Главная страница

Рецензенти А. О. Заїнчковський


Скачать 25.45 Mb.
НазваниеРецензенти А. О. Заїнчковський
Анкор10-Planuvannya_Shvab.doc
Дата28.01.2017
Размер25.45 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла10-Planuvannya_Shvab.doc
ТипНавчальний посібник
#821
страница11 из 29
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   29


Важливо, також, проаналізувати використання робочого часу, виявити його втрати без поважних причин (внутрішньозмінні і цілодобові простої, прогули тощо).

Для визначення відповідності кваліфікаційного рівня робітників складності викону­ваних робіт порівнюються розряди робіт із фактичними розрядами робітників у розрізі наявних професій.

Якщо середній розряд робіт нижчий за середній розряд робітників, то в такому разі необхідно завантажувати підприємство складнішою роботою, інакше підприємство мусити­ме доплачувати тим робітникам, розряд яких вищий від розряду виконуваної ними роботи. Це призведе до перевитрат фонду заробітної плати і зростання собівартості продукції. Якщо середній розряд робіт вищий за середній розряд робітників, то необхідно скласти план підго­товки і підвищення кваліфікації працівників на підприємстві за спеціальностями і категоріями.

Відповідність керівників і спеціалістів кваліфікаційній категорії можна визначити за допомогою атестації.

Результати аналізу дають можливість виявити резерви повного використання всіх категорій персоналу у плановому періоді. Для цього розробляються організаційно-технічні заходи з реалізації виявлених резервів.

При плануванні персоналу слід розрізняти явочну, облікову та середньооблікову чи­сельність працівників підприємства.

Явочна чисельність включає всіх працівників, які з'явилися на роботу.

Згідно Інструкції зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному госпо­дарстві України, облікова чисельність на дату - це показник чисельності працівників облікового складу на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє чис­ло місяця, включаючи прийнятих та виключаючи тих працівників, які вибули в цей день.

Якщо підприємство зазначену дату не працювало, чисельність відображається ста­ном на останній день роботи, що передував цій даті.

До облікового складу працівників підприємства повинні включатися всі працівники, які прийняті на постійну, сезонну, а також на тимчасову роботу строком один день і більше, з дня зарахування їх на роботу. У обліковому складі працівників за кожний календарний день враховуються як фактично працюючі, так і відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто усі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від форми договору.

1 32 ///. ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

У звітності з праці чисельність працівників облікового складу наводиться не тільки на певну дату, айв середньому за звітний період (за місяць, квартал, з початку року, рік).

Для визначення чисельності працівників підприємства (установи, організації) за будь-який період (місяць, квартал, з початку року, рік) недостатньо мати чисельність пра­цівників на дату, наприклад, тільки на початок або кінець звітного періоду тому, що в цих показниках не враховуються зміни, які відбулися протягом розглянутого періоду.

Середньооблікова чисельність працівників за звітний місяць обчислюється шля­хом підсумовування чисельності працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по ЗО або 31 (для лютого - по 28 або 29 число), включа­ючи святкові (неробочі) і вихідні дні й ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.

Чисельність працівників облікового складу за вихідний або святковий (неробочий) день приймається на рівні облікової чисельності працівників за попередній робочий день. При на­явності двох або більше вихідних чи святкових (неробочих) днів підряд чисельність праців­ників облікового складу за кожний із цих днів приймається на рівні чисельності працівників облікового складу за робочий день, що передував вихідним та святковим (неробочим) дням.

Для правильного визначення середньооблікової чисельності працівників необхідно вести щоденний облік чисельності працівників облікового складу, який повинен уточ­нюватися на основі наказів (розпоряджень) про прийняття, переведення працівників на іншу роботу, припинення трудового договору тощо.

Чисельність працівників облікового складу за кожний день повинна відповідати да­ним табельного обліку використання робочого часу, на основі якого установлюється чисельність працівників, які фактично з'явилися на роботу та причини їх неявок.

Певна категорія працівників піддягає виключенню із облікової чисельності (праців­ники, які не перебувають у штаті даного підприємства; знаходяться у відпустках по вагітності та пологах або у додатковій відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею відповідного віку тощо).

•* Приклад. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового скла­ду в цілому по підприємству із п'ятиденним робочим тижнем визначається в такому порядку. Таблиця 9.1, Порядок визначення середньооблікової чисельності штатних працівників



9. Персонал і оплата праці 133

У наведеному прикладі сума чисельності працівників облікового складу, що підля­гають включенню для розрахунку в середньооблікову чисельність штатних праців­ників облікового складу за всі дні місяця, складає 8667, календарна кількість днів -31, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за місяць у цьо­му випадку складає 280 осіб (8667:31).

Середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємствах, які працю­вали неповний місяць (наприклад, на щойно введених в експлуатацію підприємствах, ліквідованих, що мають сезонний характер виробництва тощо, за винятком тих, які переведені тимчасово на такий режим роботи за рішенням адміністрації), визначаєть­ся шляхом ділення суми чисельності штатних працівників облікового складу за всі дні роботи підприємства у звітному місяці, включаючи вихідні та святкові (неробочі) дні за період роботи, на загальне число календарних днів у звітному місяці.

Середньооблікова чисельність працівників за період із початку року (в тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньо-облікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за пе­ріод із початку року до звітного місяця включно, та діленням одержаної суми на кількість місяців за період із початку року, тобто відповідно на 2, 3,4...12.

-> Приклад 1. Підприємство мало середньооблікову чисельність штатних пра­цівників облікового складу: у січні - 620 осіб, у лютому - 640 осіб, у березні - 690 осіб. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 1 квартал



-» Приклад 2. Підприємство почало працювати у березні. Середньооолікова чисельність штатних працівників облікового складу становила: у березні - 450 осіб, у квітні - 660, у травні - 690 осіб. Середньооблікова чисельність штатних праців­ників облікового складу за період із початку року (за 5 місяців) складала 360 осіб



Підприємство, що працювало неповний рік (сезонний характер роботи або введення в експлуатацію після січня тощо), середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу за рік визначає також шляхом підсумовування зазначеної чисель­ності працівників за всі місяці роботи підприємства і діленням одержаної суми на 12.

Цей порядок не поширюється на підприємства, які вимушено зупиняли виробництво.

-> Приклад 3. Підприємство із сезонним характером роботи почало працюва­ти у квітні і закінчило у серпні. Середньооблікова чисельність працівників складала: у квітні - 641 особа, у травні - 1254 особи, у червні - 1316 осіб, у липні - 820 осіб, у серпні - 457 осіб. Середньооблікова чисельність працівників за рік склала 374 особи



Різниця між обліковою та явочною чисельністю характеризує резерв (в основному робітників), що має використовуватись для заміни тих, хто не виходить на роботу з поважних причин.

Окрім оцінки персоналу за допомогою групування за названими вище ознаками, у практиці планування персоналу та управління трудовими ресурсами найчастіше вико­ристовуються подані нижче показники, які потребують порівняння з аналогічними в споріднених підприємствах або мають аналізуватися в динаміці.

1. Плинність персоналу:



9. Персонал і оплата праці____________________________________________1 35

Точніші розрахунки чисельності персоналу на підприємстві необхідно робити деталі­зовано, тобто окремо за кожною категорією.

Для робітників-відрядників розрахунки здійснюються на основі показників трудо­місткості продукції, фонду робочого часу і рівня виконання норм; робітників-почасо-виків - з урахуванням закріплених зон і трудомісткості обслуговування, норм чисель­ності персоналу, трудомісткості, нормованих завдань, фонду робочого часу; учнів - з урахуванням потреби в підготовці нових робітників і планових термінів навчання.

Залежно від специфіки виробництва використовують різні методики визначення чисельності основних робітників. Розраховуючи їх чисельність за трудомісткістю робіт, насамперед, потрібно визначити кількість робочого часу, необхідного для виконання виробничої програми. Для цього визначають кількість нормо-годин, необхідних на про­граму, яка дорівнює кількості продукції, помноженої на чинну норму часу на один виріб. Враховуючи, що встановлені норми часу (виробітку), як правило, перевиконуються, необхідно скоригувати потребу в нормо-годинах, розраховану на підставі чинних норм часу, на коефіцієнт перевиконання цих норм.

Загальна тривалість робочого часу при п'ятиденному робочому тижні на 2002 та 2003 роки подана в таблицях 9.2 та 9.3.

Таблиця 9.2. Тривалість робочого часу при п'ятиденому робочому тижні на 2002рік



При визначенні чисельності основних робітників необхідно також визначити реаль­ний фонд робочого часу. Для цього необхідно розробити баланс робочого часу одного робітника, в якому обчислюють три види робочого часу: календарний - кількість днів протягом планового року; номінальний - календарна кількість днів у плановому році з відрахуванням вихідних і святкових днів; плановий реальний, або ефективний, фонд робочого часу, який одержуємо після відрахування з номінального фонду цілоденних втрат робочого часу, пов'язаних із планованими черговими та додатковими відпуст­ками, неявками з причини хвороби та з дозволу адміністрації, відпустками у зв'язку з вагітністю та пологами, виконанням службових і державних обов'язків, прогулів, ціло­добових простоїв, страйків, а також внутрішньозмінних втрат робочого часу.

13В_________________ ///. ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Кількість днів чергової відпустки розраховується на основі показників кількості пра­цівників за категоріями і тривалості відпустки окремих груп.

Таблиця 9.3. Норма тривалості робочого часу на 2003 рік



Тривалість чергових і додаткових відпусток розраховують на основі складеного на підприємстві графіка відпусток, у якому визначено час і тривалість відпустки кожного робітника. Дані графіка відпусток групують за тривалістю відпустки. Середню три­валість основних і додаткових відпусток (Двідп) розраховують за формулою:



Неявки, пов'язані з виконанням державних і громадських обов'язків, плануються на рівні їх відсотка у загальному номінальному фонді робочого часу у звітному році.

Відпустки у зв'язку з вагітністю і пологами плануються на основі звітних даних ба­зисного періоду і планової зміни частки жінок у загальній чисельності всього персоналу.

Невиходи через хворобу в плановому балансі визначаються на підставі звітних даних з урахуванням поліпшення санітарно-виробничої гігієни і зниження, завдяки цьому, хвороб.

Явочна кількість робочих днів у плановому балансі обчислюється шляхом змен­шення номінального робочого часу на невиходи, дозволені законом:

/ чергові і додаткові відпустки;

/ відпустки у зв'язку з вагітністю і пологами;

/ невиходи з причини виконання державних і громадських обов 'язків.

9. Персонал і оплата праці 137

У звітному балансі, щоб установити явочну кількість робочих днів на рік, необхід­но відняти також втрати часу з причини хвороби, з дозволу адміністрації, цілодобові прогули і цілодобові простої.

Після того, як установлено явочну кількість робочих днів на рік, обчислюється середня реальна тривалість робочого часу. Основою для її розрахунку є дані про кількість або частку робітників, які мають різну тривалість робочого дня, встановле­ну законом.

Проте, ця тривалість не залишається незмінною, оскільки існують ще дозволені законом втрати робочого часу на перерви жінкам, які годують немовлят. Розмір цих втрат у плані визначається на основі звітних даних минулого року, скоригованих на коефіцієнт зміни частки жінок у загальній чисельності персоналу.

У звітний баланс включаються втрати через внутрішньозмінні простої, які визна­чаються за "простійними" листками. Тривалість простоїв у балансі розраховується так: за простійними листками підсумовується кількість годин, одержана сума ділить­ся на середньооблікову кількість робітників.

Помноживши кількість робочих годин на явочний фонд робочого часу одержимо реальний (ефективний) робочий час на одного робітника в годинах на рік.

-» Приклад 1. Розрахувати робочий час середньооблікового робітника.

Таблиця 9.4. Розрахунок робочого часу середньооблікового робітника (дані умовні)



1 38 ///. ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

•4 Приклад 2. На підприємстві згідно графіка відпусток на плановий рік отрима­на наступна інформація про тривалість відпусток робітників:

Таблиця 9.5. Тривалість відпусток робітників



Розрахуємо середню тривалість відпустки:



Трудомісткість виробничої програми визначається як сума трудомісткості всіх гос­подарських операцій, необхідних для її виконання.

Планову чисельність окремих груп основних робітників, зайнятих на аналогічних роботах, можна визначити за нормами виробітку:



Планова чисельність основних робітників за нормами обслуговування визначаєть­ся за формулою:



9. Персонал і оплата праці 139

Коефіцієнт приведення явочної чисельності до облікової можна розрахувати також Іншим способом. У перервних виробництвах відношенням номінального часу до явоч­ного, у безперервних - відношенням календарного часу до явочного робочого часу:



-за нормами оослуговування чисельність основних робітників можна обчислити І за Іншим розрахунком:



При плануванні чисельності допоміжних робітників необхідно установити наирацю-нальніші співвідношення між основними і допоміжними робітниками, а також розроби­ти заходи щодо зниження чисельності допоміжних робітників.

Специфіка трудової діяльності даної категорії робітників впливає на методи розра­хунку їх планової чисельності. На роботах, які піддаються нормуванню, а також на роботах, обсяг яких можна установити залежно від кількості обслуговуючих машин, механізмів і агрегатів, чисельність допоміжних робітників розраховується за тими са­мими методами, що й чисельність основних робітників, тобто за трудомісткістю робіт, нормами виробітку та нормами обслуговування.

У випадках, коли виробничий об'єкт обслуговується групою робітників, і розміщення їх всередині об'єкта не визначається, розрахунок чисельності здійснюється за нормативами.

Нормативи чисельності (НЧ) визначаються через норми обслуговування або норми часу на обслуговування:



Чисельність допоміжних робітників, таких як кранівники, комплектувальники та ін., для яких не можна установити обсяг робіт та норму обслуговування, розраховується за робочими місцями.

Розрахунок можна зробити за формулою:



1 4О ///. ПЛАНУВАННЯ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Планування чисельності керівників, спеціалістів і службовців має свої особливості, тому в даному випадку необхідно враховувати не лише особливості виробництва і трудомісткість управління, але і його структуру, поділ праці, співвідношення між різни­ми професійними групами. Тому, при розрахунку чисельності спеціалістів найчастіше використовують нормативний метод, який ґрунтується на застосуванні нормативів на­вантаження, обслуговування, керованості і чисельності спеціалістів.

Нормативи навантаження й обслуговування можуть застосовуватися в галузях невиробничої сфери, а на підприємствах галузей матеріального виробництва доцільно застосовувати нормативи чисельності спеціалістів, які передбачають установлення залежності між кількісними і якісними показниками діяльності спеціалістів і основни­ми техніко-економічними показниками діяльності підприємства.

У сучасних умовах дедалі більшого поширення набуває використання штатно-но­менклатурного методу, який грунтується на планових показниках розвитку виробництва, типових структурах і штатах, а також номенклатури посад, що підлягають заміщенню спеціалістами з вищою освітою. За допомогою цього методу можна визначити як кількісну потребу в спеціалістах на основі штатних розписів, так і якісну - на основі типової но­менклатури посад, що визначає рівень класифікації і профіль підготовки спеціалістів.

Типова номенклатура посад розробляється на всіх рівнях управління - від підприєм­ства до міністерства і є вихідною базою нормативів насиченості спеціалістами і по­треби в них у розрізі спеціальностей. Нормативний коефіцієнт насиченості (Кн) у кож­ному плановому періоді розраховується за формулою:

1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   29


написать администратору сайта