Главная страница
Навигация по странице:

  • Заняття 1. Стерилізація інструментів, перевязного і шовного матеріалу, хірургічної білизни Мета і завдання

  • а — стерилізатори (простий у розібраному вигляді та електричний); б — підготовка простерилізованих інструментів.

  • Заняття 2. Підготовка рук хірурга і операційного поля Мета і завдання

  • Т Е М А 3 (4 год). ІНЄКЦІЇ І ВЛИВАННЯ

  • Заняття 1. Інєкції і вливання у коней і великої рогатої худоби Мета і завдання

  • Заняття 2. Внутрішньовенні інєкції у собак Мета і завдання

  • Рис. 21. Внутрішньовенні інєк­ції у собак: а — в підшкірну вену передпліччя; б — в малу скриту вену. СІ

  • Практикум по оперативной хирургии (укр.). Практикум по оперативной хирургии (укр. Магда І. І. та ін


    Скачать 1.67 Mb.
    НазваниеМагда І. І. та ін
    АнкорПрактикум по оперативной хирургии (укр.).doc
    Дата02.05.2017
    Размер1.67 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрактикум по оперативной хирургии (укр.).doc
    ТипДокументы
    #6441
    КатегорияБиология. Ветеринария. Сельское хозяйство
    страница2 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
    ТЕМА 2 (4 год). ПРОФІЛАКТИКА ХІРУРГІЧНОЇ ІНФЕКЦІЇ

    Це одна з найважливіших тем щодо формування у студентів так званого «асептичного рефлексу». На кожному наступному занятті необхідно підкреслюва­ти значення асептики в хірургії, а також як засобу профілактики таких інфекцій, як лейкоз, та ін.

    Заняття 1. Стерилізація інструментів, перев'язного і шовного матеріалу, хірургічної білизни

    Мета і завдання: навчити студентів засобів стери­лізації інструментів кип'ятінням і фламбуванням; особливостей стерилізації шприців, перев'язного ма­теріалу і хірургічної білизни автоклавуванням, плин-нопаровим методом та прасуванням; ознайомити з принциповою будовою автоклава, технікою його вико­ристання, а також режимом автоклавування; вивчити засоби стерилізації шовного матеріалу (шовку і кет­гуту) різними способами.

    Оснащення (крім стаціонарного): 1) комплект № 1 (а, б), комплект № 2 (в) для фіксації тварин — 2; 2) комплект № 3 (асептичний) — 2; 3) комплект № 5 (а, б, в, г) — різні інструменти — 2; 4) флакон (50 мл) зі спиртом етиловим для фламбування — 2; 5) заку­порені банки (0,5—1 л), які вміщують: а) 0,5 % роз­чин аміаку — 4; б) 2 % розчин формаліну на 70° спир­ті — 4; в) 4 % водний розчин формаліну — 2; г) бензин Для знежирення кетгуту; д) 1 % спиртовий розчин йо­ду і калію йодиду (співвідношення йоду і калію йо­диду 1:2); 6) пристосування для стерилізації плин­ною парою — відро, виварка, інша ємкість, заповнена на 1/4 водою з сіткою над нею і нещільною криш­кою — 2; 7) праска, ковдра, простирало, рушник; 8) балон (5—10л) з дистильованою водою; 9) ємкості (1 л) з розчинами: 0,1 % натрію гідроксиду, 1 % нат-Рію карбонату, 3 % натрію тетраборату; 10) предмет­не скло з відшліфованими краями—12—14; 11) не-стерильний шовний матеріал (шовк, кетгут) у мот­ках— по 2; 12) емальовані тази (кювети) —4.

    Методика проведення. Стерилізацію інструментів і перев'язного матеріалу доцільно проводити у спеціаль­ному приміщенні — стерилізаційній, оснащеній кіль-

    27

    кома газовими і електричними плитками, автоклавом, апаратом для виконання стерилізації плиннопаровим методом та ін. Попередньо студент заповнює бікс пе­рев'язним матеріалом, стерилізатори — інструмента­ми, а потім переносить їх у стерилізаційну для остаточ­ної стерилізації.

    Стерилізація перев'язного матеріалі/ і хірургічної білизни

    Студенти ознайомлюються з обладнанням спеці­альних металевих коробок — біксів, які використову­ють при автоклавуванні. Відкривають отвори на боко­вій стінці, через які надходить суха пара під тиском, що утворюється в камері автоклава (рис. 15).








    Рис. 15. Автоклав:

    а — загальний вигляд; б схема бу­дови; в — бікс.



    Як об'єкт стерилізації можна використати тампо­ни ватні і марлево-ватні, а також ватні щіточки, які виготовляють студенти, їх заправляють у бікси, пере­носять у стерилізаційну для завантаження в автоклав і стерилізують в одному із режимів. Простерилізова­ний матеріал використовують на наступних заняттях.

    Ватні тампони — невеликі помірно ущільнені жму­тики вати — виготовляють напиханням вказівним паль­цем правої руки жмутиків вати у напівзігнуту долоню лівої руки. Кожен студент виготовляє 10 таких там­понів, складає їх один біля одного з торцевого боку стандартного аркуша паперу і щільно загортає їх у формі цукерки.

    Марлево-ватні тампони виготовляють так. Попе­редньо з бинта нарізують необхідну кількість квад­ратних серветок. У центр кожної серветки кладуть ватний тампон і загортають її так, щоб усередину за­ховати краї і не допустити потрапляння в рану ниток. Роблять тампони у вигляді конверта або фунтика. В останньому випадку над ватою замотують поздовж­ні краї серветки. Смужку, що утворилася, розміщують на кінці вказівного пальця лівої руки в косому на­прямку і загортають, схрещуючи вільні кінці, які хо­вають усередину фунтика. Утворюється трикутний там­пон (рис. 16).

    Для виготовлення ватних щіточок використовують попередньо нарізані (краще заводського виробництва) дерев'яні палички. На невеликий (3X3 см) шар вати прикладають кінчик палички, що доходить до його центра. Вату притискають пальцями лівої руки до па­лички і коловими рухами останньої міцно фіксують. Надлишок вати видаляють. Щіточки (по 5 шт.) загор­тають у папір, залишаючи вільними кінці паличок.

    Виготовлені тампони і щіточки вкладають у бікс, туди ж додають 1—2 бинти, рушник, хірургічне про­стирало та ін. Бікси закривають і звільняють від пояс­ка їх бокові отвори. Завантажують автоклав, звертаю­чи особливу увагу на техніку безпеки. Стерилізують матеріал автоклавуванням в одному з рекомендованих режимів: 1,5 атм (126,8 °С)—ЗО хв або 2 атм (132,9 °С) —20хв.

    Стерилізація плинним паром. Перев'язний матері­ал, що підлягає стерилізації, загортають у рушник і кладуть у відро на сітку, під якою налито воду на 1/4 ємкості відра. Відро ставлять на плитку (газову,

    29




    Рис. 16. Етапи виготовлення марлево-ватиих тампонів.

    Рис. 17. Стерилізація плинним паром.



    електричну тощо), нещільно закривають кришкою або тазком, доводять до кипіння і після того стерилізують протягом ЗО хв ( рис. 17).

    Дають критичну оцінку цього способу — відзнача­ють переваги і недоліки (простерилізований матеріал дещо зволожений).

    Стерилізація прасуванням — додатковий спосіб швидкої стерилізації рушника, хірургічного простира­ла та ін. На столі, накритому ковдрою, розкладають простирало і стерилізують його, повільно проводячи двічі-тричі гарячою праскою з обох боків.

    Стерилізація шовного матеріалу

    Поряд із ампульованим шовком і кетгутом, просте­рилізованими заводським шляхом, шовний матеріал надходить у мотках. Попередньо студентам доручають випрати мотки шовку з милом, а потім намотати шовк на предметні стекла.

    Стерилізують його двома етапами: 1) стекла з шов­ком опускають у банки з 0,5 % розчином аміаку дл знежирювання на 15 хв; 2) шовний матеріал пінцетом'

    ЗО

    переносять на 15 хв у банки з 2 % розчином формаліну на 70° спирті, у яких можна його зберігати аж до за­стосування.

    Мотки кетгуту стерилізують аналогічно із збільшен­ням тривалості витримки у зазначених розчинах до 30хв.

    Кетгут можна стерилізувати, також витримавши мотки у 4 % водному розчині формаліну протягом 72 год.

    Спосіб Губарєва неможливо продемонструвати на одному занятті. Тому спочатку здійснюють знежирю­вання шовного матеріалу завантаженням у ємкість з бензином, а студенти наступної групи переносять його у банку з 1 % спиртовим розчином йоду.

    Стерилізація інструментів

    Відпрацьовується техніка стерилізації кип'ятінням і фламбуванням. У першому випадку на сітку стерилі­затора розкладають необхідні інструменти. Складні інструменти розбирають, шприци звільняють від порш­нів, ін'єкційні голки — від мандренів. Дрібні інстру­менти (голки) складають у сітчасту коробку або на­колюють на складений шматок марлі. Нові інструмен­ти очищають від мастила. Сітку з інструментами вкла­дають у стерилізатор, заливають дистильованою водою, закривають кришкою, ставлять на джерело вогню і після закипання стерилізують протягом ЗО хв. Знявши стерилізатор з плитки, знімають кришку, спеціальними гачками витягують сітку з інструментами, дають стек­ти воді і розкладають інструменти у певному порядку на стерильний рушник, закривши їх до початку опера­ції іншим кінцем рушника, край якого захоплюють корнцангом (рис. 18).

    Для підвищення ефективності стерилізації і при відсутності дистильованої води інструменти можна ки­п'ятити в одному з таких лужних розчинів, приготов­лених на звичайній воді: 0,1 % натрію гідроксиду — 10 хв, 1 % натрію карбонату—15 хв, 3% натрію тєтраборату — 20 хв. Спочатку стерилізатор залива­ють одним із лужних розчинів, ставлять на джерело вогню, доводять до кипіння і кип'ятять протягом З хв. Після цього в стерилізатор вміщують сітку з інстру­ментами і стерилізують протягом зазначеного вище

    3)



    Рис. 18. Стерилізація інструментів: |

    а — стерилізатори (простий у розібраному вигляді та електричний); б — підготовка простерилізованих інструментів.

    часу. В лужних розчинах не можна кип'ятити шприци, які використовують для ін'єкцій розчину новокаїну, тому що осад лугу в циліндрі інактивує новокаїн.

    Фламбування. Екстрений спосіб стерилізації, який має свої переваги (простота, доступність, екстреність) і недоліки (псування ріжучих інструментів та ін.)., Найчастіше фламбують громіздкі металеві інструмен-ти, завеликі для стерилізатора. Інструмент, що підля-гає фламбуванню, повільно проводять кілька разів з обох боків над полум'ям спиртівки або обробляють тампоном, просоченим спиртом. Дрібні металеві інст-

    32

    рументи складають у тазок, обливають спиртом і під­палюють.

    Посуд (ванночки, тазки та ін.) доручають студенту утримувати з дна таким чином, щоб кінці пальців не переходили за краї посудини. Палаючим спиртовим факелом проводять двічі-тричі від центра до периферії внутрішньої поверхні посудини.

    Заняття 2. Підготовка рук хірурга і операційного поля

    Мета і завдання: навчити студентів підготовки рук перед операцією, а також усього комплексу підготовки операційного поля на живих об'єктах.

    Оснащення: живі об'єкти — великі тварини (кінь, велика рогата худоба) — 2 гол., собаки — 2; комплект № 1 (а, б) — 2; комплект № 2 (в) — 2; комплект № З (в бікс закладають хірургічне простирало для собак); комплект № 5 (на вибір викладача); прищіпки для фіксації хірургічного простирала — 8 щт.; тазки єм­ністю 2—3 л — 8; піщаний годинник — 2; засоби транк-вілізації тварин (ромпун, рометар) — 1 флакон.

    Методика проведення. Підготовку рук до операції здійснюють почергово всі студенти. Тим студентам, які допустили в процесі підготовки рук помилку, пропону­ють всю процедуру повторити спочатку. Попередньо студенти повинні зняти годинники, персні з пальців, змити лак з нігтів і зрізати їх.

    Підготовку поля операції студенти виконують на закріплених за кожною бригадою великій тварині і собаці. Спочатку транквілізацію тварин здійснює ви­кладач. Собак фіксують на операційних столах у бо­ковому положенні.

    Підготовка рук хірурга

    Хірург готує руки до ліктів у два етапи: 1) меха­нічна очистка шкіри; 2) її антисептична обробка і дуб­лення.

    Механічна обробка рук має забезпечити їх підго­товку до остаточної дезинфекції. При цьому досягають максимального видалення мікроорганізмів з поверхні рук миттям їх протягом 5 хв у слабких розчинах лугів, які розчиняють жиропіт і ту частину рогового шару епідермісу, що підлягає злущенню у процесі фізіоло-

    25 33

    гічної регенерації. Найчастіше використовують теплий свіжоприготований 0,5 % розчин аміаку. Підготовлені руки висушують електрорушником, стерильним бавов­няним рушником або стерильними тампонами.

    Дезинфекцію шкіри здійснюють одночасно з дуб­ленням так званими дубильними антисептиками. За­стосовують спирт етиловий, спирт йодований (1: 1000 ,або 1 :3000), 3 % розчин цинку сульфату або спирт денатурований. Мета цієї процедури — придушити жит­тєдіяльність мікроорганізмів, які залишились після ме­ханічної обробки, і тимчасово закрити устя вивідних проток потових і сальних залоз, де можуть бути мік­роорганізми. Руки ретельно протирають тампоном, змо­ченим одним із перелічених антисептиків, починаючи з кінчиків пальців до ліктів. Завершують підготовку рук додатковою обробкою кінчиків пальців 5 % спир­товим розчином йоду.

    Щоб поступово виробити у студентів асептичний рефлекс, викладач нагадує їм, що оброблені руки до початку операції слід тримати перед собою.

    Підготовка операційного поля

    Починають з депіляції — видалення волосяно­го покриву. Потім виконують механічну антисептичну обробку шкіри з дубленням та ізоляцію операційного поля від оточуючих ділянок тіла стерильним прости­ралом.

    Волосяний покрив з поля операції видаляють зіг­нутими ножицями з наступним виголенням. Стрижуть проти шерсті, обмеживши рухливість шкіри пальцями лівої руки. Вистригають волосся смужка за смужкою, не відриваючи ножиць від шкіри. Бажано надати опе­раційному полю правильної геометричної форми відпо­відних розмірів. Для гоління краще використовувати безпечну бритву. Щоб бритва менше забивалась, на станку попередньо спилюють запобіжні зубці, зали­шивши тільки крайні. Приклавши бритву до шкіри під кутом, при якому лезо захоплює волос, легкими косими і почерговими рухами за шерстю ''видаляють залишки волосу смужками. Гоління полегшується ре­тельним намилюванням.

    Сухим тампоном видаляють залишки волосу і ми­ла, а потім проводять механічну обробку виголеної шкіри тампонами, змоченими 0,5 % розчином аміаку.

    34



    Рис. 19. Ізоляція операційного поля:

    а — одним хірургічним простиралом з отвором у центрі; б — чотирма не­великими хірургічними простиралами.

    Спочатку обробляють центральну частину поля, посту­пово переходячи до периферії і міняючи тампони.

    Підготовлену шкіру знову підсушують стерильним тампоном і здійснюють антисептичну обробку 5 % спиртовим розчином йоду. Ватною щіточкою з йодом шкіру обробляють також з центра до периферії.

    Підготовлену ділянку шкіри покривають хірургіч­ним простиралом ( рушником) з отвором у центрі. По краях отвору простирало фіксують до шкіри прищіп­ками. Перед розтином тканини шкіру повторно оброб­ляють йодом. Ізоляцію поля простиралом і фіксацію його до шкіри виконують студенти з попередньо підго­товленими руками.

    2* . - 35

    Замість простирала з отвором можна використав-вати чотири невеликих простирала чи рушники, и; закривають окружність операційного поля, залишають останнє відкритим для наступної обробки та операції. (рис. 19).
    Т Е М А 3 (4 год). ІН'ЄКЦІЇ І ВЛИВАННЯ

    Студенти засвоюють техніку володіння шприцом при виконанні різних ін'єкцій. На першому занятті їх ознайомлюють з основними типами шприців, інфузій-них систем, принципами нумерації голок. Відпрацьо­вується методика найбільш поширених ін'єкцій і внут­рішньовенного вливання у великих тварин.

    На другому занятті закріплюють набуті навички опрацюванням найбільш складних внутрішньовенних ін'єкцій у собак.

    Заняття 1. Ін'єкції і вливання у коней і великої рогатої худоби

    Мета і завдання: навчити студентів методики ви­конання внутрішньошкірних, підшкірних, внутрішньо-м'язових ін'єкцій і внутрішньовенного вливання.

    Оснащення: 1) живі об'єкти (кінь— 1, велика ро­гата худоба — 2); 2) комплект № 1 (а, б) — 2; 3) комп­лект № 3 — 2; 4) комплект № 5 (а) —2; 5) роме-тар — 1 флакон; 6) 0,5 % розчин новокаїну — 2 упа­ковки по 10 ампул; 7) 40 % розчин глюкози— 1 упа­ковка (10 ампул); 8) інфузійна система— 1; 9) набір нестерильних інструментів — шприців типу «Рекорд» і Люєра та ін'єкційних голок до них різних розмірів у заводській упаковці.

    Методика проведення. Студентів ознайомлюють з технічними особливостями шприців різних систем, а також з ін'єкційними голками до них. Уточнюють прин­цип нумерації голок для позначення їх розмірів за довжиною і діаметром трубчастої частини голки. Де­монструються різні голки заводського виробництва; студенти розшифровують позначені на них номери і порівнюють з оригіналами.

    За допомогою нестерильних інструментів відпра­цьовуються прийоми розміщення в руці шприца з при­єднаною голкою. При цьому студент повинен одно-

    36

    часно фіксувати циліндр шприца, шток поршня і ка­нюлю приєднаної голки. Наприклад, шприц розміщу­ють у правій руці так, щоб мізинець знаходився на канюлі голки, вказівний палець — на штоці поршня, а циліндр — між великим пальцем з одного боку, вка­зівним і безіменним — з другого. Викладач демонст­рує правила розкривання ампули пилочкою, що до­дається до упаковки, наповнення шприца, а також техніки ін'єкцій. Надалі кожен студент повинен само­стійно виконувати внутрішньошкірні та внутрішньом'я-зові ін'єкції.

    Техніка різних ін'єкцій відпрацьовується на вели­кій рогатій худобі, внутрішньовенне вливання демон­струється на конях. Транквілізацію тварин проводить викладач. Студенти готують операційне поле у великої рогатої худоби в ділянці середньої третини шиї і-зад-ньостегнової групи м'язів, у коней — у межах яремного жолоба на межі верхньої і середньої третин шиї. При відпрацюванні техніки ін'єкцій стежать за суворим додержанням правил асептики. Для ін'єкцій застосо­вують 0,5 % розчин новокаїну.

    Внутрішньошкірна ін'єкція. Використовують шпри­ци з бігунцем типу «Рекорд» місткістю 2 мл і спеціаль­ні голки для внутрішньошкірних ін'єкцій (з подвійною трубкою). Тварину фіксують за роги і носову перего­родку. Студент, який виконує ін'єкцію, наповнює шприц розчином новокаїну, приєднує і щільно притирає гол­ку, видаляє повітря, яке потрапило в шприц, спрямо­вує голку вгору до прикладеного тампона.

    Узявши шприц у праву руку, відмірюють бігунцем кількість розчину, необхідну для ін'єкції, наприклад 0,2 мл, що відповідає одній поділці двограмового шпри­ца. На підготовленому операційному полі захоплюють шкіру в складку великим і вказівним пальцями лівої руки і прикладають до неї кінець голки, майже тор­каючись шкіри. Зріз голки повертають до шкіри. Уко­ловши голку в дерму до упору, відпускають шкірну складку і пальцями лівої руки фіксують канюлю голки. Вказівний палець правої руки, який знаходиться на штоці поршня, переносять на його п'ятачок і з зусил­лям натискують до повного введення відміряної дози. Після ін'єкції вказівний палець правої руки поверта­ють на шток поршня, мізинець — на канюлю голки, а пальці лівої руки — на шкірну складку. Різким рухом витягують голку.

    37

    При правильному виконанні внутрішньошкірної ін'єкції утворюється добре відчутне обмежене жовно. Підшкірну ін'єкцію виконують іншим шприцом місткістю 5 або 10 мл з голкою № 1,2X30. Шкіру захоплюють так, щоб утворилась площинка — спо­чатку великим і середнім пальцями відтягують її в складку, а потім зверху притискують вказівним паль­цем. В середині площинки, що утворилася, перпенди­кулярно до шкіри прикладають голку і різким корот­ким рухом проколюють шкіру. Подальші дії аналогічні

    . до виконуваних при внутрішньошкірній ін'єкції. Роз­чин вводиться дуже легко, утворюючи розлите, ледь помітне здуття шкіри. Голку витягують, попередньо переставивши пальці рук у вихідне положення.

    Внутрішньом'язові ін'єкції великій рогатій худобі роблять у задньостегнову групу м'язів тими ж інстру­ментами, які застосовують для підшкірних ін'єкцій. Спочатку ударом уколюють голку приблизно на поло­вину її довжини, а потім, приєднавши шприц, здійсню­ють ін'єкцію. Витягують голку разом із шприцом. У мо­мент підшкірних і внутрішньом'язових ін'єкцій, крім того, шприц можна тримати так, щоб циліндр знахо­дився між середнім і вказівним пальцями, а великим пальцем натискають на п'ятачок поршня.

    Внутрішньовенна інфузія. Коня фіксують у станку із застосуванням закрутки. Для підготовки інфузійної системи до наконечника циліндра шприца Жане при­єднують гумовий шланг 50—60 см завдовжки, в серед­ній частині якого є скляна контрольна трубочка, а на

    'вільному кінці — насадка для з'єднання з голкою. Під­готовлену систему студент тримає лівою рукою, при­тиснувши до циліндра гумовий шланг, частину якого вій притримує правою рукою. Циліндр наповнюють роз­чином глюкози, прикривши зверху стерильною марле­вою серветкою.

    Перед здійсненням пункції яремної вени останню слід підготувати, щоб вона була чітко помітна і відчу­валась пальпаторно. Для цього одному із студентів викладач доручає накласти гумовий джгут так, щоб перетиснути центральний кінець вени щодо місця уко­лу голки. Досвідчені спеціалісти перетискають вену пальцями. Пунктують вену на межі верхньої і серед­ньої третини шиї, де немає клапанів, які іноді пере­шкоджають вільному витіканню крові з голки. Вістря голки № 20X40 (20X70) прикладають до шкіри на-

    38




    Пункція ярем-

    а — коня при перетискуван­ні вени пальцями; б — у великої рогатої худоби при застосуванні гумового джгу­та; в — положення інфузій-ної системи при внутрішньо­венній інфузії.

    впроти здутої вени зрізом до себе, розміщуючи її під гострим кутом уздовж вени в бік голови. Різким по­штовхом одночасно проколюють шкіру і стінку ярем­ної вени. Після появи струменя крові із голки останню дещо просувають у просвіт судини, приєднують до голки шланг інфузійної системи, з якого витікає стру­мінь рідини, опускають циліндр шприца нижче місця уколу (рис. 20).

    Кров, що витікає, надходить у шланг (видно по контрольній трубці) і витісняє повітря, яке бульбаш­ками виходить із рідини в циліндр. З моменту припи­нення виділення бульбашок повітря послаблюють гу­мовий джгут і піднімають циліндр вище від місця пунк­ції вени. Спостерігають за повільним надходженням рідини у венозне русло. Протягом усього вливання гол­ку фіксують пальцями, щоб її кінець не виткнувся з вени і рідина не потрапила параваскулярно. Напри­кінці вливання знову перетискують центральний кі­нець вени і опускають циліндр для того, щоб промити голку струменем крові. Перед витягуванням голки

    39

    відпускають джгут і пальцем притискають через шкіру вени вище голки. Різким рухом витягують голку.

    Використання апарата Боброва для вливання по­требує його збирання для введення рідини самопли­вом — шланг з голкою приєднують до короткої скля­ної трубки, яка проходить через пробку апарата. В мо­мент інфузії апарат тримають пробкою вниз. Через довгу скляну трубку, яка доходить до дна апарата, надходить повітря, яке сприяє повільному надходжен­ню рідини у венозне русло.

    Заняття 2. Внутрішньовенні ін'єкції у собак

    Мета і завдання: навчити студентів техніки вико­нання ін'єкцій у вени кінцівок собак.

    Оснащення: 1) живі об'єкти (собаки) —2; 2) комп­лект № 2 — 2; 3) комплект № 3 — 2; 4) комплект № 5 (а) —2; 5) рометар— 1 флакон; 6) флакон (200 мл) з фізрозчином— 1; флакон (200 мл) з 5 % розчином натрію цитрату— 1; 8) хімічні стакани (100 мл) —4.

    Методика проведення. Підгрупу студентів поділя­ють на дві бригади. Відпрацьовують техніку внутріш­ньовенних ін'єкцій на грудних кінцівках собак у під­шкірну вену передпліччя і на тазових кінцівках — у малу скриту вену.

    Відпрацювання техніки володіння шприцом при внутрішньовенних ін'єкціях у собак студенти почина­ють на імпровізованих муляжах нестерильними інст­рументами. Як муляжі використовують лабораторний шланг, закріплений уздовж дерев'яної планки 3 см завширшки і ЗО см завдовжки. Викладач демонструє техніку перетискування вени, правильне розміщення шприца в руці і подальші маніпуляції — пункцію, ін'єк­цію і витягування голки.

    Студентам доручають транквілізувати собак внут-рішньом'язовим введенням рометару (1—1,5 мл на 10 кг маси) і підготувати поле на всіх кінцівках: груд­них — на дорсальній поверхні передпліччя, тазових — на латеральній поверхні вище заплеснового суглоба. Слід ретельно додержуватись усіх правил асептики: після кожної внутрішньовенної ін'єкції промивати шприц і голку розчином натрію цитрату. В кожній бри­гаді організовують почергово-змінну роботу студен-

    40

    тів— фіксацію собаки, перетискування вени, внутріш­ньовенну ін'єкцію.

    Наповнений фізрозчином шприц з голкою № 06Х Х24 або 08X40 розміщують у руці так, щоб вказівний палець знаходився на канюлі голки, а інші обхоплю­вали циліндр шприца, притискуючи його до долоні.

    Ін'єкція в підшкірну вену передпліччя. Собаку фік­сують на столі в грудному положенні. Виконувач од­нією рукою захоплює шкірну складку біля потилиці, а другою, обхопивши щелепи собаки, попередньо за­фіксовані тасьмою, відводить її голову вбік. Інший студент перетискує вену — однією рукою тримає кін­цівку за кисть, упираючись кулаком у стіл, а пальцями другої руки перетискує вену в ділянці згинальної по­верхні ліктьового суглоба. Студент-хірург займає таке положення, щоб шприц з голкою розміщувався вздовж спини. Зріз голки повертають у протилежний до шкі­ри бік. Пальцями лівої руки, підведеної під передпліч­чя, обмежують рухливість вени, з боків якої розміщу­ють великий і вказівний (середній) пальці. Приклада­ють голку № 06X24 або 08x40 до шкіри навпроти контуруючої вени під гострим кутом і різким корот­ким рухом уперед намагаються одночасно проколоти шкіру і стінку вени.

    Попадання голки у просвіт кровоносних судин конт­ролюють відтягуванням поршня шприца. Спочатку вказівним і великим пальцями лівої руки, якими об­межували рухливість вени, фіксують канюлю голки (разом з кінцівкою). Великий і вказівний пальці пра­вої руки переносять на шток і злегка відтягують пор­шень, упираючись вказівним пальцем у головку шпри­ца. Поява в шприці великої кількості крові свідчить про правильну пункцію вени. Подається команда під­няти палець, що перетискує вену, і здійснюють ін'єк­цію. Якщо в місці уколу голки з'являється підшкірне здуття, негайно припиняють ін'єкцію — це означає, що розчин потрапляє параваскулярно. Всю процедуру пункції вени повторюють. Перед витягуванням голки шкіру над голкою притискують тампоном і витягують голку. Тампон тримають притиснутим протягом кіль­кох секунд для запобігання утворенню гематоми. Шприц з голкою промивають розчином цитрату нат-Рію. Інший студент виконує внутрішньовенну ін'єкцію на другій кінцівці. Потім переходять до здійснення пункцій вен та ін'єкцій на тазових кінцівках.

    41








    Рис. 21. Внутрішньовенні ін'єк­ції у собак:

    а — в підшкірну вену передпліччя; б — в малу скриту вену.




    СІ-

    Ін'єкція в малу скриту вену. Собаку фіксують у бо­ковому положенні, щоб вена, яка підлягає пункції, була звернена назовні. Вену перетискають приблизно так, як і в попередньому випадку, притиснувши паль­цями тканини в ділянці згинальної поверхні колінного суглоба. Інші маніпуляції аналогічні до ін'єкції в під­шкірну вену передпліччя (рис. 21).

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта