Главная страница

Математика. МАТЕМАТИКА. ыса мерзімді жоспар Білім беру йымыны атауы


Скачать 1.83 Mb.
Названиеыса мерзімді жоспар Білім беру йымыны атауы
АнкорМатематика
Дата03.05.2022
Размер1.83 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаМАТЕМАТИКА.docx
ТипДокументы
#508865
страница10 из 13
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы:

№62 Н.Шойбеков атындағы жалпы орта білім беретін мектеп

Пәні:

Математика негіздері

Бөлімі

«Мен үшін не дəмді жəне пайдалы?»

Педагогтің аты-жөні:

Утешова А

Күні :




Сынып: Мад «б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Анаммен бірге тамақ əзірлеймін. Мектептегі таңертеңгілік ас. Мысалдар шығарамын. Цифрларды бастырып сызамын.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешу.

ҰОҚ-ның мақсаты

Барлық тəрбиеленушілер:

-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдарды оқиды жəне заттар тобын санау арқылы есептерді шешеді.

Көптеген тəрбиеленушілер:

-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешеді.

Кейбір тəрбиеленушілер:

-қарапайым мысалдар мен есептерді өз бетінше құрастырады жəне содан кейін көрнекіліктің негізінде оларды шешеді.

Барысы

Кезеңі

Педагогтің әрекеті

Тәрбиеленушінің іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

ҰОҚ-ның басы

5 мин

Дұрыс əсерлі көңіл-күй орнату.

Аққу болып ұшамыз

Көлге келiп қонамыз

Көлдiң бетiн құшамыз

Қайта самғап ұшамыз.

Ынталандыру.

Өзектендіру.

Педагог балаларға фотсуреттерде не бейнеленгенін айтуды ұсынады:

«Мен анама көмектесемін» ойыны

Əр жұпта ананы жəне оның баласын ойнайтын балалар таңдалады. Балалардың үстелдерінің үстінде өнімдер, кəстрөлдер, ыдыстар немесе қолда бар материалдар басқа да заттар (қысқыштар, бұршақ жəне т.б.).

Есеп шешімін жазу үшін қандай белгіні таңдайды:

-   Қандай белгілердің есепті жазуға көмектескенін түсіндіре аласыңдар ма?

-   Есептерді түрліше оқи аласыңдар ма?

Балалар амандасады
Шаттық шеңберіне тұрады, өлең айтады

Əр жұп көрініс қояды. Анасы баласынан санауды (қосуды немесе алуды) сұрайды, мысал жазылып, көрнекі түрінде көрсетіледі.


Бағалау. Басбармақ арқылы





Фотосуреттер – балалар анасына көмектесіп жүр

ҰОҚ-ның ортасы

30 мин


Мақсат қою (проблемалық жағдай).

(Ұ) Бүгін біз қосуға жəне азайтуға арналған жазбалар құрастыру жұмысын жалғастыратын боламыз. Біз анамызда бар нəрсенің барлығын санаймыз.

Үйренгенді қолдану.

(Ұ) 1- тапсырма

Азайту əрекетін   таңдау негізделеді –азайтыңдар, алып тастаңдар жəне т.с.с. Жиынтық   полотнода есептер жазылады. Оларды түрліше оқу міндетті.  

2- тапсырма. (Ж)   Цифрларды  бастырып жазады.

Сергіту сәті.

3-тапсырма топпен ұйымдастырылады 8 санының   құрамына арналған «үйді» толтыру бойынша  қайтадан топпен ұйымдастырылады.

«Анама   көмектесемін» тақырыбы бойынша асүйдегі аспаптар 8 санын екі   бөлікке бөлу үшін пайдаланылады. 

(Ж) Балалар мысалдардың жазбасын құрастыруға арналған тапсырмадан   суреттерді таңдай алады. Алғаш рет мысалдар төрттігі ұсынылады. Егер балалар   əлі қосу мен азайтудың байланысын түсіне алмаса, онда мысалдар 

3-тапсырманың   əртүрлі суреттері бойынша ерікті түрде құрастырылады. 

1-қадам. Шамамен торшаның ортасында, оның оң шетіне   жақынырақ нүкте қойып, жоғарғы сопақшаны сыза бастаймыз. Біртіндеп осы нүкте оралып, тамшы тəрізді сопақша сызамыз.

2-қадам.   Төменге жəне сол жаққа қозғала отырып, төменгі сопақшаны сызамыз. Сопақшаны   дөңгелентіп, цифрдың жоғарғы бөлігін сыза бастаған орталық  нүктеге əкеліп қосамыз.  


Балалар жағдайды түсіндіріп, сурет бойынша əңгімелер құрастырады.  




Бағалау. Басбармақ арқылы




Бағалау. Басбармақ арқылы



Бағалау. Басбармақ арқылы




Бағалау. Басбармақ арқылы




Əліппе-дəптер, санайтын материал, жиынтық полотно

Əліппе-дəптер, санайтын материал, жиынтық полотно

IІІ. ҰОҚ-ның қорытындысы

Рефлексия.

5 мин


Рефлексия.

Педагог қорытынды жасап, балаларды мадақтайды. Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы бағалауды ұсынады.

Педагог түсіндіреді: егер қателіктер


Балалар бүгінгі сабақты қай деңгейде меңгергендігін көрсетеді.







Əліппе-дəптер


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы:

№62 Н.Шойбеков атындағы жалпы орта білім беретін мектеп

Пәні:

Математика негіздері

Бөлімі

«Денсаулықты қалай күту керек?»

Педагогтің аты-жөні:

Утешова А

Күні :




Сынып: Мад «б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жаттығу жасаймыз. Спорт

Есеп. Есеп шығарамын.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешу.

ҰОҚ-ның мақсаты

Барлық тəрбиеленушілер:

-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдарды оқиды жəне заттар тобын санау арқылы есептерді шешеді.

Көптеген тəрбиеленушілер:

-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешеді.

Кейбір тəрбиеленушілер:

-қарапайым мысалдар мен есептерді өз бетінше құрастырады жəне содан кейін көрнекіліктің негізінде оларды шешеді.

Барысы

Кезеңі

Педагогтің әрекеті

Тәрбиеленушінің іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

ҰОҚ-ның басы

5 мин

Дұрыс əсерлі көңіл-күй орнату.

Сәлем, сәлем оң қолым

Сәлем, сәлем сол қолым

Сәлем, сәлем достым

Сәлем, сәлем шаттық шеңбері

Кішкетай да боламыз

Үлке де шеңбер боламыз

Бірақ ешкім шетте қалмайды.

Өзектендіру.

Педагог:

–Жаттығу жасаған кезде санауды пайдаланасыңдар ма?

–Қандай сандар жиі аталады? Ерте тұрып қояңдар,

Көңілді ойын ойнады. Соқпақ жолмен секіріп, Жаттығу жасап қоймады.

Математикалық жаттығу жасаймыз. Ауызша есеп.

Балалар амандасады
Шаттық шеңберіне тұрады, өлең айтады
Сұрақтарға жауап береді



Бағалау. Басбармақ арқылы





Жаттығуды сүйемелдеуге арналған көңілді əуендер.

 

1-20 санамақ өлең

ҰОҚ-ның ортасы

30 мин


Мақсат қою (проблемалық жағдай).

(Ұ) Бүгін біз кейіпкерлерімізге жаттығудың арқасында денсаулықтарының сау болуына ғана емес, спорттық снарядтарды, жаттығуларды жəне т.б. санауға көмектесеміз. Есептер құрастыруды үйренеміз.

Жаңалық ашу.

1-тапсырма.

Жаттығуға 3 ұл бала жəне 4 қыз бала шықты. Жаттығуға барлығы қанша бала шықты? Есепті құрастырғанда шарты мен сұрағы бөлініп шығады.

Жаңаны қолдану.

(Ж) Жиынтық полотнода нысандардың көмегімен есептің шартын құрыңыз. Мысалы:

Əр балаға партада мысал есеп құрастыруды жəне оның жауабын тұжырымдауды ұсыныңыз.

№ 6,7,8,10,12 полотнолар есепті шешу үшін шарттарын құруға көмектеседі.

Балалар есеп шарты мен сұрағын айтады. Оны шешу үшін таңдалған белгіні түсіндіреді.

(Ж)1-тапсырманың жалғасы – велосипедтер туралы есептер құрастыру. Бос терезелерге балалар сандарды жазады.

(Ж) Бұрын үйренгенді қолдану

(Ж) 2-тапсырмада цифрларды бастырып жазу орындалады.

1- қадам.Оң жаққа көлбеу болуын есте сақтай отырып, əдеттегі сопақшаны сызамыз. Жоғарғы оң бұрышынан сəл төмен, торшаның оң жағына қарай нүкте қоямыз. Одан бастап, сағат тілінің бағытына қарсы төмен қозғалып, жарты шеңбер сызамыз.

2- қадам. Торшаның төменгі бөлігінен оң жақтағы бастапқы нүктеге көтеріліп, сопақшаны түгел тұйықтап, нөлді салуды аяқтаймыз.

3- тапсырма жауабы 10 болатын мысалдар мен есептерді құрастыру бойынша берілген.

Екі түсті дөңгелектерді санай отырып, жұмысты дəптерде ұйымдастыруға болады.

(Ж) 4 тапсырманы орындау ұсынылады.


Тапсырманың сұрағына жауап беру үшін əрекет таңдайды

– қосу немесе азайту есепті шешеді. Есептің жауабын тұжырымдайды


Бағалау. Басбармақ арқылы




Бағалау. Басбармақ арқылы



Бағалау. Басбармақ арқылы




Бағалау. Басбармақ арқылы




Əліппе-дəптер, санайтын материал, жиынтық полотно

Əліппе-дəптер, санайтын материал, жиынтық полотно

IІІ. ҰОҚ-ның қорытындысы

Рефлексия.

5 мин


Рефлексия.

Педагог қорытынды жасап, балаларды мадақтайды. Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы бағалауды ұсынады.

Педагог түсіндіреді: егер қателіктер


Б алалар бүгінгі сабақты қай деңгейде меңгергендігін көрсетеді.





Əліппе-дəптер
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   13


написать администратору сайта