Главная страница
Навигация по странице:

  • РУСНЯК Вікторія Анатоліївна УДК 614.2.001.73:001.8(477) ДИСЕРТАЦІЯ

  • Наукова новизна одержаних результатів

  • СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

  • Міністерство охорони здоровя україни ду Український інститут стратегічних досліджень моз україни Харківський національний медичний університет моз україни


    Скачать 0.76 Mb.
    НазваниеМіністерство охорони здоровя україни ду Український інститут стратегічних досліджень моз україни Харківський національний медичний університет моз україни
    Дата14.02.2018
    Размер0.76 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаrusniak_diser.docx
    ТипДокументы
    #36502
    страница1 из 22
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


    МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

    ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України»
    Харківський національний медичний університет МОЗ України




    Кваліфікаційна наукова

    праця на правах рукопису

    РУСНЯК Вікторія Анатоліївна

    УДК 614.2.001.73:001.8(477)


    ДИСЕРТАЦІЯ

    МЕДИКО-СОЦІАЛЬНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ МОДЕЛІ НАУКОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕФОРМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ

    14.02.03- соціальна медицина

    Подається на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук

    Дисертація містить результати власних досліджень. Використання ідей, результатів і текстів інших авторів мають посилання на відповідне джерело ___________________________ В.А.Русняк
    Науковий керівник

    Слабкий Геннадій Олексійович, доктор медичних наук, професор

    Київ–2017
    Русняк В.А. Медико-соціальне обгрунтування функціонально-організаційної моделі наукового забезпечення реформи охорони здоров’я в Україні. - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.

    Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 «Соціальна медицина».

    Дисертація виконана в ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України», Київ, 2017.

    Дисертація захищається в Харківському національному медичному університеті, Харків, 2017.

    Дисертація присвячена рішенню важливої науково-практичної задачі охорони здоров’я – науковому обґрунтуванню функціонально-організаційної моделі наукового забезпечення реформи охорони здоров’я в Україні.

    Мета роботи полягала в обґрунтуванні та розробці функціонально-організаційної моделі наукового забезпечення реформи охорони здоров’я в Україні.

    Завдання дослідження були комплексними та скерованими на досягнення поставленої мети. Вони базувалися на системному підході і їх виконання забезпечило досягти мети дослідження. Обсяги дослідження були обрахованими і забезпечили отримання репрезентативних результатів.

    Досягнення мети дослідження потребувало розробки спеціальної програми, яка передбачала його реалізацію у сім організаційних етапів з використанням адекватних методів, на кожному з яких виконувались взаємопов’язані завдання, що дало можливість забезпечити системний підхід в проведенні дослідження та отримати репрезентативні результати для оцінки об’єкту дослідження.

    Реалізація завдань першого та другого організаційних етапів дозволили виявити проблемні питання в науковому забезпеченні реформування системи охорони здоров’я в Україні проаналізувати світовий та вітчизняний досвід з даного питання і вибрати напрямок дослідження з розробкою його дизайну.

    При цьому було використано біблеосемантичний метод та системний підхід. Метою третього етапу дослідження стало вивчення та проведення аналізу проведення реформи охорони здоров’я за період 2011-2015 роки: заходів, результатів, ризиків, недоліків та їх причин. Інформаційною базою дослідження на цьому етапі стали статистичні звіти регіонів, які підлягали дослідженню за період 2012-2014 рр. Всього опрацьовано 18 форм статистичної галузевої звітності. Крім того під час проведення реформування системи охорони здоров’я в названих регіонах використано дані моніторингової оцінки проведення реформи охорони здоров’я, який проводить ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України». Всього опрацьовано 12 форм моніторингової оцінки проведення реформи охорони здоров’я в пілотних регіонах України. Метою четвертого організаційного етапу з використанням методу SWOT-аналізу було вивчення та проведення комплексного аналізу законодавчої бази України з питань проведення реформи в пілотних регіонах: Вінницькій, Донецькій, Дніпропетровській областях та м. Києві. Інформаційною базою, на даному етапі дослідження, стали Закони України, Укази Президента України, урядові акти, накази МОЗ України за період 2012-2015 рр. Всього проаналізовано 1245 законодавчих та нормативно-правових актів. Під час виконання п’ятого організаційного етапубуло проведено дослідження наукового кадрового потенціалу, стану планування та результатів виконання НДР. Під час виконання даного етапу дослідження було проаналізовано 26 звітів кафедр соціальної медицини та організації охорони здоров’я ВНЗ з питань кадрового забезпечення та наукової роботи в тому числі з наукового забезпечення реформи охорони здоров’я на національному та регіональному рівнях. . Також були вивчені та проаналізовані щорічні накази МОЗ України в кількості 6 одиниць з питань затвердження тем НДР в системі МОЗ України, які виконуються на замовлення МОЗ України за державний кошт. Також проаналізовано 158 звітів ВНЗ та НДІ за результатами виконання НДР. Метою шостого організаційного етапу стало вивчення питання щодо стану наукових комунікацій в системі охорони здоров’я України. Інформаційною базою дослідження стали 12 реєстрів «Укрпатентінформу» та 1134 анкет соціологічного опитування організаторів охорони здоров’я, 24 наукових працівників НДУ та 43 викладачів ВМНЗ III-IY рівнів акредитації. На сьомому заключному етапі базуючись на отриманих в ході дослідження результатах розроблено модель наукового забезпечення реформи ОЗ та проведена її оцінка. Для розробки моделі наукового забезпечення реформи ОЗ та її складових використано методи описового та концептуального моделювання, структурно-логічного аналіз. Базою дослідження був системний підхід.

    В ході дослідження встановлено недостатній рівень наукового кадрового потенціалу за спеціальністю «соціальна медицина» ВМНЗ та УІСД. Із загальної чисельності затверджених МОЗ України тем НДР частка наукових тем з питань наукового забезпечення реформи системи охорони здоров’я щорічно складає не більше 5%, що говорить про незацікавленість МОЗ України в науковому забезпечені реформування системи охорони здоров’я України. Аналіз результатів виконання НДР на замовлення МОЗ України вказує на їх фрагментарність, в більшості випадків несвоєчасність, що унеможливлює наукове забезпечення комплексних заходів реформування системи охорони здоров’я.

    Експертним шляхом встановлено низький рівень забезпеченості системи охорони здоров’я України засобами наукової комунікації з реформування системи охорони здоров’я: 25,2% галузевими нововведеннями, 18,8% інформаційними листами про галузеві нововведення, 20,8% методичними рекомендаціями (від їх загальної кількості з організації та управління охороною здоров’я), щорічно проводяться поодинокі наукові форуми з соціальної медицини та організації охорони здоров’я за проблемами реформування сфери охорони здоров’я. За допомогою соціологічного дослідження виявлено недостатній рівень доступу організаторів охорони здоров’я регіонального рівня (80,7±2,0%-10,4±1,5%) та низький рівень інформування керівників закладів охорони здоров’я первинного (13,6±1,7% - 3,3±0,9%) та вторинного (72,5±2,2% - 1,1±0,5%) рівнів надання медичної допомоги і викладачів кафедр соціальної медицини та організації охорони здоров’я ВМНЗ III-IY рівнів акредитації (81,5±1,9%-37,5±2,4%,) та наукових працівників НДУ (62,5±2,4%- 16,7±1,9%,) до наукових здобутків щодо реформування охорони здоров’я України .

    Дисертантом запропоновано модель методичних підходів до наукових комунікацій з реформування охорони здоров’я по забезпеченню управлінців всіх рівнів та організаторів охорони здоров’я науковими розробками з реформування охорони здоров’я. Структурну основу моделі наукових комунікацій складають наявні ресурси діючої системи охорони здоров’я. Її впровадження не вимагає значних додаткових фінансових ресурсів. Стратегічним напрямком моделінаукової комунікації з реформування системи охорони здоров’я є забезпечення на всіх рівнях управління осіб, що приймають рішення з питань охорони здоров’я та управлінців, організаторів охорони здоров’я та медичних працівників і працівників ЗМІ комплексною, об’єктивною інформацією про вітчизняні та іноземні наукові розробки з питань розвитку охорони здоров’я. Тактичним напрямком моделі є регулярне інформування всіх цільових груп задіяних в реформуванні сфери охорони здоров’я про результати наукових розробок (досліджень) з питань найкращих організаційних практик організації медичної допомоги населенню.

    За результатами наукового дослідження обгрунтована та розроблена функціонально-організаційна модель наукового забезпечення реформи охорони здоров’я на галузевому та центральному рівнях. Стратегічним напрямком моделі є наукове забезпечення процесу прийняття управлінських рішень, на всіх рівнях управління, з реформування системи медичної допомоги населенню України. Тактичним напрямком моделі є удосконалення процесу планування НДР з максимальним залученням до їх виконання науковців та організаторів охорони здоров’я та проведення їх комплексування з широким професійним обговоренням отриманих результатів та їх правовою експертизою. Особливістю даної моделіє те, що на всіх етапах планування науково-дослідних робіт, їх виконання, представлення результатів та їх використання максимально використовується науковий потенціал системи за спеціальністю «соціальна медицина» та організаторів охорони здоров’я схильних до наукових досліджень в тому числі опонентів до реформи системи медичної допомоги населенню з комплексуванням як в рамках установ соціальної медицини так і з іншими спеціальностями, що підвищує науково-методичний рівень та результативність їх виконання. Розроблені умови впровадження запропонованої моделі.

    З метою визначення прийнятності запропонованої функціонально-організаційної моделі наукового забезпечення реформи охорони здоров’я в Україні була проведена експертна оцінка системи з залученням 25 експертів.

    Наукова новизна одержаних результатівполягає в тому, що вперше в Україні:

    науково обґрунтовано функціонально-організаційну модель наукового забезпечення реформи охорони здоров’я в Україні, яка підтримується комплексом правових, управлінських, організаційних, інформаційних, фінансових технологій та базується на міжсекторальному підході, що забезпечує системність, комплексність, наступність, координованість та безперервність процесу реформування системи охорони здоров’я в країні;

    • оцінено кадровий науковий потенціал Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України і кафедр соціальної медицини та організації охорони здоров’я вищих навчальних медичних закладів України;

    • вивчено стан наукового супроводу реформ в охороні здоров’я на центральному та регіональному рівнях управління;

    • досліджено рівень впровадження наукових розробок з питань реформування системи охорони здоров’я в практичну діяльність;

    • вивчено рівень ознайомлення організаторів охорони здоров’я з науковими розробками з питань реформування системи охорони здоров’я;

    • запропоновано модель методичних підходів до наукових комунікацій з реформування охорони здоров’я по забезпеченню управлінців всіх рівнів та організаторів охорони здоров’я науковими розробками з реформування охорони здоров’я;

    • удосконалено системний аналіз законодавчого забезпечення попередніх реформ охорони здоров’я в Україні;

    • дістав подальшого розвитку аналіз реформування системи охорони здоров’я в пілотних Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві.

    Впровадження результатів дослідження в практику проводилося на етапах його виконання на державному, галузевому та регіональному рівнях.

    Основні положення дисертації доповідались та обговорювались на 10 міжнародних та на 5 національних з’їздах та конференціях. Матеріали дисертації знайшли відображення в 35 наукових працях. В тому числі в 8 статтях у наукових виданнях, затверджених МОН України (1 – за кордоном), 7 – монографіях, 13-ти матеріалах наукових конференцій, 4 – методичних рекомендаціях та 3 – галузевих нововведеннях.

    Ключові слова: система охорони здоров’я, реформування, законодавча база, комунікації, пілотне відпрацювання, результати, наукове забезпечення, функціонально-організаційна модель.
    СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

    Наукові праці, в яких опубліковані основні наукові результати дисертації:

      1. Русняк В.А. Науковий вклад ДУ «Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України» в оптимізацію системи медичної допомоги населенню України / Ю.Б. Ященко, Н.В. Медведовська, В.А.Русняк // Україна.Здоров’я нації. – 2012.– №2-3 (22-23) – С. 9–12 (Дисертантові належить ідея написання статті, збір даних, аналіз і обробка матеріалу та формування висновків).

    2. Русняк В.А. Міжгалузева комплексна програма “Здоров’я нації” на 2002–2011 роки як крок до втілення політики ЗДВ-21 в Україні/ О.Р. Ситенко, В.І. Аксенова, Т.М. Смірнова, В.А.Русняк // Україна. Здоров’я нації. – 2012. – №1 (21) – С. 86–89 (Дисертантові належить збір та аналіз і обробка матеріалу, написання статті).

    3. Русняк В.А. Загальна характеристика законодавства України з питань організації охорони здоров’я/ Г.О. Слабкий, В.А. Русняк, С.В.Істомін // Сучасні медичні технології. 2013. – № 2(18). - С.109-112 (Дисертантові належить ідея написання статті, аналіз і обробка матеріалу та формування висновків).

    4. Русняк В.А. Результати наукової діяльності з проблеми «соціальна медицина»/ О.М.Кочет, Г.О.Слабкий, Ю.Б.Ященко, П.Р.Петрашенко, Т.В.Єльшиц, В.А.Русняк//Вісник соціальної медицини та організації охорони здоров’я України. 2011- №4. – С.56-66. (Дисертантові належить збір та аналіз і обробка матеріалу, написання статті, формування висновків).

    5. Русняк В.А. До питання наукового забезпечення проведення реформи системи охорони здоров’я в Україні/ Г.О.Слабкий, В.А. Русняк // Україна. Здоров’я нації. – 2013. – №4 (28). – С. 78–82 (Дисертантові належить ідея написання статті, аналіз і обробка матеріалу, написання статті та формування висновків).

    6. Русняк В.А. Наукові комунікації в процесі реформування охорони здоров’я в Україні./ В.М.Лобас, Г.О.Слабкий, В.А.Русняк //Український журнал телемедицини та медичної телематики. 2013. №2- С.137-141. (Дисертантові належить ідея написання статті, аналіз матеріалу, написання статті).

    7. Русняк В.А. Роль кафедр соціальної медицини та організації охорони здоров’я в науковому забезпеченні реформи охорони здоров’я/ В.А.Русняк, Г.О. Слабкий, Л.О.Качала // Іnтеrmedical journal (Словакія), IY (6) 2015 – С. 36–42. (Дисертантові належить збір даних, аналіз і обробка матеріалу та формування висновків).

    8. Русняк В.А. Наукова діяльність ДУ “Український інститут стратегічних досліджень МОЗ України» у 2016 році/ П.С.Мельник, О.М. Дзюба, М.В. Кудренко, В.А. Русняк // Україна. Здоров’я нації. – 2016. – № 4 (40). – С. 7–11. (Дисертантові належить аналіз і обробка матеріалу та написання статті).

    9. Русняк В.А. Загальні закономірності стану здоров’я населення України/ Н.В.Медведовська, В.А. Русняк, А.С. Кутуза, І.Ю. Батманова, В.С.Комар // Щорічна доповідь про стан здоров’я населення України та санітарно-епідемічну ситуацію. 2011 рік. [Монографія]. За ред. Р.В. Богатирьової. – Київ, 2012. - С. 54–59. (Дисертантові належить узагальнення та аналіз статистичних даних, написання розділу монографії).

    10. Русняк В.А. Аналіз результатів наукової діяльності науково-дослідних установ, вищих медичних навчальних закладів і закладів післядипломної освіти, підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я України/ О.П. Волосовець, О.М. Кочет, П.Р.Петрашенко, Т.В. Єльчиць, В.А. Русняк, І.О. Трубка, І.І.Шевчук// Щорічна доповідь про результати діяльності системи охорони здоров’я України. 2011 рік: [монографія]. За ред. Р.В. Богатирьової.– Київ, 2012. - С. 20–44 (Дисертантові належить аналіз звітів наукових закладів та ВМНЗ про діяльність за 2011рік, написання розділу монографії).

    11. Русняк В.А. Основи державної політики в галузі охорони здоров’я на 2013 рік/С.В. Істомін, О.Ю.Качур, В.А.Русняк// Щорічна доповідь про стан здоров’я населення, санітарно-епідемічну ситуацію та результати діяльності системи охорони здоров’я України. 2012 рік [монографія]. За ред. Р. В. Богатирьової. – К., 2013. – С.183-187. (Дисертантові належить узагальнення основ державної політики на основі законодавчих та урядових актів, написання розділу монографії).

    12. Русняк В.А. Аналіз наукових здобутків в охороні здоров’я/ О.М. Дзюба, Т.М. Старча, П.Р. Петрашенко, В.А. Русняк // Щорічна доповідь про стан здоров’я населення, санітарно-епідемічну ситуацію та результати діяльності системи охорони здоров’я України. 2014 рік [монографія]. За ред. Квіташвілі О. Київ, 2015 –. – С. 367–394. (Дисертантові належить аналіз звітів наукових закладів та ВМНЗ про діяльність за 2014рік, написання розділу монографії).

    13. Русняк В.А. Основні результати наукової та інноваційної діяльності науково-дослідних установ, вищих медичних навчальних закладів і закладів післядипломної освіти МОЗ України/Л.Г. Карпінська, О.П. Волосовець, Г.О.Слабкий, О.М.Кочет , П.Р.Петрашенко, К.В. Баранніков, І.І. Шевчук, І.О. Трубка, С.В. Уваренко, В.А. Русняк, С.М.Рудинська // Щорічна доповідь про стан здоров’я населення, санітарно-епідемічну ситуацію та результати діяльності системи охорони здоров’я України. 2015 рік [монографія]. За ред. Шафранського В.В. Київ, 2016 – С. 302–330. (Дисертантові належить аналіз звітів наукових закладів та ВМНЗ про діяльність за 2015 рік, написання розділу монографії).

    Опубліковані наукові праці апробаційного характеру:

    14. Rusniak W. Technologe wprowadzania medycyny dowodowej do praktycznej medycyny/G. Slabky, J.Hrzbbybovskyy, P.Pismenna, N. Lewenec, Lupej–Tkacz., W.Komar , O. Oleksejenko, G. Parchomenko, W. Rusniak, O. Walijew, J. Pylpec // Dni Medycyny Spolecznej i Zdrowia Publicznego – Zielona Gora 2012 “Polska 2012 – priorytety zdrovia publicznego” Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronislawa Komorowskiego Pod redakcja: Tomasz Gajewski, Agnieszka Janiak - Osajca Irena Woznica. - Р. 61. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    15. Русняк В.А. Іноваційні підходи до розвитку первинної медико-санітарної допомоги в Україні/ Н.П.Кризина, В.Г.Слабкий, В.А.Русняк, В.В. Якимець, О.О. Шпита // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. Спеціальний випуск. Матеріали Y з’їзду спеціалістів з соціальної медицини та організаторів охорони здоров’я України. 11-12 жовтня 2012 р. – С. 57. (Дисертантові належить аналіз матеріалу, написання тез).

    16. Русняк В.А. Основні принципи нової європейської політики “Здоров’я - 2020” і шляхи її реалізації в інтересах українського народу/ Г.О.Слабкий, Ю.Б. Ященко, Н.П. Кризина, В.А.Русняк, О.І.Авраменко, М.В.Шевченко, Н.Ф.Шишацька // Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні питання формування здорового способу життя та використання оздоровчих технологій”, Херсон, 6–8 вересня 2012 р.: тези доп. – С. 167–170. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    17. Русняк В.А. Щодо інформованості організаторів охорони здоров’я про результати наукових досліджень із реформування охорони здоров’я України // М. А. Знаменська, Г. О. Слабкий, М.В. Шевченко, В. А. Русняк // Медико-соціальні питання у реформуванні сфери охорони здоров’я: тези наук.-практ. конф., присвяченої пам’яті проф. В. М. Пономаренка, м. Київ, 24–25 жовт. 2013 р. – К., 2013. С. 134–135. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    18. Русняк В.А. Характеристика засобів наукової комунікації за спеціальністю «соціальна медицина» по забезпеченню реформи охорони здоров’я в Україні/ Г.О.Слабкий, В.А. Русняк, А.Є.Горбань, Н.Г.Левенець // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Медицина ХХ1 століття: перспективні та пріоритетні напрями наукових досліджень» Дніпропетровськ. 19-20 липня 2013 - С. 29-32. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    19. Русняк В.А. Про науковий супровід пріоритетного розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини/ Г.О.Слабкий, В.В.Євтушенко, В.А. Русняк // Тези науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми сімейної медицини в Україні», присвяченої 25-річчю сімейної медицини в Україні та 15-річчю української асоціації сімейної медицини, м.Київ, 24-25 жовтня 2013р. //Сімейна медицина. 2013. №4.- С.174. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    20. Русняк В.А. До питання вартості реформи системи медичної допомоги населенню в пілотних регіонах/ Г.О.Слабкий, Н.В.Некрасова, В.А. Русняк, С.В.Збітнєва, М.В.Шевченко // Матеріали XIY конгресу СФУЛТ. Донецьк-Київ-Чікаго. 04-06 жовтня 2012 р. - 2012.- С. 64. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    21. Русняк В.А. Забезпечення прав пацієнтів при створенні закладів охорони здоров’я нового типу / Н.Ф.Шишацька, Н.Г.Левенець, В.А. Русняк, Д.П.Троянов, С.В.Істомін // Матеріали Міжнародного медичного конгресу «Впровадження сучасних досягнень медичної науки в практику охорони здоров’я України», Київ, 25–27 вересня 2012 р. : тези доп. – С. 8. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    22. Русняк В.А. Оперативные функции общественного здравоохранения и их кратное содержание в интерпритации ВОЗ/ Г.О.Слабкий, Р.А. Абряхимов, В.А.Русняк, М.А.Знаменская, Н.Р. Готь // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання формування здорового способу життя та використання оздоровчих технологій» м. Херсон 30-31 травня 2013. –С.195-201. (Дисертантові належить ідея написання тез та аналіз матеріалу).

    23. Русняк В.А. Реалізація права пацієнтів на згоду для отримання медичної допомоги/ В.М. Лобас, Г.О. Слабкий, Н.Ф. Шишацька, В.В.Глуховський, О.Т.Дорохова, Н.Г.Левенець, В.А.Русняк // Українські Медичні Вісті. №1(21): Матеріали ХІІ з’їзду Всеукраїнського Лікарського Товариства (ВУЛТ), м. Київ, 05–07 вересня, 2013 р.: тези доп. – С. 330. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    24. Русняк В.А. Щодо оцінки ефективності комунікативних програм в охороні здоров’я/Г.О.Слабкий, І.М. Рогач, М.А. Знаменська, Р.Ю. Погріляк, Л.О. Качала, В.А.Русняк// Тези доповідей 69-ї підсумкової наукової конференції професорсько-викладацького складу УжНУ факультет післядипломної освіти та до університетської підготовки.-Ужгород-2015.- С.54-55. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу, написання тез).

    25. Русняк В.А. Щодо загальних коефіцієнтів смертності наявного населення України в регіональному аспекті/ С.В.Дудник, Г.О. Слабкий, В.А. Русняк // Науково-практична конференція з міжнародною участю “Організація та управління охороною здоров'я 2016”, м. Київ, ВЦ “Київ ЕкспоПлаза”, 2016 р., 18–20 жовтня: тези доп. – С. 35–36. (Дисертантові належить збір матеріалу, написання тез).

    26. Русняк В.А. Методологія розрахунків необхідних видатків на модернізацію закладів охорони здоров’я вторинного рівня медичної допомоги / Н.В.Некрасова, П.М.Лисенко, М.В.Шевченко, В.А. Русняк // Матеріали Міжнародного медичного конгресу «Впровадження сучасних досягнень медичної науки в практику охорони здоров’я України», Київ, 25–27 вересня 2012 р. : тези доп. – С. 7. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    Наукові праці, які додатково відображають результати дисертаційної роботи:

    27.Русняк В.А. Оптимізація науково-методичного забезпечення проведення реформи охорони здоров’я : метод. рекомендації / МОЗ України, Донецький нац. медичний ун-т ім. М. Горького; уклад. : Г. О. Слабкий, В. М. Лобас, О.Ю. Качур, О. К. Толстанов, О. М. Кочет, М. А. Знаменська, В. А. Руснак, Н.Г.Левенець. – К., 2013. – 16 с. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    28. Русняк В.А. Модель науково-методичного забезпечення комунікацій з реформування охорони здоров’я/ Г.О.Слабкий, А.Є. Горбань, М.А.Знаменська, О.М.Дзюба, В.А.Русняк // Перелік наукової (науково-технічної) продукції, призначеної для впровадження досягнень медичної науки у сферу охорони здоров’я. Випуск 1, Том 1. Київ, 2015 - №349/1/14. – С.213. (Дисертантові належить розробка моделі).

    29. Русняк В.А. Модель науково-методичного забезпечення реформи охорони здоров’я/ Г.О.Слабкий, П.С.Мельник, А.Є. Горбань, В.А. Русняк// Перелік наукової (науково-технічної) продукції, призначеної для впровадження досягнень медичної науки у сферу охорони здоров’я. Випуск 1, Том 1. Київ, 2015 - № 350/1/14, С. 214. (Дисертант брала участь у розробці моделі).

    30. Русняк В.А. Управління системою комунікацій на рівні закладу охорони здоров’я/ Г.О.Слабкий,, М.А.Знаменська, В.В. Шафранський, П.С. Мельник, Л.О. Качала, О.М. Дзюба, В.А.Русняк// Перелік наукової (науково-технічної) продукції, призначеної для впровадження досягнень медичної науки у сферу охорони здоров’я. Випуск 2, Том 1. Київ, 2016 - № 340/2/15. – С.277. (Дисертантові брала участь у розробці нововведення).

    31. Русняк В.А. Результати діяльності галузі охорони здоров’я. 2011 рік (Інформаційно-аналітичне видання)/ К. : МОЗ України, ДУ “УІСД”. – 2012. – 151 с. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    32. Міжгалузева комплексна програма “Здоров’я нації”. 2010 / за редакцією І. М. Ємця, Г.О. Слабкого (Науково-інформаційне видання)// К: МОЗ, УІСД, 2011. – 163 с. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    33. Русняк В.А. Скринінгові дослідження в практиці сімейного лікаря – скринінг на виявлення гіпертонії : методичні рекомендації/ О.І. Антинишин, В.Я.Бойко, І.Є. Заболотна, С.В.Збітнєва, Н.Ю.Кондратюк, Н.П.Кризина, О.В.Олексієнко, Г.Я.Пархоменко, В.А.Русняк, В.Г.Слабкий, М.К.Хобзей, Ю.Б.Ященко//К.: МОЗ, ДУ “УІСД”, 2011. – 24 с. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    34. Русняк В.А. Скринінгові дослідження в практиці сімейного лікаря : виявлення захворювань щитовидної залози та глаукоми: методичні рекомендації / Л.В.Андрейчин, О.І.Антонишин, В.Я.Бойко, Д.Д.Дячук, С.В.Збітнєва, Н.Ю.Кондратюк, Н.П.Кризина, В.А. Русняк, В.Г.Слабкий, Г.В.Шпак, Л.В. Ященко, Ю.Б.Ященко// К.: МОЗ, УІСД, 2011. – 29 с. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    35. Русняк В.А. Скринінгові дослідження в практиці сімейного лікаря : обстеження на виявлення цукрового діабету та анемії: методичні рекомендації /О.І. Антонишин, І.Ю.Батманова, В.Я.Бойко, Ю.Ю.Габорець, М.В.Денисенко, Д.Д. Дячук, С.В.Збітнєва, Н.Ю. Кондратюк, В.А.Русняк, В.Г. Слабкий, М.К.Хобзей, О.К.Толстанов, Г.В.Шпак, Ю.Б.Ященко // К.: МОЗ, УІСД, 2011. – 19 с. (Дисертантові належить збір і аналіз матеріалу).

    Rusnyak V.А. Medico-social justification of functional-and-organizational model of scientific provision of health care reform in Ukraine. - Qualifying scientific work on the rights of manuscript.

    Thesis for the degree of the candidate of medical sciences, specialty 14.02.03 “Social medicine”.

    The thesis was completed in the “Ukrainian Institute of Strategic Researches of Ministry of health of Ukraine”, Kyiv, Ukraine.

    The thesis is defended at Kharkiv National Medical University, Kharkiv, Ukraine, 2017.

    The thesis is devoted to the solution of important scientific and practical tasks of health care – the scientific justification of functional-and-organizational model of scientific provision of health care reform in Ukraine.

    The goal of study consisted in justification and development of the functional-and-organizational model of scientific provision of health care reform in Ukraine. The objectives of research were complex and directed to achieving the goal set. They were based on systematic approach and their execution led to reaching the goal of study. Volumes of research were calculated and ensured the obtaining of representative results.

    Achieving the goal of the study required the development of special program, which provided for its implementation in seven organizational stages using adequate methods, at each of which interrelated tasks were completed that made it possible to provide a systematic approach in conducting the research and obtaining representative results for the estimation of the object of study.

    The implementation of the tasks of the first and second organizational stages allowed identifying problematic issues in scientific handling of reforming the health care system in Ukraine, analyzing global and domestic experience with the issue and to choosing the direction of the research with the development of its design.

    Bibliosemantic method and systematic approach were applied in the course of study.

    The aim of the third stage of the research was the studying and analyzing of health care reform for the period of the years 2011-2015: events, results, risks, drawbacks and their causes. Informational base at this stage was composed by statistical reports from the regions which were subject to study for the period 2012-2014. In total 18 forms of industry statistical reporting were processed. In addition during the reform of health care system in these regions, we used the data of the monitoring evaluation of health care reform that was held by the Ukrainian Institute of Strategic Researches of the Ministry of health of Ukraine. In total 12 forms of monitoring assessment of health care reform in pilot regions were processed.

    The purpose of the fourth organizational stage held with applying SWOT-analysis was the studying and comprehensive analysis of the legislative framework of Ukraine for conducting reforms in pilot regions: Donetsk, Dnipropetrovsk, Vinnytsia regions and Kyiv. Informational base at this stage of the study was composed by the Laws of Ukraine, Presidential Decrees, government regulations, orders the Ministry of health of Ukraine for the period 2012-2015. In total 1245 legislative and normative-and-legal acts were analyzed.

    During the fifth organizational stage of this research the study of scientific personnel potential, state of planning and the results of scientific and research work was waged.

    During this phase of research 26 reports of the departments of social medicine and public health organization of universities on issues of staffing and scientific work including the scientific provision of health care reform at the national and regional levels were analyzed. Were also studied and analyzed 6 annual orders of Ministry of health of Ukraine on the issues of approval of the topics of scientific and research work in the system of the Ministry of health of Ukraine, which are carried out on the orders of the Ministry of health of Ukraine on governmental account. Also 158 reports of universities and research institutes on the results of completed scientific-and-research work were analyzed.

    The purpose of the sixth organizational stage was to study of the question on the state of scientific communication in the system of health care in Ukraine.

    Informational base of the study included 12 “Ukrpatentinform” registers and 1134 questionnaires of sociological poll among the organizers of health care, 24 researchers from scientific-and-research institutions and 43lecturers from higher medical educational institutions of the III and IV levels of accreditation.

    At the final seventh stage the model of the scientific provision of health care reform was developed on the base of the results obtained in the course of study and its assessment was undertaken. To develop a model of scientific provision of health care reform and its components the methods of descriptive and conceptual modeling and structural-and-logical analysis were applied. Systemic approach was applied as the base of study.

    Insufficient level of scientific human resources in specialty “social medicine” at higher medical educational institutions and Ukrainian Institute of Strategic research is found in the course of study. Of the total number of approved by Ministry of Health topics for scientific-and-research work the share of scientific topics on the issues of scientific provision of the reform in health care system annually composes not more than 5% that shows the disinterest of the Ministry of Health in scientific provision of health care system reforming in Ukraine. Analysis of the results of scientific-and-research work implementation on the Ministry of Health order points their being fragmented and in most cases inopportune, which makes scientific provision of comprehensive measures for reforming the health care system impossible.

    Low level of health care system provision with the means of scientific communication on reforming the health care system in Ukraine was determined by expert way: 25.2% with industry innovations, 18.8% with information letters about industry innovations, 20.8% with methodological instructions (from their total number on the organization and management of health care), annually single scientific forums on social medicine and public health on the problems of health care reforming are held.

    Sociological survey revealed insufficient level of access to scientific achievements as for health care reforming in Ukraine for the regional level organizers of health (80.7 ± 2,0%-10.4 ± 1.5%) and the low level of awareness on the issue of the managers of primary (13.6 ± 1.7%-3.3 ± 0.9%) and secondary (72,5 ± 2.2%-1.1 ± 0.5%) levels health care establishments, the teachers of the departments of social medicine and public health of higher medical educational institutions of the III-IY accreditation levels (81,5 ± 1.9%-37.5 ± 2.4%) and scientific staff of scientific-and-research establishments (62,5±2,4%- 16,7±1,9%,).

    The candidate proposed the model of methodological approaches to scientific communications on health care reforming to ensure all levels managers of health care with scientific developments on health care reform. The structural base of scientific communications model is constituted by the available resources of the existing health care system. Its implementation does not require significant additional financial resources. Provision of the managers who take decisions on the issues of health care at all levels and the managers and organizers of health care, medical personnel and mass-media with comprehensive, objective information about the domestic and foreign researches on the problems health care system development is the strategic direction of scientific communications model on reforming the health care system. Regularly informing all the target groups involved in reforming of the health care sphere about the results of scientific researches (developments) on the best organizational practices in organizing medical aid to population is the tactical direction of the model.

    According to the results of scientific research the functional-and-organizational model of scientific provision of health care reform at branch and central levels is justified and developed. Strategic direction of the model consists in scientific provision of the process management decision-making on reforming the system of medical aid to the population of Ukraine at all levels of management. Tactical direction of the model consists in improving the process of research work planning with the maximal involvement of the scientists and health care organizers and implementing their coordination with wide professional discussion of the results obtained and their legal expertise. The peculiarity of this model is that at all stages of research work planning, its implementation, presentation of results and their application the system's scientific potential is maximally used in specialty “social medicine” and that of health care organizers prone to scientific research including opponents to the reform of the system of medical aid to population with comprehensiveness both in the framework of the institutions of social medicine and other specialties, that scientific and methodological level and the effectiveness of their implementation. The conditions for implementing the proposed model are developed.

    To determine the eligibility of the proposed functional-and-organizational model of health care reform scientific provision in Ukraine the expert evaluation system with the involvement of 25 experts was carried out.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


    написать администратору сайта