Главная страница
Навигация по странице:

  • Індекс маси тіла

  • Для проведення розрахунків показник довжини тіла необхідно перевести в метри. Результат обчислень округлити до десятих.

  • Показник довжина тіла / зріст/ вік

  • Показник співвідношення маса тіла

  • Показник індекс у маси тіла для даного віку.

  • В нормі” графік фізичного розвитку дитини буде проходити паралельно медіані (лінія, яка позначена 0 на кожному графіку) та лініям стандартних відхилень.

  • Оцінка фізичного розвитку методом сигмальних відхилень

  • Рис. 1

  • Оцінка фізичного розвитку за шкалами регресії

  • Оцінка фізичного розвитку комплексним методом

  • Відповідає календарному віку

  • Випереджує календарний вік

  • Відстає від календарного віку

  • Гігієна методичка. Методичні розробки з гігєни та екології для студентів 6 курсу медичного факультету


    Скачать 10.53 Mb.
    НазваниеМетодичні розробки з гігєни та екології для студентів 6 курсу медичного факультету
    АнкорГігієна методичка.doc
    Дата22.04.2017
    Размер10.53 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаГігієна методичка.doc
    ТипДокументы
    #5132
    страница56 из 68
    1   ...   52   53   54   55   56   57   58   59   ...   68

    Оцінка фізичного розвитку дітей до 5 років методом “Норм зросту”


    На вихідному етапі проводяться вимірювання довжини/зросту, маси тіла та обводу голови дитини. Результати вимірювань заносяться до відповідних графіків. Це надає можливість побачити тенденцію фізичного розвитку дитини протягом періоду спостережень та виявити наявні проблеми фізичного розвитку. (Додаток 1-18).

    Лінія, позначена 0 на кожному графіку, є медіаною, що являє собою середнє значення. Інші лінії визначають стандартні відхилення, які вказують на ступінь віддаленості показника фізичного розвитку від стандарту.

    Лінії стандартних відхилень (СВ) на графіках фізичного розвитку дитини мають позитивне (1, 2, 3) або негативне (−1, −2, −3) значення.

    Для того, щоб нанести значення довжини тіла / зросту для певного віку, слід:

    1) На горизонтальній осі відкласти значення повних тижнів, місяців або років та місяців. Точки значення слід ставити на вертикальній лінії (а не між вертикальними лініями). Наприклад, якщо дитині 5,5 місяців, значення наносять на поділку 5 місяців (а не між 5 та 6 місяцями).

    2) На вертикальній осі відкласти значення довжини тіла / зросту. Точки значення слід ставити на або між горизонтальними лініями. Наприклад, якщо довжина тіла дитини становить 60,5 см, необхідно нанести значення в клітинку між горизонтальними лініями.

    3) Після нанесення точок за результатами двох або більше оглядів, необхідно з’єднати точки прямою лінією для того, щоб побудувати криву та побачити динаміку.

    4) Далі необхідно перевірити, чи правильно занесені точки до графіку, та, у разі необхідності, повторити антропометричні вимірювання. Наприклад, довжина тіла дитини не повинна бути меншою, ніж значення довжини тіла під час проведення попереднього огляду. У цьому випадку, одне з вимірювань було здійснений неправильно. Тому необхідно чітко провести корекцію та в подальшому суттєво дотримуватися методики проведення антропометрії.

    Графік співвідношення маси тіла до довжини тіла / зросту дозволяє виявити дітей з дуже низькою масою тіла та дітей з високим співвідношенням маси до довжини тіла/зросту, що може свідчити про ризик розвитку надмірної ваги або ожиріння.

    На цьому графіку на горизонтальній осі відкладаються значення довжина тіла/зросту дитини в сантиметрах, на вертикальній осі – маса в кілограмах.

    Індекс маси тіла (ІМТ), що визначається за формулою: значення маси тіла поділити на довжину тіла / зріст в квадраті (кг/м²), використовується для проведення скринінгу на наявність надмірної ваги та ожиріння. Для проведення розрахунків показник довжини тіла необхідно перевести в метри. Результат обчислень округлити до десятих.

    Як правило, графік ІМТ для дитини певного віку показує результати, подібні до результатів графіку співвідношення маси до довжини тіла /зросту дитини.

    На цьому графіку на горизонтальній осі відкладаються значення віку в повних тижнях, місяцях, або роках і місяцях. На вертикальній осі відкладається ІМТ.

    Інтерпретація показників фізичного розвитку залежить від того, де знаходиться показник фізичного розвитку на графіку.

    Якщо, показник знаходиться безпосередньо на лінії стандартного відхилення, вважається, що це значення попадає в категорію меншої важкості. Наприклад, якщо показник маси для даного віку знаходиться на лінії «−3», вважається, що дитина має недостатню вагу, проте не вкрай недостатню вагу.

    В таблиці 1 наведена інформація щодо визначення проблем фізичного розвитку з огляду на величину стандартного відхилення.

    Необхідно порівняти показники, нанесені на графіки фізичного розвитку дитини, із лініями стандартного відхилення, щоб визначити, де знаходиться показник фізичного розвитку по відношенню до ліній стандартного відхилення. Результати вимірювання, які потрапляють у зафарбовані клітинки, знаходяться в межах норми.

    Таблиця 1

    Інтерпретація стандартних відхилень показників фізичного розвитку

    Стандартне відхилення

    Показники фізичного розвитку

    Довжина тіла / зріст для даного віку

    Маса для даного віку

    Співвідношення маси до довжини тіла / зросту

    ІМТ для даного віку

    Вище 3

    Див. примітку 1

    Див.

    примітку 2

    Ожиріння

    Ожиріння

    Вище 2

    Норма

    Надмірна вага

    Надмірна вага

    Вище 1

    Норма

    Можливий ризик надмірної ваги (Див. примітку 3)

    Можливий ризик надмірної ваги (Див. примітку 3)

    0 (медіана)

    Норма

    Норма

    Норма

    Норма

    Нижче −1

    Норма

    Норма

    Норма

    Норма

    Нижче −2

    Затримка зросту

    (Див. примітку 4)

    Недостатня вага

    Виснажена

    Виснажена

    Нижче −3

    Надмірна затримка зросту

    (Див. примітку 4)

    Надмірно недостатня вага

    Дуже виснажена

    Дуже виснажена

    Примітка:

      1. Дитина, показники довжини тіла якої потрапляють в дану категорію, є дуже високою.

      Високий зріст рідко являє собою проблему, за винятком тих випадків, коли він вказує на наявність ендокринних розладів (наприклад, пухлина, що виробляє гормони зросту). Якщо виникає підозра на наявність ендокринних розладів, у дитини — її, слід направити на консультацію до спеціаліста (наприклад, якщо у дитини, надто високої для свого віку, а батьки нормального зросту).

      2. Дитина, чий показник маси для даного віку попадає в цю категорію, може мати проблеми з боку показників фізичного розвитку, але такі висновки краще робити на основі аналізу показників співвідношення маси до довжини тіла / зросту або ІМТ для даного віку.

      3. Показник, який знаходиться вище лінії 1 стандартного відхилення, означає вірогідний ризик. Висхідна динаміка у напрямку лінії 2 стандартного відхилення вказує на наявність ризику.

      4. Існує вірогідність того, що дитина з затримкою або сильною затримкою зросту матиме надмірну вагу.

    Для того, щоб обґрунтувати висновок щодо фізичного розвитку дитини необхідно оцінити всі графіки фізичного розвитку та результати спостереження за дитиною.

    Попередня таблиця демонструє проблеми, які можна виявити, розглянувши лише один показник фізичного розвитку. Тому надзвичайно важливо взяти до уваги усі графіки фізичного розвитку дитини разом. Розгляд усіх графіків фізичного розвитку дитини разом допомагає визначити характер наявних проблем фізичного розвитку. Також необхідно подивитися на динаміку показників впродовж періоду спостереження за дитиною.

    Наприклад, якщо дитина має недостатню масу тіла за графіком маси тіла для певного віку, слід також розглянути графік довжина тіла / зріст для цього віку та співвідношення маси до довжини / зросту тіла.

    • Показник довжина тіла / зріст/ вік визначає особливості приросту зросту дитини. Затримка фізичного розвитку (показник довжина тіла /зріст для даного віку нижче лінії “−2” може свідчити, що протягом тривалого періоду часу дитина отримувала поживні речовини в кількості, недостатній для забезпечення нормального зросту дитини та/або що дитина часто хворіла. Дитина з затримкою фізичного розвитку може мати нормальні показники співвідношення маси тіла до довжини тіла /зросту, проте мати низькі показники маси тіла для даного віку через невисокий зріст.

    • Показник співвідношення маса тіла/довжина тіла/зріст нижчий лінії “−2” стандартного відхилення може свідчити про значне недоїдання дитини та/або захворювання, яке спричинило різку втрату маси.

    • Показник індекс у маси тіла для даного віку. ІМТ, як правило, на відміну від маси та зросту окремо не зростає з віком, натомість ІМТ дитини різко зростає тоді коли дитина швидко набирає масу по відношенню до зросту протягом перших шести місяців життя. ІМТ знижується пізніше у віці до року і залишається стабільним від 2 до 5 років життя. Показник ІМТ для конкретного віку схожий з показником співвідношення маси до довжини тіла/зросту і використовується як скринінг на наявність надмірної маси тіла та ожиріння. В ході інтерпретації ступеня ризику дотримування надмірної ваги варто прийняти до уваги вагу батьків дитини. Якщо у дитини один з батьків страждає на ожиріння, це збільшує ризик дитини набрати надмірну масу. Дитина, в якої один з батьків страждає на ожиріння, має 40% ризику щодо розвитку надмірної ваги, тоді як у дитини, обоє батьків, якої страждають на ожиріння, ризик надмірної ваги зростає до 70%. Важливо розуміти, що надмірна маса та ожиріння можуть існувати паралельно із затримкою зросту.

    Для визначення динаміки фізичного розвитку дитини слід проаналізувати динаміку показників фізичного розвитку, які нанесені на графік за результатами декількох оглядів. Динаміка може вказувати на та сталий фізичний розвиток дитини, або на те, що дитина має ризик виникнення певних проблем, і її слід оглянути повторно.

    В нормі” графік фізичного розвитку дитини буде проходити паралельно медіані (лінія, яка позначена 0 на кожному графіку) та лініям стандартних відхилень. Більшість дітей розвивається “за графіком”, який проходить по лінії СВ або між ними та більш-менш паралельно медіані, причому графік може проходити під або над медіаною. Під час інтерпретації графіків фізичного розвитку дитини слід пам’ятати про наступні ситуації, які можуть вказувати на проблему або наявність ризику:

    • Крива фізичного розвитку дитини перетинає лінію стандартного відхилення

    • У графіку фізичного розвитку дитини спостерігається різкий підйом або різке зниження.

    • Відсутність позитивної динаміки графіку фізичного розвитку дитини (маса або зріст дитини не збільшується).

    Оцінка вищезазначених випадків залежить від того, коли почалися зміни у динаміці кривих фізичного розвитку дитини та який їх напрямок. Наприклад, якщо дитина хворіла та втратила масу, швидкий приріст маси (демонструється різким підйомом на графіку) може бути позитивною ознакою того, що дитина “наздогнала в розвитку”.

    В ході інтерпретації динаміки графіків фізичного розвитку дитини важливо проаналізувати ситуацію в цілому.

    Відхилення у фізичному розвитку потребують проведення консультацій лікарів-спеціалістів та повинні враховуватись під час встановлення клінічного діагнозу. В будь-якому випадку оцінка та інтерпретація показників фізичного розвитку дитини обов’язково має здійснюватися в динаміці часу.
    Оцінка фізичного розвитку методом сигмальних відхилень

    Метод сигмальних відхилень з графічним зображенням профілю фізичного розвитку передбачає порівняння кожної індивідуальної ознаки з середньозваженою арифметичною величиною для цієї ознаки при певному віці, що дозволяє визначити її фактичне відхилення від нормативних значень.

    Далі шляхом ділення фактичного відхилення на величину середнього квадратичного відхилення знаходять сигмальне відхилення, що і надає інформацію про те, на яку величину сигм у більшу або меншу сторону відрізняються показники досліджуваної дитини від середніх показників, властивих певному віковостатевому періодові.

    Відхилення у межах від –1 до +1 вважають середнім розвитком досліджуваної ознаки, від –1,1 до –2 – розвитком нижче середнього, від –2,1 та нижче – низьким, від +1,1 до +2 вище середнього, від +2,1 та вище – високим.

    Для побудови профілю фізичного розвитку на однаковій відстані одна від одної проводять горизонтальні лінії, кількість яких зумовлюється числом ознак, що підлягають оцінці, і на кожній з них відкладають значення отриманих відхилень, котрі з’єднують прямими лініями (рис. 1).
    3 2 1 М +1 +2 +3

    Довжина тіла



















    Маса тіла



















    Обвід грудної клітки




















    Рис. 1. Профіль фізичного розвитку

    Метод сигмальних відхилень дозволяє визначити ступінь розвитку кожної окремої ознаки фізичного розвитку та його пропорційність, відомості про яку надає саме профіль. Якщо величини відхилень укладаються в одну сигму – розвиток вважається пропорційним, якщо не укладаються – непропорційним.

    Висновок щодо фізичного розвитку дитини у випадку використання методу сигмальних відхилень повинен мати такий вигляд: “Фізичний розвиток Кравченко П., 11 років, за довжиною тіла середній (вище середнього, високий, нижче середнього, низький), за масою тіла середній (вище середнього, високий, нижче середнього, низький), за обводом грудної клітки середній (вище середнього, високий, нижче середнього, низький), пропорційний (непропорційний)”.

    Основним недоліком методу сигмальних відхилень є те, що величини показників оцінюються окремо без урахування ступеня їх взаємозв’язку. Разом з тим кожному росту людини мають відповідати певні величини маси тіла і обводу грудної клітки, тобто фізичний розвиток має бути гармонійним. Цей недолік усувається у разі використання методу оцінки фізичного розвитку за шкалами регресії, а також комплексного і центильного методів.
    Оцінка фізичного розвитку за шкалами регресії

    Використання методу оцінки фізичного розвитку за шкалами регресії дозволяє подолати головний недолік методики сигмальних відхилень, а саме відокремлений характер оцінки кожної соматометричної ознаки. Оціночні таблиці у цьому випадку ураховують кореляційну залежність між ростом, масою тіла та обводом грудної клітки і, отже, дозволяють одержати більш ґрунтовну оцінку ступеня фізичного розвитку за сукупністю взаємопов’язаних ознак.

    Перший етап проведення оцінки фізичного розвитку за оціночними таблицями шкал регресії спрямований на пошук групи (розвиток середній, нижче середнього, вище середнього, низький, високий), до якої слід віднести довжину тіла дитини.

    Далі знаходять показники маси тіла та обводу грудної клітки, що повинні відповідати фактичному ростові та порівнюють з ними фактичні показники досліджуваних ознак. Для цього від величини фактичного розвитку ознаки віднімають його стандартне значення та ділять на сигму регресії (R) для кожної досліджуваної ознаки.

    Фізичний розвиток вважається:

    • гармонійним, якщо індивідуальні показники маси тіла та обводу грудної клітки, що визначені, перебувають у межах М±1R;

    • дисгармонійним, якщо індивідуальні показники показники маси тіла та обводу грудної клітки, що визначені, перебувають у межах від М1,1R до М2R або від М+1,1R до М+2R за рахунок підвищеного жировідкладання;

    • різко дисгармонійним, якщо індивідуальні показники показники маси тіла та обводу грудної клітки, що визначені, перебувають у межах від М2,1R і нижче або від М+2,1R і вище за рахунок підвищеного жировідкладання.

    Висновок щодо фізичного розвитку дитини у випадку використання методу його оцінки за шкалами регресії повинен мати такий вигляд: “Фізичний розвиток Петренко І., 10 років, за довжиною тіла середній (вище середнього, високий, нижче середнього, низький), за масою тіла, обводом грудної клітки гармонійний (дисгармонійний, різко дисгармонійний).

    Крім того, проведене дослідження дозволяє віднести дитину до однієї з 4 основних груп фізичного розвитку: нормальний фізичний розвиток – маса тіла у межах від М–1R до М+2R; дефіцит маси тіла – маса тіла менша ніж М–1,1R; надлишок маси тіла – маса тіла більша ніж М+2,1R; низький ріст – довжина тіла менша ніж М–2.
    Оцінка фізичного розвитку комплексним методом

    Комплексний метод оцінки фізичного розвитку дозволяє урахувати як особливості морфофункціонального стану організму, так і встановити відповідність рівня його біологічного розвитку календарному вікові (табл. 2).

    Таблиця 2

    Критерії оцінки фізичного розвитку дітей і підлітків (у разі використання комплексного методу)


    Рівень

    біологічного розвитку

    Схема залежності біологічного розвитку та морфо-функціонального

    стану

    Морфо-функціональний стан

    Маса тіла, обвід грудної клітини (М±R)

    Функціональні показники

    Відповідає календарному віку






    Гармонійний


    М±R

    М

    і вище


    Випереджує календарний вік




    Дисгармонійний

    М–1,1R...М–2R

    за рахунок дефіциту маси

    М+1,1R...М+2R

    за рахунок надлишкового

    жировідкладання

    М–1,1...

    М–2

    Відстає від календарного віку




    Різко дисгармонійний

    М–2,1R і нижче

    за рахунок дефіциту маси

    М±2,1R і вище

    за рахунок надлишкового

    жировідкладання

    М–2,1

    і нижче


    Спочатку за даними довжини тіла та її щорічного збільшення, числа постійних зубів, ступеня розвитку вторинних ознак статевого дозрівання, терміну осифікації кісток кисті визначають біологічний вік дитини та порівнюють його з календарним. У залежності від значень отриманих показників він може відповідати календарному вікові, випереджувати його або відставати від нього.

    Наступний етап комплексного методу пов’язаний з оцінкою морфофункціонального стану організму із застосуванням шкал регресії та віково-статевих стандартів розвитку функціональних показників. Фізичний розвиток вважається:

    • гармонійним, якщо величини маси тіла і обводу грудної клітки, що визначені, перебувають у межах М±1R або від М±1,1R та функціональні показники характеризуються відхиленнями від –1 і вище;

    • дисгармонійним, якщо величини маси тіла і обводу грудної клітки, що визначені, перебувають у межах від М1,1R до М2R або від М+1,1R до М+2R за рахунок дефіциту маси або підвищеного жировідкладання та функціональні показники знаходяться у межах від –1,1 до –2;

    • різко дисгармонійним, якщо величини маси тіла і обводу грудної клітки, що визначені, перебувають у межах від М2,1R і нижче або від М+2,1Rі вище за рахунок дефіциту маси або підвищеного жировідкладання та функціональні показники характеризуються відхиленнями від –2,1 і нижче.

    Висновок щодо фізичного розвитку дитини у випадку використання комплексного методу повинен мати такий вигляд: “Фізичний розвиток Кравченко П., 11 років, середній (вище середнього, високий, нижче середнього, низький), гармонійний (дисгармонійний, різко дисгармонійний), біологічний вік відповідає календарному вікові (випереджає календарний вік, відстає від календарного віку)”.

    Отже, під час використання комплексного методу оцінки фізичного розвитку рівень біологічного розвитку визначається на підставі встановлення ступеня відповідності його основних ознак віково-статевим стандартам (табл. 3 та 4).

    Таблиця 3
    1   ...   52   53   54   55   56   57   58   59   ...   68


    написать администратору сайта