Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтың басы Анықтама.

  • Мысалы

  • Сабақ ортасы Критерилер

  • 1 мысал

  • Сабақ соңы Рефлексия

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №7 Күні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні

  • Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақтың басы Оқулықпен жұмыс. №31 Есептеңдер: А деңгейі

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №8 Күні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні

  • 8сын алг 1ток. Математика 8 сыныпа арналан ыса мерзім жоспары Аптасына 3 саат, барлыы 102 саат


    Скачать 3.23 Mb.
    НазваниеМатематика 8 сыныпа арналан ыса мерзім жоспары Аптасына 3 саат, барлыы 102 саат
    Дата27.10.2022
    Размер3.23 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8сын алг 1ток.docx
    ТипДокументы
    #758222
    страница4 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Анықтама.теріс емес санының квадрат түбірі деп квадраты -ға тең болатын санды айтады.

    Санның квадрат түбірін анықтауды квадрат түбірден шығару деп атайды.

    Мысалы1: 144 санының квадрат түбірі , себебі және

    Түбірдің оң мәнін арифметикалық квадрат түбір деп атайды.Жоғарыдағы мысалда 12 0, сондықтан 12-ні 144-тің арифметикалық квадрат түбірі дейміз.

    Анықтама.Квадраты -ға тең кез келген теріс емес b саны санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады. .

    Жалпы жағдайда бұл формуланы қысқаша былай жазуға да болады:

    болғанда түбірінің мағынасы болмайды. Мысалы: - мағынасы жоқ түбірлер.



    Мысалы1: себебі 8 , ,

    себебі , 1,5

    Мысалы2:Түбірдің мәнін табу:

    Мысалы3:1) сандардың квадратын табу.

    1. 2) 3)

    Мысалы4:Айнымалының қандай мәнінде өрнектің мағынасы бар:

    1. ; 2) .


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Критерилер:1) Квадрат түбір дегеніміз неекенін білуі ; 2) Түбір белгілерін тауып, түсіндіре алуы; 3) Саннан квадрат түбір таба білуі;

    Берілген сандардың квадраттарын атаңыз: 32 = 9 екені белгілі. 32 – дәреже, 3- дәреженің негізі,

    2 – дәреженің көрсеткіші. 2; 3; 4; 5

    Квадраты 81,64 болатын сандарды қандай санның квадраты болады. 9 ,8

    таңбасы арифметикалық квадрат түбірдің таңбасы немесе радикал, а-түбір таңбасының ішіндегі өрнек.

    1 мысал: =7, өйткені 72 =49 және 7 > 0

    а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.

    2 мысал:

    - = 0,5 8 -

    .

    Шешуі: 1) өрнек мағыналы болу үшін болу керек. Ал 4,5 , демек болу қажет.

    1. ,өрнек мағыналы болу үшін болу керек. Ал , демек болу қажет.

    2. ,өрнек мағыналы болу үшін болу керек. Ал , демек болу қажет.




    1. , өрнек мағыналы болу үшін болу керек. Демек болу қажет.




    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Рефлексия

    Бүгінгі сабақ қандай пәнмен байланысты болды?

    Қандай қосымша жаңа сөздермен таныстыңыз?

    Сабақтан қандай әсер алдыңыз?

    Сабаққа бір ұсыныс.

    №1.Сандардың квадратын табыңдар: 1) 1)

    №2.Айнымалының қандай мәнінде өрнектің мағынасы бар:

    1) ; 2)

    №3.Түбірдің мәнін табыңдар: 1) ; 2) 3)


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №7

    Күні:

    Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8


    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Квадрат түбір

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.1.1.1

    иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;

    Сабақтың мақсаты

    Квадрат түбір туралы мәліметтерді таба алады. Тақырып бойынша мәлімет шолу жасайды, зерттейді. Квадрат түбір туралы анықтама құра алады.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Оқулықпен жұмыс.

    №31 Есептеңдер: А деңгейі

    1. + 5 = 0,7 + 5=5,7

    2. 10 - =10-10 = 0

    3. - 11 = 8-11= -3

    4. = 5 • 0,2= 1

    5. = • 2,5=2

    6. 09 • =0,09•0,3=0,027

    № 32 Егер

    1. х=5 олса, онда = = = 4

    2. у = 91 болса, онда = 3

    3. а = 1,29 және в = 2,71 болса,онда = = 2

    4. m=31,1 және n = 6,1 болса ,онда = = 5




    Мысалы1: себебі 8 , ,

    себебі , 1,5

    Мысалы2:Түбірдің мәнін табу:

    №37 Есептеңдер В деңгейі

    1. 20 • + = 20 • 2,5 + •13= \

    = 50 + =

    1. 15 - = 15•0,4 - • 29 = 6 – 2,5=3,5

    2. - 0,8 0,25-0,96= - 0,71

    №38. Өрнектің мәнін табыңдар: С деңгейі

    1. мұндағы а = 16, в = 11

    = =10

    1. мұндағы х = 5, в = 0,1

    = 0,7


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Екі топқа қима суреттерді құрастыру арқылы есептер беру.
    1 топқа :

    2 топқа:
    Жаңа тақырыпты оқушылар жұппен,топпен талқылау арқылы «Тұжырымдамалық картаға» салады.

    .

    Критерилер: 1) Тақырыптың толық қамтылуы;

    2) Анықтамалардың дұрыс қолданылуы;
    Жеке, жұппен, топпен жұмыс істейді .Тақырыпты анықтайды.

    Топта «Квадрат түбірдің анықтамасы» тақырыбын талқылайды, жіктейді, сипаттайды, түсіндіреді, жалпылайды, мысалдар келтіреді, постерге түсіреді.
    Тақырыпты ашқан соң, топтарға «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау әдісін ұсынады.


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Рефлексия

    Бүгінгі сабақ қандай пәнмен байланысты болды?

    Қандай қосымша жаңа сөздермен таныстыңыз?

    Сабақтан қандай әсер алдыңыз?

    Сабаққа бір ұсыныс.

    №1.Сандардың квадратын табыңдар: 1) 1)

    №2.Айнымалының қандай мәнінде өрнектің мағынасы бар:

    1) ; 2)

    №3.Түбірдің мәнін табыңдар: 1) ; 2) 3)


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №8

    Күні:

    Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8


    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Квадрат түбір

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.1.1.1

    иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;

    Сабақтың мақсаты

    Квадрат түбір туралы мәліметтерді таба алады. Тақырып бойынша мәлімет шолу жасайды, зерттейді. Квадрат түбір туралы анықтама құра алады.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта