Главная страница
Навигация по странице:

  • Мысал

  • Сабақ ортасы Мысал

  • Сабақ соңы Рефлексия

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №9 Күні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні

  • Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Анықтама. Теріс емес а санының квадраты түбірі деп квадраты а-ға тең в санын атайды. Мысалы, 64 санының квадрат түбірі 8 және -8,өйткені 8²=64 және (-8)² =64.

  • Анықтама. Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.

  • 3.Арифметикалық квадраттың түбірі мына сандарға тең болатын сандарды табыңдар. 5,12, 0, 0,4 0,49,1∕4 1∕9 , 1,3 2.Теңдеу дұрыс па

  • Сабақ соңы Қортындылау.

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №10 Күні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні

  • Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі

  • Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырмалар

  • Сабақ ортасы Топтық жұмыс 1.Есептеңдер

  • Жеке жұмыс 2. Өрнектің мәнін табыңдар

  • *

  • Сабақ соңы Қортындылау. Логикалық есептер 1.

  • 8сын алг 1ток. Математика 8 сыныпа арналан ыса мерзім жоспары Аптасына 3 саат, барлыы 102 саат


    Скачать 3.23 Mb.
    НазваниеМатематика 8 сыныпа арналан ыса мерзім жоспары Аптасына 3 саат, барлыы 102 саат
    Дата27.10.2022
    Размер3.23 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8сын алг 1ток.docx
    ТипДокументы
    #758222
    страница5 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Квадрат түбірдің қасиеттері:

    1. М: =10 , .

    2. , мұндағы .

    3. , мұндағы .

    4. ,

    Квадрат түбір қасиеттерін білу квадрат түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіру барысындақажет.

    Үлкен сандардан квадрат түбір шығарғанда 5-сыныпта өткен бағандап жіктеу тәсілін пайдаланған ыңғайлы.


    Мысал1.Түбірдің мәнін табу:


    Мысал2.Өрнектің мәнін табу:






    Мысал3.Көбейткіштерге жіктеу арқылы есептеу:

    1. .

    2. .


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Мысал5.Сандарды салыстыру:

    1. 3 және . Салыстырудың 2 тәсілін жасайық. Есептің түріне қарай олардың ыңғайлысын пайдалануға болады.

    1-тәсіл. 3 , демек 3

    2-тәсіл. 3 , демек 3

    1. және .Бірдей түбірлер астындағы сандарды салыстырғанда түбірлер астында тұрған сандарды салыстыру жеткілікті. Олай болса 4,3 4,75 ,демек

    .

    1. 2,1 және

    2,1= . Ал , демек 2,1 .


    №1.Түбірдің мәнін табыңдар: .

    №2.Өрнектің мәнін табыңдар: .

    №3.Көбейткіштерге жіктеу арқылы есептеу: .

    №5.Сандарды салыстырыңдар:1) 2 және ; 2) және ; 3) және 4



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Рефлексия

    Бүгінгі сабақ қандай пәнмен байланысты болды?

    Қандай қосымша жаңа сөздермен таныстыңыз?

    Сабақтан қандай әсер алдыңыз?

    Сабаққа бір ұсыныс.

    №1.Түбірдің мәнін табыңдар:

    №2.Өрнектің мәнін табыңдар:

    №3.Көбейткіштерге жіктеу арқылы есептеу:

    №5.Сандарды салыстырыңдар:1) 2 және ; 2) және ; 3) және 4



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №9

    Күні:

    Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8


    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Квадрат түбір

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.1.1.1

    иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;

    Сабақтың мақсаты

    Квадрат түбір туралы мәліметтерді таба алады. Тақырып бойынша мәлімет шолу жасайды, зерттейді. Квадрат түбір туралы анықтама құра алады.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Ұйымдастыру кезеңі.

    Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

    Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады

    Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Балалар сендер натурал сандардың квадраты дегенді қалай түсінесіңдер?

    Әр оқушы сандарды екіші дәрежеге көтеріп оны түсіндіредіжене қасиетін айту. Мысалы, 5-тің екінші дәрежесі неге тең,6^2

    неге,11^2 неге тең, 12^2 неге тең, т.с.с.

    Анықтама._Теріс_емес_а_санының_квадраты_түбірі_деп_квадраты_а-ға_тең_в_санын_атайды._Мысалы,_64_санының_квадрат_түбірі_8_және_-8,өйткені_8²=64_және_(-8)²_=64.'>Анықтама.Теріс емес а санының квадраты түбірі деп квадраты а-ға тең в санын атайды.

    Мысалы, 64 санының квадрат түбірі 8 және -8,өйткені 8²=64 және (-8)² =64.

    Анықтама. Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.

    а санынан алынған арифметикалық квадрат түбір √а деп белгіленеді. Мұндағы √ таңбасы арифметикалық квадрат түбірдіңбелгісінемесе радикал,а- түбір белгісінің ішіндегі өрнек.

    3.Арифметикалық квадраттың түбірі мына сандарға тең болатын сандарды табыңдар.

    5,12, 0, 0,4 0,49,1∕4 1∕9 , 1,3

    2.Теңдеу дұрыс па?

    121=11, √49=-7, √0=0 √0,9=0,2 √0,64=0,8 √250=50. Жауабын түсіндір.


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы



    Деңгейлік тапсырмалар:






    1. 10-

    5)



    1. 0,09*

    20*

    15* -



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Қортындылау.

    • Натурал сандар не үшін қолданылады?

    • Ең кіші натурал сан неше?

    • «+», «-» амалдарының компоненттерін ата;

    • «*», «:» амалдарының компоненттерін ата.




    Үйге тапсырма

    № 57, 58, 61 (А); 67 (В); 79 (С)

    Рефлексия

    Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №10

    Күні:

    Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8


    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Квадрат түбір

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.1.1.1

    иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;

    Сабақтың мақсаты

    Квадрат түбір туралы мәліметтерді таба алады. Тақырып бойынша мәлімет шолу жасайды, зерттейді. Квадрат түбір туралы анықтама құра алады.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Ұйымдастыру кезеңі:

    Кім жылдам

    Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі,

    Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.

    Үй тапсырмасын тексеру:

    Тапсырмалар:

    1."Ой қозғау"

    а)а санының квадрат түбірі дегеніміз не?

    ә)Теріс емес санның квадрат түбірі дегеніміз не?

    б) Қандай жағдайда өрнегінің мағынасы болмайды?

    2. «Он сұрақ» стратегиясы бойынша ауызша жұмыс жүргізу.


    Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату

    1 топ Радикал

    2 топ Түбір

    3 топ Дәреже

    Постер арқылы жаңа тақырыпты өткен тақырыппен байланыстыру

    Мұғалім оқушыларға тапсырмалар береді олар түсініктерін қағазға салу керек , постер арқылы қорғайды

    1. Өрнектің мәнін табыңыз:





    4.Есептеңдер:





    Қысқаша көбейту формуласын қолданып, амалдарды орындаңдар:










    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Топтық жұмыс

    1.Есептеңдер:

    1. 0,6 - 9

    2. – 0,14 -














    Жеке жұмыс

    2. Өрнектің мәнін табыңдар

    а) 3,5 ( ) , мұндағы а = 100, в 81.

    ә) , мұндағы а 500, в 0,04
    * + 720 , мұндағы а 96.



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Қортындылау.

    Логикалық есептер

    1. Мына қатардағы сандардың жазылу заңдылығын тауып, келесі бес санын жазыңдар:

    , , , ...

    2. 8 1 6 4 9 2 5 3 6 сандар тізбегі берілген. Егер кейбір сандарды түбір астына алып , мысалы 16 және 9 ( 8 4 2 5 3 6) және олардың нәтижесін көбейтсек 12 шығады. Сандардың түбірлерінің нәтижесінін көбейтіндісі 40 шығу үшін қандай сандарды түбірге алу керек.


    Үйге тапсырма

    Топ бойынша есептер шы5ару

    Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды беріледі.

    Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.

    «Айналмалы бекет» әдісі бойынша тапсырмаларды орындату.

    1-тапсырма.Түбір астындағы өрнекті көбейткіштерге жіктеп, есептеңдер.

    2-тапсырма.Есептеңдер.

    3-тапсырма.Өрнектің мәнін табыңдар.

    4-тапсырма.Қысқаша көбейту формуласын пайдаланып, есептеңдер

    5-тапсырма.Теңдеуді шешіңдер.


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.



    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта