Методичні вказівки для викладачів щодо організації навчального процесу з акушерства на медичному факультеті. Методичні вказівки для викладачів щодо організації навчального п. Степанківської Г. К., та ін
Скачать 2.55 Mb.
|
IV. Зміст навчального матеріалу Етіологія аномалій пологової діяльності Регуляція скоротливої функції матки включає три основних компоненти:
Порушення у взаємодії однієї з вищевказаних ланок призводить до розвитку аномалій пологової діяльності. Фактори, які визначають виникнення аномалій пологової діяльності, можна розділити на 5 груп:
Класифікація аномалій пологової діяльності (ЛПД) У даний час існує більше 20 класифікацій АПД, але усі вони в різних варіаціях розглядають три основні аномалії:
В даний час у нас використовується наступна класифікація. I. Патологічний прелімінарний період (хибні, або несправжні пологи). II. Слабкість пологової діяльності (гіпоактивність, чи інертність, матки): 166 167
а) первинна; б) вторинна.
Характер пологової діяльності визначається па підставі кількісної оцінки трьох основних процесів:
1. Оцінка скоротливої діяльності матки (СДМ):
2. Шийка матки:
3. Передлегла частина:
Критерії оцінки характеру пологової діяльності: А. Топографічно:
Б. За динамікою розкриття шийки матки
Примітка: У дужках надані цифри для повторнонароджуючих. Прелімінарний період спостерігається в 33% вагітних при терміні вагітності 38—40 тижнів. Нормальний прелімінарний період характеризується нечастими, слабкими переймоподібними болями в низу живота й у попереку, що виникають на тлі нормального тонусу матки. Тривалість його може досягати 6—8 годин. Зріла шийка матки діагностується в 87% жінок. Патологічний прелімінарний період характеризується болісними, переміжними за силою і відчуттям переймами, що виникають на тлі підвищеного тонусу матки. Перейми по силі і частоті подібні пологовим, але не приводять до структурних змін і розкриття шийки матки. Перейми стомлюють вагітну, призводять до порушення добового ритму сну і загальної активності. Тривалість патологічного прелімінарного періоду складає більш 8—12 годин. Для патологічного прелімінарного періоду характерна недостатня продукція гормонів фетоплацентарного комплексу, зниження активності симпатичної ланки симпатоадреналової системи, зменшення накопичення серотоніну в крові вагітної. Патологічна імпульсація з рецепторів статевих органів призводить до розвитку функціональних змін у ЦНС і порушення координації скорочень поздовжніх і циркулярних шарів міометрія. Для корекції застосовують спазмолітики (но-дша, баралгін), аналгетики (промедол 2%—1,0 п/шк, трамал 15—20 мг на ніч), холінолітики (апрофен 25 мг, піпольфен), при стомленні вагітної — ГОМК 50—60 мг/кг. Для термінової підготовки шийки матки до пологів використовують препарати ПГ Ег (простенон, дінопрост, препиділ-гель) у шийку матки. Препарати окситоцинового ряду протипоказані через небезпеку посилення спастичного скорочення циркулярних м'язів шийки і нижнього сегмента матки. При патологічному прелімінарному періоді існує велика небезпека розвитку дискоординованої пологової діяльності. Слабкість пологової діяльності — це стан, при якому інтенсивність, тривалість і частота перейм недостатні, а тому згладжування, розкриття шийки 168 169 матки і просування плода при його відповідності з розмірами таза йде уповільненими темпами. Етіологія СПД — як результат недостатності імпульсів, що викликають, підтримують і регулюють скоротливу діяльність матки, так і нездатність матки сприймати ці імпульси. Патогенетичні моменти:
Розрізняють первинну і вторинну слабкість пологової діяльності. Первинною — називають слабку родову діяльність, що виникає на самому початку пологів і триває протягом періоду розкриття, може продовжуватись і до кінця пологів. СПД, що виникає після періоду тривалої регулярної пологової діяльності і виявляється в характерних ознаках, зазначених вище, називають вторинною. Слабкість потуг характеризується їхньою недостатністю внаслідок слабкості м'язів черевного преса і стомлення (інфантилізм, ожиріння, грижі, переповнений сечовий міхур). У практичному акушерстві слабкість потуг відносять звичайно до вторинної слабкості пологової діяльності Дуже часто тривалі пологи, обумовлені іншими видами аномалій пологової діяльності, помилково відносять до слабкості. Діагноз слабкості пологової діяльності можна поставити протягом 4—6 годин клінічного спостереження та протягом 2-х годин при можливості гісте-рографії. Лікування 1. Історично: хінін, пахікарпін, серотонін, прозерин, ізоверин 5% — 1 мл — гангліоблокатор. В наш час ці препарати вже не застосовуються. Сьогодні: 2. Окситоцин (дезаміноокситоцин чи сандост, сандопард 25—50 ЕД) (тільки в активній фазі) чи препарати, що містять оситоцин (пітуїтрин, гіфотоцин, мамофізин);
Дискоординована пологова діяльність. Частота 1—3%. Спостерігається відсутність координованих скорочень між різними відділами матки (правої-лівої, верхніми і нижніми відділами, порушення координації між ділянками матки аж до фібріляції і тетанусу). Розвивається звичайно в 1 періоді пологів до розкриття 5—6 см. Причини — аномалії розвитку, порушення іннервації внаслідок перенесених абортів, запалень, пухлини. Несприятливе тло — відсутність підготовки всіх структур (незріла шийка, міграція "водія ритму"). В основі патогенезу лежить порушення функціональної рівноваги вегетативної нервової системи:
Але у всіх випадках порушується синхронізація скорочення і розслаблення міометрія, причому має місце співпадання піків скорочення. Зникають періоди загальної релаксації матки, порушується правило потрійного низхідного градієнту. У результаті — неадекватне підвищення тонусу, зміна ритму, частоти перейм, укорочення діастоли, посилення болю за рахунок залишкового скупчення крові в міжворсинчатому просторі. Основні клінічні симптоми:
- розриви шийки матки і піхви; 170 171
І все це — при повній клінічній відповідності розмірів плода і таза матері. Лікування Родостимулююча терапія окситоцином, простагландинами й іншими уте-ротоніками при дискоординованій родовій діяльності категорично протипоказана, інакше можливе настання тетанусу матки. Основними компонентами лікування ДРД є:
Надмірно сильна пологова діяльність (швидкі і стрімкі пологи) — гіпердинамічна дисфункція СДМ Умовно до стрімких пологів відносять їхню тривалість до 3 годин, до швидких —А—6 годин. Стрімкі пологи небезпечні для матері і плода не тільки через акушерський травматизм (розриви пологових шляхів, гіпоксично-травматичні ушкодження немовляти), але і тим, що їх дуже важко коригувати. Виділяють три основні варіанти стрімких пологів:
Причини:
- ятрогенні причини (недотримання правил родостимуляції — великі дози утеротоників чи застосування препаратів, потенціюючих дію один одного). Лікування: "гострий токоліз" (партусистен, гініпрал, фенотерол), баралгін, но-шпа, папаверін, атропін, метацин, положення на боку, протилежному позиції плода. 50>30>8> |