Главная страница

Правове регулювання туристської. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


Скачать 1.59 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
АнкорПравове регулювання туристської.pdf
Дата19.01.2018
Размер1.59 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаПравове регулювання туристської.pdf
ТипНавчальний посібник
#14590
страница9 из 18
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   18
готує
сертифікат відповідності за однією з форм, визначених у Системі, та інші документи для підпису керівником ОС ПХ, приймає рішення про термін дії сертифіката.
Виконавча група протягом трьох днів готує проект ліцензійної угоди із заявником (на право використання сертифіката відповідності й маркування супровідних документів знаком відповідності).
Реєстраційний номер сертифіката відповідності в Реєстрі Системи одержує від Держстандарту України уповноважена керівником особа ОС ПХ.
Оригінал сертифіката разом з ліцензійною угодою у триденний термін видається заявнику, копія виданого сертифіката з ліцензійною угодою зберігається ОС ПХ у справі щодо сертифікації послуг харчування заявника.
Другий екземпляр копії подається до Держстандарту України.
Не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення терміну дії сертифіката відповідності заявник подає нову заявку до ОС ПХ для проведення наступної обов'язкової сертифікації.
Технічний нагляд за сертифікованими послугами здійснює ОС ПХ чи за його дорученням інша організація з метою встановлення, що надана послуга продовжує відповідати вимогам, на які вона була сертифікована.
Залежно від схеми сертифікації застосовують такі види технічного нагляду:
- проведення періодичних вибіркових перевірок результату послуги (випробувань зразків кулінарної продукції), а також обстеження процесу надання послуги;
- проведення періодичних випробувань зразків кулінарної продукції, а також технічний нагляд за атестованим виробництвом заявника;

138
- проведення періодичних випробувань зразків кулінарної продукції, а також оцінка функціонування сертифікованої системи якості в заявника.
Періодичність проведення технічного нагляду; програму і порядок його проведення встановлює ОС ПХ.
За результатами технічного нагляду виконавець складає і подає до ОС
ПХ звіт із зазначенням, за наявності, невідповідностей встановленим вимогам, можливих причин та коригувальних заходів, які пропонуються.
ОС ПХ може призупинити дію сертифіката і ліцензійної угоди в разі:
- виявлення невідповідності процесу надання послуг вимогам, що встанов-лені під час сертифікації;
- порушення заявником вимог ліцензійної угоди;
- зміни виробником нормативних документів, методів обслуговування, складу продукції тощо, які можуть вплинути на відповідність сертифікованої послуги встановленим вимогам, без попереднього узгодження з ОС ПХ.
7. Ліцензійні умови здійснення туроператорської
та турагентської діяльності
Ліцензійні умови – це встановлений з урахуванням вимог законів вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних та інших спеціальних вимог, обов'язкових для виконання при провадженні видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Організаційні вимоги
Туроператор і турагент повинні дотримуватися таких організаційних вимог:
1.
Провадити діяльність у галузі туризму, яка підлягає ліцензуванню, тільки за наявності відповідної ліцензії.
2.
Надавати туристичні послуги, що підлягають обов'язковій сертифікації, після проведення такої сертифікації в установленому порядку.

139 3.
Залучати до надання туристичних послуг осіб, які відповідають кваліфікаційним вимогам, що визначені Ліцензійними умовами, а у випадках, визначених чинним законодавством України, мають відповідні дозволи на право здійснення туристичного супроводу.
4.
Надавати туристичні послуги в обсягах та в терміни, обумовлені договором про туристичне обслуговування.
5.
Виконувати вимоги чинного законодавства України щодо забезпечення безпеки туристів, охорони туристичних ресурсів України і довкілля.
Крім того, туроператори й турагенти повинні:
1.
зберігати документи, пов'язані з провадженням туристичної діяльності, відповідно до вимог чинного законодавства України;
2.
вести облікову та іншу визначену чинним законодавством
України документацію та звітність;
3.
подавати до місцевих органів виконавчої влади в галузі туризму та органів державної статистики за місцезнаходженням у визначені терміни, у повному обсязі достовірну статистичну інформацію за формами державної статистичної звітності N 1-ТУР «Звіт про діяльність туристичної організації»
і N 1-ТУР(к) «Звіт про діяльність туристичної організації», затвердженими наказом Державного комітету статистики України від 04.03.98 N 96, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.03.98 за N 182/2622;
4.
відшкодовувати в установленому чинним законодавством
України порядку збитки, завдані туристам, іншим особам та довкіллю;
5.
укладати з туристом договір про туристичне обслуговування в письмовій (електронній) формі відповідно до вимог чинного законодавства
України;
6.
з метою забезпечення прав та законних інтересів громадян - споживачів туристичних послуг здійснити фінансове забезпечення своєї цивільної відповідальності (гарантією банку або іншої кредитної установи)

140
перед туристами у розмірах, установлених статтею 15 Закону України «Про туризм»;
7.
повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії. У разі виникнення таких змін ліцензіат повинен протягом десяти робочих днів подати до органу ліцензування письмове повідомлення разом з документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують зазначені зміни, для внесення відповідних змін до ліцензійного реєстру туроператорів і турагентів;
8.
у разі зміни найменування ліцензіата (якщо зміна найменування не пов'язана з реорганізацією) або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ліцензіат протягом десяти робочих днів після перереєстрації в органі державної реєстрації повинен подати до органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії встановленого зразка разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують вказані зміни.
9.
у разі зміни місцезнаходження ліцензіат зобов'язаний протягом
десяти робочих днів з дня реєстрації органом державної реєстрації внесення змін подати до органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії встановленого зразка разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, і відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують вказані зміни.
Не переоформлена в установлений строк ліцензія є недійсною!

141
Загальні вимоги до службового приміщення (офісу) для
провадження туроператорської та турагентської діяльності
Туроператор і турагент повині мати службове приміщення ( офіс), що відповідає наступним вимогам:
- наявність інформаційної вивіски або зовнішньої реклами із зазначенням найменування відповідно до установчих документів та логотипу
( при його наявності);
- розміщення при вході в службове приміщення ліцензіата
інформацію про режим його роботи.
Одночасно на видному для туриста місці повинні бути розміщені такі документи:
- копія ліцензії;
- копія свідоцтва про державну реєстрацію;
- копія справки банківської або іншої кредитної установи про підтвердження фінансового забезпечення відповідальності ліцензіата;
- відомості про працівників: прізвище, ім'я, по батькові керівника, його заступників, головного бухгалтера, менеджерів;
- книга відгуків та пропозицій громадян;
- ліцензійні умови;
- адреси, телефони центрального й місцевого органів виконавчої влади в галузі туризму, територіального управління у справах захисту прав споживачів, перелік номеров телефонів, факсу лецінзіату.
У разі планового закриття службового приміщення (офісу) (ремонт, санітарна обробка, зміна місцезнаходження, зупинення туристичної діяльності тощо) ліцензіат не пізніше ніж за 5 днів повідомляє про це споживачів туристичних послуг, з якими укладено угоди про надання туристичних послуг, вивішує відповідне оголошення при вході до службового приміщення суб'єкта туристичної діяльності і в десятиденний строк письмово повідомляє про це орган ліцензування.

142
Кваліфікаційні вимоги до кадрового складу працівників
туроператора і турагента:
-
Керівник туроператора, керівник філії, іншого відокремленого підрозділу туроператора повинен мати вищу освіту й досвід роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму.
-
У штаті туроператора повинно налічуватись не менше 50 відсотків фахівців, які мають досвід роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму.
-
Керівник турагента або керівник філії, іншого відокремленого підрозділу турагента (юридичної особи) повинен мати досвід роботи в галузі туризма не менше 3 років або освіту в галузі туризму.
-
У штаті турагента (юридичної особи) повинно налічуватись не менше 30 відсотків фахівців, які мають досвід роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму.
-
Турагент – суб’єкт підприємницької діяльності – фізична особа повинна мати освіту в галузі туризму.
Вимоги до фінансового забезпечення відповідальності
туроператорів і турагентів
Туроператор для покриття своєї відповідальності за збитки, що можуть бути заподіяні туристу в разі виникнення обставин його неплатоспроможності чи внаслідок порушення процесу про визнання його банкрутом, які пов'язані з необхідністю покриття витрат туриста з його повернення в місце постійного проживання (перебування), відшкодування вартості ненаданих послуг, передбачених договором, повинен надати підтвердження фінансового забезпечення своєї відповідальності (гарантію банку або іншої кредитної установи) перед туристом в установленому порядку.

143
Мінімальний розмір фінансового забезпечення туроператора має становити суму, еквівалентну не менше ніж 20000 євро.
Розмір фінансового забезпечення туроператора, який надає послуги виключно з внутрішнього й в'їзного туризму, має становити суму, еквівалентну не менше ніж 10000 євро.
Турагент для покриття своєї відповідальності за збитки, що можуть бути заподіяні туристу в разі виникнення обставин його неплатоспроможності чи внаслідок порушення процесу про визнання його банкрутом та які пов'язані з необхідністю відшкодування вартості ненаданих послуг, передбачених договором, повинен надати підтвердження фінансового забезпечення своєї відповідальності (гарантію банку або іншої кредитної установи) перед туристом у встановленому порядку.
Мінімальний розмір фінансового забезпечення турагента має становити суму, еквівалентну не менше ніж 2000 євро.
Правовідносини сторін щодо гарантії регулюються нормами
Цивільного, Господарського кодексів України, Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» тощо.
Гарантія оформлюється у вигляді угоди, укладеної в письмовій формі, між ліцензіатом та банком або іншою кредитною установою, яка внесена до реєстру фінансових установ, отримала ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг і має право надавати гарантії відповідно до
Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». До договору гарантії додають копію ліцензії банку або
іншої кредитної установи.
Гарантію видають на термін, що перевищує на три місяці термін дії ліцензії туроператора і турагента.
Дія гарантії припиняється через три місяці після закінчення терміну дії або анулювання відповідної ліцензії.

144
У разі відкликання ліцензії у банку або іншій кредитній установі, з якою укладено договір гарантії, ліцензіат зобов'язаний укласти договір гарантії з іншим банком або кредитною установою і подати його нотаріально засвідчену копію до органу ліцензування в десятиденний термін.
Гарантійним випадком вважається сукупність двох обставин: виникнення обставин неплатоспроможності туроператора (турагента) чи внаслідок порушення процесу про визнання банкрутом та невиконання ним своїх договірних зобов'язань перед туристом.
Банківська гарантія видається банком або іншою кредитною установою на невизначену фізичну особу - туриста, яка вступила в договірні відносини з ліцензіатом, що в разі пред'явлення вимог відповідно до гарантії підтверджується відповідним договором про туристичне обслуговування.
Фінансове забезпечення відповідальності туроператора і турагента розповсюджується виключно на договори про туристичне обслуговування, укладені в період дії відповідної ліцензії.
Дострокове припинення терміну дії гарантії з ініціативи ліцензіата відбувається лише в тримісячний термін з дати прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії або визнання її недійсною.
При настанні обставин зміни терміну дії відповідної ліцензії, в тому числі дострокової, орган ліцензування розміщує інформацію в засобах масової інформації для відома туристів про можливість у місячний термін висування вимог до відповідного банку або іншої кредитної установи за наявності не виконаних туроператором або турагентом договірних зобов'язань. Туроператор або турагент аналогічно зобов'язаний розмістити відповідну інформацію у своєму офісі для вільного ознайомлення туристів, а також розмістити її на власному інтернет-сайті або в спеціалізованих друкованих засобах масової інформації за переліком, що визначається органом ліцензування.

145
У разі закінчення дії чи відкликання гарантії банку або іншої кредитної установи ліцензіат повинен у десятиденний термін повідомити про це орган ліцензування і надати документи, що підтверджують нове фінансове забезпечення своєї відповідальності.
Ненадання до органу ліцензування письмового повідомлення в установлений строк про відкликання гарантії банку або іншої кредитної установи є підставою для анулювання ліцензії.
Письмові вимоги туристів надаються банку або іншій кредитній установі відповідно до вимог Цивільного кодексу України. При цьому зобов'язання банку не повинні перевищувати суму, на яку видано гарантію, незалежно від суми претензій туристів. У разі перевищення сум вимог туристів над сумою гарантії задоволення вимог туристів здійснюється пропорційно.
Відшкодування збитків, заподіяних туристу в разі виникнення обставин неплатоспроможності туроператора або турагента чи внаслідок порушення процесу про визнання його банкрутом, здійснюється відповідною кредитною установою на підставі:
- заяви туриста;
- договору про туристичне обслуговування (ваучера);
- документів, що підтверджують невиконання ліцензіатом договірних зобов'язань.
При цьому будь-які суми, надання яких гарантується фінансовим забезпеченням цивільної відповідальності туроператора, використовуються виключно для задоволення вимог, що висуваються на підставі й за наявності обставин, визначених у статті 15 Закону України «Про туризм».
За відсутності вимог туристів у тримісячний термін з дати закінчення терміну дії ліцензії дія гарантії припиняється.
Задоволення вимог, пред'явлених туристами з порушенням термінів, забезпечених гарантією, здійснюється відповідно до чинного законодавства
України.

146
Загальні вимоги до укладання договорів при здійсненні
туристичної діяльності
За договором про туристичне обслуговування одна сторона
(туроператор, турагент) за встановлену договором плату зобов'язується забезпечити надання на замовлення іншої сторони (туриста) комплексу туристичних послуг (туристичний продукт).
До договору про туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено чинним законодавством України й не суперечить суті зобов'язання.
Договір про туристичне обслуговування укладається в письмовій
(електронній) формі відповідно до Закону України «Про туризм». Договір про туристичне обслуговування може укладатись шляхом видачі ваучера.
При реалізації туристичного продукту турагентом договір про туристичне обслуговування укладається турагентом від імені та за дорученням туроператора і повинен містити інформацію про туроператора
(найменування, місцезнаходження, номер ліцензії, телефон тощо).
При формуванні групи туристів туроператор (турагент) повинен укладати договір окремо з кожним туристом.
Якщо до складу групи входять неповнолітні діти, договір укладається між туроператором (турагентом) та їх батьками або законними опікунами.
У разі, якщо замовником туристичних послуг є юридична особа, договір з кожним туристом не укладається.
У разі колективної заявки від юридичних осіб можливе укладання угоди між туроператором (турагентом) та юридичною особою, що замовила туристичне обслуговування.
Договір про туристичне обслуговування повинен відповідати вимогам статті 20 Закону України «Про туризм».

147
Договір про туристичне обслуговування може включати й іншу
інформацію про умови обслуговування, що не суперечить положенням
Закону України «Про туризм».
Турист має право відмовитися від виконання договору до початку подорожі за умови оплати туроператору або турагенту фактично зазнаних ними витрат за послуги, надані до цього повідомлення.
Туроператор або турагент має право відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовнику збитків, підтверджених у встановленому порядку і заподіяних унаслідок розірвання договору, крім випадку, коли це відбулося з вини туриста.
Якість туристичних послуг повинна відповідати умовам договору, порядок і способи захисту порушених прав туристів визначаються законодавством про захист прав споживачів.
Туроператор або турагент можуть в договорі з туристом обмежити свою відповідальність розміром подвійної плати вартості туристичного продукту (туристичних послуг), якщо туроператор або турагент несе перед туристом одноособову відповідальність за шкоду, що виникла внаслідок дій
(бездіяльності) одного з виконавців послуг, обумовлених договором.
При реалізації туристичного продукту через турагента туроператор повинен укласти з турагентом відповідний агентський договір у письмовій формі. Наявність ліцензії у турагента є обов'язковою вимогою для укладання такого договору.
Відповідно до укладеного агентського договору туроператор розробляє
і надає турагенту для роботи програми й розцінки на кожний туристичний продукт, які додаються до агентського договору.
Права, обов'язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором і турагентом визначаються загальними положеннями про агентський договір, якщо інше не передбачено договором між ними, а також
Законом України «Про туризм».

148
При реалізації послуг з тимчасового розміщення та харчування на території України туроператори і турагенти повинні укладати договори про співробітництво із засобами розміщення та закладами ресторанного господарства, які пройшли обов'язкову сертифікацію на відповідність вимогам безпеки, згідно з Переліком продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 N 28, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.05.2005 за N 466/10746 (із змінами).
Між туроператором та іноземними партнерами - нерезидентами
України укладаються відповідні договори (контракти) про співробітництво щодо надання туристичних послуг у письмовій формі згідно з нормами чинного законодавства України.
Вимоги до забезпечення страхового захисту туристів
Страхування туристів (медичне і від нещасного випадку) є обов'язковим і забезпечується туроператором (турагентом) на основі угод із страховиками, які мають необхідну ліцензію, за умови письмової заяви туриста і за ціною не вищою, ніж середня ціна на ринку.
Туристи укладають договори страхування з будь-якою обраною ними страховою компанією, яка має відповідну ліцензію, й зобов'язані завчасно підтвердити туроператору (турагенту) наявність належним чином укладеного договору страхування.
При укладенні туристом договору страхування самостійно, безпосередньо зі страховиком, ліцензіат, який організовує туристичну поїздку, повинен перевірити наявність страхового полісу туриста й додати його копію до договору про туристичне обслуговування.

149
Договором страхування повинні передбачатися надання медичної допомоги туристам і відшкодування їх витрат при настанні страхового випадку безпосередньо в країні (місці) тимчасового перебування.
Інформація про умови обов'язкового страхування має бути доведена до відома туриста до укладення договору про туристичне обслуговування.
Договір страхування (медичного і від нещасного випадку) повинен забезпечувати страховий захист туриста на весь період туристичної подорожі.
Туроператор або турагент повинен проінформувати туриста про наявність інших ризиків, пов'язаних з наданням туристичної послуги, та можливість їх страхування.
На вимогу туриста туроператор чи турагент забезпечує страхування
інших ризиків, пов'язаних із здійсненням подорожі.
За бажанням турист може укласти угоду про страхування для покриття витрат, пов'язаних з анулюванням договору про туристичне обслуговування з
ініціативи туриста, або угоду про страхування для покриття витрат, пов'язаних з передчасним поверненням до місця постійного проживання при настанні нещасного випадку або хвороби.
Компенсація шкоди, заподіяної життю чи здоров'ю туриста або його майну, здійснюється в установленому порядку.
Туроператор (турагент) повинен вести облік виданих туристам страхових полісів.
Вимоги до інформаційно-рекламної діяльності туроператорів
і турагентів
Туроператор і турагент повинні розмістити на видному місці
інформацію про тарифи й умови обслуговування ним туристів за кордоном і в Україні, рекламні, інформаційні, довідкові матеріали (довідники готелів,
інших засобів тимчасового розміщення, підприємств харчування, розклади руху, перевезень різними видами транспорту тощо).

150
Здійснюючи рекламу в засобах масової інформації, туроператор і турагент повинні керуватися Законом України «Про рекламу», іншими законодавчими та нормативно-правовими актами і нести відповідальність за порушення законодавства про рекламу.
Туроператор і турагент указують у рекламі найменування згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію, місцезнаходження підрозділів та філій, які здійснюють діяльність, зазначену в ліцензії, номери телефонів, номер і дату видачі чинної ліцензії та орган ліцензування.
Туроператор і турагент повинні вказувати в рекламі вид діяльності згідно з виданою ліцензією.
Турагент - фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності не може вказувати в рекламі найменування, відмінне від зазначеного в свідоцтві про державну реєстрацію, якщо інше не передбачено чинним законодавством
України.
Підставою для розміщення у рекламних оголошеннях інформації щодо туроператора (турагента), його можливостей у наданні туристичних послуг є наявність у нього ліцензії на провадження туроператорської (турагентської) діяльності, а також документів (матеріалів) стосовно організації послуг, що рекламуються.
Вимоги до здійснення туроператорської діяльності
Туроператорська діяльність - виключна діяльність. Туроператор не має права проводити інші види господарської діяльності, крім тих, що визначені
Законом України «Про туризм» і Ліцензійними умовами.
Туроператор може здійснювати також турагентську діяльність без отримання ліцензії на турагентську діяльність.
Організація виїзного туризму:
Туроператор організовує індивідуальні й групові поїздки туристів до зарубіжних держав на підставі укладених договорів (контрактів) про

151
співробітництво або інших документів щодо надання туристичних послуг, які укладаються з іноземними партнерами в письмовій формі відповідно до п. 6.4 Ліцензійних умов.
Туроператор під час організації виїзного туризму повинен оформити такі документи:
- заявку туриста або турагента на бронювання туристичної послуги
(туристичного продукту);
- підтвердження сторони, яка приймає, щодо заброньованої туристичної послуги (туристичного продукту);
- договір з туристом про туристичне обслуговування;
- ваучер у випадку, передбаченому чинним законодавством
України;
- страховий поліс;
- платіжні документи (корінці прибуткових ордерів, квитанції, касові чеки тощо), що підтверджують внесення туристом або турагентом до каси туроператора вартості туристичних послуг, обумовлених договором з туристом або заявкою турагента;
- транспортні документи (квитки), якщо туроператор забезпечує транспортні послуги або надає послугу щодо бронювання та придбання квитків;
- програму туристичного обслуговування.
Туроператор має виключне право на посередницькі послуги з оформлення документів для виїзду за межі України з туристичною метою з обов'язковим оформленням документів, визначених п. 9.2.2 Ліцензійних умов.
Організація в'їзного туризму:
Туроператор організовує для іноземних туристів групові й
індивідуальні поїздки по Україні на підставі договорів (контрактів) з
іноземними партнерами, а також з вітчизняними партнерами, які

152
забезпечуватимуть надання послуг з тимчасового розміщення, харчування, перевезення, організації відпочинку та оздоровлення, розваг, екскурсійного обслуговування тощо.
Для надання якісного обслуговування іноземним туристам під час їх подорожі на транспортних засобах відповідно до умов договорів (контрактів) з партнерами й транспортними організаціями туроператор повинен забезпечити тимчасове розміщення, харчування туристів під час подорожі відповідно до умов надання послуг.
Іноземні туристи в'їжджають в Україну, виїжджають з України через пункти пропуску на державному кордоні України з національним паспортом у разі наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлений чинним законодавством України.
У разі втрати на території України іноземним туристом національного паспорта туроператор, який організовує його приймання, повинен надати практичну допомогу для одержання туристом необхідних документів.
Туроператор при організації в'їзного туризму повинен оформити такі документи:
- договір (контракт) з іноземним партнером про співробітництво щодо прийому та обслуговування іноземних туристів в Україні;
- договір (контракт) з вітчизняним партнером про співробітництво щодо обслуговування іноземних туристів в Україні;
- лист-замовлення іноземного партнера на обслуговування
іноземних туристів в Україні.
При прийманні іноземних туристів, крім тих, які прибули з країн, з якими Україна має угоди про безоплатне надання екстреної медичної допомоги, туроператор повинен сприяти укладанню іноземцями договорів страхування (страхових полісів) з надання медичної допомоги із страховиками - резидентами України.
У разі видворення туриста за межі України туроператор, який його приймав, влаштував незаконний в'їзд, проживання, працевлаштування,

153
сприяв ухиленню від виїзду після закінчення терміну перебування, відшкодовує витрати, завдані державі видворенням іноземного туриста в порядку, установленому законодавством України.
Туроператор має виключне право на надання послуг з оформлення документів для виїзду за межі України.
Організація внутрішнього туризму:
Туроператор організовує для туристів індивідуальні й групові поїздки по Україні на підставі укладених договорів (контрактів) про співробітництво або інших документів щодо надання туристичних послуг з вітчизняними партнерами, які забезпечуватимуть надання послуг з розміщення, харчування, транспорту, організації відпочинку, оздоровлення та розваг, екскурсійного обслуговування.
Договори про співробітництво між суб'єктами туристичної діяльності укладають відповідно до чинного законодавства України.
Туроператори під час організації надання туристичних послуг вітчизняним туристам в Україні повинні оформляти такі документи:
- заявку туриста або турагента на бронювання туристичної послуги;
- підтвердження засобу розміщення щодо заброньованої туристичної послуги (туристичного продукту);
- договір з туристом про туристичне обслуговування або ваучер у випадку, передбаченому законодавством України;
- платіжні документи (корінець прибуткового касового ордера, квитанції, касового чека тощо), що підтверджують унесення туристом вартості туристичних послуг, обумовлених договором про туристичне обслуговування.
Туроператор несе відповідальність перед туристом за виконання всіх зобов'язань, пов'язаних з організацією, формуванням та наданням комплексу туристичних послуг, обумовлених договором про туристичне обслуговування.

154
Вимоги до здійснення турагентської діяльності
Турагент має право на надання туристичних послуг виключно на підставі договорів (угод, контрактів), укладених з туроператорами і з вітчизняними партнерами, які забезпечуватимуть надання послуг з тимчасового розміщення, харчування, перевезення, організації відпочинку, оздоровлення та розваг, екскурсійного обслуговування тощо.
Турагент під час здійснення посередницької діяльності з реалізації туристичного продукту повинен оформляти такі документи:
- заявку туриста на бронювання туристичної послуги
(туристичного продукту);
- договір з туристом про туристичне обслуговування;
- підтвердження туроператора щодо заброньованої туристичної послуги (туристичного продукту);
- платіжні документи (корінці прибуткових ордерів, квитанції, чеки тощо), що підтверджують унесення туристом вартості туристичних послуг, обумовлених договором про туристичне обслуговування;
- платіжні документи, що підтверджують перерахування турагентом туроператору вартості послуг, обумовлених агентським договором (угодою).
Відповідальність турагента визначається в межах юридичних і фактичних дій, пов'язаних з реалізацією туристичного продукту.
Права й обов'язки туроператорів і турагентів
Туроператор і турагент повинні дотримуватися вимог законодавства щодо організації діяльності, пов'язаної з наданням туристичних послуг.
Туроператор і турагент повинні надавати туристам необхідну й достовірну інформацію про туристичні послуги, права, обов'язки й правила поведінки туристів, умови страхування, порядок відшкодування завданих збитків, умови відмови від послуг, правила візового та митного режиму,

155
перетину державного кордону та іншу інформацію, передбачену чинним законодавством України.
Туроператор установлює ціну на туристичні послуги, точно виконує програму туристичного обслуговування і надає своєчасну інформацію
(туристам або турагентам) про всі зміни, що вносяться до програми туристичного обслуговування.
Турагент отримує від туроператорів інформацію про туристичний продукт, наявність сертифікації готельних послуг і послуг харчування, програму туристичного обслуговування та надає об'єктивну інформацію споживачам послуг (туристам).
Туроператор і турагент мають право:
- змінювати ціну туристичного продукту, погоджену сторонами, тільки у випадках, передбачених договором, і тільки при істотній зміні обставин (погіршення умов подорожі; зміна термінів подорожі; непередбачене збільшення транспортних тарифів; уведення нових або підвищення діючих ставок податків і зборів та інших обов'язкових платежів; різка зміна курсу національних валют; інші підстави за письмовою домовленістю сторін), але не пізніше ніж за 10 днів до початку туристичної подорожі у випадку, якщо її тривалість становить більше ніж 10 днів, за 5 днів до початку туристичної поїздки у випадку, якщо її тривалість становить від 2 до 10 днів, за 48 годин до початку туристичної поїздки у випадку, якщо її тривалість становить один день;
- збільшувати ціну туристичного продукту, не перевищуючи 5 відсотків його первісної ціни. У разі перевищення ціни туристичного продукту більш ніж на 5 відсотків первісної ціни турист має право відмовитися від виконання договору, а туроператор (турагент) зобов'язаний повернути йому всі раніше сплачені кошти.

156
8. Контроль за додержанням ліцензійних умов
Контроль за дотриманням суб’єктами господарювання ліцензійних умов здійснюють Державна служба туризму та курортів, Міністерство курортів та туризму Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з туризму і курортів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій ( далі – місцеві органи виконавчої влади в галузі туризму), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва (та його територіальні органи) як спеціально уповноважений орган з питань ліцензування ( далі – орган контролю) в рамках своїх повноважень шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Організації перевірок
Планові перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов проводяться органами контролю згідно з річним планом перевірок, який затверджується наказом органу контроля. Плани перевірок повинні бути узгоджені між органами контролю з урахуванням того, що планова перевірка проводиться не частіше одного разу на рік.
Орган контролю повідомляє ліцензіата про проведення планової перевірки письмово або телефонограмою не пізніше ніж за пять робочих
днів до дня проведення зазначеної перевірки.
Позапланові перевірки здійснюються органами контролю лише на підставі надходження у письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення ліцензіатом ліцензійних умов або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов. Про проведення позапланової перевірки ліцензіат заздалегідь не попереджується.
Термін проведення перевірки становить не більше п’яти робочих днів, у разі великого обсягу робіт, за рішенням керівника органу контролю термін перевірки може бути продовжено до десяти календарних днів.

157
Права, обов’язки й відповідальність комісії:
Голова й члени комісії мають право:
1.
доступу на територію, у виробничі та інші приміщення ліцензіатів для їх обстеження і з’ясування питань, безпосередньо пов’язаних з перевіркою;
2.
ознайомлюватися з необхідними для проведення перевірки документами;
3.
отримувати копії (ксерокопії) необхідних для проведення перевірки документів;
4.
одержувати від ліцензіатів письмові пояснення з питань, що виникають під час перевірки;
Голова та члени комісії зобов’язані:
1.
керуватися у своїй роботі нормами законодавства;
2.
об’єктивно відображати стан справ щодо додержання ліцензіатами ліцензійних умов;
3.
забезпечувати додержання державної та інших, передбачених законодавством, таємниць.
Голова й члени комісії у разі недодержання законодавства у сфері ліцензування несуть відповідальність згідно із законодавством.
Порядок проведення перевірки
Для проведення перевірки голова комісії повинен пред'явити керівнику ліцензіата посвідчення та документи, які засвідчують особи голови й членів комісії. Комісія зазначає у журналі відвідання ліцензіата (за наявності) строки й мету перевірки, посаду й прізвище голови комісії. Вказані дані засвідчуються підписом голови комісії.
Комісія перевіряє облаштування службового приміщення ліцензіата згідно з вимогами ліцензійних умов, а саме наявність:
- зовнішньої реклами із зазначенням найменування (логотипу) ліцензіата згідно з установчими документами;

158
-
інформації про режим роботи при вході до службового приміщення;
- копії ліцензії на видному для туриста місці;
- копії свідоцтва про державну реєстрацію на видному для туриста місці;
- відомостей про працівників суб'єкта туристичної діяльності
(прізвище, ім'я, по батькові керівника, його заступника, головного бухгалтера, менеджерів) на видному для туриста місці;
- книги відгуків та пропозицій громадян на видному для туриста місці;
- ліцензійних умов на видному для туриста місці;
- документа, що свідчить про своєчасне повідомлення споживачів туристичних послуг, з якими укладено угоди про надання туристичних послуг, про планове закриття службового приміщення (у разі ремонту, санітарної обробки, зміни місцезнаходження, зупинення туристичної діяльності тощо);
- оголошення при вході до службового приміщення про планове закриття приміщення (у разі ремонту, санітарної обробки, зміни місцезнаходження, зупинення туристичної діяльності тощо).
Ліцензіат під час перевірки додержання ним ліцензійних умов
забезпечує умови для її проведення і надає всі необхідні для перевірки
документи.
Виключний перелік документів, що надаються ліцензіатом при перевірці організаційних вимог, визначено у «Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності з організації іноземного, внутрішнього, зарубіжного туризму, екскурсійної діяльності», затвердженого Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Державної туристичної адміністрації України від 14 листопада 2002 р. № 121/ 83.

159
Порядок оформлення результатів перевірки
Акт перевірки складають у двох примірниках під час проведення перевірки за встановленою формою: один примірник акта перевірки видається керівнику (уповноваженому представнику) ліцензіата (юридичної особи) або самому ліцензіату (фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності), який перевірявся, другий - зберігається органом контролю, який здійснив перевірку. Усі примірники акта підписують особи, які проводили перевірку.
Керівник ліцензіата (юридичної особи) або його уповноважений представник особисто засвідчує, що ознайомлений з актом перевірки і отримав один примірник, ставить свій підпис, дату та печатку ліцензіата.
Ліцензіат (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності) засвідчує, що ознайомлений з актом перевірки і отримав один примірник, ставить свій підпис і дату. Для філій та інших відокремлених підрозділів без права юридичної особи уповноважений представник ліцензіата ставить свій підпис
і дату.
У разі відмови ліцензіата підписати акт перевірки голова комісії робить відповідний запис про те, що ліцензіат з актом ознайомлений і від підпису відмовився. Керівник ліцензіата або його уповноважений представник
(юридична особа), ліцензіат (фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності) має право дати пояснення і викласти зауваження щодо змісту
акта та проведення перевірки. Ці документи є невід'ємною частиною акта.
Виявлені порушення, зафіксовані в акті перевірки, мають бути
підтверджені посиланнями на конкретні пункти, розділи, статті чинних нормативно-правових актів. Довільне викладення або трактування вимог нормативно-правових актів не допускається. Про результати перевірки орган контролю повідомляє Держтурадміністрацію України.
У разі виявлення порушень орган контролю не пізніше десяти робочих
днів від дати складення акта перевірки додержанная ліцензіатом ліцензійних

160
умов видає розпорядження про усунення виявлених порушень ліцензійних умов або Держтурадміністрація України приймає рішення про анулювання ліцензії. Представництва Держпідприємництва направляють копію акта про невиконання розпорядження про усунення виявлених порушень ліцензійних умов до Держпідприємництва, який звертається до Держтурадміністрації
України з пропозицією щодо анулювання ліцензії і повідомляє про це відповідне представництво.
У разі усунення виявлених перевіркою порушень ліцензійних умов
протягом десяти робочих днів, якщо це підтверджено документально і не потребує здійснення додаткової перевірки, розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов не видається.
Ліцензіат, який одержав розпорядження про усунення ним порушень ліцензійних умов, зобов'язаний його виконати в установлений у розпорядженні строк і в письмовій формі повідомити про це орган контролю.
При невиконанні ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов чи ненадання ним повідомлення, орган контролю складає акт про невиконання розпорядження про усунення порушення ліцензійних умов, який є підставою для анулювання ліцензії.
Держтурадміністрація України на підставі акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов приймає рішення щодо анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії, яке вручаться (надсилається) ліцензіату із зазначенням підстав анулювання не пізніше трьох робочих днів з дати його прийняття. Рішення про анулювання ліцензії вручається ліцензіату особисто під розписку або надсилається рекомендованим листом. Копія рішення про анулювання ліцензії надсилається Державній податковій інспекції за місцем реєстрації ліцензіата.
Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставі акта про встанов- лення факту неподання в установлений строк повідомлення про зміну даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; акта

161
про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов здійснюється органом ліцензування з
обов'язковим
запрошенням
ліцензіата
(фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності), керівника ліцензіата (юридичної особи) або його представників. У разі неявки ліцензіата або його представників питання про анулювання ліцензії розглядається без їхньої участі.
У разі анулювання ліцензії на підставі акта про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов, акта про встановлення факту неподання в установлений строк повідомлення про зміну даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержанная ліцензії, акта про встановлення факту передачі ліцензії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності, акта про невиконання розпорядження про усунення виявлених порушень ліцензійних умов суб'єкт господарювання може отримати нову ліцензію на право провадження цього виду господарської діяльності не раніше ніж через
рік від дати прийняття органом ліцензування рішення про анулювання попередньої ліцензії.
Якщо ліцензіат протягом десяти днів з дня прийняття
Держтурадміністрацією України рішення про анулювання ліцензії подає скаргу до експертно-апеляційної ради при Держпідприємництві, то дія цього рішення зупиняється до прийняття відповідного рішення
Держпідприємництва.
Експертно-апеляційна рада
інформує
Держтурадміністрацію України про отримання такої скарги і про результати
її розгляду. Рішення експертно-апеляційної ради щодо скарги ліцензіата є підставою для видачі Держпідприємництвом розпорядження про усунення виявлених порушень законодавства у сфері ліцензування, допущених

162
Держтурадміністрацією України. Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено в судовому порядку.
9. Методика розрахунку обсягів туристської діяльності
Методику розрахунку обсягів туристичної діяльності затверджено наказом Державної туристичної адміністрації України і Державного комітету статистики України від 12 листопада 2003 р. № 142/ 394 й розроблена відповідно до Закону України "Про туризм" та з урахуванням положень:
-
Рекомендацій з статистики туризму Всесвітньої туристської організації (ВТО) і Стандартної міжнародної класифікації видів туристської діяльності (СІКТА), затверджених Статистичною комісією Організації
Об'єднаних Націй (Нью-Йорк (США), 1993 рік);
- документа "Допоміжний рахунок у туризмі (ДРТ): рекомендації щодо методологічної структури", затвердженого Статистичним відділом
Секретаріату
Організації
Об'єднаних
Націй
(Нью-Йорк
(США),
29 лютого - 3 березня 2000 року);
-
Державного класифікатора України ДК 009-96: Класифікація видів економічної діяльності ;
-
Державного класифікатора продукції та послуг України
ДК 016-97: Класифікація видів продукції та послуг.
Методика визначає систему показників, єдиних за змістом і порівнянних на всіх рівнях державного управління в Україні й на міжнародному рівні, що характеризують обсяги туристської діяльності та вплив туризму на економіку країни (регіону).
Методика застосовується для гармонізації на державному рівні показників та джерел статистичної інформації, що визначають економічну й соціальну вагомість туризму в Україні, для підрахунку розмірів туристського споживання і залучених таким чином до обігу грошових коштів, інших вигод від розвитку туризму.

163
Завданнями Методики є:
1.
систематизація джерел статистичної інформації, що характеризує туризм;
2.
визначення єдиної для всіх рівнів державного управління системи показників туристичної діяльності;
3.
гармонізація національної методології статистики туризму з міжнародною, забезпечення порівнянності статистичних показників туризму на міжнародному рівні;
4.
затвердження алгоритму розрахунку показників, що характеризують внесок туризму в економіку держави, але не підлягають статистичному обліку, а також які неможливо виміряти в умовах відсутності чи недостатності статистичної інформації;
5.
визначення переліку показників, що характеризують туристичну діяльність, для встановлення значень яких необхідне проведення експертних оцінок, статистичних спостережень, досліджень туристичних потоків, проведення анкетування внутрішніх і міжнародних відвідувачів тощо;
6.
визначення переліку видів економічної діяльності, що є характерними для туризму;
7.
визначення ступеня залежності між туристським попитом і пропозицією товарів і послуг за окремими видами економічної діяльності.
За допомогою Методики вирішуються наступні питання:
1.
узгодження принципів і методів вимірювання показників, що характеризують економічне значення туризму, та усунення відповідних протиріч на міжвідомчому рівні шляхом отримання єдиних та порівнянних результатів розрахунків;
2.
розкриття сутності обсягів і структури споживчих витрат, зумовлених туристичною діяльністю;
3.
вимір обсягів туристського споживання окремо за внутрішнім,
іноземним (в'їзним) і зарубіжним (виїзним) видами туризму, визначення їх економічної ефективності й перспектив розвитку;

164 4.
оцінка впливу туристського споживання на національну економіку в цілому та її окремі сектори; підрахунок обсягу коштів, залучених до обігу завдяки туристичній активності;
5.
узгодження статистики туризму із статистикою інших видів економічної діяльності;
6.
створення бази даних на державному й регіональних рівнях для аналізу ринку туристичних послуг, прогнозування і стратегічного планування розвитку національної інфраструктури туризму, галузевих інвестицій, розвитку людських ресурсів тощо;
7.
створення бази даних для маркетингових і моніторингових досліджень у економічній та соціальній сферах державного управління;
8.
вимір у сукупних базових показниках впливу туризму на розвиток економіки та соціальної сфери адміністративної одиниці або регіону будь-якого масштабу;
9.
оптимізація процесу прийняття управлінських рішень державного й регіонального рівнів щодо планування обсягів і структури виробництва товарів і послуг різних галузей економіки;
10.
аналіз структури й обсягів експортно-імпортного балансу туристичних та пов'язаних з ними послуг.
Головними складовими Методики є:
- визначення понять "відвідувач", "турист" і "одноденний відвідувач" та засобів обчислення їх кількості;
- визначення структури й обсягів туристського споживання;
- визначення системи показників статистики туризму в Україні;
- визначення алгоритму розрахунків показників статистики туризму.

165
Питання
для самоконтролю знань:
1.
Як здійснюється державне регулювання підприємництва?
2.
Дайте поняття підприємницької діяльності й назвіть її види.
3.
Які вам відомі ознаки підприємницької діяльності?
4.
Охарактеризуйте суб
’єктів підприємницької діяльності.
5.
Державна реєстрація юридичних і фізичних осіб – підприємців.
6.
Правові засади ліцензування туристської діяльності.
7.
Основні поняття, що застосовуються в законодавстві про ліцензування.
8.
Особливості ліцензування туроператорської і турагентської діяльності.
9.
Назвіть та охарактеризуйте основні ліцензійні умови тур операторської та турагентської діяльності.
10.
Які органи здійснюють контроль за додержанням ліцензійних умов?
11.
Як здійснюється контроль за додержанням ліцензійних умов?
12.
Дайте характеристику системи чинних стандартів в галузі туризму.
13.
Як проводится обов’язкова сертифікація послуг з тимчасового розміщення (проживання)?
14.
Як проводится обов'язкова сертифікації послуг харчування ?
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   18


написать администратору сайта