Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.А Геометриялық оптика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Жұқа линза формуласы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.6.2.7 - әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: жинағыш және шашыратқыш линзалардан өтетін жарық сәулесініӊ жүрістерін сипаттауды;
Көптеген оқушылар істей алады: линзаларда өтетін жарық сәулелерініӊ жүрісі арқылы линзаныӊ фокусын анықтауды;
Кейбір оқушылар істей алады: жұқа линзада кескін алуды және оны сипаттауды.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
Білім ленд порталы
7 мин.
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Білім дағдысы: Түсіну (D)
Оқушыларға Білім ленд порталында геометриялық оптика тарауындағы, жұқа линзаның формуласына байланысты видео көрсетіледі.
| Оқушылар видеоны қарап шығады. Линзаға байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.
|
|
https://bilimland.
com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/linzalar
|
Сабақтың ортасы.
Жеке жұмыс 5 мин
| Білім дағдысы: Білу
Жеке жұмыс(І)
1-тапсырма. Симулятор, интернет желісі арқылы тапсырма
| Оқушылар назары экранда берілген линза түрлерінде болады. Берілген сұраққа жауап береді.
| Дескриптор:
Линза түрлерін ажыратады.
-сәулелердің жолы дұрыс көрсетілген суретті таңдайды.
Жалпы балл -2
| ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
https://bilimland
com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/linzalar
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
«Қызықты сұрақ»-әдісі
5 мин
| Білім дағдысы: Қолдану
2-тапсырма (G)
«Қызықты сұрақ»-әдісі
1. Пәтер есігіндегі көруіштегі линза түрін анықтаңыз. Алынған кескін қандай болады? 2. Бірнеше линза жүйесін қолданып қандай кескін алуға болады?
| Оқушылар линзада алынатын кескін түріне байланысты қойылған сұраққа жауап береді.
| Дескриптор:
-линза түрін ажыратады
-алынған кескін түрін дұрыс табады.
Жалпы балл -2
| ДК экраны
11-сынып оқулығы
|
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Жеке жұмыс
5 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (Р)
3-тапсырма. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сөйлемді аяқтауға тапсырма беріледі.
| Оқушылар линза тақырыбында берілген сөйлемді аяқтайды
| Дескриптор-линзадағы сәулелердің жолын дұрыс сипаттайды
Жалпы балл -3
| ДК экраны
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 2
|
Жеке жұмыс
15 мин
| Білім дағдысы: Қолдану
4-тапсырма (І)
Оқушыларға жұқа линзаның формуласын түрлендіріп қолдана алуы үшін есептер беріледі.
| Оқушылар оқулықтағы берілген жаттығу есептерін шығарады.
| Дескриптор:
-линза түрін ажыратады
-жұқа линзаның формуласын дұрыс қолданады
-линзадағы сәуленің жолын біледі.
Жалпы балл -2
| ДК экраны
11-сынып оқулығы
ДМ қосымша 3
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Үйге тапсырма: §4.11. Есеп №4.11.2-4.11.4.
| Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай берілген сұрақтарға жауап береді.
|
| ДМ қосымша 4
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.А Геометриялық оптика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Оптикалық құралдар.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.6.2.8 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
|
|
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: жабдықтардың мақсатын дұрыс сипаттайды;
Көптеген оқушылар істей алады: жабдықтардың негізгі бөліктерін түсіндіреді;
Кейбір оқушылар істей алады: оптикалық жабдықтардың сызбасын дұрыс сызады;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
Білім ленд порталы
7 мин.
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Білім дағдысы: Түсіну (D)
Оқушыларға Білім ленд порталында геометриялық оптика тарауындағы, оптикалық құралдарға байланысты видео көрсетіледі.
| Оқушылар видеоны қарап шығады. Оптикалық құралдарға байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.
|
|
https://bilimland.
com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/linzalar
|
Сабақтың ортасы.
Жеке жұмыс 16 мин
| Білім дағдысы: Білу
Жеке жұмыс(І)
1 тапсырма.
Суреттері бар карточкалар арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. Қалта телефон арқылы таңдаған құрылғыға туралы ақпарат жинайды.
1 топ. Үлкейту әйнегі
2 топ. Телескоп
3 топ. Камера
4 топ. Проектор
Ақпарат келесі сұрақтарды қамту керек: Аспаптың
Құрылысы
Қолданылуы
Жұмыс принципі (сәулелік жол)
Сәулелену қабылдағыштар
Қызықты фактілер
| Оқушылар қалта телефондарын пайдаланып мәлімет іздейді.
| Дескриптор:
Оптикалық құралдардың күнделікті өмірдегі маңызын атап көрсетеді.
Жалпы балл -4
|
ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
Қалта телефон
|
«Кестені толтыр» әдісі
5 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (І)
2-тапсырма. «Кестені толтыр» әдісі арқылы оқушыларға оптикалық аспаптарға байланысты кесте беріледі.
| Оқушылар оптикалық аспаптар бейнеленген кестені толтырады.
| Дескриптор
-аспаптардың сипаттамасын дұрыс жазады
Жалпы балл -3
| ДК экраны
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
«Кім жылдам» әдісі
9 мин
| Білім дағдысы: Қолдану
3-тапсырма (І) «Кім жылдам» әдісі арқылы есептер беріледі.
| Оқушылар тақырыпқа қатысты берілген есепті шығарады.
| Дескриптор:
-аспаптың үлкейтілуін дұрыс табады.
-жұқа линза формуласын дұрыс түрлендіре алады.
Жалпы балл -3
| ДК экраны
11-сынып оқулығы
ДМ қосымша 2
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Құтқару шеңбері. Үйге тапсырма: Оптикалық құралдар
| Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазып шеңберге іледі.
|
|
|