Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.В Салыстырмалы теорияның элементтері
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Салыстырмалы теорияның постулаттары. Лоренц түрлендірулері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру;
11.7.1.2 – есеп шығару кезінде Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін қолдана отырып, релятивистік эффектілерді түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: Галилейдің салыстырмалылық принципін түсінеді;
Көптеген оқушылар істей алады: АСТ-ның постулаттарын біледі және түсінеді;
Кейбір оқушылар істей алады: релятивистік эффектілерді ажыратады, релятивистік эффект формулаларын есептер шығаруда қолданады;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
«Сағат тілі» әдісі
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
«сиқырлы сағат» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау.
| Оқушылар берілген уақыт ішінде оптикалық құралдар тақырыбында бір – біріне сұрақ қояды
| Дескриптор:
Оптикалық құралдардың күнделікті өмірдегі маңызын атап көрсетеді.
Жалпы балл -2
|
|
Сабақтың ортасы.
Білім ленд порталы
10 мин
| Білім дағдысы: Түсіну (D)
Оқушыларға Білім ленд порталында механика тарауындағы, арнайы салыстырмалылық теориясы тақырыбында бейнебаян көрсетіледі.
Жаңа тақырыпта қарастырылатын мәселелер:
АСТ-ның шығу тарихы
АСТ деген не?
Эйнштейн постулаттары
Лоренц түрлендірулері
Релятивистік эффектілер
Бірмезгілділіктің салыстырмалылығы
Уақыттың баяулауы
Ұзындықтың қысқаруы
Массаның артуы
АСТ-ның күнделікті өмір мен техникада қолданыс табуы.
| Оқушылар видеоны қарап шығады. АСТ -ға байланысты туындаған сұрақтарды сұрайды.
| Дескриптор:
АСТ постулаттарын түсінеді.
| ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып. Білім ленд сайтының бейнебаяндары
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/salystyrmalylyq-teoriyasy/lesson/zhalpy-salystyrmalylyq-teoriyasy - жалпы салыст теориясы
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/salystyrmalylyq-teoriyasy/lesson/zharyq-zhyldamdyhy - жарық жылдамдығы
|
Жеке жұмыс
«Мен зерттеуші» әдісі
13 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (Р)
1-тапсырма. «Мен зерттеуші» әдісі арқылы оқушылар таңдауы бойынша зерттеуге тақырып бөлініп береді.
| Оқушылар өз кезегімен жауап бере бастайды. Мұғалім және басқа топ мүшелері жауаптардың барлығын тыңдайды, толықтырғысы келген оқушылар болса жауаптар толықтырылады.
| Дескриптор
-АСТ тарихына шолу жасайды.
-Эйнштейн формуласын түсінеді.
-релятивті механика нені зерттейтін ғылым саласы екенін түсінеді.
Жалпы балл -4
| ДК экраны
Презентация
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
«Физикалық диктант» әдісі
7 мин
| Білім дағдысы: Қолдану
2-тапсырма (І) «Физикалық диктант» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау мақсатында диктант алынады.
| Оқушылар АСТ тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді.
| Дескриптор:
-Эйнштейн постулаттарын біледі
-Лоренц түрлендірулерін біледі
-дененің тыныштық энергиясының формуласын біледі.
Жалпы балл -4
| ДК экраны
11-сынып оқулығы
Презентация
ДМ қосымша 2
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Үйге тапсырма: 27 жаттығу 166 бет
| Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады
|
| Стикерлер
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.В Салыстырмалы теорияның элементтері
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін біледі;
Көптеген оқушылар істей алады: релятивистік эффекті арқылы зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмысын түсіндіреді. Масса мен энергияның байланыс формуласын қолдана алады;
Кейбір оқушылар істей алады: зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіреді;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
Жаңа сабақ
7 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Білім дағдысы: Түсіну (D) (W) Мұғалім оқушыларға үдеткіштердің жұмыс жасау принципін түсіндіру үшін электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысын еске түсіру мақсатында проблемалық сұрақтар қойылады.
1) Зарядталған бөлшектер дегеніміз не?
2) Зарядталған бөлшектің электр өрісіне енген кездегі қозғалысын сипаттаңыз?
3) Зарядталған бөлшек магнит өрісіне түскенде оның қозғалысын сипаттаңыз?
| Оқушылар электр және магнит магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектерін қозғалысын еске түсіреді.
| Дескриптор:
-Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектің қозғалысын сипаттайды.
Жалпы балл -2
| ДЭ, презентация
11 сынып оқулығы
|
Сабақтың ортасы.
Жеке жұмыс
13 мин
| Білім дағдысы: Білу (І)
1 – тапсырма
Оқушылар мұғалім түсіндірмесінен кейін, ойға түйгендерін кестені толтыру арқылы дәптерге жазады.
| Оқушылар мұғалім түсіндірмесі арқылы үдеткіштердің жұмыс жасау принципін сипаттап берілген кестені толтырады.
| Дескриптор:
-үдеткіштердің жұмыс жасау принципін дұрыс толтырады.
Жалпы балл-4
| ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
«кім білгір» әдісі
15 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (Р)
2-тапсырма. «Кім білгір» әдісі арқылы АСТ тақырыбына байланысты оқушыларға есеп беріледі.
| Оқушылар АСТ – тақырыбына байланысты есептерді шығарады. Шығарылған есептердің жауабын мұғаліммен бірге талдайды.
| Дескриптор
-релятивті механикада кездесетін формулаларды дұрыс түрлендіре алады.
Жалпы балл -4
| ДК экраны
Презентация
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 2
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады.
Үйге тапсырма: 28 жаттығу 171 бет
| Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады
|
| С тикерлер
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Бөлімі:
| 11.3.В Салыстырмалы теорияның элементтері
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Салыстырмалылы теория постулаттары» БЖБ №4 «Геометриялық оптика»
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдану;
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар істей алады: линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салады;
Көптеген оқушылар істей алады: әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолданады;
Кейбір оқушылар істей алады: релятивистік эффектілерді ажыратады, релятивистік эффект формулаларын есептер шығаруда қолданады;
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
«Ой қозғау» әдісі
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
«Ой қозғау» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау.
| Оқушылар арнайы салыстырмалы теория және үдеткіштер тақырыбында сұрақтарға жауап береді.
| Дескриптор:
АСТ – да масса, уақыт, жылдамдық, ұзындықты сипаттайды.
-үдеткіштің жұмыс жасау принципін біледі.
Жалпы балл -2
| ДЭ, презентация
|
Сабақтың ортасы.
Жеке жұмыс
10 мин
| Білім дағдысы: Білу (Р)
1 тапсырма.
Оқушыларға арнайы салыстырмалы теория тарауы бойынша есептер беріледі.
| Оқушылар арнайы салыстырмалы теория тарауында оқылған мәліметтерді еске түсіріп есеп шығарады.
| Дескриптор:
- Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана алады
Жалпы балл-8
| ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
20 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (І)
2 тапсырма. БЖБ №4 Геометриялық оптика.
Қосымша 1.
| Оқушылар 2 нұсқа бойынша геометриялық оптика тарауына берілген есептерді шығарады.
| Дескриптор
- әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолданады;
Жалпы балл -7
| ДК экраны
Презентация
ДМ қосымша 2
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Үйге тапсырма: қайталау
| Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады
|
| Стикерлер
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
Жаңа сабақ
7 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Білім дағдысы: Түсіну (D) (W) Мұғалім оқушыларға
Білім Ленд сайтынан сәулеленудің түрлері бойынша бейнебаян көрсетеді
| Оқушылар сәулелену түрлерін ажыратады, бейнебаян кезінде туындаған сұрақтарын мұғаліммен талқылайды.
| Дескриптор:
-сәулелену түрлерін біледі.
| ДЭ, презентация
11 сынып оқулығы
https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/zharyq-kvanty
|
Сабақтың ортасы.
Жеке жұмыс
17 мин
| Білім дағдысы: Білу (G)
1 – тапсырма
Оқушыларға тақырып мазмұнын ашу үшін 5 сәулелену түріне байланысты мәлімет іздеуге тапсырма беріледі.
Жылулық сәулелену
Хемилюминесценция
Катодолюминесценция
Фотолюминесценция
Электролюминесценция
| Оқушылар тақырыпқа сай қалта телефонын пайдаланып ақпарат жинайды қорғайды.
| Дескриптор:
-Сәулеленудің қандай энергиядан келетіндігін біледі
- Сәуле шығару механизмін түсіндіреді.
- Күнделікті өмірде, табиғатта және технологияда осы сәулеленудің мысалдарын келтіреді.
Жалпы балл-6
| ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
Плакат
|
Жеке жұмыс
«Білгенге маржан» әдісі
11 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (І)
2-тапсырма. «Білгенге маржан» әдісі арқылы оқушыларға сәулеленудің қасиеттеріне байланысты тест жұмысы беріледі.
| Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін пайдаланып сәулелену тақырыбына тест жұмысын орындайды.
| Дескриптор
-сәулелену түрлерін ажыратады.
Жалпы балл -4
| ДК экраны
Презентация
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 1
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады.
Үйге тапсырма: эксперименттік тапсырма 179 бет
| Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады
|
| С тикерлер
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
«Сиқырлы уақыт» әдісі
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
«сиқырлы уақыт» әдісі арқылы арқылы үй тапсырмасын сұрау.
| Оқушылар берілген уақыт ішінде Сәулеленудің 5 түрі бойынша бір – біріне сұрақ қояды
| Дескриптор:
Сәулеленудің түрлерін ажыратады
-сәулелену түрлеріне мысалдар келтіре алады
Жалпы балл -4
| ДЭ
|
Сабақтың ортасы.
17 мин
| Білім дағдысы: Түсіну (D)
Мұғалім презентацияны пайдаланып спектрдің түрлерін және спектрлік анализді, оның қолданылуын түсіндіреді
Жаңа тақырыпта қарастырылатын мәселелер:
-спектрдің түрлері
-шағылу және жұтылу спектрі
-спектроскоп
| Оқушылар спектроскоптың жұмыс жасау принципімен танысады. Мұғаліммен жаңа сабаққа байланысты мағынаны ашу сұрақтарын талқылайды.
| Дескриптор:
Спектр түрлерімен танысады.
| ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
ДМ қосымша 1
|
Жеке жұмыс
«Ой қозғау» әдісі
13 мин
| Білім дағдысы: Қолдану (Р)
1-тапсырма. «Ой қозғау» әдісі арқылы спектр түрлеріне байланысты оқушыларға тест тапсырмасы беріледі.
| Оқушылар спектрлік анализ тақырыбында тест тапсырмасын орындайды.
| Дескриптор
-спектр түрлерін ажыратады
-қолдану аймағын түсінеді.
Жалпы балл -6
| ДК экраны
Презентация
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 2
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин
| Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет.
Үйге тапсырма: Спектрлік аппараттар мәлімет жинау
| Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады
|
| Стикерлер
|