Главная страница
Навигация по странице:

  • Қорытынды жасаңыз

  • Үйге тапсырма: Шынының сыну көрсеткіші.

  • Қысқа мерзімді жоспар

  • Симулятормен жұмыс беріледі .Келесі тапсырма беру: қалаған есептерді таңдап дәптерге шығару.Кері байланыс.

  • 11 сынып ҚМЖ 3 тоқсан 382 бұйрық. ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы


    Скачать 1.95 Mb.
    Названиеыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы
    Дата20.01.2023
    Размер1.95 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла11 сынып ҚМЖ 3 тоқсан 382 бұйрық.docx
    ТипДокументы
    #896727
    страница3 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: № 5 Зертханалық жұмыс "Шынының сыну көрсеткішін анықтау"

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.А Геометриялық оптика

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    № 5 Зертханалық жұмыс "Шынының сыну көрсеткішін анықтау"

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: параллель пластина арқылы өткен жарықтың екі рет сынатынын біледі, түсу және сыну бұрыштарын дұрыс салады, жазық параллель пластинада жарықтың жолын дұрыс салып көрсетеді, сыну заңын біледі, есептеу қателіктерін анықтайды;

    Көптеген оқушылар істей алады: эксперимент арқылы шынының сыну көрсеткішін анықтайды, жасалған экспериментке талдау жасайды, экспериментті жасау барысында кездескен қиындықтарды және қателерді айқындайды, экспериментті жақсарту жолдарын ұсынады;

    Кейбір оқушылар істей алады: алынған нәтижелерді салыстыра отырып анализ жасайды.

    Сабақтың барысы

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    «Жүректен жүрекке» әдісі

    3 мин.


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
    «Жүректен жүрекке» жаттығуын ұйымдастыра отырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Әр оқушы қасында тұрған екінші оқушыға жақсы тілегін айады.

    (Ұ) «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады.


    Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде жақсы тілектер айту арқылы көңіл –күйді көтереді.



    Сабақтың ортасы

    «Ойлан, жаса»

    Топтық жұмыс.
    22 мин.


    Білім дағдысы: Білу

    Топтық жұмыс (G)

    Белсенді оқыту: «Ойлан, жаса» әдісі арқылы оқушылар зертханалық
    Жұмыстың мақсаты: жазық параллель пластина мен үшбұрышты призмадағы сәулелердің жолын сыза білу.



    Оқушылар жұмыстың теориясымен танысады. Қолдағы бар құрал жабдықтар немесе виртуалды зертханалық арқылы зертханалық жұмысты жасайды.

    Дескриптор:

    - үшбұрышты призманың қырына түскен сәулені салады, түсу нүктесі арқылы призманың қырына перпендикуляр тұрғызады, түсу бұрышын дұрыс көрсетеді.

    - жазық параллель пластина ішіндегі сынған жарық сәулесінің жолын дұрыс салады, сыну бұрышын дұрыс анықтайды.

    Жалпы балл-5


    ДЭ

    Оқулық 11-сынып.

    Шыны пластина

    Үшбұрышты шыны призма

    Пенопласт немесе картон қағаз беті

    Милиметрлік қағаз

    4 түйреуіш

    Сызғыш

    Транспортир

    ДМ қосымша 1


    Мағынаны ашу.

    «Білім пирамидасы» әдісі.
    Жекежұмыс.

    12 мин.


    Білім дағдысы: Қолдану

    Белсенді оқыту: «Білім пирамидасы» әдісі.
    2-тапсырма (І)

    Шынының сыну көрсеткішін анықтау.

    Экспериментті жақсарту жолдарын ұсыныңыз

    Қорытынды жасаңыз 

    Өз ой пікірлеріңізбен сыныппен бөлісіңіздер.

    Оқушылар зерханалық жұмыс бойынша зерделегенін берілген сұраққа жауап беру арқылы білім пирамидасының қай жерінде тұрғанын анықтайды.


    Дескриптор:

    -жазық параллель пластинаның сыну көрсеткішінің жарық сәулелерінің түсу бұрышы артқан кездегі тәуелділік графигін салады.

    Абсолют сыну көрсеткішінің физикалық мағынасын біледі.

    Жалпы-5

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    Жұмыс дәптерлері



    ДМ қосымша 2

    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия

    Практикалық жұмысты жасау менің өздігімнен жұмыс жасауыма қиындық туғызды / дағдыларымды шыңдады

    Практикалық жұмысты орындауда кездескен қиындықтар .....

    Практикалық жұмысты жасауда нені өзгертер едіңіз

    Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

    Үйге тапсырма: Шынының сыну көрсеткіші.


    Оқушылар зертханалық жұмысты жасау барысындағы кездескен қиындықтарды жазады.


    ДК экраны

    Жұмыс дәптерлері.


    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Линзалар жүйесінде кескін салу.

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.А Геометриялық оптика

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Линзалар жүйесінде кескін салу.

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: жинағыш және шашыратқыш линзалардан өтетін жарық сәулесініӊ жүрістерін сипаттауды;

    Көптеген оқушылар істей алады: линзаларда өтетін жарық сәулелерініӊ жүрісі арқылы линзаныӊ фокусын анықтауды;

    Кейбір оқушылар істей алады: жұқа линзада кескін алуды және оны сипаттауды.

    Сабақтың барысы

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    2 мин.


    «Досқа тілек» әдісі

    3мин

    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

    Психологиялық ахуал: «Досқа тілек» әдісі арқылы жақсы тілектер айту.


    (Ұ) «Досқа тілек» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады.

    Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде жақсы тілектер айту арқылы көңіл жағымды ахуал қалыптасады



    «Миға шабуыл»

    әдісі.

    Жеке жұмыс.
    3 мин.


    Білім дағдысы: Білу (G)

    1-тапсырма

    Белсенді оқыту: «Миға шабуыл»

    Әдісі арқылы линзалар, жинағыш және шашыратқын линзалар туралы оқушылардың алдынғы сабақтағы білімін тексеру.





    Оқушылар берілген суреттерге қарап 8 сыныпта алған білімдерін еске түсіреді.

    Дескриптор:

    -линзаның түрін ажыратады.

    Жалпы балл-1


    ДЭ
    Оқулық 11-сынып.

    Презентация

    Сабақтың ортасы

    «Сызбалар сөйлейді» әдісі

    10 мин.


    Білім дағдысы: Түсіну (G) Топтық жұмыс. 2-тапсырма (G)

    Белсенді оқыту: «Сызбалар сөйлейді» әдісі арқылы, мұғалім линза түріне байланысты сызбалар беріледі.


    Әр топ өздеріне берілген сызбаларды сипаттап, линзадан алынған кескінді түсіндіреді.



    Дескриптор:

    -линзаның түрлерін жазады

    -шашыратқыш және жинағыш линзаларда алынған кескінді сипаттайды.

    Жалпы-3

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    ДМ қосымша 1



    «Ойлан, шығар» әдісі

    12 мин

    3-тапсырма

    Білім дағдысы: Қолдану (Р)

    Белсенді оқыту: «Ойлан, шығар» әдісі арқылы оқушыларға шығаруға есеп беріледі.



    Оқушылар линзадан өткен сәулелердің жолына байланысты қосымшада берілген есепті шығарады.

    Дескриптор:

    -Белгілі бір сәулелердің түсуін пайдалана отырып, заттың әрбір орны үшін кескін тұрғыза алады

    -Жұқа линза формуласының құрамына кіретін шамалар алдына қандай таңба қойылу қажеттігін біледі

    Жалпы балл -4

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    ДМ қосымша 2


    Жеке жұмыс.

    8 мин.

    4-тапсырма(I)

    Білім дағдысы: Қолдану

    Белсенді оқыту: «Кім жүйрік» әдісі арқылы топтарға бірдей есептер беріледі.




    Оқушылар берілген есепті қарсылас топтан жылдам шығарып үлгерулері тиіс

    Дескриптор:

    Жұқа линзаның формуласын біледі

    -линзаның оптикалық күшін біледі.

    Жалпы балл -2

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы.

    Жұмыс дәптерлері.

    ДМ қосымша 3

    Сабақтың соңы.
    Рефлексия

    2 мин

    Бағдаршам әдісі бойынша кері байланыс:

    Жасыл – Өзгелерге түсіндіру үшін, мен жақсы білемін

    Сары – мен жақсы білемін, бірақ толық емес.

    Қызыл –мен ештеңе түсінбедім,білмеймін.

    Үйге тапсырма: Тақырып бойынша тест жұмысы.

    Оқушылар
    оқушылар сабақты түсіну деңгейлеріне байланысты бағдаршам түстерін таңдайды



    ДК экраны

    Бағдаршам түстері бар стикерлер

    ДМ қосымша 4


    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс №10 «Жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жолы»

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.А Геометриялық оптика

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Практикалық жұмыс №10 «Жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жолы»

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: жинағыш және шашыратқыш линзалардан өтетін жарық сәулесініӊ жүрістерін сипаттауды;

    Көптеген оқушылар істей алады: линзаларда өтетін жарық сәулелерініӊ жүрісі арқылы линзаныӊ фокусын анықтауды;

    Кейбір оқушылар істей алады: жұқа линзада кескін алуды және оны сипаттауды.

    Сабақтың барысы

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    2 мин

    «Өткенге шолу» әдісі

    5 мин.

    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

    Үй жұмысын тексеру мақсатында «Өткенге шолу» әдісі арқылы теориялық білімдерін тексеру үшін бірнеше сұрақ беріледі.

    Оқушылар мұғалім берген линзаға байланысты сұрақтарға жауап береді.

    -линза түрін ажыратады.

    Линзада кескін салу алгоритімін біледі.

    Жалпы балл-2

    ДЭ

    Презентация

    ДМ қосымша 1

    «Ойлан тап»

    әдісі.

    Жеке жұмыс.
    9 мин.


    Білім дағдысы: Білу (Р) 1-тапсырма
    Белсенді оқыту: «Ойлан тап» әдісі арқылы жұқа линзаның формуласын қорытып шығару.


    Оқушылар берілген суреттерге қарап жұқа линзаның формуласын қорытып шығарады

    Дескриптор:

    -линзада сәулелердің жолын дұрыс салады

    -геометрия заңдары арқылы формуланы қорытып шығарады.

    Жалпы балл-4


    ДЭ
    Оқулық 11-сынып.

    Презентация

    ДМ қосымша 2

    Сабақтың ортасы

    Мағынаны ашу.

    Жеке жұмыс

    9 мин.


    Білім дағдысы: Түсіну (Р)

    2-тапсырма

    Жеке жұмыс.

    Оқушыларға Білім ленд сайтынан Симулятормен жұмыс беріледі.

    Келесі тапсырма беру: қалаған есептерді таңдап дәптерге шығару.

    Кері байланыс. Жұптар жауаптарын онлайн тексереді, қиындық тутырған сұрақтарды мұғаліммен талдайды.


    Әр оқушы таңдаған есепті шығарып , бір –біріне түсіндіріп береді.



    Дескриптор:

    -Белгілі бір сәулелердің түсуін пайдалана отырып, заттың әрбір орны үшін кескін тұрғыза алады

    -Сызба талдауынан алынатын қосымша теңдеулерді біледі.

    -Ізделінді шамаға қатысты теңдеуді бірігіп шешеді.

    Жалпы-2

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/

    linzalar

    Жеке жұмыс

    12 мин

    3-тапсырма

    Білім дағдысы: Қолдану

    Оқушыларға ҰБТ-да кездесетін есептерден 10 сұрақтан тұратын тест жұмысы беріледі.


    Оқушылар линза тақырыбына байланысты берілген 10 тестті шешеді

    Дескриптор:
    -линза түрін ажыратады.

    -линзадан өткен сәуленің жолы туралы дұрыс тұжырым жасай алады.

    Жалпы балл -2

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    ДМ қосымша 3


    Сабақтың соңы.
    Рефлексия

    4 мин

    «Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

    - нені білдім, нені үйрендім

    - нені толық түсінбедім

    - немен жұмысты жалғастыру қажет.

    Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

    Үйге тапсырма: Линзада кескін салу тақырыбын оқу

    Оқушылар өздерінің сабақ барысында үйренген , қиын болған нәрселерді мұғаліммен бірге талқылайды.





    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта