Главная страница
Навигация по странице:

  • Коефіцієнт віддачі активів

  • Коефіцієнт віддачі інвестицій

  • Економічна безпека підприємства

  • Головна мета економічної безпеки підприємства

  • До основних функціональних цілей економічної безпеки

  • Рис. 10.4. Типовий перелік функціональних складових економічної безпеки підприємства (організації).

  • Його пропонується оцінювати на підставі визначення сукупного критерію

  • Рис. 10.5. Алгоритм проведення функціонального аналізу заходів для дотримання необхідного рівня економічної безпеки. 10.8. Основні напрями організації економічної безпеки за

  • Навчальний посібник за редакцією Д. І. Рижмань Для студентів аграрних вищих навчальних закладів


    Скачать 4.61 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник за редакцією Д. І. Рижмань Для студентів аграрних вищих навчальних закладів
    Дата30.03.2023
    Размер4.61 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаRizhman-Ekonomika-pidruchnik.pdf
    ТипНавчальний посібник
    #1025372
    страница44 из 62
    1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   ...   62
    техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) санації підприємства має бути неодмінною умовою для надання державної підтримки.
    ТЕО може мати різноманітну структуру, але, як правило, складається з таких розділів: загальні положення; характеристика підприємства; попит на продукцію та аналіз ринку; забезпеченість ресурсами й джерела їхнього поповнення; основні технічні рішення щодо перепрофілювання підприємства
    (реконструкція, технічне переозброєння); персонал і продуктивність праці; кошторис витрат на будівництво (реконструкцію, технічне переозброєння); собівартість продукції; оцінка ефективності заходів для санації підприємства; основні техніко-економічні показники підприємства, що підлягає санації; фінансова й економічна оцінка санації; висновки та рекомендації.
    Під час проведення експертизи поданих проектів слід дотримуватися кількох вимог: єдності системи оцінних показників ТЕО; єдності одиниць виміру цих показників; єдності методичних підходів щодо формування цих показників.
    За розробки ТЕО використовується досить широкий спектр різноманітних показників, які слід розглядати в базовому та перспективному
    (після проведення санації) періодах. Це насамперед показники рентабельності продукції та виробництва; терміну окупності (як відношення дисконтованої величини грошових потоків до дисконтованого обсягу санаційних витрат); точки беззбитковості; загальний обсяг інвестицій для проведення санації, їхній характер і розподіл за термінами вкладення; обсяг реалізованої продукції; прибуток; витрати на виробництво та реалізацію продукції; строки й умови погашення кредитів; чисельність персоналу; рівень використання виробничих потужностей.
    Особливу увагу слід приділити показникам фінансової стійкості санаційного проекту, використанню та строкам повернення інвестицій.
    Порівнюючи базовий та перспективний періоди, слід звертати особливу увагу на динаміку прибутковості та факторів, які забезпечили зростання прибутку, на обсяг і структуру розподілу прибутку; на джерела зниження витрат на виробництво, прискорення обороту оборотних коштів.
    Обсяг санаційних коштів (І
    с
    ) для оздоровлення фінансового стану неплатоспроможного підприємства можна розрахувати за формулою:
    І
    с
    = В - (Р + Д)

    428 де В - необхідна загальна сума витрат на здійснення санаційних заходів, які забезпечують рентабельну роботу неплатоспроможного підприємства; Р - обсяг внутрішніх резервів неплатоспроможного підприємства, що його використано для фінансового оздоровлення; Д - обсяги фінансової допомоги з боку інших підприємств, які заінтересовані в рентабельній роботі неплато- спроможного підприємства.
    Мобілізацію внутрішніх резервів можна здійснити за рахунок реалізації продукції за більш низькими цінами; скорочення дебіторської заборгованості; продажу зайвого устаткування, інших товарно-матеріальних цінностей; здавання в оренду приміщень, устаткування тощо.
    Фінансову допомогу можуть здійснити три групи підприємств: партнери за кооперованими зв'язками; підприємства (холдинги), які володіють контрольним пакетом акцій неплатоспроможного підприємства; кредитори, які впевнені в позитивних наслідках фінансового оздоровлення неплатоспроможного підприємства.
    Для комплексного аналізу фінансового стану підприємства необхідно оцінити тенденції найбільш загальних показників, які з різних сторін характеризують фінансовий стан підприємства.
    Показниками та факторами доброго фінансового стану підприємства можуть бути: стійка платоспроможність, ефективне використання капіталу, своєчасна організація розрахунків, наявність стабільних фінансових ресурсів.
    Показники та фактори незадовільного фінансового стану: неефективне розміщення коштів, брак власних оборотних коштів, наявність стійкої заборгованості за платежами, негативні тенденції у виробництві.
    До найзагальніших показників комплексної оцінки фінансового стану належать показники дохідності й рентабельності.
    Велике значення має аналіз структури доходів підприємства та оцінка взаємозв'язку прибутку з показниками рентабельності. Важливо проаналізувати зв'язок прибутку підприємства з формуючими прибуток факторами, що полегшує практичну орієнтацію в цих питаннях.
    Дохідність підприємства характеризується абсолютними й відносними показниками. Абсолютний показник дохідності - це сума прибутку або доходів.
    Відносний показник - рівень рентабельності. Рівень рентабельності підприємств, пов'язаних із виробництвом продукції (товарів, послуг), визначається як відсоткове відношення прибутку від реалізації продукції до її собівартості:
    Р = (П/С)100 де Р - рівень рентабельності, %;
    П - прибуток від реалізації продукції, грн.;
    С - собівартість продукції, грн.
    Під час аналізу вивчають динаміку змін обсягу чистого прибутку, рівня рентабельності та фактори, які впливають на них. Основними факторами, що впливають на чистий прибуток, є обсяг виручки від реалізації продукції, рівень собівартості, рівень рентабельності продукції, фінансові результати та витрати від операційної звичайної діяльності, величина податку на прибуток та інших податків, що виплачуються з прибутку.

    429
    Аналіз дохідності підприємства проводиться в порівнянні з планом та попереднім періодом. За умов інфляції важливо забезпечити об'єктивність показників та запобігти їх викривленню через постійне підвищення цін. Аналіз проводиться за даними роботи за рік. Торішні показники треба привести у відповідність із показниками звітного року за допомогою індексації цін.
    За ринкових відносин існує персоніфікований інтерес керівництва та колективів підприємств до фактично досягнутого рівня рентабельності, що суттєво впливає на результативність господарської діяльності.
    На підприємствах недержавних форм власності для акціонерів та засновників найважливіше значення має рентабельність їхніх пайових і статутних внесків у складі загальних інвестицій. Тому цьому аспекту оцінки фінансового стану підприємства треба приділити серйозну увагу.
    Практика рекомендує для оцінки рентабельності підприємства використовувати систему взаємозв'язаних показників рентабельності. З цією метою необхідно використовувати дві основні групи показників рентабельності: а) показники, розраховані на підставі поточних витрат (вартості продажу); б) показники, розраховані у зв'язку з використанням виробничого капіталу (виробничих активів).
    Для всебічної комплексної оцінки різних показників рентабельності можна використати зарубіжний досвід оцінки цих показників.
    Показники рентабельності групи «а» розраховуються на базі даних бухгалтерського обліку прибутків та збитків і становлять систему таких коефіцієнтів:
    1) коефіцієнт граничного рівня валового прибутку (К
    1
    )
    К
    1
    = В
    п

    оп
    =1-В
    Пр

    оп
    , де В
    п
    - сума валового прибутку;
    В
    Пр
    - вартість продажу (реалізації продукції, робіт, послуг); Чоп - чистий обсяг продажу (реалізації);
    2) коефіцієнт граничного рівня прибутку від основної операційної діяльності (К
    2
    )
    К
    2

    од

    оп де П
    од
    - сума прибутку, отриманого від основної операційної діяльності;
    3) коефіцієнт граничного рівня прибутку від усієї діяльності підприємства
    - операційної, фінансової, інвестиційної (К
    3
    )
    К
    3
    = П/Ч
    оп
    , де П - сума прибутку до виплат за довгостроковими зобов'язаннями і податкових виплат;
    4) коефіцієнт граничного рівня чистого прибутку (К
    4
    )
    К
    4
    = Ч
    п

    оп де Ч
    п
    - сума чистого прибутку після виплати відсоткових сум за довгостроковими зобов'язаннями та сплати податків;
    5) критичний коефіцієнт рентабельності (К
    5
    )
    К
    5
    =

    оп
    _
    З
    в
    )/ Ч
    оп де З
    в
    - це сума змінних витрат у складі вартості продажу.

    430
    У міжнародній практиці вся підприємницька діяльність корпорацій, фірм та інших підприємств чітко поділяється на три види: операційна (основна);
    інвестиційна - вкладання грошей в акції, інші цінні папери, капітальні вкладення; фінансова - облік отриманих (сплачених) дивідендів, відсотків тощо.
    Такий поділ видів діяльності знаходить відображення у відповідних формах звітності.
    Із наведених формул зрозуміло, що всі коефіцієнти мають ту саму базу обрахунку - чистий обсяг продажу (валові надходження за вирахуванням суми повернення і дисконтних знижок).
    Ці, а також наведені нижче показники рентабельності взаємодоповнюють один одного і дають змогу здійснити комплексну оцінку фінансового стану підприємства.
    Показники рентабельності групи «б» розраховуються як відношення прибутку і коштів, вкладених у підприємство засновниками, акціонерами та
    інвесторами. Зарубіжний досвід свідчить, що за даними звіту щодо прибутків
    (збитків) і балансового звіту доцільно розрахувати такі коефіцієнти:
    1) коефіцієнт віддачі на всю суму виробничих активів (К
    6
    )
    К
    6
    = Ч
    п
    /ВА де ВА - середньорічна величина всіх виробничих активів підприємства;
    2) коефіцієнт віддачі від інвестованого капіталу (К
    7
    )
    К
    7
    = П/СА де СА - середньорічна сума всіх активів підприємства за мінусом короткострокових зобов'язань, або середньорічна сума капіталізованих коштів
    (акціонерний капітал + довгострокові зобов'язання);
    3) коефіцієнт віддачі на акціонерний капітал (Kg)
    К
    8
    = Ч
    п
    /СК, де СК - середньорічна сума власного капіталу, представлена акціонерним капіталом.
    Коефіцієнт віддачі активів характеризує величину дохідності всього потенціалу, яким володіє підприємство (його називають показником майстерності використання капіталу менеджерами підприємства). Цей показник для детальнішої оцінки може обчислюватись у різних модифікаціях: в чисельнику формули можуть використовуватись різні показники прибутку: валового, операційного, до вирахування податків і т. д.
    Коефіцієнт віддачі інвестицій характеризує ефективність віддачі тільки частини всього капіталу - довгострокових інвестицій і капіталізованого прибутку підприємства. Цей коефіцієнт характеризує фінансовий стан підприємства в цілому. Наприклад, фінансова стійкість знижується, коли відсоткова ставка на позикові кошти перевищує величину цього коефіцієнта.
    Важливу роль у комплексній оцінці фінансового стану підприємства, особливо в акціонованих підприємствах, відіграє третій із розглянутих показників - коефіцієнт віддачі акціонерного капіталу.

    431
    10.6. Характеристика економічної безпеки підприємства
    За ринкових умов господарювання дуже важливого (якщо не вирішаль- ного) значення набуває економічна безпека всіх суб'єктів підприємницької та
    інших видів діяльності.
    Економічна безпека підприємства - це такий стан корпоративних ресурсів (ресурсів капіталу, персоналу, інформації і технології, техніки та устаткування, прав) і підприємницьких можливостей, за якого гарантується найбільш ефективне їхнє використання для стабільного функціонування та динамічного науково-технічного й соціального розвитку, запобігання внутрішнім і зовнішнім негативним впливам (загрозам).
    Необхідність постійного дотримання економічної безпеки зумовлюється об'єктивно наявним для кожного суб'єкта господарювання завданням забезпечення стабільності функціонування та досягнення головних цілей своєї діяльності. Рівень економічної безпеки фірми залежить від того, наскільки ефективно її керівництво і спеціалісти (менеджери) будуть спроможні уникнути можливих загроз і ліквідувати шкідливі наслідки окремих негативних складових зовнішнього і внутрішнього середовища.
    Джерелами негативних впливів на економічну без пеку можуть бути: 1) свідомі чи несвідомі дії окремих посадових осіб і суб'єктів господарювання
    (органів державної влади, міжнародних організацій, підприємств (організацій) - конкурентів; 2) збіг об'єктив них обставин (стан фінансової кон'юнктури на ринках даного підприємства, наукові відкриття та технологічні розробки, форс- мажорні обставини тощо). Залежно від суб'єктної обумовленості негативні впливи на економічну безпеку можуть мати об'єктивний і суб'єктивний характер. Об'єктивними вважаються такі негативні впливи, які виникають не з волі конкретного підприємства або його окремих працівників. Суб'єктивні впливи мають місце внаслідок неефективної роботи підприємства в цілому або окремих його працівників (передовсім керівників і функціональних менеджерів). Головна мета економічної безпеки підприємства полягає в тім, щоб гарантувати його стабільне та максимально ефективне функціонування тепер і високий потенціал розвитку в майбутньому. До основних
    функціональних цілей економічної безпеки належать:
    • забезпечення високої фінансової ефективності роботи, фінансової стійкості та незалежності підприємства (організації);
    • забезпечення технологічної незалежності та досягнення високої конкурентоспроможності технічного потенціалу того чи того суб'єкта господарювання;
    • досягнення високої ефективності менеджменту, оптимальної та ефективної організаційної структури управління підприємством (організацією);
    • досягнення високого рівня кваліфікації персоналу та його інтелек- туального потенціалу, належної ефективності корпоративних НДДкР;
    • мінімізація руйнівного впливу результатів виробничо-господарської діяльності на стан навколишнього середовища;
    • якісна правова захищеність усіх аспектів діяльності підприємства
    (організації);

    432
    • забезпечення захисту інформаційного поля, комерційної таємниці і досягнення необхідного рівня інформаційного забезпечення роботи всіх підрозділів підприємства та відділів організації;
    • ефективна організація безпеки персоналу підприємства, його капіталу та майна, а також комерційних інтересів.
    Головна та функціональні цілі зумовлюють формування необхідних структуроутворюючих елементів і загальної схеми організації економічної безпеки. Типову структуру функціональних складових економічної безпеки з коротким описом їхньої сутності показано на рис. 10.4. Загальна схема процесу організації економічної безпеки включає такі дії (заходи), що здійснюються послідовно або одночасно:
    1) формування необхідних корпоративних ресурсів (капіталу, персоналу, прав, інформації, технології та устаткування);
    2) загально стратегічне прогнозування та планування економічної безпеки за функціональними складовими;
    3) стратегічне планування фінансово-господарської діяльності підприємства (організації);
    4) загальнотактичне планування економічної безпеки за функціональними складовими;
    5) тактичне планування фінансово-господарської діяльної
    11 підприємства (організації);
    6) оперативне управління фінансово-господарською діяльності підприємства (організації);
    7) здійснення функціонального аналізу рівня економічної безпеки;
    8) загальна оцінка досягнутого рівня економічної безпеки.
    Тільки за здійснення в необхідному обсязі зазначених дій (заходів) можна буде досягти належного рівня економічної безпеки підприємства.

    433
    Рис. 10.4. Типовий перелік функціональних складових економічної безпеки
    підприємства (організації).

    434
    10.7. Аналітична оцінка рівня економічної безпеки підприємства
    Економічна наука розробила, а господарська практика випробувала загальну методологію оцінки рівня економічної безпеки підприємства
    (організації). Його пропонується оцінювати на підставі визначення
    сукупного критерію через зважування й підсумовування окремих функціональних критеріїв, які обчислюються із допомогою порівняння можливої величини шкоди підприємству та ефективності заходів щодо запобігання цій шкоді. Сукупний критерій економічної безпеки будь-якого суб'єкта господарювання (k себ
    ) можна розрахувати, користуючись формулою де k i
    - величина окремого (поодинокого) критерію за і-юфункціональною складовою; d i
    - питома вага значущості і-ї функціональної складової; n- кількість функціональних складових економічної безпеки підприємства.
    Оцінка рівня економічної безпеки здійснюється порівнюванням розрахункових значень k ccб
    із реальними величинами цього показника по підприємству (організації), що аналізується, а також (коли це можливо) по аналогічних суб'єктах господарювання відповідних галузей економіки.
    Після розрахунку впливу функціональних складових на зміну k ccб здійснюється функціональний аналіз заходів з організації необхідного рівня економічної безпеки за окремими складовими з використанням відповідного алгоритму (рис. 10.5).
    Результати функціонального аналізу оформляються у вигляді спеціальної таблиці-карти. Заповнюючи таку таблицю-карту, негативні явища, що впливають одразу на кілька складових економічної безпеки, ураховують окремо для кожної з них, натомість вартість заходів, які повторюються стосовно різних функціональних складових, ураховується в бюджеті підприємства (організації) лише один раз.
    Оцінка ефективності діяльності відповідних структурних підрозділів підприємства (організації) з використанням даних пре витрати на запобігання можливим негативним впливам на економічну безпеку та про розміри відверненої і заподіяної шкоди дає об'єктивну (підкріплену економічними розрахунками) панораму результативності діяльності всіх структурних підрозділів (відділів, цехів) з цього питання. Конкретна оцінка ефективності роботи структурних підрозділів того чи того суб'єкта господарювання щодо економічної безпеки здійснюється з використанням таких показників:
    1) витрати на здійснення заходу;
    2) розмір відверненої шкоди;
    3) розмір заподіяної шкоди;
    4) ефективність здійсненого заходу (як різниця відверненої її заподіяної шкоди, поділеної на витрати на здійснення заходу).
    Для більшої наочності та зручності користування зазначені показники доцільно подавати у формі нескладної таблиці.

    435
    Рис. 10.5. Алгоритм проведення функціонального аналізу заходів для
    дотримання необхідного рівня економічної безпеки.
    10.8. Основні напрями організації економічної безпеки за
    окремими функціональними складовими
    Серед функціональних складових належного рівня економічної безпеки фінансова складова вважається провідною й вирішальною, оскільки за ринкових умов господарювання фінанси є «двигуном» будь-якої економічної системи.
    Загальну схему процесу охорони фінансової складової економічної безпеки зображено на рис. 10.6.

    436
    Спочатку оцінюються загрози економічній безпеці, що маю 11. політико- правовий характер і включають:
    1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   ...   62


    написать администратору сайта