Главная страница
Навигация по странице:

  • Коробка Ігор Володимирович

  • ВИКОРИСТАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ У БАЛІСТИЧНИХ ОБЛІКАХ

  • Список використаних джерел

  • Коробка Олена Михайлівна

  • ВИКОРИСТАННЯ НОВІТНІХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ СУДОВОЇ ТЕХНІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ДОКУМЕНТІВ

  • Король Анна Валеріївна

  • Литвицька Олена Іванівна

  • ІННОВАЦІЙНИЙ ПІДХІД ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ КОМПЛЕКСНИХ МИСТЕЦТВОЗНАВЧИХ І ФОТОТЕХНІЧНИХ ЕКСПЕРТИЗ

  • Костенко Марина Володимирівна

  • ІННОВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В КРИМІНАЛІСТИЦІ

  • ЗБІРНИК_КОНФЕРЕНЦІЇ_НАВС_25_11_2021. Міністерство внутрішніх справ україни національна академія внутрішніх справ інновації в криміналістиці


    Скачать 3.31 Mb.
    НазваниеМіністерство внутрішніх справ україни національна академія внутрішніх справ інновації в криміналістиці
    Дата02.11.2022
    Размер3.31 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаЗБІРНИК_КОНФЕРЕНЦІЇ_НАВС_25_11_2021.pdf
    ТипДокументы
    #767537
    страница23 из 53
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   53
    Список використаних джерел
    1.
    Криміналістика: підруч. для студ. вищ. навч. закл./
    [К.О. Чаплинський, О.В. Лускатов, І.В. Пиріг, В.М. Плетенець,
    Ю.А. Чаплинська]. – Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ; Ліра ЛТД, 2014.–380 с.
    2.
    Кримінальний процесуальний кодекс України. Закон
    України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Кримінального процесуального кодексу
    України». – Х. Одіссей, 2012. – 360 с.

    186 3.
    Наказ Міністерства внутрішніх справ України від
    15 березня 2017 року N 229 Про затвердження Стратегії розвитку
    Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України на період до 2020 року та Плану заходів щодо її реалізації.
    4.
    Разумов
    Э.А.
    Практическое руководство по криминалистике: учеб.-практ. пособ./ Э.А. Разумов; под ред.
    И.П. Красюка. – ООО «Элит Принт», 2011. – 465 5.
    Методика дактилоскопічної експертизи.
    Експертна спеціальність 4.6. «Дактилоскопічні дослідження» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://5fan.info/merbewmerrnaqasotr.html
    Коробка Ігор Володимирович,
    старший судовий експерт сектору балістичного обліку відділу криміналістичних видів досліджень
    Запорізького науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України
    ВИКОРИСТАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ
    ЗАСОБІВ У БАЛІСТИЧНИХ ОБЛІКАХ
    Успішна боротьба зі злочинністю не можлива без своєчасного отримання різних відомостей щодо об’єктів, які потрапляють до уваги правоохоронних органів.
    Криміналістичний облік як розділ криміналістичної техніки містить сукупність наукових положень і технічних засобів для збирання, обліку, накопичення і використання
    інформації про об’єкти, що потрапили в сферу слідчої і оперативно- розшукової діяльності, з метою розкриття й розслідування злочинів [1].
    У справі розслідування злочинів із застосуванням зброї особлива роль відведена судовій експертизі, при цьому особливого значення набувають судово-балістичні дослідження та балістичні обліки.
    Балістичний облік є складовою криміналістичного обліку
    Експертної служби МВС України.
    Балістичні обліки, як вид криміналістичних обліків, створені з метою використання їх для запобігання, виявлення, розкриття і розслідування злочинів та інших правопорушень при здійсненні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства, а також з метою підвищення рівня інформаційного забезпечення проведення експертних досліджень [2].
    До технічних засобів, які використовуються під час роботи відносяться пристрої, які поділяються на: загальнотехнічні та криміналістичні.

    187
    Криміналістичні пристрої – це засоби, які розроблені в криміналістичних цілях та призначені виключно для вирішення експертних задач.
    До
    інноваційного криміналістичного пристрою, який використовується експертом-балістом при вирішенні багатьох завдань та задач, відноситься система ідентифікації гільз та куль «BalScan».
    Система «BalScan» була розроблена для дослідження та порівняння слідів вогнепальної зброї. Гільзи та кулі досліджуються, порівнюються, скануються у 2D або 3D, а потім зберігаються в базі даних. Спеціальна програма проводить пошук у базі даних та висвічує детальний перелік можливих збігів.
    Надійна база даних «Oracle» є важливою частиною системи
    «BаlScan». Вона складається з двох частин: база даних у кримінальному провадженні(при скоєнні злочину) містить матеріали (кулі, гільзи) вилучені з місць пригод та база даних зброї, що містить кулі та гільзи, вистріляні із зареєстрованих одиниць вогнепальної зброї.
    Особливості системи «BalScan» полягає у:
    – надзвичайно високій якості монохромної цифрової камери;
    – наявності окремих опції, що дозволяють відображення форми без втрати деталізації;
    – високоякісному телецентричному об’єктиві;
    – високій роздільній здатності 3 мкм/пікс.;
    – наявності точних крокових механізмів, що забезпечують управління координатами: X, Y, Z з поворотом об’єкта;
    – багатофункціональній інтеграції програмного забезпечення, що дозволяє отримувати, архівувати, порівнювати, звітувати та здійснювати пошук у базах даних тощо.
    Кожна задача криміналістичний облік має свої особливості та вимагає застосування сучасної інноваційної криміналістичної техніки.
    Впровадження найсучасніших ідентифікаційних систем в експертну практику сприяє якісної систематизації та підвищенню рівня функціонування балістичного обліку, розкриттю, розслідуванню та превенції злочинів, скоєних з застосуванням вогнепальної зброї.
    Список використаних джерел
    1. Костенко М.В. Використання криміналістичного обліку вогнепальної зброї при розслідуванні злочинів, вчинених організованими групами //Теорія і практика правознавства. – Вип. 2 (8)
    / 2015.
    2. Про затвердження Інструкції з організації функціонування криміналістичних обліків експертної служби МВС: Наказ МВС
    України № 390 від 10.09.2009.

    188
    Коробка Олена Михайлівна,
    судовий експерт сектору технічного дослідження документів та обліку відділу криміналістичних видів досліджень
    Запорізького науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України
    ВИКОРИСТАННЯ НОВІТНІХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ
    ЗАСОБІВ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ СУДОВОЇ ТЕХНІЧНОЇ
    ЕКСПЕРТИЗИ ДОКУМЕНТІВ
    Судово-технічна експертиза документів
    є найбільш розповсюдженим й найскладнішим видом криміналістичних експертиз, що призначається в будь-якому судочинстві – кримінальному, цивільному, адміністративному, господарському [1, с. 326].
    Необхідність в проведенні судово-технічної експертизи виникає, коли з’являються сумніви в достовірності документа (об’єкта дослідження), тобто допускається припущення, що в документ вносилися зміни або документ частково чи повністю підроблений. У таких випадках рішенням питання є судово-технічна експертиза документів.
    Для вирішення поставлених перед технічною експертизою документів задач використовуються різноманітні методи дослідження, які базуються на сучасних досягненнях науки та техніки. Вони поділяються на:
    1) Загальні методи дослідження:
    – категорії та закони діалектичної логіки;
    – формально-логічні методи пізнання, які складаються з: аналізу; синтезу; узагальнення; індукції та дедукції; гіпотези; аналогії тощо.
    2) Загальнонаукові методи дослідження:
    – спостереження;
    – вимірювання;
    – описання;
    – експеримент;
    – порівняння;
    – моделювання;
    – реконструкція.
    3) Спеціальні методи дослідження:
    – візуальні;
    – мікроскопічні;
    – фотографічні;
    – фізичні;
    – фізико-хімічні;
    – хімічні [2, с. 6].
    До технічних засобів, які використовуються під час проведення експертних досліджень відносяться: пристрої та пристосування, які поділяються на: загальнотехнічні та криміналістичні.

    189
    Загальнотехнічні – це засоби, що використовуються в інших галузях науки та техніки для вирішення певних задач Вони поділяються на технічні засоби, які використовуються у незмінному чи зміненому вигляді. До них належать: фотоапарати, мікроскопи, спектрометри, хроматографи тощо.
    Криміналістичні – це засоби, які розроблені в криміналістичних цілях та призначені виключно для вирішення експертних задач. До них належать: порівняльні мікроскопи, різні спеціальні прилади для дослідження документів тощо.
    При проведенні судово-технічної експертизи документів, дослідження об’єктів зазвичай здійснюється за допомогою приладу відеоспектрального компаратору «Video Spectral Comparator foster + freeman VSC-80» при різних режимах освітлення, в ІЧ- та УФ-променях.
    Відеоспектральний компаратор «Video Spectral Comparator foster
    + freeman VSC-80» – інноваційний прилад у низці технологій перевірки сумнівних документів, включаючи ІЧ, УФ – зображення, мікроспектрометрію та використання зображення з високою роздільною здатністю.
    Прилад забезпечує можливість дослідження як документа в цілому, так і його фрагментів методами спектрального аналізу за рахунок застосування змінних світлофільтрів і джерел з різним спектром випромінювання.
    Огляд документа здійснюється зверху цифровою відеокамерою, що має фоточутливий набір рецепторів, які, як і сітківка ока, реагують на червоні, зелені та сині частини спектру.
    Дрібніші відмінності у відображенні, не помітні неозброєному оку, можна виявити, використовуючи прожекторне або переглядове світло, що відповідає варіаціям у відображенні спектра, наприклад, використовуючи переглядовий фільтр та/або розширений спектральний відгук відеокамери.
    Світло, що проходить крізь документ через світлопроникну панель може виявити наступне: невеликі відмінності у товщині паперу; наявність чи відсутність водяних знаків; втиснуті захисні нитки; зміни первинного змісту документу тощо.
    За допомогою кутового світла можливо виявити варіації в рельєфі поверхні (рельєфне тиснення або вдавлювання, глибокий спосіб друку та ін.).
    Голограми та інші елементи захисту документа з оптично змінними характеристиками можуть виявити різні деталі залежно від певного кута освітлення.
    Видиму флуоресценцію можна викликати в деяких залишкових матеріалах, використовуючи короткохвильове видиме світло. Для перегляду довгохвильової флуоресценції необхідно використовувати відповідний пороговий довгохвильовий фільтр.

    190
    Тому, «Video Spectral Comparator foster + freeman VSC-80» – це
    інноваційна модель відеокомпаратора, великий крок уперед у питанні технічного дослідження різних типів документів.
    Дослідження документа включає візуальне виявлення ряду характеристик, які можуть підтвердити чи спростувати його дійсність.
    Таке виявлення можливе за умов використання різноманітних методів дослідження та технічних засобів.
    Кожна технічна експертиза документів має свої особливості, вимагає індивідуального підходу із застосуванням сучасної
    інноваційної криміналістичної техніки, оскільки коло завдань даного виду експертизи збільшується і видозмінюється з розвитком науково – технічного прогресу.
    Список використаних джерел
    1. Попович І.І. Проблеми визначення предмета судово-технічної експертизи документів /І.І.Попович // Порівняльно-аналітичне право. – 2018.– № 1. – С. 326 – 328.
    2. Методика технічної експертизи документів (загальна частина)
    /ДНДЕКЦ МВС України; уклад.: [К.М. Ковальов, О.О. Давидова,
    В.В. Коваленко, Т.В. Тимофєєва]. – К., 2007. – 34 с. (р/код 2.1.13 у
    Реєстрі методик проведення експертиз).
    Король Анна Валеріївна,
    старший судовий експерт відділу досліджень у сфері інформаційних технологій Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру
    МВС України;
    Литвицька Олена Іванівна,
    судовий експерт відділу досліджень у сфері
    інформаційних технологій Запорізького науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України
    ІННОВАЦІЙНИЙ ПІДХІД ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ
    КОМПЛЕКСНИХ МИСТЕЦТВОЗНАВЧИХ
    І ФОТОТЕХНІЧНИХ ЕКСПЕРТИЗ
    В сучасних умовах діджиталізації та техніко-технологічного розвитку суспільства відбувається заміщення старих та поява нових видів мистецтва, переміщення всіх сфер життя у Інтернет простір та вільного доступу до інформації різного, в томі числі злочинного спрямування. Нескінчений потік необмеженої інформації через мережу
    Інтернет призводить до появи інформації, яка належить до дитячої порнографії, що нівелює систему етичних норм, правил поведінки, що склалися у суспільстві, традиційних духовних і культурних цінностей, уявлень про добро, честь, гідність, громадський обов’язок, совість, справедливість.

    191
    Через стрімке збільшення зображень порнографічного характеру на просторах Інтернету та розповсюдження інформації з ознаками дитячої порнографії, на початку 2021 року відбулися зміни в законодавстві країни, зокрема у Кримінальному Кодексі України з’явились статті 301-1 та 301-2, в яких передбачено покарання за
    «умисне одержання доступу до дитячої порнографії з використанням
    інформаційно-телекомунікаційних систем чи технологій або умисне її придбання, або умисне зберігання..» та «проведення видовищного заходу сексуального характеру, у тому числі з використанням
    інформаційно-телекомунікаційних систем або технологій, у якому задіяно неповнолітню особу» відповідно [1].
    Відповідно до цих змін відбулися зміни і в Законі України «Про захист суспільної моралі»: «дитяча порнографія – зображення у будь- який спосіб дитини чи особи, яка виглядає як дитина, у реальному чи змодельованому відверто сексуальному образі та/або задіяної у реальній чи змодельованій відверто сексуальній поведінці, або будь- яке зображення статевих органів дитини в сексуальних цілях» [2]. Що дозволяє більш повно та всебічно дослідити інформацію з ознаками дитячої порнографії та звернути увагу саме на образ дитини, або особи яка виглядає таким чином, на екрані, сексуальний підтекст зображень не лише з дітьми, а й з підлітками.
    Суспільна небезпечність розповсюдження інформації з ознаками дитячої порнографії, обумовлюється тим, що вона може слугувати детермінантою насильницьких злочинів, негативно впливати на нормальний фізичний та психічний стан особистості, що призводить до збільшення фактів розбещення та ґвалтування дітей.
    Всі ці процеси призводять до змін під час дослідження
    інформації з ознаками дитячої порнографії. Також в Інтернеті з’являється безліч відео трансляцій за участю неповнолітніх дівчат, які роздягаються перед камерою, пестять себе, демонструючи свої статеві органи, за що отримують грошову винагороду.
    Тому, актуальним на сьогодні є вирішення питань належності
    інформації до дитячої порнографії та ідентифікації осіб на різних графічних та відео зображеннях, а також отримання доказової бази відносно місця виготовлення та/або розповсюдження цієї інформації.
    Тому виникає необхідність комплексного мистецтвознавчого та фототехнічного підходу під час дослідження, оскільки з’являється необхідність встановлення ідентичності різних фотозображень з метою доведення факту розповсюдження матеріалів, або їх зберігання з метою розповсюдження – ідентифікації органів дитини, її одягу, а при необхідності ідентифікації місця створення відповідних матеріалів – за загальними та окремими ознаками оточуючого середовища: загальної обстановки, меблів, постільної білизни на різних зображеннях з метою підтвердження місця скоєння злочину.
    Відповісти на запитання щодо ідентичності фотозображень можна різними способами. Однакові файли, навіть з різними назвами,

    192 матимуть однакові контрольні суми за різними алгоритмами (MD5,
    SHA1 тощо).
    Та слід врахувати, що якщо з файлом було проведено будь-які маніпуляції, наприклад, змінено розмір, відзеркалено чи видалено хоча б один піксель, однакові за змістом зображення для математичних алгоритмів будуть відрізнятимуться.
    Тому при вирішенні запитання ідентичності змісту доцільно використовувати засоби і методи фототехнічних досліджень в симбіозі з мистецтвознавчими дослідженнями.
    Проведення комплексного дослідження
    із залученням спеціалістів в області фототехніки та мистецтвознавства з метою визначення ідентичності зображень порнографічного характеру дає можливості повного та всебічного дослідження змісту зображення. В рамках мистецтвознавчих досліджень – віднесення наданих на дослідження матеріалів до категорії матеріалів порнографічного характеру, в тому з ознаками дитячої порнографії. В рамках фототехнічного дослідження – встановлення факту ідентичності.
    Для виявлення
    ідентичності засобами фототехнічних досліджень в межах компетенції експерта за напрямом експертної спеціальності 6.1, з відеосюжетів отримуються послідовні зображенні кадрів (виконується розкадровка) та виконується порівняння відповідних номерів кадрів (номера кадрів зазвичай присвоюються автоматично програмним забезпеченням, яким виконується обробка файлу) з різних, наданих на дослідження статичних кадрів.
    При наданні на дослідження статичних зображень виконується порівняння саме зображень.
    На початковому етапі порівняння виділяються характерні ознаки загальні і окремі. Потім виконується порівняння отриманої сукупності ознак.
    При наявності сукупності ознак, що збігаються та відсутності розбіжних ознак зображення визнаються ідентичними, в іншому випадку – різними.
    Експерт-мистецтвознавець в свою чергу, при візуальному спостереженні за діями головних героїв у кадрі та предмету зображення встановлює наявність або відсутність художності в змісті матеріалів, однаковий основний час, що приділяється показу в натуралістичній формі фізіології злягання, анатомічних подробиць статевих органів, ідентичний за своїм змістом зв’язок та проміжок часу між окремими сценами та епізодами, що має суто умовний характер, тобто беззмістовний, переважне використання крупного плану в однакових епізодах відеосюжетів. В ході спостереження за поведінкою основних дійових осіб в відеосюжетах виявлено відповідність їх міміки та емоційних проявів.
    Таким чином, комплексний підхід під час вирішення експертних завдань та залучення компетентних спеціалістів в області фототехніки та мистецтвознавства дає можливість протидіяти розповсюдженню

    193 великого обсягу інформації, яка негативно впливає на суспільну мораль, дозволяє провести повне та всебічне дослідження нагальних сучасних проблем, що існують у суспільстві.
    Список використаних джерел
    1.
    Кримінальний кодекс України : Редакція від 12 вер. 2020 р.
    № 2341-ІІІ. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.
    2.
    Про захист суспільної моралі : Закон України від 20 лист.
    2003 р. № 1296-IV. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1296-15.
    3.
    Зинин А.М., Кирсанова Л.З. Криминалистическая фотопортретная експертиза: Учебное пособие – М., МВД СССР, 1991.
    Костенко Марина Володимирівна,
    доцент кафедри криміналістики
    Національного юридичного університету
    імені Ярослава Мудрого, кандидат юридичних наук, доцент;
    ІННОВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В КРИМІНАЛІСТИЦІ
    Підіймаючи питання важливості інноваційних процесів в криміналістиці та судовій експертизі, необхідно звернути увагу на актуальність та значимість інновацій для вирішення наукових та практичних завдань, щo стоять перед криміналістикою. Це означає, що процес проникнення інновацій в криміналістику тягне за собою в наковому плані зміни в її структурі та перегляд існуючих наукових завдань, а в практичному – впровадження інноваційних можливостей безпосередньо в процес розгляду кримінальних правопорушень як засіб боротьби з ними та підвищення розкриття певних небезпечних видів таких правопорушень.
    Однією з особливостей криміналістики як науки є генерація знань з різних предметних галузей, тому кардинальні стрімки зміни в соціальній структурі суспільства, сфері наукових відкриттів, технічних винаходів та принципово нових технологій, не можуть залишатися поза увагою науковців-криміналістів.
    Криміналістика серед інших юридичних наук стоїть на передньому краю боротьби зі злочинністю, тому й в питаннях застосування інновацій виходить на перший рівень. Особливості цієї науки (її зв’язки з багатьма юридичними та іншими науками, а також різними сферами життєдіяльності) обумовлюють специфіку використання інноваційних аспектів. Під інноваціями в криміналістиці прийнято вважати впровадження таких компонентів, які відрізняються від раніше використованих принципами дії, інтелектуально- технологічними параметрами, методами організації та управління з метою підвищення потенціалу ефективного розкриття злочинів. Ними можуть бути кардинально нові підходи та стратегії розслідування, або

    194 реформовані значним чином вже існуючі методики з елементами автоматизації певних операцій.
    За останні 25 років прорив та впровадження інформаційних технологій торкнулися всіх сфер людського життя. Навчання, праця, особистісне життя на сьогодні перенесено в «кібернетичний простір».
    Події, пов’язані з Сovid-19, змусили суспільство перейти у взаємодії та спілкуванні на віртуальний рівень за допомогою інформаційних систем, сервісів та технологій.
    Технічні пристрої стали невід’ємною частиною життя людини та роблять неможливим її існування без їх використання (телефони, гаджети, телевізори, смартфони, крокоміри, кондиціонери, компютери, відеокамери, відеореєстратори та ін.). Останні технологічні наробки дають змогу здійснювати між ними взаємодію та підключення до цифрових мереж. Все це поєднує ії у певні системи з відповідними структурними елементами та наявністю взаємозв’язків між ними. Такі системи утворють різного рода сліди (зображення, звуки, цифрову
    інформацію, тощо), які можуть зберігатися необмежений термін, множитися, копіюватися, передаватися та розповсяджуватися за допомогою інших численних носіїв. Привнесення в життя людини технічних пристроїв та технологій призвело не тільки до полегшення
    існування та відкриття нових можливостей, але й перенесення життєдіяльності в кібернетичний простір з повною фіксацією активності людини, перетворення її на інформацію з постійною та повною фіксацією, можливістю необмеженного зберігання та миттєвої передачі на великі відстані. Доступ до такої інформації може мати будь-хто і за будь-якою метою, в тому числі й для використання в злочинних цілях.
    Все це змушує криміналістику змінювати традиційни погляди на сліди, механізми слідоутворення, способи виявлення, збирання та дослідження криміналістично значущої інформації, враховувати сучасні можливості правопорушників щодо вчинення злочинних дій та появу новітніх нетрадиційних способів вчинення злочинів.
    Науково-технічний прогрес, поява новітніх технологій, розвиток
    інформаційної сфери обумовили появу безлічі нових можливостей для вчинення злочинів. Можливості мережі Інтернет сприяють створенню нових витончених досконалих способів вчинення злочинів, легкого придбання та доступу до технічних засобів злочинцями. Цифрова мережа, що поєднує різні інформаційні сервиси, телематичні послуги, соціальні мережи, інші засоби інтернет-коммунікацій, стає місцем, знаряддям та засобом вчинення злочинів. Організована злочинність використовує засоби інтернет-комунікацій для швидкового керування злочинними групами, анонімних контактів між її членами та розповсюдження транснаціональних зв’язків. Разом з тим це надає

    195 додаткові можливості для використання відомостей, отриманих із
    інформаційних джерел для розкриття злочинів.
    Переміщення соціальних відносин та комунікацій у віртуальну сферу призвело до появи нових комунікативних інструментів – соціальних мереж та месенджерів, що полегшує обмін інформацією та сприяє створенню чисельних інформаційних масивів в мережі Інтернет.
    Ці комп’ютерні дані, що відбиваються в електроному вигляді на різних ресурсах та носіях, стають джерелом криміналістично значущої
    інформації, отримання якої і стає завданням правоохороних органів.
    Методи сбору інформації із соціальних мереж суттєво відрізняються від традиційних методів отримання даних. Але вони можуть надати
    інформацію щодо готування злочинів, їх виявлення, сбору інформації щодо осіб в кримінальному провадженні, бази відомостей, необхідних при підготовці до проведення різного роду слідчих дій.
    Технічна можливість використання інновацій в розслідуванні залежить від можливості професійної підготовки спеціалістів у відповідній галузі та матеріальних можливостей забезпечення відповідними новітніми засобами. Для цього необхідними стають час кошти. Перед криміналістикою постає завдання стрімко збільшувати свій науковий потенціал та підвищувати ефективність практичної діяльності в умовах вибухового розвитку інноваційного процесу в суспільстві.
    Інновації в криміналістиці можна поділити на два типи. З одного боку, це формування кардинально нової інноваційної стратегії, а з іншого, реформування, модернізація вже існуючих процесів, методик, автоматизація певних компонентів.
    Інноваційні наробки одночасно можуть впроваджуватися й у всі галузі самої науки криміналістики [1, c. 4], і при викладанні її як дисципліни, застосовуватися на практиці в розслідувані злочинів різного виду, а також при підготовці професійних кадрів – спеціалістів в різних сферах.
    Одначе цей процес пов’язаний з важливою глобальною проблемою – неможливістю цілісно охопити та систематизувати увесь комплекс інноваційних впроваджень в криміналістику внаслідок колосальної трудомісткості даного процесу.
    Ця тенденція розповсюджується й на окремі аспекти та напрямки інноваційних методів і технологій. Так в зарубіжній літературі в цілях прискорення розвитку криміналістики як науки на основі інноваційних комп’ютерних технологій пропонується формування в межах криміналістичної техніки нового напрямку – системи наукових положень та розробляємих на їх основі автоматизованих методик розслідування окремих видів злочинів, а також прийомів, методів і рекомендацій по їх використанню в діяльності органів досудового

    196 розслідування. Де під автоматизованою методикой розслідування окремих видів злочинів розуміється техніко-криміналістичний засіб, що являє собою інформаційну систему, яка базується на типовій комп’ютерній моделі злочину, що виділяється в окрему групу за якими-небудь криміналістичними підставами. [2, с. 8-11].
    Існують пропозиції щодо нової окремої теорії, яка поєднає криміналістичне дослідження комп’ютерних засобів і систем, розгляд в криміналістичній тактиці особливостей алгоритму й технологій проведення слідчих дій, спрямованих на отримання криміналістично значущої комп’ютерної інформації, та послужить базою для розробки нових та вдосконалення
    існуючих методик розслідування комп’ютерних злочинів [3, с. 110]. В обгрунтування цієї пропозиції зазначається, що наукові розробки з цієї теми досіть чисельні, але мають невпорядкований фрагментарний характер. Дослідження криміналістично значущої комп’ютерної інформації здійснюється лише в межах методики розслідування злочинів в сфері комп’ютерної
    інформації. Можливості отримання та використання такої інформації в криміналістичних цілях більшості практичних працівників невідомі, а для дослідження комп’ютерних засобів, систем, мереж та ефективного оперування обробляємою ними інформацією необхідні професийни знання та кваліфіковані спеціалісти.
    Впровадження новітніх методів та цифрових технологій завжди пов’язано з великими часовими та фінансовими затратами. Воно потребує коштовного матеріально-технічного забезпечення, додаткових людських ресурсів, тривалої підготовки кваліфікованих спеціалістів різних профілів.
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   53


    написать администратору сайта