Главная страница
Навигация по странице:

  • Домашнее задание

  • отчет. Отчет о педагогической практике по английскому языку. Отчет о педагогической практике vi курс Школа мбоу сош Учитель ия


    Скачать 0.71 Mb.
    НазваниеОтчет о педагогической практике vi курс Школа мбоу сош Учитель ия
    Анкоротчет
    Дата27.02.2022
    Размер0.71 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаОтчет о педагогической практике по английскому языку.docx
    ТипОтчет
    #375637
    страница7 из 9
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    УРОК 5

    Учитель:

    Класс: 10 «А»

    Тема: Let’s have a talk about fashion

    Учебник: Enjoy English под редакцией М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис, Н.Д. Снежко для 10 классов, издание второе исправленное, М.: Титул, 2009г.

    Цель: совершенствование лексических навыков.

    Сопутствующая задача: развитие речевого умения: письмо.

    Образовательная задача: формирование лингвистических и социокультурных знаний.

    Развивающая задача: развитие памяти, логического мышления.

    Воспитательная задача: воспитание уважительного отношения к другой культуре.

    Речевой материал: лексические единицы на доске и на карточках, текст ex. 62, p. 24.

    Оборудование: карточки со словами по теме «Мода»; наборное полотно.

    Время

    Этапы урока

    Речевая деятельность учителя

    Речевая деятельность ученика

    Замечания

    00:00

    Приветствие, речевая зарядка

    Good morning, boys and girls!

    I am glad to see you. How are you?

    I am fine, thank you. Who is absent today?

    It’s time to say “Hello!”

    And start our lesson.


    Good morning,!

    We are glad to see you too.

    We are fine, thanks. And how are you?

    All pupils are present.






    00:02

    Фонетическая зарядка


    You can see two columns of the words on the blackboard. Read them aloud and in a whisper. Let’s read them after Kate. Match the words

    from the first column and the second one to make up the word combinations.

    Cлова на карточках:

    То look in fashion

    Tо feel fashionable

    To be individuality

    Quite confident

    To express shoes

    Elegant modern

    Stylish family

    Trendy clothes



    Ученики читают слова хором и по одному, громко и шепотом,

    повторяют хором за одним учеником.

    Составляют словосочетания:

    To express individuality, quite modem, to feel confident, to be in fashion, to look fashionable, elegant shoes, trendy clothes….




    00:12

    Семантизация

    Автоматизация

    We know different words to describe people: their appearance, character and feelings. Let’s complete the word web from exercise 55, page 22, in your textbooks. Open your workbooks on page 11, exercise 9.

    Do the exercise in written form. Pay attention to the words from ex. 56, p. 23 (SB)


    Ученики выполняют упр. 55 (учебник, с. 22). Задание выполняется письменно в рабочих тетрадях — упр. 9 (с. 11). Дети озвучивают свои идеи перед классом.




    00:19

    Физкультминутка

    Now let’s have a rest. Remember the poem from the previous lesson. Let’s repeat it all together.

    Рассказывают стихотворение.

    I have ten little fingers,

    And they all belong to me.

    1 can make them do many things.

    So would you like to see?

    I can shut them up tight,

    1 can open them wide.

    I can put them together

    Or make them all hide.

    Sit down, please.





    00: 20

    Развитие навыков монологической речи

    It’s interesting to find out if fashion is important to you.

    Why do you dress the way you do? Whose opinion about clothes is important to you?

    It’s time to describe some pictures. You can see them in exercise 60 on page 23. You can see different people there. Use the example and describe any picture you like.

    Who is ready to start?


    Ученики делают упр. 60 (учебник, с. 23): выбирают понравившую­ся картинку и описывают, опираясь на образец из упражнения.

    Kate:

    I usually dress in casual clothes. It’s comfortable and simple. I don’t follow the fashion, so I think that clothes must be for all cases…





    00:30

    Совершенствование навыков чтения


    Let’s read the text about fashion. The task for you is to complete sentences before the texts. You will have 3 minutes to read the information and choose the best answers. Do ex. 61, p. 24 (SB). Then we’ll check it in pairs.

    Now we are going to read some interesting articles about fashion. Open your SB on page 24, ex. 62.

    Ученики выполняют упр. 61 (учебник, с. 24).

    Ученики вслух читают рассказы из упр. 62 (учебник, с. 24-25).




    00:39

    Запись домашнего задания.

    That’s all we have time for. Thank you for your work. Stand up, please.

    Mind the clock and keep the rule:

    Try to come in time to school.

    Our lesson is over. Goodbye, boys and girls!

    Домашнее задание

    Рабочая тетрадь: упр. 5 (с. 10), 11 (с. 12); на следующий урок принести фотографии и картинки по темам «Мода» и «Имидж».


    Записывают домашнее задание. Задают вопросы.




    УРОК 6

    Учитель:

    Класс: 10 «А»

    Тема: Mini-Project №3

    Учебник: Enjoy English под редакцией М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис, Н.Д. Снежко для 10 классов, издание второе исправленное, М.: Титул, 2009г.

    Цель: совершенствование лексических навыков.

    Сопутствующая задача: развитие речевого умения: говорение (монолог).

    Образовательная задача: формирование лингвистических и социокультурных знаний.

    Развивающая задача: развитие памяти, логического мышления.

    Воспитательная задача: воспитание уважительного отношения к другой культуре.

    Речевой материал: лексические единицы на карточках.

    Оборудование: листы бумаги формата А2 по количеству групп учащихся; цветные карандаши и фломастеры; картинки для оформления проектной работы; грамоты для поощрения авто­ров лучших работ.

    Время

    Этапы урока

    Речевая деятельность учителя

    Речевая деятельность ученика

    Замечания

    00:00

    Приветствие, речевая зарядка

    Good morning, boys and girls!

    I am glad to see you.

    How are you?

    I’m fine, thank you.

    OK. Let’s start our work.

    Today we shall prepare a fashion show.


    Good morning,!

    We are glad to see you too.

    We are fine, thanks. And how are you ?






    00:01

    Автоматизация

    Now you will agree or disagree with my statements. We’ll have a talk about the role of fashion in the life of people. If you agree with me, repeat my statement. If you disagree with me, share your ideas.

    1. You always ask your parents for advice about what to wear.

    2. Clothes should express your individuality.

    3. The clothes you wear are always original.

    4. You dress in clothes that look similar to what your parents wore in the 80’s.

    5. It is a good idea to enjoy all the different styles that are possible now.

    6. It is impossible to change the clothes you have into the things you really like.

    7. Jeans are always in fashion.

    8. It is not important to you that the clothes match.



    Great! Now I see you’ve learnt how to use new words in sentences.


    1. I disagree with you. I don’t ask my parents for advice about what to wear.

    2. I agree with you. Clothes should express my individuality.

    3. I agree with you. The clothes I wear are always original.

    4. I disagree with you. I don’t dress in clothes that look similar to what my parents wore in the 80’s.

    5. I agree with you. It is a good idea to enjoy all the different styles that are possible now.

    6. I disagree with you. It is possible to change the clothes I have into the things I really like.)

    7. I agree with you. Jeans are always in fashion.

    8. I disagree with you. It is important to me that the clothes match.





    00:12

    Проектная работа. Самостоятельное выполнение задания


    Now we are going to make our mini-projects. To do that properly you should make groups of 3-4 people. During 2-3 minutes you will be discussing the plan of the speech and then you will be doing ex. 65, p. 25 (SB). You should present different types of clothes: for everyday life, for partying and for working. Take your A2 sheets, put some pictures there and then make some notes to describe them.


    Ученики выполняют предложенную работу.




    00:28

    Проектная работа. Представление и защита


    Now we are going to present our mini-projects to the class.

    So, group number 1 will start…

    Группы учащихся по очереди представляют свои работы. В конце урока дети всем классом выбирают лучшие работы, а их авторы отмечаются грамотами.


    Необходимо отметить то, что во время презентации высту­пающие говорили громко, четко, быстро и выразительно.

    00:39

    Развитие навыка аудирования

    Our lesson is over. All the pupils receive special certificates! You worked very well! That brings us to the end. Goodbye, boys and girls!

    Домашнее задание

    Рабочая тетрадь: упр. 13 (с. 13).


    Записывают домашнее задание.



    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта