Главная страница

Конспект. План-конспект уроков. Методические разработки плановконспектов уроков и внеклассного мероприятия по английскому языку в 4 классе


Скачать 3.47 Mb.
НазваниеМетодические разработки плановконспектов уроков и внеклассного мероприятия по английскому языку в 4 классе
АнкорКонспект
Дата03.05.2023
Размер3.47 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаПлан-конспект уроков.doc
ТипМетодические разработки
#1107062
страница8 из 10
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

План-конспект внеклассного мероприятия английского языка в 4 классе


УМК: «Forward-4», авторы: Вербицкая М. В., Б. Эббс., издательство «Вентана _граф», 2013 год

Тема: Animal’s planet

Тип урока:

Технология урока:
Цель: формирование лексико-грамматических навыков.
Задачи:

1) практические:

2) общеобразовательные:

  • расширение филологического кругозора учащихся,

  • расширение общего кругозора.

3) развивающие:

  • развитие памяти, внимания, мышления, воображения, фонематического слуха, , креативных способностей учащихся.

4) воспитательные:

  • воспитание любви к изучаемому языку,

- формирование навыков коллективной деятельности.

Оснащение: картинки животных, карточки с заданиями, кассета “Веселые утята”, кассета “The bear went over the mountain”.
Планируемые результаты:
Оборудование:

 Ход мероприятия:

  1. Организационный момент

T:  Good afternoon, my children! How are you getting on? Today we have an unusual lesson. It is an interesting game – lesson  “Animal’s planet”.Учитель(ведущий) пишет на доске название мероприятия.

- Today you will ask and answer  questions, solve riddles, dance, play games and sing the song!

- I want you to divide into two teams. “Clever boys ” and the second -  “Smart girls”.

Well, teams, you have some time to choose your  captains and decide how to present your teams

 

  1. II. Проведение конкурсов

Contest 1

Cut-away” (визитка)

T: Tell us about yourself, please. Who are your captains? What are your slogans? You will get 1 point for the best answer. (Команды рассказывают о себе, выбирают капитанов и представляют девиз) За лучшую визитку команды получают 1 балл.

Contest 2

Captain’s contest (конкурскапитанов)

An interview” (интервью)

T: Children, you must answer some questions quickly and right. You will get 1 point for every right answer.

  • What is your name?

  • When is your birthday?

  • Where do you live?

  • What is your hobbi?

  • Do you care about animals?

 

Contest 3

«Agree or not» (согласитесь или не согласитесь)

T: You will get 1 point for every right answer.

It is sunny. You can skip. You read a book yesterday. You will  go to London in summer. You are smart. You have got a pet. You like to go for a walk. You are not a pupil.

 

Contest 4

Antonyms”

Антонимы

What are the opposite meaning of the words?(назовите противоположные по значению слова)

You will get 1 point for every right answer.

 

Black                              white

Yes                                  no

Up                                   down

Hello                               goodbye

Small                              big

Light                                dark

Good                               bad

New                                 old

Low                                 high

Long                                short

Ugly                                nice

Contest 5

What is wrong?”

T: Listen to me and guess what word is odd.

You will get 1 point for every right answer.

 

Team 1

cat, dog, cock, mouse

owl, duck, hen, rabbit

elephant, dolphin, whale, fish

 

Team 2

penguin, wolf, fox, bear

camel, giraffe, cow, elephant

sheep, monkey, horse, pig

Contest 6

Riddles”(Загадки)

T: First you should listen the descriptions of animals. Then  you must think whom there about. Then choose from the collection of pictures and show me as soon as you can.  You will get 1 point for every right answer.

 (Ребята должны прослушать предложения с описаниями, угадать, о ком идет речь и показать правильную картинку)

 

Model: It is a small animal. It likes fish. (a cat)

  1. It is orange. It is not big. It can run. It is very cunning. (a fox)

  2. This animal lives at home or in the street. It is a man’s friend. (a dog)

  3. It is green. It can swim and run. It can’t climb and jump. (a crocodile)

  4. It big and strong. It’s grey. It likes to help his friends. It lives in Africa.(an elephant)

  5. It’s clever. It can jump and climb. It lives in a tree. It’s very funny. (a monkey)

  6.  За каждую отгаданную загадку команды получают 1 балл.

 

Contest 7

The Words”

Поставить буквы в правильном порядке и записать слова с переводом.

Kale (lake), llih (hill), oneac (ocean), restfo(forest), noumtain (mountain), alimna(animal),  tarune (nature), esa (sea), aetrh (earth), landis (island), wnot (town),  rtee(tree).

 

Contest 8

The best Painter"

T: My friends, your task is to draw an animal which gave the name to your teams. But you will do it with closed eyes. I'll give 20 seconds to each child.

The highest mark - 5 points

Contest 9

Sentences”

Команды получают карточки со словами. Необходимо составить и записать правильные предложения.

 

  1. Usually, watch, I, TV, on Sunday.

  2. Always, she, piano, plays, at home, the.

  3. Often, cleans, he, teeth, in the morning, his.

  4. He, read, doesn’t, to my sister, fairy-tales.

  5. It’s time, to, bed, to, go.

  6. He, sweets, cakes, jam, likes.

За каждое верное предложение – 1 балл.

 

Contest 10

"The best Zoo-Keeper"

T: The next contest is "The Best Zoo-Keeper". Each team had a home task to prepare five questions about the animals to the rival team. Teams, ask questions to each other!

A right answer gives your team 1 point.

Team 1

Who is the biggest animal in the sea? (Whale)

Who is the fastest animal on the land? (Leopard)

What season is colder: autumn or winter ? (Winter)

What animal is stronger: a bear or an elephant? (Elephant)

What animal is more curious: a wolf or a dolphin? (Dolphin)

Team 2

Who is the biggest animal in the forest? (Bear)

Who is the cleverest animal? (Dolphin)

What season is warmer: spring or summer? (summer)

What animal is smaller: a cat or a mouse? (Mouse)

What animal is more cunning: a rabbit or a fox? (Fox)

 

Contest 11

Merry Ducklings”

T: Well, now I want to see which team dances better. Listen to the song "Merry Ducklings" and dance.

The highest mark - 5 points.

 

  1. Подведение итогов, награждение команд.

Подсчитываем количество баллов, определяем победителей. Награждение команд: победившей достаются книжки со сказками о животных на английском, проигравшей -блокноты.

T: All the teams were very active today. You have done a good job. Did you enjoy this unusual lesson? Was it interesting? Would you like to have such lessons else?

And now children we will sing the song altogether: “The bear went over the mountain”.

Урок по формированию грамматических навыков

(Е.И. Пассов)
Тип урока – комбинированный
Цель: Развитие лексико - грамматических навыков

Задачи:

Практические:

  • Введение и первичное закрепление грамматического материала по теме «Степени сравнения прилагательных», совершенствование навыков просмотрового чтения, развитие умений диалогической речи.

Развивающие:

  • Развитие внимания, памяти, воображения, развитие языковой догадки, развитие мыслительных и речевых способностей учащихся.

Общеобразовательные:

  • расширение общеобразовательного кругозора и создание положительной мотивации при изучении иностранного языка.

Воспитательные:

  • воспитание чувства уважения к культуре страны изучаемого языка, развитие интереса к изучению иностранного языка.

Оснащение: мультимедийная презентация, проектор, интерактивная доска, компьютер, дископроигрыватель.
План-конспект
I.Организационный этап:

-Приветствие


2.Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности.

3.Актуализация изученного материала

- Фонзарядка

- Речевая зарядка

- Формирование

навыков аудирования

- Good-morning, boys and girls. Nice to see you. Let’s start our lesson.

- We can describe the weather, the animals and other objects around us.

Today we’ll learn how to compare different things.

- Let’s review the adjectives.

Big

Large

Long

Tall

Fast

Kind

Clean

Merry

Brave

Strong

Nice

Pretty

Happy

Smart

Small

Small

Short

Low

Slow

Angry

Dirty

Sad

Shy

Weak

Ugly

Ugly

Funny

Lazy

  • What is the season now? What is your favourite season? Why? And what can you do in winter? Oh, it’s very frosty today, isn’t it? What is the weather like today?

- Now look at the screen and I’d like you to find the antonyms:

Teacher:

Dirty

Strong

Short

Tall

Merry

Kind

Small

Weak

Nice

Pupils:

Clean

Weak

Long

Low

Sad

Angry

Big, large

Strong

Ugly

- Match the adjectives and the nouns and write word combinations:

ADJECTIVES: frosty, nice, blue, cold, white, pretty, strong, deep, cloudy,

NOUNS: … days, … snowflakes, ... snow, … drifts, …. sky, … trees, … wind, … weather.

Now you'll listen a short poem, when you hear an adjective, clap your hands then.

Cock is happy,
Fox is sad.
Cat is pretty,
Wolf is bad.

Fly, little bird, fly!
Fly into the blue sky!
One, two, three,
You are free!

My cat is fat,
My cat is black.
My cat likes rats,
Thin and fat.

Roses are red,
Violets are blue,
Sugar is sweet
And so are you.

Lilies are white,
Rosemary`s green,
When I am king,
You shall be queen.

I have a pig,
Not very little, not very big,
Not very pink, not very green,
Not very dirty, not very clean.
Физкультминутка

4. Первичноеусвоениеновыхзнаний

You know many different adjectives well and now let’s learn how to compare things. (используется презентация)

5.Первичная проверка понимания

Open your textbooks on the page 14 Ex5. We’ll look at the Pink Parrot Gang. Read and find the names of Pink Parrots.

6. Первичное закрепление грамматического материала по теме «Степени сравнения прилагательных»


- Развитиенавыковпросмотровогочтения
Open your textbooks on the page 15 ex 8, read and point.

- Организация вопросно-ответной работы

Let’s look at the screen. Who is on the picture? (the members of the Pink Parrot Gang)

Now answer my questions.

  • Who’s shorter than Pip?

  • Who is the shortest?

  • Who is taller than Jem?

  • Who is the tallest?

  • Who has got the biggest nose?

  • Who has got the smallest feet?

  • Who has got longer hair than Pam?

  • Who has got shorter hair than Jem?

Open your textbooks on the page 14 ex 6. Talk to your friend about the Pink Parrot Gang.

- Развитие навыков диалогической речи

Ex 14, p 16. Look at these pictures and talk to your friend. Ask and answer questions about them.

7.Информация о домашнем задании и инструктаж по его выполнению

Ex 13, p 16, правило

8.Рефлексия

Your marks …

The lesson is over. Thank you for your job.

Конспект урока по английскому языку

Темаурока: Module 6. Once upon a time. Однажды давным-давно Весело в школе! Артур и Раскал.
Цель урока: развитие языковой компетентности учащихся.

Задачи урока:

Обучающий аспект: тренировать учащихся в употреблении Past Simple; научить учащихся

называть год; дать учащимся представление о некоторых важных исторических событиях;

Развивающий аспект: развивать навыки аудирования, чтения и диалогической речи.

Воспитательный аспект: воспитывать у учащихся интерес к изучению английского языка.

УУД

Коммуникативные УУД: адекватно использовать речевые средства для построения монологического высказывания

Регулятивные УУД: принимать и сохранять учебную задачу Познавательные УУД:

осуществлять поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий
Личностные УУД:

формировать основы своей гражданской идентичности в форме осознания социальной роли «Я» как гражданина России, чувство гордости за свою историю

Оборудование: учебник Spotlight 4, ноутбук, Spotlight 4 CD, карточки с заданиями.

Ход урока:

  1. Приветствие. Сообщение темы. Речевая разминка.

Good afternoon! Glad to see you. You are ready for the lesson, so let’s start. How are you today? What’s the date today? What day is it today? What’s the weather like today? Do you like the weather? What day was it yesterday? Did you like the weather yesterday? What did you do yesterday? As for me, I cooked dinner and listened to music. (опрос учащихся)

В каком времени вы отвечали на мои вопросы? (в Past Simple) Правильно, мы продолжаем тренироваться употреблять глаголы в прошедшем времени и ещё сегодня мы научимся называть год и вспомним некоторые исторические события. The theme of our lesson is Past Simple.

  1. Проверка домашнего задания.

Let’s check up your homework? What was your home task? (WB. p.48 ex.1,2)

Open your work books at page 48. Предложения этого упражнения передают сюжет очень известной сказки. Что это за сказка? Ответ Cinderella. Let`s read. (проверяется домашнее задание) Show me your pictures. (На доске представлены работы учащихся. Дома нужно было выполнить упражнение и угадать название сказки)

You didn`t play the computer games, you didn`t watch TV, you did your home task.

  1. Отработка и закрепление пройденного материала. Практика аудирования.

Open your work books at page 96. Let`s do ex.1 Now, I give you a piece of paper with the table. Listen and tick. What did they do last Saturday? Than say. Учитель раздает копии таблицы, учащиеся слушают аудиозапись и отмечают, что делали Ларри, Лулу, Пако и Майя в прошлую субботу. Если необходимо, аудиозапись прослушивается дважды. После проверки ответов учащиеся говорят по образцу полные предложения о том, что делали данные персонажи. (Приложение 1) TRACK 4

Did you listen to music? Let`s listen to the song.

Let`s do ex 2. It is a song. Look at the screen and find the verbs. Учитель обращает внимание учащихся на картинки и с их помощью объясняет незнакомые слова saxophone, bumblebee. Включается аудиозапись песни. Учащиеся слушают песню, а затем следят за текстом и проговаривают слова песни за учителем. Во время второго прослушивания они поют по мере возможности.(Приложение 2)TRACK 5

  1. Динамическая пауза.

Let`s do our exercises.

Look left, look right

Look up, look down

Look around.

Look at your nose

Look at that rose.

Close your eyes,

Open, wink and smile.

  1. Знакомство с некоторыми историческими событиями и чтение числительных, обозначающих года.

A mouse studied history. Мышь из песни учила историю. А вы?

Учитель спрашивает учащихся на родном языке, какие учащиеся знают важные исторические события, знают ли они год, когда они произошли. Затем учитель говорит, как читается год в английском языке, используя пример на с. 97, и учащиеся тренируются в чтении дат, написанных учителем на доске и в упр. 3. При обозначении года употребляются количественные числительные. При чтении числительное, обозначающее год, разбивается на две части: 1945 – nineteen forty five, 1965- nineteen sixty-five, Если дети не знают эти события, то учитель сам читает даты и события, а дети переводят. Дата основания Армавира - 1839 годДата образования Краснодарского края – 13 сентября 1937

Ex.3. Match the events to the year. Учитель объясняет слова events, World War,Revolution, land, moon, и учащиеся соотносят даты и события.

Ex.4 Учитель читает и объясняет задание. Учащимся нужно сделать дома макет первой страницы газеты об одном из этих (или других) событий. В макет включается та информация, которая дана в примере: год, название газеты (с большой буквы и с определенным артиклем), заголовокстатьи и картинка.

What are the important dates in your country`s history? Do you remember? Write and say why? Учитель предлагает учащимся назвать важные даты в истории России, написать их и сказать, чем они знаменательны. (Приложение 4)

  1. Комикс. Arthur and Rascal.

Listen to the comics and say the answer. Отгадайте загадку – What has a cat got that no other animals have? Учитель объясняет значение новых слов bark, busy, kitten с помощью наглядности, мимики,жестов или перевода. Listen and translate it. (Приложение 4)

Let`s read. There are 4 roles there. Учащиеся разыгрывают диалог по ролям.

  1. Подведение итогов и объяснение д.з

Ok. Thanks. Open your dairy, write down your home task. SB p96 ex.2, p97 ex.4 Оценивание учащихся.You worked very well. The lesson is over. Goodbye!!!
Приложение 1



Текстаудиозаписи

Track 04

Uncle: Hello there, everyone! How are you all? You didn’t come to visit me last Saturday!

What did you do, Larry?

Larry: Well, Uncle Harry ... last Saturday, I played soccer and then I visited a friend from school.

I didn’t have time to visit you.

UncleWhat about you, Lulu, what did you do?

Lulu: Erm, I watched a really nice film at the cinema, and after that I painted a picture for

my Art homework.

Uncle: Oh, I see. Paco, what did you do?

PacoI visited a friend. He’s in hospital so I went to see him. And after that I listened to

some music in my room.

Uncle: So you had a busy day, too. And what did you do, Maya?

Maya: I watched a film, too, but not at the cinema. It was a video. And then I listened to some

music with Paco. He’s got some new CDs!

Uncle: Well, I’m glad you all had a nice Saturday. Let’s all go to the funfair next Saturday!

All: Oh, yes!

Ответы:

Lulu: watch a film, paint a picture

Paco: visit a friend, listen to music

Mayawatch a film, listen to music

Last Saturday Lulu watched a film and then painted a picture.

Last Saturday Paco visited a friend and then listened to music.

Last Saturday Maya watched a film and then listened to music.

Предмет: Английский язык

Класс: 4

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


написать администратору сайта