Главная страница
Навигация по странице:

  • БЖБ №5 «Атомдық және кванттық физика»

  • 11 сынып ҚМЖ 3 тоқсан 382 бұйрық. ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы


    Скачать 1.95 Mb.
    Названиеыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы
    Дата20.01.2023
    Размер1.95 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла11 сынып ҚМЖ 3 тоқсан 382 бұйрық.docx
    ТипДокументы
    #896727
    страница9 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    2 мин.


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.










    Сабақтың ортасы.

    Жеке жұмыс

    12 мин



    Білім дағдысы: Білу (G)

    Жаңа сабақты түсіндіру үшін экранда Диалог сұрақтары шығады. Осы сұрақтарды негізге ала отырып,мұғалім жаңа сабақты түсіндіреді.

    1. Де Бройль гипотезасы.

    2. Корпускулярлық-толқындық дуализм.

    3. Белгісіздік қатынасы.

    4. Бөлшектердің толқындық және корпускулалық қасиеттерінің арақатынасын анықтайтын формулалар.

    Оқушылар Де Бройль гипотезасы, бөлшектің тоқындық қасиетіне байланысты сұрақтарды мұғаліммен бірге талдайды.

    Дескриптор:

    Бөлшектің толқындық табмғатын түсінеді.

    ДЭ

    Презентация

    Оқулық 11-сынып.


    Жеке жұмыс

    «Ойлан, бөліс» әдісі

    15 мин


    Білім дағдысы: Қолдану (Р)

    Белсенді оқыту: 1-тапсырма. «Ойлан, бөліс» әдісі

    Де Бройль толқын ұзындығының формуласын қолданып есептер шығаруға тапсырма беріледі.


    Оқушылар де Бройль толқын ұзындығына байланысты формуланы түрлендіріп есеп шығарады.

    Дескриптор

    - тиісті формулаларды жазады

    - ізделетін шаманы табу формуласын қорытады

    - іздестірілетін шаманың мәнін есептейді

    Жалпы балл -6

    ДК экраны

    Презентация

    11-сынып оқулығы.

    ДМ қосымша 1


    Жеке жұмыс

    «Кім алғыр» әдісі

    8 мин

    Білім дағдысы: Қолдану (І)

    Белсенді оқыту:

    Оқушыларға жеке 2-тапсырам . «Кім алғыр» әдісі арқылы оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша орындауға есеп беріледі.


    Оқушылар бөлшектің толқындық қасиетіне байланысты есеп шығарады.

    Жарық қысымын толқындық және кванттық теория тұрғысынан сипаттайды

    Жалпы балл-4

    ДК экраны

    Презентация

    11-сынып оқулығы.

    ДМ қосымша 2


    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия Сабақ соңында оқушылар сабақ бойы жасаған жұмыстары бойынша рефлексия жүргізеді. Өздерінің деңгейлерін стикер арқылы тілшеде көрсетіп, арттыру үшін не істеу керектігін жазады.

    Үйге тапсырма: 38 жаттығу 224 бет

    Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




    С тикерлер

    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс №12 «Эксперименттік және мазмұнды есептер шығару»

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.С Атомдық физика

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Практикалық жұмыс №12 «Эксперименттік және мазмұнды есептер шығару»

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.8.1.17 - Қарапайым бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болу және пайдалану мысалдарын келтіру

    11.8.1.18 - есептерді шешу кезінде де Бройль толқынының ұзындығының формуласын қолдану

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: бөлшектердің толқындық қасиеттеріне мысал келтіреді;

    Көптеген оқушылар істей алады: бөлшектердің толқындық қасиетін сипаттайтын формулаларды біледі;

    Кейбір оқушылар істей алады: де Бройль гипотезасын түсіндіреді;

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    2 мин.


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.








    Сабақтың ортасы.

    Жеке жұмыс

    «Білгенге маржан» әдісі

    16 мин



    Білім дағдысы: Білу

    Белсенді оқу: 1 тапсырма.

    Топтық жұмыс(G) «Білгенге маржан» әдісі арқылы оқушыларға өткен тақырыптардан сұрақтар тізбесі беріледі.



    Оқушылар толқынның энергетикалық деңгейіне байланысты қойылған 10 сұраққа жауап береді.

    Дескриптор:

    -Бор постулаттарын біледі;

    Жалпы балл -4


    ДЭ

    Презентация

    Оқулық 11-сынып.

    ДМ қосымша 1

    Жеке жұмыс «Білгеніңмен бөліс» әдісі

    14 мин


    Білім дағдысы: Қолдану (Р)

    Белсенді оқу: 2 тапсырма. «Бәлгеніңмен бөліс» әдісі арқылы есеп беріледі.


    Оқушылар Де Бройль толқын ұзындығына байланысты есептерді шығарады.

    Дескриптор

    -Де Бройль толқын ұзындығының формуласын есеп шығарғанда қолдана алады.

    Жалпы балл -4


    ДК экраны

    11-сынып оқулығы.

    ДМ қосымша 2

    Жеке жұмыс

    «Сиқырлы тест» әдісі

    5 мин

    Білім дағдысы: Қолдану

    3-тапсырма (І) «сиқырлы тест» әдісі арқылы шағын тест беріледі.


    Оқушылар тақырыпқа қатысты берілген тест жұмысын орындайды.

    Дескриптор:

    -Де Бройль толқын ұзындығын анықтайды

    Жалпы балл -2

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    ДМ қосымша 3


    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия Құтқару шеңбері. Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма 224 бет

    Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазып шеңберге іледі.






    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс №13 «Макельсон жән Морли тәжірибесін компьютерлі моделдеу» БЖБ №5 «Атомдық және кванттық физика»

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.С Атомдық физика

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Практикалық жұмыс №13 «Макельсон жән Морли тәжірибесін компьютерлі моделдеу» БЖБ №5 «Атомдық және кванттық физика»

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.8.1.5 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру;

    11.8.1.6 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану

    11.8.1.8 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау

    11.8.1.13 - Бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру

    11.8.1.14 - сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру;

    11.8.1.18 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану;

    11.8.1.19 - де Бройль болжамын түсіндіру

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: Ішкі және сыртқы фотоэффект құбылыстарын бір-бірінен ажырата отырып, фотоэффект құбылысының қолдану аясына мысалдар келтіреді;

    Көптеген оқушылар істей алады: де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолданады;

    Кейбір оқушылар істей алады: сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, оның шығару спектрінде қанша сызықты көруге болатындығын анықтайды;

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    12 мин.


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

    Білім дағдысы: Түсіну (D)мұғалім Майкельсон мен Морли тәжірибесінің қалай жасалғандығын түсіндіреді.

    Ма йкельсон мен Морли тәжірибелерінде интерферометр қолданған.

    Алдымен жарық П пластинадан Z2 айнаға дейінгі және одан қайта оралатын уақытын табайық. Мұнда жарық жылдамдығы Жер қозғалысының жылдамдығына параллель интерферометр иіні бойымен бағытталған. Перпендикуляр бағытта жарық эфирге гипотенуза бойынша таралады. Сондықтан интерферометрдің иіндерін алмастырғанда М микроскоптан интерференциялық жолақтардың ығысуы байқалу керек. Сол ығысу арқылы каютада отырып, эфирге қатысты Жердің жылдамдығын анықтауға болар еді. Бірақ тәжірибенің шарттарын қалай өзгерткенде де интерференциялық жолақтардың ығысуы байқалмаған. Майкельсон мен Галилейдің ойша жүргізген эксперименті сияқты теріс нәтиже береді.


    Оқушылар Майкельсон және Морли тәжірибесі бойынша сұрақтарын мұғаліммен бірге талдайды.


    -Майкельсон мен Морли тәжірибесінің қалай жасалғандығын түсінеді;

    11 сынып оқулығы

    Сабақтың ортасы.
    25 мин



    Білім дағдысы: Білу

    Жеке жұмыс(І)

    №5 БЖБ. «Атомдық және кванттық физика»


    Оқушылар атомдық және кванттық физика тарауынан жиынтық бағалау жазады.

    Дескриптор:

    - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолданады;

    Жалпы балл -19

    Оқулық 11-сынып.


    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

    - нені білдім, нені үйрендім

    - нені толық түсінбедім

    - немен жұмысты жалғастыру қажет

    Үйге тапсырма: қайталау

    Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай берілген сұрақтарға жауап береді.







    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.D Атом ядросының физикасы

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;

    11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: радиоактивті материалдарды қолдану, өңдеу және сақтауды сипаттайды;

    Көптеген оқушылар істей алады: радиоактивті материалдармен жұмыс кезіндегі сәуле түрлерін және жартылай ыдырау периодын есептеуін түсінеді;

    Кейбір оқушылар істей алады: медицинада, археологияда және тамақ өнеркәсібінде радиоактивті құбылыстардың қолданылуын түсінеді;
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта