Конспект з дисципліни Охорона праці
Скачать 0.5 Mb.
|
Охорона праці жінокЗабороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, а також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми, відповідно до переліку робіт, що затверджуються МОЗ і погоджуються з Департаментом ДГПН. Управління охороною праці та обов’язки роботодавця Для створення на кожному робочому місці необхідних умов праці, а також забезпечення прав працівників, гарантованих Законодавством по ОП, роботодавець
Обов’язки працівника щодо додержання вимог нормативних документів з ОП Кожний працівник зобов’язаний:
Працівник несе відповідальність за порушення даних вимог. Обов’язкові медичні огляди працівників певних категорій Роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного медогляду осіб віком до 21 року. Роботодавець має право притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов’язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати. Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:
Навчання з питань охорони праці Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань ОП, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативних документів з ОП. Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, 1 раз на 3 роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань ОП за участю профспілок. Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з ОП. При виявленні незадовільних знань з питань ОП, працівники повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань. Служба охорони праці на підприємстві На підприємстві з кількістю працюючих більше 50 осіб роботодавець створює службу ОП. На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби ОП можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку. Спеціалісти служби ОП за своєю посадою і заробітною платою прирівнюються до спеціалістів основних виробничо – технічних служб. Служба ОП підпорядковується безпосередньо роботодавцю. Спеціалісти служби ОП у разі виявлення порушень ОП мають право:
Припис спеціаліста з ОП може скасувати лише роботодавець. Ліквідація служби ОП допускається тільки у разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці фізичною особою. Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці Громадський контроль здійснюють професійні спілки, їх об’єднання в особі своїх виборних органів і представників:
У разі загрози життю або здоров’ю працівників профспілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, у цехах і т.д. в цілому на період, необхідний для усунення загрози життю або здоров’ю працівників. Професійні спілки також мають право брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та надавати свої висновки про них, вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з питань ОП та отримувати від них аргументовану відповідь. Адміністративно – громадський контроль за станом ОП на підприємстві На кожному підприємстві газового господарства ведеться постійно діючий (оперативний ) контроль за станом ОП - суворо регламентовані в часі періодичні перевірки цехів і дільниць та звіти керівників структурних підрозділів і профкому з питань стану та рівня безпеки праці. Порядок проведення оперативного контролю. І ступінь Майстер дільниці, зміни, служби до початку роботи разом з громадським інспектором ОП щоденно перевіряють:
І І ступінь Керівник служби, дільниці разом з старшим громадським інспектором ОП (головою профспілки) в дні, визначені планом – графіком (щотижня), проводять детальну перевірку стану ОП всіх робочих місць, службових приміщень, території, дотримання всіма працюючими вимог безпеки, а також якість і строки проведення І ступені і усунення виявлених недоліків. І І І ступінь Заступник керівника організації (головний інженер) разом з головою профкому, спеціалістом служби ОП, медпрацівником (при наявності) та іншими членами комісії ПДК щомісячно (по плану – графіку) проводять повну перевірку стану ОП у всіх структурних підрозділах, об’єктах. Про виявлені недоліки, терміни їх усунення і прізвища відповідальних осіб за виконання вноситься запис в журналі оперативного контролю І, І І , І І І , ступенів (дільниці, служби, підприємства). Результати І І І ступені оперативного контролю обговорюються на засіданні комісії ПДК ( в облгазі). По цих результатах керівник підприємства проводить День ОП, на якому присутні всі посадові особи, і до їх відома доводиться рішення (наказ). 1 раз на 6 місяців керівник підприємства звітує на загальних зборах колективу про стан ОП на підприємстві. Державний нагляд за станом ОП на підприємствах Держнагляд за додержанням законів та інших нормативних актів про ОП здійснюють державні інспектори:
Органи державного нагляду за ОП підпорядковані безпосереднього Кабінету Міністрів. Вищий нагляд за дотриманням законів про ОП здійснює Генеральна Прокуратура України і підпорядковані їй прокурори. Права державних інспекторів з нагляду за ОП
Види інструктажів працюючих з ОП і порядок їх проведення Працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань ОП, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж стихійних лих. За характером і часом проведення інструктажі з питань ОП поділяються на: вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий. Вступний інструктаж проводиться:
Вступний інструктаж проводиться спеціалістами служби з ОП з записом в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань ОП. Студентам вступний інструктаж з БЖД проводять куратори навчальних груп із записом на окремій сторінці журналу обліку навчальних занять. Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:
Проводиться безпосередньо керівником робіт із записом в журналі реєстрації інструктажів з ОП на робочому місці. Студентам первинні інструктаж з БЖД проводиться на початку навчального року перед початком занять у кожному кабінеті , лабораторії, майстерні, спортзалі тощо, перед початком зимових канікул наприкінці навчального року, перед початком літніх канікул, а також за межами навчального закладу, де навчально – виховний процес пов’язаний з використанням небезпечних або шкідливих для здоров’я факторів. Первинний інструктаж проводять викладачі, куратори груп, майстри виробничого навчання, тренери, керівники гуртків тощо. Цей інструктаж проводиться з студентами, а також з батьками, які беруть участь у позанавчальних заходах. Запис про проведення первинного інструктажу робиться в окремому журналі інструктажів З БЖД, який зберігається в кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, спортзалі і т. д. Первинний інструктаж з БЖД також проводиться перед виконанням кожного завдання, пов’язаного з використанням різних матеріалів, інструментів, приладів, на початку заняття, лабораторної, практичної роботи тощо. Повторний інструктаж проводиться на робочому місці безпосереднім керівником робіт в терміни не рідше:
Позаплановий інструктаж проводиться безпосереднім керівником робіт на робочому місці:
Позаплановий інструктаж з студентами проводиться у разі порушення ними вимог нормативних документів з ОП, що може призвести чи призвело до травм, аварій, пожеж тощо, при зміні умов виконання навчальних завдань (лабораторних робіт, виробничої практики, професійної підготовки тощо), у разі нещасних випадків за межами навчального закладу. Цільовий інструктаж проводиться:
Із студентами цільовий інструктаж проводиться в разі організації позанавчальних заходів (олімпіади, турніри з предметів, екскурсії, туристичні походи, спортивні змагання тощо), під час проведення громадських, позанавчальних робіт (прибирання територій, приміщень тощо). У разі виконання робіт, на які оформлюється наряд – допуск, цільовий інструктаж реєструється в цьому наряді – допуску, а в журналі реєстрації інструктажів – не обов’язково. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути понумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою. Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, аварій на виробництві Розслідування проводиться у разі раптового погіршення стану здоров’я працівника, одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання теплового удару, опіку, обмороження, у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха, контакту з представниками тваринного і рослинного світу, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, у разі зникнення працівника під час виконання ним трудових обов’язків, а також у разі смерті працівника на підприємстві. Порядок повідомлення про нещасні випадки і дії роботодавця Про кожний нещасний випадок потерпілий або працівник, який його виявив, чи свідок нещасного випадку повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підприємства і вжити заходів до подання необхідної допомоги потерпілому . Отримавши повідомлення, посадова особа зобов’язана: - терміново організувати подання першої медичної допомоги потерпілому, забезпечити у разі необхідності його доставку до лікувального закладу; - повідомити про те, що сталося, роботодавця, керівника профспілки; - зберегти до прибуття комісії з розслідування нещасного випадку обстановку на робочому місці та устаткування в такому стані, в якому вони були на момент нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров’ю інших працівників). Роботодавець, одержавши повідомлення про н. в. зобов’язаний негайно:
Обов’язки комісії з розслідування нещасного випадку До складу комісії включаються: спеціаліст служби ОП (голова комісії), керівник структурного підрозділу підприємства, на якому стався нещасний випадок(начальник цеху, служби), представник Фонду (за згодою), представник профспілки підприємства. У разі настання нещасного випадку з тяжкими наслідками, у т.ч. з можливою інвалідністю потерпілого, до складу комісії обов’язково включається представник Фонду. До складу комісії не може включатися керівник робіт, який безпосередньо відповідає за стан ОП на робочому місці, де стався нещасний випадок. Потерпілий або особа, яка представляє його інтереси, не включається до складу комісії, але має право брати участь у її засіданнях, висловлювати свої пропозиції, давати пояснення. Комісія зобов’язана протягом трьох діб:
|