Главная страница

Навчальний посібник 19. 01.12 Фінанси. Навчальний посібник з курсу фінанси" для пiдготовки молодших спецiалiстiв за галуззю знань 0305 Економiка I пiдприємництво"


Скачать 1.54 Mb.
НазваниеНавчальний посібник з курсу фінанси" для пiдготовки молодших спецiалiстiв за галуззю знань 0305 Економiка I пiдприємництво"
Дата20.11.2018
Размер1.54 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаНавчальний посібник 19. 01.12 Фінанси.doc
ТипНавчальний посібник
#57058
страница1 из 14
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМIЧНИЙ КОЛЕДЖ

НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ДПС УКРАЇНИ
НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК

з курсу „ФІНАНСИ”

для пiдготовки молодших спецiалiстiв

за галуззю знань 0305 „Економiка i пiдприємництво”

спецiальності 5.03050801 „Фiнанси і кредит”

Автор: Ковальчук Н.І.

Ірпінь, 2012

ЗМIСТ

Передмова 4

Критерії оцінювання знань студентів 6

Тема 1. Предмет фінансової науки . Суть і функції фінансів 7

Тема 2. Фінансова політика держави 15

Тема 3. Фінансова система 25

Тема 4. Фінанси суб’єктів господарювання 35

Тема 5. Податки 47

Тема 6. Бюджет 60

Тема 7. Державний кредит і державний борг 73

Тема 8. Місцеві фінанси 81

Тема 9. Спеціальні цільові фонди держави 89

Тема 10. Страховий ринок 98

Тема 11. Фінансовий ринок 107

Тема 12. Міжнародні фінанси 117

Термінологічний словник 124

Питання до рубіжної контрольної роботи 155

Питання до іспиту 156

Теми рефератів 158

Список рекомендованих джерел 159

ПЕРЕДМОВА

Навчальний посібник підготовлено з метою сприяння більш досконалому вивченню теоретичного матеріалу та набуття відповідних навичок з навчального курсу “Фінанси” студентами спеціальності «Фінанси і кредит» коледжу. Посібник спрямований на поглиблення знань з дисципліни «Фінанси».

Базою для розробки навчального посібника стала програма навчальної дисципліни “ Фінанси ”, складена на основі освітньо-професійної програми підготовки молодших спеціалістів за галуззю знань 0305 «Економіка і підприємництво» спеціальності 5.03050801 «Фінанси і кредит» та затверджена у 2010 р.

Мета курсу: формування базових знань з теорії фінансів, засвоєння закономірностей їх функціонування на макро- та мікрорівнях.

Завдання курсу: вивчення сутності і характерних ознак фінансів, їх ролі і місця в економічній системі, основ фінансової політики держави і механізму її реалізації, сфер і ланок фінансової системи та їх взаємодії.

Предмет дисципліни: фінансові відносини, що виникають між державою, юридичними та фізичними особами у зв’зку із формуванням і використанням фінансових ресурсів.

Програмою дисципліни «Фінанси» передбачається ознайомлення студентiв із конкретними формами прояву економiчних законiв у сферi фiнансiв, зокрема у процесi розподiлу, а також у використаннi частини вартостi сукупного продукту та його невiд'ємної складової – національного доходу, вивчення сукупностi фiнансових вiдносин як специфiчної форми суспiльних вiдносин та пiдсистеми економiчного базису.

Під час вивчення дисципліни «Фінанси» розглядаються принципи побудови фінансової системи України, структура та функцiї окремих її сфер та ланок. Дослiджується сутнiсть, змiст i призначення державного та мiсцевих бюджетiв, податків та податкової системи України. Придiляеться увага органiзацiї та функцiонуванню фiнансiв у рiзних галузях економiки, характеризуються їх взаємовiдносини із бюджетом. Все це необхiдне майбутньому спецiалiстовi для об’єктивного оцiнювання економiчних процесів, якi вiдбуваються у суспiльствi, розумiння сутності i тенденцiй розвитку фiнансових вiдносин i їх особливостей у сферi державних фiнансiв та фiнансiв господарюючих суб’єктів; умiння розробляти і вирішувати актуальнi питания теорiї i практики розбудови фiнансової полiтики держави.

Навчальний матеріал дисципліни потрібно пов’я­зувати з такими дисциплінами, як історія економіки та економічної думки, політекономія, регіональна економіка, економіка підприємств, гроші та кредит, банківські операції, бюджетна система, податкова система, страхові послуги, фінанси підприємств, менеджмент, філософія.

Структурними складовими посібника є комплекс навчально-методичного забезпечення до кожної теми курсу: план лекції, перелік основних понятть та стислий виклад навчального матеріалу, завдання до семінарських занять, навчальні завдання, завдання для перевірки знань (тести), теми рефератів, питання для дискусій, які охоплюють різні аспекти тем курсу, критерії оцінювання знань студентів з дисципліни, орієнтовний перелік питань до рубіжної контрольної роботи та екзаменаційних питань, а також список навчальної лі­тератури. З метою формування у студентів наукових знань наведено словник основних термінів і понять з курсу «Фінанси».

Програма перед­бачає лекційно-семінарські заняття, індивідуальну та самостійну роботу студентів під керівництвом викладача, яку вони виконують на навчальних заняттях і в позаурочний час. Індивідуальна та самостійна робота може виконуватися у вигляді написання рефератів, розширених конспектів, планів-конспектів, доповідей, тез, виступів.

За допомогою посібника студенти можуть заздалегідь готувати тези своїх виступів та відповідей на семінарських занят­тях, а також реферати з дискусійних питань, розв’язувати проб­лемні, тестові завдання та здійснювати самоконтроль знань.

Розраховано на студентів закладів освіти I–ІІ рівнів акредитації спеціальності «Фінанси і кредит».

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ
Об’єктами контролю є дiяльнiсть студентiв на семінарських заняттях, а також результати виконання студентами самостiйних робiт:

  • вивчення окремих тем;

  • виконання iндивiдуальної роботи;

  • написания контрольних робiт.

До контрольних заходiв входять поточний та пiдсумковий контроль.

Поточний контроль здiйснюється пiд час проведения семiнарських занять та виконання рубiжної контрольної роботи i має на метi перевiрку рiвня засвоення студентами навчального матерiалу дисциплiни. Рубiжна контрольна робота виконується у письмовій формі.

Пiд час семiнарських занять застосовуються такi засоби контролю: усне иа письмове опитування, тестовi завдання, а також iндивiдуальна та самостiйна робота студентів.

Форма підсумкового контролю – іспит, який проводиться в усній формі.

Оцiнювання результатiв поточного i пiдсумкового контролю.

Оцiнювання результатiв навчальної дiяльностi студентiв здiйснюється такими засобами: усне та письмове опитування, за допомогою тестiв, перевiрка контрольних робiт та iндивiдуальної роботи.

При усному та письмовому (написания контрольних робiт та iндивiдуальних робiт) оцiнюваннi навчальної дiяльностi студентiв викладач дотримується таких критерiїв:

  • оцiнка вiдмiнно ставиться студенту, який безпомилково викладає навчальний матерiал, показуе глибоке розумiння сутi поставлених запитань;

  • оцiнка добре ставиться студенту, який грамотно розкриває суть поставлених запитань, добре володiє термiнами дисциплiни, але допускає несуттєвi помилки;

  • оцiнка „задовільно” ставиться студенту, який поверхово викладає суть навчального матерiалу, допускае багато помилок пiд час вiдповiдей на поставленi запитання;

  • оцiнка незадовiльно ставиться студенту, який не розумiє сутi поставлених запитань, при викладаннi навчального матерiалу допускае грубi помилки.



Тема 1. ПРЕДМЕТ ФІНАНСОВОЇ НАУКИ. СУТЬ І ФУНКЦІЇ ФІНАНСІВ

ПЛАН ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ


  1. Передумови виникнення та історія розвитку фінансів.

  2. Виникнення науки про фінанси.

  3. Сутність фінансів як економічної категорії

4. Фінансові ресурси та їх призначення.
Основні поняття: Фінанси, функції держави, товарно-грошові відносини, валовий внутрішній продукт, функції фінансів, перерозподільча функція фінансів, контрольна функція фінансів, ознаки фінансів, фінансові категорії, фінансові ресурси, форми мобілізації фінансових ресурсів, централізовані фінансові ресурси, децентралізовані фінансові ресурси.
1. Передумови виникнення та історія розвитку фінансів.

Фінанси виникають в період розпаду первісно-общинного ладу і зародження рабовласницького ладу у зв’язку з виникненням держави, поділу суспільства на класи та товарно-грошових відносин.

В докапіталістичних формаціях більша частина потреб держави задовольнялася шляхом встановлення натуральних повинностей і зборів. Грошове господарство в той період було розвинуте лише в армії. Головними витратами тих держав були затрати на ведення війн, утримання двору монарха, державного апарату, будівництво громадських споруд (храмів, каналів, доріг тощо). Основними доходами були надходження від державного майна і регалій (монопольного права монарха на окремі промисли і торгівлю певними товарами); військова здобич; данина з підкорених народів; натуральні повинності і збори. Тобто на ранніх стадіях розвитку держави не існувало розмежування між ресурсами держави і ресурсами її глави: монархи розпоряджалися коштами країни як своєю власністю.

Фінанси тривалий час розвивалися, як система мобілізації коштів для задоволення потреб правлячої еліти, утримання двору монарха, оборони певної території, або ведення війн, будівництва суспільних споруд (храмів, доріг, водопроводів, портів). З боку населення використання фінансів не підлягало жодному контролю.

З розпадом феодалізму і поступовим розвитком в його надрах капіталістичного способу виробництва все більше значення стали набувати грошові доходи і видатки держави; частка натуральних зборів різко скоротилася. Державна казна відокремилася від власності монарха. Виникли державні фінанси, державний бюджет, державний кредит. Основним державним фондом стає бюджет, головним джерелом надходжень - податки.

Такі зміни призвели до нового бачення суті фінансів. Платники податків поступово визнавали за державою право стягнення податків по мірі того, як держава зі свого боку, почала надавати послуги населенню і проводити ефективну фінансову політику.

З розвитком державного устрою різко зросли видатки на міжнародне співробітництво, оборону, охорону навколишнього середовища, соціальну сферу, видатки на втручання держави в економіку тощо.


  1. Виникнення науки про фінанси.


Термін “фінанси” походить від латинського “finantia”, що в перекладі означає готівка, грошові засоби, дохід, обов’язкова сплата грошей. Ця сплата пов’язувалася з передачею частини доходу громадянина в розпорядження монарха, короля або іншого правителя на його утримання та інші витрати державного змісту. Вперше у сучасному тлумаченні термін „фінанси” став застосовуватись у Франції, де під фінансами розумілася сукупність коштів для задоволення потреб держави та різних суспільних груп. В науковий обіг термін „фінанси” ввів французький професор Ж. Боден в 1577 р. у праці. „Шість книг про республіку”.

До ХVІІІ ст. під фінансами розуміли державне публічне господарство будь-якого державного утворення нижчого рівня, як-от: земство, міська община тощо. У цей же період в деяких державах, наприклад у Німеччині, слово „фінанси” мало негативне значення. Його пов’язували зі здирництвом, хабарництвом, вимаганнями тощо.

Отже, розвиток товарно-грошових відносин і формування держав призвели до виникнення фінансів та фінансової науки.
3. Сутність фінансів як економічної категорії
«Фінанси»- особлива, специфічна форма виробничих відносин, пов'язана з процесом розподілу і перерозподілу частини вартості валового внутрішнього продукту, утворенням і використанням на цій основі цільових централізованих і децентралізованих грошових фондів суспільного призначення.

За допомогою фінансів здійснюється рух суспільного продукту: виробництво, обмін, розподіл, споживання.

Важливо чітко розрізняти поняття “гроші” і поняття “фінанси”. Якщо гроші - це особливий товар, у якому виражається вартість усіх інших товарів, то фінанси - це певні економічні відносини, що здійснюються за допомогою грошей.

Фінансові відносини - це грошові відносини, рух яких відбувається через особливі фонди. Вони є складовими загальних економічних відносин.

Основними суб‘єктами фінансових відносин є:

  1. держава, яка володіє державними грошовими ресурсами і розподіляє їх, стягує платежі і податки, формує державні і місцеві бюджети.

  2. юридичні особи - підприємства, установи, організації всіх форм власності, які отримують грошові кошти від держави, або споживачів їх продукції і витрачають їх на покриття витрат виробництва, сплату податків та інших платежів;

  3. фізичні особи - населення, сім‘ї, які отримують гроші від держави, підприємств різних форм власності у вигляді заробітної плати, пенсій, стипендій, грошової допомоги, субсидій, інших доходів і витрачають їх на власні потреби та створення нагромаджень.

Об’єктом фінансових відносин є формування, розподіл та використання грошових фондів держави та суб’єктів господарювання.

Функції фінансів

У суспільстві із соціально-орієнтованою ринковою економікою одним із основних завдань держави у галузі економіки є створення рівних умов для ефективного господарювання усіх суб‘єктів господарської діяльності незалежно від форм власності, а головне призначення фінансів - підтримувати підприємницьку ініціативу, ділову активність у межах цих форм, а також контролювати дотримання законів.

Звідси, основні функції фінансів:

  1. розподільча - проявляється при розподілі суспільно необхідного продукту, при розподілі прибутку підприємства, його фондів, при розподілі державного бюджету, державного кредиту, позабюджетних фондів.




  1. регулююча - держава, встановлюючи податки та пільги, регулюючи грошовий обіг і систему кредитування, сприяє переливанню капіталу, пожвавленню ділової активності, раціональному використанню ресурсів.




  1. контрольна - виникає на основі розподільчої функції, забезпечуючи контроль за формуванням грошових накопичень підприємств, за їх розподілом, за формуванням державного бюджету і його використанням.


Ознаки фінансів.

  • фінансові відносини носять грошовий характер;

  • фінансові відносини носять перерозподільчий характер;

- у процесі перерозподілу грошей формуються та використовуються фонди фінансових ресурсів.


  1. Фінансові ресурси та їх призначення.

Джерелом фінансових ресурсів виступає валовий національний продукт.

ВНП - узагальнюючий макроекономічний показник соціально-економічного розвитку, визначається як вартість усіх товарів і послуг, вироблених у країні за рік.

«Валовий внутрішній продукт» - сума валових продуктів усіх галузей економіки.

В процесі розподілу валового внутрішнього продукту у держави, підприємств, організацій формуються доходи і грошові нагромадження, які є основою фінансових ресурсів. Переважна частина фінансових ресурсів існують у формі грошових фондів.

Отже, фінансові ресурси – це грошові фонди суб’єктів господарювання (децентралізовані фонди) та держави (централізовані фонди), які створюються у процесі розподілу і використання ВВП.

Фінансові ресурси - це грошові фонди фінансової системи, які створюються у процесі розподілу, перерозподілу і використання ВВП і використовуються для забезпечення функціонування і розвитку народного господарства.

Фінансові ресурси держави охоплюють ресурси всіх секторів економіки. У кожному секторі фінансові ресурси розподіляються за рівнями управління.

Загалом, фінансові ресурси являють собою сукупність доходів, надходжень, які перебувають в розпорядженні підприємств, організацій та держави і спрямовуються на задоволення суспільних потреб з метою розширеного відтворення та зростання матеріального добробуту населення.

В розпорядженні держави знаходяться ресурси бюджетної системи, централізованих і окремих децентралізованих фондів грошових коштів, а також державних фінансових інституцій (Національного банку, державних кредитних установ тощо).

Основні напрями використання фінансових ресурсів, які знаходяться у розпорядженні держави:

  • розвиток народного господарства, його структурна перебудова;

  • фінансування закладів соціальної сфери;

  • соціальний захист населення;

  • охорона навколишнього середовища;

  • управління;

  • оборона країни;

  • створення матеріальних та фінансових резервів тощо.

Напрями використання фінансових ресурсів підприємств є:

  • розширене відтворення і розвиток підприємств;

  • вирішення соціальних проблем;

  • матеріальне стимулювання;

  • створення фінансових резервів;

  • задоволення інших потреб.

Одним із елементів фінансових ресурсів є фінансові резерви, які являють собою грошові кошти, що свідомо відволікаються з господарського обороту і призначені для використання у випадках збоїв у процесах суспільного відтворення.

Питання до семінарського заняття


  1. Основні передумови та етапи розвитку фінансів, їх зміст.

  2. Виникнення науки про фінанси.

  3. Фінансові відносини, їх сутність та суб’єкти.

  4. Зміст функцій, що виконують фінанси.

  5. Місце розподільчої функції фінансів в відтворювальному процесі.

  6. Особливості фінансових відносин.

  7. Фінансові ресурси, джерела і особливості їх формування.

  8. Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями.

  9. Які категорії належать до фінансових.


План характеристики фінансової категорії:
1. Визначення категорії.

2. Місце категорії у загальнодержавній фінансовій системі.

3. Суб’єкти та об’єкти фінансових відносин.

4. Функції категорії.

5. Загальні та специфічні ознаки категорії.

6. Значення категорії для суспільного та економічного життя країни.
Завдання для перевірки знань (тести):

1. Валовий внутрішній продукт – це:

а) сума валових продуктів всіх галузей економіки;

б) загальна вартість кінцевих товарів та послуг;

в) загальна вартість всіх доходів;

г) вірної відповіді немає.
2. Національний дохід – це:

  1. сума валових продуктів всіх галузей економіки;

  2. загальна вартість кінцевих товарів та послуг;

  3. загальна вартість всіх доходів;

  4. вірної відповіді немає


3. Фінансова наука це:

а) сукупність заходів держави з організації та використання фінансів для забезпечення її економічного і соціального розвитку;

б) система форм і методів утворення, розподілу і використання фондів грошових засобів держави і підприємства;

в) вивчає явища і процеси, які здійснюються у державі при створенні та використанні фондів фінансових ресурсів;

г) сукупність форм і методів створення і використання фондів фінансових ресурсів з метою забезпечення різноманітних потреб державних структур, господарських суб’єктів, населення.
4.Термін „фінанси" походить від латинського „financia", що перекладається як:

а) грошовий потік;

б) скарбниця;

в) грошовий платіж;

г) фінансовий платіж.
5. Спочатку термін „finanсia” означав:

а) систему грошових відносин між державою і населенням;

б) грошовий платіж;

в) фонд коштів;

г) податкові надходження в бюджет.
6. Термін „фінанси" означає:

а) процес безперервного переміщення грошей між суб'єктами господарювання;

б) економічні відносини, пов'язані зі сплатою податків та інших платежів до бюджету;

в) економічні відносини, що відображають формування, розподіл і використання фондів фінансових ресурсів у процесі розподілу і перерозподілу ВВП і НД;

г) економічні відносини, що пов'язані зі створенням грошових фондів.
7. Фінанси-це:

  1. сукупність обмежених, але взаємопов’язаних між собою ланцюгів фінансових відносин;

  2. специфічна форма виробничих відносин, пов’язана з процесом розподілу та перерозподілу частки ВВП;

  3. опосередкований системою грошових відносин тип економічних відносин;

  4. вірної відповіді немає.


8. Об'єктивними передумовами функціонування фінансів є:

а) товарно-грошові відносини, існування держави, дія економічних законів;

б) існування держави, дія закону вартості, потреби розширеного відтворення;

в) економічний розвиток суспільства, дія економічних законів, потреби
розширеного відтворення.
9. Фінансові відносини виникають між:

а) господарюючими суб’єктами (при формуванні і використанні цільових фондів грошових ресурсів);

б) окремими бюджетами та позабюджетними фондами;

в) господарюючими суб’єктами і державою та органами місцевого самоврядування (при формуванні бюджетів і позабюджетних фондів);

г) всі відповіді правильні.
10. Основу фінансових відносин складає:

а) держава, підприємства, об’єднання, громадяни;

б) прибуток;

в) валовий суспільний продукт та національний доход (їх розподіл);

г) формування, використання, рух грошових фондів.
11. Основними суб’єктами фінансових відносин є:

а) держава, підприємства, населення, комерційні банки, спільні підприємства;

б) держава, підприємства і установи усіх форм власності, населення;

в) держава, кредитні установи, населення;

г) юридичні особи.
12. Функціями фінансів є:

а) контрольна, економічна, стимулююча;

б) розподільча, контролююча;

в) розподільча, стимулююча, відтворююча, регулююча;

г) фіскальна, регулююча, розподільча.
13. Розподільча функція фінансів охоплює:

а) розподіл і перерозподіл ВВП і НД;

б) контроль за розподілом і перерозподілом ВВП і НД;

в) розподіл і перерозподіл матеріальних і трудових ресурсів;

г) розмежування доходів між ланками бюджетної системи.
14. Контрольна функція фінансів:

а) держава встановлюючи податки і пільги, регулюючи систему кредитування, сприяє переливанню капіталу;

б) забезпечує контроль за формуванням грошових накопичень, за їх розподілом, за формуванням державного бюджету і його використанням;

в) проявляється при розподілі суспільно-необхідного продукту, при розподілі прибутку підприємств, його фондів, при розподілі державного бюджету;

г) правильної відповіді немає.
15. Суть контрольної функції фінансів полягає у:

а) тому, що фінанси виступають інструментом контролю за формуванням і використанням доходів суб'єктів фінансових відносин;

б) контролі за доходами юридичних осіб;

в) контролі за формуванням централізованих фондів грошо­вих коштів;

г) у контролі за ефективністю використання банківського кре­диту.
16. Регулююча функція фінансів:

а) держава встановлюючи податки і пільги, регулюючи систему кредитування, сприяє переливанню капіталу;

б) забезпечує контроль за формуванням грошових накопичень, за їх розподілом, за формуванням державного бюджету і його використанням;

в) проявляється при розподілі суспільно-необхідного продукту, при розподілі прибутку підприємств, його фондів, при розподілі державного бюджету;

г) правильної відповіді нема.
17. Характерними ознаками фінансів є:

а) розподільний характер відносин, який заснований на правових нормах;

б) рух грошових коштів відбувається в одному напрямку;

в) створення централізованих та децентралізованих фондів грошових коштів;

г) всі відповіді правильні.
Самостійна робота студентА


  1. Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями.

Основні поняття: фінанси, гроші, ціна, заробітна плата, кредит.


  1. Історія розвитку фінансів.

Основні поняття: фінанси, функції держави, доходи і видатки держави, податки, державна казна, товарно - грошові відносини.

3. Складіть структурно-логічну схему взаємозв’язку основних фінансових категорій.

Пропонується підготувати реферати та зробити на їх основі доповіді за такими темами:

1. Фінансова наука: історія та сучасність.

2. Українська фінансова школа.

3. Ролі фінансів в умовах ринкових відносин.
ПИТАННЯ ДЛЯ ВИКОНАННЯ

РУБIЖНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ: 1, 2, 3, 7
ПИТАННЯ ДО ІСПИТУ: 1, 2, 3, 7
Рекомендована література до теми
Закони України: 1, 2, 3, 14

Підручники і навчальні посібники: 4, 7, 9, 15, 19, 27. 28, 31, 32

Додаткова література: 1, 2, 4, 5. 7

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


написать администратору сайта