Главная страница
Навигация по странице:

  • ВИКОРИСТАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗНАНЬ ПІД ЧАС РОЗКРИТТЯ І РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ У СФЕРІ ЕКОНОМІКИ

  • Список використаних джерел

  • Чаплинський Костянтин Олександрович

  • Гукова Ірина Андріївна

  • ЗБІРНИК_КОНФЕРЕНЦІЇ_НАВС_25_11_2021. Міністерство внутрішніх справ україни національна академія внутрішніх справ інновації в криміналістиці


    Скачать 3.31 Mb.
    НазваниеМіністерство внутрішніх справ україни національна академія внутрішніх справ інновації в криміналістиці
    Дата02.11.2022
    Размер3.31 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаЗБІРНИК_КОНФЕРЕНЦІЇ_НАВС_25_11_2021.pdf
    ТипДокументы
    #767537
    страница8 из 53
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   53
    Федчишина Віолета Віталіївна,
    професор кафедри криміналістичного забезпечення та судових експертиз навчально-наукового інституту № 2
    Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук, кандидат економічних наук, доцент
    ВИКОРИСТАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗНАНЬ
    ПІД ЧАС РОЗКРИТТЯ І РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ
    У СФЕРІ ЕКОНОМІКИ
    В сучасній юридичній доктрині процеси реформування суспільства зумовили появу нових видів економічних правопорушень в світі і в Україні.
    Враховуючи специфічний механізм вчинення економічних правопорушень, розкриття їх змісту потребує комплексного дослідження.
    Відповідно, у структурі кримінального судочинства, як складова
    інституту спеціальних знань, сформувався інститут спеціальних економічних знань.
    Спеціальні економічні знання – це знання, вміння, навички й практичний досвід, які, на основі отриманої
    інформації, використовуються для підтвердження господарських злочинів.
    Необхідність у використанні спеціальних економічних знань доведена юридичною наукою й практикою: адже процес виявлення, попередження, розкриття та розслідування правопорушень у сфері господарської діяльності, не може бути заснований на використанні тільки професійних знань працівників правоохоронних органів.
    Застосування спеціальних економічних знань при розслідуванні має особливо важливе значення при доказуванні події злочину, встановленні обставин справи (фактичних даних).
    На відміну від інших родів (видів, підвидів) експертиз, наприклад, криміналістичних, дослідження по яких проводиться на підставі установлених приписів наук – фізики, хімії, біології, математики, судово-економічна експертиза знаходиться під динамічним впливом нормотворчих змін.
    В рамках криміналістичної проблематики сучасних організованих економічних правопорушень необхідно визначати основні проблеми, питання і тематику дослідження. зокрема: визначення відмінних (особливих) ознак економічних правопорушень, формування класифікації економічних правопорушень прагматичні цілі і прагматичне значення криміналістичного аналізу способів здійснення і розкриття окремих категорій, груп і видів економічних правопорушень, зокрема, з метою формування оптимальних шляхів їх профілактики; способів його скоєння і розкриття; діагностичні
    інструменти тощо [1, с. 95].

    60
    У сфери практичної експертної діяльності для з’ясування сутності розв’язуваних експертних завдань щодо економічної діяльності підприємств, з’ясовуються факти зловживань в господарській діяльності, і фінансовій та кредитній сферах, і найчастіше, у податковій.
    Обсяги вирішення завдань визначають предмет судово- економічної експертизи
    Предмет судово-економічної експертизи визначається конкретними експертними завданнями, поставленими завданнями, ставляться на вирішення експерту особою або органом, призначивши експертизу.
    Виходячи з поставлених питань, експерт досліджує лише ті бухгалтерські (фінансові) операції, які цікавлять судово-слідчі органи і стосуються справи. Разом з тим, експерт має право встановлювати нові факти та обставини, які відносяться до предмету експертизи і мають значення по справі.
    Предмет судової експертизи є однією з важливих категорій не тільки теорії судових експертиз, а й процесуального права.
    Так, згідно зі ст. 69 КПК України експерт має право знайомитися з матеріалами кримінального провадження, що стосуються предмета дослідження. Експерт вправі бути присутнім під час вчинення процесуальних дій, що стосуються предметів дослідження і ставити запитання, що стосуються предмета особам, які беруть участь у кримінальному провадженні.
    У науковій літературі поняттю предмета експертизи приділено достатню увагу, проте жвава дискусія щодо предмета експертизи, яка почалася в 60-ті роки минулого століття, триває досі: в науці предмет експертизи трактують як встановлення фактичних даних (зміст), суджень про факти у процесуальній формі, досліджуючи об’єктів експертизи, які є матеріальними носіями інформації про події, що мають значення для розслідування і судового розгляду.
    Предмет судової експертизи:
    – інтерпретується через зв’язок з речовими доказами, тобто конкретними об’єктами;
    – співвідноситься із завданнями або питаннями, що ставляться на вирішення експерту.
    Складне поняття предмета експертизи, яке включає мету, об’єкт
    і метод дослідження, само по собі навряд чи можна визнати вдалим.
    Адже не експерт встановлює фактичні дані про розслідуваний злочин, а слідчий або суд на основі оцінки висновку експерта та інших доказів у кримінальному провадженні, вихідну інформацію про які добуває експерт.
    Предмет відображає сутність науки.
    Предметом економічного дослідження є фактичні дані, обставини справи (вихідні дані), що встановлюються на підставі наукових знань і дослідження матеріалів справи або кримінального провадження.

    61
    Не експерт встановлює фактичні дані про розслідуваний злочин, а слідчий або суд на основі оцінки висновку експерта та інших доказів у кримінальному провадженні, вихідну інформацію про які добуває експерт.
    Зміст конкретного предмету експертизи розкривається з позиції теорії доказів і визначається питаннями, що формулюються в ухвалі про призначення експертизи і зводиться до наступного: предмет експертизи – це фактичні дані, факти обставини справи, встановлювані
    (такі, що підлягають встановленню; які можливо отримати) на основі спеціальних знань.
    Вирішення питання про предметну область судової експертизи як сфери практичної експертної діяльності має суттєве значення в аспекті з’ясування сутності розв’язуваних експертних завдань, зв’язку з об’єктами експертизи. Для успішного призначення дослідження економічних операцій про фінансово-господарську діяльність необхідно:
    – по-перше, усвідомити, що в сфері господарської діяльності створення будь-якого засобу відбувається за рахунок перетворення
    інших засобів і ресурсів, а також прикладених до цього людських зусиль. Таким чином, будь-яка господарська операція має свою причину й наслідок;
    – по-друге, будь-яка господарська операція відбувається в порядку, який передбачає певні дії осіб з організації її здійснення, реалізації, документального оформлення, контролю;
    – по-третє, усі операції у сфері господарювання повинні здійснюватися відповідно до діючого законодавства, тобто бути законними, відповідати меті та можливостям юридичної особи, належним чином задокументованими – для підтвердження своєї достовірності, а також забезпечувати ефективність господарської діяльності – бути доцільними;
    – по-четверте, сукупність господарських операцій, незважаючи на їх зв’язок з економікою, – це велика кількість різних за змістом і формою реалізації фактів, тому вивчення кожного з них вимагає творчого, індивідуального підходу, глибокого розуміння сутності.
    Такі вміння є одним із основних показників рівня професійної підготовки з метою використання спеціальних економічних знань.
    Предметом судово-економічної експертизи є відображені в документах господарські (фінансові) операції, що є об’єктами дослідження, відображають стан і результати економічної діяльності суб’єктів господарювання та відносно яких ведеться кримінальне провадження.
    Складність вивчення господарських операцій експертом- економістом у процесі експертного дослідження пов’язана з тим, що експерт-економіст не був очевидцем подій, про які свідчить документ.
    У зв’язку з цим, експерт повинен максимально правильно використати

    62 логічне мислення, знання бухгалтерського та податкового обліку, економічного аналізу, методики господарського контролю.
    Дослідження експерта-економіста є процесуальною дією особи, яка має спеціальні економічні знання з вирішення питань, поставлених перед ним слідчим чи судом з метою встановлення обставин, що мають істотне значення для розкриття і розслідування економічного злочину, оцінити достатність наданих документів для відповіді на питання слідчого чи суду, а також побудувати й довести або спростувати гіпотезу.
    Завданням експерта-економіста є встановлення достовірних характеристик-показників господарських операцій, якими обумовлено призначення судово-економічної експертизи.
    Судова експертиза – це практична реалізація наукових положень при вирішенні експертних завдань у встановленій законом формі.
    Значна частина економічних злочинів розслідується на основі оперативної інформації, яка координує пошукову роботу, матеріалізує джерела інформації та сприяє виявленню та встановленню слідів порушень у документах бухгалтерського та податкового обліку.
    Відповідно, в процесі розкриття злочинів в сфері економіки важливо вчасно отримати за допомогою оперативно-розшукових (гласних і негласних) сил, засобів і методів первинні фінансово-господарські документи.
    Згідно з ч. 2 ст. 65 КПК висновок експерта є процесуальним джерелом доказів. Як свідчить судово-слідча практика, правильне використання можливостей експертиз та наукових об’єктивних досліджень є необхідною умовою для забезпечення виконання завдань кримінального судочинства, визначених у ст. 2 КПК.
    Використання спеціальних економічних знань для потреб правосуддя вимагає постійного трансформування, і сучасний судовий експерт-економіст повинен володіти обсягом всіх необхідних знань у сфері економіки.
    Список використаних джерел
    1. Колецки
    Х. О некоторых реалиях преступности, криминалистической практики и науки криминалистики в Польше
    (основные исследовательские вопросы по криминалистическим проблемам современной организованной финансово-экономической преступности в Польше // Сибирский юридический вестник. 2008.
    № 3(42). С. 92–97.

    63
    Чаплинський Костянтин Олександрович,
    завідувач кафедри криміналістики та домедичної підготовки
    Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор;
    Гукова Ірина Андріївна,
    адвокат, доктор філософії
    ТЕОРЕТИКО-ПРАКСЕОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ЗАСТОСУВАННЯ
    СПЕЦІАЛЬНИХ ЗНАНЬ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ
    ШАХРАЙСТВ У СФЕРІ НАДАННЯ ПОСЛУГ
    ІЗ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ
    Існуючий економічний спад, анексія Криму та окупація частини
    Донецької і Луганської областей суттєво збільшили внутрішню міграцію населення України та значно підвищили рівень безробіття серед населення України, викликавши тим самим і значний попит щодо пошуку роботи на ринку праці. Проте, не завжди такий попит дає позитивні результати, адже сфера надання послуг із працевлаштування виявилася певною мірою «вразливою», де п’ята частина угод між посередником, роботодавцем та найманим працівником потенційно
    є безперспективними. Разом з тим, недосконалість і наявність колізій у трудовому й цивільному законодавстві, а також неспроможність правоохоронних органів протистояти всім новим проявам обману, стали причиною розповсюдження шахрайських дій на ринку праці. Зважаючи на це, важливого значення набуває якість досудового розслідування у провадженнях вказаної категорії. Враховуючи специфіку шахрайських дій, особливого значення на початковому етапі розслідування набувають використання спеціальних знань. Під час розслідування шахрайства в сфері надання послуг із працевлаштування використовуються як процесуальні, так і не процесуальні форми використання спеціальних знань. Втім вагомого значення набуває така форма, як участь спеціаліста під час проведення процесуальних дій.
    Залучення спеціаліста при проведенні процесуальних дій є досить розповсюдженим, проте має певні особливості. Як зазначають
    М. Г. Щербаковський і О. О. Кравченко, спеціальні знання спеціаліста – це систематизована інформація з різних галузей теоретичної і практичної діяльності, котру набувають спеціалісти в результаті навчання та досвіду з певної спеціальності, застосовують на основі умінь і навичок в процесуальній або непроцесуальній формі з метою збирання
    (формування), дослідження, оцінки доказів, встановлення підстав для прийняття уповноваженими особами процесуальних й тактичних рішень у кримінальному судочинстві [1, с. 65].
    Переважно фахівці в ролі спеціаліста залучаються для надання допомоги слідчому під час проведення огляду місця події, предметів і

    64 документів, допиту, обшуку приміщень і автотранспорту, тимчасового доступу до речей та документів та ін.
    Особливого значення під час зазначених процесуальних дій набуває професійна робота спеціалістів з документами, які в даному випадку бувають як паперового типу, так і електронного. Спеціалісти документознавці під час огляду паперових документів звертають увагу не тільки на загальні ознаки, як необхідний формат документу, папір, наявність певних реквізитів (дати, підписів, відбитків печаток та штампів), а і на приватні ознаки, які вказують на внесення змін в початковий зміст документу чи повну підробку. Залежно від способу шахрайських посягань можлива необхідність залучення і спеціалістів-економістів, які звертають увагу на змістовну складову цих документів.
    Аналізуючи способи вчинення шахрайських посягань в сфері надання послуг із працевлаштування в умовах сучасності, зрозуміло, що в більшості випадків неможливо уникнути використання комп’ютерної техніки. Так, такий спосіб вчинення кримінального правопорушення, як шахрайські дії при виконанні певного виду роботи у дистанційній формі, залишає відповідну слідову картину у вигляді віртуальних, комп’ютерних, електронних, цифрових слідів. Маємо констатувати, що незважаючи на те, що вчені остаточно не визначилися із загальноприйнятою назвою цих слідів, для професійної роботи з ними у вигляді пошуку, виявлення, вилучення та дослідження в якості спеціалістів залучають фахівців управління боротьби з кіберзлочинністю, судових експертів Експертної служби МВС України.
    Спеціаліст надасть допомогу під час огляду web-сторінок та web-сайтів, акаунтів користувачів у соціальних мережах з подальшим зберіганням та роздруківкою скриншоту із криміналістично значимою
    інформацією. Огляд web-сторінки, на якій розміщено сайт певної фірми, з проведенням подальшого експертного дослідження у сфері телекомунікації, надає змогу вивчити зміст інформації стосовно діяльності певних суб’єктів, які мають відношення до події кримінального правопорушення, а також зафіксувати ІР-адресу комп’ютерного обладнання, з якого здійснювалось управління web- сайтом та визначити Інтернет-провайдера, який надавав доступ до web-сайту [2, с. 65].
    Вчені зазначають, що під час слідчого огляду документів на електронних носіях, а також комп’ютері, може проводитися фотографування або відеозапис зображення на екрані дисплея. Під час огляду комп’ютера необхідно: зупинити програми й зафіксувати в протоколі результати своїх дій, відобразити зміни, що відбулися на комп’ютері; визначити наявність у комп’ютера зовнішніх пристроїв- накопичувачів інформації на твердих магнітних дисках (вінчестері), відобразити в протоколі й на схемі, яка до нього додається, місцезнаходження комп’ютера і його периферійних пристроїв
    (принтера, модема, клавіатури, монітора); відобразити в протоколі призначення кожного пристрою, назву, серійний номер, комплектацію

    65
    (наявність і тип дисководів, мережних карт), наявність з’єднання з локальною обчислювальною мережею й
    (або) мережами телекомунікації, стан пристроїв (цілі або зі слідами зламу); точно описати порядок з’єднання між собою зазначених пристроїв, за необхідності зазначити сполучні кабелі й порти їхнього підключення, після чого від’єднати пристрої від комп’ютера [3, с. 96].
    Якщо відразу під час процесуальної дії незручно або неможливо вилучити електронні документи, які свідчать про факт вчинення правопорушення, огляду та вилученню підлягають: а) комп’ютерна техніка (персональні комп’ютери, ноутбуки, моноблоки, планшети, телефони); б) різноманітні накопичувачі інформації (дисків, флеш- накопичувачів).
    Якщо того потребує ситуація, поряд з пошуком віртуальних слідів, спеціаліст-криміналіст забезпечує пошук і вилучення слідів папілярних візерунків на перелічених предметах, мікрочастини, потожирову речовину тощо, які в подальшому будуть об’єктами дослідження відповідних експертиз.
    Вагомими є зазначені об’єкти і в ході проведення обшуків. Втім, спеціалісту обов’язково надати інформацію про об’єкти пошуку або ж отримати вихідну інформацію шляхом участі спеціаліста в допиті фігуранта. Слушною з цього приводу є думка П. П. Іщенка і
    А. В. Кофанова щодо опису шуканих об’єктів і їх відмітних ознак у вигляді пошукової таблиці [4, с. 369].
    Окремі вчені вже зазначали, що залучення спеціаліста під час проведення допиту недоречне. Аргументацією виступає те, що слідчий або оперуповноважений, що діє за дорученням слідчого, при розслідуванні кримінальних правопорушень по-перше, повинні вже бути підготовлені до цієї слідчої (розшукової) дії, по-друге, присутність третьої особи може стати на заваді зізнанню фігурантів. За таких умов пропонується використовувати консультативну допомогу фахівців планувати напередодні допиту, а не залучати спеціаліста безпосередньо під час проведення допиту [5, с. 110].
    Проте, ми вважаємо, що нерозповсюдженість такої слідчої практики не повинна ставати на заваді повного і неупередженого розслідування. І, навіть досвідчені слідчі в певних випадках повинні використовувати таку форму спеціальних знань задля максимальної продуктивності окресленої слідчої (розшукової) дії. Наприклад, коли шахрайства даної категорії пов’язані з використанням IT-технологій і слідчий під час проведення допиту не в змозі розпізнати можливість вчинення тих чи інших специфічних дій. Звісно, можливе проведення додаткового допиту, інших процесуальних дій задля отримання доказової бази, втім це неминуче призводить до втрати часу, фактору раптовості тощо.
    Вагома роль спеціаліста відмічається і під час участі у допиті в режимі відеоконференції. Слідчий насамперед має підтримувати психологічний контакт з допитуваною особою, про що наголошує

    66
    В. О. Яремчук, а фіксувати технічними засобами проведення допиту має запрошений спеціаліст. З метою розширення практики залучення спеціалістів до проведення допиту вчена пропонує таку диференціацію спеціалістів, які запрошуються під час проведення допиту: 1) залежно від місця роботи спеціалістів – їх залучають з державних чи недержавних підприємств, установ, організацій; 2) залежно від мети, з якою залучають спеціалістів під час допиту – для отримання, приміром, технічної допомоги, пояснень певних термінів, допомоги у формулюванні питань та постановці запитань допитуваній особі з дозволу сторони кримінального провадження, яка його залучила, для допомоги у застосуванні науково-технічних засобів, для отримання консультаційно-довідкової допомоги, зокрема, під час підготовки до допиту або при складанні слідчим протоколу допиту; 3) вибір спеціаліста визначається слідчим залежно від форм допомоги, яку той надає; 4) залежно від категорії допитуваної особи (наприклад, спеціалісти, яких залучено до допиту іноземних громадян або осіб з психічними або фізичними вадами); 5) залежно від фаху спеціальних знань – це лікарі, перекладачі, хіміки, мистецтвознавці, ІТ-фахівці, економісти, будівельники, товарознавці, екологи, фахівці у військовій сфері та ін. [6, с. 207].
    Під час проведення не тільки слідчих (розшукових) дій, а і заходів забезпечення кримінального провадження, наприклад, тимчасового доступу до рахунків підприємства, доречним буде залучення спеціаліста-економіста.
    Отже, під час розслідування шахрайства в сфері надання послуг із працевлаштування використання спеціальних знань у різноманітних формах є вагомим інструментом для здобуття доказів. Залежно від способу вчинення шахрайських посягань слід залучати спеціалістів у вузьких галузях, нерідко групи фахівців відділів криміналістичного забезпечення слідчих управлінь Національної поліції, експертних та
    інших установ, зокрема, в галузі криміналістичного документознавства,
    IT-технологій тощо.
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   53


    написать администратору сайта