Главная страница
Навигация по странице:

  • Розділ 6. Методи дослідження вагітних пізніх строків

  • Діагностика вагітності пізніх строків

  • Розташування плода в порожнині матки

  • Зовнішнє акушерське обстеження Прийоми зовнішнього акушерського обстеження

  • Вимірювання окружності живота та висоти стояння дна матки.

  • Підрахування передбачуваної маси плода.

  • Визначення терміну отримання допологової відпустки (ознаки 30-тижневої вагітності)

  • Внутрішнє акушерське дослідження

  • Методи дослідження стану плода

  • Аускультацію тонів серця плода

  • ФІЗІОЛОГІЧНЕ АКУШЕРСТВО для студентів. Навчальний посібник для студентів медичних факультетів київ 2008 зміст передмова 4 Cписок скорочень 5


    Скачать 7.85 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів медичних факультетів київ 2008 зміст передмова 4 Cписок скорочень 5
    Дата25.10.2022
    Размер7.85 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаФІЗІОЛОГІЧНЕ АКУШЕРСТВО для студентів.pdf
    ТипНавчальний посібник
    #752815
    страница6 из 10
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
    [A]
    Для найбільш точного визначення гестаційого віку ультразвукове дослідження повинно проводитись в терміні 10-13 тижнів вагітності.

    Фізіологічне акушерство
    42
    Контрольні запитання
    1.
    Які сумнівні ознаки вагітності та їх діагностична цінність?
    2.
    Які імовірні ознаки вагітності та їх діагностична цінність?
    3.
    Які вірогідні ознаки вагітності та їх діагностична цінність?
    4.
    Як встановити діагноз вагітності у ранні строки методом основного гінекологічного об- стеження?
    5.
    Які зміни тіла матки спостерігають у ранні строки вагітності?
    6.
    Які існують апаратні методи діагностики вагітності у ранні строки?
    7.
    Які протипоказання до апаратних методів дослідження у ранні строки вагітності?
    8.
    Які лабораторні (імунологічні) методи діагностики вагітності у ранні строки?
    9.
    Який гормон виявляється при лабораторних методах діагностики вагітності ранніх строків?
    10. Якими структурами плідного яйця виробляються гонадотропні гормони?

    Посібник для студентів
    43
    Розділ 6. Методи дослідження вагітних пізніх строків
    Знання сучасних методів обстеження вагітних є базисом для адекватної роботи лікаря акушер-гінеколога, допомагає своєчасно виявити та попередити розвиток різних ускладнень з боку матері та дитини, обрати відповідну тактику ведення вагітності, результатом якої є зни- ження материнської та перинатальної захворюваності та смертності.
    Акушерське дослідження вагітних пізніх строків проводиться для того, щоб:
    • Уточнити або визначити термін вагітності
    • Визначити стан пологових шляхів
    • Визначити розміри, положення та стан плода
    • Визначити стан плаценти та навколоплідних вод
    До методів дослідження вагітних пізніх строків відносяться: загальний огляд вагітної чи роділлі, зовнішні вимірювання матки та тазу жінки, зовнішнє та внутрішнє акушерське обсте- ження, вислуховування серцебиття плода, допоміжні інструментальні та апаратні методи дослі- дження стану плода (кардіотокографія, УЗД, доплерометрія кровоплину у пуповинній артерії тощо).
    Діагностика вагітності пізніх строків
    Для уточнення або визначення строку вагітності в пізньому терміні використовують ана- ліз анамнестичних та об’єктивних даних.
    анамнестичні дані - вираховування строку вагітності у тижнях за допомогою акушер- ського календаря з дати останньої менструації та з дати перших рухів плода (у пер- шовагітних перші рухи плода відчуваються звичайно з 20 тижнів вагітності, у повтор- новагітних – з 18 тижнів). Для того щоб обчислити термін пологів за датою останньої менструації, треба від неї відрахувати 3 місяці і додати до одержаної дати 7 днів.
    результати об’єктивного дослідження – висота стояння дна матки над лоном при вимірі сантиметровою стрічкою у співвідношенні до стандартної гравідограми, зовні- шнє акушерське дослідження (прийоми Леопольда), вислуховування серцебиття плода (з 20 тижнів), дані ультразвукової фетометрії
    Розташування плода в порожнині матки
    Розташування плода в порожнині матки в останні місяці вагітності має велике значення, оскільки від цього в значній мірі залежить перебіг пологів. Для наочного уявлення розташування плода в порожнині матки існують акушерські поняття: положення, позиція, вид та передлежання плода
    Положення плода - відношення поздовжньої осі плода до поздовжньої осі матки.
    Розрізняють такі положення плода: o поздовжнє - поздовжня ось плода і поздовжня ось матки збігаються; o поперечне - поздовжня ось плода перетинає поздовжню ось матки під прямим кутом; o косе - поздовжня ось плода перетинає поздовжню ось матки під гострим кутом;
    Позиція плода - відношення спинки плода до правої і лівої сторін матки. Розрізняють дві позиції: o перша - спинка плода повернена ліворуч; o друга - спинка плода повернена праворуч.

    Фізіологічне акушерство
    44
    При поперечному і косому положенні плода позиція визначається за місцезнаходженням голівки: голівка зліва від середньої лінії живота матері - перша позиція, справа - друга позиція.
    Вид позиції - відношення спинки плода до передньої або задньої стінки матки. Розрізня- ють два види:
    - передній - спинка плода повернена наперед;
    - задній - спинка плода повернена назад.
    Передлежання - відношення великої частини плода (голівки або таза) до входу в ма- лий таз. Розрізняють головне і тазове передлежання. Передлежачою частиною нази- вають ту частину плода, що знаходиться ближче до входу в малий таз і першою про- ходить пологовими шляхами. При зігнутій голівці плода найнижче розташованою Ії частиною є потилиця. Таке передлежання називається потиличним і трапляється найчастіше.
    Значно рідше голівка буває розігнутою. При цьому, залежно від ступеня розгинання, пе- редлежачою частиною може бути тім'я (передньоголовне передлежання), лоб (лобне передле- жання), обличчя (лицеве передлежання).
    При тазовому передлежанні найнижче розташованою частиною можуть бути сіднички
    (сідничне передлежання), ніжки (ножне передлежання).
    Різні варіанти розташування плода надані на Мал. 16.
    Мал. 16. Положення плода в матці:
    а – потиличне передлежання, перша позиція, задній вид; б – потиличне передлежання, перша по-
    зиція, передній вид; в – сідничне передлежання, друга позиція, задній вид; г – сідничне передле-
    жання, перша позиція, передній вид; д – поперечне положення, перша позиція, передній вид; е –
    поперечне положення, друга позиція, задній вид;

    Посібник для студентів
    45
    Для оцінки етапів просування голівки родовими шляхами велике значення мають понят- тя великого і малого сегментів голівки плода.
    Під великим сегментом голівки умовно мають на увазі окружність найбільшого розміру голівки, яким вона проходить через площини малого таза при даному її вставлені. При потили- чному передлежанні, коли голівка вставляється в таз у зігнутому положенні, найбільшою окру- жністю буде та, котра відповідає окружності малого косого розміру. При розгинальному встав- ленні голівки великий сегмент буде іншим (в залежності від ступеня розгинання).
    Під малим сегментом голівки умовно мають на увазі меншу за великий сегмент частину голівки, якою вона проходить через площини малого тазу.
    Зовнішнє акушерське обстеження
    Прийоми зовнішнього акушерського обстеження. (прийоми Леопольда)
    При зовнішньому акушерському обстеженні для визначення розташування плода в по- рожнині матки використовують пальпацію прийомами Леопольда (Мал. 17). Дослідження прово- диться у положенні вагітної на спині.
    Мал. 17. Прийоми зовнішнього акушерського дослідження:
    а – перший; б – другий; в – третій; г – четвертий прийоми Леопольда

    Фізіологічне акушерство
    46
    Перший прийом. Мета – визначення висоти стояння дна матки та частини плода, яка знахо- диться в дні матки. Для цього лікар стає праворуч від вагітної, обличчям до неї, долоні обох рук кладе на дно матки, визначає висоту Ії стояння над лоном та частину плода, розташовану в дні матки.
    Другий прийом. Мета - визначення позиції і виду позиції плода. Обидві долоні перемі- щують з дна матки і почергово, то правою, то лівою рукою пальпують частини плода, звернені до бічних стінок матки. При цьому знаходять спинку плода, дрібні частини. При неправильному положенні до однієї з бокових стінок матки прилежить голівка.
    Третій прийом. Мета - визначити характер передлеглої частини плода (передлежання).
    Однією рукою, звичайно правою, що лежить трохи вище від лобка, охоплюють передлежачу ча- стину плода, після чого обережно роблять рухи цією рукою вправо і вліво. При головному пе- редлежанні визначається щільна, куляста частина, що має чіткі контури. Якщо голівка плода ще не вставилася в площину входу до малого таза, вона легко переміщується (''балотує'') між ве- ликим і рештою пальців. При тазовому передлежанні визначається об'ємна, м'якувата частина, вона не кругла за формою і не здатна ''балотувати''.
    Четвертий прийом. Мета - визначити рівень стояння передлеглої частини (зокрема го- лівки) щодо площини входу в малий таз. і ступінь ії вставлення. Лікар стає праворуч, обличчям до нижніх кінцівок вагітної, обидві руки кладе долонями вниз на бічні відділи нижнього сегмента матки і пальпує доступні ділянки передлежачої частини плода, намагаючись проникнути кінчи- ками пальців між передлежачою частиною і бічними відділами входу в малий таз.
    Методом зовнішнього дослідження IV прийомом Леопольда отримують такі дані:
    Голівка рухома над входом в малий таз- якщо пальці рук можна підвести під голівку
    Голівка притиснена до входу в малий таз - кінці пальців рук не сходяться під голів- кою, проте потилиця і вся лицева частина пальпується над входом в малий таз.
    Голівка малим сегментом у вході в малий таз - потилична частина голівки виступає над входом в малий таз на два пальці, а лицева частина – повністю.
    Голівка великим сегментом у вході в малий таз - потилична частина голівки не па- льпується над входом у малий таз, а лицева виступає на два-три пальці
    Голівка у порожнині таза - пропальповується лише підборіддя або зовсім не визна- чається частини голівки плода.
    До зовнішніх методів дослідження належить вимірювання зовнішніх розмірів тазу.
    Проводиться при першому огляді вагітної в жіночій консультації і в пологовому будинку. При не- обхідності вимірювання тазу повторюють в пологах. Методи вимірювання тазу надані в розділі 3.
    Вимірювання окружності живота та висоти стояння дна матки.
    Окружність живота (ОЖ) вимірюють сантиметровою стрічкою, що проходить спереду через пупок, ззаду - через середину поперекової ділянки. (Мал. 18)
    Мал. 18. Вимірювання окружності живота

    Посібник для студентів
    47
    Висота стояння дна матки (ВДМ) вимірюють сантимет- ровою стрічкою від верхнього краю симфізу до найбільш виступаючою точки дна матки. (Мал. 19)
    Мал. 19. Вимірювання висоти стояння дна матки
    Результати вимірювання ВДМ порівнюють з стандартною гравідограмою. (Мал. 20)
    Термін вагітності (тижні)
    Мал. 20. Гравідограма

    Фізіологічне акушерство
    48
    Підрахування передбачуваної маси плода.
    Передбачувану масу плода (МП) орієнтовно вираховують за наступною формулою:
    МП ( г) = ОЖ х ВДМ
    Більш достовірно масу плода визначають методом ультразвукового дослідження.
    Визначення терміну отримання допологової відпустки (ознаки 30-тижневої вагітності)
    • дно матки знаходиться на середині між пупком і мечоподібним відростком;
    • висота стояння дна матки над лоном при вимірі сантиметровою стрічкою 25-28 cм
    (у середньому 26 см); окружність живота - 83-85 см.
    • голівка плоду в першовагітних рухлива над входом у малий таз;
    • піхвова частина шийки матки не скорочена;
    • результати ультразвукового виміру: біпарієтальный розмір голівки плоду в серед- ньому 75-76 мм; середній діаметр грудної клітини - 77-78 мм; середній діаметр живо- та - 79-80 мм; довжина стегна – 57-58 мм.
    Внутрішнє акушерське дослідження
    При фізіологічному перебігу вагітності внутрішнє (вагінальне) акушерське дослідження виконується при першому огляді пацієнтки в жіночій консультації в ранніх термінах вагітності та в останні тижні для з'ясування ступеня зрілості шийки матки.
    В разі наявності показань (відхилення від нормального перебігу вагітності) внутрішнє дослідження виконується в любому терміні, але в більшості випадків з початком пологів і в по- логах.
    Після деконтамінації рук лікаря (обробка спиртовим антисептиком або миття водою з ми- лом) одягаються стерильні гумові рукавички. Вульва та передсінок піхви обробляються антисе- птиками, які не містять спирту. Огляд проводиться на гінекологічному кріслі або у акушерському ліжку.
    Внутрішнє акушерське дослідження надає інформацію про особливості м’яких тканин поло- гового каналу (еластичність, здатність до розтягнення, а щодо шийки матки – про форму, дов- жину, ступінь розкриття), плодовий міхур, передлеглу частину і розміщення основних її орієнти- рів відносно тазу, про кістковий таз (екзостози, деформації, досяжність мису).
    При виконанні внутрішнього акушерського дослідження проводиться визначення:
    • стану зовнішніх статевих органів, їх розвиток;
    • ширини входу, просвіту та розтягання стінок піхви, наявність рубців, запальних змін, пухлини, стан промежини, наповнення ампули прямої кишки та сечового міхура;
    • форми та глибини склепінь;
    • положення піхвової частини шийки матки, її форма, величина, консистенція, наяв- ність рубців та розривів;
    • стану внутрішнього та зовнішнього зіву, їх прохідність (розкриття в сантиметрах), вкорочення або згладженість шийки, визначення відношення піхвової частини шийки матки до довжини каналу шийки матки;
    • наявності плодового міхура, його форми та щільності; його стан поза і під час пере- йми: наливається тільки під час перейми, залишається налитим і поза переймами, надмірно напружений, слабшає або зовсім не наливається під час переймів (плоский міхур) та ін.;

    Посібник для студентів
    49
    • характеру передлеглої частини (голівка, сідниці), розташування її пізнавальних точок, встановлення відношення передлеглої частини до тієї або іншої площини малого та- за (над входом у малий таз, у вході в малий таз малим або великим сегментом, в широкій частині малого таза, у вузькій частині або у виході таза); чи не визначаться в межах вічка петлі пуповини, плацентарна тканина, дрібні частини плоду й ін.;
    • ємкості таза, наявності екзостозів і величини діагональної кон’югати;
    • характеру піхвових виділень.
    При піхвовому дослідженні під час вагітності визначається ступінь ''зрілості'' шийки
    матки.
    Розрізняють наступні поняття: шийка матки незріла, недостатньо зріла або зріла.
    Для визначення готовності організму жінки до пологів за даними оцінки "зрілості" шийки матки оцінюється консистенція шийки матки, довжина її піхвової частини, прохідність каналу шийки матки, положення шийки стосовно провідної осі таза за шкалою Бишоп (табл.1).
    Таблиця 1
    Оцінка ступеня ''зрілості'' шийки матки за шкалою Бішоп
    Ступінь «зрілості»
    Ознака
    0 балів 1 бал 2 бали
    Положення шийки
    Відхилена назад Відхилена вперед
    Серединне
    Довжина шийки (см) > 2 1-2 1 <
    Консистенція шийки матки
    Щільна
    Розм’якшена
    М’яка
    Стан зовнішнього вічка (см)
    Закритий
    Відкритий на 1см
    Відкритий на
    > 2 см
    Місце знаходження перед- леглої частини плоду
    Рухома над вхо- дом в малий таз
    Притиснена до входу у малий таз
    Притиснена або фіксо- вана у вході в малий таз
    0-2 бала – шийка «незріла»
    3-5 балів – шийка «недостатньо зріла»

    6 балів – шийка «зріла»
    Методи дослідження стану плода
    Ультразвукова фетометрія плода є інформативною з 20 тижня вагітності і включає ви- значення розмірів голівки, окружності живота та довжини стегна. При визначенні невідповідності одного або декількох основних фотометричних показників терміну вагітності проводиться роз- ширена фетометрія та вираховуються співвідношення лобно-потиличного розміру до біпарієта- льного, окружності голівки до окружності живота, біпарієтального розміру до довжини стегна, довжини стегна до окружності живота. Найбільш цінним показником є прогнозована маса плода.
    Підставою для проведення ультразвукової фетометрії у пізні строки вагітності є підозра на затримку росту плода за даними зовнішнього вимірювання висоти стояння дна матки та об- воду живота вагітної при відомому терміні вагітності, а також, у окремих випадках, для визна- чення строку вагітності за спеціальними таблицями, якщо її строк важко встановити за анамне- стичними даними та методами стандартного обстеження.
    Аускультацію тонів серця плода проводять з 20 тижнів вагітності за допомогою аку- шерського стетоскопа з визначенням частоти серцевих скорочень за одну хвилину.
    • Фізіологічний норматив – 110-170 уд./хв.

    Фізіологічне акушерство
    50
    • Частота серцевих скорочень вище 170 уд./хв. та нижче 110 уд./хв. свідчить про по- рушення стану плода.
    Для вислуховування серцебиття плоду користуються наступними правилами:
    1.
    При потиличному передлежанні серцебиття плоду вислуховують нижче пупка вагітної на тій стороні, куди звернена спинка. При задніх видах - збоку живота по передній пахвовій лінії.
    2.
    При лицевому передлежанні - нижче пупка з тієї сто- рони, де знаходиться грудка плода (при першій позиції - пра- воруч, при другий - ліворуч).
    3.
    При поперечному положенні - біля пупка, ближче до голівки плода.
    4.
    При передлежанні тазовим кінцем - вище пупка, по- близу голівки плода на тій стороні, куди звернена спинка. Мал.
    21.
    Мал. 21. Точки вислуховування найголосніших тонів серця пло-
    да при різних його передлежаннях і позиціях:
    1 – тазове передлежання, перша позиція, задній вид;
    2 – тазове передлежання, перша позиція, передній вид;
    3 – потиличне передлежання, перша позиція, задній вид;
    4 – потиличне передлежання, перша позиція, передній вид;
    5 – потиличне передлежання, друга позиція, передній вид;
    6 – потиличне передлежання, друга позиція, задній вид;
    7 – тазове передлежання, друга позиція, передній вид;
    8 – тазове передлежання, друга позиція, задній вид;
    Кардіотокографія (КТГ) – синхронний запис серцевого ритму плода і маткових скоро- чень у продовж 10-15 хвилин за допомогою апарата – кардіотокографа.
    Кардіотокограф одночасно записує криву пульсових ударів плода та скоротливу діяль- ність матки. Під час вагітності виконують запис тільки серцевих скорочень плода, мінімальний час запису яких повинен складати 30 хвилин при положенні вагітної на лівому боці. Вивчення реакції серцево-судинної системи плода у відповідь на його рухи під час такого запису назива-
    ється нестресовим тестом.
    При аналізі КТГ оцінюють такі параметри: базальна частота серцевих скорочень (БЧСС), варіабельність ЧСС, наявність і тип тимчасових змін БЧСС у вигляді прискорення (акцелерація) чи уповільнення (децелерація) серцевого ритму.
    Базальна частота серцевих скорочень - це середня величина між миттєвими значеннями частоти скорочень серця плода, при цьому не враховують акселерації та децелерації.
    При характеристиці БЧСС враховують його варіабельність – частоту та амплітуду миттє- вих змін частоти серцевих скорочень (миттєвих осциляцій). Амплітуду осциляцій визначають за величиною відхилення від БЧСС, частоту – за кількістю осциляцій за 1 хв. Підрахунок цих пока- зників виконують кожні 10 хвилин.
    Діагностичні критерії:
    • При нормальному стані плода для КТГ характерно: БЧСС у межах від 110 до 170 уд./хв. (нормокардія), варіабельність (ширина запису) – 10-25 уд./хв. з частотою ос- циляцій 3-6 цикл./хв. (хвилеподібний тип), наявність акцелерацій ЧСС та відсутність децелерацій.

    Посібник для студентів
    51
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


    написать администратору сайта