Главная страница
Навигация по странице:

  • Заняття 1. Відпрацювання техніки накладання і знімання хірургічних швів на трупному матеріалі Мета і завдання

  • ТЕМА 6 (2 год, одне заняття). ДЕСМУРГІЯ (УЧЕННЯ ПРО ПОВЯЗКИ)

  • Заняття 2. Дорматопластика Мета і завдання

  • а — циркулярна; б — спіральна; в — повзуча; г — хрестоподібна.

  • Рис. 38. Гіпсова повязка: а — готування нагіпсованого бинта; б — закінчена гіпсова повязка; ножиці і пилка для зняття гіпсової повязки. 72

  • Лабораторні (аудиторні) заняття на кафедрі •і ТЕМ А 7

  • Заняття 1. Блокада гілок трійчастого нерва. Трепанація на трупному матеріалі

  • а, б — нижньощелепного; в — підбо­рідного.

  • Заняття 2. Операції в ділянці голови на живих обєктах: трепанація стінок синусів, ампутація рога, ринопластика Мета і завдання

  • Практикум по оперативной хирургии (укр.). Практикум по оперативной хирургии (укр. Магда І. І. та ін


    Скачать 1.67 Mb.
    НазваниеМагда І. І. та ін
    АнкорПрактикум по оперативной хирургии (укр.).doc
    Дата02.05.2017
    Размер1.67 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрактикум по оперативной хирургии (укр.).doc
    ТипДокументы
    #6441
    КатегорияБиология. Ветеринария. Сельское хозяйство
    страница4 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

    ТЕМА 5 (4 год). РОЗ'ЄДНАННЯ

    І З'ЄДНАННЯ ТКАНИН, СПИНЕННЯ КРОВОТЕЧІ

    Тема розрахована на два лабораторних заняття. На першому відпрацьовується техніка накладання і знімання хірургічного шва на трупному матеріалі. На другому занятті з використанням живих об'єктів (со­бак) на прикладах шкірних пластичних операцій сту­денти здійснюють роз'єднання тканин, спинення кро­вотечі і з'єднання тканин за допомогою хірургічного шва. По суті, друге заняття — підсумкове, крім еле­ментів дерматопластики основане на використанні знань майже з усіх розділів загальної частини курсу оперативної хірургії.

    55

    Заняття 1. Відпрацювання техніки накладання і знімання хірургічних швів на трупному матеріалі

    Мета і завдання: ознайомити студентів із загаль­ними інструментами для накладання і знімання хі­рургічного шва; навчити зав'язувати морський і хі­рургічний вузли; відпрацювати методику переривчас­тих (вузлового, петлеподібного, з валиками) і безпе­рервних (кушнірського, матрацного) швів, а також їх знімання.

    Оснащення: 1) консервовані препарати кінцівок коня або великої рогатої худоби — 4; 2) комплект № 5 (б, в) — по 2; 3) відрізки мотузяного шнура по 25—ЗО см—15; 4) відрізки лабораторної трубки (40см) — 4.

    Методика проведення. Студенти ознайомлюються з різними голкотримачами (Троянова, Матьє, Гега-ра), хірургічними голками, їх характеристиками (рис. 27). Викладач відмічає, що за позначками на упа­ковках різних хірургічних голок визначають їх шифр і розміри. Шифр голки позначає: ступінь зігнутості голки у восьми частках кола, форму вістря — три­кутну (В) або круглу (А), тип вушка — розрізний (1) або нерозрізний (2). Наприклад, шифр ЗВ1 озна­чає, що голка із ступенем зігнутості 3/8, з вістрям тригранної форми і розрізним вушком, шифр 4А1 — ступінь зігнутості 4/8, вістря круглої форми, розрізне вушко.

    Розмір голки визначають за діаметром заготов­ки в десятих частках міліметра, її довжиною в міліметрах. Наприклад, 1,4X70 означає, що діаметр заготовки — 1,4 мм, а її довжина — 70 мм.

    Студентам показують, як користуватися інстру­ментами— затискати голку губками голкотримача і вводити нитки в голку. Використовуючи відрізки мо­тузяного шнура, студентам показують техніку зав'я­зування вузлів за методикою М. В. Садовського (рис. 28).

    Зав'язування морського вузла. Шнур досередини заводять за який-небудь упор (ніжка перевернутого стільця, палець студента та ін.) і натягують його кін­ці, захопивши великим і середнім пальцями обох рук. Вказівні пальці, якими в'яжуть вузол, повинні бути вільними. Передають кінці шнура з однієї руки в ін-

    56












    Рис. 27. Інструменти і матеріали для накладання швів:

    а — голки хірургічні; 6 — голкотримачі: 1— Гегара; 2 — Матье; 3 Троя-нова; в — техніка введення нитки в голку.

    шу так, щоб частина шнура, яка знаходиться в лівій руці, була зверху.

    1-й поверх вузла. Обидва вказівних пальці вводять у петлю, яка утворилась над перехрестям шнура. Шнур весь час повинен бути натягнутим. Лі­вим вказівним пальцем підчіплюють кінець шнура, який утримується цією ж рукою (лівою), виводять із петлі і затягують перший поверх вузла.

    2-й поверх вузла. Щоб отримати морський вузол, другий поверх зав'язують правим вказівним пальцем. Для цього шнур, який знаходиться в правій

    57

    DVKH "

    руці, за допомогою вказівного пальця цієї ж руки переносять за межі лівої половини шнура до утворен­ня вісімки. У ближню до себе петлю вісімки вводять обидва вказівних пальці, дещо розтягують петлю і діють пальцем правої руки, підчіплюючи шнур, який знаходиться в цій же руці. При затягуванні вузла для розкручування петлі руки взаємно перехре­щують.

    Зав'язування хірургічного вузла методично май­
    же не відрізняється від зав'язування морського. Од-
    -нак при виконанні першого поверху вузла маніпуля-
    цію лівим вказівним пальцем повторюють, двічі об-
    виваючи шнур. Це попереджує його розпускання при *
    підвищеному натягненні тканин (рис. 28). І

    Підгрупу студентів ділять на чотири бригади. У процесі накладання хірургічних швів студенти асис­тують один одному, забезпечуючи своєчасну подачу голкотримача з голкою і ниткою.

    Найчастіше шви накладають з півночі на південь (до себе), крім ситуаційного переривчастого шва. При накладанні останнього першим стібком з'єднують краї рани в середній її частині, далі так само накла­дають стібки на кожну половину рани, а потім — на ділянки, які залишилися. Використовують шовкову нитку № 6 або 8 і хірургічні голки ЗВ1-1, 2X60, ЗВ1-1, 5X85, 4В1-1, 4X75. На препараті вистригають волосяний покрив і роблять розріз шкіри до 10 см завдовжки.

    Вузловий шов накладають окремими стібками, ви­користовуючи відрізки нитки до 20 см завдовжки. Хірургічну голку затискують серединою губок голко­тримача в межах її сплющеної частини так, щоб до вушка, зверненого вправо, залишалась приблизно третина голки. Для введення нитки голкотримач бе­руть у праву руку, притискуючи його до долоні мі­зинцем і безіменним пальцем. Нитку утримують віль­ними пальцями правої руки, а її кінець лівою рукою проводять під голкою, перекидають через губки гол­котримача і напинають через проріз у пружиняче вушко голки, протягуючи на 1/3 її довжини. Кінець нитки в процесі накладання шва вкладають у доло­ню разом з голкотримачем.

    Вказівний палець розміщують на губках голкотри­мача або випуклій частині голки. В ліву руку беруть хірургічний пінцет і захоплюють ним правий край

    58





    Рис. 28. Техніка зав'язування вузлів:

    а — за М. В. Садовським: / — зта-пи утворення першої петлі; // — етапи утворення другої петлі: б — хірургічного і морського.



    шкірної рани. Вістря голки прикладають перпенди­кулярно до шкіри, відступивши від краю рани на 0,75—1,0 см. Різкими рухами обох рук назустріч од­на одній намагаються проколоти шкіру наскрізь од­ним рухом. Кінець голки підводять від підшкірної клітковини під лівий край рани. Фіксуючи пінцетом шкіру, проколюють її з середини назовні. Виведене вістря голки відразу захоплюють пінцетом. Знімають

    59



    a 5

    Рис. 29. Переривчасті шви:

    а — вузловий; б — петлеподібний; в — шов з валиками.

    голкотримач і переносять його на виведену частину| голки, затиснувши її між губками.

    Знятий пінцет продовжують тримати в лівій руці,! притиснувши до долоні мізинцем і безіменним паль-| цем. Вільними пальцями лівої руки міцно утримують; кінець нитки. Голкотримачем витягують голку із тка-ij нин, одночасно звільняючи її від нитки, і віддають | голкотримач асистентові для заправлення. Правою] рукою, що звільнилася, захоплюють витягнутий із] тканини кінець нитки, рівномірно натягуючи її обома руками. При цьому нитка виявляється вже перехре­щеною і підготовленою до зав'язування. 'В'яжуть ву-1 зол. Передавши в праву руку пінцет, виправляють | зведені стібком краї рани до рівномірного зіставлен­ня, попередньо змістивши вузол до точки уколу. Зно­ву передають пінцет у ліву руку, отримують від аси­стента заправлений голкотримач і приступають до накладання наступного стібка, відступивши від попе­реднього на 1 —1,5 см (рис. 29, а).

    Кожен студент повинен повністю накласти вузло­вий шов, укоротити довгі кінці ниток до 1 см і зняти всі стібки. Для цього слід трохи підняти пінцетом вузол, ножицями пересікти під ним нитку і за вузол витягти із тканини.

    Петлеподібний шов також переривчастий, але ви­конують його нитками, в 1,5—2 рази довшими, ніж у вузловому шві. Заправлення голкотримача, просу­вання голки з ниткою через тканини здійснюють так само, як і в попередньому випадку. Однак після ви-колу голки її не звільняють від нитки, а роблять повторний укол у зворотному напрямку, відступивши

    60

    від попереднього виколу на 1 — 1,5 см. Таким чином, з лівого боку утворюється петля, а з правого — два вільних кінці нитки, які натягують і зав'язують хі­рургічним вузлом (рис. 29,6).Залежно від обставин іноді спочатку проводять голку, як і при вузловому шві, звільнивши її від нитки, а потім повторно за­правляють голку кінцем нитки, який залишився з правого боку рани, і повторно проводять її через краї рани справа наліво, відступивши по ходу рани на 1 —1,5 см. У цьому випадку петля утворюється з правого боку рани, а вузол зав'язують з лівого боку. Знімають стібки шва, трохи піднявши вузол і пере­сікаючи під ним обидві нитки. Залишену частину стібка витягують із тканин, захоплюючи пінцетом за петлю.

    Шов з валиками має ту особливість, що складену вдвоє нитку проводять в одному прокольному каналі. В петлю нитки з одного боку рани і між кінцями нитки з другого боку рани вкладають гумові валики, нарізані з лабораторної трубки, і зав'язують вузол (рис. 29, е). Для накладання цього шва застосовують спеціальну голку Герлаха з рукояткою і непрорізним вушком біля вістря голки. Введену у вушко нитку протягують настільки, щоб обидва кінці були одна­ковими. Фіксують шкіру пінцетом, проводять голку з ниткою через обидва краї рани і захоплюють пін­цетом нитку біля вушка. Голку витягують у зворот­ному напрямку і діють далі так, як при накладанні петлеподібного шва. <

    Якщо голки Герлаха немає, то використовують звичайну шкірну хірургічну голку. Введену у вушко нитку протягують до утворення однакових кінців і шиють, як при накладанні вузлового шва. Після ви­тягування голки з лівого боку рани голку звільняють від нитки повторним проведенням її через пружиня­че вушко. Знімають шов пересіканням ниток під ва­ликом.

    Викладач обґрунтовує призначення останніх двох швів при оперуванні в ділянках тіла з підвищеним натягненням тканин.

    Безперервні шви виконують однією довгою нит­кою. Більшість із них переважно заглиблені, тому використовують шовний матеріал, який добре роз­смоктується. При накладанні шва хірургу потрібен асистент, який би постійно натягував нитку.

    .1 61



    Рис. 31. Спрямування послаблюючих розрізів при шкірній пла| етиці для закривання дефектів: а — овального; б, в — трикутних.

    підлеглих тканин. Перший стібок вузлового шва на-кладають для зближення вершин відпрепарованш клаптів, другий стібок — у центрі рани, яка утворила-ся послаблюючими розрізами, наступні стібки — на решту країв рани (рис. 31, б).

    Трикутний дефект другим способом закривають так, щоб змістити шкірні клаптики для утворення Z-подібної рани. Для цього способу дерматопластики додатково викроюють такий самий трикутний дефект, звернений своєю вершиною і з'єднаний з такою попе-р^Днього дефекту. З обох боків відпрепаровують шкір­ні клаптики. Голкою з ниткою проколюють кут право­го шкірного клаптика, а пінцетом захоплюють кут лівого. Зміщуючи ці клаптики, як показано стрілками на рисунку, накладають перші два стібки, які форму­ють Z-подібну рану. Всі ділянки рани, що утворилися, закривають вузловим швом.

    ТЕМА 6 (2 год, одне заняття). ДЕСМУРГІЯ (УЧЕННЯ ПРО ПОВ'ЯЗКИ)

    Мета і завдання: ознайомити студентів з основни­ми видами перев'язного матеріалу, властивостями, а також з найбільш поширеними формами застосуван­ня; навчити студентів накладання бинтових (цирку­лярна, спіральна, повзуча, хрестоподібна, пов'язка на копито, хвіст, ріг), каркасних, клейових та гіпсових (зразок іммобілізуючих) пов'язок.

    64

    Оснащення: 1) живі об'єкти (кінь— 1 гол., велика рогата худоба— 1 гол.); 2) бікс з перев'язним мате­ріалом (вата гігроскопічна, марля — 4 м2, бинти мар­леві широкі — 4—6; зразки алігніну); 3) трубка гумо­ва лабораторна — 4 м; 4) відрізки алюмінієвого (мід­ного) дроту (40см) — 16; 5) гіпс в емальованих таз­ках— 4; 6) нагіпсовані бинти заводського виробни­цтва— 8; 7) тазки (2 л) —4; 8) ножиці для зняття гіпсових пов'язок — 4; 9) сухі препарати кінцівок ко­ня, включаючи зап'ястковий і заплесновий суглоби — по 4; 10) комплект засобів транквілізації тварин і стерильних інструментів для їх застосування (на ви­бір викладача); 11) мішковина (тонкий брезент) 50Х 50 см — 4; 12) шпагат (2 м) —4; 13) ватно-марлеві ковдрочки 40X40 см — 4; 14) ножиці прямі — 4.

    Методика проведення. Заняття проводять окремо в двох підгрупах студентів, розділивши кожну з них на чотири бригади. За підгрупами закріплюють осна­щення.

    Викладач ознайомлює студентів з перев'язним ма­теріалом, його фізичними властивостями, призначен­ням пов'язок.

    З наявного перев'язного матеріалу студенти виго­товляють основні його форми.

    {Виготовлення ватних та марлево-ватних тампонів (див. тему 2).

    Виготовлення марлевих серветок. З марлі або ши­роких марлевих бинтів студенти нарізають прямими ножицями прямокутні шматки 10X15 см, краї яких загортають усередину, щоб запобігти потраплянню в рану ниток. Виготовлені серветки по 10 шт. запако­вують у папір і передають для наступної стерилізації.








    65

    Рис. 32. Форми застосування перев'язного матеріалу: а — серветка; б — лонгет; в — праща; г — Косинка; д — бинт.

    З 5










    Рис. ЗО. Безперервні шви:

    й — кушнґ'рський; б — матрацний.

    Кушнірський шов. Нитку ЗО—40 см завдовжк вводять у вушко голки (див. вище) і протягують її До 10 см. Довгий кінець нитки притримує помічник. Перший стібок накладають у куті рани. Асистент про­тягує нитку через тканини і зав'язує вузол. Далі після кожного стібка асистент утримує нитку натяг­нутою, одночасно підтримуючи лівою рукою довгу частину нитки. Закінчують шов вузлом (рис. ЗО, а). Перед накладанням останнього стібка короткий кі­нець нитки протягують через вушко голки, щоб він став довшим за інший. Після завершення останнього стібка одинарний кінець нитки зв'язують подвійним морським або хірургічним вузлом.

    Матрацний шов починають стібком, аналогічним До кушнірського. Потім, відступивши по ходу рани на 1—1,5 см, проводять голку з ниткою в тканинах поперек рани, але в зворотному напрямку (зліва на­право). Третім стібком ведуть нитку справа наліво, настільки ж відступивши від попереднього, і так само До повного закривання рани. Закінчують шити вуз­лом, як і кушнірський шов (рис. ЗО, б).

    Заняття 2. Дорматопластика

    Мета і завдання: навчити студентів техніки розсі­кання тканин, спинення кровотечі і закривання шкір­них дефектів різної форми зміщенням шкіри і накла­данням вузлового шва.

    Оснащення: 1) живі об'єкти: собаки — 2; 2) комп­лект № 2 (в) — 2; 3) комплект № 3 — 2; 4) комплект № 4 (г) — 2; 5) комплект № 5 (а, б, в, г) — 2.

    62

    Методика проведення. Студентам доручають вирі­зати ділянку шкіри для утворення дефектів різної форми — одного овального і двох трикутних, які за­кривають пластинкою на ніжці із застосуванням по­слаблюючих розрізів.

    Підгрупу студентів ділять на дві бригади. Прово­дять знеболювання собак потенційним кетаміновим наркозом, фіксують на столі в боковому положенні. Операційне поле (15X20 см) готують на боковій грудній стінці, ізолюють від оточуючих ділянок тіла стерильним простиралом.

    Викладач призначає з числа студентів хірургів і асистентів, які в процесі операції міняються ро­лями.

    Починають з виконання і закривання овального дефекту 3X5 см. Студент-хірург великим і вказівним пальцями лівої руки обмежує рухливість шкіри. При­клавши до шкіри черевце скальпеля і натискуючи на нього вказівним пальцем із силою, яка дозволяє одно-моментно розсікти шкіру на всю глибину, роблять два півмісячних розрізи, звернених один до одного і з'єд­наних кінцями.

    Кровотечу асистент спиняє тампонацією — при­кладає до кровоточивої поверхні ватномарлевий там­пон, який при помірному натиску тримає протягом кількох секунд.

    З обох боків овального дефекту, відступивши від нього на 1,5 см, роблять по одному півмісячному роз­різу шкіри уздовж дефекту. Шкіру між дефектом і по­слаблюючими розрізами відпрепаровують скальпелем. Шкірний дефект закривають вузловим швом. Рани, які утворилися від послаблюючих розрізів, також за­кривають одним-двома стібками (рис. 31, а).

    У дидактичному відношенні цікавим є закривання трикутного дефекту шкіри, який також усувають піс­ля послаблюючих розрізів двома принципово відмін­ними способами. При першому способі застосовують такі послаблюючі розрізи, щоб можна було змістити шкірні клаптики для утворення Т-подібної рани (рис. 31,6).

    Зважаючи на неоднакову рухливість шкіри в різ­них ділянках тіла і можливість її натягнення, виби­рають найбільш прийнятну сторону трикутного дефек­ту для її подовження розрізами шкіри в обидва боки. Шкірні клапті, які утворилися, відпрепаровують від

    63

    Виготовлення пращі. Обидва кінці лонгета (час- тина марлевої стрічки прямокутної форми) розріза­ють на 3—4 смужки, якими його фіксують при накла­данні на тіло тварини.

    Виготовлення косинки. Студенти вирізають з марлі трикутник з основою 180 см і висотою 65 см. Розгля­дають наявні в біксах бинти (скочені у валик довгі стрічки марлі), визначають головку (скочену части­ну), вільний кінець, спинку (зовнішню поверхню) та черевце (внутрішню поверхню) бинта (рис. 32).

    Методика накладання бинтових пов'язок

    При накладанні бинтових пов'язок студент тримає головку бинта в правій руці, його кінець — у лівій, а спинку звертає до місця, яке бинтує. Техніку накла­дання бинтових пов'язок спочатку відпрацьовують на сухих препаратах кінцівок коня, а потім — на живих об'єктах.

    Циркулярна пов'язка. Вільний кінець бинта лівою рукою прикладають до тіла спинкою, поступово роз­мотуючи його, обводять навколо кінцівки проти годин­никової стрілки, роблячи перший оборот (тур). Один із кутів вільного кінця бинта загинають на перший тур і закріплюють його наступним туром. Надалі кож­ний наступний тур повинен повністю покривати попе­редній. Таким чином, ширина всієї циркулярної по­в'язки не перевищує ширини бинта.

    Після завершення бинтування його залишок відрі­зують з таким розрахунком, щоб залишився кінець 15—20 см завдовжки, яким фіксують пов'язку. Для цього кінець бинта розрізають посередині вздовж на півтори довжини туру. Обидва кінці зав'язують оди­нарним вузлом, протягуючи його до цілої частини бин­та. Обидві смужки бинта обводять навколо пов'язки назустріч одна одній і зав'язують морським вузлом. Вузол повинен розміщуватися на протилежному боці відносно «місця травми». Зайві кінці смужок відрізу­ють (рис. 33, а).

    Циркулярною пов'язкою починають також усі ін­ші бинтові пов'язки.

    Спіральна пов'язка, її починають 2—3 турами цир­кулярної пов'язки в дистальній частині місця бинту­вання і ведуть по спіралі вгору, покриваючи наполо­вину або на третину попередній тур. У місцях, де бинт

    66



    Рис. 33. Бинтові пов'язки:

    а — циркулярна; б — спіральна; в — повзуча; г — хрестоподібна.

    не прилягає щільно, роблять перегин і бинтують далі. Закінчують спіральну пов'язку, як і циркулярну, вуз­лом (рис. 33,6).

    Повзуча (змієподібна) пов'язка. Починається цир­кулярною, а далі нагадує спіральну, однак наступні тури бинта відступають від попередніх приблизно на ширину бинта. Цю пов'язку застосовують для швид­кої фіксації підкладкового матеріалу. Препарат кін­цівки в ділянці п'ястка обгортають тонким шаром ва­ти, а потім накладають повзучу пов'язку, яку також закінчують вузлом (рис. 33, в).

    Хрестоподібну (восьмиподібну) пов'язку демон­струють на путовому, зап'ястковому чи заплесновому суглобі.

    Починають 2—3 циркулярними турами нижче від суглоба. Потім бинт ведуть проти годинникової стріл­ки косо вгору вище від суглоба і знову фіксують цир­кулярним туром. Далі бинт спрямовують косо вниз навхрест до попереднього, роблячи циркулярний тур під суглобом. Таким чином повторюють до повного за­кривання потрібної поверхні (рис. 33, г).

    Пов'язка на копито. Залишивши вільний кінчик бинта 20 см завдовжки навпроти годинникової стріл­ки, накладають 2—3 тури циркулярної пов'язки на вінчик. Щоб перевести пов'язку на копито, спочатку обводять бинт навколо залишеного вільного кінця, який міцно утримує один із студентів. Перший тур на копито ведуть через середину підошви копита, поклав-

    3* 67

    ши на неї шматок вати, огинають зачеп І переходять на рогову стінку, доводячи бинт до залишеного віль­ного кінця. Знову обводять навколо нього і продовжу­ють другий тур. При цьому бинт спрямовують або на підошву копита, або знову на рогову стінку, весь час дотримуючись діагонального розташування турів. Так продовжують до повного закриття підошви і стінки копита. Після останнього туру бинт зв'язують з рані­ше залишеним вільним кінцем, навколо якого фіксу­валися тури. Це перша частина пов'язки на копито.

    Зверху бинтової пов'язки накладають захисну по­в'язку з мішковини або брезенту. Шматок останньої розміщують одним краєм на дорсальній поверхні пута і копита так, щоб за його межі виступала приблизно половина або третина шматка тканини. Обмотують кінцівку, весь час розправляючи складки. Частину, яка виступає за межі копита, згортають у вигляді по­душечки так, щоб вона розмістилась на підошві.

    Захисну пов'язку закріплюють своєрідним зав'язу­ванням шпагату. Двометрову шпагатину складають уд­вічі і вузлами роблять одну за одною дві петлі. Дов­жина розтягнутих петель повинна дорівнювати ши­рині підошви копита.

    Першу (вільну) петлю розміщують проти зачіпної частини копита, щоб друга петля і кінці шпагату про­йшли по підошві копита до пута. Проти пальмарної поверхні пута роблять один вузол кінцями шпагату і обводять їх поверх захисної пов'язки назустріч один одному на дорсальну поверхню кінцівки, де знову роб­лять вузол, помірно затягуючи шпагат. Вільні кінці шпагату проводять по дорсальній поверхні кінцівки в напрямку петлі, яка знаходиться на зачепі, пропус­кають їх у цю петлю і останню розтягують шпагатом у різні боки. Кожен з кінців обводять у натягнутому стані через підошовний край рогової стінки, щоб про­вести їх кожен з свого боку через другу петлю шпага­ту, яка знаходиться навпроти підошви копита, її роз­тягують шпагатом у різні боки, а кінці шпагату знову ведуть на дорсальний бік кінцівки, щоб пропустити під частинами шпагату, що розтягують зачіпну пет­лю. Закінчують фіксацію захисної пов'язки зав'язу­ванням кінців шпагату в ділянці пута (рис. 34).

    Пов'язка на ріг. її починають з вершини рога цир­кулярною пов'язкою, ведуть до основи рога турами спіральної пов'язки, а потім продовжують восьмипо-

    68







    Рис. 34. Пов'язка на копито коня.



    дібною пов'язкою навколо основи обох рогів. Кінці бинта зав'язують навколо основи здорового рога.

    Рис. 35. Пов'язка на хвіст коня.

    Пов'язка на хвіст коня. Почи­нають 2—3 турами циркулярної по­в'язки на ріпиці хвоста. Далі про­довжують у напрямку кінчика хвос­та за принципом спіральної пов'язки, але кожен з турів фіксують жмутком волосся хвоста. Для цього після за­кінчення циркулярної пов'язки жму­ток волосся дорсальної поверхні хвоста повертають догори і накла­дають на циркулярну пов'язку. Роблять перший тур спіральної пов'язки, покриваючи ним наполовину по­передню разом із вкладеним волоссям. Перед другим туром спіральної пов'язки прибинтований жмуток во­лосся загинають униз, притискуючи його другим туром бинта. Потім підготовлюють новий жмуток волосся і т. д.

    Після закінчення бинтування хвоста вільне волос­ся скручують у поздовжньому напрямку і складають, двічі перегинаючи над кінчиком хвоста. Залишками бинта його остаточно фіксують. Пов'язку закінчують відведенням забинтованого хвоста на один з боків і прив'язуванням залишку бинта до шиї коня (рис. 35).

    Каркасні пов'язки

    Студенти навчаються виготовляти і накладати ці пов'язки на передпліччя і скакальний суглоб.

    Каркасна пов'язка на передпліччя. Спочатку сту-

    69



    Рис. 36. Каркасні пов'язки:

    й — на передпліччя; б — на скакальний суглоб.

    денти готують каркас. Нарізують по 4 відрізки лабо­раторної гумової трубки 25 см завдовжки. В них про­тягують шматки алюмінієвого дроту і обидва кінці за межами трубки скручують у вигляді кілець. Через ці кільця всіх чотирьох каркасів протягують дві гумові трубки по 40 см — одну через кільця верхніх кінців каркасів, другу — через кільця протилежних (ниж­ніх) кінців каркасів.

    Щоб накласти пов'язку на передпліччя, його огор­тають ватно-марлевою ковдрочкою і прикладають до неї виготовлений каркас так, щоб гумові трубки з дро­том рівномірно розміщувались навколо передпліччя вздовж нього. Нижню гумову трубку, обведену на­вколо ковдрочки, зав'язують над зап'ястковим сугло­бом, а верхню — навколо верхнього краю ковдрочки. Якщо поздовжні каркаси виявляються трошки довши­ми, їх згинають і притискують до ковдрочки. Зверху накладають спіральну пов'язку (рис. 36, а).

    Пов'язка на скакальний суглоб. Каркас готують у вигляді кільця з гумової лабораторної трубки діамет­ром 10 см (кінці трубки зв'язують міцною ниткою). До кільця прив'язують чотири шпагатний або шмат­ки марлевого бинта по 35—40 см завдовжки.

    Спочатку суглоб огортають ковдрочкою, до якої прикладають гумове кільце з передньої або задньої поверхні суглоба. Помірно розтягуючи кільце мотуз­ками, його фіксують зав'язуванням останніх вище і нижче від суглоба (ркс. 36,6).

    70 '

    Клейові пов'язки

    Студентів ознайомлюють із видами придатних кле­їв, їх складом та правилами виготовлення. На занят­ті бажано мати вже готовий і підігрітий цинк-желати-новий клей.

    У ділянці грудей двох тварин викладач намічає крейдою невелику зону, яку студенти повинні закрити клейовою пов'язкою.



    Рис. 37. Клейова пов'яз­ка.

    Спочатку готують по дві на-півпращі — лонгети, у яких роз­різані на три смужки тільки од­ні кінці. Обидві напівправді при­кладають з боків наміченого місця безпосередньо до волосся шкіри таким чином, щоб розрі­зані кінці були звернені один до одного. Притиснуті до шкіри нерозрізані кінці один із сту­дентів змазує зверху клеєм за допомогою шпателя. Дають клею застигнути, перевіряють

    міцність утримання приклеєної марлі. Між приклеєни­ми напівпращами вкладають відповідних розмірів ват­но-марлевий тампон, який фіксують зав'язуванням про­тилежних смужок приклеєної пов'язки (рис. 37). Зні­мають пов'язку зістриганням.

    Гіпсові пов'язки

    Викладач ознайомлює студентів з призначенням ім­мобілізуючих пов'язок, їх видами та основними прави­лами накладання, властивостями гіпсу. Готують на-гіпсовані марлеві бинти вручну по 3—4 шт. на брига­ду. В емальований тазок з гіпсом кладуть марлевий бинт і на його розгорнутий кінець рукою втирають гіпс, щоб уся поверхня марлі, що має вигляд сітки, була заповнена порошком. Надмірна кількість гіпсу небажана, бо нагіпсований таким чином бинт не про­сочиться водою. Нагіпсовану частину бинта пухко скачують і продовжують гіпсування наступної части­ни. Нагіпсовують половину стандартного бинта, відрі­зують і продовжують нагіпсовування другої половини бинта.

    71

    Зручні в користуванні гіпсові бинти заводського виробництва.

    Студенти виконують безпідкладкову гіпсову пов'яз­ку, щоб забезпечити нерухомість п'ястка. Пов'язка по­винна захоплювати, крім п'ястка, зап'ястковий і путо­вий суглоби.

    Незважаючи на те що пов'язка безпідкладкова, у верхньому і нижньому кінцях майбутньої пов'язки, тобто над зап'ястковим суглобом і вище від вінчика, накладають помірної товщини шар вати до 10 см зав­ширшки. Після цього починають накладати гіпсову пов'язку.

    Нагіпсований бинт занурюють у таз з теплою во­дою, де тримають його до припинення виходження пу­хирців повітря. Витягують і злегка віджимають лиш­ки води і відразу ж бинтують кінцівку знизу вгору за типом спіральної пов'язки. Починають турами цирку-



    Рис. 38. Гіпсова пов'язка:

    а — готування нагіпсованого бинта; б — закінчена гіпсова пов'язка; ножиці і пилка для зняття гіпсової пов'язки.

    72

    лярної пов'язки, залишивши 4—5 см нижнього краю ватної підкладки, яку слідом загортають і знову при­хоплюють бинтом. Утворюється ватний валик, який запобігає травмуванню м'яких тканин затверділим гіпсом. Такий же валик утворюють і вище від зап'яст­кового суглоба.

    Оскільки пов'язку виконують з навчальною метою, обмежуються 3—4 шарами. Під час накладання по­в'язку постійно моделюють, потираючи її з усіх боків долонями з гіпсовою кашею, тобто згладжують усі нерівності. Хімічним олівцем пишуть дату накла­дання.

    Знімають гіпсову пов'язку спеціальними ножицями або за допомогою пилки (рис. 38).

    При підведенні підсумків заняття викладач пові­домляє, що для підвищення міцності гіпсової пов'яз­ки між її шарами прокладають шини.

    , СПЕЦІАЛЬНА ЧАСТИНА

    Лабораторні (аудиторні) заняття на кафедрі

    '•і ТЕМ А 7 (4год). ОПЕРАЦІЇ В ДІЛЯНЦІ ГОЛОВИ

    Включає 2 двогодинних заняття. На першому за­нятті відпрацьовують методику блокади нервів у ді­лянці голови і трепанацію стінок синусів (додаткових порожнин) носа на трупному матеріалі коня і великої рогатої худоби.

    Друге заняття проводять на живих об'єктах, на яких студенти здійснюють трепанацію в ділянці од­ного із синусів коня або великої рогатої худоби, а та­кож ампутацію рога на дорослій великій рогатій худо­бі. На цьому ж об'єкті виконують навчальну рино­пластику.

    'Заняття 1. Блокада гілок трійчастого нерва. Трепанація на трупному матеріалі

    Мета і завдання: навчити студентів виконувати провідникову анестезію в ділянці голови, а також тре­панацію стінок параназальних синусів; засвоїти топо­графію основних орієнтирів на голові, які будуть використані в процесі операцій.

    73

    Оснащення: 1) трупний матеріал ділянки голови коня — 2; 2) трупний матеріал ділянки голови вели­кої рогатої худоби — 2; 3) комплект № 5 (а, б, в) на вибір викладача—2; 4) трепан ручний (коловорот­ний) — 4; 5) тампонниця з ватними тампонами, просо­ченими антисептиком (винний спирт, йодований спирт 1 : 10000 та ін.) —2.

    Методика проведення. Формують 4 бригади студен­тів, забезпечують їх робочими місцями, препаратами та інструментами. Відпрацювання техніки знеболю­вання починають з провідникової анестезії за допомо­гою блокади головних стовбурів трійчастого нерва у місці їх виходу в клинопіднебінній ямці, а потім їх периферичних гілок. Під час здійснення блокади ви­значають точки уколу голки, їх напрямок при просу­ванні в тканинах і глибину уколу. Оскільки заняття проводять на трупному матеріалі, то для ін'єкції ви­користовують воду або будь-який антисептичний роз­чин. При описі методики блокади нерва на живому об'єкті зазначають необхідну кількість 3 % розчину новокаїну. Студенти видаляють волосяний покрив у місцях блокади нервів і наступних трепанацій.

    Блокада гілок трійчастого нерва

    Блокада очного нерва. У коня точку уколу знахо­дять біля зовнішнього кута ока, відтягнувши комісури повік. Голка № 10120 або 1290 повинна пройти через кон'юнктиву, обминувши очне яблуко в парабульбар-ній клітковині. Студентам нагадують, що безболісно­сті кон'юнктиви при проколі досягають інстиляцією на неї 5—10% розчину новокаїну. Проколовши кон'юнк­тиву, голку просувають у напрямку на протилежний щелепний суглоб на глибину до упору в кістку (місце­знаходження очної щілини). Ін'єктують 10—15 мл роз­чину.

    У великої рогатої худоби точку уколу визначають у передньонижньому куті вискової (скроневої) ямки. Інстилювати новокаїн у кон'юнктиву для знеболюван­ня не потрібно, бо її не проколюють. Після проколу шкіри голку просувають до упору в кістку медіовен-трально під кутом 30—45° до середньої площини (ді­лянка колового отвору ока). Ін'єктують 20 мл розчи­ну (рис. 39).

    74



    Рис. 39. Блокади нервів голови:

    а — блокада очного нерва; / — у коня; 2 — у великої рогатої худоби; б — блокада нервів у коня: 3 — лобового; 4 — підблокового; в — блокада нер­ва рога: 5 — визначення місця уколу голки; 6 — положення голки при бло­каді нерва.

    Блокада лобового нерва. У коня нерв виходить із періорбіти через надочноямковий отвір, який прома­цують на кістковій орбіті в середній частині виличного відростка лобової кістки. Проколюють шкіру (голка № 0860) до упору в кістку і намагаються проникнути кінчиком голки в отвір. Ін'єктують 5 мл розчину. У великої рогатої худоби проколюють тканини осно­ви верхньої повіки на середині верхнього краю орбі­ти. Просунувши голку № 1290 до кістки, ін'єктують

    75

    10 мл розчину. Звертають увагу студентів, що у вели­кої рогатої худоби, як і у коня, є надочноямковий жо­лоб з кількома отворами, але через них виходять тіль­ки судини, а лобовий нерв обгинає край орбіти.

    Блокада підблокового нерва. У коня голкою № 0860 проколюють основу верхньої повіки на 1 см вище від внутрішнього кута ока, орієнтуючись на ледь відчутну через тканини кісткову вирізку в слізній кістці. Гли­бина уколу — 2 см. Ін'єктують 5 мл розчину.

    У великої рогатої худоби також проколюють тов­щу верхньої повіки на 2 см вище від внутрішньої ко-місури повік, спрямовуючи голку до кістки на глибину 2—3 см. Ін'єктують таку ж кількість розчину, як і коню.

    Блокада нерва рога. На середині зовнішнього лоб­ного гребеня (між основою рога і заднім кутом ока) уколюють голку № 0860, просуваючи її під гребінь на глибину 2 см. Ін'єктують 10—15 мл розчину (рис. 39, а, б).




    Рис. 40. Блокада верхньощелепного нерва (а) і його гілки — підочного нерва (б) у коня.


    Блокада верхньощелепного нерва, її виконують тільки у коня. Голку № 10120 вколюють перпендику­лярно до шкіри на перетині двох взаємно перпендику­лярних ліній — лицьової (від переднього кінця вилич­ного гребеня до щелепного суглоба) і орбітальної, проведеної по задньому краю орбіти, її просувають до упору в кістку і ін'єктують 20 мл розчину (рис. 40, а). Викладач нагадує про можливе пошкодження судин під шкірою (v. transversa facieii) і в глибині (v. re/-

    76

    lexa). В обох випадках, якщо з голки витікає кров, її зміщують. Щоб запобігти проколу v. reflexa, після проколу шкіри приєднують шприц і, легко посуваючи голку, вводять розчин новокаїну.

    Блокада підочноямкового нерва. У коня голку № 0860 вколюють на середині лінії, проведеної від носощелепного кута до орального кінця виличного гре­беня, намагаючись попасти в добре відчутний підочно-ямковий отвір, розміщений трохи вище від лінії. При цьому зміщують м'яз, що покриває цей отвір,— пі­діймач верхньої губи. В отвір ін'єктують 10 мл розчи­ну. Для знеболювання зубів верхньої щелепи розчин вводять після проникнення голкою через цей отвір у підочноямковий канал (рис. 40,6).

    У великої рогатої худоби підочний отвір відшуку­ють, поставивши середній палець руки через щоку на перший премоляр верхньої щелепи. Водночас вказів­ним пальцем тієї ж руки на 1,5—2 см вище промацу­ють цей отвір. Для блокади підочноямкового нерва створюють депо розчину новокаїну безпосередньо пе­ред отвором. Вводять по ЗО—40 мл 3 % розчину ново­каїну з кожного боку (при знеболюванні носогубного дзеркала).

    Блокада нижньощелепного нерва найбільш ефек-

    тивна у великої рогатої худоби. Точка введення голки на 1 см нижче від середини лінії, проведеної від ниж­нього контура основи вушної раковини до заднього кута ока. Додатковим орієнтиром служить вилична дуга, безпосередньо під якою роблять укол. Спочатку вводять спрямовуючу голку (голку Боброва) до ще­лепної вирізки, при проходженні через яку ін'єктують 5 мл розчину. Просувають голку на всю глибину в напрямку на протилежну вушну раковину і в її про­світ вводять ін'єкційну (довшу і товщу) голку № 0890 до упору в кістку. Дещо відтягнувши голку і поршень шприца, не допускають попадання в судину. Повільно .ін'єктують ЗО—40 мл розчину. Оскільки цю анестезію застосовують для розслаблення жувальних м'язів, її

    Гроблять з двох боків (рис. 41, а, б).

    Блокаду підборідного нерва 'здійснюють у одно-

    йменний отвір на рівні комісури губ на тілі нижньо-

    щелепної кістки. Проколюють шкіру, спрямовують голку в отвір і ін'єктують 10 мл розчину. При двосто-

    ронній блокаді стають нечутливими нижня губа і під-

    'боріддя (рис. 41, в).

    77





    Рис. 41. Блокада нервів у великої рогатої худоби:

    а, б — нижньощелепного; в — підбо­рідного.



    Звертають увагу студентів на необхідність блокади кількох нервів при операціях у ділянках суміжної іннервації.

    Трепанація стінок синусів (додаткових порожнин)

    Студенти повинні засвоїти топографію синусів у ділянці голови визначенням на препаратах черепів і на трупному матеріалі їх меж, місць трепанації і від­працюванням технічних способів виконання операції. На препаратах коня вивчають лобно-раковинний і верхньощелепний синуси, на препаратах великої рога­тої худоби — лобовий і верхньощелепний синуси.

    Лобно-раковинний синус утворений внаслідок злит­тя істинно лобового синуса з аборальним (синусним) відділом дорсальної носової раковини, його межі: задня, що з'єднує щелепні суглоби, передня, проведе­на через середини лицьових гребенів (лицьовий гре­бінь — це частина виличного гребеня між його ораль-ним кінцем і переднім краєм орбіти); бокова, що йде

    '78

    від задньої по зовнішньому лобовому гребеню, основі виличного відростка лобової кістки, по медіальній ме­жі орбіти до внутрішнього кута ока, а далі — по про­екції слізно-носового каналу (від внутрішнього кута ока до носощелепного кута). Медіальна межа розді­ляє праву і ліву половини синуса. Оскільки між ораль-ними відділами синуса знаходяться елементи носової порожнини, то медіальну межу проводять від задньої межі спочатку по серединній площині голови до рівня передніх країв орбіт, а далі до передньої межі, від­ступивши в боки по 2—2,5 см.

    Трепанують лобно-раковинний синус у межах як лобового, так і раковинного відділу. Місце трепана­ції лобового відділу визначають на середині кожної половини лінії, проведеної через надочноямкові отво­ри, раковинного відділу — на ширину пальця або-ральніше від передньої межі і трьох пальців у бік від середньої лінії.

    Верхньощелепний синус коня розділений суціль­ною перегородкою на оральний і аборальний відділи. Верхньою межею синуса є згадана вище проекція слізно-носового каналу. Нижню межу визначають по виличному гребеню, враховуючи її мінливість залеж­но від віку тварини. Задня межа лежить у площині, проведеній через середину кісткової орбіти, а перед­ня — по рівню підочноямкового отвору.

    Для трепанації аборального відділу синуса відсту­пають на ширину пальця вперед від орбіти і на стіль­ки ж вище від виличного гребеня. Місце трепанації орального відділу вимірюють на ширину пальця ви­ще від виличного гребеня і на стільки ж назад від пе­редньої межі.

    Лобовий синус великої рогатої худоби лежить у таких межах: задня — по міжроговому гребеню; пе­редня — по лінії, що з'єднує передні краї орбіт; боко­ва — по зовнішньому гребеню, основі виличного від­ростка лобової кістки і медіальному краю орбіти.

    Трепанують синус на середині кожної половини лі­нії, проведеної через надочноямкові отвори, дещо ви­ще або нижче від цих точок, а також поблизу основи рогів (рис. 42).

    Верхньощелепний синус великої рогатої худоби суцільний, лежить у межах: задня — по лінії, проведе­ній через середину кісткової орбіти; передня — по під-очноямковому отвору; верхня — по лінії, проведеній

    79



    Рис.. 42. Трепанація стінок синусів:

    місця трепанації лобно-раковинного і верхньощелеп­ного синусів у коня (а); лобового синуса у великої рогатої худоби (б); трепани і фрези до них (в).

    від внутрішнього кута ока до першого премоляра верхньої щелепи; нижня — по щічному горбу пара­лельно до спинки носа.

    Трепанують синус, відступивши на ширину пальця вище і стільки ж назад від щічного горба.

    Користуючись препаратами черепа з розкритими з одного боку синусами, студенти орієнтуються в їх то­пографії і знаходять з'єднання синусів одного з од­ним та іншими порожнинами.

    Методика трепанації стінок синусів на трупному матеріалі. Визначивши місце трепанації і видаливши волосяний покрив, студенти визначають джерело ін­нервації, імітують блокаду відповідних нервів. Роз-

    80

    тинають шкіру кутовим розрізом, вершина якого спря­мована назально. Відпрепаровують шкірний клаптик і в тому ж напрямку розтинають окістя, яке відокрем­люють від кістки плоским распатором або держаком скальпеля. В центрі трикутного оголення кістки віст­рям скальпеля роблять невеличке заглиблення, в яке прикладають піраміду трепана і випилюють кістковий диск поворотом трепана в обидва боки. Після трепана­ції клаптики окістя і шкіри прикладають на поперед­нє місце і з'єднують з оточуючими тканинами п'ятьма стібками вузлового шва: перший стібок — у ріжку рани і по два — на розрізах.

    Заняття 2. Операції в ділянці голови

    на живих об'єктах: трепанація стінок синусів,

    ампутація рога, ринопластика

    Мета і завдання: закріпити знання із знеболюван-' ня ділянки голови і трепанації параназальних синусів, набуті на попередньому занятті, стосовно живих об'єк­тів; навчити студентів методики ампутації рога і ри­нопластики у великої рогатої худоби.

    Оснащення: 1) живі об'єкти (коні — 2 гол., коро­ви— 2 гол.); 2) комплект №1 (а, б) —2; 3) комп­лект № 3 — 2; 4) комплект № 4 (а) — 2; 5) комплект № 5 (а, б, в, г) — 2; 6) пилка дугова (листова) — 2; 7) распатор плоский — 2; 8) гумова трубка для джгу­та— 2; 9) емульсія сульфаніламідна — 100,0; 10) по­рошок стрептоциду — 50,0; 11) носове втихомирю-вальне кільце — 2.

    Методика проведення. Для виконання першої час­тини заняття (трепанації) найбільш зручним об'єк­том є кінь, оскільки йому можна зробити 8—10 трепанацій: лобно-раковинного синуса — 4, верхньоще­лепного синуса — 4, спинки носа — 2. При багатора­зовому використанні тварини для виконання операцій необхідно в першу чергу проводити трепанацію або-ральних відділів синусів.

    Другу частину заняття (ампутацію рога) викону­ють на дорослій великій рогатій худобі, залишаючи куксу 4—5 см завдовжки для накладання пов'язки. При цьому бажано розкрити порожнину рогового від­ростка лобової кістки, що з'єднується з лобовим си­нусом. У процесі операції звертають увагу на своє­рідність гемостазу за допомогою джгута на основу

    81

    рога, перетискання судин пальцями, задовбування суг дин у кістці. Відпрацьовується техніка бинтової в'язки на ріг.

    При ринопластиці студенти відпрацьовують мето дику знеболювання ділянки носогубного дзеркала фоні транквілізації тварини, профілактику кровотечіуч вставлення носового втихомирювального кільця і на­кладання петлеподібних швів.

    Трепанація раковипного відділу лобно-раковинного синуса

    Призначають студентів для фіксації тварин, асеп-тизаторів, асистентів та хірургів. Коня фіксують у станку. Для премедикації доручають студенту здійс­нити внутрішньовенне введення ксилазину (ромпуну чи рометару) в дозі 3—5 мл на 100 кг маси тіла або ' внутрішньом'язове (внутрішньовенне) введення лі-тичної суміші.

    Визначають зону іннервації нервів, які слід бло­кувати при даній операції,— лобового і підблокового. Студентам доручають здійснити їх блокаду. Ефектив­ність знеболювання перевіряють через 5—10 хв про­колюванням шкіри операційного поля і легким подря­пуванням кінчиком голки окістя.

    Розтинають шкіру до окістя у вигляді кута, звер­неного вершиною вниз (назально). Величина розрізу повинна відповідати діаметру циліндричної пилки трепана або фрези. Захопивши пінцетом шкірно-фас-ціальний шар за кут клаптика, що утворився після розрізу тканин, його препарують до основи і фіксують гемопінцетом або прошивною лігатурою.

    Оголене при цьому окістя розтинають скальпелем до кістки в напрямку шкірних розрізів і плоским рас-патором (держаком скальпеля) також відшаровують від кістки до основи шкірного клаптя. Здійснюють трепанацію кістки, як на попередньому занятті. У про­цесі операції помічник прибирає тампоном ошурки кістки і кров. Коли випилювання диска наближається до кінця, в центральний отвір від піраміди трепана вводять спеціальний гвинт (трифон) і від'єднують диск.

    Забравши залишки ошурок, нашаровують на міс­це дефекту відпрепароване окістя, прикладають шкір-но-фасціальний клаптик і пришивають його до країв

    82

    шкірного дефекту п'ятьма стібками. В клінічних ви­падках, коли необхідно тривале дренування порож­нини синуса, шкірно-фасціальний клапоть і окістя від­тинають. Дефект кістки надалі виповнюється щіль­ною фіброзною тканиною.

    Ампутація рога

    Для транквілізації великої рогатої худоби най­більш ефективним є ксилазин, який вводять внутріш-ньом'язово в дозі 0,25—0,5 мл на 100 кг маси тіла тварини. З цією метою може бути використана також літична суміш у дозі, яку застосовують для коней. Поле операції готують у середній частині зовнішньо­го лобового гребеня (блокада рогового нерва), на­вколо основи рога, обробляють також увесь роговий чохол.

    Ріг знеболюють блокадою рогового нерва. Через 5—10 хв перевіряють відсутність чутливості проколю­ванням м'яких тканин основи рога. Профілактують кровотечу — гумовий джгут (лабораторну трубку 50 см завдовжки) спочатку обводять навколо основи рога, який ампутують, а потім у вигляді вісімки за­кріплюють на протилежному розі.

    Ріг ампутують хірургічними пилками — дисковою, дуговою або дротяною. Після ампутації необхідно зняти джгут, щоб він не перешкоджав накладанню бин­тової пов'язки. При цьому не можна уникнути крово­течі із пошкоджених судин кукси. Тимчасового спи­нення кровотечі і визначення кровоточивих судин досягають стискуванням пальцями руки нервово-судин­ного жмутка безпосередньо під зовнішнім лобним гребенем у скроневій (висковій) ямці. Кінцеве спи­нення кровотечі здійснюють задовбуванням скальпе­лем судин у кістці. До місця кровотечі прикладають вістря скальпеля і поворотами по його осі в різні бо­ки руйнують гаверсові канали разом із судинною стінкою, прискорюючи тромбоутворення.

    Куксу рога закривають спеціальною бинтовою восьмиподібною пов'язкою, попередньо покривши міс­це розпилювання ватно-марлевою подушечкою з суль­фаніламідною емульсією. Якщо пов'язка просочуєть­ся кров'ю, між її турами в процесі бинтування вкладають ватні прошарки. Пов'язку не знімають про­тягом двох днів.

    83

    Аналізують можливі післяопераційні ускладнеь ня — наприклад фронтит, його причини, діагностик лікування і профілактику.

    Ринопластика навчальна

    Через часту відсутність клінічного матеріалу цю операцію з навчальною метою проводять на клінічно здорових коровах і телятах. Особливе значення має транквілізація тварин, тому що в клінічних умовах мають справу з досить агресивними і небезпечними племінними бугаями. Ефективним засобом транквілн зації є внутрішньом'язова ін'єкція ксилазину (0,5 млі на 100 кг). Його можна замінити літичною сумішшю, яку доцільно вводити внутрішньовенне (з розрахун-ку по аміназину 0,5 мг/кг або 2 мл 2,5 % розчину на 100 кг маси тіла).

    Голову тварини слід ретельно зафіксувати на роз-тяжку за роги. При цьому не бажано сильно підніма-ти голову тварини для запобігання затіканню крові у верхні дихальні шляхи та її аспірації. Фіксують тва-рин у міцних станках, хоч при достатній транквіліза- ції можна робити операцію, зафіксувавши їх за го­лову біля стовпа або дерева. Ретельно готують опера-ційне поле для блокади підочноямкових нервів і в ділянці носогубного дзеркала.

    Знеболювання здійснюють двосторонньою блока­дою підочноямкових нервів. Крім того, для більш pe-тельного знеболювання з першої точки уколу ново-каїном роблять підшкірний валик угору і вниз. Появу; знеболювання перевіряють проколюванням шкіри в різних місцях носогубного дзеркала. При недостат­ньому знеболюванні повторюють блокаду відповідно­го нерва.

    Розрив верхівки носа утихомирювальним кільцем моделюють розрізом між ніздрями тканин носогубно­го дзеркала і носової перегородки.

    Операція дуже кривава, тому велику увагу приді­ляють гемостазу. Профілактику кровотечі можна здійснити двома шляхами: 1) накладанням з двох боків ран (дефекту) язикотримачів на крила носа і верхню губу; 2) спеціальним накладанням гумового джгута, який середньою частиною вводять у ротову: порожнину бика на беззубий край і двічі обводять через стінку носа. Спочатку його зав'язують на спин-





    Рис. 43. Ринопластика:

    а — вирізання змозолілої тканини; б — вигляд після завершення опе­рації.

    ці носа, а потім кінцями фіксують за роги. Для імі­тації вшивання носового втихомирювального кіль­ця поблизу хрящової частини носової перегородки у формі півмісяця вирізають зверху і знизу ткани­ни по товщині кільця і приступають до накладання швів.

    Удвоє складений відрізок бинта петлею фіксують до кільця, останнє вводять у рану і щільно притиска­ють до хряща носової перегородки, прив'язуючи в на­тягнуті кінці бинта до рогів.

    Для накладання швів використовують товстий кетгут (№ 6—8), складений удвоє. На носогубне дзер­кало накладають три стібки петлеподібного шва — перший у центрі, а наступні — з боків попереднього. Перед зав'язуванням першого стібка ранові поверхні припудрюють порошком антибіотика. Вузли зав'я­зують у 3—4 поверхи, розміщуючи зверху рани (рис. 43).

    Слід зосередити увагу студентів на відмінності проведення цієї операції в клінічних умовах. У на­вчальному процесі упущено одну з найважливіших деталей — вирізання рани розірваного носогубного дзеркала. Всю ранову поверхню або змозолілу тка­нину помірно вирізують до появи крові. Після закін­чення операції дають рекомендації обслуговуючому персоналу щодо годівлі тварин і догляду за ними (не давати борошнистого корму, напувати з відра, а не з автопоїлки тощо).

    85

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта