Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлім:
|
|
Педагогтің аты-жөні:
| 11.3.А Геометриялық оптика
|
Сынып:
|
|
Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.7.1.1 Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар істей алады: жарықтың шағылу заңын Гюйгенс принципі арқылы түсіндіреді;
Көптеген оқушылар істей алады: Гюйгенс принципін тұжырымдайды;
Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың шағылу заңына күнделікті өмірден мысал келтіріп, түсіндіреді;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин. Өткенге шолу. 5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
«Өткенге шолу» әдісі арқылы, мұғалім үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды.
Кім жылдам ? әдісі бойынша сұрақ жауап алады.
1.Турмалин кристалында болтын жарықтың поляризация құбылысын сипаттап бер
2.Қандай жарық табиғи ,қандай жарық поляризацияланған деп аталады?
3.Полярзациялағыштың талдағыштан айырмашылығы неде?
4.Поляризациялағышты айналдыра талдағышты бұрғанда байқалатын құбылысты түсіндіріңіз
5.Қандай заттар Поляроидтер деп аталады?
6.Фотосуретте поляризацияланған жарықсүзгі-поляроид не үшін қолданылады?
Рентген сәулелеріне арналған поляризатор құралының жұмыс істеу принципі қандай болуы мүмкін?
| Өткен сабақты сұраққа жауап беру арқылы еске түсіреді
| Жарықтың қасиеті бойынша оқушыларға 1 балл беріледі
|
ФИЗИКА 11 сынып ,
С.Тұяқбаев
Ш.Б.Насохова
Б.А.Кронгарт
М.Е.Әбішев
|
Миға шабуыл.
«Ой жинақтау» әдісі. 4 мин.
| Білім дағдысы: Білу (W)
Белсенді оқыту: «Ойды жинақтау» Мұғалім жаңа сабақты ашу мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды.
1. Геометриялық оптика нені зерттейді?
2. Жарық сәулесі дегеніміз не?
3. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы қалай тұжырымдалады?
4. Жарықтың тәуелсіз таралу заңы қалай тұжырымдалады?
| Оқушылар сұраққа жауап береді.Бұл әдіс сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
| Дескриптор:
- Жарықтың шағылуымен түсіндіреді
Жалпы балл-1
| ДЭ Оқулық 11-сынып.
Қосымша 1
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
Жеке жұмыс.
12 мин.
| Білім дағдысы: Түсіну (G)
Белсенді оқыту: «Суреттер сөйлейді»
Сұрақ:
Күн көкжиектен батқанда неге бірден қараңғы түспейді?
Күн көкжиекке батқанда атмосфераның беткі қабатын жарықтандырады, ал күн сәулелері сол қабаттан шағылып, жер бетіне түседі.
2. Автомобиль фараларының жарық шоқтары тұманда нашар көрінеді. Оның себебі неде?
Тұман су бөлшектерінен тұрады, одан жарық шоқтары шағылады және шашырайды
2-тапсырма (G)
Мұғалім экранға екі сурет шығарады.
1 сурет
2 сурет
Сұрақтар:
1.Егер айналарды α=450бұрыш жасап орналастырса неше кескін алынады?
2. Суретте екі жазық айна белгілі бір бұрышпен орналастырылған және олардың арасында кубик қойылған. Айналар өзара неше градустық бұрыш жасап тұр?
| Оқушылар айналардың орналасуына байланысты берілген сұрақтарға жауап береді.
| Дескриптор:
-Жарықтың шағылу заңын негізге алады;
-жазық айнада пайда болған кескінді сипаттайды;
Жалпы балл -3.
| ДК экраны плакат,
11-сынып оқулығы ДМ. Қосымша 2
|
Жеке жұмыс.
9 мин.
| 3-тапсырма(I)
Білім дағдысы: Қолдану
Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның суретін сал»
(А) Жарық сәулесі жазық айнаға 25 0 бұрыш жасай түседі. Шағылу бұрышы неге тең және түскен сәуле мен шағылған сәуле арасындағы бұрыш неге тең?
Кескінін сал.
(В) жарық сәулесінің тіркегішке келіп түсетін жолын салып көрсетіңдер
| Берілген тапсырма бойынша сәуленің тіркегішке келіп түскен жолын салып көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.
| Дескриптор:
-шағылу заңын негізге алып, тапсырманы орындай алады
шағылған сәулені анықтайды
түскен сәуле мен шағылған сәуленің арасындағы бұрышты
есептеу алады Жалпы балл -2
| ДК экраны
11-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
ДМ. Қосымша 3
|
Сабақтың соңы.
Жеке жұмыс: Ой толғаныс
6 мин.
Рефлексия
2 мин
| «Білім пирамидасы» әдісі.
1
| Білу
| Гюйгенс принципін
дегеніміз не?
|
| 2
| Түсіну
| Жарықтың шағылу
заңының тұжырымдамасын
жаз?
|
| 3
| Қолдану
| Суретті түсіндір?
|
| 4
| Талдау
| Диффузиялық шағылу мен айналық шағылуды
салыстыр?
|
| 5
| Жинақтау
| Гюгенс принципі нені
зерттейді?
|
| 6
| Бағалау
| Жарықтың шағылу заңдылықтарының, жазық айнаның күнделікті
тұрмыста маңызы қандай?
|
|
Рефлексия 2мин.
Макс Люшердің түстерге сәйкес «Сиқырлы ағашы» тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазып ағашқа жабыстыру
Арнайы қағазға жауаптарын толтырады,қызыл алма-сабақ өте жақсы өтті,гүл- сабақ жақсы өтті, жасыл жапырақ –сабақ орташа болды,сары жапырақ-сабақ ұнаған жоқ--ағашқа жабыстыру.
Үйге тапсырма: §37 тақырыпты оқу
Практикалық тапсырманы орындар қорытындысын жазу
| Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін берілген сұраққа жауап беру арқылы білім пирамидасына жазып шығады. Мақсаты: Өз ойын қорытындылау, сабақты бекіту.
Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады)
| Дескриптор:
Білім пирамидасы әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды. Жалпы балл -3
Формативті бағалау
| ДК экраны
Жұмыс дәптерлері.
ДМ. Қосымша 3
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.А Геометриялық оптика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Жазық және сфералық айналар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.7.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: жазық және сфералық айналардың сипаттамаларын біледі;
Көптеген оқушылар істей алады: сфералық айнада кескін тұрғызады;
Кейбір оқушылар істей алады: жазық және сфералық айнаға күнделікті өмірден мысал келтіріп, түсіндіреді;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
«Досыңды сына» әдісі
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал: «Жылы лебіз»
Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында «Досыңды сына» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне сұрақ қояды
Жарық нені білдіреді?
b) Адамның тіршілігі мен іс - әрекетінде жарықтың рөлі қандай?
c) Қандай денелер жарық көздері бола алады?
e) Вакуумда жарық қандай жылдамдықпенен тарайды?
g) Жердегі тіршіліктің дамуында күннің рөлі қандай?
h) Жарықтың таралу заңы дегеніміз не?
k) Көлеңке пайда болуы?
l) Толық Күн тұтылуының және Ай тұтылуың түсіндір?
| «Жылы лебіз» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар бір – біріне сұрақ қояды
| Дескриптор: жарықтың шағылу заңын біледі.
Жалпы балл -2
|
Оқулық 11 - сынып
|
Мағынаны тану
Жеке жұмыс 12 мин.
| Білім дағдысы: Білу (D)
Мұғалім экранда берілген сурет арқылы оқушыларға ортақ бір сұрақ тастайды. Бұл әдіс оқу мақсатын және сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірлесе айқындауға мүмкіндік береді. Кейін жаңа сабақты түсіндіру мақсатында тақырыпқа байланысты видео көрсетеді https://www.youtube.com/watch?v=isb2jQptidg
Мұғалім презентация көмегімен видеоның мағынасын ашып, сабақты түсіндіреді. (T)
| Берілген суретке қарап тақырыпқа байланысты өз ойларын айтады. Оқушылар видеомен танысады. оқушыларға көзбен көріп сабақты ұғынуға мүмкіндік береді.
| Бұл Тақырыпқа байланысты айтылған тұжырымды ойға мақтау ретінде «Жарайсың», «Керемет» деген сөздермен мадақтау.
|
ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
|
Сабақтың ортасы. Жеке жұмыс «Ойда тұтқаныңның суретін сал»
13 мин
| 1-тапсырма
Білім дағдысы: Қолдану
Белсенді оқыту: «Ойда тұтқаныңның суретін сал» (W)
Оқушыларға нәрсенің орналасуына байланысты кескін суретін салуға арналған тапсырма беріледі.
| Оқушыларға бірнеше тапсырма беріледі. Оқушылар пайда болған кескін суретін салады.
| Дескриптор: -сфералық айнаның түрін ажыратады.
-нәрсенің орналасуына байланысты, кескіннің суретін салады.
Жалпы балл -5
| ДК экраны
11-сынып оқулығы ДМ қосымша 1
|
Сабақтың соңы.
Жеке жұмыс
5 мин Рефлексия «БББ» кестесі
3 мин
| 2-тапсырма
Білім дағдысы: Түсіну
Оқушыларға жеке орындауға екі есеп беріледі. (f) Оқушылар Білгенім, Білдім, Білгім келеді.
| Оқушылар сфералық айнаның формуласын қолдану арқылы есеп шығарады.
БББ кестесін толтырады
| Дескриптор: сфералық айнаның формуласын қолданып есеп шығарады. Жалпы балл -2
| ДК экраны
11-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері
ДМ қосымша 2
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.А Геометриялық оптика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.7.2.2 - ойыс айнадағы сәуленің жолын салу және ойыс айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: сфералық айналардың сипаттамаларын біледі;
Көптеген оқушылар істей алады: сфералық айнада кескін тұрғызады;
Кейбір оқушылар істей алады: сфералық айнаға күнделікті өмірден мысал келтіріп, түсіндіреді;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
«Миға шабуыл» әдісі
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын анықтау, күтілетін нәтижелермен таныстыру. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы мұғалім оқушыларға сұрақ қояды
|
Оқушылар жарықтың шағылу заңына байланысты сұрақтарға жауап береді.
| Дескриптор: жарықтың шағылу заңын біледі.
Жазық және сфералық айналарды ажыратып сипаттай алады .
Жалпы балл -2
|
Оқулық 11 – сынып
ДМ қосымша 1
|
Мағынаны тану
5 мин
Жеке жұмыс 7 мин.
| Білім дағдысы: Білу (D)
Мұғалім презентация көмегімен сабақтың мағынасын ашып, сабақты түсіндіреді. (T) 1-тапсырма
Мұғалім түсіндірген сабақ бойынша есеп шығару. (f)
| Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша Қосымшада берілген есепті шығарады.
| Дескриптор:
ойыс айнаның формуласын есептер шығаруда қолданады.
Жалпы балл -2
|
ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
ДМ қосымша 2
|
Сабақтың ортасы.
Жеке жұмыс 13 мин
| 2-тапсырма
Білім дағдысы: Қолдану
Белсенді оқыту: «Кескінге сипаттама бер» (G)
| Оқушылар сфералық айнадан алынатын кескінге сипаттама жасайды
| Дескриптор: -сфералық айнаның түрін ажыратады.
-нәрсенің орналасуына байланысты, кескінге сипаттама береді.
Жалпы балл -4
| ДК экраны
11-сынып оқулығы
ДМ қосымша 3
|
Сабақтың соңы.
Жеке жұмыс
5 мин
Рефлексия
3 мин
| 3-тапсырма
Білім дағдысы: Түсіну
Ойыс сфералық айналардыӊ қолданылуы (W)
Нәтижені талдау және тапсырманы бәрінен де жақсы орындаған оқушыны марапаттау.
| Оқушылар сфералық айнаның қолданылуына мысал келтіреді.
| Дескриптор: сфералық айнаның өмірде қандай салада қолданылатынын біледі. Жалпы балл -2
| ДК экраны
11-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
ДМ қосымша 4
|