Главная страница
Навигация по странице:

  • — Недобородо, Недовусе, це ж ми! Невже ви нас не впізнали

  • Справді, як же Перший Недорадник опинився за гратами

  • А до тебе вона ще не приходила

  • Малик. Малик Галина. Незвичайни пригоди Али в крайини Недоладийи - roya. Розділ перший


    Скачать 0.91 Mb.
    НазваниеРозділ перший
    АнкорМалик
    Дата22.10.2021
    Размер0.91 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаМалик Галина. Незвичайни пригоди Али в крайини Недоладийи - roya.doc
    ТипДокументы
    #253710
    страница12 из 12
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

    РОЗДІЛ ДВАДЦЯТЬ ЧЕТВЕРТИЙ



    у якому виявляється, що полагодити годинник неможливо
    У замку справді всі давно спали. Недопопелюшка з Алею обережно пробиралися темними кімнатами і коридорами. Тільки місяць і зірки світили їм у величезні чорні вікна. Та ще було чути, як на вежах перегукуються вартові. Їхні кроки відлунювали під арками.

    А дівчаткам здавалося, що за ними хтось женеться. Вони міцніше стискували одна одній руку і поспішали далі.

    Нарешті вони дісталися Тронної Зали і підійшли до ніші. У ній, поблискуючи у місячному сяйві, стояли лати. Шолом був на місці

    Всередині у Алі похололо. На мить їй здалося, що з щілини над заборолом за нею стежать холодні і лихі очі Першого Недорадника. Аля зібралася з духом і підняла забороло. Шолом був порожній. Дівчинка зняла його і завагалася.


    — Куди ж його сховати? — міркувала вона. — А! Придумала! — і потягла Недопопелюшку у спальню Недороля Десятого.

    Вони підкралися до королівського ліжка і відхилили завісу. На ліжку солодко спав Недороль. Аля швидко сховала шолом по під подушки.

    — Тут його нізащо не знайдуть! — задоволено мовила вона. — А тепер — швидше до годинникаря!

    Годинникар Недождень жив у маленькій комірчині під самісіньким дахом центральної вежі. До неї вели гвинтові сходи, якими оберталися зубчасті колеса велетенського годинника.

    Він уважно вислухав Алю і схвильовано заметушився по комірчині.

    — Яке нещастя! Яке нещастя! — приказував він і хапався руками за голову.

    Недопопелюшці ледве вдалося його заспокоїти.

    Годинникар впав на стілець і розпачливо подивився на Алю.

    — Я так і знав, — мало не плачучи, сказав він, — що ця стрілкака колись знадобиться! Я так беріг її! І ось тепер… тепер я нічим не можу вам допомогти! Бо вчора її у мене хтось поцупив!

    РОЗДІЛ ДВАДЦЯТЬ ПЯТИЙ



    у якому всі вирушають на розшуки стрілки
    Це справді була прикра новина. Адже без стрілки годі й думати про полагодження годинника. А без годинника Алі нічого й мріяти про повернення додому. Всі зажурено мовчали.

    Та ось Аля підвела голову і в її очах засвітилася надія.

    — А яка вона, ця хвилинна стрілка? — спитала дівчинка, бо згадала дивний спис одного з гвардійців, які охороняли її у вязниці.

    — Це довга пласка залізяка, загострена з одного кінця. На другому кінці у неї дірочка, у яку просувається вісь, — пояснив Недождень.

    — Здається, я пригадую, де бачила її! — і Аля розповіла про спис.

    — Швидше туди! Це напевно стрілка! — нетямився на радощах годинникар.

    Вони вийшли з комірчини. Вже сходило сонце, і починався новий день.

    Поминувши кілька кімнат, усі помітили, що у замку діється щось незвичайне: назустріч їм бігли гвардійці. На превелике дивування, вони зовсім не звертали на Алю уваги. Навпаки, здавалося, що гвардійці самі від когось тікають, скидаючи з себе лати і шпурляючи зброю. Придворні, з перекошеними від жаху обличями, тягли за собою якісь вузли та валізи. Всі вони бігли із замку і зникали у кривих вуличках міста.

    Аля з друзями почала спускатися до підземелля і наштовхнулася на ката. Він прожогом промчав повз них і зник за поворотом галереї.

    А в підземеллі на них чекала ще більша несподіванка! Все катове начиння було поперевернуте і розкидане, наче тут промчався ураган. А двоє знайомих нам гвардійців спокійнісінько чатували біля вязниці. За ґратами з кутка в куток, наче розлючений тигр, бігав Перший Недорадник… без голови! Час від часу він кидався на грати і тряс їх, намагаючись зламати.

    Аля і Недопопелюшка завмерли від несподіванки і дивилися на цю вражаючу картину. А Недождень тим часом, щось радісно вигукуючи, накинувся на одного з гвардійців і почав виривати у нього з рук списа. Солдат не чекав такого нахабства і тому відчайдушно боронився. Його товариш кинувся йому на допомогу. Невідомо, чим би все це скінчилося, якби Аля не отямилася і не підбігла до них.


    — Недобородо, Недовусе, це ж ми! Невже ви нас не впізнали?

    Недовус відпустив годинникаря. Все ще неприязно поглядаючи на Недожденя, Недоборода, відсапуючись, пробурмотів:

    — А чого він, оце саме, кидається, наче тигр!

    За хвилину все зясувалося. Аля розповіла гвардійцям, навіщо їм цей дивний спис. Недоборода сам простяг його годинникареві зі словами: «Візьми, друже!»


    — Та й взагалі,— сказав Недовус, — я бачу, що настав час скидати з себе це залізяччя.

    А Перший Недорадник оскаженіло тряс грати вязниці.

    РОЗДІЛ ДВАДЦЯТЬ ШОСТИЙ



    У якому ми дізнаємося, чому Перший Недорадник опинився за ґратами

    Справді, як же Перший Недорадник опинився за гратами?

    Вранці він як завжди, пішов до Тронної Зали, щоб одягти шолом. Обнишпорив усю нішу — шолом зник! Оскаженівши, Перший Недорадник став бігати по замку і з кулаками кидатися на всіх, хто траплявся йому на очі. Переляканий начальник гвардійців утік із замку. Залишившись без командира, солдати покидали зброю і теж подалися навтьоки.

    Безголовий Недорадник спустився у підземелля. Він порозкидав усе катове знаряддя, вибрав найбільшу сокиру і кинувся до вязниці, щоб відрубати Алі голову.

    Та за ним спостерігали Недоборода і Недовус. Коли Перший Недорадник заскочив за грати, вони швиденько зачинили за ним залізні двері. Тепер він був не страшний нікому!

    Саме в цей час у підземелля спустився кат. Але замість Алі він побачив за гратами Першого Недорадника, та ще й без голови!

    За своє життя кат немало бачив голів без тулубів й тулубів без голів. Але щоб тулуб без голови отак вистрибував і вимахував руками — таке він побачив уперше в житті! Він вирішив що ремеслу його настав кінець, і теж дременув із замку.

    А Недороль Десятий визирнув зі спальні і побачив навкруги страшенний переполох. Він зарився у ліжко, наче у копицю сіна і тремтів від страху так, що все ліжко ходило ходором.

    Його довго шукали, аж поки хтось зазирнув у ліжко і витяг звідти зеленого від переляку маленького чоловічка, у якому ледве можна було впізнати Недороля Десятого.

    РОЗДІЛ ДВАДЦЯТЬ СЬОМИЙ



    у якому Аля не впізнає деяких давніх друзів
    Годинникар зі стрілкою спокійно повернувся на вежу. Не гаючи часу, він заліз на циферблат велетенського годинника. Аля і Недопопелюшка подавали майстру інструменти.

    Годинникові цифри радісно усміхалися дівчаткам, наче давнім знайомим. І знімали капелюхи, коли майстер постукував по дзвінким молоточком: дзень-ззень, дзень-ззень! На циферблаті відчинялися віконечка і звідти нетерпляче визирали хвилини і секунди. Їм дуже хотілося скоріше на волю! А поважні години сварили їх, щоб не заважали майстру працювати.

    І щасливий годинникар заспівав! Години, хвилини і секунди йому підспівували!

    А цифри танцювали…
    Тож кожна година —

    неначе людина.

    Вона циферблатом крокує

    невпинно.

    Тому ти годині

    іти помагай,

    тому ти ніколи

    її не вбивай!

    А коли щодня і щогодини

    не втрачаєш ти ані хвилини —

    стане другом диво-циферблат,

    і в ділах у тебе буде лад.
    І ось уперше за багато років годинник почав вибивати час. З гарним мелодійним передзвоном відбивав він девяту годину ранку. Аля і Недопопелюшка слухали його і дивилися з бійниці вежі на місто. Воно лежало перед ними, наче на долоні.

    Раптом до них долинув невиразний гомін — то на площі нуртував натовп. А попереду йшов Недоладько.

    Недопопелюшка потягла Алю вниз, схвильовано вигукуючи:

    — Це Недоладько, Недоладько прийшов!

    Недоладько дуже зрадів, коли побачив, що дівчатка живі та здорові.

    — А ми прийшли визволяти тебе, — звернувся він до Алі.

    Аля обернулася і впізнала багатьох знайомих недоладян. Потім знову перевела погляд на Недоладька і, раптом щось згадавши, наказала:

    — Стій тут і чекай мене!

    Дівчинка побігла на кухню, знайшла у каміні кілька холодних вуглинок, міцно затисла їх у кулаці і поспішила назад.

    — Стань отут, Недоладьку, — хвилюючись попросила Аля. — Зніми, будь ласка, капелюха і повернися обличчям до сонця. — Вона поставила Недоладька впритул до камяного муру і взяла вуглинку в руку. Намалювала йому друге вухо, підправила ніс, продовжила ліву ногу, яка здавалася дещо коротшою.

    Проте у зовнішності Недоладька чогось не вистачало. Що ж вона забула? Так, ямочку! Тремтячою рукою дівчинка торкнулася Недоладькового підборіддя…

    І сталося диво! Перед Алею стояв стрункий, гарний хлопець. Його неважко було пізнати, бо на обличчі світилися щирі очі та добра і лагідна усмішка.

    Аля вся сяяла від задоволення.

    Хтось торкнувся її руки, і дівчинка побачила Недовуса, який стояв поруч і благально дивився на неї. Аля зрозуміла все без слів і швиденько домалювала йому правого вуса. Він одразу ж звеселів і, взявшись у боки, пішов у танок.

    Ось коли Алі довелося попрацювати!

    Недоладяни тісно обступили її. Знадобилися не тільки Алина голка з ниткою, але й викрутка і вуглинка та ще багато інстструментів, що їх позносили недоладяни.

    Сонце підбилося височенько, та Аля все ще доробляла — малювала, закручувала, прибивала.

    А коли нарешті спинилася перепочити, побачила, що навкруги кипить робота. Недоладяни вже самі допомагали один одному. На площі стояв гамір: там щось прибивали, там пиляли, там клепали. І всюди сяяли усмішки! Усмішки, яких раніше так не вистачало усій країні!

    Нарешті Аля згадала про годинник. Його стрілки показували за пятнадцять хвилин дванадцяту. Вона побігла шукати Недоладька. Він саме щось пиляв разом з Недоштаньком, у якого штани вже мали обидві холоші.

    — Ну от, — сказала їм Аля, — Тепер я спокійно можу повертатися додому. Адже я навчилася доробляти все, що починаю! Ходімо швидше до годинника, бо у нас обмаль часу! Кличте усіх, хто хоче покинути країну Недоладію.

    Та Недоладько, опустивши голову, знічено переминався з ноги на ногу. Не поспішав.

    РОЗДІЛ ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМИЙ



    у якому настає час прощатися
    Аля помітила, що Недоладько поводиться дивно.

    — Що сталося? — поспитала дівчинка.

    — Річ у тім, що ми вирішили не покидати Недоладію, — винувато признався Недоладько. — От такий компот! Коли ти повернешся додому і домалюєш Недорадника, він назавжди зникне з цієї країни. А Недороля ми примусимо тут працювати, доробимо все, що у нас ще не дороблено, і заживемо на славу! Бо це наша батьківщина! Та й не хочеться розлучатися, бо ми всі тут зріднилися! — додав він, обвівши поглядом площу, і посміхнувся. — А ти неодмінно повертайся додому. Тебе там ждуть — не дождуться. А Недопопелюшка… — і в очах його відбилась тривога, — Недопопелюшка, нарешті, стане принцесою. Ось, — він вийняв пазухи кришталевий черевичок, — ось другий черевичок для неї.

    — Але я зовсім не хочу перетворюватися на принцесу! — Вигукнула Недопопелюшка і тупнула ногою.

    Аля озирнулася і заніміла з подиву. Перед нею стояла чистенька дівчина у звичайних черевичках і звичайній сукні. І така гарна — у сто разів краща від найкращої принцеси!

    — Я теж залишаюся тут! — сказала Недопопелюшка, і Недоладькове обличчя знову засяяло.

    — А що ж буде з Недочеревиком? — раптом згадала Аля.

    — А що зможе заподіяти нам карлик, коли ми разом? — усміхнувся Недоладько. — Нехай і далі переносить сюди недороблені справи і записує адреси тих, хто їх недоробляє. Але, звичайно чим менше буде недороблених справ, тим легше нам буде тут. От такий компот!

    — Тоді будемо прощатися, — зажурено мовила Аля. — Я б ще залишилася, але треба негайно попередити Сашка та інших дітей. Прощавай, Недоладьку! — Аля піднялася навшпиньки і поцілувала його в щоку. — Не плач, Недопопелюшко! — втішила вона подругу, хоча у неї самої на очах бриніли сльози. — Не забувайте мене! Я вас ніколи не забуду!

    Вона глянула на годинник. Стрілки показували за одну хвилину дванадцять. Аля витягла з кишені стрічку і швиденько заплела косу.

    Годинник почав відбивати дванадцяту.
    І до-роби!

    І до-пиши!

    І роз-почни!

    І не лиши!

    І до-їдай!

    І до-пивай!

    І з Недо-ладії

    Тікай!
    проказала дівчинка і опинилася вдома.

    Вона сиділа на підлозі у своїй кімнаті. Все було, як і раніше.

    «Неначе у ракеті!» — подумала Аля. Підвелася з підлоги і знайшла у книжковій шафі старий альбом з недомальованим чоловічком. Дівчинка взяла олівець і почала домальовувати йому голову.

    У кімнаті було тихо. Тільки олівець шурхотів… І Аля мимоволі почала наспівувати пісеньку, яка склалася сама:
    Бувають ще на світі

    справжнісінькі дива:

    під гумкою зникає

    у когось голова!

    Комусь не вистачає

    то серця, то руки,

    зявляються на світі

    недо —

             чере —

                       вики.

    Бувають чудеса

    справжнісінькі на світі!

    Виходить, ти і я


    за все-усе в одвіті?

    Що тут не доробив —

    отам вилазить боком!

    Буває, що добро

    з одним виходить оком!

    А чесність — без руки,

    а правда — без ноги!

    Буває, що і з друзів

    виходять вороги!

    От і виходить — перше

    гарненько поміркуй,

    а потім вже —

    не допиши або не домалюй!
    Аля дуже старалася. Однак обличчя у чоловічка знову, як і першого разу, вийшло хиже і зле.

    А в цей час у Недоладії Недовус і Недоборода, які все ще вартували Першого Недорадника, побачили, як той швидко-швидко закрутився на одному місці, наче дзига, і… зник, наче його й не було!

    РОЗДІЛ ДВАДЦЯТЬ ДЕВЯТИЙ



    останній, і хоча він дуже короткий, його не можна вважати недоробленим, бо такі вони і є, ці останні розділи, які ще звуться епілогами
    Карлик Недочеревик і досі тиняється по білому світу і збирає в Недоладію недороблені справи. А недоладяни негайно їх доробляють. І невідомо, хто кого переможе, бо ще багато у нас тут недороблених справ.

    Недороль Десятий влаштувався працювати нічним сторожем. Він цілі ночі грає сам із собою в кості. Кат працює гострильником. Краще від нього ніхто не може нагострити кухонного ножа чи ножиці.

    А Перший Недорадник висить у Алі над письмовим столом, пришпилений кнопками до стіни. Він злісно дивиться на Алю. Адже це через неї він так і не став королем. Тепер його Аля аніскілечки не боїться.


    Та й ніколи їй звертати на нього увагу. Адже у неї в кишеньці величезний список з адресами, куди вона неодмінно мусить завітати.


    А до тебе вона ще не приходила?


    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


    написать администратору сайта