Главная страница
Навигация по странице:

  • Джерела

  • Питання для самоконтролю

  • Тема 8. Керівництво та лідерство. Культура управління

  • Питання для самостійного вивчення

  • Тема 9. Організація управлінської праці

  • VII семестр Тема 1. Управління маркетинговою діяльністю

  • Таблиця 1.1. Характеристика світового готельного ринку

  • методичка менеджмент. методичка менеджмент Мідляр. Методичні рекомендації до самостійної роботи освітній ступінь бакалавр галузь знань


    Скачать 440.5 Kb.
    НазваниеМетодичні рекомендації до самостійної роботи освітній ступінь бакалавр галузь знань
    Анкорметодичка менеджмент
    Дата05.05.2021
    Размер440.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файламетодичка менеджмент Мідляр.doc
    ТипМетодичні рекомендації
    #202012
    страница4 из 6
    1   2   3   4   5   6
    Тема 7. Управління конфліктами, змінами та стресами

    У процесі вивчення теми необхідно ознайомитися зі змістом понять «організаційні конфлікти» та причини їх виникнення, «стреси», роллю і природою організаційних змін та управління ними.

    Особливу увагу слід звернути на чинники, що приводять до змін, інноваційні процеси, технологію розвитку організації, природою, причинами та управління стресами.

    Джерела: основні: 3, 7, 8, 10, 11; додаткові: 13, 30, 32, 39, 46;

    інтернет-джерела: 56, 57, 59.

    Питання для самостійного вивчення:

    1. Конфлікти в менеджменті їх суть і природа.

    2. Погляди на роль конфліктів у менеджменті різних наукових теорій менеджменту.

    3. Умови та причини виникнення конфліктів.

    4. Методика аналізу конфліктів у практиці менеджменту.

    5. Управління змінами та стресами в організації.

    Індивідуальне завдання:

    Ситуаційне завдання. У маркетинговому відділі готельного комплексу «Затишок» виникла конфліктна ситуація, причина якої в нерівномірному розподілі «вигідних» бізнес-завдань між двома провідними маркетологами. Незадоволена сторона має вимоги до того, як керівник відділу розподіляє обсяг робіт між ним і його більш успішним колегою. На його думку, останньому дають складні та цікаві завдання, що сприяє його творчому, професійному та кар’єрному зростанню. У зв’язку з цим його агресія спрямована на «конкурента», як безпосереднього винуватця. У процесі розвитку конфлікту сторони віддалилися від головного предмета суперечки та почали згадувати старі образи. Унаслідок загострення конфлікту відносини між суперниками послабилися, відділ поділився на два табори, що помітно вплинуло на ефективність виконання покладених на нього завдань та загрожує зривом підписання кількох важливих для компанії контрактів.

    Завдання: Керівникові відділу потрібно розв’язати конфліктну ситуацію та запобігти її повторенню в майбутньому.

    Питання для самоконтролю:

    1. Які явища викликають стреси і конфлікти в організації?

    2. Що таке конфлікт?

    3. Дайте характеристику конфліктної ситуації.

    4. Які складові конфліктної ситуації Ви знаєте?

    5. Розкажіть про типи і види конфліктів.

    6. Що вважається основними причинами конфліктів?

    7. Які характеристики темпераменту людини Вам відомі?

    8. Розкажіть про методи вирішення конфліктної ситуації.

    9. Що слід відносити до основних напрямків організаційних змін та перетворень в організаціях?

    10. Які основні чинники викликають найчастіше організаційні зміни і перетворення?

    11. Які існують основні етапи здійснення організаційних перетворень?

    12. Чим відрізняються планові і ситуативні зміни в організації?

    13. Що слід розуміти під комплексним підходом до управління організаційними змінами?

    14. Які причини стресу Ви знаєте?

    15. Зобразіть графічно і дайте характеристику моделі розвитку конфліктної ситуації.


    Тема 8. Керівництво та лідерство. Культура управління

    Вивчаючи дану тему, необхідно засвоїти сутність і роль керівництва та лідерства в досягненні мети організації, ознайомитися з теорією лідерства, існуючими підходами до розгляду теорії лідерства з позицій особистих властивостей, поведінкового підходу, ситуаційного підходу.

    Особливу увагу слід звернути на вивчення матеріалу, щодо форм влади і впливу, які мають місце в процесі діяльності організації, на формування стилів керівництва та культури управління.

    Джерела: основні: 2, 7, 8, 10, 11; додаткові: 15, 16, 18, 29, 30, 32, 34;

    інтернет-джерела: 56, 58, 59.

    Питання для самостійного вивчення:

    1. Співвідношення керівництва та лідерства.

    2. Суть стилів керівництва.

    3. Типи менеджерів відповідно до керівництва трудовими колективами.

    4. Шляхи вдосконалення керівництва трудовим колективом..

    5. Особливості сучасних підходів до керівництва трудовими колективами.

    Індивідуальне завдання:

    Кейс: Вечір керівника.

    Ніна не горіла – тліла на роботі подібно до одинокої свічки у глухій темряві байдужості. Підлеглі були аж надто жінки – кофточки, спіднички, пробіжки по оптовим ринкам. Іра вчора була у нових босоніжках – точно нових, тому що Ніна чула, як вона розпитувала, чи дадуть зарплату перед вихідними. Прямо не скажеш, а делікатні спроби Ніни переконати, що речі треба купувати за відкладені гроші і дурниці на зразок майонезів, кексів, мерзотних рибних консервів з оптового ринку і напакованої холестерином ковбаси зовсім ні до чого, марні розмови, які просочуються скрізь стіни кабінету, про те, що жити на «ці» заробітки зараз важко, зводили Ніні лопатки, немов би протяг. Так, зараз на рахунку фірми гроші є, але завтра їх може не бути. А що трапиться через рік? Думати ніхто не хоче, ніхто не бажає помічати, що керівник сама вже третій рік ходить у одному костюмі. Тому що зуміла розумно придбати річ, яка ніколи не зношується.

    Гострий жаль до себе Ніна спробувала вгамувати ковтком прохоловшого чаю. Світлана пішла у шість – кинула у щілочку напіввідчинених дверей: «До побачення» і навіть не спробувала почути відповідь. Але ж Ніна хотіла попрохати її затриматись. Всі знали, що на сьогодні призначено нараду, але хто винен, що купа справ перешкодила знайти для неї час раніше? До того ж у всіх ненормований робочий день. І у Станіслава Олексійовича, який один чоловік, а теж схожий на жінку. Поспіх, турботи, особисте життя... Так! Треба віднести друкарці наказ щодо преміювання.

    Наташа!

    Відповіддю була порожня кімната. Біля машинки – забутий тюбик помади. Ніна покрутила його у руках, прикидаючи вартість. Сама вона давно користується гігієнічною.

    Повернувшись до кабінету, поглянула на годинника: пів на восьму. Якби вони не робили стільки помилок, Ніна не думала б так довго над відсотками премій. Але навряд чи хтось скаже «дякую», дізнавшись, що у рукописному варіанті ручкою вивела «100». Всі на це і розраховували, коли з мовчазною згодою прийняли пропозицію поділити зарплату на оклад і преміальні.

    Ніна ще раз обійшла кімнати, запинаючи щільніше штори від посірілого літнього вечора. Зраділа, що повернулася – помітила: Наташа не витягла шнур машинки з розетки. За всім доводиться слідкувати самій: а що буде коли зважиться придбати для друкарки комп'ютер? Ні, вистачить поки одного у бухгалтерії. І взагалі – досить!

    Олівцем вона виправила у наказі цифру «100» на «80» проти трьох перших прізвищ, зачекала, опустила голову на руки. Знову за спиною почне згущуватися образа, необґрунтоване роздратування. Хоча вона точно знає, що всі купують каву, шоколад – те, від чого у Ніни болить шлунок і починає калататися серце. Вчора Олена вмовляла її пофарбувати волосся, мовляв, у 42 роки жінці не личить виблискувати сивиною. Ніна посміхнулася, раптово відчувши щось схоже на вдячність. Значить, помічають, як нелегко далися їй ці п'ять років керівництва. Це добре. Але чому не хочуть пожаліти, допомогти, відволіктися на хвилинку від суєти? Навіть Надія, у якої є чоловік, дорослі діти...

    А може, цього місяця дати по 79 відсотків? Адже у позаминулому вона виписала собі тільки 50 – вирішила, що не заробила. Позаминулого місяця у неї хворіла мати і довелося мотатися до лікарні. Адже ж ніхто не оцінив, напевне, навіть не звернув уваги, хоча Ніна саме цей наказ вивісила на дошці. Вона потяглася за олівцем, але довелося взяти телефонну трубку. Ти все така ж божевільна?

    Міша? – хвилинна радість різко змінилася-роздратуванням. – Я не божевільна, у мене просто дуже багато роботи. Знаю, половина на дев'яту, але ще треба перевірити всі бухгалтерські документи, продивитися звіти за минулий місяць. Нащо ти тримаєш штат, якщо хочеш все робити сама?

    Я не хочу сама, я не можу сама, просто мені немає на кого покластися. Всі думають тільки про себе...

    На беззмістовну розмову пішло десять хвилин, ще десять, щоб знову зосередитися. Міша все одно телефонував за старою звичкою. Між ними нічого нема вже більше року. У неї взагалі нічого немає крім цієї роботи. Ніна навіть не знає – любить її, ненавидить? Вона ввімкнула настільну лампу, щоб різкіше окреслити межі своєї самотності. Треба ще продивитися, що написала Тоня. Ніна з головою поринула у комбінації слів, у скронях запульсував біль. Ну ось знову: все можна було зробити інакше, довше подумати, прокрутити варіанти, переписати. Ніна завжди прокручує, записує на чернетці множину варіантів навіть перед тим, як скласти простого ділового листа. Хіба можна жаліти сили і час на якість?

    Все. На годиннику половина на одинадцяту. Над наказом подумає вдома, поки буде повільно, з зусиллям проштовхувати до спазмуючого шлунка застигаючу вечерю. Пообідати по-людськи не довелося, хоч дівчата запрошували – всі разом... Вона давно вже не може разом – з тих часів, як була рядовим співробітником і подумувала про те, чи не вийти заміж за Мішу. Але навіть тоді вміла працювати більше за інших, більше колишньої начальниці, яка теж весь час кудись поспішала. Ніна завжди тягла за всіх. Це її хрест, визначена Богом доля. Тому назавтра все повторюватиметься: телефон, гора паперів, купа чужих недоробок, необхідність всіх брати під особистий контроль.

    Нараду проведе о п'ятій вечора, про що попередить кожного особисто, щоб потім не казали, буцімто не знали. Ні, о шостій – необхідний час, щоб підготуватися, І все обміркувати...

    Час – найдорожче, чого у Ніни ніколи немає, і що є у всіх інших, включаючи кур'єра Тетянку, яку завтра неодмінно треба буде послати на базар за продуктами для Ніни на весь тиждень. Що ще робити дівчинці, яка не має сім'ї?

    Питання:

    1. Охарактеризуйте систему внутрішньоорганізаційних стосунків і особливості колективу фірми.

    2. Як би Ви могли охарактеризувати героїню ситуації відповідно до узагальненої моделі сучасного менеджера (рисунок 8.1)?

    3. З якими проблемами стикнулася героїня ситуації? Спробуйте проструктурувати ці проблеми і визначити ключові з них.

    4. Що б Ви порадили Ніні у ситуації, що склалася? Чому саме таку пораду Ви б їй дали? Обґрунтуйте свої рекомендації.




    Рисунок 8.1. Модель особистості менеджера
    Питання для самоконтролю:

    1. Що таке керівництво?

    2. Чим відрізняється вплив від влади?

    3. Якими рисами відрізняється керівник від лідера?

    4. Які основні завдання має виконувати менеджер для досягнення поставлених цілей перед організацією?

    5. Які форми влади Ви знаєте? Дайте їх коротку характеристику.

    6. Які визначальні якості та характеристики керівника?

    7. У чому різниця між керівництвом та лідерством?

    8. Якими є типові стилі керівництва?

    9. Розкажіть про теорію «Х» та « Y» Мак Грегора.

    10. Побудуйте модель впливу керівника на підпорядкованих працівників.


    Тема 9. Організація управлінської праці

    При вивченні матеріалу даної теми особливу увагу слід приділити сутності управлінської праці менеджера, видам ділових зустрічей і вимогам до їх проведення, які являють собою цілеспрямований вид спілкування з метою вироблення рішень на основі аналізу міркувань і висловлювань їхніх учасників, правилам прийому відвідувачів, методам організації роботи з колективом, раціональному поділу завдань між керівником і працівниками апарату управління.

    Ознайомитися з ключовими поняттями теми, такими як управлінська праця, управління організацією, особиста праця, робочий час, діапазон керованості, ієрархія менеджменту, проектування ієрархії, розподіл функцій, техніка передачі розпоряджень, форми передачі розпоряджень, розпорядча діяльність, субординація, розподіл завдань, об’єктивізація доручень, делегування, процес делегування, суміщення професій, робоче місце, умови праці, режим праці, графіки роботи, нормування праці, стимулювання праці, дисципліна.

    Джерела: основні: 2, 3, 7, 8, 9, 11; додаткові: 16, 20, 22, 30, 46, 48;

    інтернет-джерела: 55, 57, 59.

    Питання для самостійного вивчення:

    1. Фактори ефективності управлінської праці.

    2. Процес документації і шляхи його раціоналізації.

    3. Види та зміст процесу підготовки ділових зустрічей.

    4. Організація проведення ділових зустрічей.

    5. Нарада. Стадії її проведення.

    6. Шляхи раціоналізації прийому відвідувачів.

    Індивідуальне завдання:

    Ситуаційна вправа. Вас призначили керівником планово-економічного відділу, у якому працюють, крім Вас, три фахівці. Розробіть матрицю розподілу функцій управління та службових обов’язків працівників Вашого підрозділу.

    Питання для самоконтролю:

    1. Особливості управлінської праці.

    2. Зміст управлінської праці.

    3. Вимоги до робочого місця управлінця.

    4. Аналіз робочого часу.

    5. Робочий час та його складові.

    6. Хронометраж та особливості здійснення робочого часу менеджера.

    7. Фотографія робочого дня, її сутність та завдання, які виконуються за її допомогою.

    8. Фактори, що обумовлюють найбільші витрати часу у менеджерів.

    9. Планування особистої праці керівника.

    10. Етапи складання денного плану роботи керівника.

    11. Правила раціональної організації робочого дня керівника.


    VII семестр

    Тема 1. Управління маркетинговою діяльністю

    Під час вивчення теми визначити поняття, сутність та значення маркетингу в готельному бізнесі. Встановити роль і значення маркетингового менеджменту в системі управління готельним підприємством. Виокремити поняття «маркетинг готельних послуг» та ознайомитися зі схемою процесу маркетингу.

    Маркетинговий менеджмент потрібно розглядати в загальній системі менеджменту підприємства, тобто в цілісній системі управління бізнесом, який здійснює це підприємство. Потрібно виокремити основні функції маркетингового менеджменту: аналіз ринку, планування, організація, реалізація встановлених планів, мотивація, контроль і аналіз виконання маркетингових планів (заходів).

    Потрібно ознайомитися з основними концепціями і стратегіями маркетингу (виробничо-орієнтована концепція (удосконалення виробництва), продуктово-орієнтована концепція (удосконалення товару), концепція орієнтації на продаж (інтенсифікації комерційних зусиль), маркетингово-орієнтована концепція і концепція соціально-відповідального (соціально-етичного) маркетингу).

    Джерела: основні: 1, 4, 5, 6, 10; додаткові: 12, 17, 25, 26, 36, 38, 44, 53;

    інтернет-джерела: 54, 55, 57, 58.

    Питання для самостійного вивчення:

    1. Стратегії поведінки фірми в умовах конкуренції.

    2. Базові стратегії.

    3. Корпоративні стратегії.

    4. Функціональні стратегії.

    5. Маркетингово-орієнтована концепція.

    6. Відомі маркетологи сучасності.

    Індивідуальне завдання:

    Аналітичне завдання. За даними мережі Інтернет охарактеризуйте сучасний світовий готельний ринок. Заповніть таблицю 1.1. Зробити висновки про структуру ринку й тенденції розвитку.

    Таблиця 1.1. Характеристика світового готельного ринку

    Назва регіону

    Кількість номерів,

    тис. од.

    Питома вага,

    %

    Показники динаміки

    t1

    t2



    tn

    t1

    t2



    tn

    Світ у цілому




























    Африка




























    Америка




























    Східна Азія




























    Європа




























    Близький Схід




























    Південна Азія





























    Питання для самоконтролю:

    1. У чому полягає необхідність управління маркетинговою

    2. діяльністю підприємств готельно-ресторанного господарства?

    3. У чому полягають основні функції готельного маркетингу?

    4. Охарактеризуйте особливості маркетингу готельних послуг.

    5. На вирішення яких завдань націлений готельний маркетинг?

    6. Назвіть основні групи цілей маркетингу.

    7. Охарактеризуйте етапи процесу маркетингового менеджменту.

    8. Назвіть і коротко охарактеризуйте основні концепції маркетингу.


    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта