Главная страница
Навигация по странице:

  • Бюджетне фінансування

  • Бюджетний механізм

  • Бюджетний рік

  • Валовий внутрішній продукт

  • Валовий національний продукт

  • Валові витрати підприємства

  • Валютна виручка

  • Валютне регулювання

  • Валютні рахунки

  • В. простий

  • Навчальний посібник 19. 01.12 Фінанси. Навчальний посібник з курсу фінанси" для пiдготовки молодших спецiалiстiв за галуззю знань 0305 Економiка I пiдприємництво"


    Скачать 1.54 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник з курсу фінанси" для пiдготовки молодших спецiалiстiв за галуззю знань 0305 Економiка I пiдприємництво"
    Дата20.11.2018
    Размер1.54 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаНавчальний посібник 19. 01.12 Фінанси.doc
    ТипНавчальний посібник
    #57058
    страница11 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    Бюджет місцевий – бюджет адміністративно-територіальної одиниці держави, яка підпорядковується місцевим органам влади.


    Бюджетна децентралізація – процес передачі частини прав, компетенції, відповідальності й фінансових ресурсів у бюджетній сфері від центральної влади на користь місцевих органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування. Наслідком Б.д. є збільшення частки місцевих бюджетів у доходах і витратах зведеного (консолідованого) бюджету.

    Бюджетна класифікація групування доходів і видатків бюджетів усіх рівнів за однорідними ознаками. Розробляється Кабінетом Міністрів України і затверджується Верховною Радою України.

    Бюджетна позичка – кошти, що надаються на принципах строковості і поворотності з Державного бюджету України місцевим бюджетам, а також з місцевих бюджетів нижчого рівня для покриття тимчасових касових розривів при їх виконанні.

    Бюджетна резолюція – нормативний документ, який приймається Верховною Радою України. Бюджетна резолюція в загальному вигляді окреслює пріоритети бюджетної політики держави на наступний період. Вона є орієнтиром для Уряду України при розробці проекту державного бюджету і для Верховної Ради України при розгляді бюджету і законів, що впливають на доходи і видатки державного бюджету. Верховна Рада України приймає бюджетну резолюцію на наступний рік не пізніше 1 липня поточного року. Питання розробки та прийняття бюджетної резолюції регулюються Регламентом Верховної Ради України.

    Бюджетна система – заснована на економічних відносинах і юридичних нормах сукупність усіх видів бюджетів країни. До складу Б.с. України входять Державний бюджет України, республіканський бюджет Автономної Республіки Крим і місцеві бюджети.

    Бюджетне право – сукупність юридичних норм, які визначають компетенцію центральних і місцевих органів державної влади і державного управління із складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету.

    Бюджетне регулювання – процес збалансування (вирівнювання) доходів і витрат бюджетів різних рівнів, що входять до бюджетної системи по вертикалі і по горизонталі. Вирівнювання бюджетної системи по вертикалі означає збалансування доходів і витрат, з одного боку, Державного бюджету України, з іншого – місцевих бюджетів у сукупності по всіх їх рівнях (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ і Севастополь, міста, райони у містах, села і селища). Вирівнювання по горизонталі означає збалансування доходів і витрат між так званими “бідними” й “багатими” територіями.
    Бюджетне самофінансування – форма, спосіб забезпечення дохідної частини бюджету дохідними джерелами; забезпечення дохідної частини бюджету відповідно до обов’язків і потреб органу місцевого самоврядування коштами за рахунок фінансових ресурсів, які він самостійно мобілізує на відповідній території.
    Бюджетне фінансування – надання в безповоротному порядку коштів з бюджету господарюючим суб’єктам для повного або часткового покриття їх витрат.

    Бюджетний дефіцит – перевищення видатків бюджету над його доходами. Є два показники, які визначають рівень Д.б.: співвідношення частки видатків, які не забезпечуються доходами, й усіх видатків у процентах та співвідношення частки видатків, які не забезпечуються доходами, й обсягів валового національного продукту (ВНП) у процентах.

    Бюджетний механізм – сукупність конкретних форм бюджетних відносин, методів мобілізації і витрачання бюджетних коштів; складник фінансового механізму.

    Бюджетний процес – встановлений законодавством порядок складання, розгляду, затвердження і виконання бюджетів, що входять до бюджетної системи. Порядок контролю за виконанням бюджетів, а також звітів про їх виконання.

    Бюджетний рік – час (12 місяців), протягом якого відбувається виконання затвердженого бюджету.

    Бюджетний розпис – розподіл доходів і видатків бюджету по розподілах бюджетної класифікації; головний документ, на основі якого здійснюється виконання бюджету, тобто забезпечується надходження доходів і фінансування видатків.

    Бюджетний устрій – побудова бюджетної системи, її поділ на окремі види бюджетів на основі державного і територіального устрою країни; система принципів організації бюджетної системи та взаємозв’язків її окремих ланок.

    Бюджетні асигнування - кошти державного і місцевих бюджетів, виділені на розвиток народного господарства, фінансування соціально-культурних заходів, оборону держави і утримання органів державної влади та управління.

    Бюджетні видаткизатрати, які виникають у зв'язку із виконанням державою своїх функцій. Виражають економічні відносини, на основі яких відбувається процес використання централізованого фонду грошових коштів держави за різними напрямками.

    Бюджетні доходи— частина централізованих фінансових ресурсів держави, необхідних для виконання її функцій; виражають економічні відносини, які виникають у процесі формування бюджетних фондів і надходять у розпорядження органів державної влади.

    Бюджетні ресурсигрошові кошти, які надходять до державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, міс­цевих бюджетів; основний складник фінансових ресурсів країни.

    Валовий внутрішній продукт – узагальнений економічний показник, розраховуваний у системі національних рахунків (СНР), який оцінює остаточні результати поточного виробництва в країні за певний проміжок часу. Являє собою суму доданої вартості, створеної у виробничій і невиробничій сферах, та спожитого основного капіталу у вигляді амортизації.

    Валовий дохідзагальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економі­чній зоні, так і за її межами. Визначається як різниця між виручкою від реалізації та матеріальними і прирівняними до них витратами.

    Валовий національний продукт - узагальнений економічний показник, який оцінює кінцеві результати поточної діяльності національної економіки за певний проміжок часу.

    Валові витрати підприємства — сума будь-яких витрат у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які купуються або виготовляються підприємством для їхнього подальшого використання у власній господарській діяльності.

    Валюта - 1) грошова одиниця країни;

    2) тип грошової системи, що діє в країні (золота, срібна, паперова);

    3) іноземні гроші, також векселі, чеки тощо, які використовуються у міжнародних розрахунках (іноземна В.).

    Валютна виручка - іноземна валюта, виручена від експорту товарів і послуг.

    Валютна інтервенція – втручання центрального банку в операції на валютному ринку для впливу на курс національної валюти. Здійснюється шляхом купівлі-продажу іноземної валюти: щоб підвищити курс національної валюти, центральний банк продає іноземну валюту, а щоб знизити його – скуповує. В.і. є складовою частиною валютної політики держави і здійснюється за рахунок офіційних золото-валютних резервів або за рахунок міжбанківського кредиту за системою “своп”.

    Валютне регулювання - державне правове регулювання операцій з іноземною валютою і міжнародних розрахунків.

    Валютний курсціна грошової одиниці і національної валюти, виражена в грошових одиницях іншої країни.

    Валютні рахункирахунки юридичної особи в іноземній валюті, на які надходять платежі від іноземних контрагентів, валютні кошти, одержані у кредит.

    Валютні фондивалютні кошти органів місцевого самовряду­вання, які формуються на основі порядку, встановленого законодавс­твом України, не включаються до складу місцевого бюджету і витрачаються на цілі, визначені місцевою владою. Кошти В.ф. знаходяться на спеціальних валютних рахунках органів місцевого самоврядування.

    Вартість – економічна категорія, що виражає втілену і уречевлену суспільно необхідну працю. Існує в умовах товарного виробництва. Формою грошового вираження В. є ціна.

    Вексель – письмове боргове зобов’язання суворо встановленої законом форми, що видається позичальником кредитору і дає останньому право вимагати від позичальника сплати до визначеного терміну суми грошей, вказаної у ньому; елемент комерційного кредиту.

    В. переказнийписьмовий наказ держателя такого векселя, адресований векселедавцю, про виплату суми грошей третій особі в зазначений строк (шляхом індосаменту).

    В. простий – письмове просте зобов’язання векселедавця про виплату суми грошей власникові векселя у зазначений строк.

    В. товарний – вексель, емітований покупцем товарів.
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта