільності перегону.

    При роз’єднанні (розриві) поїзда машиніст зобов’язаний :

    негайно повідомити про це по радіозв’язку машиністам поїздів, що прямують по перегону, і черговим по станціях, що обмежують перегін, які негайно доповідають поїзному диспетчеру;

    через помічника машиніста перевірити стан состава та зчіпних приладів у вагонів, що роз’єдналися, та при їх справності зчепити состав. Осаджувати частини состава, що роз’єдналися, для зчеплення треба з особливою обережністю, щоб при співударі вагонів швидкість не перевищувала 3 км/год;

    пошкоджені гальмівні рукави замінити запасними або знятими з хвостового вагона і біля переднього бруса локомотива.

    Коли операції по з’єднанню частин состава поїзда, що роз’єдналися, не можуть бути виконані протягом 20 та більше хвилин, машиніст локомотива зобов’язаний вжити заходів для того, щоб частина состава, що залишилась без локомотива, була закріплена гальмовими башмаками та ручними гальмами. Якщо частина состава, що залишилась без локомотива, знаходиться на спуску, протилежному руху, то вона закріплюється негайно.

    Після з’єднання состава помічник машиніста за номером кінцевого вагона та наявністю на ньому поїзного сигналу повинен переконатися у цілості состава, вилучити гальмові башмаки з під вагонів, відпустити ручні гальма. Після проведення скороченого випробування гальм машиніст відновлює рух поїзда.

    Якщо з’єднати поїзд неможливо, то машиніст повинен затребувати відбудовний поїзд або допоміжний локомотив.

    На дільницях, обладнаних автоблокуванням і поїзним радіозв’язком, в умовах хорошої видимості для надання допомоги поїзду, що зупинився на перегоні, можна використовувати:

    поодинокий локомотив, який прямує за поїздом, що зупинився;

    локомотив, відчеплений від состава вантажного поїзда, який прямує за поїздом, що зупинився;

    вантажний поїзд, що йде позаду, без відчеплення його ведучого локомотива.

    Той чи інший спосіб надання допомоги здійснюється за реєстрованим наказом поїзного диспетчера, який передається машиністам обох локомотивів після всебічної оцінки ним обставин, що склалися.

    Забороняється для надання допомоги відчеплювати локомотив від людського поїзда та поїзда, в якому є небезпечні вантажі класу 1 (вибухові матеріали). Такі поїзди не можна також використовувати для надання допомоги без відчеплення локомотива від состава.

    Під час вимушеної зупинки моторвагонного поїзда на перегоні та коли його подальший самостійний рух неможливий, дозволяється причеплювати до нього моторвагонний поїзд, що йде слідом, для виведення з перегону до першої попутної станції здвоєним составом. Автогальма обох поїздів повинні бути включені у спільну магістраль.

    З’єднання составів здійснюється за реєстрованим наказом поїзного диспетчера, який передається машиністом обох поїздів (з використанням для цієї мети усіх наявних засобів зв’язку).
    Рух знімних рухомих одиниць
    16.50 Рух знімних рухомих одиниць проводиться без видачі поїзних документів на право зайняття перегону. На перегонах, що мають тунелі чи великі мости, а також складні умови плану і профілю, порядок руху знімних одиниць визначається начальником залізниці. Рух знімних одиниць не повинен порушувати рух поїздів за розкладом.

    Всі знімні одиниці повинні мати осі з електричною ізоляцією.

    Порядок руху знімних рухомих одиниць визначається Інструкцією з руху поїздів та маневрової роботи.

    Знімні рухомі одиниці (дрезини, колійні вагончики, колієвимірювальні та дефектоскопічні візки, ремонтні вишки на електрифікованих дільницях тощо) не розглядаються як поїзд, так як вони можуть бути у будь-який час зняті з колії працівниками, які їх супроводжують. Ця обставина накладає особливу відповідальність на працівників, які супроводжують знімні одиниці. Вони повинні під час супроводження знімної дрезини, колійного вагончика тощо суворо дотримуватися правил огородження їх сигналами, виявляти високу пильність та уважно спостерігати за поїздами, які можуть прямувати по перегону.

    На перегонах з тунелями великої довжини або великими мостами, а також на таких, що мають важкі умови плану і профілю (затяжні ухили, круті криві, глибокі виїмки) збільшується небезпека наїзду на знімні одиниці. Тому на начальника залізниці покладається обов’язок встановити з урахуванням зазначених умов такий порядок руху знімних одиниць, яким би забезпечувались повне забезпечення безпеки руху та заходи щодо попередження нещасних випадків з людьми.

    До таких заходів належать встановлення порядку відправлення знімних одиниць на правах поїзда або руху тільки услід за поїздом на певній відстані без права зупинки на перегоні тощо. За наявності на перегонах автоматичного або напівавтоматичного блокування дія блокування припиняється та встановлюється телефонний засіб зв’язку.

    Старшим супроводжуючим може бути працівник, який має посаду не нижче бригадира колії, електромеханіка або майстра районної контактної мережі, а за їх відсутності старшим є водій дрезини.

    Водій дрезини повинен здати іспити на знання Правил технічної експлуатації залізниць України, Інструкції з сигналізації на залізницях України, Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи на залізницях України, Інструкції із забезпечення безпеки руху поїздів під час виконання колійних робіт, Правил з техніки безпеки та мати при собі права на управління дрезиною.

    Кількість людей, які супроводжують дрезину, повинна бути не менше чотирьох чоловік для дрезин ТД-5 та не менше двох чоловік – для дрезин ИД та СМ-4. Рух дрезин такого типу є не зовсім безпечний і впроваджується за дозволом начальника залізниці.

    Старший працівник, який супроводжує знімну дрезину, колійний вагончик або будь-яку іншу знімну одиницю, повинен мати при собі розклад руху поїздів і перед відправленням зі станції на перегін звірити свій годинник з годинником чергового по станції, а також одержати від нього відомості про фактичний рух поїздів на перегоні, на який виїжджає знімна одиниця.

    Якщо знімна рухома одиниця повинна виїхати з перегону, то старший працівник також зобов’язаний за наявності телефонного зв’язку одержати від чергового довідку про поїзди на перегоні. Якщо телефонного зв’язку немає, то виїзд знімної одиниці з перегону допускається, але при цьому старший працівник, який супроводжує знімну одиницю повинен вжити особливих заходів обережності.

    Дрезини знімного типу, колійні вагончики та інші знімні рухомі одиниці під час знаходження на перегоні повинні мати:

    на одноколійних та під час руху по неправильній колії на двоколійних дільницях: удень – прямокутний щит, пофарбований з обох боків у червоний колір, або розгорнутий червоний прапорець на жердині; уночі – попереду та позаду червоний вогонь ліхтаря, укріпленого на щиті;

    на двоколійних дільницях під час прямування по правильній колії: удень – прямокутний щит, пофарбований попереду у білий, а позаду – у червоний колір; уночі – попереду прозоро-білий вогонь, а позаду – червоний вогонь ліхтаря, укріпленого на жердині.

    Знімні ремонтні вишки на електрифікованих дільницях під час роботи на перегоні повинні мати:

    на одноколійних і під час руху по неправильній колії на двоколійних дільницях: удень розгорнутий червоний прапорець, уночі – попереду і позаду червоний вогонь ліхтаря;

    на двоколійних дільницях під час прямування по правильній колії: удень – розгорнутий червоний прапорець з правого боку по ходу руху поїздів, уночі – попереду прозоро-білий вогонь ліхтаря, позаду – червоний вогонь ліхтаря.

    Знімні ремонтні вишки і колійні вагончики на перегоні повинні бути, крім того, огороджені з обох боків переносними або ручними червоними сигналами, що переносяться одночасно з пересуванням ремонтної вишки або колійного вагончика на відстані Б, що зазначена у графі 4 таблиці 3.1 Інструкції з сигналізації на залізницях України у залежності від керівного спуску і максимально допустимої швидкості на перегоні.

    Якщо на двоколійній або багатоколійній дільниці по суміжній колії прямуватиме зустрічний поїзд, то червоний сигнал, що огороджує знімну ремонтну вишку, колійний вагончик або іншу рухому одиницю з переднього боку, до проходження поїзда знімається.

    Робота ремонтної вишки і колійного вагончика на станційних коліях допускається тільки за дозволом чергового по станції з обов’язковим записом про це керівника робіт у журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв’язку та контактної мережі і розписом чергового по станції.

    Під час роботи на станції ремонтна вишка повинна мати: удень – розгорнутий червоний прапорець; уночі – попереду і позаду червоний вогонь ліхтаря; колійний вагончик: удень – щит, пофарбований з обох боків у червоний колір, або червоний прапорець на жердині; уночі – попереду і позаду червоний вогонь ліхтаря, закріпленого на жердині.

    Під час руху по станційних коліях і стрілочних переводах знімна ремонтна вишка і колійний вагончик, крім того, повинні бути огороджені на відстані не менше 50 м з обох боків переносними або ручними червоними сигналами, що переносяться одночасно з пересуванням знімної одиниці.

    Працівники залізниці, які огороджують знімні ремонтні вишки, колійні вагончики та інші знімні рухомі одиниці, а також працівники, які керують переміщенням знімних одиниць, повинні мати, крім переносних щитів, ручних прапорців і сигнальних ліхтарів, петарди і духові ріжки для подачі сигналів про наближення поїзда, а також сигналів зупинки поїзда, якщо це буде потрібно.

    Колійні вагончики, знімні дрезини, ремонті вишки та інші знімні одиниці зберігаються у відповідних будівлях, замкнутими на замок.
    1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39


    написать администратору сайта