Главная страница

Рецензенти А. О. Заїнчковський


Скачать 25.45 Mb.
НазваниеРецензенти А. О. Заїнчковський
Анкор10-Planuvannya_Shvab.doc
Дата28.01.2017
Размер25.45 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла10-Planuvannya_Shvab.doc
ТипНавчальний посібник
#821
страница19 из 29
1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   29

Визначення планових витрат здійснюється шляхом техніко-економічних розрахунків, проведених із використанням технічних норм, нормативів та інших параметрів вироб­ничого процесу, що фіксується технічною документацією, статистичних даних із ура­хуванням економічних умов виробничої діяльності: форм і систем оплати праці, цін на продукцію і ресурси, що передбачаються в плановому році, нормативів платежів, що визначаються законами та нормативними актами.

Для розрахунку планових витрат використовуються наступні дані:

>• планові обсяги виконання робіт (послуг) у натуральному та у вартісному виразі;

>• норми витрат матеріальних ресурсів для виконання робіт (послуг) і розрахунки потреби в ресурсах у натуральному виразі;

>• договори на постачання матеріальних ресурсів, на обслуговування і управління виробництвом;

>- офіційні дані про ціни виробників промислової продукції на плановий період;

72. Особливості планування витратна підприємствах різних галузей НГ________199

>- норми витрат праці, розрахунки чисельності і кваліфікаційного складу робіт­ників, умови оплати праці, визначені колективним договором і чинним законодавством України, ставки і розцінки, які застосовуються на підприємстві при оплаті праці;

>- економічні нормативи і норми: амортизаційних відрахувань, відрахувань на соці­альні заходи, податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених обліко­вою політикою підприємства та діючим законодавством;

>• плани організаційно-технічних заходів щодо технічного переоснащення та удос­коналення організації виробництва, ресурсозбереження, планово-застережних робіт, які призводять до економії матеріальних ресурсів, поліпшення використання трудових ре­сурсів, до усунення зайвих витрат і втрат. Ціни на продукцію і ресурси, що передбача­ються в плановому періоді;

>- плани, кошториси підприємства, інші дані, необхідні для планування.

Перелік типових видів кошторисів, які можуть складатися комунальними підпри­ємствами:

«І» кошторис загальновиробничих витрат;

<» кошторис витрат на виробництво допоміжних цехів;

«І» кошторис витрат на утримання і експлуатацію обладнання;

•5» кошторис адміністративних витрат;

•І» кошторис витрат на збут;

»{• кошторис витрат на підготовку виробництва та освоєння нових потужностей;


««» кошторис витрат на обслуговування виробничого процесу;

«І» кошторис інших виробничих витрат;

«І» кошторис витрат на всі види ремонтів основних фондів;

<• кошторис витрат на охорону праці та техніку безпеки;

»5» кошторис витрат на утримання пожежної і сторожової охорони;

*»* кошторис витрат на винахідництво і раціоналізацію;

*«* кошторис витрат на утримання об'єктів соціальної інфраструктури;

«»» кошторис витрат на виробничу практику і підготовку кадрів;

<• кошторис витрат на представницькі цілі та рекламні заходи.

Розрахунок планової операційної собівартості робіт (послуг) складається з роз­рахунків реалізованої (виробничої) собівартості, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат. Планова виробнича собівартість розраховується за типовими статтями калькуляції.

Витрати на сировину, матеріали, паливо, енергію та інші матеріальні ресур­си формуються, виходячи з оцінки їх вибуття на виробництво, яка визначається підпри­ємством у наказі про облікову політику згідно з вимогами п.п. 16-23 П(С)БО 9 «Запаси».

Розрахунок планових витрат на сировину, матеріали, технологічне паливо та енергію в основному виробництві складається на рік у натуральному та вартісно­му виразі на підставі даних про обсяги виробництва у плановий період, показників контрольно-вимірювальних приладів, технічно обґрунтованих норм витрат матеріаль­них та енергетичних ресурсів на одиницю робіт (послуг) у розрахунку на рік з ураху­ванням змін у плановому періоді.

Сума витрат на матеріальні ресурси зменшується на вартість зворотних відходів.

Розрахунок витрат на покупні ресурси (вода і тепло, придбане у сторонніх органі­зацій для підприємств і організацій водопровідного та теплового господарств)

5ОО__________===___________ /І/. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ І ФІНАНСІВ

здійснюється на підставі планових обсягів реалізації послуг, існуючих потужностей влас­ного виробництва, показників контрольно-вимірювальних приладів, цін і тарифів на зазна­чені види матеріальних ресурсів та умов укладених договорів на їх поставку. Витрати на технологічну обробку покупних ресурсів враховуються у відповідних статтях калькуляції.

Планування витрат на роботи (послуги) виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій здійснюється на підставі запланованих обсягів їх проведен­ня (надання), цін і тарифів на них, а також умов укладених договорів на їх проведення. На підприємствах, де обсяг витрат на роботи та послуги виробничого характеру сто­ронніх підприємств незначний, ця стаття може не використовуватись, витрати на них враховуються в залежності від характеру робіт за статтями «Сировина та матеріали», «Паливо», «Енергія» тощо.

За основу для планування витрат на оплату праці беруться норми витрат праці, розрахунки чисельності і кваліфікаційного складу робітників, тарифні сітки, ставки і розцінки, умови оплати праці, визначені колективним договором із дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним законодавством України, генеральною та галузевими (регіональними) угодами, які застосовуються на підприємстві при оплаті праці.

Структуру фонду оплати праці наведено в пункті 1.2. Інструкції зі статистики заробіт­ної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11.12.95 N 323.

Відрахування на соціальні заходи. Розрахунок планових витрат за статтею здійсню­ється відповідно до норм чинного законодавства.

Амортизація основних виробничих засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів розраховується, виходячи зі складу і терміну служби основних засобів, необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів ви­робничого призначення згідно з П(С)БО 7 «Основні засоби» та наказом підприємства про облікову політику.

Для розрахунку планової амортизації основних засобів, нематеріальних активів слід враховувати плани капітальних інвестицій, графіки введення (вибуття) в експлуатацію придбаних, виготовлених основних засобів, очікуваний строк експлуатації, ліквідацій­ну вартість основних засобів, нематеріальних активів у плановому періоді тощо.

Стаття "Загальновиробничі витрати". Витрати на управління виробницт­вом плануються, виходячи з розрахунків чисельності, умов оплати праці, визначених колективним договором з дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним зако­нодавством України, генеральною та галузевими (регіональними) угодами, які зас­тосовуються на підприємстві при оплаті праці, а також передбачуваних у плановому періоді змін.

Розрахунок планових витрат по відрахуваннях на соціальні заходи здійснюється відпо­відно до норм чинного законодавства.

Планування витрат на оплату службових відряджень персоналу цехів і ділянок здійснюється на підставі фактичних витрат за попередній рік з урахуванням передба­чуваних змін у плановому періоді, відповідно до норм відшкодування витрат по відряд­женнях, передбачених чинним законодавством.

Розрахунок планових відрахувань по амортизації основних засобів, інших необорот­них матеріальних активів та нематеріальних активів загальновиробничого призначен­ня (цехового, дільничного, лінійного) здійснюється аналогічно розрахунку амортизації основних виробничих засобів та інших необоротних матеріальних активів й амортиза­ції нематеріальних активів виробничого призначення.

12. Особливості планування витрат на підприємствах різних галузей НГ 5Р1

Витрати на утримання, експлуатацію, ремонт, страхування, операційну оренду основ­них засобів та інших необоротних матеріальних активів загальновиробничого призначення.

Планування витрат на утримання (опалення, освітлення, охорона, профдезинфекція, вивіз сміття та інші комунальні послуги), експлуатацію, ремонт, утримання санітарних зон здійснюється на підставі планів (кошторисів) підприємства і укладених та запла­нованих договорів.

Опалення, освітлення, вивіз сміття та інші комунальні витрати розраховуються, ви­ходячи з електроенергії на освітлення виробничих приміщень, теплової енергії для опа­лення площі, твердих побутових відходів і діючих тарифів на електроенергію і кому­нальні послуги.

Витрати на дезинфекцію, дератизацію виробничих приміщень, санітарно-епідеміо­логічне забезпечення розраховуються, виходячи з їхнього фактичного рівня, передба­чуваних змін та укладених договорів.

Витрати на страхування, операційну оренду основних засобів та інших необоротних матеріальних активів визначаються відповідно до укладених та передбачуваних дого­ворів або фактичного та прогнозного рівня таких витрат.

Витрати на вдосконалення технології й організації виробництва, упровадження за­ходів із ресурсозбереження визначаються відповідно до планів підприємства.

Витрати на пожежну і сторожову охорону об'єктів виробничого призначення, служ­бові роз'їзди, інші витрати загальновиробничого призначення (усунення намерзлої криги, аналіз води, метрологічне обслуговування, зберігання матеріалів тощо) визначаються відповідно до укладених та передбачуваних договорів або фактичного та прогнозного рівня таких витрат.

Витрати на охорону навколишнього середовища. Витрати приймаються, виходячи з її фактичного рівня і планових змін.

Витрати на придбання матеріалів, купівельних комплектних виробів, напівфабри­катів для виробничих комплексів, послуги ремонтних цехів та інших допоміжних ви­робництв, а також сума зносу малоцінних і швидкозношуваних предметів, послуги зв'яз­ку (телефонні, телеграфні, факсові, Інтернет, поштові тощо), послуги сторонніх орган­ізацій загальновиробничого призначення розраховуються, виходячи з їхнього фактич­ного рівня і передбачуваних змін.

Витрати на підготовку і перепідготовку кадрів, техніку безпеки (вартість спецодя­гу, спецвзуття, миючих засобів, забезпечення санітарно-технічних вимог і правил тех­ніки безпеки, заходів щодо техніки безпеки й охорони праці некапітального характеру тощо) розраховуються, виходячи з планової чисельності працівників, на яких розпов­сюджуються норми колективного договору з охорони праці та техніки безпеки, відпо­відно до вимог чинного законодавства з охорони праці, техніки безпеки.

Витрати по податках і цільових платежах (зборах) включають збір за забруднення навколишнього середовища, збір за спеціальне використання прісних водних ресурсів, плату (податок) на землю, займану виробничими приміщеннями і допоміжними цеха­ми, комунальний податок, інші обов'язкові платежі, передбачені чинним законодав­ством. Розраховуються згідно з чинним законодавством.

Стаття "Адміністративні витрати". Витрати на оплату праці персоналу апа­рату управління плануються, виходячи з розрахунків чисельності, умов оплати праці, визначених колективним договором з дотриманням норм і гарантій, передбачених чин­ним законодавством України, генеральною та галузевими (регіональними) угодами,

5О2 ________ IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ І ФІНАНСІВ

які застосовуються на підприємстві при оплаті праці, а також і передбачуваних у пла­новому періоді змін.

Відрахування на соціальні заходи плануються відповідно до норм чинного законо­давства.

Витрати на службові відрядження плануються аналогічно до витрат на службові відрядження персоналу цехів і ділянок.

Представницькі, організаційні та інші витрати розраховуються відповідно до скла­деного кошторису згідно з діючим законодавством.

Витрати на утримання (опалення, освітлення, охорона, профдезинфекція, вивіз сміття та інші комунальні послуги), експлуатацію, ремонт, страхування, послуги ремонтних цехів, інших допоміжних виробництв та сторонніх підприємств, операційну оренду ос­новних засобів та інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання розробляються аналогічно плановим розрахункам на відповідні загально-виробничі витрати.

Витрати на професійні послуги (юридичні, аудиторські, послуги з оцінки майна та інші) приймаються, виходячи з укладених і запланованих угод.

Витрати на зв'язок (поштові, телеграфні, телефонні витрати, телекс, факс, Інтернет тощо) визначаються, виходячи з їхнього фактичного рівня і змін, які передбачаються у плановому періоді.

Амортизація основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематер­іальних активів загальногосподарського використання визначається аналогічно розра­хункам планової амортизації на відповідні загальновиробничі витрати.

Витрати по податках і цільових платежах (зборах) та інші передбачені законодав­ством обов'язкові платежі, крім тих, що включаються у виробничу собівартість, пла­нуються на базі норм, визначених чинним законодавством.

Плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, обчислю­вальних центрів приймаються згідно з укладеними та запланованими договорами.

Інші витрати загальногосподарського призначення. Витрати на підготовку та пере­підготовку кадрів приймаються згідно з планом підприємства. Витрати на обов'язко­ве страхування водіїв автомобілів, які обслуговують апарат управління підприємства, плануються на підставі фактичних витрат з урахуванням передбачених змін у плано­вому році. Витрати на передплату періодичних видань плануються на підставі прейс­курантів на підписку періодичних видань. Витрати на охорону праці плануються на підставі кошторису по охороні праці.

Стаття "Витрати на збут". Витрати на оплату праці персоналу служби збуту плануються, виходячи з розрахунків чисельності і кваліфікаційного складу робітників, норм витрат праці, тарифних сіток, ставок і розцінок, умов оплати праці, визначених колективним договором із дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним зако­нодавством України, генеральною та галузевими (регіональними) угодами, які засто­совуються на підприємстві при оплаті праці, а також передбачуваних у плановому пе­ріоді змін. Витрати на службові відрядження плануються аналогічно до витрат на служ­бові відрядження персоналу цехів і ділянок.

Відрахування на соціальні заходи плануються відповідно до норм чинного законо­давства.

Витрати на рекламу та інформаційні послуги визначаються на підставі кошторису або угод на рекламно-інформаційні послуги.

12. Особливості планування витрат напідприємствах різних галузей НГ_______2РЗ

Витрати на виготовлення розрахункових книжок плануються на підставі розрахунків кількості абонентів та інших даних.

Планові відрахування на амортизацію основних засобів, необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, пов'язаних зі збутом робіт (послуг), визначаються аналогічно плановим розрахункам амортизації основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, амортизації нематеріальних активів виробничого призначення.

Відрахування організаціям (підприємствам) за збір абонентської плати і за надання в користування бази даних житлового фонду плануються на підставі укладених та передбачуваних договорів. Витрати на ремонт розраховуються на підставі планів (кош­торисів) підприємства і укладених договорів.

Інші витрати, пов'язані з реалізацією робіт (послуг), плануються на підставі фак­тичних та прогнозних даних.

Стаття "Інші операційні витрати". За цєю статтею витрати плануються на підставі розрахунків, які базуються на планах науково-дослідних робіт, методі оцінки безнадійної дебіторської заборгованості та нарахування резерву сумнівних боргів відпо­відно до облікової політики підприємства, кошторисах витрат на утримання соціально-побутової сфери підприємства та інших даних [3].

12.3. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ У ТОРГОВЕЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

Планування витрат у торговельній діяльності здійснюється відповідно до Мето­дичних рекомендацій із формування складу витрат та порядку їх планування в торго­вельній діяльності, затверджених Наказом Міністра економіки та з Питань Європейсь­кої інтеграції України від 22.05.2002 р. №145.

До складу витрат торговельної діяльності належать витрати підприємств, що здійснюють таку діяльність, які виникають у процесі руху товарів, а також витрати підприємств громадського харчування, що пов'язані з випуском і реалізацією продукції власного виробництва (далі - підприємства торгівлі).

Поточні витрати підприємства торгівлі - це грошове відбиття витрат живої та упредметненої праці на здійснення поточної торговельно-виробничої діяльності під­приємства, що за натурально-речовим складом становлять спожиту частину матері­альних, нематеріальних трудових та фінансових ресурсів. Згідно з стандартами бух­галтерського обліку, витрати - це зменшення економічної вигоди у вигляді вибуття активів чи збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (крім зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу між власниками).

До складу поточних витрат підприємства торгівлі входять витрати обігу - представ­лені в грошовій формі витрати підприємства на здійснення процесу реалізації товарів, які складають за своєю суттю собівартість послуг із доведення товарів від виробника до споживача, та пов'язаних із зміною форм вартості.

Поточні витрати є одним з результативних показників господарської діяльності підприємств торгівлі, основна мета планування яких - визначення загальної суми витрат, необхідної для забезпечення нормальної роботи та якісного обслуговування споживачів, з урахуванням наявних резервів зниження витрат. Планові розрахунки витрат діяльності використовують для визначення потреби в обігових коштах, планування фінансових результатів діяльності підприємства, визначення економічної ефективності реалізації окремих товарів, комерцій­них угод, інвестиційних проектів, а також для формування цінової політики підприємства.

2Р4 IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ І ФІНАНСІВ

Витрати звичайної діяльності в торгівлі планують за такими видами: опе­раційні витрати, фінансові витрати, інші витрати звичайної діяльності. Операційні вит­рати планують за групами: собівартість реалізованих товарів та продукції власного виробництва, адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати.

Не підлягають плануванню втрати від участі в капіталі та надзвичайні витрати.

При плануванні визначають також рівень операційних витрат та витрат обігу у відсот­ках до загального обсягу товарообороту.

Інформаційною базою для планування витрат звичайної діяльності виступають такі фінансово-економічні показники розвитку підприємства: плановий і фактичний обсяг та структура товарообороту, товарного забезпечення, запасів товарно-матеріальних цінностей, планова середньоспискова чисельність, штатний розклад, прийнята на підприємстві система оплати праці, наявна матеріально-технічна база підприємства та проекти її розвитку. При плануванні беруть до уваги інформацію про місцезнаход­ження постачальників, умови постачання товарів, діючі на відповідний період став­ки, тарифи, розцінки, норми та інші розрахункові показники, які використовує підприє­мство для внутрішньогосподарського планування, матеріали аналізу витрат у ціло­му на підприємстві за окремими елементами та статтями витрат за поточний рік (квартал, місяць).

Обґрунтування плану витрат звичайної діяльності підприємства здійснюють мето­дом прямих техніко-економічних розрахунків за кожною статтею. Загальний розмір витрат за видами діяльності та підприємства в цілому визначають шляхом додавання планової суми витрат за кожною калькуляційною статтею.

У зв'язку з тим, що кожна стаття витрат є комплексною, розрахунки необхідно проводити за кожним елементом витрат, що підлягає плануванню та входить до тієї чи іншої статті.

Планування собівартості реалізованих товарів (продукції) здійснюють за такими статтями:

Стаття "Собівартість реалізованих товарів та продукції власного вироб­ництва". Планування витрат за цією статтею здійснюють на основі запланованого обсягу товарообороту підприємства торгівлі, узгодження з розрахунковими обсягами постачання товарів та наявними товарними запасами підприємства.

Планову собівартість реалізованих товарів розраховують за такими елементами витрат:

^ вартість реалізованих товарних запасів;

/ вартість реалізованої продукції власного виробництва;


Розрахунковий обсяг реалізованих товарних запасів визначають, виходячи із запла­нованого обсягу товарообороту кожної товарної групи, підрозділу, у цілому на підприємстві та планового середнього відсотка торговельної націнки на товари. Оцін­ку вартості товарних запасів, які планують до реалізації, визначають за обраним підпри­ємством методом.

Розрахункову вартість реалізованої продукції власного виробництва здійснюють на основі програми виробництва та запланованого обсягу реалізації продукції власного виробництва підприємства громадського харчування, узгоджуючи з виробничими по­тужностями цехів, розрахунковими обсягами постачання сировини, продуктів та їх наявності у виробничих цехах підприємства.

12. Особливості планування витратна підприємствах різних галузей НГ_______2О5

Планування транспортно-заготівельних витрат здійснюють методом пря­мих техніко-економічних розрахунків, виходячи з таких показників: запланованого об­сягу та структури товарного забезпечення підприємства, діючих тарифів на вантаж­но-розвантажувальні роботи, транспортні послуги, наявних довгострокових контрактів із транспортно-експедиційними підприємствами.

Планування адміністративних витрат здійснюють за наступними статтями:

Стаття "Витрати на оплату праці". Витрати за цією статтею розраховують, виходячи із чисельності адміністративно-управлінського персоналу, іншого загально­господарського персоналу (штатних та позаштатних працівників), посадових окладів, надбавок, доплат, планових премій, заохочень, компенсаційних виплат, згідно з прийня­тою на підприємстві системою оплати праці та штатним розкладом.

Стаття "Відрахування на соціальні заходи". Витрати за цією статтею визна­чають, виходячи з запланованого фонду оплати праці адміністративно-управлінського, іншого загальногосподарського персоналу та обсягів відрахувань на соціальні заходи за встановленими законодавством нормами.

Стаття "Витрати на оренду основних засобів, інших матеріальних необо­ротних активів, що забезпечують адміністративні потреби". Витрати за цією статтею планують на оперативну оренду об'єктів загальногосподарського призначен­ня, інвентарю, розраховуються відповідно до площі, яку орендують, або місткості, кількості інвентарю та ставок орендної плати, передбачених угодами на оренду.

До витрат підприємств торгівлі, що перебувають у комунальній власності, зарахо­вують орендну плату в межах сум, розрахованих за ставками, які встановлюють місцеві органи виконавчої влади.

Стаття "Витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, що забез­печують адміністративні потреби". Витрати за цією статтею планують на утри­мання та ремонт основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, мало­цінних та швидко зношуваних предметів, що забезпечують адміністративні потреби:

1) витрати на опалення розраховують, виходячи з площі опалювальних приміщень, видів палива і його вартості, тривалості опалювального сезону та норм витрат палива, а у разі надходження тепла, яке виробляють теплові електростанції, - із затверджених розцінок на пару і гарячу воду та кількості спожитої теплової енергії;

2) витрати на освітлення розраховують, виходячи з кількості спожитої енергії і дію­чих тарифів. Необхідну кількість електроенергії у кіловат-годинах розраховують за­лежно від кількості освітлювальних точок відповідно до норм освітлення на 1 кв. метр площі, від кількості і потужності різних електроприладів, двигунів, інших машин і об­ладнання, які споживають електроенергію;

3) витрати на постачання та інші комунальні послуги розраховують, виходячи з кількості води, що витрачається, обсягів послуг і діючих тарифів;

4) витрати на вивезення сміття і відходів, утримання в чистоті приміщень і тери­торії (якщо ці роботи виконують сторонні підприємства) розраховують, виходячи з об­сягів послуг і діючих тарифів. Вартість предметів і засобів догляду за приміщеннями, територією, обладнанням розраховують за кількістю і діючими цінами;

5) витрати на протипожежні засоби розраховують, виходячи з вартості матеріалів, тарифів на зарядження і перевірку справності вогнегасників, а також відповідно до угод на послуги, які надають органи пожежної охорони;

506 IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРА ТІ ФІНАНСІВ

6) витрати на утримання охорони, яка не входить до штатного розкладу підприємства торгівлі, і на обслуговування засобів сигналізації визначають, виходячи з укладених угод;

7) планування витрат матеріалів і засобів догляду за приміщеннями здійснюють, виходячи з вартості матеріалів і норм їх споживання, установлених на підприємстві;

8) розрахунок витрат на поточний ремонт приміщень проводять відповідно до по­треб на ремонт окремих приміщень, обладнання, інвентарю шляхом визначення вар­тості матеріалів і їх доставки до місця проведення ремонту, заробітної плати осіб, яких залучають до виконання ремонтних робіт, оплати послуг стороннім підприємствам (організаціям), пов'язаних із виконанням ремонтних робіт у приміщеннях загальногос­подарського призначення тощо. Зазначені витрати зараховують до витрат цієї статті згідно з кошторисом і графіком ремонтних робіт;

9) витрати, пов'язані із зносом санітарного і спеціального одягу, взуття, столової білизни, посуду, розраховують, виходячи з потреби в них, вартості одиниці та термінів служби;

10) витрати, пов'язані із зносом предметів, інструментів, інвентарю, визначають, виходячи з вартості одиниці, термінів служби, їх планують з урахуванням фізичного зносу малоцінних предметів, які є в наявності на початок планованого періоду, їх над­ходження і вибуття;

11) витрати на утримання малоцінних та швидкозношуваних предметів планують, ви­ходячи з обсягів послуг пралень, ремонтних майстерень, хімчисток та інших підпри­ємств, пов'язаних із пранням, лагодженням столової білизни, санітарного і спеціального одягу, взуття та санітарних речей, іншого інвентарю, інструменту та діючих тарифів.

Стаття "Амортизація основних засобів, інших матеріальних необоротних активів та нематеріальних активів, що забезпечують адміністративні по­треби". Розмір амортизації основних засобів, інших матеріальних необоротних ак­тивів та нематеріальних активів планують відповідно до П(С)БО 7 «Основні засоби» та П(С)БО 8 «Нематеріальні активи», виходячи з прийнятих на підприємстві методів нарахування амортизації (прямолінійного методу, методу зменшення залишкової вар­тості, методу прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивного методу, виробничого методу, а також методів, передбачених податковим законодавством), вартості об'єктів, що амортизується, терміну їх корисного використання.

Стаття "Витрати на страхування майна". Витрати за цією статтею визнача­ють, виходячи з вартості майна підприємства торгівлі, що піддягає обов'язковому страху­ванню, розмірів страхових тарифів і нормативів платежів обов'язкового страхування.

Стаття "Податки, збори та інші, передбачені законодавством обов'язкові платежі крім подат­ків, зборів та обов'язкових платежів, включених до статті Відрахування на соціальні заходи".

Податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі, включені до складу адміністративних витрат (митні платежі, портові збори, податок на рекламу, комунальні податки, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з вартості по­слуг стільникового зв'язку, інші), визначають за встановленими нормами, передбачени­ми законодавством.

Стаття "Загальні корпоративні витрати". Витрати за цією статтею плану­ють за такими елементами:

1) витрати, що пов'язані з виготовленням і використанням бланків, які підтверджу­ють сплату пайових, цільових та інших внесків членами споживчих товариств, роз­раховують, виходячи з обсягу та вартості виготовлення бланків;

12. Особливості планування витратна підприємствах різних галузей НГ_______2О7

2) витрати на оприлюднення річного звіту розраховують, виходячи з розцінок на послуги засобів масової інформації;

3) організаційні та представницькі витрати, пов'язані із забезпеченням корпоратив­ної діяльності підприємства розраховують, виходячи з кошторису даних заходів і норм витрат, установлених чинним законодавством;

4) витрати на проведення річних зборів розраховують, виходячи з кошторису даних заходів і норм витрат, установлених чинним законодавством;

5) оплату робіт і послуг консультаційного та інформаційного характеру, а також по­в'язаних з організацією передбачених законодавством обов'язкових аудиторських пе­ревірок планують, виходячи з тарифів на ці послуги відповідно до угод, укладених з аудиторськими, консалтинговими, іншими фірмами, що надають відповідні послуги.

Стаття "Інші адміністративні витрати". Інші адміністративні витрати, вклю­чені до цієї статті, планують за елементами витрат з урахуванням специфічних особ­ливостей кожного їх виду, зокрема:

>- витрати, пов 'язані із забезпеченням нормальних умов праці і додержанням пра­вил техніки безпеки праці, розраховують відповідно до кошторису витрат на ці заходи;

>- витрати на службові відрядження визначають, виходячи з норм витрат, перед­бачених чинним законодавством, запланованої кількості та тривалості відряджень пра­цівників підприємства;

>- витрати на оплату послуг поштово-телеграфного, телефонного, факсимільного та інших видів зв'язку розраховують, виходячи з їх фактичних розмірів за передплано-ваний період, розмірів тарифів і абонентської плати на ці послуги;

>• витрати на передплату спеціалізованої преси, придбання спеціальної літерату­ри, прейскурантів, каталогів, інструктивних та інших службових матеріалів розрахову­ють, виходячи з їх планової кількості та вартості одного видання;

>• витрати на винахідництво та раціоналізацію розраховують згідно з планом відпо­відних заходів і витратами на ці потреби згідно з прийнятими проектами впровадження цих заходів;

>• витрати на придбання і виготовлення бланків документів, пов'язаних із фінан­сово-господарською діяльністю підприємства торгівлі, розраховують згідно з рахунка­ми оплати цих бланків.

Планування витрат на збут здійснюють за такими статтями:

Стаття "Витрати на оплату праці". Витрати на виплату основної заробітної плати торговельно-оперативному, допоміжному та іншому персоналу, що забезпечує збут, планують, виходячи зі штатного розкладу, посадових окладів або відрядних розцінок, за­планованих обсягів товарообігу підприємства. Витрати на виплату додаткової заробіт­ної плати розраховують, виходячи з надбавок та доплат, планових премій, заохочень, компенсаційних виплат, згідно з прийнятою на підприємстві системою оплати праці.

До складу витрат за цією статтею планують також витрати на оплату праці робіт­ників, не включених у штатний розклад і залучених до виконання робіт за угодами (сезонна реалізація, навантаження, розвантаження, переміщення товарів тари, оброб­лення, підсортування, пакування, фасування, прання та ремонт спеціального одягу, взут­тя, участь у рекламних заходах тощо).

Стаття "Відрахування на соціальні заходи". Витрати за цією статтею визнача­ють, виходячи з запланованого фонду оплати праці працівникам, які зайняті збутом, та обсягів відрахувань на соціальні заходи за встановленими законодавством нормами.

дР8 IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТІ ФІНАНСІВ

Стаття "Витрати на оренду основних засобів, інших необоротних матері­альних та нематеріальна активів, що забезпечують збут товарів". Витрати на операційну оренду будівель, складських і підсобних приміщень, споруд, холодильників обладнання, інвентарю та інших матеріальних активів, пов'язаних із збутом продукції (товарів, робіт, послуг), розраховують відповідно до орендованої площі або місткості, кількості інвентарю та ставок орендної плати, передбачених угодами на оренду.

Стаття "Витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, що забез­печують збут товарів". Витрати на утримання основних засобів, інших матеріаль­них необоротних активів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, що забезпечу­ють збут товарів, планують аналогічно статті витрат на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, що забезпечують адміністративні потреби.

Витрати на перевірку і таврування терезів, інших вимірювальних приладів розрахо­вують, виходячи з їх кількості та середньої вартості обслуговування одного приладу (за видами).

Стаття "Амортизація основних засобів, інших матеріальних необоротних активів та нематеріальних активів, що забезпечують збут товарів". Витра­ти за цією статтею планують аналогічні розрахунку амортизації у складі витрат, що забезпечують адміністративні потреби.

Стаття "Витрати на зберігання, сортування, оброблення, пакування і пе­редпродажну підготовку товарів". Витрати за цією статтею визначають за еле­ментами затрат шляхом прямих техніко-економічних розрахунків, виходячи з таких показників, як кількість товарів, які потребують цих витрат, структура товарообігу, витрати на одиницю товару (тонну, пару взуття, одиницю одягу тощо), вартість усіх пакувальних матеріалів за діючими цінами; норми (затверджені або розраховані підприє­мством) витрат на тонну товарів, на тисячу гривень товарообігу.

Розмір витрат на утримання холодильного обладнання розраховують, виходячи з кількості і видів обладнання, кількості товарів, які необхідно охолоджувати, термінів їх зберігання, тривалості роботи обладнання, вартості електроенергії, води, мастильних матеріалів, витрат на оплату послуг сторонніх підприємств із технічного обслугову­вання холодильного обладнання.

Стаття "Витрати на транспортування". Витрати на транспортування пла­нують залежно від умов поставки товарів, які визначають під час укладання договору поставки.

Виходячи з асортименту і обсягів товарів, які реалізовуватимуть іногороднім по­купцям оптом, визначають обсяг вантажообігу з перевезення товарів залізничним, водним і повітряним транспортом, який розраховують у тоннах. Якщо в угоді відсутнє положення про обсяг перевезень товарів у тоннах, розрахунок вантажообігу прово­дять шляхом ділення передбаченої вартості товарів, які перевозитимуть, на середню вартість тонни товару. Середню вартість тонни конкретного товару визначають ділен­ням суми вартості цього товару (за рахунками, взятими на вибір) на його масу брутто, яка показана в цих рахунках або в супроводжувальних транспортних документах.

Після розрахунку вантажообігу з реалізації товарів визначають відстань, на яку перевозитимуть товари вагонами, контейнерами, насипом, великою чи малою швидкіс­тю. Розрахунки витрат проводять за діючими на окремих видах транспорту тарифами

12. Особливості планування витрат на підприємствах різних галузей НГ _ ^О9

І розцінками на вантажно-розвантажувальні роботи. До цих витрат додають вартість об­ладнання вагонів, утримання експедиторів (якщо це передбачене угодою), вартість наван­таження і розвантаження товарів на станціях, пристанях і в аеропортах силами нештатних робітників (крім витрат на навантаження автотранспорту); інші транспортні витрати (ут­римання власних під'їзних колій, подання вагонів, збереження вантажів на станціях, при­станях та інші витрати, які включають до накладних залізниць і водного транспорту).

Обсяг перевезення товарів автомобільним транспортом розраховують на весь вантажо­обіг, включаючи доставку на залізничні станції, пристані і в аеропорти товарів, які відванта­жуватимуть зі складів іногороднім покупцям; доставку товарів із власних складів на склади покупців, у роздрібну мережу, підприємствам громадського харчування і насе­ленню. За кожним із різновидів доставки розраховують обсяг вантажообігу шляхом ділення вартості товарів, які будуть доставлені покупцям, на середню вартість тонни цих товарів. Крім маси товару, до вантажообігу необхідно додати масу тари, у якій пере­возитимуть товар. Масу тари визначають у відсотках до маси товару за даними марку­вання тари або дослідним шляхом. Загальна маса товарів і тари, які перевозитимуть з урахуванням коефіцієнтів повторних перевезень, становить транспортний вантажообіг, який враховують при розрахунку витрат на перевезення автомобільним транспортом. Розрахунок роблять з урахуванням відстані перевезень, класу вантажу, типу автомобіля та тарифів на перевезення товарів автомобільним транспортом.

Витрати на транспортування дрібних партій товарів планують, виходячи з діючих тарифів (розцінок) на замовлення автотранспорту та на одну автомобілегодину його використання. Для цього кількість автомобілів, що буде використано, множать на кількість годин роботи та на діючі тарифи (розцінки).

Витрати на транспортування, пов'язані з виїзною торгівлею, планують, виходячи з кількості даних заходів, обсягу вантажообігу, типу автомобіля та тарифів (розцінок) на перевезення товарів автомобільним транспортом. До обсягу витрат на перевезення товарів автомобільним транспортом додають витрати на оплату вантажно-розванта­жувальних робіт за за тонну ваги, а також витрати на експедиційні операції, якщо це було передбачено угодами.

Стаття "Витрати на проведення маркетингових заходів". Витрати на мар­кетинг та рекламу визначають шляхом прямих техніко-економічних розрахунків згідно з планом маркетингових заходів, які передбачені до реалізації у плановому періоді. Маркетинговий бюджет передбачає розрахунок кошторису витрат кожного рекламно­го заходу, маркетингових досліджень ринку збуту. Розрахунки здійснюють, виходячи з вартості матеріалів, товарів, послуг, які використовують для проведення рекламних компаній, маркетингових досліджень.

Стаття "Витрати на тару". Для визначення витрат за цією статтею розрахо­вують кількість і вартість тари за видами (мішки, ящики, бочки, бідони, лотки тощо), суму уцінки під час її повернення.

Амортизацію власної інвентарної тари і тари-обладнання розраховують за відповід­ними нормами, а багатооборотної (заставної) тари - за угодами з постачальниками.

Витрати на ремонт власної інвентарної тари та тари-обладнання, перевезення її на склади постачальників, тарозбиральні та тароремонтні підприємства розраховують, виходячи з обсягів ремонту, перевезень, розцінок і тарифів на ремонтні роботи та пере­везення відповідними видами транспорту. До зазначених витрат не належить заробіт­на плата штатних та позаштатних робітників, вантажників.

21О __________________IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ І ФІНАНСІВ

Стаття "Інші витрати на збут". Витрати за цією статтею визначають за елементами затрат шляхом прямих техніко-економічних розрахунків, виходячи з за­планованих відряджень працівників, зайнятих збутом; вартості матеріалів, товарів, обладнання, необхідного для гарантійного ремонту та гарантійного обслуговуван­ня; інших витрат на збут. До зазначених витрат не входить заробітна плата штат­них та позаштатних працівників, які здійснюють гарантійний ремонт та гарантійне обслуговування.

Планування інших операційних витрат здійснюють згідно зі статтями, які включають до інших операційних витрат. Витрати за цими статтями визначають за елементами витрат шляхом прямих техніко-економічних розрахунків на основі:

«І* кошторису науково-дослідних робіт, вартості виготовлення та випробування нових моделей, страв, виробів;

<» запланованих обсягів реалізації іноземної валюти, вартості послуг банків та міжбанківського валютного ринку, втрат від зміни курсу валют, що підлягають прогнозуванню;

•> запланованих обсягів реалізації виробничих запасів та витрат на їх реалізацію;

*** втрат товарів у межах норм природних втрат під час перевезення, зберігання та реалізації відповідно до встановлених чинними нормативно-правовими актами норм списання.

При розрахунках не беруть до уваги обсяги продажу розфасованих та штучних товарів, для яких норми природних втрат не передбачені.

Планування витрат фінансової діяльності здійснюють за такими статтями:

Стаття "Відсотки за кредит". Розрахунок цих витрат на планований період здійснюють, виходячи з потреби в кредитах для поповнення власних обігових коштів, для придбання виробничих фондів і нематеріальних активів та інших цілей, терміну кредитування, розміру відсоткової ставки за кредит.

Планування відсотків за короткостроковий кредит для закупівлі товарів здійснюють, виходячи із обсягу планового товарообороту, планових залишків товарів, їх обіговості, пайової участі власних обігових коштів в оплаті товарів і відсоткової ставки за кредит.

Особливі умови надання кредиту враховують у розрахунках через введення додат­кових витрат або за іншим алгоритмом визначення розміру відсотків платежу.

Стаття "Інші фінансові витрати". Планування відсотків за довгостроковий кредит здійснюють, виходячи з потреби в кредиті, терміну кредитування, розміру відсот­кової ставки, щорічних сум виплат, утому числі погашення основі суми боргу та за­лишку основної суми боргу на кінець кожного року впродовж терміну кредитування, необхідності дисконтування потоку платежів на обслуговування кредиту.

Витрати, що пов'язані з викупом, утриманням та обігом власних цінних паперів, планують, виходячи з виду і обсягу випуску цінних паперів, вартості виготовлення цінних паперів у паперовій формі, тарифів юридичних послуг, аудиторських послуг, но­таріальних послуг, послуг із друкування та тиражування необхідної документації, по­слуг з опублікуванні інформації про випуск цінних паперів та інших рекламних повідом­лень у друкованих засобах масової інформації, розміру комісійної винагороди фінансо­вим посередникам, що здійснюють реалізацію цінних паперів.

Витрати, які пов'язані з нарахуванням відсотків за договорами кредитування (крім банківських кредитів), планують, виходячи з потреби в цьому виді кредиту та розміру відсоткової ставки за кредит.

12. Особливості планування витратна підприємствах різних галузей НГ_______21 1

Витрати, пов'язані з нарахуванням відсотків за договорами фінансового лізингу, планують, виходячи з вартості устаткування, яке використовують на умовах фінан­сового лізингу, та відсоткової ставки відповідно до лізингової угоди.

Планування інших витрат звичайної діяльності:

Стаття "Інші витрати звичайної діяльності". Витрати за цією статтею ви­значають за елементами витрат шляхом прямих техніко-економічних розрахунків, виходячи із собівартості фінансових інвестицій, позаоборотних активів, майнових комплексів, які планують до реалізації, ліквідаційної вартості позаоборотних акти­вів, запланованих до списання, інших витрат звичайної діяльності, що підлягають плануванню [4].

12.4. ПЛАНУВАННЯ СОБІВАРТОСТІ БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ

Планування собівартості будівельно-монтажних робіт здійснюється відповідно до Методичних рекомендацій із формування собівартості будівельно-монтажних робіт, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 07.05.2002 р. № 81.

Собівартість будівельно-монтажних робіт може бути:

>- плановою, яка містить витрати на виконання будівельно-монтажних робіт, що визначаються на підставі техніко-економічних розрахунків із використанням економіч­но обґрунтованих норм і нормативів витрат на виконання будівельно-монтажних робіт за умови нормальної потужності будівельної організації та дотримання планових термінів будівництва, раціонального та ефективного використання виробничих ресурсів та ви­мог до якості будівництва, а також інженерних розрахунків щодо підвищення організа­ційно-технічного рівня будівельного виробництва внаслідок впровадження заходів но­вої техніки та технології, удосконалення його організації і управління, інших техніко-економічних чинників;

>• фактичною, яка містить фактичні витрати будівельної організації на виконан­ня будівельно-монтажних робіт, що визначаються відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку та Методичних рекомендацій.

Планування та бухгалтерський облік витрат, що входять до собівартості буді­вельно-монтажних робіт, здійснюється за об'єктами витрат.

Об'єктом витрат у будівництві можуть бути:

-* окремі види будівельно-монтажних робіт;

-> об'єкт будівництва;

-> будівельний контракт.

Відповідно до об'єктів витрат розрізняють:

/ собівартість окремих видів будівельно-монтажних робіт - це витрати будівельної організації, пов'язані з виконанням на свій ризик і власними силами окре­мих видів будівельно-монтажних робіт на одному або декількох об'єктах будівництва, за одним або декількома будівельними контрактами;

/ собівартість об'єкта будівництва - це витрати будівельної організації, по­в'язані з виконанням на свій ризик і власними силами будівельно-монтажних робіт на конкретному об'єкті будівництва за весь період його будівництва;

«/ собівартість будівельно-монтажних робіт за будівельним контрактом -це витрати будівельної організації, пов'язані з виконанням будівельно-монтажних робіт,

212 IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ І ФІНАНСІВ

передбачених контрактом на будівництво від дати укладання контракту до остаточно­го завершення контракту.

Метою планування виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт є:

-> визначення витрат, необхідних для виконання будівельно-монтажних робіт у встановлені терміни за умови раціонального використання матеріалів, робочої сили, будівельних та інших виробничих ресурсів, дотримання правил технічної експлуатації будівельних машин і механізмів, а також дотримання безпечних умов праці;

-» організація внутрішньогосподарського розрахунку та управлінського обліку у структурних підрозділах будівельної організації;

^ визначення ціни, за якою будівельна організація спроможна збудувати об'єкт (виконати роботи), щодо якого провадяться торги (тендери).

Порядок і методи планування виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт встановлюють будівельні організації самостійно, виходячи з умов та особливостей їх виробничої діяльності. Планування собівартості будівельно-монтажних робіт може здійснюватись за об'єктами витрат у будівництві.

Планова виробнича собівартість окремих об'єктів будівництва та видів буд­івельно-монтажних робіт може розраховуватись на основі техніко-економічних обґрун­тувань та визначатися за статтями калькулювання витрат або за елементами витрат. Вихідними даними для таких розрахунків є: програма робіт будівельної організації, про­ектно-кошторисна документація об'єктів, що споруджуються; фізичні обсяги видів робіт; виробничі норми витрат на одиницю виміру відповідних видів робіт (конструк­тивних елементів). Під час здійснення розрахунків враховуються: конкретні технологічні та організаційні умови роботи будівельної організації, передбачені проектами органі­зації будівництва і проектами виконання робіт; результати аналізу рівня витрат у мину­лих облікових періодах, можливості інтенсифікації та підвищення ефективності буді­вельного виробництва.

У разі зміни протягом року проектних рішень, що викликає зміну обсягів будівель­но-монтажних робіт, їх вартісних показників, цін на матеріальні ресурси тощо, або про­ведення індексації заробітної плати, відповідно до законодавства, виробнича со­бівартість підлягає уточненню.

Витрати на виконання будівельно-монтажних робіт за статтею калькулювання «Прямі матеріальні витрати» визначаються, виходячи з фізичних обсягів робіт, передбачених у проектно-кошторисній документації, виробничих норм витрачання матеріальних ресурсів та цін постачальників на матеріальні ресурси.

Витрати за статтею калькулювання «Прямі витрати на оплату праці» визна­чаються, виходячи з фізичних обсягів робіт, передбачених у проектно-кошторисній документації, та норм затрат праці, що діють в організації. Основна, додаткова заробітна плата та інші грошові виплати робітникам та лінійному персоналу (начальникам дільниць, виконавцям робіт, майстрам, механікам дільниць), що входить до складу виробничих бригад, визначається відповідно до системи оплати праці, що застосовується у даній будівельній організації.

Витрати за статтею калькулювання «Експлуатація будівельних машин та ме­ханізмів» визначаються виходячи з потреби в роботі будівельних машин і механізмів у машино-змінах (машино-годинах), передбаченої у проектах організації будівництва і проектах виконання робіт для окремих об'єктів, та планової калькуляції вартості ма­шино-змін (машино-годин).

12. Особливості планування витратна підприємствах різних галузей НГ_______213

Витрати за статтею калькулювання «Відрахування на соціальні заходи» визнача­ються за кожним видом відрахувань відповідно до встановлених законодавством норм.

Загальновиробничі витрати визначаються на плановий період у цілому для буд­івельної організації на підставі кошторисів цих витрат. Розподіл загальновиробничих витрат між об'єктами витрат здійснюється з використанням бази розподілу.

Базою розподілу загальновиробничих витрат (постійних та змінних) може бути:

>- сума прямих витрат на виконання будівельно-монтажних робіт;

>- сума прямих витрат на оплату праці на виконання будівельно-монтажних робіт;

>- трудовитрати на виконання будівельно-монтажних робіт (нормативні або фактичні);

>- відпрацьований час на будівництві об' єкта будівельними машинами і механізмами;

Витрати на оплату праці лінійного персоналу та робітників, які зайняті на роботах, що виконуються за рахунок загальновиробничих витрат, визначаються, виходячи з посадових окладів, тарифних ставок та систем оплати праці, установлених у даній будівельній організації.

Для визначення планової виробничої собівартості окремих об'єктів будівництва (видів будівельно-монтажних робіт) складають планові калькуляції, у яких витрати розрахо­вуються за окремими статтями на обсяг робіт, передбачений планом (програмою робіт). Враховується також зниження витрат, передбачених заходами щодо підвищен­ня технічного і організаційного рівня будівельного виробництва. Планова собівартість повинна бути не вищою, ніж відповідна собівартість об'єктів будівництва (видів буді­вельно-монтажних робіт), передбачена договірною ціною.

Планова виробнича собівартість будівельно-монтажних робіт структурного підроз­ділу може визначатися як підсумок планових витрат окремих об'єктів будівництва (видів будівельно-монтажних робіт), включених до плану (програми робіт підрозділу), або розрахована укрупнено аналітично-розрахунковим методом у цілому за окремими елементами витрат.

Планові витрати за елементом «Матеріальні витрати» можуть обчислюватися од­ним із наведених способів:

- за планово-розрахунковими нормативами матеріальних витрат на 1 млн. вартості будівельно-монтажних робіт. Такі нормативи розраховуються на підставі аналізу фак­тичних витрат за минулі періоди з використанням даних бухгалтерського обліку та індексів інфляції за вказані періоди;

-за фізичними обсягами укрупнених видів будівельно-монтажних робіт по об'єктах будівництва, включених до плану, планово-розрахунковими нормативами матеріаль­них ресурсів на відповідні види робіт та їх вартості за цінами.

До статті «Прямі матеріальні витрати» входять: вартість сировини, матері­алів, будівельних конструкцій, комплектуючих виробів та напівфабрикатів; вартість до­поміжних та інших матеріалів, придбаних у сторонніх організацій та виготовлених у до­поміжних та другорядних виробництвах будівельної організації, що в подальшому без­посередньо використовуються на виконанні будівельно-монтажних робіт; вартість па­ливних і мастильних матеріалів, пари, води, енергії всіх видів та запасних частин тощо.

Вартість матеріальних ресурсів входить до виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт за їх первісною вартістю, яка формується відповідно до ПБО 9 «За­паси». Вартість продукції, виготовленої у допоміжних та другорядних виробництвах будівельної організації, входить до виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт за собівартістю їх виготовлення, яка формується відповідно до ПБО 16 "Витрати".

514 IV. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТІ ФІНАНСІВ

Планові витрати за елементом "Витрати на оплату праці" можуть обчис­люватися за планово-розрахунковими нормативами витрат на оплату праці робітників та лінійного персоналу (начальників дільниць, виконавців робіт, майстрів, механіків дільниць), що входить до складу виробничих бригад та апарату управління відособле­ного структурного підрозділу на 1 млн. вартості будівельно-монтажних робіт. Такі нор­мативи розраховуються на підставі аналізу фактичних витрат за минулі періоди з вико­ристанням даних бухгалтерського обліку та індексів інфляції за вказані періоди.

Планові витрати за елементом «Відрахування на соціальні заходи» обчислю­ються за кожним видом відрахувань відповідно до встановлених законодавством норм.

Планові витрати за елементом «Амортизація» обчислюються, виходячи із середньомісячної вартості як власних, так і орендованих основних засобів, нематері­альних активів та інших необоротних матеріальних активів, на які нараховується амор­тизація, і середньої норми амортизаційних відрахувань.

Середня норма амортизаційних відрахувань визначається, виходячи з переліку ос­новних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів, що передбачається задіяти у плановому періоді, на які нараховується амортизація, а також норм, затверджених за окремими групами основних засобів.

Планові витрати за елементом "Інші операційні витрати" обчислюються із застосуванням планово-розрахункових нормативів, які розраховуються у відсотках до суми витрат за елементами. Такі нормативи розраховуються на підставі аналізу фак­тичних витрат за минулий період із використанням даних бухгалтерського обліку [5].

12.5. ПЛАНУВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОЕКТНИХ РОБІТ

Планування собівартості проектних робіт здійснюється відповідно до Методичних рекомендацій із формування собівартості проектних робіт з урахуванням вимог Поло­жень (стандартів) бухгалтерського обліку затверджених Наказом Державного комі­тету будівництва, архітектури та житлової політики України від 29.03.2002 р. №64.

Собівартість проектних робіт - це виробничі витрати проектної організації, без­посередньо пов'язані з виконанням на замовлення організацій, підприємств, установ та громадян на свій ризик і власними силами проектних робіт, доход від яких був визнаний у звітному періоді.

Собівартість проектних робіт може бути:

/ плановою, яка визначається з використанням системи економічно обґрунтованих норм і нормативів, а також економічних розрахунків, що відображають підвищення організаційно-технічного рівня проектування внаслідок впровадження ефективних проектних рішень, прогре­сивної технології, матеріалів, конструкцій та устаткування, передових методів організації ви­робництва, що відповідають новітнім досягненням науки і техніки, а також сучасним вимо­гам до якісного рівня архітектури та містобудування й інших техніко-економічних чинників;

/ фактичною, до якої входять витрати на виконання проектних робіт відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Планування витрат на виконання проект­них робіт та облік цих витрат здійснюється кожною проектною організацією незалежно від того чи вона є самостійною організацією, чи є відособленим структурним підрозді­лом організації, на підставі договорів (контрактів) на виконання робіт і надання послуг.

Об'єктом обліку витрат можуть бути: повністю завершені проектно-пошукові ро­боти - розробка (тема) в цілому, об'єкти проектування, окремі етапи, завдання тощо.

12. Особливості планування витрат на підприємствах різних галузей НГ 215

Розрахунок планових витрат, які входять до складу собівартості проектних робіт, здійснюється проектною організацією та її відособленими структурними підрозділами з метою формування ціни тендерної пропозиції на виконання проектних робіт (проектуван­ня об'єкта), щодо яких провадяться торги (тендери); формування перспективних, річних (поточних) і квартальних планів (програми робіт) на основі укладених підрядних контр­актів; для прогнозування потреби в обігових коштах; планування прибутку тощо.

Порядок і методи планування собівартості проектних робіт встановлюються проект­ною організацією самостійно, виходячи з умов виробничої діяльності та згідно з Методич­ними рекомендаціями. При цьому планова собівартість проектних робіт може визначати­ся для розробки (теми) в цілому, окремих об'єктів проектування, для відповідного етапу або завдання, відособленого структурного підрозділу чи проектної організації у цілому.

Метою планування собівартості проектних робіт є:

•4 економічно обґрунтоване визначення витрат на виконання проектних робіт;

^ організація внутрішньогосподарського розрахунку та управлінського обліку у відособлених структурних підрозділах проектної організації;

-> визначення реальної ціни, за якою проектна організація спроможна виконати проектні роботи, щодо яких проводяться торги (тендери).

Планування витрат на проведення проектних робіт здійснюється на основі розрахунків, результати яких відображаються в калькуляції собівартості об'єкта пла­нування (обліку), в тому числі собівартості робіт, які підлягають виконанню у поточ­ному році, за формою 12.1.

Форма 12.1. Калькуляція собівартості проектних робіт "Проектування і підготовка оптимізації по створенню нової системи автоматизації технологічного процесу переробки молока " (дані умовні)

(назва роботи)

1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   29


написать администратору сайта