Главная страница
Навигация по странице:

  • БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы»

  • «Физика» пәнінен 3-тоқсанға арналған жиынтық бағалау Оқу мақсаттары

  • 11 сынып ҚМЖ 3 тоқсан 382 бұйрық. ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы


    Скачать 1.95 Mb.
    Названиеыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Гюйгенс принципі. Жарыты шаылу заы
    Дата20.01.2023
    Размер1.95 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла11 сынып ҚМЖ 3 тоқсан 382 бұйрық.docx
    ТипДокументы
    #896727
    страница11 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

    БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы»

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.D Атом ядросының физикасы

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар

    БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы»

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11. 8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;

    11. 8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: атом энергиясының адамзат үшін тиімді пайдалануы қажеттілігін түсіне алады;            

    Көптеген оқушылар істей алады: ядролық реактордың жұмыс жасау принципін , құрылысын өмірлік тәжірибеге сүйене отырып меңгере алады ;                                                                        

    Кейбір оқушылар істей алады: ядролық реактордың пайдасы мен зиянын ажырата білуге тырысады;    

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы Білім Ленд сайты

    12 мин.


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

    Білім дағдысы: Түсіну (D) Білім ленд сайтынан термоядролық бомбаның құрылысын сипаттайтын бейнежазба беріледі.

    1 тапсырма. Бос ұяшықтардың ішіне ядролық реактор бөліктерінің атауларын жазыңыз

    К ері байланыс:



    Оқушылар

    Оқушылар бейнежазбадан кейін суреттегі термядролық реактордың әрбір бөліктің атауын атап шығады.

    -термоядролық реактордың құрылысын біледі;

    11 сынып оқулығы

    https://bilimland.com/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/atom-yadrosynyng-fizikasy/lesson/termoyadrolyq-reakcziyalar-auyr-yadrolardyng-bolinui


    Сабақтың ортасы.
    25 мин



    Білім дағдысы: Білу

    Жеке жұмыс(І)

    БЖБ №6 «Атом ядросының физикасы»


    Оқушылар атомдық және кванттық физика тарауынан жиынтық бағалау жазады.

    Дескриптор:

    -радиоактивті ыдыраудың формуласын қолдана отырып, берілген заттың жартылай ыдырау периодын және ыдырап кеткен массаны анықтайды; -атомдық ядроның масса ақауын анықтай отырып, оның байланыс энергиясы мен меншікті байланыс энергиясын анықтайды;

    Жалпы балл -16

    Оқулық 11-сынып.


    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

    - нені білдім, нені үйрендім

    - нені толық түсінбедім

    - немен жұмысты жалғастыру қажет

    Үйге тапсырма: қайталау

    Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай берілген сұрақтарға жауап береді.







    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.F Нанотехнология және наноматериалдар

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру;

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: наноматериалдарды алудың жолдарын біледі және түсінеді;

    Көптеген оқушылар істей алады: наноматериалдарды алу жолдарының артықшылықтары мен ерекшеліктерін түсінеді;

    Кейбір оқушылар істей алады: наноматериалдардың не үшін және қайда қолданылатынын түсінеді;

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    2мин.
    «Өткенге шолу» әдісі

    5 мин


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

    Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларға сұрақтар береді.

    Оқушылар ядролық реактор құрылымы бойынша берілген үй тапсырмасын айтады.

    Дескриптор:

    -ядролық реактордың қолданылу аймағын біледі;

    Жалпы балл-2

    ДЭ,

    11 сынып оқулығы

    Сабақтың ортасы.

    «Ғажайып суреттер» әдісі
    15 мин



    Білім дағдысы: Түсіну (Д)

    Белсенді оқыту: «Ғажайып суреттер» әдісі арқылы оқушыларға талқылауға суреттер беріледі және тақырып мақсатын ашу үшін сұрақтар беріледі. Нанаотехнологияның қолданылу аймағына байланысты ютуб желісінен бейнекөрсетілім көрсетіледі.

    Оқушылар мұғалім ұсынған сурет бойынша өз ойларын айтады.

    Дескриптор:

    -суреттегі нанобөлшектерді таниды.


    ДЭ

    Презентация

    Оқулық 11-сынып.

    ДМ қосымша 1

    https://youtu.be/5M4tah7-j10



    Жеке жұмыс

    «Қызықты интернет»-әдісі

    10 мин

    Білім дағдысы: Қолдану

    Белсенді әдіс:

    1-тапсырма (W) «Қызықты интернет» әдісі бойыншаоқушыларға қалта телефондарын пайдаланып нанотехнология тақырыбында мәлімет іздеуге тапсырма беріледі.



    Оқушылар нанобөлшектердің түрлерімен және олардың бір-бірінен айырмашылығыбойынша мәлімет іздейді.

    Дескриптор:

    - Нанотехнологияның артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды;

    Жалпы балл -4

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    Қалта телефондары

    ДМ қосымша 2

    «Кім жылдам» әдісі

    Жеке жұмыс

    10 мин


    Білім дағдысы: Қолдану (І)

    Белсенді оқыту: «Кім жылдам» әдісі арқылы 2-тапсырмада, алдыңғы тапсырмада алған мәлімет бойынша сұрақтар құрастыру беріледі.

    Оқушылар нанотехнология тақырыбында сұрақтар құрастырып бір – біріне қояды.

    Дескриптор

    -нанотехнологияның қолданылу маңызын біледі;

    Жалпы балл -4

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы.


    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады.

    Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады.

    Үйге тапсырма: наноматериалдардың түрлері ақпарат жинау.

    Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады.







    Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақтың тақырыбы: Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар

    Білім беру ұйымының атауы




    Бөлімі:

    11.3.F Нанотехнология және наноматериалдар

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    11.9.1.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар істей алады: наноматериалдарды алудың жолдарын біледі және түсінеді;

    Көптеген оқушылар істей алады: наноматериалдарды алу жолдарының артықшылықтары мен ерекшеліктерін түсінеді;

    Кейбір оқушылар істей алады: наноматериалдардың не үшін және қайда қолданылатынын түсінеді;

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    2мин.
    «Сөйле микрофон» әдісі

    5 мин


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

    Мұғалім үй тапсырмасын сұрау мақсатында дайын оқушыларды «Сөйле микрофон» әдісі бойынша сұрақтар беріледі.

    Оқушылар нанотехнологияның маңызы туралы берілген үй тапсырмасын айтады.

    Дескриптор:

    -нанотехнологияның маңызын сипаттайды;

    Жалпы балл-2

    ДЭ,

    11 сынып оқулығы

    Сабақтың ортасы.

    «Білгеніңмен бөліс» әдісі
    15 мин



    Білім дағдысы: Түсіну (W)

    Белсенді оқыту: 1-тапсырма «Білгеніңмен бөліс» әдісі арқылы мұғалім оқушыларға нанотехнологияның қолданылу аясын сипаттауға тапсырма береді.

    Оқушылар нанотехнологияның қолданылу салалары бойынша ізденіс жұмыстарын жүргізеді.

    Дескриптор:

    -нанотехнологияның қолданылу аймағын сипаттайды.

    Жалпы балл-4

    ДЭ

    Презентация

    Оқулық 11-сынып.

    Қалта телефон


    Жеке жұмыс

    «Ойлан, бөліс»-әдісі

    15 мин

    Білім дағдысы: Қолдану

    Белсенді әдіс:

    2-тапсырма (І) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқушыларға жұп беріледі.



    Оқушылар наноматериалды алу әдістері бойынша, оқып, талқылайды.

    Дескриптор:

    Наноматериалды алудың жолдарын сипатттайды және артықылықтары мен кемшіліктерін жазады.

    Жалпы балл -4

    ДК экраны

    11-сынып оқулығы

    Қалта телефондары

    ДМ қосымша 1

    Сабақтың соңы.

    Рефлексия

    3 мин

    Рефлексия «Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

    - нені білдім, нені үйрендім

    - нені толық түсінбедім

    - немен жұмысты жалғастыру қажет.

    Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

    Үйге тапсырма: 45 жаттығу 270 бет

    Оқушылар сабақта жеткен нәтижесіне орай Білгенім, Білдім,Білгім келеді кестесін толтырады.







    «Физика» пәнінен 3-тоқсанға арналған жиынтық бағалау

    Оқу мақсаттары:

    11.6.2.7 - әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдану;

    11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру;

    11.8.1.6 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану;

    11.8.1.18 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану;

    11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;

    11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру;

    11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру;

    ТАПСЫРМАЛАР:

    1. (а)



    (і) Сфералық айна алдында тұрған май шамның кескінін алыңыз. [1]

    (іі) алынған кескінді сипаттаңыз. ........................................................................................................................................................... [1]

    1. Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың жолындағы бөгетің көлеңке жағына өтуін түсіндіріңіз. ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... [1]

    3) Шыныдан жасалған жұқа жазық-дөңес линзаны суреттегідей етіп сыну көрсеткіші 1.33 болатын суға батырылған. Жұқа жазық-дөңес линзаның қисықтық радиусы 12 см және оның салыстырмалы сыну көрсеткіші 1.66. Күннің кескіні линзадан қандай қашықтықта орналасатындығын анықтаңыз. [2]



    4) Эйнштейн Лоренц түрлендірулерін арнайы салыстырмалық теориясының негізі болған екі постулат бойынша қорытып шығарған. Осы екі постулатты жазыңыз

    1 ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

    2 ............................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................. [2] 5) (а) Электромагниттік толқынның үш қасиетін атаңыз:

    1 ……………………………..

    2 ……………………………..

    3 …………………………….. [1]

    (b) Төменде толық емес электромагниттік толқындар шкаласы бейнеленген

    А микротолқын

    В

    С ультракүлгін

    D гамма сәулесі

    А ...............................................

    В ...............................................

    С ...............................................

    D ............................................... [1]

    (і) белгісіз электромагниттік сәулеленудің атауын жазыңыз

    (іі) электромагниттік сәулелену көптеген практикалық қолданысқа ие. Төмендегі кестені сәйкестендіріңіз. [1]



    (ііі) Х сәулесі қалай пайда болады? ................................................................................................................................................................ ............................................................................................................................................ [1] 6) (а) Калий үшін фотоэффект байқалатын жарықтың ең үлкен толқын ұзындығы 610-5 см. (h=6.6310-34 Джс, c=3108м/с, m=9.110-31кг, e=1.610-19Кл) электрондардың калийден шығу жұмысын анықтаңыз. [2]

    (b) калийден ыршып шыққан ең шапшаң электронды тежеу үшін 30 кВ кернеу берілсе, ыршып шыққан электронның жылдамдығы қандай? [2]

    7) (а) төмендегі бос орынды толтырыңыз. Ньютонның жарық табиғаты туралы ұсынған теориясы ............................................................ деп аталады.

    Гюйгенс жарық табиғаты туралы ұсынған теориясы ................................................................... деп аталады. [1]

    (b) Гюйгенстің теориясын дәлелдейтін жарық қасиеттеріне екі мысал келтіріңіз. ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................. [1] (с) Ньютонның жарық туралы теориясының дұрыстығын қандай құбылыс дәлелдейді және оны кім ашқан? ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................[2] 8) Толық жұтылған кванттың импульсі 310-27 Нс болатын ультракүлгін сәуленің толық ұзындығы неге тең? [2]

    9) Йод изотобының үлгісінің бастапқы массасы 40 г және оның изотобының жартылай ыдырау периоды 8 тәулік. 80 тәуліктен кейінгі радиоактивті изотоптың қанша ядросы қалатындығын анықтаңыз. [3]

    10) Америций элементінің ыдырауы үшін ядролық теңдеуін аяқтаңыз.

    241𝐴𝑚 → 93𝑁𝑝 + 𝛼 [2]

    11) Ядродан босап шыққан электрон магнит өрісіне енген кездегі қозғалысын салып көрсетіңіз. [1]



    12) Нанотехнологиялардың қолданыс аясын сипаттап жазыңыз. Нанотехнология техникада: ................................................................................................................ ........................................................................................................................

    Нанотехнология медицинада: …......................................................................................................... ............................................................................................................................................. [2] Жалпы балл: 30
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта