Главная страница
Навигация по странице:

  • Трихомоиада (а будова трихомонади; б схема субмікроскопічної будови трихомонад): 1

  • Піхвова трихомонада

  • Розділ 3.

  • Трихомонада кишкова

  • Лямблія (а вид збоку; б вид з черевного боку в лямблія, що присмокталася до епітеліальної клітини): 1

  • (Apicomplexa)

  • (14 17

  • Пішак_Медична біологія_2004. Лауреат и но белівсь ко ї прем І ї мечников І


    Скачать 14.51 Mb.
    НазваниеЛауреат и но белівсь ко ї прем І ї мечников І
    АнкорПішак_Медична біологія_2004.pdf
    Дата28.01.2017
    Размер14.51 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаПішак_Медична біологія_2004.pdf
    ТипДокументы
    #841
    страница73 из 98
    1   ...   69   70   71   72   73   74   75   76   ...   98
    Трихомонади В організмі людини існують три види трихомонад:
    кишкова трихомонада {Trichomonas у товстій кишці;
    • ротова трихомонада (Trichomonas tenax) у
    ротовій порожнині; Рис. 3.38

    Піхвова трихомонада (Trichomonas vaginalis), трофозоїти.
    468

    3.3. Медична протозоологія Рис 3.39

    Трихомоиада (а будова трихомонади; б схема субмікроскопічної будови трихомонад): 1 ундулююча мембрана 2 джгутики; З блефаробласт; 4
    ядро 5
    аксостиль; 6 хроматинові гранули; 7
    комплекс Гольджі; 8 серпоподібні нитки 9
    джгутики (поперечний
    переріз); 10 аксостиль; 11 кінетосома; 12
    ундулююча мембрана 13 ядро 14
    парабазальні нитки.
    сечостатева (піхвова) трихомонада (Trichomonas
    vaginalis) у сечостатевих шляхах чоловіків і жінок.
    Питання про патогенність кишкової і ротової три- хомонад остаточно не вирішене. Піхвова трихомо- нада викликає урогенітальний трихомоноз.
    Піхвова трихомонада
    Піхвова трихомонада (Trichomonas vaginalis) є збудником урогенітального трихомонозу (рис. 3.38).

    Географічне поширення: повсюдно.
    Морфологія: існує тільки у вигляді вегетатив- ної форми (трофозоїт), цист не утворює. Трофо зоїт (рис. 3.39) має грушоподібне тіло довжиною
    14—30 мкм. На передньому кінці тіла знаходяться
    4 вільних джгутики й ундулююча мембрана, що доходить до середини тіла. Ядро одне, знаходиться ближче до переднього кінця тіла. Цитоплазма ва куолізована. Крізь усе тіло проходить аксостиль, який виступає на задньому кінці у вигляді шпички.
    Життєвий цикл паразитує тільки в людини.
    Передається від однієї людини до іншої тільки у вологому середовищі. У зовнішньому середовищі паразит швидко гине.
    Інвазійна форма трофозоїт.
    Основні шляхи зараження: при статевих контактах, через вологі рушники, губки (таким шляхом від дорослих можуть заразитися діти), через гінеко- логічні й урологічні інструменти (недостатня сте- рилізація після огляду хворого.
    Локалізація: у жінок у піхві, бартолинових зало- зах, сечоводах, сечовому міхурі, у чоловіків в уретрі, сім'яних мішечках, простаті. Паразит при- кріплюється до епітеліальних клітин слизової обо- лонки, іноді може проникати в підслизову оболонку статевих шляхів.
    Патогенна дія: запалення слизової оболонки сечостатевих шляхів. Можливо, що трихомонада
    469

    Розділ 3. Біогеоценотичний рівень організації життя та місце людини в ньому Рис. 3.40

    Кишкова трихомонада (Trichomonas hominis).
    виявляє патогенність тільки в асоціації з іншими паразитами за визначених умов. Підтвердженням цього є часте безсимптомне носійство.
    Клініка. Трихомонозу жінок
    перебігає у вигляді гострого запалення піхви. Через 3 30 днів після за- раження з'являються серозно гнійні виділення з піхви, що супроводжуються свербіжем, печією в ділянці статевих органів. Виділення в'язкі, пінисті, жовто зеленого кольору з неприємним запахом.
    Іноді з'являються ознаки запалення сечового міху- ра. Клінічні симптоми трихомонозу можуть виник- нути в жінок, що були безсимптомними носіями, в період вагітності і після пологів, у післяменструаль ному періоді і в менопаузі. Трихомонозу чоловіків
    перебігає зазвичай без симптомно, що сприяє поширенню хвороби. Іноді розвивається трихомонадний уретрит, що виявляєть- ся виділенням крапель серозної рідини з уретри.
    Діагностика. Клінічна: наявність специфічних виділень із піхви. Лабораторна: виявлення веге- тативних форму нативних і пофарбованих мазках
    із піхви й уретри, рідше в осаді сечі після центри- фугування; посів на живильне середовище при підозрі на носійство, контролі після лікування.
    Ймовірність виявлення трихомонад у жінок вища при дослідженні виділень у перші дні після закін- чення менструації, тому що кількість паразитів на цей період збільшується.
    Лікування. Застосовують антипротозойні препа- рати метронідазол (тинідазол, трихопол) або флагіл.
    Статевих партнерів лікують одночасно.
    Профілактика. Особиста відмова від безлад- них статевих стосунків, використання презервативів.
    Громадська: лікування хворих; стерилізація гінекологічного та урологічного інструментарію.
    Трихомонада кишкова
    Трихомонада кишкова {Trichomonas hominis) є умовно патогенним паразитом вона трапляється у фекаліях як здорових, так і хворих людей. Хоча. особливо в дітей раннього віку, відіграє певну роль у розвитку захворювань товстої кишки чи усклад- нює їх перебіг.
    Географічне поширення: повсюдно.
    Морфологія: форма овальна чи грушоподібна, завдовжки 5 20 мкм. Ядро одне, міхуроподібне.
    Кількість джгутиків 3 5, вздовж усього тіла проходить ундулююча мембрана. Тіло пронизує опорний стрижень, що закінчується в задньому кінці шпич- кою (рис. 3.40). Трихомонада активно рухається, обертаючись навколо поздовжньої осі.
    Життєвий цикл зараження людини відбуваєть- ся через забруднену фекаліями воду або їжу. Лока- лізується трихомонада у товстій кишці, живиться осмотично рідкими рештками, бактеріями, яких за- хоплює клітинним ротом. Цист не утворює. Роз- множується поздовжнім поділом. Вегетативні фор- ми знаходять у фекаліях.
    470
    Лямблія (Lamblia intestinalis) збудник лямбліозу.
    Географічне поширення: зустрічається по- всюдно, особливо в країнах з жарким кліматом.
    Морфологія: існує у двох формах трофозоїт
    (вегетативна форма) і циста.
    Трофозоїт (рис. 3.41) грушоподібної форми, передній кінець розширений і заокруглений, задній загострений. Довжина 9 12 мкм, ширина 8 10 мкм.
    Органели симетричні (рис. 3.43). Має 2 однакові ядра, 4 пари джгутиків, присмоктувальні диски для фіксації і два тонких аксостилі по середній лінії тіла.
    Рух активний, обертальний навколо поздовжньої осі.
    їжу поглинає всією поверхнею тіла. Розмножуєть- ся шляхом поздовжнього поділу. Умови цистоутво рення остаточно не з'ясовані, можливо, відбувається в кислому середовищі. Циста (рис. 3.42)
    овальної форми, довжиною
    10 14 мкм і шириною 6 10 мкм. Особливість
    3.3.3.4
    Лямблія
    (Lamblia intestinalis)

    3.3. Медична протозоологія Рис. 3.41
    Лямблія (Lamblia intestinalis), трофозоїт. щільна оболонка, часто відшарована від цитоплаз- ми. На стадії цисти паразит готується до поділу, тому ядра й органели подвоюються. Зріла циста має 4 ядра, розташовані зазвичай біля переднього полюса. У цитоплазмі можуть бути залишки у вигляді джгутиків
    S подібної форми і край присмоктувального диска.
    Життєвий цикл паразитує тільки в людини.
    Інвазійна форма циста, потрапляє в організм через брудні руки, їжу і воду механізм передачі фекально оральний. Через 30 хв. після надходження в організм із цисти виходять 2 трофозоїти, що активно розмножуються; хвороба розвивається за умов проникнення в кишківник людини більше 100 цист.
    Локалізація: слизова оболонка верхніх відділів тонкої кишки, особливо дванадцятипалої кишки (при- стінкове розташування паразита. Утворення цист відбувається періодично. Цисти зберігаються інва- зійними до місяця, при висиханні швидко гинуть.
    Патогенна дія: лямблії подразнюють нервові рецептори слизової оболонки кишки, порушують про- цеси пристінкового травлення та всмоктування, особливо жирів і жиророзчинних вітамінів, сприяють розвитку запалення жовчного міхура і жовчних ходів, викликають токсично алергічні процеси (результат всмоктування продуктів обміну речовин лямблій і речовин, що утворилися внаслідок їх загибелі).
    Клініка: інкубаційний період 10 15 днів. У до- рослих переважає безсимптомне носійство лямблій.
    Клінічні прояви можуть бути при масивній інвазії на фоні зниження шлункової секреції, недостатньої ак- тивності ферментів (зокрема, лактази) і зниженні рівня імуноглобулінів. Характерні періодична нудо- та і болі в животі, рідкі випорожнення. Температура тіла залишається нормальною. У дітей переважно спостерігається клінічно вира- жений лямбліоз. Болі в животі можуть бути інтенсив- ними, іноді виникають у нічний час і супроводжують- ся позивом на дефекацію (симптом будильника.
    Апетит знижений, періодично нудота, блювота. Не- вротичні симптоми: слабкість, швидка втомлюваність, плаксивість, запаморочення, головні болі і болі в серці.
    Можуть бути алергічні прояви у вигляді шкірного свербежу, кропивниці, астматичних бронхітів.
    Діагностика. Клінічна: нестійка дисфункція киш ківника при мало зміненому самопочутті і нормальній температурі тіла. Внаслідок безсимптомного носій ства, у дорослих діагноз "лямбліоз" вірогідний тільки при ретельному обстеженні хворого і виключенні
    інших можливих причин захворювання. Лаборатор-
    на: в дуоденальному вмісті виявляють вегетативні форми, у фекаліях (нативні і пофарбовані розчином
    Люголя мазки) цисти і вегетативні форми. Період
    інтенсивного виділення цист від 1 2 днів до двох тижнів чергується з таким же за тривалістю періо- дом їх відсутності. Тому дослідження проводять до
    6 7 разів з проміжками 1 2 дні.
    Лікування. Застосовують антипротозойні препа- рати метронідазол, фуразолідон.
    Профілактика. Особиста дотримання санітар- но гігієнічних правил миття рук, кип'ятіння води, за- хист продуктів від механічних переносників цист мухи і таргани). Громадська: виявлення і лікування хворих і цистоносіїв (обстежують працівників харчо- вих підприємств і дитячих установ); контроль сані- тарно гігієнічного стану джерел водопостачання; зни- щення мух, тарганів; санітарно просвітня робота. Рис 3.42
    Лямблія, цис т и .
    471

    Розділ 3. Біогеоценотичний рівень організації життя та місце людини в ньому Рис. 3.43
    Лямблія (а вид збоку; б вид з черевного боку в лямблія, що присмокталася до епітеліальної клітини): 1
    джгутики; 2
    базальн
    тільця; З присмоктувальні диски 4 ядро 5 параболічне тільце; 6 аксостиль. Тип Апікомплексні
    (Apicomplexa)
    • клас Споровики) Споровики це виключно паразитичні організми, найчастіше з внутрішньоклітинною локалізацією.
    Усередину клітини хазяїна проникають за допомо- гою спеціальних органел (коноїд, роптрій). Парази- тичне існування призвело до спрощення їх будови: відсутності органел руху, травних і скоротливих вакуоль. Живлення осмотичне. Життєвий цикл склад- ний, в ньому є чергування безстатевого розмножен- ня, статевого процесу і спорогонії.
    Безстатеве роз- множення полягає у множинному поділі (шизогонія), а в деяких форм відбувається поділ навпіл. Стате- вий процес відбувається шляхом копуляції гамет. Зигота зазвичай утворює оболонку і зветься ооцистою.
    Усередині у процесі спорогонії формуються споро
    зоїти. Вони можуть існувати й окремо, вкривають- ся оболонкою і перетворюються на спороцисти. Перший поділ зиготи мейоз. Життєвий цикл споровиків завершується утворенням спорозоїтів. Токсоплазма
    (Toxoplasma gondii) Токсоплазма (Toxoplasma gondii)
    збудник токсоплазмозу.
    •Географічне поширення: повсюдно.
    Морфологія: в організмі людини існує у вигляді вегетативної форми (ендозоїт) і справжньої цисти.
    Вегетативна форма (ендозоїд) півмісяцевої форми, довжиною 4 7 мкм. Один кінець загостре
    472

    3.3. Медична протозоологія Рис. 3.44 Токсоплазма (Toxoplasma gondii), ендозоїт (вказано стрілкою). ний, другий заокруглений. На загостреному пере- дньому кінці знаходиться апарат проникнення у клітину хазяїна (апікальний комплекс коноїд (для прикріплення до клітини) і роптрії, що містять фер- менти для розчинення клітинної мембрани. У центрі або на задньому полюсі клітини розташоване ядро. За методом Романовського Гімзи ядро забарв- люється в червоно фіолетовий колір, цитоплазма в голубий.
    Справжні (тканинні) цисти — сферичні або овальні утворення, розміром 50 200 мкм, є скуп- ченням кількох сотень ендозоїтів, оточених щільною захисною оболонкою (рис, 3.44).
    Життєвий цикл (рис. 3.45): складний, зі зміною хазяїв і чергуванням статевого і безстатевого роз- множення.
    Проміжні хазяїни ссавці, зокрема людина, багато видів птахів, рідше рептилії. Остаточний
    хазяїн ссавці родини котячих.
    Людина заражається токсоплазмами при по- траплянні ооцист у рот із брудних рук, немитих овочів і фруктів, шерсті кішок; вживанні в їжу погано про- жареного мяса і некипяченого молока від хворих тварин; через ушкоджену шкіру при обробленні мяса хворих тварин, лабораторних дослідженнях крові хворих; трансплацентарно. У першому випадку інвазійна стадія зріла ооциста, у всіх інших ендозоїти і справжні цисти. В організмі проміжного хазяїна відбувається без- статеве розмноження паразита. Ендозоїти з кишкі
    вника проникають у лімфатичну систему, а згодом у клітини внутрішніх органів.
    Локалізація: головний мозок, сітківка ока, сер- цевий і скелетні м'язи, лімфатичні вузли, печінка, легені та інші органи. У них ендозоїти поділяються навпіл або внутрішнім брунькуванням, з утворен- ням 12 32 дочірніх клітин. Скупчення ендозоїтів усередині ураженої клітини називається псевдоци стою. Клітинна мембрана розривається, ендозоїти виходять і проникають у сусідні клітини. У цей пе- ріод токсоплазма виділяється з екскретами органі- зму (слиною, молоком, сльозами тощо). При нарос- танні імунної відповіді організму токсоплазми по- чинають утворювати справжні цисти. Вони збері- гаються впродовж усього життя хазяїна і при зни- женні імунітету можуть зумовлювати загострення захворювання. Таким чином, в організмі проміжного хазяїна (лю- дини) можна знайти наступні стадії розвитку ток- соплазм: ендозоїти, псевдоцисти в гострій стадії і справжні цисти в хронічній стадії хвороби.
    Остаточний хазяїн (кішка) зазвичай заражаєть- ся, з'ївши мясо хворих тварин. У внутрішніх органах кішки відбувається безстатеве розмноження паразита, в епітелії тонкої кишки статеве (тобто кішка є остаточним і проміжним хазяїном токсо- плазми). У клітинах епітелію тонкої кишки відбу- вається ендогонія, потім гаметогонія. З ендозоїтів утворюються макро і мікрогаметоцити, згодом гаплоїдні макро і мікрогамети. Після їхнього злит- тя виникає зигота, що покривається товстою обо- лонкою (ооциста).
    Ооциста (рис. 3.46) виділяється з фекаліями кішки у зовнішнє середовище, де зберігається ро- ками. Усередині ооцисти у ґрунті за кілька днів фор- муються 2 спори, у кожній із яких 4 спорозоїти. При заковтуванні зрілої ооцисти заражаються остаточні і проміжні хазяїни.
    Патогенна дія: зруйнування клітин хазяїна внас- лідок розмноження токсоплазму гострий період
    інвазії; звапняковані цисти у тканинах мозку і сітківці ока у хронічний період інвазії можуть призвести до сліпоти й ураження нервової системи.
    Клінши Залежно від механізму зараження роз- різняють набутий і уроджений токсоплазмоз.
    Набутий токсоплазмоз може перебігати без симптомно, зараження виявляється тільки імуноло- гічними зрушеннями. Це найбільш частий варіант
    473

    Розділ 3. Біогеоценотичний рівень організації життя та місце людини в ньому Рис. 3.45
    Життєвий цикл токсоплазми. Єндогонія: 1 6
    безстатеве розмноження токсоплазму епітелії кишок остаточного хазяїна; гаметогонія:
    7
    проникнення мерозоїтів у клітини епітелію кишок 8 9 макро та мікрогаметоцити; 10 макрогамєта, мікрогамета; 11
    зигота, спорогонія;
    12 13 формування ооцист (споруляція у зовнішньому середовищі); 14 22 єндогонія у тканинах остаточного та проміжного хазяїв
    (14 17 формування псевдоцист; 18 22 формування цист); 23 циста в кишках остаточного хазяїна. у осіб з нормальним імунітетом. При порушенні іму- нітету патологія прогресує, що проявляється лихоманкою, збільшенням лімфатичних вузлів (насам- перед уражаються шийні і потиличні лімфовузли, рідше пахвові), ураженням нервової системи (енце- фаліт, менінгоенцефаліт), серця, селезінки. Притри- валому перебігу настає виснаження організму
    (слабкість, адинамія, погіршення апетиту, порушен- ня сну, зниження пам'яті). Хвороба часто має хви- леподібний перебіг, коли клінічно виражені ознаки хвороби змінюються безсимптомним періодом.
    Уроджений токсоплазмоз виникає при інфіку- ванні плоду через плаценту. Розвивається зазви- чай при зараженні жінки токсоплазмами під час вагітності. Прояв залежить від віку плоду на момент інфікування. При зараженні в першому триместрі вагітності відбувається викидень або народжується дитина з уродженими вадами розвитку, тяжким ураженням
    ЦНС та очей.
    Зараження у другому триместрі вагітності призво- дить до ураження внутрішніх органів і нервової системи. При зараженні плоду незадовго до народження розвивається гостра генералізована форма токсоплазмозу. У немовляти лихоманка, збільшення лімфо- вузлів, збільшення селезінки, висипка на шкірі, за- палення легень. Якщо хвороба закінчується виду- жанням, можуть зберегтися незворотні зміни нерво- вої системи та очей (розумова відсталість, паралічі, епілептичні напади, запалення судинної оболонки та сітківки ока.
    Діагностика. Клінічна: утруднена внаслідок розмаїтості клінічної картини.
    Лабораторна: мікроскопія мазків крові, пунк тату лімфовузлів, центрифугату спинномозкової рідини, плаценти. Біологічний метод зараження
    474
    Рис 3.46 Токсоплазма, о о цис т и . білих мишей матеріалом, взятим у хворого, і дослід- ження тканин та органів тварин через 10 12 днів.
    Серологічні реакції; внутрішньошкірна алергічна проба з токсоплазміном на даний час застосо- вується зрідка, тому що вона не дає характеристики біологічної активності процесу і малоспеци фічна внаслідок високої алергізації населення впро- довж останніх років.
    Остаточний діагноз ставиться на основі комплексу клінічних і лабораторних досліджень. У до- рослих хворих позитивні серологічні реакції на токсоплазмоз не завжди свідчать про хворобу. Вони можуть бути позитивні у 20 30 % здорових людей.
    Лікування. Застосовують антипротозойні препа- рати хлоридин та ін.
    Профілактика. Особиста кип'ятіння молока, термічна обробка мяса, дотримання правил осо- бистої гігієни, вагітним жінкам небажано тримати у житловому будинку кішок. Громадська: серологіч- не обстеження вагітних і лікування за необхідності
    (профілактика уродженого токсоплазмозу.
    3.3. Медична протозоологія
    Plasmodium malariae збудник чотириденної малярії.
    Plasmodium falciparum збудник тропічної малярії.
    Географічне поширення: в усіх країнах Африки і Середнього Сходу, Південно Східної Азії, на островах Тихого океану, Центральній і Південній
    Америці (між 40° південної широти і 60° північної широти).
    Морфологія: малярійний плазмодій проходить складний життєвий цикл з декількома стадіями роз- витку (рис. 3.47).
    В організмі людини виявляють наступні стадії:
    спорозоїт розміром 1 x 1 5 мкм, веретено- подібної форми;
    тканинний (передеритроцитарний) ши
    зонт округлої форми, розміром 50 70 мкм
    тканинний мерозоїт діаметром близько
    0,7 мкм, округлий або овальний, з ексцентрично роз- ташованим ядром.
    Еритроцитарний трофозоїт проходить на- ступні стадії розвитку:
    кільцеподібний трофозоїт
    займає не більше 1/3 1/5 діаметра еритроцита; при фарбуванні за методом Романовського Гімзи в центрі трофо зоїта знаходиться безбарвна вакуоля, цитоплазма розташована у вигляді обідка блакитного кольору, ядро темно червоне;
    амебоподібний трофозоїт займає більше половини еритроцита, має нестандартну форму внас- лідок появи псевдоніжок, рухомий; вакуоля змен- шується, в цитоплазмі містяться зерна темно коричневого пігменту, що утворилися внаслідок роз- щеплення гемоглобіну;
    зрілий трофозоїт займає майже весь ерит- роцит, округлої форми; вакуоля маленька або відсутня; ядро велике, кількість зерен пігменту збільшується.
    Шизонт характеризується ядром, що розділи- лося навколо кожного дочірнього ядра відокрем- люється цитоплазма з утворенням мерозоїтів.
    Пігмент виштовхується з цитоплазми і збирається в купку збоку від центру еритроцита. Ця стадія на- зивається морула.
    Еритроцитарний мерозоїт нагадує за будо- вою тканинний, розміром близько 1,5 мкм.
    Жіночі і чоловічі гаметоцити (макро і мікрога метоцити) незрілі статеві клітини округлої форми
    475 Для людини патогенні чотири види малярійного плазмодія.
    Plasmodium vivax збудник триденної малярії.
    Plasmodium ovale збудник ovale малярії (ма- лярія типу триденної).
    Малярійний плазмодій
    3.3.4.2

    1   ...   69   70   71   72   73   74   75   76   ...   98


    написать администратору сайта