Главная страница
Навигация по странице:

  • нереального действия» и его первичное закрепление

  • Домашнее задание

  • и его первичное закрепление

  • по теме «Спорт»

  • отчет. Отчет о педагогической практике по английскому языку. Отчет о педагогической практике vi курс Школа мбоу сош Учитель ия


    Скачать 0.71 Mb.
    НазваниеОтчет о педагогической практике vi курс Школа мбоу сош Учитель ия
    Анкоротчет
    Дата27.02.2022
    Размер0.71 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаОтчет о педагогической практике по английскому языку.docx
    ТипОтчет
    #375637
    страница8 из 9
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    УРОК 7

    Учитель:

    Класс: 10 «А»

    Тема: Different kinds of sports

    Учебник: Enjoy English под редакцией М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис, Н.Д. Снежко для 10 классов, издание второе исправленное, М.: Титул, 2009г.

    Цель: формирование грамматических навыков.

    Сопутствующая задача: развитие речевого умения: аудирование.

    Образовательная задача: формирование лингвистических и социокультурных знаний.

    Развивающая задача: развитие памяти, логического мышления.

    Воспитательная задача: воспитание уважительного отношения к другой культуре.

    Речевой материал: лексические единицы на доске, грамматические структуры ex. 70-71, p. 27, текст для аудирования ex. 67, p. 26.

    Оборудование: картинки и карточки со словами по теме «Спорт»; демонстрационная таблица «Способы выражения не­реального действия (I wish).

    Время

    Этапы урока

    Речевая деятельность учителя

    Речевая деятельность учеников

    Замечания

    00:00

    Приветствие, речевая зарядка

    Good morning, boys and girls!

    I am glad to see you. How are you?

    I’m fine, thank you.

    Who is absent today?

    And who is on duty today?

    OK. Let’s start our work. Today we are going to have


    a talk about

    different sports and games.


    Good morning,!

    We are glad to see you too.

    We are fine, thanks. And how are you ?

    Kate and Sergey are on duty today.




    00:02

    Фонетическая зарядка


    But at first let’s practise the English sounds. I shall show you the symbols of the English sounds, and the task for you is to pronounce the sound and name three words with it on the topic “Sports and games”. Remember the English words and get ready to start.

    [t] – tennis, table tennis, football

    [b] – boxing, snowboarding, baseball

    [s] – skiing, skating, baseball

    [k] – karate, climbing, biking

    [d] – judo, diving, taekwondo

    [h] — hockey, horse riding, horseracing

    [r] — rowing, rugby, running

    [g] - golf, figure skating, rugby


    Ученики читают слова хором и по-одному.

    Заранее были выставлены карточки со словами по данной теме и картинки с изображением различных видов спорта и спортив­ных игр.

    00:07

    Совершенствование лексических навыков

    It’s time to find out what kind of sports you are fond of. Let’s read the task of exercise 66, page 26, in your textbooks. You can see the pictures on the topic “Sports” on the blackboard and in your textbooks, page 26.

    Who will read the example?

    Work in pairs, please.

    Your time is up. Tell your classmates about your favourite kind of sports.


    Ученики выполняют упр. 66 (учебник, с. 26): сначала чита­ют вслух пример и приведенные словосочетания, затем делятся на пары и составляют свои рассказы.

    S1: My favourite kind of sports is karate. It’s fun. Also you can protect yourself.

    S2: My favourite kind of sports is swimminf. It’s very good for health. Also it helps to relax.

    S3: My favourite kind of sports is figure skating. I like to watch it, because it’s beautiful.

    …………………………………………

    Исправляю граммтические ошибки.

    00:13

    Развитие навыков аудирования


    I am sure you are interested in going in for sports.

    Do you like your Physical Education (PE) lessons? What do you like doing in PE lessons?

    Let’s listen to the radio programme and find out what kinds of sports pupils would like to learn. Open your workbooks on page 14, exercise 2.


    Учащиеся выполняют упр. 67 (учебник, с. 26): прослушивают аудиозапись и заносят результаты в таблицу упр. 2 (раб. тетрадь, с. 14).

    Запись слушаем 2 раза. Проверяем совместно.

    00:20

    Активизация грамматичеких навыков по теме «Способы выражения нереального действия»


    It’s time to have a talk about different kinds of sport you would like to take up. You can see the phrases in your textbooks. It’s exercise 69 on page 26. Divide into groups of four, please.

    When do we use I wish, I would?

    Give the examples of the Subjunctive Mood and complete the sentences.

    Стараются ответить на вопросы.

    Поясняю моменты, которые непонятны при помощи таблицы “I wish I would”

    00:30

    Введение нового материала по теме «Способы выражения

    нереального действия» и его первичное закрепление


    We usually use Subjunctive Mood to talk about unreal actions. People use wish with the past to express regret about the present. Let’s read and translate the examples from exercise 70 on page 27.

    Read the task of exercise 71, page 27. Read the following sentences and make up the sentences to express people’s regret.

    Обсуждают правила и примеры, которые иллюстрируют употребление сослагательного наклоне­ния, ученики устно выполняют упр. 71 (учебник, с. 27).

    Использую таблицу

    00:39

    Домашнее задание

    Our lesson is over. Thank you for your work. You were active and bright today.

    Don’t run in the school,

    Always walk.

    Listen to the teacher,

    Please, don’t talk.

    Goodbye, my dear friends!

    Домашнее задание

    Рабочая тетрадь: упр. 1 (а, b) (с. 13).


    Записывают домашнее задание. Задают вопросы.





    УРОК 8

    Учитель:

    Класс: 10 «А»

    Тема: Favourite kinds of sports.

    Учебник: Enjoy English под редакцией М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис, Н.Д. Снежко для 10 классов, издание второе исправленное, М.: Титул, 2009г.

    Цель: развитие речевого умения: говорение (монолог, диалог).

    Сопутствующая задача: совершенствование фонетических навыков.

    Образовательная задача: формирование лингвистических и социокультурных знаний.

    Развивающая задача: развитие памяти, логического мышления.

    Воспитательная задача: воспитание уважительного отношения к другой культуре.

    Речевой материал: лексические единицы на карточках и на доске, грамматические структуры с as, текст ex. 73, p. 30.

    Оборудование: карточки с заданием «Продолжи логическую цепочку» по количеству учеников; демонстрационная таблица «Структуры с as».

    Время

    Этапы урока

    Речевая деятельность учителя

    Речевая деятельность учеников

    Замечания

    00:00

    Приветствие, речевая зарядка

    Good morning, boys and girls!

    I am glad to see you.

    We shall have a talk about activities you enjoy doing.


    Good morning,!

    We are glad to see you too.




    00:02

    Активизация материала по теме «Спорт»


    Do you want to play with me?

    Let’s remember the words on the topic “Sports”.

    Игра «Продолжи логическую цепочку»
    Задание на карточках*


    Выполняют задание

    Карточки раздаются каждому ученику

    00:10

    Речевая разминка


    Now I’d like you to answer some questions.

    The weather is fine today, isn’t it?
    Kate, I’d like to ask you a question.
    Do you do exercises every day?

    What do you usually do in your PE lessons?

    Lina, do you think that sport helps us to relax?
    Can watching hockey matches be a hobby?
    Is playing volleyball your hobby, Mike?
    How often do you play football?
    What is your hobby, Helen?

    What is your favourite kind of sports? Why?
    Can snowboarding be useful?

    What sports games are popular with the members of your family?




    S1: Oh, yes. I agree with you. It is rather warm and sunny.

    S2: You are welcome. What would you like to ask me about)

    No, I don’t. I am very busy every day.

    We jump, run and play football.

    I agree with it. Sport helps many people to relax.

    I am sure it is a hobby for some people.
    No, it is not. I like playing football very much.

    I usually play football three times a week.
    My hobby is playing table tennis.
    I like swimming. It is popular among my friends.

    I think it can. It keeps your body fit.

    My family likes biking. Every summer we ride our bikes to the country and arrange picnics.




    00:13

    Развитие навыков чтения


    There are different kinds of activities to get entertainment. Let’s read the texts about three of them. It’s exercise 74, pages 28-29. The task for you is to match the pictures with the texts. You will have 4 minutes to do the task.

    Let’s read the texts again and complete the sentences from exercise 75, page 29, in your textbooks.


    Ученики делают упр. 74 (учебник, с. 28). Они прочитают рассказы и соотносят их с картинками. Затем выполняют упр. 75 (учебник, с. 29.

    Фронтальная проверка

    00:18

    Введение нового материала по теме «Структуры с as»

    иегопервичноезакрепление


    Let’s read and translate the examples from exercise 77 on page 30 and learn some word combinations with as.

    Read the task of exercise 78 on page 30. Read the following sentences and complete them with the following expressions.


    Знакомятся с правилом, а затем уст­но выполняют упр. 78 (учебник, с. 30)


    Используется демонстрационная таблица

    00:30

    Формирование навыков монологической речи

    по теме «Спорт»


    Now we know how to use the expressions with as. It’s time to listen to your ideas. What activities do you like doing? Read the task of exercise 79, page 30, in your textbooks.

    Let’s divide into pairs, please.


    Перед классом ученики рассказывают о том, чем они любят заниматься, используя структуру с as .

    Ученики, которые не успели представить свой рассказ на уроке, готовятся сделать это на следующем.

    00:38

    Запись домашнего задания

    See you soon. Good luck to you. Goodbye, children!

    Домашнее задание: SB ex. 79, p. 30; WB ex. 4, p. 14-15.

    Записывают домашнее задание. Задают вопросы.




    *

    sea

    stadium

    skating rink

    gym

    diving

    diving

    skating

    ?


    Keys: basketball, gymnastics, volleyball, etc.


    football

    table tennis

    mountain biking

    ?

    ball

    racket

    ?

    ?
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта