Главная страница
Навигация по странице:

  • ЦІЛІ НАВЧАННЯ Загальна ціль

  • Конкретні цілі Вміти

  • ЗМІСТ НАВЧАННЯ Основні теоретичні питання

  • Граф логічної структури Джерела інформації Обовязкова література

  • ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЇ (ООД) Інструкція з виконання лабораторних дослідів Хімічні властивості спиртів, аміноспиртів та етерів

  • Опит 46.

  • Еталони відповідей

  • Методичні вказівки для студентів 2 курсу фармацевтичного факультету


    Скачать 2.54 Mb.
    НазваниеМетодичні вказівки для студентів 2 курсу фармацевтичного факультету
    АнкорOrg_him_2cO.doc
    Дата09.02.2017
    Размер2.54 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаOrg_him_2cO.doc
    ТипМетодичні вказівки
    #2488
    страница14 из 23
    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   23

    Заняття №12




    CПИРТИ. АМІНОСПИРТИ. ЕТЕРИ



    АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

    Спирти та ефіри відносяться до класу гідроксильних похідних вуглеводнів, в яких один або декілька атомів водню заміщені на гідроксильну групу. Аміноспирти крім гідроксильної групи у своєму складі мають аміногрупу.

    Вивчення способів добування та хімічних властивостей гідроксильних похідних вуглеводнів дозволяє детально розглянути на конкретних прикладах механізми реакцій нуклеофільного заміщення, елімінування, окислення.

    Спирти та ефіри широко використовуються в органічному синтезі як вихідні сполуки, а також у ролі розчинників. Найважливішим представником одноатомних спиртів є етанол, який використовується в медицині та фармації для виготовлення настоянок, екстрактів, розчинів, як знезаражуючий засіб, для консервації різних анатомічних препаратів. Гліцерин відноситься до двоатомних спиртів і застосовується як основа для мазей та паст, добавка до мил, його нітропохідне - нітрогліцерин справляє судинно - розширюючу дію та застосовується в медицині при стенокардії. Діетиловий ефір знайшов застосування у медицині як препарат для загального наркозу. Представник аміноспиртів – холін – необхідний для життєдіяльності людини та тварин. Нестача холіну може викликати жирове переродження печінки та її цироз. Він відноситься до вітамінів групи В, бере участь у транспорті жирів і метаболізмі білків та вуглеводів.

    Таким чином, тема спиртів, ефірів сприяє подальшому вивченню та розумінню біохімічних процесів у нашому організмі.
    ЦІЛІ НАВЧАННЯ

    Загальна ціль: Вміти інтерпретувати властивості спиртів, ефірів та їх похідних, для застосування у фармацевтичних і токсикологічних дослідженнях.

    Конкретні цілі

    Вміти:

    1. Інтерпретувати електронну будову спиртів, аміноспиртів, ефірів;

    2. Вибирати способи добування спиртів, аміноспиртів, ефірів;

    3. Визначати хімічні властивості спиртів, аміноспиртів, ефірів;

    4. Проводити хімічні реакції добування, ідентифікації та інші реакції, властиві спиртам, аміноспиртам, ефірам.


    ЗМІСТ НАВЧАННЯ

    Основні теоретичні питання:

    1. Класифікація, ізомерія і номенклатура спиртів, аміноспиртів, ефірів та їх похідних.

    2. Способи добування спиртів, аміноспиртів, ефірів.

    3. Кислотно-основні властивості спиртів. Міжмолекулярна асоціація спиртів.

    4. Фізичні і хімічні властивості одно- та багатоатомних спиртів:

    - утворення алкоголятів;

    - утворення простих і складних ефірів;

    - внутрішньомолекулярна та міжмолекулярна дегідратація;

    - заміщення гидроксигруп;

    - окислення.

    5. Хімічні властивості аміноспиртів.

    6. Хімічні властивості ефірів.

    7. Ідентифікація спиртів, аміноспиртів, ефірів.

    8. Окремі представники, застосування.


    Граф логічної структури


    Джерела інформації

    Обов'язкова література:

    1. Органічна хімія. Підручник для вищих фармацевтичних закладів освіти. У 3 кн. / В.П. Черних, Б.С.Зіменковський, І.С. Гріценко,- Харків; Основа, 1997.- Кн. 2,-с. 241-275, 301-305.

    2. Черних В.П.. Лекции по органической химии. – Харьков. – 2005. – С. 201-223

    3. Общий практикум по органической химии / В.П. Черних и др.- Харків: Изд-во НФАУ; Золотые страницы, - С. 2002.-С.238-251, 261-271.

    4. Сборник тестов по органической химии/ Под ред. В.П.Черных. – Харків 2005.С. 171-189.

    5. Лекції з органічної хімії за темою: «Спирти. Аміноспирти. Феноли».

    Додаткова література:

    1. Моррисон Р., Бойд Р. Органическая химия. Пер с англ. - М.: Мир, 1974. - 412 с.

    2. Черных В.П., Руководство к лабораторным и семинарским занятиям по органической химии. - Харьков: Основа. - 1989. – 332с.

    3. Степаненко Б.Н. Курс органической химии. В 2-х ч. - М.: Высшая школа, 1981.

    4. Некрасов В.В. Руководство к малому практикуму по органической химии. - М.: Химия, 1975. - 327 с.

    5. Васильева Н.В., Куплетская Н.Б., Смолина Т.А. Практические работы по органической химии. - М.: Просвещение, 1978. - 303 с.



    ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЇ (ООД)

    Інструкція з виконання лабораторних дослідів

    Хімічні властивості спиртів, аміноспиртів та етерів

    Принцип методу: особливості хімічних властивостей спиртів, аміноспиртів та етерів витікають з особливостей будови, тобто наявності атому оксигену. Для сполук цього класу легко протікають реакції окислення, більшість з яких може бути використана для ідентифікації цих сполук. Відмінність властивостей в межах одного класу залежить від кількості гідроксигруп, а такод від будови вуглецевого скелету.

    Ціль: за допомогою характерних реакцій практично довести хімічні властивості представників класів спиртів, аміноспиртів та етерів .

    Обладнання та реактиви: штатив з пробирками, склянки 25 мл, пальник, універсальний індикаторний папір, мірний циліндр, трубка 75 і діаметром 1,5 см, запаяна з одного цінця, штатив, склограф, конц. H2SO4, 10 %-ний р-н H2SO4, 10%-ний р-н NaOH, NaOH сух., 10 %-ний р-н K2Cr2O7, 5 %-ний р-н KMnO4, 3 %-ний р-н CuSO4, безводний натрію ацетат, етанол, ізопропиловий спирт, трет-бутиловий спирт, реактив Лукаса (еквімолекулярні кількості цинку хло­риду і концентрованої хлороводородной кислоти), розчин фуксин­серністої кислоти, розчин йоду в калію йодиді, діетиловий ефір, сірковуглець, калію гід­росульфіт безводний, гліцерин.

    Методика виконання:

    Опит 38. Зміна об'єму спирту при змішуванні з водою (контракція)

    У скляну трубку завдовжки 75 і діаметром 1,5 см, запаяну з одного кінця і закріплену в штативі, наливають 48 мл води і обережно по стінці трубки додають 52 мл спирту-ректифі­кату (спирт утворює шар над водою).

    Верхній рівень розчину відмічають гумовим кільцем або склографом. Закривають верхній отвір трубки пробкою, енергійно збовтують вміст і знову відмічають верхній рівень розчину. Відчувається розігрівання водно-спиртової суміші і відмічають зменшення сумарного об'єму розчину приблизно до 96 мл

    Опит 42. Реакція спиртів з цинку хлоридом в хлоридній кислоті (проба Лукаса)

    У три пробірки окремо поміщають по 3-4 краплі етилового, ізопропилового і трет-бутилового спирту, додають по 6 крапель реактиву Лукаса (еквімолекулярні кількості цинку хло­риду і концентрованої хлороводородной кислоти). Вміст пробірок збовтують і спостерігають за змінами, що проходять в пробірках впродовж 5 хв.

    Первинні, вторинні і третинні спирти, що містять менше 6 атомів вуглецю, з різними швидкостями утворюють з ре­активом Лукаса хлоралкани. Цю особливість використовують для ідентифікації спиртів. Третинні спирти реагують майже відразу ж з виділенням шару хлоралкану, що не змішується з водою. Вто­ринні спирти – повільніше, приблизно через 5 хв, з ви­діленням крапель хлоралкану і помутнінням розчину. Первинні спирти, за винятком алілового і бензилового спиртів, не взаємодіють з реактивом Лукаса.

    Третинні і вторинні спирти можна розрізнити пробою з концентрованою хлоридною кислотою без присутності цинку хлориду. У цих умовах третинні спирти реагують протягом 3-5 хв, вторинні – не реагують.

    Опит 43. Отримання складного ефіру

    У суху пробірку поміщають на висоту близько 2 мм безводний натрію ацетат, 3 краплі етанолу і 2 краплі концентрованої сульфатної кислоти. Вміст пробірки обережно нагрівають в полум’ї пальника. Відчувають характерний приємний освіжаючий за­пах етилового ефіру оцтової кислоти.

    Ця реакція використовується для ідентифікації спиртів і карбонових кислот.

    Опит 46. Окислення спиртів

    А. Окислення етанолу хромовою сумішшю в кислому середовищі. У пробір­ку поміщають 2 краплі етанолу, 1 краплю 10 %-ного розчину сульфатної кислоти і 2 краплі 5 %-ного розчину калію дихромату. Вміст пробірки нагрівають в полум'ї пальника і через декілька секунд спостерігають перехід помаранчевого забарвлення розчину в синьо-зелений, що обумовлено зміною ступеню окислення хрому.

    Відчувають характерний запах оцтового альдегіду, що нагадує запах антонівських яблук. Ця реакція може бути використана для відкриття етилового спирту.

    За допомогою піпетки відбирають 1 краплю отриманого розчину і додають в пробірку, що містить 3 краплі розчину фуксин­серністої кислоти. Спостерігають появу рожево-фіолетового забарвлення розчину, що підтверджує утворення оцтового альдеги­ду (див. опит 74).

    Б. Окислення етанолу калію перманганатом. У пробірку поміщають 2 краплі етанолу, 2 краплі 5 %-ного розчину калію перманганату і 3 краплі 10 %-ного розчину сульфатної кислоти. Спостерігають знебарвлення рожево-фіолетового забарвлення розчину і вже при слабкому нагріванні відчувають запах оцтового альдегіду, що нагадує запах антонівських яблук :

    За допомогою піпетки відбирають 1 краплю отриманого розчину і додають в пробірку, що містить 3 краплі розчину фуксинсерністої кислоти. Спостерігають появу рожево-фіолетового забарвлення розчину, що підтверджує утворення оцтового альде­гіду (див. опит 74).

    Опит 47. Утворення йодоформу із спирту (йодоформна проба)

    У пробірку поміщають 3 краплі ізопропилового спирту, 3 краплі розчину йоду в калію йодиді і 1-2 краплі 10 %-ного розчину натрію гідроксиду (до знебарвлення розчину).

    Вміст пробірки нагрівають в полум'ї пальника і спостерігають помутніння або появу осаду свлабо-жовтого кольору з характерним запахом йодоформу.

    Опит 48. Взаємодія багатоатомних спиртів з купруму (II) гидроксидом

    У пробірку поміщають 6 крапель 3 %-ного розчину купруму (II) сульфату і 6 крапель 10 %-ного розчину натрію гідроксиду. Вміст пробірки збовтують і спостерігають виділення осаду блакитного кольору – міді (II) гідроксиду.

    Частину осаду переносять в пробірку, що містить 1-2 краплі гліцерину. Спостерігають розчинення осаду і появу синього забарвлення розчину, обумовленого утворенням купруму (II) гліцерату. Обидві пробірки нагрівають в полум'ї пальники до кипіння. У пробірці з купруму (II) гліцератом видимих змін не відбувається, на відміну від пробірки з купруму (II) гідроксидом. При на­гріванні купруму (II) гідроксид розкладається з утворенням осаду чорного кольору – купруму (II) оксиду :

    Ця реакція є якісною реакцією на багатоатом­ні спирти, що містять у своїй структурі -глікольний фраг­мент. Вони утворюють з купруму (II) гідроксидом в лужному середовищі хелатний комплекс інтенсивно-синього кольору, що не розкладається при кип'ятінні.

    Опит 49. Ксантогенова проба

    У пробірку поміщають 1 краплю етилового спирту (ректифика­ту) і 1 мл діетилового ефіру. Вміст пробірки перемішують, додають 1 краплю сірковуглецю і декілька крупинок на­трію гідроксиду. Реакційну суміш злегка підігрівають на водяній лазні, а потім додають 1 краплю 2 %-ного розчину купруму (II) сульфату. Спостерігають появу коричневого осаду купруму (I) этилксантогената :

    Ксантогенова проба є найбільш чутливою реак­цією на первинні і вторинні спирти.

    Опит 50. Утворення акролеїну з гліцерину

    У суху пробірку поміщають декілька кристалів калію гід­росульфіту безводного і 2-3 краплі гліцерину. Вміст про­бірки нагрівають в полум'ї пальника і спостерігають появу па­рів акролеїну, які відчувають по їдкому характерному запаху.

    При внесенні в пробірку смужки фільтрувального паперу, змоченою фуксинсерністою кислотою, спостерігають появу рожево-фіолетового забарвлення, що підтверджує утворення акролеїну (див. опит 74).

    Опит 67. Міжмолекулярна дегідратація

    У суху пробірку поміщають 2 краплі етанолу і 2 краплі кон­центрованої сульфатної кислоти. Суміш обережно нагрівають в полум'ї пальника до початку кипіння. Видаливши від полум'я пальника пробірку, в реакційну суміш додають ще 2 краплі етанолу. Відчувають характерний запах діетилового ефіру.

    Міжмолекулярна дегідратація спиртів здійснюється при нагріванні спиртів у присутності каталітичних кількостей мі­неральної кислоти при температурі 140-160 °С.

    Хід роботи:

    1. Підготуйте робоче місце.

    2. Виконайте опити згідно методики.

    3. Запишіть рівняння реакцій, що відбуваються.

    4. Зробіть висновок щодо досягнення цілі дослідження.

    5. Приберіть за собою робоче місце.


    завдання для перевірки досягнення конкретних цілей навчання

    Тест 1

    Спиртами називаються сполуки, що мають у своєму складі одну або декілька гідроксильних груп. Виберіть правильну хімічну назва для цієї сполуки:

    СН3 СНСНССН2СН3

    ОН СН3

    1. 3-метилгексен-3-ол-4

    2. 1-метил-1-етилбутен-1-ол-3

    3. 4- метилгексен-3-ол-2

    4. 4-метил-4-етилбутен-3-ол-2

    5. 4-метилгексен-4-ол-3

    Тест 2

    За розміщенням гідроксильної групи у вуглецевому ланцюзі спирти класифікують на первинні, вторинні і третинні. Який з наведених спиртів є вторинним?



    А.

    (СН3)3С-ОН

    В.

    СН3-СН2-ОН

    С.

    С6Н5СН2-ОН


    D.



    Е.

    СН2=СН-СН2-ОН







    Тест 3

    Найбільш розповсюджений метод одержання спиртів – це відновлення карбонільних сполук. Відновленням якої сполуки можна одержати пропанол-2?


    А.



    В.



    С.

    СН2=СН-СН2-ОН

    D.



    Е.










    Тест 4

    Кислотні властивості спиртів зумовлені рухливістю атома водню гідроксильної групи. Розташуйте в ряд за зменшенням кислотних властивостей етанол, етиленгліколь, гліцерин:

    1. Етанол > етиленгліколь > гліцерин;

    2. Етиленгліколь > етанол > гліцерин;

    3. Гліцерин > етиленгліколь > етанол;

    4. Етанол > гліцерин > етиленгліколь;

    5. Етиленгліколь > гліцерин > етанол.


    Тест 5

    Чим зумовлена контракція спирту?

    1. Утворенням міжмолекулярних водневих зв'язків;

    2. Кислотними властивостями спиртів.

    3. Негативним індуктивним ефектом гідроксильної групи;

    4. Позитивним індуктивним ефектом вуглеводневого радикала;

    5. Наявністю на атомі кисню неподіленої пари електронів.


    Тест 6

    При тривалому стоянні па повітрі прості ефіри утворюють вибухонебезпечні гідро пероксиди і пероксиди. За механізмом це є реакція:

    1. Відновлення;

    2. Нуклеофільного заміщення ;

    3. Окислення;

    4. Нуклеофільного приєднання;

    5. Електрофільного заміщення.


    Тест 7

    Виберіть реакцію, за допомогою якої можна розрізнити первинні, вторинні і третинні спирти:

    1. иодоформна проба ( I2 + NaOH);

    2. проба Лукаса (ZnCl2 + HCl конц.)

    3. реакція етерифікації (R-COOH; H+);

    4. ксантогенова проба (CS2 + NaOH).


    Тест 8

    До лабораторії надійшли етиловий та метиловий спирти. За допомогою якої реакції їх можна розрізнити

    1. проба Лукаса (ZnCl2 + HCl конц.);

    2. утворення хелатного комплексу з гідроксидом купруму;

    3. окисленння (CrO3, H2SO4);

    4. взаємодія з галогенангидридами неорганічних кислот.

    5. йодоформна проба (I2 + NaOH);


    Тест 9

    У фармацевтичній промисловості гліцерин застосовується для одержання судинно-розширюючого препарату – нітрогліцерину. За допомогою якої реакції можна ідентифікувати гліцерин?

    1. Реакція окислення з йодною кислотою;

    2. Реакція дегідратації з утворенням акролеїну;

    3. Окислення хромовим ангідридом у водному розчині сірчаної кислоти;

    4. Йодоформна проба;

    5. Реакція відновлення.


    Еталони відповідей:

    1.C, 2.D, 3.B, 4.C, 5.A, 6.C, 7.B, 8.E, 9.B.
    КОРОТКІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

    На занятті перевіряється підготовленість студентів до проведення практичного заняття, проводиться інструктаж з техніки безпеки при роботі з хімічними реактивами. Перевіряється виконання домашнього завдання, та під керівництвом викладача виконуються завдання для самостійної роботи. Потім студенти приступають до виконання лабораторної роботи, використовуючи при цьому інструкцію робочого журналу .

    Після виконання лабораторної роботи необхідно оформити протокол, зробити висновки до роботи, що перевіряє і контролює викладач. Проводиться підсумковий тестовий контроль по темі, підводяться підсумки роботи.

    .

    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   23


    написать администратору сайта