Главная страница

Підручник Історія Соціальної роботи. Навчальний посібник Тернопіль Видавництво Астон


Скачать 252 Kb.
НазваниеНавчальний посібник Тернопіль Видавництво Астон
АнкорПідручник Історія Соціальної роботи.docx
Дата02.05.2017
Размер252 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаПідручник Історія Соціальної роботи.docx
ТипНавчальний посібник
#6272
страница3 из 18
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18

Рекомендована література

    1. Антология социальной работьг. В 5 т. / Сост. М.В.Фирсов. - М., 1994- 1995.

    2. Значення змін у соціальній роботі / За ред. С.Шардлоу. - К„ 1995.

    3. Кузьмин К.В., Сутьірин Б.А. История социальной работьі за рубежом и в России. - М., 2002.

Попович Г. Соціальна робота в Україні і за рубежем. - Ужгород, 2000.

Розділ II. Соціальна допомога у Західній Європі за часів раннього (\ЛХ століття) та класичного (ХІ-Х\/ століття) середньовіччя

1. Соціально-економічний стан населення у середньовіччі

У 476 р., після захоплення Риму германським полководцем Одоакром, перестала існувати Західна Римська імперія. Падіння тисячолітньої держави було обумовлене як гострою внутрішньополітичною кризою, так і агресією варварів. До цих причин долучилося ще й Велике переселення народів (ІУ-ІХ століття) - пришельці зі Сходу вимагали для себе місця під сонцем в Європі. Падіння імперії і створення на її терирорії так званих варварських королівств поклало початок довготривалому (У-ХУІІ століття) історичному періоду під назвою середньовіччя.

Умови життя європейського населення середньовіччя аж ніяк не можна порівнювати із сучасними, коли харчування, житло, медична допомога, освіта стали доступними практично для кожного у країнах Західної Європи, поступово наближаються до європейських стандартів умови життя населення і постсоціалістичних країн. Для населення середньовічної Європи, за винятком суспільної еліти, характерним було голодне і холодне животіння, масова смертність через періодичні неврожаї, епідемії, неперервні війни, відсутність медичної допомоги, недостатність соціальної допомоги і підтримки. Особливо важкими були так звані «темні віки» (У-УІІ століття), коли наслідком падіння Західної Римської імперії і варварських навал став загальний кількісний і якісний регрес в економічній, соціальній і політичній сферах (масова загибель і скорочення народонаселення, знищення транспортної системи і систем зрошення, занепад сільського господарства, а також системи управління і влади, втрата навичок оброблення каменя як будівельного матеріалу, скляного виробництва та інше).

Найдошкульнішим для більшості населення Європи був, мабуть голод. «Середньовічний Захід, - пише російський історик

К. Кузьмін, - це страх

еул.Огієнкз. 61

ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

БІБЛІОТЕКА

голоду і надто часто сам голод». Але до XIII ст. в умовах дуже низької ефективності сільського господарства кожні 3-5 років недорід через кліматичні аномалії регулярно викликав голод. Найстрашнішим з погляду голоду було XI ст., у Франції, наприклад, у ньому зафіксовано аж 48 голодних років. Зрозуміло, що голод і епідемії в першу чергу вражали найбідніші прошарки населення, проте були роки, коли голод був настільки великий, що знаходив свої жертви в усіх класах населення. У хроніках того часу відзначається, що в голодні роки люди змушені були їсти падло тварин, корені рослин, траву. Поширений ставав канібалізм - вбивали і поїдали дітей, подорожніх, викопували із землі трупи. Через вживання в їжу сурогатів і недоїдання ще живі люди мали ознаки дистрофії - здуті животи, набряклі ноги. Трупи померлих від голоду через їх величезну кількість не встигали ховати і вони валялися на вулицях і площах населених пунктів.

Погодні чинники (посухи, приморозки, повені) були не єдиними причинами недородів, час від часу врожай знищували нашестя сарани, щурів, раптове багаторазове збільшення хрущів. Ефективних засобів боротьби з цими шкідниками тоді не було. А сам голод породжував і інші соціальні аномалії, наприклад, розбійництво, яке знов-таки завдавало найбільшої шкоди найменш захищеним, а також паралізувало економічні зв'язки між регіонами.

Не можна сказати, що європейські монархи і феодали нічого не робили для зменшення наслідків голоду, але результати їхньої інтервенції суттєво на ситуацію не впливали. Починаючи з XI ст., великі світські й особливо церковні сеньйори, монархи, а також окремі міста створювали запаси продовольства і під час недороду або голоду розподіляли ці запаси серед населення або навіть імпортували продовольство. Французький король Роберт II (помер 1031 р.) розподіляв хліб і вино в кожній із своїх резиденцій серед жебраків, кількість яких коливалася від 300 до 1000 осіб, а в останній рік життя він роздавав милостиню 100-200 жебракам щоденно. У хроніках збереглася оповідь про те, як 1125 р. боровся з голодом у своїх володіннях фландрійський граф Карл Добрий. Щодня в усіх містах і селах, де він бував, він власноручно розподіляв харчові продукти, гроші, одяг. У місті Брюгге він годував сотню бідних, практикував це і в інших своїх містах. У цей голодний рік він тре- піну своєї ріллі засіяв бобами і горохом, бо вони визрівають раніше мі зернові, і це давало можливість раніше допомогти голодуючим. Пін заборонив також варити у той рік пиво, з тим щоб використати (Оіжжя для харчування бідних, а з вівса наказав випікати для них хліб. За його власним столом кожного дня сідали обідати тринадцять бідняків. Граф таврував ганьбою міщан міста Гент за те, що нони не допомагали голодним і дозволяли їм помирати біля дверей їхніх будинків.

З голодом, нестачею продовольства пов'язане безпосередньо інше лихо середньовіччя - епідемії, які викликалися використанням для харчування непридатних продуктів. Сприяв поширенню епідемій і санітарний, точніше антисанітарний стан тодішніх міст, які не мали каналізації, доброякісної води для потреб харчування, а також відсутність кваліфікованої медичної допомоги. Погане харчування, часті епідемії, антисанітарія і жалюгідний стан медицини породжували страшні фізичні страждання і високу смертність населення. Середня тривалість життя не перевищувала тридцяти років.

Хронологічно першими (з кінця X ст.) в Європі були в цей період епідемії «лихоманки», яку, як встановлено вже тепер, викликало вживання в їжу збіжжя, враженого грибком споринні. Сучасник так описував перебіг цієї страшної хвороби: «1090 рік був роком епідемії, особливо у Західній Лотарінгії. Чимало людей гнили живцем під дією «священного вогню», який жер їхнє нутро, а спалені члени ставали чорні як вуглина. Люди вмирали жалюгідною смертю, а ті, кого вона пощадила, були приречені на ще більш жалюгідне життя з ампутованими руками і ногами, від яких тхнуло смородом». У «лихоманці» бачили «священний вогонь», кару згори. Людей, що згоряли від того вогню, «лікували» лише хресними походами, молебнами, казаннями в церквах, молитвами, зверненими до святих цілителів.

У зв'язку з потеплінням клімату, що відбувалося в період з 1150 по 1300 рр., а також досягненнями аграрної революції гострота проблеми забезпечення населення продовольством зменшилася, зменшилася і необхідність вживання харчових сурогатів і отруйних трав та коренів. Тому епідемії «лихоманки» на зламі XI і XII століть зникли, але натомість з'явилися не менш страшні епідемії прокази (лепри), занесеної, як вважають, зі Сходу учасниками хрестових походів. Проказа прирікала людину на повільну, мученицьку смерть через поступове відмирання органів, приречена людина вмирала протягом кількох років.

Слід відзначити, що ставлення середньовічного суспільства до прокажених, калік, постраждалих від всіляких хвороб, а також до жебраків було дуже неоднозначним, двоїстим. Християнський світ середньовіччя, особливо раннього, не був гуманний і милосердний. Щодо прокажених, то католицька церква подбала про їхнє утримання - були споруджені спеціальні ізолятори (лепрозорії). Знаходитися вони мали не ближче, як на відстані «польоту каменя» (випущеного з метальної машини) від міста. Але з церкви прокажених гнали, вважалося, що Бог їх покарав хворобою за те зло, що вони скоїли. III Латеранський собор 1179 р. дозволив будувати на території лепрозоріїв каплиці і влаштовувати цвинтарі. Хворим дозволялося виходити з лепрозорію, але попереджаючи про своє просування звуковими сигналами (тріщоток, рогів, дзвіночків). Заборонено їм було відвідування місць приготування і продажу їжі, а також криниць і джерел питної води.

У разі виникнення епідемій і стихійних лих часто-густо звинувачували в цьому прокажених та інших знедолених. Так, під час великого голоду 1315-1318 рр. прокажені переслідувалися по всій Франції, бо їх (разом з євреями) підозрювали в отруєнні криниць і джерел.

До числа знедолених, знехтуваних суспільством, належали і каліки. їхня потворність вважалася зовнішньою ознакою гріховності, а ті, хто був вражений фізичними недугами, - проклятими Богом і, отже, людьми. Відповідно, ці нещасні не допускалися до сану священика. Церква могла тимчасово приймати їх у своїх шпиталях і годувати під час свят, а решту часу їм залишалося жебрати і бродяжити.

Але найстрашнішою для Європи епідемією стала «чорна смерть» - чума, яка з'явилася на континенті в середині XIV ст. і періодично повторювалася до початку XVI ст., довівши західний світ до межі між життям і смертю. Велика епідемія чуми, яку тоді не вміли ні лікувати, ані попереджувати, прийшла сюди 1348 р. Ця епідемія забрала життя, за різними оцінками, від чверті до третини населення Європи (близько 50 млн. осіб). У великих містах (Лондон, Париж, Відень, Прага, Амстердам) вимерло від 50 до 90 відсо- гнів населення. Європа збезлюдніла, навіть війни припинилися бо не було кому воювати. Винними в поширенні епідемії знов-таки вважалися ізгс» сусшльства - євреї, каліки, бідняки (в залежності

від місцевості).

ПІД впливом частих епідемій, які викликали демографічну ка .«строфу, поступово змінювалося ставлення до жебраків Уже в другій половині XIII ст. з'являються книжки з першими нападками проти здорових жебраків, що було обумовлено скороченням приро ету населення і подорожчанням робочої сили. Одночасно вживаються І практичні заходи щодо регламентації допомоги нужденним V Нюрнберзі в XV ст. вводяться періодичні (двічі на рік) переписи місцевих жебраків, немісцевим жебракам термін перебування в міс ті обмежувався трьома днями. В Аугсбурзі 1475 року жебраки відображені в переписних листах як професійна група що зобов'язувало їх сплачувати податки.

ще одним наслідком епідемій чуми стало започаткування в Європі санітарного законодавства і міської санітарної служби У Венеції 1348 р. виникає санітарна рада, в італійських портах з'являються спеціальні наглядачі - «опікуни здоров'я». У Модені Венеції; Генуї, Рагузі, Марселі введено 40-денний карантин для мандрівників і купців, протягом якого вони знаходилися в ізоляції під наглядом медик,в. На початку XV ст. в деяких великих європейських містах (Лондон, Париж, Нюрнберг та ін.) були введені посади міських лікарів, які виконували протиепідемічні функції були на працьовані правила, що мали завданням запобігти занесенню і поширенню заразних хвороб. З метою попередження епідемій стали провадитися деякі загальносанітарні заходи - вивезення падла і нечистот, забезпечення міст доброякісною водою.

2. Християнська церква - головний суб'єкт соціальної допомоги в епоху середньовіччя

Саме церква стає головним суб'єктом соціальної допомоги і підтримки в цей важким , жорстокий для більшості людства історичний період. Саме до церкви в середні віки переходить функція підтримки соціального миру і залагодження соціальних суперечностей Се ляни як основні виробники життєвих благ за часів феодалізму живу чи, як зазначалося вище, в дуже скрутних умовах, були до того ж об'єктом жорстокої експлуатації з боку сеньйорів. Церква ж, виходячи з християнської моралі, пропагувала любов до ближнього, рівність всіх перед Богом, закликала феодалів до милосердя.

Співчуття до нижчих прошарків і засудження їхніх гнобителів походило із соціального вчення церкви, яка формально звеличувала бідність, вважаючи її ідеальним станом. Прославлення бідності стало головним лейтмотивом релігійних літературних творів раннього (У-ХІ століття) середньовіччя. Саме в бідняках бачили «Божих обранців», а саме обранство мало слугувати їм за свого роду моральну компенсацію за земні злигодні.

Практичні дії церкви, що випливали з такої ідеології, обмежувалися вимогою милостині на користь бідних. Про способи викорінення бідності не йшлося, навпаки, церква всіляко виправдовувала стан речей, що склався у суспільстві. Бідні вважалися не стільки нещасними, чию долю треба було полегшити, скільки рятівниками багатих. Виходило, що бідні існували для того, щоб багаті могли спокутувати свої гріхи; багаті ж потрібні злидарям, щоб ті могли годуватися біля них. Милостиня, що подається бідному, писав Алку- ін наприкінці VIII ст., дозволяє потрапити до раю тому, хто її подає.

Таким чином, подавача милостині спонукала не любов до ближнього, а бажання очиститися від власних гріхів; а жебрак відігравав роль засобу до самоочищення. Виходячи з цього, склалися, як пише К. Кузьмін, певні правила подавання милостині:

  1. цінна лише безпосередня милостиня, що подається з рук у руки;

  2. милостиня подається потайки, мимохідь;

  3. важлива «сліпа» милостиня, без з'ясування причин жебрацтва і планів її використання;

  4. жебрак має знати ім'я подавача милостині, щоби помолитися за нього в церкві.

Про свій обов'язок опікування жебраками християнська церква (ще не поділена) заявляла здавна. Відомі постанови Ельвірсько- го 306 р. і Антіохійського 341 р. соборів, на яких єпископам було дано право розпоряджатися на свій розсуд майном церкви на потреби благодійності. Це було записано навіть у правилах, сформульованих IV Вселенським собором (Халкидон, 437 р.). А в правилах Сардійського помісного собору (347 р.) згадуються й інші об'єкти допомоги: «Єпископи повинні допомагати сиротам і вдовам». На і оборі в Маконі (587 р.) єпископи знову підтвердили, що місію запік ту вдів і сиріт доручило їм саме Священне писання.

Дуже радикальну постанову прийняв Турський собор, який відбувся 567 р. Тут було вирішено відлучати від церкви усіх, хто пригнічує бідних і не бажає розкаюватися в цьому. Лінію на захист іпсдолених продовжують собори УІІІ-ІХ століть. Так, собор, що відбувся в Асхаймі 756 р., приписав у своїх канонах, що не слід шбувати про вдів і сиріт, щоб не терпіли вони, як і бідняки, від свавілля сильного. Ця ж сама думка зафіксована в заяві, зробленій єпископами на соборі в Рисфаку 798 р. У цій заяві роль захисників «слабких» покладалася на єпископів, які були зобов'язані викривати зловживання, що чинили правителі і судді. На соборі у Фрайзи- шу (800 р.) єпископи додали до традиційних вже об'єктів захисту (вдів, сиріт, злидарів) ще й сліпих і кульгавих. Характер захисту останніх був уточнений на соборі в Майнці (813 р.).

Отже, моральна підтримка знедолених навіть у таку жорстоку добу середньовіччя завжди залишалася у полі зору християнської церкви. Але не лише моральна, церква намагалася надавати і практичну допомогу нужденним - близько чверті церковних доходів витрачалося на культові та благодійні цілі. Поступово стають прерогативами церкви роздача хліба і складання списків тих, хто потребує допомоги.

Роздаванням милостині діяльність церкви не обмежувалася, багато представників церкви, її ієрархів виявляли власну ініціативу, виходили далеко за межі приписів. Характерною в цьому зв'язку була діяльність єпископа з Кесарії Каппадокійської Василія (329- 379 рр.), канонізованого після його смерті. Він заснував біля міської брами притулок для старезних, шпиталь, будинок для прочан, бого- дільню для слабких і калік. Джерелами для заснування і утримання них закладів були як церковні доходи, так і пожертвування парафіян. Збереглося до наших днів принаймні 350 листів св. ВасилІя, в яких він поруч з богословськими темами торкався і проблем опікування і благодійності. В одному з них він писав: «Хліб, який ви не їсте, належить голодним, одяг, який ви не носите, належить голим, золото, яке ви накопичуєте, є надбанням нужденних».

Слід відзначити, що шпиталь, заснований св. Василієм, став прототипом для створення монастирських лікарень в усій Західній Європі. Статут монастиря, при якому знаходиться цей шпиталь, включав порядок опіки та лікування хворих, навчання медичної справи та ін. За цим зразком відкриваються лікарні в Італії (Монте- Кассіно, 529 р.), Франції (Париж, 651 р.), Англії (Лондон, 794 р.). Перші монастирські лікарні були далекими від досконалості, вкрай низький тут був рівень медичної допомоги та догляду за хворими, недостатньою була медична підготовка ченців, а лікування переважно «постом і молитвою» рідко досягало своєї мети. Під час епідемій лікарні, побудовані без урахування санітарно-гігієнічних вимог та ще й переповнені хворими, самі ставали розсадниками заразних хвороб. Проте створення шпиталів було усе ж таки кроком вперед.

Не залишалися поза увагою церкви і люди, що з тих чи інших причин лишилися без даху над головою. Відомо, наприклад, що вже у 542 р. в Ліоні було відкрито для бездомних притулок під назвою «Дім Господа», в якому працювали як ченці, так і охочі з городян.

Але можливості церкви у справі соціальної допомоги і захисту знедолених були обмежені, крім того, оскільки світська влада і збройні сили були зосереджені в руках королів і феодалів, вона й сама потребувала захисту. Тому церква постійно наголошувала на тому, що захист церкви і знедолених є чи не головним обов'язком «власть імущих». Так, наприклад, Паризький собор 829 р. відзначав, що «у першу чергу королеві належить бути захисником церков і служителів Божих, вдів, сиріт та всіх інших бідних і незаможних». Тобто церква бачила в особі короля «гаранта миру» і покладала на нього відповідальність і за вчинки його представників, тобто тих, хто правив від імені короля.

Слід відзначити, що тогочасні монархи зазвичай погоджувалися з такою роллю, відведеною їм церквою. Так, наприклад, у капіту- ляріях1 франкського короля Карла Великого (768-814 рр.) відзначалося, що король є «охоронцем миру», тим, хто забезпечує «правильний мир для церкви, вдів, сиріт і слабких» і охороняє «права церкви та її майно». А якщо це так, то церква, на думку релігійних авторів УІІІ-ІХ століть, захищаючи сама слабких і незаможних, має одночасно направляти руку королів. На соборі в Сент-Макрі (881 р.) мовилося про те, що місія соціальної допомоги покладається на обидві влади: і на духовну - в особах єпископів та священиків, і на світську - в особах королів. Відрізнялися лише її форми: у короля нона передбачала судову і збройну допомогу, у єпископів та священиків - передусім матеріальну.

У дійсності ж на практиці далеко не вся правляча еліта дотримувалася зазначених норм поведінки. На згаданому вище соборі в Сснт-Макрі церковний письменник Хинкмар Реймсський із сумом констатував, що королі не вважають функцію захисту слабких священною («магнати захоплюють усе більше і більше влади, а слабкі під того страждають»), А архієпископ Реймса Еббон в адресованій у середині IX ст. королю Людовику Німецькому «Апологетиці» гірко ремствує на пануюче всюди насильство такими словами: «Слабкі терплять від пригнічення, сироти і вдови не знаходять милосердя і навіть у церквах немає миру, бо в них вбивають, а їх палять». Доходило до вбивства правителями священнослужителів, які ставали на захист бідних. Очевидною ставала неспроможність або небажання правлячого класу виконувати покладену на нього «священну місію». За таких умов справа соціальної допомоги та підтримки знедолених надовго переходить до церкви.

3. Соціальна функція монастирів

Провідну роль у наданні соціальної допомоги і підтримки нужденним відігравали у цей час чернечі ордени християнської церкви - товариства людей, які добровільно зреклися всіх світських благ і мають за мету служіння ідеалам, досяжним лише через самозречення і віддалення від загалу. Як особливі установи.християнські монастирі з'являються у IV ст. Суттєві зміни в устрій монастирського життя вніс у VI ст. Статут Бенедикта Нурсийського, в якому значне місце належало фізичній праці й читанню. Останнє мало особливо важливе значення, бо започатковувало наукову діяльність ченців. Орден бенедиктинців широко розгорнув свою діяльність з кінця VI ст. і став могутньою цивілізуючою силою. В ХІ-ХНІ століттях чернечі ордени поділилися на два основні типи. Традиційні ордени, у тому числі бенедиктинці, мали за мету служіння Богові молитвою, казанням, дотриманням обітниць. Оновлені ордени (ан- тоніни, тамплієри, іоаннити та ін.) ставили на перше місце практичні цілі - догляд хворих і поранених, охорону прочан, а також визволення силою зброї Святої землі.

Важливим явищем стало виникнення в ХІ-ХИ століттях «жебрацьких» чернечих орденів, таких як ордени францисканців, домініканців, премонстратів, картезіанців і цистеріанців, що зводили бідність до ідеалу і протиставляли себе ченцям традиційних орденів (таких, як бенедиктинці), більш світських, які володіли величезними скарбами. Найбільшої популярності серед незаможних набули проповіді добровільного жебрацтва, викладені в «Правилах життя» знаменитим проповідником Франциском Ассизським (1182-1226). Франциск засуджував гроші, торгівлю і надмірні матеріальні блага, що недоброзичливо сприймалося багатьма представниками духівництва. Проте папа Інокентій III, враховуючи вплив його проповідей на населення, схвалив пропозицію щодо створення спеціального чернечого ордена францисканців, який було засновано в Італії 1207 р. Щоправда, в статуті нового ордена радикальні «Правила життя» було значно пом'якшено - не відкидалося володіння майном, фінансові оборудки та ін. Це був перший орден старцюючих (жебракуючих) ченців-міноритів (менших братів), які селилися в передмістях серед бідного люду, щоб розділити з ним його долю і краще знати його проблеми (другим став орден домініканців в Іспанії в 1215 р.) Невдовзі францисканці з'являються в таких багатих містах, як Аугсбург, Регенсбург, Зальцбург. Монастирі ордена утворюються в Англії, Франції, Іспанії та інших країнах.


с..
Неоціненною була допомога монастирів голодуючим у неврожайні роки. Вони мали за обов'язок годувати голодуючих, одягати їх і надавати тимчасовий притулок. У кожному великому абатстві (католицькому монастирі) були спеціальні служби роздавання милостині і надання гостинності, а також дві посадові особи, які виконували ці обов'язки. У цистиріанському ордені особою, що роздавала милостиню, був привратник, і в його келії біля монастирської брами завжди мав зберігатися запас хліба, щоб роздавати його нужденним. Під час голоду 1217 р. абат Цезарій Гейстербахський уі іннй «Хроніці» відзначав, що був день, коли милостиню біля брами ІІш о абатства отримали 15 тис. голодуючих. Усі дні перед жнивами, коїш дозволялося скоромне, забивали бика, смажили м'ясо з овочами і годували голодних. Під час посту роздавали хліб та овочі.

11е стояли монастирі осторонь і під час гострих у середньовіччі епідемій. Згадані вище епідемії «лихоманки» породили особливий культ, який прислужився до заснування нового типу чернечих орденів - госпитальєрів. Почалося з того, що під час епідемії 1070 р. у французькій області Дофине було оголошено, що мощі святого Атонія, які зберігалися в абатстві його імені, виліковують «лихоманку», а «священний вогонь», що «спалював» хворих, стали називати антоновим. Філії цього абатства знаходилися навіть в Угорщині та Святій землі. Антоніни (або антоніти) приймали в своїх абатс- і нах-шпиталях хворих, а шпиталь в абатстві св. Антонія отримав назву «шпиталю калік». Засновником ордена був легендарний промов ідник Фульк, який прославився своїми гнівними викриваннями нихварів, що скуповували продовольство під час голоду.

Спеціально задля опікування прокаженими було створено орден св. Лазаря (звідси - лазарети), який утримував лепрозорії. Главою цього ордена міг бути обраний лише хворий на лепру. Про масштаби діяльності ордена говорить те, наприклад, що в XIII ст. у Західній Європі налічувалося принаймні 19 тис. лепрозоріїв. У самій лише Франції їх було близько 2 тисяч, і французький король Людовик VIII (1187-1226) заповів кожному з них по 100 су. В Англії та Шотландії з їхнім півторамільйонним тоді населенням було відкрито в XII ст. 220 лепрозоріїв.

Під час епідемій чуми велику підтримку населенню надавали монастирі, які перетворювалися на центри розподілу милостині. Гак, у 1355 р. в м. Любек милостиню отримали 19 тис. осіб, коли населення міста становило 22-24 тисячі. Роздаванням хліба в Родезі, організованим місцевим братством, було охоплено 6 тис. осіб при населенні міста 5 тис. осіб. У братстві Сан-Мішель (Флоренція) милостиню роздавали 5-7 тис. осіб на рік при населенні міста близько 17 тисяч, у тому числі регулярно отримували милостиню до тисячі осіб. Роздавали милостиню у заздалегідь визначені дні, які були добре відомі в окрузі, для того щоб нужденні могли приходити і з віддалених місць.

Розподілом милостині благодійна діяльність монастирів не обмежувалася, ще одним напрямком їхньої соціальної роботи була постійна допомога нужденним через монастирські шпиталі. Наприклад, шпиталь Святого Духа в Кельні утримував 1403 р. до 400 жебраків кожного тижня, крім тих, що постійно проживали в цьому шпиталі. Протягом XV і XVI століть цей напрямок роботи монастирів зберігався і розширювався. Хроніка свідчить, що у згаданому монастирі в 1475 р. шпиталь щоденно розподіляв милостиню вже серед 700 жебраків. Монастирські шпиталі надавали також нічліг прочанам, що потрапили в біду. Центральні шпиталі було створено в Бреско (1447 р.), Мілані (1448 р.) і Бергамо (1449 р.). Вони поєднували цілу низку церковної доброчинності: так звані «благочестиві банки» надавали допомогу біднякам перед домаганнями лихварів, релігійні братства утримували немічних бідаків, а парафіяльні священики намагалися підтримувати нужденних.

У Венеції 1528 р. було засновано одночасно аж чотири шпиталі для жебраків, в яких вже за півмісяця перебувало близько 1 тис. осіб, які отримували від церкви хліб, суп і вино. Чисельність клієнтів цих шпиталів постійно зростала, хоч в умовах епідемії така скупченість людей призводила до миттєвого поширення хвороби. Тому вже до кінця першого місяця тут померло близько 290 осіб, а протягом наступних півроку - ще 1850 людей. Проте згадана практика концентрації допомоги при монастирях вже у XV ст. стала зага- льнопоширеною в більшості європейських країн.

Але інколи розгорнута монастирями благодійницька діяльність виходила, мабуть, за межі необхідного - її критики відзначали, що щедра милостиня мала деморалізуючий вплив і спонукала до неробства. У зв'язку з цим наприкінці XIV ст. робляться перші спроби встановити світський контроль у поєднанні з духовною владою за діяльністю шпиталів. Спеціально створені комісії (наприклад, у Мілані) мали за мету виявити і скласти списки жебраків та немічних бідняків, а також влаштувати для них приміщення в шпиталях.

Запитання та завдання для самоконтролю

/. З чим пов 'язаний Початок середньовіччя в Європі, і як у загальному можна охарактеризувати умови життя її населення в цей період?

' Наскільки часто і гостро терпіло населення середньовічної Європи від голоду, і яку допомогу надавали йому монархи і феодали?

і Лайте характеристику перебігу епідемій «лихоманки» і прокази у середньовічній Європі.

І Наскільки спустошливими були епідемії чуми в Європі, і які наслідки це мало у ставленні громадськості до жебраків і у підвищені рівня меди- ко-санітарної роботи?

Яким було ставлення християнської церкви до бідності і жебрацтва, і які були її практичні дії стосовно жебраків?

(> Як відображено ставлення церкви до знедолених у постановах церковних соборів історичного періоду, що розглядається?

' Якими практичними діями характеризується діяльність церкви на захист нужденних?

Ч. Чи підтримувала тогочасна влада заходи церкви щодо соціального іахисту населення?

Ч Коли виникають християнські монастирі, і чому серед чернечих орденів виділилося два їх типи?

  1. Охарактеризуйте діяльність монастирів під час голоду та епідемій.

  2. Які були напрямок і масштаби діяльності монастирських шпиталів?
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


написать администратору сайта