Главная страница
Навигация по странице:

  • Клінічний перебіг та ведення фізіологічних пологів

  • Клінічний перебіг та ведення першого періоду пологів

  • Клінічний перебіг та ведення другого періоду пологів

  • Тепловий ланцюжок .

  • Клінічний перебіг та ведення третього періоду пологів

  • Ніколи не проводити тракцію (підтягування) за пуповину без застосування контрт- ракціїї (відведення) добре скороченої матки від лона. Проведення тракції за пуповину

  • Крок 3

  • Крок 1

  • ФІЗІОЛОГІЧНЕ АКУШЕРСТВО для студентів. Навчальний посібник для студентів медичних факультетів київ 2008 зміст передмова 4 Cписок скорочень 5


    Скачать 7.85 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів медичних факультетів київ 2008 зміст передмова 4 Cписок скорочень 5
    Дата25.10.2022
    Размер7.85 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаФІЗІОЛОГІЧНЕ АКУШЕРСТВО для студентів.pdf
    ТипНавчальний посібник
    #752815
    страница8 из 10
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
    Методи обстеження роділь в пологах
    Зовнішній метод оцінки ступеню розкриття шийки матки
    Зовнішніми методами оцінити ступінь розкриття шийки матки можливо тільки приблизно.
    Орієнтовно про ступінь розкриття шейки матки в родах судять по висоті стояння контракційного кільця (границя між порожнім мускулом, що скорочується, і нижнім сегментом матки, що розтя- гується). Шийка матки при пологах звичайно буває розкрита на стільки, на скільки поперечних пальців контракційне кільце розташоване вище лонної дуги.
    Внутрішній метод оцінки ступеню розкриття шийки матки
    З метою визначення динаміки розкриття шийки матки та розташування голівки плода в по- логах проводиться внутрішнє акушерське дослідження, яке виконують при надходженні жінки до пологового відділення, через кожні 4 години під час першого періоду пологів та після вилиття навколоплідних вод (для своєчасної діагностики можливого випадання з плином амніотичної рідини пуповини та дрібних частин плода).
    Через зростання ризику висхідного інфікування пологового каналу додаткові внутрішні аку- шерські дослідження у першому періоді пологів припустимі лише за показаннями: патологічна частота серцебиття плода для з'ясування причин порушення його стану (наприклад - випадіння пуповини) та вирішення питання щодо способу розродження (кесарів розтин, вакуум-екстракція акушерські щипці); при багатоплідній вагітності після народження першого плода; неправильне положення плода, або підозра на вставлення голівки плода у вході до малого тазу у стані роз- гинання; затримка прогресу пологів у зв’язку з неефективністю маткових скорочень (для амніо- томії та перед стимуляцією окситоцином); необхідність оперативного вагінального розроджен- ня; кровотеча після 22 тижнів вагітності (в умовах операційної).
    Ступінь опускання голівки плода також може визначатися зовнішніми і внутрішніми метода- ми.
    Визначення ступеню опускання голівки зовнішніми методами
    Ступінь опускання голівки відносно площини входу в малий таз можна визначити за допомо- гою ІV-го прийому Леопольда (див. розділ. 6 ).
    Рекомендований також метод абдомінальної пальпації, яким визначається висота стояння голівки плода на кількість поперечників пальців над симфізом (Мал. 26):
    5/5 – голівка плода розташована над симфізом на ширину 5 пальців, голівка плода знаходиться над входом до малого тазу;

    Посібник для студентів
    61 4/5 – ширина 4 пальців, голівка притиснута до входу в малий таз;
    3/5 – ширина 3 пальців, голівка малим сегментом у вході до малого тазу;
    2/5 – ширина 2 пальців, голівка великим сегментом у вході до малого тазу;
    1/5 - 0/5 – ширина 1 пальця або голівка не визначається, голівка знаходиться у порожнині тазу.
    Мал. 26. Визначення ступеню опускання голівки у порожнину тазу
    методом абдомінальної пальпації.
    Зовнішня пальпація голівки має здійснюватися безпосередньо перед внутрішнім акушерсь- ким дослідженням. Це надає можливість запобігти помилок у визначенні положення голівки у разі формування великого набряку передлеглої частини голівки плода.

    Фізіологічне акушерство
    62
    Визначення ступеню опускання голівки методом внутрішнього акушерського дослідження
    (Мал.27)
    Голівка над входом у малий таз. Таз вільний, голівка розташована високо, вона не перешкоджає пальпації безіменної лінії таза, мису; стрілоподібний шов знаходиться в поперечному розмірі на однаковій відстані від симфізу і мису, велике і мале тім'ячко - на одному рівні.
    Голівка малим сегментом у вході в малий таз. Крижова западина вільна, до мису можна підійти зігнутим пальцем (якщо він досяжний). Внутрішня поверхня симфізу доступна дослідженню, мале тім'ячко нижче великого. Стрілоподібний шов розташо- ваний в злегка косому розмірі.
    Голівка великим сегментом у вході в малий таз. Голівка займає верхню третину симфізу і крижів. Мис недосяжний, сідничні ості пальпуються легко. Голівка зігнута, мале тім'ячко нижче великого, стрілоподібний шов знаходиться в одному з косих розмірів.
    Голівка в широкій частині малого таза. Голівка найбільшою окружністю пройшла площину широкої частини малого таза Дві третини внутрішньої поверхні лонного зчленування і верхня половина крижової западини зайняті голівкою. Вільно пальпу- ються ІV і V крижові хребці і сідничні ості. Стрілоподібний шов розташований в одно- му з косих розмірів, мале тім'ячко нижче великого.
    Голівка у вузькій частині малого таза. Дві верхні третини крижової западини і уся внутрішня поверхня лонного зчленування зайняті голівкою. Сідничні ості важко дося- гаються. Голівка знаходиться близько до дна таза, внутрішній поворот її ще не закін- чений, стрілоподібний шов знаходиться в одному з косих розмірів, близько до прямо- го. Мале тім'ячко у лона нижче великого.

    Голівка у виході таза.
    Крижова западина ці- лком заповнена голів- кою, сідничні ості не визначаються, стріло- подібний шов розта- шований в прямому розмірі виходу з мало- го таза. Мале тім'ячко у лона нижче велико- го.
    Мал.27 Положення голівки плоду при просуванні по пологовим шляхам:
    а – над входом у малий таз, б – притиснута до входу у малий таз,
    в – малим сегментом у вході до малого тазу, г – великим сегментом у вході
    до малого тазу, д – у порожнині малого тазу, е – у виході з малого тазу.
    Положення голівки плода при внутрішньому дослідженні можна також з'ясовувати по від-
    ношенню до рівня сідничних остей - linia interspinalis (положення ''0''). Відстань від сідничних остей до площини входу в малий таз дорівнює такій від остей до площини виходу таза. Знак ''-'' означає, що голівка знаходиться вище сідничних остей (ближче до входу в малий таз). Знак ''+'' означає, що голівка плода розміщується нижче сідничних остей (ближче до виходу таза).

    Посібник для студентів
    63
    Положення голівки визначається таким чином (Мал. 28) :
    -3 - голівка над входом в таз;
    -2 - голівка притиснута до входу в ма- лий таз;
    -1 - голівка малим сегментом у вході в малий таз,
    0 - голівка великим сегментом у вході в малий таз,
    +1- голівка в широкій частині малого тазу;
    +2 - голівка у вузькій частині малого тазу,
    +3 - голівка у виході з малого тазу.
    Мал.28 Визначення положення голівки плоду
    при внутрішньому дослідженні
    Оцінка стану плода в пологах
    Стан плода визначають за показниками серцебиття, кольору навколоплідних вод та конфі- гурації голівки.
    Серцебиття плода реєструють шляхом періодичної аускультації за допомогою акушерсь- кого стетоскопу, ручного доплеровського аналізатора або, за показаннями, фетального моніто- рингу (кардіотокографії) (див. розділ 6).
    Періодична аускультація здійснюється згідно наступних правил:
    • вагітна знаходиться у положенні на боці;
    • аускультація починається негайно після закінчення найбільш інтенсивної фази перейми;
    • аускультація триває протягом 60 секунд.
    В нормі ЧСС плода знаходиться в межах 110-170 ударів за хвилину.
    У разі появи частоти серцевих скорочень плода, що виходять за межі норми, необхідно змі- нити положення тіла жінки (слід уникати положення на спині) та провести повторну аускульта- цію, дотримуючись вище описаної методики
    За наявності стійких аускультативних порушень серцебиття плода проводять кардіотоког- рафічне (КТГ) дослідження (див. розділ 6).
    Слід зазначити, що рутинне застосування КТГ всім роділлям не доцільне через високий відсоток хибнопозитивних результатів та збільшення час- тоти акушерських втручань, в тому числі і оперативних пологів [A]
    Колір навколоплідних вод визначається під час їх вилиття та під час кожного внутрішнього акушерського дослідження. В нормі навколоплідні води є прозорими. Поява свіжого та густого меконію у навколоплідних водах свідчить про погіршення стану плода, особливо у поєднанні з порушенням частоти серцевих скорочень плода.
    Конфігурація голівки плода це процес пристосування її до пологових шляхів жінки. Завдяки наявності швів та тім’ячок кістки черепа плода мають здатність зближуватись та находити одна на одну за рахунок чого об’єм голівки плода зменшується. Відрізняють три ступені конфігурації голівки плода
    • Перша – кістки черепа зближені, торкаються одна одної
    • Друга – кістки помірно находять одна на одну
    • Третя – кістки значно находять одна на одну

    Фізіологічне акушерство
    64
    Третя ступінь конфігурації голівки у поєднанні з відсутністю просування голівки по полого- вому каналу за наявністю активної пологової діяльності є ознакою невідповідності між розміра- ми голівки плода та тазу матері (клінічно вузький таз) та потребує розродження шляхом кесаре- ва розтину.
    Контроль за станом жінки здійснюють шляхом реєстрації наступних показників: пульс та ар- теріальний тиск (кожні 2 години), температура (кожні 4 години), сеча: об’єм – підчас кожного се- човипускання, але не рідше ніж кожні 4 години; наявність білка або ацетону – за показаннями.
    Клінічний перебіг та ведення фізіологічних пологів
    Основною метою надання допомоги під час пологів є забезпечення безпеки для жінки та ди- тини при мінімальному втручанні в фізіологічний процес шляхом:
    • ретельного моніторингу стану матері, плода та прогресування пологів;
    • створення умов для надання невідкладної допомоги роділлі/породіллі та новонаро- дженому;
    • проведення заходів, що спрямовані на попередження інфекційних та гнійно- запальних ускладнень;
    • впровадження та суворе дотримання принципів „теплового ланцюжка”.
    Клінічний перебіг та ведення першого періоду пологів
    Спостереження за перебігом першого періоду пологів, станом матері та плода здійснюється за допомогою партограми (Див. додаток „Використання партограми).
    Особливості ведення партограми.
    Відносно часової осі на партограмі графічно відображають наступні показники:
    1. Перебіг пологів:
    - Швидкість розкриття шийки матки, визначену методом внутрішнього акушерського дослідження (кожні 4 години)
    - Опускання голівки плода, визначене за допомогою абдомінальної пальпації (кожні
    4 години)
    - Частоту (за 10 хвилин) та тривалість (в секундах) перейм (кожні 30 хвилин),
    2. Стан плода:
    - Частоту серцебиття плода, оцінену методом аускультації або ручного доплеров- ського аналізатора (кожні 15 хвилин)
    - Ступінь конфігурації голівки плода (кожні 4 години),
    - Стан плідного міхура та навколоплідних вод (кожні 4 години)
    3. Стан роділлі:
    - Пульс та артеріальний тиск (кожні 2 години),
    - Температура (кожні 4 години)
    - Сеча: об’єм підчас кожного сечовипускання, але не рідше ніж кожні 4 години; на- явність білка або ацетону – за показаннями.
    Партограма представлена на Мал.29

    Посібник для студентів
    65
    Мал.29 Партограма

    Фізіологічне акушерство
    66
    Переваги партограми:
    • Ефективне спостереження за перебігом пологів
    • Своєчасне виявлення відхилення пологів від нормального перебігу
    • Допомога під час прийняття рішення щодо необхідності втручань
    Особливу увагу слід звернути на принципи ведення першого періоду пологів, які передба- чають заходи, спрямовані на психологічну підтримку роділлі – партнерські пологи (присутність чоловіка або членів сім’ї, а в окремих випадках близьких друзів), профілактику стомлення ро- діллі, порушення стану плода, уникнення материнського та дитячого травматизму у пологах.
    Обов’язковим при веденні пологів є вільний вибір жінкою положення (сидячи, стоячи, з нахилом у перед, лежачи на боці тощо) (Мал.30); небажаною вважається позиція жінки у пологах на спи- ні, що сприяє виникненню аорто-кавальної компресії, порушенню кровообігу у матці, негативно впливає на загальний стан роділлі, призводить до різкого зниження артеріального тиску й погі- ршення стану плода. Крім того, положення на спині зменшує інтенсивність маткових скорочень і негативно впливає на перебіг та тривалість пологів. Найбільш виправданим у першому періоді пологів є активна поведінка жінки, що прискорює процес розкриття шийки матки, зменшує бо- лючість перейм, знижує частоту порушень серцевої діяльності плода.
    Окремо слід наголосити на необхідності правильного режиму дихання роділлі – швидкий вдих через ніс та повільних видих через рот. Такий спосіб дихання сприяє як знеболюванню пе- реймів, так і покращанню центральної та матково-плацентарної гемодинаміки. Серед немеди- каментозних методів, що зменшують больові відчуття під час першого періоду пологів, може використовуватися музикотерапія, а також інші нефармакологічні засоби зняття болю (душ, ванна, джакузі, масаж).
    Застосування цих методик викликає подразнення специфічних аферентних периферичних нервових рецепторів, що призводить до зростання рівня ендорфінів у спинномозковій рідині, які
    є ендогенними знеболюючими речовинами.
    Застосування фармакологічних знеболюючих засобів у пологах проводиться тільки за наяв- ністю клінічних показань.

    Посібник для студентів
    67
    Мал.30 Різноманітність вільного вибору позицій у пологах.

    Фізіологічне акушерство
    68
    Клінічний перебіг та ведення другого періоду пологів
    Ведення другого періоду пологів вимагає:
    • вимірювання артеріального тиску, пульсу у роділлі кожні 10 хвилин;
    • контролю серцевої діяльності плода кожні 5 хвилин під час ранньої фази, та після кожної потуги під час активної фази;
    • контролю за просуванням голівки плода по родовому каналу, який здійснюється за допомогою внутрішнього акушерського дослідження кожну годину.
    Окремо слід звернути увагу на те, що тривале стояння голівки плода в певній площі малого тазу без динаміки просування може призвести до формування ректо- і уровагінальних нориць.
    Через зростання ризику висхідного інфікування пологового каналу додаткові внутрішні аку- шерські дослідження у другому періоді пологів припустимі лише за показаннями:
    • Проведення амніотомії, якщо не відбувається своєчасного вилиття навколоплідних вод
    • При багатоплідній вагітності після народження першого плода
    • При прийняті рішення оперативного вагінального розродження (акушерські щипці, ва- куум-екстракція, екстракція плода за тазовий кінець)
    Народження голівки плода потребує обережного надання ручної допомоги, метою якої є не тільки збереження цілісності промежини жінки, але й попередження внутрішньочерепної, спи- нальної та інших травм плода.
    Захист промежини складається з п'яти прийомів:
    1. Запобігання передчасному розгинанню голівки плода - долоня лівої кисті упирається в лобок, пальцями стримують стрімке просування голівки, обережно натискаючи на неї.
    2. Зменшення напруження тканини промежини - долонна поверхня правої кісті розта- шовується на промежині, пальцями зсувають тканини великих статевих губ у бік про- межини.
    3. Виведення голівки плода із статевої щілини - після утворення точки фіксації, поза по- тугою, обережно знімаючи бічні краї вульварного кільця з голівки, дають їй можли- вість розігнутись.
    4. Допомога під час внутрішнього повороту плечиків і зовнішнього повороту голівки - го- ловку, що народилася, захоплюють обома руками так, щоб долоні лягли на ділянку вух; голівку обережно відтягують донизу доти, поки переднє плічко не підійде під лоб- кову дугу.
    5. Вивільнення плечового поясу - голівку захоплюють лівою рукою і відводять до лона, правою рукою обережно знімають тканину промежини з заднього плічка.
    Після народження плечового поясу тулуб дитини охоплюють обома руками, кінці пальців мають перебувати у пахвових ямках. Тулуб спрямовують угору і виймають плід.
    Існує тактика ведення другого періоду пологів без захисту промежини. Надання вільного по- ложення жінки під час потуг сприяє більш динамічному проходженню плоду через пологові шляхи, при цьому найбільш ефективними є позиції сидячи навпочіпки, сидячи на стільці, стаю- чи, підтягуючись на дробинці, лежачи на боці (Мал.30).
    Важливо підкреслити, що тільки при необхідності під час періоду вигнання, може бути про- ведений допоміжний розтин промежини (перінео- та епізіотомія).
    Показаннями до проведення розтину промежини є:
    • Ускладнені вагінальні пологи (вакуум-екстракція, акушерські щипці, сідничне перед- лежання)

    Посібник для студентів
    69
    • Наявність рубцевих змін промежини після розтину у попередніх пологах, особливо після поганого загоєння
    • Дистрес плода у другому періоді пологів
    Слід зазначити, що використання епізіотомії за показанням ''загроза розриву промежини” не завжди є обґрунтованим. Відсутність чітких об’єктивних критеріїв „загрози розриву промежини”
    є підґрунтям для більш широкого використання епізіотомії, яка є не чим іншим ніж ятрогенним розривом промежини другого ступеню. У більшості випадків, коли за наявності так званої „за- грози розриву промежини” розтин промежини не проводиться, відбувається спонтанний розрив лише шкіри промежини та слизової оболонки піхви, без ураження м’язів тазового дна (розрив першого ступеню).
    Слід також визнати, що у поодиноких випадках промежина дійсно може бути суттєвою пере- поною для народження, і її розтин є необхідним заходом запобігання розривів тяжкого ступеню.
    Згідно з сучасним науковими доказами існують наступні рекомендації щодо використання розтину промежини в пологах:
    • Використання епізіотомії має бути обмежено показаннями [А];
    • Прерінеотомія супроводжується більшою частотою глибоких розривів піхви з ура- женням прямої кішки та анального сфінктеру у порівнянні з епізіотомією. [А];
    • Рутинне проведення епізіотомії не призводить до зменшення частоти глибоких розри- вів піхви з ураженням прямої кішки та анального сфінктеру. [В];
    • У разі необхідності проведення розтину промежини слід надавати перевагу епізіото- мії, а не перінеотомії. [В].
    У будь якому випадку рішення про проведення операції повинно бути клінічно обґрунтова- ним і доведеним до жінки, з отриманням від неї згоди. Операцію слід проводити після попере- днього місцевого знеболення.
    Оцінка стану новонародженого
    Відразу після народження акушерка викладає дитину на живіт матері, здійснює обсушуван- ня голови і тіла дитини попередньо підігрітою стерильною пелюшкою, одягає дитині чисті шапо- чку і шкарпетки, накриває сухою чистою пелюшкою та ковдрою.
    Одночасно лікар-педіатр-неонатолог, а за його відсутності лікар-акушер-гінеколог, здійснює первинну оцінку стану новонародженого
    Стан новонародженого оцінюють за шкалою Апгар через 1, 5 та 10 хвилин після народжен- ня. Шкала передбачає оцінку за десятибальною системою п’яти показників (0-2 бали за показ- ник): серцевий ритм, дихання, шкіряні покриви, тонус м’язів, рефлекси. Хорошим показником вважають стан новонародженого при оцінці не нижчій 8 балів, задовільним – не нижче 7, нижчі оцінки свідчать про можливу асфіксію різного ступеня тяжкості.
    Після закінчення пульсації пуповини, але не пізніше 1 хв. після народження дитини акушер- ка, замінивши стерильні рукавички, перетискає та перетинає пуповину, за умови задовільного стану дитини залишає дитину на грудях матері.
    За появи пошукового і смоктального рефлексу (дитина піднімає голову, відкриває широко рот, шукає груди матері) акушерка допомагає здійснити перше раннє прикладання дитини до грудей матері.
    Через 30 хв. після народження дитини акушерка електронним термометром вимірює ново- народженому температуру тіла в аксилярній ділянці та записує результати термометрії у карті розвитку новонародженого.
    Після проведення контакту матері і дитини «очі в очі» (але не пізніше першої години життя дитини) акушерка після обробки рук проводить новонародженому профілактику офтальмії із за- стосуванням 0.5% еритроміцинової або 1% тетрациклінової мазі відповідно до інструкції засто- сування одноразово.

    Фізіологічне акушерство
    70
    Контакт "шкіра-до-шкіри" проводиться не менше 2 годин у пологовій залі, за умови задовіль- ного стану матері та дитини.
    Після завершення контакту “шкіра-до-шкіри” акушерка, перекладає дитину на зігрітий спови- вальний стіл, здійснює обробку та клемування пуповини, вимірювання зросту, обводу голови та грудної клітини, зважування, одягає дитині чисті повзуни, сорочечку, шапочку, шкарпетки, рука- вички (дитина не сповивається!). Дозволяється використовувати чистий домашній одяг
    Дитина, разом з матір'ю накривається ковдрою і переводиться в палату спільного перебу- вання з дотриманням умов теплового ланцюжка.
    Тепловий ланцюжок.
    Тепловий ланцюжок – це комплекс заходів, які впроваджуються під час пологів та в перші дні після народження дитини з метою зменшення втрат тепла у всіх новонароджених. Невико- нання хоча б одного з цих заходів розриває тепловий ланцюжок та ставить новонароджену ди- тину під загрозу переохолодження. Недотримання теплового ланцюжка підвищує ризик розвит- ку у новонародженого гіпоглікемії, метаболічного ацидозу, інфекції, дихальних розладів, ура- жень центральної нервової системи (крововиливи, судоми).
    Десять кроків теплового ланцюжка:
    1) Тепла пологова кімната (операційна). [B].
    Приміщення повинно бути чистим та теплим, без протягів з відчинених вікон, дверей та кон- диціонерів (вентиляторів). Оптимальною (безпечною) для матері та дитини вважається темпе- ратура навколишнього середовища 25
    о
    С –28
    о
    С.
    2) Негайне обсушування дитини [B].
    Відразу після народження (до перетинання пуповини) акушерка повинна обсушити тіло та голову дитини стерильними, сухими, попередньо підігрітими пелюшками. Викласти дитину на живіт матері і закінчити обсушування. Вологі пелюшки треба відкласти, одягнути на дитину чисті шапочку і шкарпетки та накрити чистою сухою попередньо підігрітою пелюшкою. Все необхідне для зігрівання дитини (пелюшки, шапочка, шкарпетки, сорочечки, повзунки, ковдра) треба підго- тувати і підігріти завчасно.
    3) Контакт “шкіра –до –шкіри” [С]
    .
    Контакт “шкіра-до-шкіри” запобігає втратам тепла та сприяє колонізації організму дитини флорою матері. На грудях матері дитина накривається чистою попередньо підігрітою пелюш- кою та спільною з матір’ю ковдрою і знаходиться там до переведення в палату спільного пере- бування не менше 2 годин.
    З метою контролю дотримання заходів теплового ланцюжка перше вимірювання температу- ри тіла новонародженого здійснюється через 30 хвилин після народження в аксілярній ділянці електронним термометром.
    Межами нормальної температури тіла новонародженого слід вва- жати 36,5
    о
    С-37,5
    о
    С при вимірюванні в аксілярній ділянці.
    4)
    Грудне вигодовування. [A].
    Грудне вигодовування треба починати як можна раніше протягом першої години після наро- дження, коли дитина проявляє ознаки готовності до початку годування та знаходиться з матір’ю в контакті “шкіра-до-шкіри”. Не треба примушувати дитину розпочинати перше годування, якщо вона не проявляє цих ознак.

    Посібник для студентів
    71 5)
    Відкласти зважування та купання.
    [
    B
    ].
    Купання та зважування новонародженого відразу після народження приводить до втрат те- пла, тому ці процедури треба відкласти. Кров та меконій частково видаляються зі шкіри ново- народженого при обсушуванні після пологів. Залишки родової змазки не видаляються у дитини.
    Перше купання доцільно здійснювати вдома. Зважування та антропометрію дитини необхідно проводити після здійснення контакту “шкіра-до-шкіри” перед переведенням в палату спільного перебування.
    6)
    Правильно одягнути та загорнути дитину.
    [А].
    Туге сповивання шкідливе для новонародженого, тому що зменшує ефективність підтри- мання тепла дитиною, обмежує рухи дитини, обмежує дихальні рухи. У зв'язку з цим дитину не- обхідно одягнути в чисті теплі повзунки, сорочечку, шапочку, шкарпетки та накрити теплою ков- дрою.
    7) Цілодобове спільне перебування матері та дитини [A]
    За умови відсутності протипоказань новонароджена дитина повинна цілодобово перебувати разом з матір’ю в одному приміщенні. Спільне перебування матері та дитини забезпечує году- вання на вимогу, профілактику гіпотермії та профілактику внутрішньолікарняної інфекції.
    8) Транспортування в теплих умовах. [B]
    Якщо дитину треба транспортувати в інше відділення, (палату) медичні працівники зо- бов’язані забезпечити підтримку та контроль температури тіла для запобігання виникнення гіпо- термії. В палату спільного перебування новонароджений повинен транспортуватися разом з матір’ю. При народженні дитини шляхом кесарського розтину, новонароджений транспортуєть- ся в кувезі або в дитячому ліжечку, вкритий теплою ковдрою.
    9) Реанімація в теплих умовах.
    Новонароджена дитина з асфіксією не може виробляти достатню кількість тепла, в зв'язку з чим підвищується ризик виникнення гіпотермії. Тому важливо забезпечити проведення реані- маційних заходів у теплих умовах.
    10) Підвищення рівня підготовки та знань.
    Всі медичні працівники повинні мати відповідну підготовку та навички з принципів дотриман- ня теплового ланцюжка.
    Клінічний перебіг та ведення третього періоду пологів
    Існують дві тактики ведення третього періоду пологів активна та очікувальна.
    Активне ведення третього періоду пологів
    Завдяки низки переваг активне ведення третього періоду пологів є найбільш розповсюдже- ною тактикою у світі та рекомендовано Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я, Міжнарод- ною Федерацією Акушерів – Гінекологів та Міжнародною Конфедерацією Акушерок.

    Фізіологічне акушерство
    72
    Застосування методики активного ведення третього періоду під час кожних пологів дозволяє знизити частоту післяпологової кровотечі, що зумовлена атонією матки на 60%, а також змен- шити кількість післяпологової крововтрати та необхідність гемотрансфузії.
    Стандартні компоненти активного ведення третього періоду пологів включають:
    • введення утеротоників:
    • народження посліду шляхом контрольованих тракцій за пуповину при відведенні мат- ки долонею від лона;
    • масаж матки через передню черевну стінку після народження посліду.
    Правила введення утеротоніків: протягом першої хвилини після народження дитини про- пальпувати матку для виключення наявності в ній другого плоду, при його відсутності - ввести
    10 ОД окситоцину внутрішньом'язово. (Мал. 31. Крок 1) Підчас вибору утеротоніку слід надава- ти перевагу окситоцину, оскільки його ефект проявляється вже через 2-3 хвилини, він може бу- ти використаний у всіх жінок.
    Якщо в наявності немає окситоцину можна використати – ергометрин – 0,2 мг в/м.
    Жінка має бути поінформована про можливі побічні ефекти цих препаратів.
    Неможна використовувати ергометрін жінкам з прееклампсією, еклампсією та гіпертензією.
    Контрольовані тракції за пуповину:
    - перетиснути пуповину ближче до промежини затискачем, тримати перетиснуту пуповину та затискач в одній руці; (Мал. 31. Крок 2)
    - покласти другу руку безпосередньо над лобком жінки і утримувати матку відводя- чи її від лона. Утримувати пуповину у стані легкого натяжіння та дочекатися силь- ного скорочення матки (зазвичай через 2-3 хв. після введення окситоцину); (Мал.
    31. Крок 3)
    - одночасно з сильним скороченням матки запропонувати жінці потужитись і дуже обережно потягнути (тракція) за пуповину донизу, щоб відбулося народження плаценти, одночасно при цьому продовжувати проводити другою рукою контртра- кцію у напрямку протилежному тракції (тобто відштовхуючи матку від лона). (Мал.
    31. Крок 4)
    - якщо плацента не опускається (тобто не народжується) протягом 30-40 сек. конт- рольованої тракції, слід зупинити тракцію за пуповину, але продовжувати обере- жно її утримувати у стані легкого натяжіння; друга рука залишається над лоном, утримуючи матку.
    - дочекатися поки матка знову добре скоротиться та повторити контрольовану тракцію за пуповину з контртракцією на матку.
    Ніколи не проводити тракцію (підтягування) за пуповину без застосування контрт-
    ракціїї (відведення) добре скороченої матки від лона. Проведення тракції за пуповину
    без скорочення матки може призвести до вивороту матки.

    Посібник для студентів
    73
    Мал. 31. Активне ведення третього періоду пологів
    Крок 2 Накладання затискача на пупови- ну біля промежини
    Крок 3 Розташування рук – підготовка до контро- льованої тракції
    Крок 4 Народження плаценти шляхом контрольова- ної тракції за пуповину з одночасною контртракцією на матку
    Крок 5 Народження оболонок шляхом „скручуван- ня”
    Крок 1 Внутрішньом’язове введення окси- тоцину
    Крок 6 Масаж матки через передню черевну стінку після народження посліду

    Фізіологічне акушерство
    74
    Після народження плаценти утримують її двома руками і обережно повертають, викручуючи оболонки, повільно підтягують плаценту вниз для закінчення пологів. (Мал. 31. Крок 5)
    У разі обриву оболонок, обережно обстежують піхву і шийку матки в стерильних рукавичках.
    У разі виявлення оболонок використовують вікончатий затискач для видалення її залишків.
    Уважно оглядають плаценту та переконуються в її цілісності. Якщо ділянка материнської по- верхні відсутня, або є ділянка обірваних оболонок з судинами, є привід запідозрити затримку ділянок плаценти та розпочати необхідні заходи.
    Масаж матки: після народження посліду негайно проводять масаж матки через передню че- ревну стінку жінки, доки вона не стане щільною. (Мал. 31. Крок 6)
    В подальшому пальпують матку кожні 15 хв. протягом перших 2-х год., щоб бути впевнено- му в тому, що після масажу матка не розслабляється, а залишається щільною. При необхіднос- ті проводять повторний масаж.
    Міхур з льодом на низ живота у ранньому післяпологовому періоді не застосовується .
    Активне ведення ІІІ періоду пологів повинно бути запропоновано кожній жінці, оскільки воно понижує частоту післяпологових кровотеч, виникаючих внаслідок атонії матки.
    Роділля повинна бути поінформована відносно активного ведення ІІІ періоду пологів, та має надати добровільну письмову згоду на його проведення
    Очікувальне ведення третього періоду пологів
    Після закінчення пульсації пуповини, але не пізніше 1хв. після народження дитини, перетис- кається та перетинається пуповина. Проводиться ретельний нагляд за загальним станом по- роділлі, ознаками відшарування плаценти, кількістю кров’яних виділень.
    При появі ознак відшарування плаценти – необхідно запропонувати жінці «натужитись», що призведе до народження посліду.
    Ознаками відшарування плаценти є:
    Ознака Шредера : якщо плацента відокремилась та спустилась в нижній сегмент чи у вагіну, дно матки піднімається вверх і розташовується вище та вправо від пупка; матка набирає вигляду пісочного годинника.
    Ознака Чукалова - Кюстнера: при натисканні ребром долоні на надлобкову ділянку в ра- зі відокремлення плаценти матка підіймається вверх, пуповина не втягується у піхву.
    (Мал. 32.)
    Мал. 32. Ознака Чукалова-Кюстнера:
    а – плацента не відділилася; б – плацента відділилася

    Посібник для студентів
    75
    Ознака Альфельда: лігатура, яка знаходиться на пуповині у статевої щілини роділлі, при відокремленні плаценти спускається на 8 – 10 см і нижче від вульварного кільця.
    Ознака Довженка: жінці пропонується глибоко дихати: якщо при видихові пуповина не втягується у вагіну, то плацента відокремилась.
    Ознака Клейна: роділлі пропонується потужитись, якщо при цьому пуповина не втягу-
    ється у вагіну, то плацента відокремилась.
    Для видалення посліду, який відокремився користуються зовнішніми методами.
    Спосіб Абуладзе. Після випорожнення сечового міхура передня черевна стінка береться обома руками у складку таким чином, щоб щільно захватити прямі м’язи живота. Після цього пропонується роділлі потужитися. Послід при цьому легко народжується завдяки значному зме- ншенню об’єму черевної порожнини. (Мал. 33)
    Мал. 33. Метод Абуладзе
    Спосіб Креде – Лазаровича. Виконується в наступній послідовності:
    1) випорожняють сечовий міхур;
    2) приводять дно матки в серединне положення;
    3) проводять легеньке погладжування матки з метою її скорочення;
    4) обхвачують дно матки рукою з та- ким розрахунком, щоб долонні по- верхні чотирьох її пальців розташо- вувалися на задній стінці матки, долоня на дні матки, а великий па- лець – на передній її стінці (Мал.
    34);
    Мал. 34. Метод Креде-Лазаревича

    Фізіологічне акушерство
    76 5) одномоментно надавлюють на матку всією кистю у двох направленнях (пальцями – спереду назад, долонею – зверху вниз) у напрямку до лобка до того часу, доки послід не народиться із вагіни.
    За відсутності ознак відшарування плаценти і зовнішньої кровотечі протягом 30 хвилин після народження плода - проводиться ручне відокремлення і виділення посліду.
    В разі виникнення кровотечі - ручне відокремлення та виділення посліду має бути проведе- но негайно під адекватним знеболенням.
    Після виділення плаценти є необхідним її ретельний огляд (переконання у цілісності плаце- нти з оболонками).
    Огляд пологових шляхів після пологів (за допомогою вагінальних дзеркал) виконується тіль- ки за наявності кровотечі, після оперативних вагінальних пологів або при невпевненості лікаря за цілісність пологових шляхів (стрімкі пологи, пологи поза лікарняним закладом).

    Посібник для студентів
    77
    Контрольні запитання
    1.
    Які розрізняють періоди пологів?
    2.
    Які об’єктивні ознаки пологової діяльності та її ефективності у І періоді пологів?
    3.
    Які особливості механізму розкриття шийки матки у жінки, що народжує вперше та у жінки, що народжує повторно?
    4.
    Які розрізняють фази у І періоді пологів?
    5.
    В чому полягає перевага вільної позиції роділлі під час пологів?
    6.
    Які особливості ведення І періоду пологів?
    7.
    Як визначається ступінь розкриття шийки матки?
    8.
    Яка частота вагінальних досліджень необхідна в І періоді пологів, чим вона обґрунтова- на?
    9.
    Які показання до внутрішнього акушерського обстеження?
    10. Яку об’єктивну інформацію необхідно отримати під час вагінального дослідження в І періоді пологів?
    11. Як визначається передчасне, раннє, своєчасне та запізніле вилиття навколоплідних вод?
    12. Які сучасні принципи та способи контролю стану плода під час пологів?
    13. Які сучасні принципи та способи контролю стану роділлі?
    14. Що таке партограма?
    15. Чим характеризується ІІ період пологів, його максимально припустима тривалість?
    16. Які об’єктивні ознаки пологової діяльності та її ефективності у ІІ періоді пологів?
    17. Які особливості ведення ІІ періоду пологів?
    18. Як визначають динаміку просування голівки плода?
    19. Яка максимально допустима тривалість стояння голівки в одній площині малого тазу, чим вона обгрунтована?
    20. Чим характеризується ІІІ період пологів, його тривалість?
    21. Які механізми відшарування плаценти від стінки матки?
    22. В чому полягає активна тактика ведення ІІІ періоду пологів?
    23. В чому полягає очікувальна тактика ведення ІІІ періоду пологів?
    24. Який об'єм фізіологічної крововтрати у пологах та методи його контролю?
    25. Які сучасні методи знеболювання фізіологічних пологів?
    26. Які принципи оцінки стану новонародженого?
    27. Який сучасний підхід до проведення первинного туалету новонародженого?
    28. В чому полягає необхідність забезпечення «теплового ланцюжка» та який алгоритм йо- го виконування?

    Фізіологічне акушерство
    78
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


    написать администратору сайта