Главная страница
Навигация по странице:

  • Функції податків та їх суспільне значення.

  • Фіскальна

  • 3.Класифікація податків.

  • Залежно від рівня встановлення

  • Залежно від форми оподаткування

  • Залежно від економічного змісту

  • Залежно від способу зміни податкових ставок

  • Залежно від джерела сплати

  • Навчальний посібник 19. 01.12 Фінанси. Навчальний посібник з курсу фінанси" для пiдготовки молодших спецiалiстiв за галуззю знань 0305 Економiка I пiдприємництво"


    Скачать 1.54 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник з курсу фінанси" для пiдготовки молодших спецiалiстiв за галуззю знань 0305 Економiка I пiдприємництво"
    Дата20.11.2018
    Размер1.54 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаНавчальний посібник 19. 01.12 Фінанси.doc
    ТипНавчальний посібник
    #57058
    страница5 из 14
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

    У статті 6 Податкового кодексу зазначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.


    Особливою формою податкових платежів є збори. На відміну від податків, які мають характер регулярних надходжень, збори є платежами разового, випадкового і незначного за розмірами характеру.

    Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
    Функції податків та їх суспільне значення.

    Суспільне призначення податків виявляється в тих функціях які вони виконують. Функції податків як фінансової категорії випливають з функцій фінансів. (схема 8)


    Схема 8. Функції податків
    Податки безпосередньо пов'язані з розподільчою функцією в частині перерозподілу вартості створеного ВВП між державою і юридичними та фізичними особами. Вони виступають методом централізації ВВП у бюджеті на загальносуспільні потреби, виконуючи таким чином фіскальну функцію.

    Фіскальна функція є основною у характеристиці сутності податків, вона визначає їхнє суспільне призначення – формування доходної частини державного і місцевих бюджетів, державних і місцевих прибутків. Фіскальна функціяподатків полягає у мобілізації коштів у розпорядження держави та формуванні централізованих фінансових ресурсів для забезпечення виконання функцій держави. Вона реалізується через розподіл частини валового національного продукту. Фіскальна функція є дуже важливою для характеристики податків, їхнього суспільного призначення.

    Економічна функція податків полягає в тому, що за їх допомогою держава впливає на процес відтворення, стимулює або стримує темпи розвитку окремих підприємств, галузей і економіки в цілому.

    З підвищенням ролі держави зростає значення регулюючої функції податків. Вона регулює рівень прибутків суб’єктів економічної діяльності.

    Регулююча функція податків полягає у їх впливі на різні сторони діяльності їх платників.

    Отже, податки відіграють важливу роль у функціонуванні держави, тому що вони є одним із найважливіших видів державних доходів, що їх одержує держава на підставі своїх владних повноважень.

    2. Податкова система і податкова політика.

    Відповідно до Податкового кодексу, податкова система України - сукупність загальнодержавних та місцевих податків та зборів, що справляються в установленому Кодексом порядку

    Установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України. Вплив держави на становлення та розвиток податкової системи проявляється як податкова політика і полягає у визначенні стратегії та тактики (здійснення конкретних заходів) розвитку податкової системи держави. Прикладом здійснення конкретних заходів у сфері податкової політики слугує прийняття Верховною радою України у 2010 році Податкового кодексу України.

    У статті 7 Податкового кодексу визначені загальні засади встановлення податків і зборів.


    Під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: (схема 9)

    - платники податку;

    - об'єкт оподаткування;

    - база оподаткування;

    - ставка податку;

    - порядок обчислення податку;

    - податковий період;

    - строк та порядок сплати податку;

    - строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.

    Під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.

    Будь-які питання щодо оподаткування регулюються Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
    3.Класифікація податків. (схема 10)
    Традиційно класифікація податків проводиться за наступними ознаками:

    1. Залежно від рівня державних структур.

    2. Залежно від форми оподаткування.

    3. Залежно від економічного змісту об’єкта оподаткування

    4. Залежно від способу зміни податкових ставок.

    5. Залежно від платника.

    6. Залежно від джерела сплати.

    7. Залежно від рівня державних структур.

    Схема 9. Структура елементів податку



    Податкова система формується як на державному так і на регіональному рівнях. Залежно від рівня встановлення податки поділяються на загальнодержавні (ПДВ, акцизний податок, податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, плата за землю та інші) та місцеві. Механізм їх справляння і порядок сплати встановлюється сільськими і міськими радами відповідно до переліку, і в межах граничних ставок, визначених законодавством України. Суми цих податків і зборів зараховуються до місцевого бюджету.


    Схема 10. Класифікація податків

    Залежно від форми оподаткування податки бувають прямі (податок на прибуток підприємств та інші) непрямі ( ПДВ, акцизний податок, мито). Прямі податки встановлюються безпосередньо на дохід або майно платника.

    Непрямі податки включаються у вигляді надбавкою цін товарів і оплачуються споживачем. При прямому оподаткуванні грошові відносини виникають між державою і самим платником, який безпосередньо вносить платежі до бюджету. При непрямому оподаткуванні суб’єктом податку стає продавець товару, який виступає посередником між державою і самим платником (споживачем товару чи послуги).

    Прямі податки поділяються на реальні і особові Реальні податки сплачують з окремих видів майна, а особові встановлюються у вигляді податків на доходи. Непрямі податки поділяються на акцизи і мито.

    Залежно від економічного змісту об’єкта оподаткування податки поділяються на: податок на доходи, податки на споживання, податки на майно(сплачується не один раз, а постійно поки майно перебуває у власності платника податків).

    Залежно від способу зміни податкових ставок податки бувають: фіксовані або пропорційні, прогресивні, регресивні.

    Залежно від платника:

    - податки з юридичних осіб (податок на прибуток підприємств, ПДВ, акцизний податок);

    - податки з фізичних осіб (податок на доходи фізичних осіб);

    - змішані податки (збір за першу реєстрацію транспортних засобів, плата за землю).

    Залежно від джерела сплати: податки, що фінансуються за рахунок виручки від реалізації продукції(акцизний податок, ПДВ); податки, що включають відрахування на соціальне та пенсійне страхування); податки, що сплачуються за рахунок прибутку (плата за землю).
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


    написать администратору сайта