Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница18 из 30
1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   30
Vі. Практична робота
Учні добирають кольоровий папір, виготовляють основу листівки, розмічають і вирізують деталі.
Фізкультхвилинка «Музиканти»
Готуємось до свята.
Ось на скрипочці я граю.
Тілі-лі, тілі-лі.
На лужку зайці у танці,
Тілі-лі, тілі-лі.
Я заграю на балалайці,
Тренді-брень, тренді-брень.
На лужку зайці у танці
Тренді-брень, тренді-брень.
А тепер на барабані
Бум-бум-бум, тра-та-тах!
Косоокі всі навтьоки
По кущах та по кущах.
Учні розміщують деталі листівки на основі і наклеюють її. Вчитель стежить за роботою.

198
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
199
Vіі. Підсумок уроку
Учитель перевіряє роботи учнів. Пропонує учням написати слова вітання на листівці.
Vііі. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести кольоровий картон, кольо- ровий папір, олівець, лінійку, ножиці, клей.
УроК тема. робота з картоном. настінні сувеніри
мета: удосконалювати навички виготовлення виробів із паперу і картону вчити виготовляти настінні сувеніри; розвивати творчі здібності; ви- ховувати естетичні почуття; прищеплювати любов до народних традицій та свят українського народу.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки виробів; верба зелені гілочки; для індивідуального користування — кольоровий картон, папір, олівець, ножиці, клей посібник І. М. Веремічика «Трудо- ве навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми будемо виготовляти настінні сувеніри. З якою порою року вони пов’язані, ви зрозумієте, коли попрацюєте на уроці.
ііі. робота над темою уроку
«Вузлики»
— Прочитайте слова, скажіть, що вони означають.
2 4 6 1 3 5 7
Е Б Р З Ь (Березень)
2 1 3 7 5 4 6
В К І Ь Е Т Н (Квітень)
2 1 4 3 6 7 5
РТ ВАН Ь Е (Травень)
— Що позначають ці слова (Весняні місяці)
— Відгадайте кросворд.
1 2
3 4
5 1. Літом одежу одягає,
А на зиму скидає. (Дерево. Звечора вмирає,
А вранці оживає. (День. Усі його люблять,
Всі його чекають,
А хто подивиться,
Одразу скривиться. (Сонце)
4. Я — квіточка біленька
І перша навесні.
Сказати всім раденька:
— Кінець! Кінець зимі! (Підсніжник)
5. Без сокири і без рук,
А дім будують. (Птахи За кожним словом простежте, які зміни відбуваються у природі на- весні.
Дерево День —
Сонце —
Підсніжник Птахи Учитель підбиває підсумок: природа оживає.
— Другий місяць весни — квітень. А називається він так, бо в цей час природа України — в першому цвіту: біла береза розпускає коси, цвіте горицвіт, пролісок, верба, розпускаються котики.
Послухайте вірш К. Перелісної Верба - й учен ь
Тане сніг, течуть струмки,
Ожива травичка,
І до сонця гілочки
Простягла вербичка.
2 - й учен ь
І м’якенькі, як пушок,
Ніжні, як шовкові,
Ясно дивляться з гілок
Котики вербові. Учитель показує вербові гілочки.)

200
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
201
— Першим святому цьому місяці є Вербна неділя. Неділя за тиждень перед Великоднем називається вербною. У цей день, нарізавши вербних паличок, люди несуть їх до церкви, щоб посвятити. Коли закінчується відправа і священик окропить гілля свяченою водою, діти намагаються найшвидше дістати вербу і тут же проковтнути декілька котиків — щоб горло не боліло. А жінки, повертаючись із церкви зі свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу садили по кілька гілок, щоб верба росла
Богові на славу, а нам, людям, на вжиток, а решту несли до хати і ставили під святими образами.
Промовляли такі слова:
Будь великим, як верба!
А здоровим, як вода!
Багатим, як земля!
Свячена верба користується пошаною серед нашого народу. «Гріх ногами топтати свячену вербу кажуть люди.
іV. аналіз зразка виробу
— Діти, погляньте на оці настінні сувеніри. Зелене листячко та вербові котики нагадують нам про те, що настала весна, та про Вербну неділю.
— Із чого зроблені настінні сувеніри?
— Яку форму вони мають?
— Чим вони прикрашені?
V. інструктаж
— Настінні сувеніри виготовляються у такій послідовності (Посібник, С. 65, № 63).
1. Виріжте квадрат зі стороною 20 см (а. Скрутіть кульок-конус (б. Склейте його, отримуючи конусну настінну вазочку. Розфарбуйте її під берізку.
5. Прикрасьте вазочку гілочками із зеленим листячком або вербовими ко- тиками.
(Учитель нагадує правила безпечної праці під час користування ножицями та клеєм.)
Vі. Практична робота
Учні добирають кольоровий картон або кольоровий папір, вирізують квадрат, роблять кульок-конус.
Фізкультхвилинка
Пташок викликаємо
З теплого краю Летіть, соловейки,
На нашу земельку…
Спішіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки…
Учні продовжують роботу. Вчитель стежить за роботою, за необхідності допомагає.
Vіі. Підсумок уроку
Учитель відбирає кращі настінні сувеніри, прикрашає ними клас.
Пропонує дітям розповісти, як вони шанують вербу, святкують Верб- ну неділю.
Vііі. Прибирання робочих місць
— Принести на наступний урок альбомний аркуш паперу, кольоровий папір, олівець, гумку.
УроК тема. робота з папером. Писанка
мета: удосконалювати навички роботи з папером; вчити виготовля- ти писанки за допомогою кольорового паперу; розвивати художні почут- тя, образне мислення; виховувати повагу до традицій та національного свята Великодня.
обладнання: демонстраційний матеріал — ситуативні малюнки святку- вання Великодня; предметні малюнки писанок; велика корзина з картону (для оформлення виставки з писанок); для індивідуального користуван- ня — альбомний аркуш, кольоровий папір, олівець, ножиці, шаблони, карт- ки «Візерунки на писанках».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація знань учнів
— Як називається свято перед Великоднем?
— Що роблять на це свято Що ви запам’ятали із попереднього уроку?
ііі. Повідомлення теми і завдань уроку Сьогодні ми почнемо готуватися до Великодня, виготовимо з паперу такі писанки. Дещо дізнаємося нового про це свято.
іV. робота над темою уроку Після Благовіщення настає Страсний тиждень. Чистий четвер — це день весняного очищення. Існує повір’я, що в чистий четвер до схід сон- ця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. І хто скупається раніше від воронячих дітей, то буде здоровим протягом року

202
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
203
На Страсну п’ятницю можна пекти паски та саджати капусту.
У Великодню суботу роблять крашанки, кольори яких мають своє сим- волічне значення. (Демонстрація зразків.)
Червоний — означає щастя;
блакитний — здоров’я;
жовтий — добробут;
чорний — урожай;
оранжевий — щедрість;
фіолетовий — мудрість.
Крашанка — це яйце, пофарбоване одним кольором без узорів. Писан- ка — це яйце з нанесеним на нього візерунком.
1 - й учен ь
Я — писанка-красуня,
Вся в рисках і квітках.
Красу митців несу я,
Їх славлячи в віках.
2 - й учен ь
Мене кладуть на свято
На пишному столі,
Щоби моїм убранством
Втішалися малі.
3 - й учен ь
Без мене наше свято
Не буде тим, чим є,
Бо писанка багато
Всім радості дає!
— Розмальовування писанок пов’язане зі святом Пасхи або Великоднем.
Чому розмальовують саме яйце Із сивої давнини слов’ян чарувала природа яйця — зародка життя. Яйце стало символом весняного пробудження: природа прокидається після зимового сну. Яйце — це символ сонця, а без сон- ця не може бути життя.
4 - й учен ь
Великдень всіх нас на гостини просить,
Малює сонце — полотно небес.
І крашанку, як усмішку, приносить Христос Воскрес Воістину Воскрес Чи знаєте ви, що означають візерунки на писанках? Розгляньте і запам’ятайте. (Рис. Символ вічності, безкінечності
Знак води
Три стихії життя: вода, повітря, вогонь
Чотири сторони світу
Небесні світила
Символи вічної краси
Пташині крила
рис. Учитель демонструє писанки.
— Знайдіть символи на писанках. Розкажіть про них. (Рис. рис. 43


204
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
205
V. аналіз зразка виробу
— Подивіться на писанки, що оздоблені кольоровим папером.
Ці писанки зроблені із використанням рослинних елементів та геоме- тричних візерунків.
Vі. інструктаж
— Послідовність виготовлення писанки має бути такою. Обведіть за шаблоном писанку.
2. Із кольорового паперу виріжте візерунки: рослинні елементи, геоме- тричні фігури.
3. Наклейте на писанку.
Vіі. Практична робота
Учні виготовляють писанки.
Учитель допомагає під час вирізування елементів.
Фізкультхвилинка
А тепер нам, діти, час
Трохи відпочити,
Тож хочу на зарядку
Всіх вас запросити.
Руки — вгору, руки — вниз
І легесенько пригнись.
На хвилинку зупинімось,
Пострибали, пострибали.
Всі присіли, знову встали.
Час за парти всім сідати,
Знову вчитись починати!
Vііі. Підсумок уроку Ой, які гарні писаночки вийшли! Вони будуть прикрасою святково- го столу на Великдень.
Учитель відбирає найкращі писанки у велику корзину А ще діти люблять гратися «навбитки». Щоб виграти яйце товари- ша, потрібно розбити його своїм. Зараз ми пограємо у гру «Котилася пи- санка». (Діти беруть дерев’яні писанки, котять їх, з’ясовують, чия доріжка
була довшою.)
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести сірникові коробки, кольо- ровий папір, олівець, ножиці, клей.
УроК тема. конструювання меблів із сірникових коробок
мета: навчити використовувати готові форми (коробки) для виготовлен- ня макетів меблі; вчити конструювання та моделювання меблів; розвивати спостережливість, технічне мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
обладнання: демонстраційний матеріал — ілюстрації із зображенням різ- них видів меблів; зразки виробів із сірникових коробок для індивідуально- го користування — сірникові коробки, кольоровий папір, ножиці, олівець, клей, пластилін, роздатковий матеріал; посібник І. М. Веремійчика Тру- дове навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань
Учитель вивішує на дошці малюнки (меблі).
— Подивіться на малюнки і скажіть, що на них зображено? (Відповіді
учнів.)
Так, на них зображені меблі. Для чого вони потрібні?
ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми навчимося виготовляти меблі із сірникових коробок.
іV. робота над темою уроку
Учитель роздає на парту картки із завданням, в якому всі слова мають однаковий початок. Необхідно назвати ці слова. (Рис. 44
) (Учні називають: корка, коробка, король, корзина.)
к аз и на о ль об ка рис. 44


206
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
207
— А що то за коробка на рисунку (Коробка від сірників
)
— Із таких коробок ми будемо моделювати та конструювати меблі. Щоб виготовити меблі, потрібна копітка праця багатьох людей інженерів, кон- структорів, мебельників. Спочатку створюють ескізи та креслення майбут- ніх меблів. Потім виготовляють окремі деталі, а тільки після цього склада- ють меблі.
Меблі мають різне призначення. Складемо розповідь за рисунками. (Діти
розповідають, для чого потрібні диван, стіл, стілець, крісло, шафа, вішалка.)
Гра «Виправте помилку»
• На ліжку стоять книжки.
• Тато ліг спати на шафу.
• На полиці стоять стільці.
• Диван стоїть у ванній кімнаті.
Гра «Що придбали у квартиру?»
Для гри використовуються рисунки меблів та сірникова коробка. Дити- накладе у коробку рисунок меблів так, щоб його не бачили інші. Далі звер- тається із питанням: «Що придбали в магазині?» Той, хто відгадає, продов- жує гру.
— Сьогодні ми виготовимо меблі за власним бажанням.
V. аналіз зразка виробу
Учитель демонструє моделі різних меблів.
— З якого матеріалу виготовлені меблі? (Із сірникових коробок Які геометричні фігури нагадують частини меблів? (Прямокутники)
Vі. інструктаж
— Моделі меблів із сірникових коробок виготовляються у такій послі- довності (Посібник, С. 68).
1. Крісло.
а) Візьміть чотири сірникові коробки.
б) Склейте дві коробки по ширині.
в) На боки крісла візьміть ще дві коробки, скріпіть пластиліном.
2. Дивана) Візьміть шість коробок, склейте (низ, верх дивана).
б) На боки дивана візьміть ще дві коробки, скріпіть їх пластиліном. Обклейте сторони кольоровим папером.
За бажанням учні роблять моделі стола та шафи. Учитель нагадує правила роботи з клеєм та пластиліном
.)
Vіі. Практична робота
Учні працюють у парах. Виготовляють моделі меблів у визначеній послідов- ності. Учитель стежить за дотриманням правил склеювання.
Фізкультхвилинка
Щоденно, щоранку
Робимо зарядку.
Дуже нам подобається
Робить все по порядку:
Крокувати весело,
Руки підіймати,
Присідати і вставати,
І знов починати!
Учні продовжують роботу, обклеюють частини меблів кольоровим папером.
Vііі. Підсумок уроку
Учитель відбирає кращі «меблі», аналізує роботу. Застерігає від повторення по- милок на наступному уроці. Оцінює роботи.
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести сірникові коробки, кольо- ровий папір, ножиці, олівець, клей, пластилін.
УроК тема. конструювання із сірникових коробок. човник
мета: навчити використовувати готові форми для виготовлення човни- ка вчити конструювати та моделювати; розвивати технічне мислення, спо- стережливість; виховувати пізнавальний інтерес, любов до праці.
обладнання: демонстраційний матеріал — ілюстрації із зображен- ням різних видів транспорту, зразки виробів човника із сірникових коробок для індивідуального користування — сірникові коробки, кольоровий папір, ножиці, олівець, клей, пластилін; роздатковий матеріал; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань
— З яким матеріалом ми працювали на минулому уроці?
— Що ми виготовляли?
ііі. Повідомлення теми та завдань уроку Сьогодні на уроці ми навчимося виготовляти човник із сірникових коробок.
іV. робота над темою уроку
Учитель розвішує на дошці рисунки різних видів транспорту.
Діти називають їх.

208
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
209
— Скажіть, як одним словом можна назвати ці рисунки (Транспорт Відгадайте кросворд Транспорт. (Рис. 45, 46)
1 2
3 4
5 6
7 Транспорт. Їздить тільки по рейках таза допомогою електрики. (Трамвай. Поїзд під землею. (Метро. Возить містом, в інші міста на далеку відстань. (Автобус. На них спускаємось взимку з гори. (Санчата)
5. Він має два або три колеса. (Велосипед. Водний вид транспорту у морі або океані. (Пароплав)
7. По річці пливе… (човен).
8. Він не поїде без електрики, та щей без «вусиків». (Тролейбус)
9. На цьому транспорті ви можете з вітерцем проїхатися. (Таксі)
рис. рис. 46
— Назвіть водні види транспорту. (Пароплав, теплохід, човен, яхта, баржа, байдарка Де можна пересуватися на цьому транспорті? (Річкою, морем, озером, океаном Послухайте віршик.
Відгадайте-но спочатку
Ось таку мою загадку:
«В нього рук і ніг немає,
А до себе всіх приймає.
Сам на животі повзе,
На собі усіх везе.
Любить річку, море, повінь».
Здогадайтесь, що це? (Човен)
1 - й учен ь
Та човни бувають різні:
Дерев’яні та залізні,
Рятувальні і дозорні,
І вітрильні, і моторні.
2 - й учен ь
І рибальські веслові,
І підводні бойові…
А ми зараз з вами, діти,
Будем човники робити.

210
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
211
V. аналіз зразка виробу
Учитель демонструє модель човника із сірникових коробок З яких частин складається модель човника? (Палуба, корма, кабіна
)
— З якого матеріалу виготовлений човник? (Із сірникових коробок, кольо-
рового паперу)
Vі. інструктаж
Модель човника із сірникових коробок виготовляється у такій послідов- ності (Посібник, С. 69, № 67).
1. Візьміть три сірникові коробки Склейте спочатку дві коробки, зверху наклейте ще одну коробку Обклейте їхній верх кольоровим папером.
4. Виріжте конусну частину човника: дно сірникової коробки обріжте но- жицями, обклейте бічними смужками.
5. Виріжте та склейте трубу Наклейте віконця у каюті (Посібник, С. 69, г).
(Учитель нагадує правила користування ножицями та клеєм.)
Vіі. Практична робота
Учні виготовляють модель човника у визначеній послідовності. Учитель допо- магає.
Фізкультхвилинка
Сіли всі ми у літак —
Він кружляв у повітрі так.
Кермо машини я держу,
З велосипедом теж дружу!
В човні весла я тримаю,
З води з ними виринаю.
Учні продовжують роботу, допомагають один одному.
Vііі. Підсумок уроку
Учитель перевіряє вироби-човники, відбирає найкращі для виставки. Оцінює роботи учнів.
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести нитки (вишивальні та швейні), голку, ножиці.
УроК тема. текстильні матеріали. Плетіння «косичка»
мета: ознайомити учнів із природними та штучними волокнами, виго- товленням із них ниток, застосуванням ниток навчити плетіння косичкою розвивати м’язи пальців, координацію рухів; виховувати естетичний смак, охайність у роботі.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки ниток та тканини, ляльки з одягом, зразок закладки (плетіння); для індивідуального користу- вання — вишивальні та швейні нитки, голка, посібник І. М. Веремійчика
«Трудове навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми дізнаємося, з чого виготовляють нитки, які властивості вони мають; познайомимось із плетінням; навчимося плести косичкою виготовимо закладку.
ііі. робота над темою уроку
Учитель вивішує на дошці малюнки одягу. Учні називають намальовані речі.
— Як одним словом назвати всі ці речі? (Одяг)
— Як розрізняють одяг? (Для хлопчиків та для дівчаток
)
— Який одяг носять хлопчики (Сорочку, штани, светр, шкарпетки)
— Який одяг носять дівчатка? (Сорочку, сукню, спідницю, панчохи, шкар-
петки, шарф, хустинку, фартушок)
Гра «Одягніть ляльку».
Дві дівчинки по черзі одягають кожна свою ляльку (хто швидше), потім нази- вають одяг.
— Діти, скажіть із чого виготовляють одяг? (Із тканини)
— Аз чого виготовляють тканину? (Із ниток)
Робота з посібником (С. 75, № 3 — «Тканини»).
— Люди вирощують рослини, які називають льон і бавовник. Подивіть- ся на малюнки та скажіть, який вигляд вони мають.
(Діти розповідають за малюнками.)
— На що схожі біленькі кульки бавовнику?
— Так, на вату, бо це і є вата. Погляньте, як можна шматочки вати пере- творити на ниточку.
(Учитель витягує вату, а потім скручує її.)
— Руками це робити довго і важко. Спробуйте самі.
(Діти беруть шматочки вати і, наслідуючи вчителя, витягують, а потім
скручують ниточку Це дуже складна вправа! Ниточка виходить нерівна. Рівні і міцні нитки людям допомагають виробляти машини. А коли нитки отримали, то їх переплітають. Переплетіння ниток добре видно на марлі.
(Розглядання марлі на світлі.)
— Ось так і отримують тканину. Ау льону немає коробочки, яку бавов- нику.

212
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
213
Як ви гадаєте, з якої частини рослини виробляють нитки Так, стеблин- ку роблять м’якою і розпушують. А потім скручують так само, як і вату.
Так звідки ж одяг до нас «прийшов»?
Такий одяг «прийшов» із поля тканини — рослинного походження.
(Учитель демонструє шматочки тканини.)
Крім рослинних текстильних волокон існують і тваринні. Шовкові волокна отримують із коконів тутового шовкопряду. (Демонстрація.) Шовкову нитку пряде гусінь, бо вона живиться листям тутового дерева (шовковиці).
(Учитель демонструє шматочки шовкової тканини.)
— Вовняні волокна отримують із настриженої шерсті тварин — овець, кіз, кроликів.
(Демонстрація тканин.)
Робота з посібником.
— Ці тканини дають тварини. Є ще одна група волоконце штучні та синтетичні. Ці волокна отримують способом хімічної обробки речовин — нафти, газу, кам’яного вугілля, з деревної целюлози.
(Демонстрація тканин.)
— Сьогодні ми вдосконалимо навички плетіння косички утри пасма.
Раніше люди плели предмети побуту, головні убори, деталі для прикра- шання одягу. Українські дівчата плели довгі коси.
Ось зараз ми і спробуємо заплести косички нашим дівчаткам. Спочат- ку проведемо змагання серед дівчаток, а потім — серед хлопців.
(Діти заплітають косички Для того, щоб сплести косичку утри пасма, необхідні нитки. Пасма складають докупи, зв’язують. Потім виконують плетіння.
іV. інструктаж
— Здвоєну закладку, що плетена утри пасма, виготовляють у такій по- слідовності (Посібник, С. 76, № 74 «Плетіння»).
1. Візьміть три шнурочки, сплетіть у косичку утри пасма до кінця заготовки (а Зігніть косичку удвоє. Зшийте кольоровими нитками краї косички Зробіть бахрому, підрівняйте.
(Учні згадують правила роботи з голкою.)
V. Практична робота
Учні добирають нитки або шнурочки, відрізають, зв’язують. Працюють у парах один учень тримає, а другий — плете. Потім — навпаки.
Фізкультхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаєм,
Лінькам волю не даєм!
Руки — вгору, руки — вниз,
На сусіда подивись!
Руки — вгору, руки — вбоки
І зроби чотири скоки.
Птахи наші прилетіли,
Ми за парти тихо сіли.
Учні продовжують роботу. Після завершення плетіння двох косичок складають удвоє та зшивають.
— Тепер закладку покладіть у книжку.
Vі. Підсумок уроку Які тканини існують?
— Яким є призначення ниток?
Смішинка-веселинка
— А тепер виправте помилку. Чи вмієте ви одягатися?
• Шкарпетки носять на шиї, а шарф — на голові.
• Сукню носять на голові, а капелюх — на тулубі.
• Панчохи носять на руках, а рукавиці — на ногах.
Vіі. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести білу бавовняну тканину, шпильки, голку, ножиці, олівець, аркуш паперу в клітинку.
УроК тема. робота з тканиною. ручні шви. Шов «уперед голку». Шов «ручна строчка»
мета: ознайомити учнів із ручними швами удосконалювати виконання швів «уперед голку», «ручна строчка, через край закріпити навички і правила роботи з голкою; розвивати естетичний самк, окомір, творчі здібності; виховувати охайність, посидючість.
обладнання: демонстраційний матеріал: зразки швів «уперед голку»,
«ручна строчка, через край для індивідуального користування — шма- точки бавовняної тканини, муліне, голка, ножиці, олівець, шпильки, ар- куш паперу у клітинку.
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань учнів
— Як створюється тканина?
— Якими є переплетіння ниток у тканині?
ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми навчимося виконувати ручні шви — «уперед голку», «руч- на строчка, через край закріпимо навички роботи з голкою.

214
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
215
іV. робота над темою уроку Ми продовжуємо роботу з тканиною. Тепер нам будуть необхідні нові
інструменти для роботи.
Відгадайте загадки.
• Широке поле простелилось,
Широким полем одяглось. (Тканина)
• Чорні, білі, кольорові —
Шити все вони готові!
Плаття, фартухи, шапки —
Допоможуть вам… (нитки).
• Шию я і вишиваю,
Хоч одну лиш ніжку маю,
Але все зробить встигаю! (Голка)
• Швачки це відерце знають,
У роботі поважають,
І коли шиють,
Вишивають,
То на палець надівають.
Здогадатись зостається,
Як відерце це зоветься? (Наперсток)
(Учитель демонструє предмети.)
На дошці розвішені рисунки їжак, голка з ниткою, ялинка.
— Чому ці предмети можна поєднати разом (Голка є в їжачка, голки є для
шиття, голки є в ялинки.)
— Послухайте вірш Д. Падра «Кравчиня». (Читають учні.)
1 - й учен ь
Цілий тиждень шила Катя
Для сестрички модне плаття.
2 - й учен ь
Стала міряти сестриця —
Плаття зовсім не годиться - й учен ь
Нині з плаття для сестрички
Шиє Катя рукавички Яким інструментом користувалася Катя Чому не вийшло платтячко?
— Необхідно добре навчитися шити!
Спочатку проведемо гру «Зав’яжіть вузол».
У дітей — нитки різної довжини. Вони починають зав’язувати вузлики.
Потім перевіряють — хто краще, хто більше.
— Тепер візьміть аркуш паперу у клітинку та олівці. Зробіть стібки по клі- тинках олівцем. (Рис. Учитель показує на дошці.)
рис. 47
— Отак потрібно вчитися шити, виконувати ручні шви.
Перш, ніж починати працювати голкою, послухайте вірш.
1 - й учен ь
Голка має гостре жало,
Її не кидай де попало.
Пам’ятай, що при роботі
Її не слід тримати в роті.
2 - й учен ь
Голку, про це добре знай,
Без ниток не залишай.
Користуйся обережно
І в свій одяг не встромляй!
3 - й учен ь
Дуже добре звичку мати —
Голку в гольнику тримати.
— Сьогодні ми навчимося працювати голкою та виконувати ручні шви.
Спочатку ми спробуємо це зробити на аркуші паперу у клітинку.
Візьміть голку з ниткою, зробіть вузлик. Робіть прокол з лицьового боку на виворітній. Стібки робіть так, щоб виходили штрихові лінії. Це буде шов
«уперед голку».
— Навчимося робити шов «ручна строчка на аркуші паперу у клітин- ку. Зробіть стібки однакової довжини без проміжків як на лицьовому боці, та і на вивороті.
V. інструктаж
1. Візьміть шматок білої бавовняної тканини.
2. Відріжте нитку певного кольору та довжини, зробіть вузлик.
3. Прошийте спочатку швом «уперед голку», потім — швом «ручна строчка кілька рядків.
(Учні повторюють правила безпечної праці під час користування голкою та ножицями.)
Vі. Практична робота
Учні починають працювати. Спочатку виконують шов «уперед голку».

216
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
217
Фізкультхвилинка
Всі ми шили, всі трудились,
Наші пальчики втомились.
А щоб гарно шити,
Пальцям треба відпочити!
Знову шити ми почнем,
В руку голку всі візьмем.
Діти продовжують роботу. Виконують шов «ручна строчка».
Учитель стежить за виконанням роботи, як тримати правильно голку, як — тка- нину, а також стежить за дотриманням правил культури праці.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчились на уроці?
— Як називаються шви. Які ви виконували на уроці?
Учитель показує кращі із виконаних робіт, пропонує дітям повчитися та потре- нуватися виконувати ці шви вдома.
Vііі. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести кольорові олівці, вовняні нитки, аркуш альбомного паперу, трафарет, клей, фотографії, листи, нагороди дідусів (ветеранів війни).
УроК тема. аплікація з відрізків вовняних ниток.
вітальна листівка до дня Перемоги
мета: ознайомити учнів із технікою аплікації з вовняних ниток навчи- ти виготовляти вітальну листівку, оздоблену аплікацією з ниток розвивати творчі здібності, художній смак виховувати старанність, повагу до ветеранів війни.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки вітальних листівок, оздоблених аплікацією з ниток, ілюстрації День Перемоги», фотографії
«Минулі дні», нагороди для індивідуального користування — аркуш альбомного паперу, вовняні нитки, олівець, трафарет, клей, кольорові олівці; запис пісні День Перемоги»; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань учнів
— Які волокнисті матеріали вам знайомі?
— Для чого потрібні бавовняні нитки А для чого — вовняні?
— Що ви знаєте про аплікацію?
— Які види аплікації існують?
ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми виготовимо вітальну листівку, оздоблену аплікацією з вовняних ниток.
іV. робота над темою уроку Яке велике свято відзначається у всьому світі 9 травня? (9 травня —
це день Перемоги.)
— Листівки ми виготовимо для наших ветеранів Великої Вітчизняної війни.
На дошці написано червня

9 травня
1941 рік
1945 рік
— 22 червня 1941 року фашистська Германія напала на нашу Батьківщи- ну. Наші солдати, а це були ваші діди та прадіди, ціною власного життя за- хищали міста та села. Чотири довгих роки тривала Велика Вітчизняна вій- на. 9 травня 1945 року став Днем Перемоги.
— Діти, скажіть, хто з ваших дідусів, бабусь воювали в ті далекі часи?
Розкажіть.
(Діти розповідають.)
— А може, хто приніс старенькі фотографії? (Діти, які принесли фотографії,
розповідають.)
— А хто може показати нагороди (Діти, які принесли нагороди, розпові-
дають.)
V. аналіз зразка виробу
Учитель демонструє вітальну листівку.
— Що зображено на листівці?
— Який матеріал використаний для аплікації?
— Так, на листівці зображена цифра 9. Її ви зробите за допомогою трафарету. Ще зображена червона гвоздика. А чому саме червона? Тому, що гвоздика — це символ Перемоги, що нагадує про крапель- ки крові, пролитої за довгі роки боротьби. Тому частіші несуть ветерани до пам’ятників загиблих воїнів червоні гвоздики. і. інструктаж

— Вітальна листівка виконується у такій послідовності (Посібник, С. 77).
1. Альбомний аркуш зігніть навпіл (а. Цифру 9 обведіть за допомогою трафарету на червоному кольоровому папері (б. Виріжте та наклейте цифру 9 на основу. Обведіть за допомогою шаблону гвоздику (в

218
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
219
5. Контури квітки — стебельце та листочок — зобразіть довгими та короткими нитками зеленого кольору (г. Внутрішню частину квітки заповніть короткими відрізками ниток чер- воного кольору (г. Основу листівки заповніть (наклейте) нитками блакитного кольору.
Vіі. Практична робота
Учитель допомагає розмітити за трафаретом та вирізати цифру 9, обвести гвоздику за шаблоном.
Фізкультхвилинка
Діти імітують рухи.
Хай завжди буде сонце! У повітрі роблять круг
.)
Хай завжди буде небо Руки піднімають угору.)
Хай завжди буде радість!
(Дарують один одному усмішку.)
Хай завжди буде дружба
(Діти дають один одному руки.)
Учні продовжують роботу добирають нитки різного кольору, наклею- ють цифру 9 та гвоздику, приклеюють на квітку нитки червоного кольору, а на стебельце та листочок — зеленого кольору.
Vііі. Підсумок уроку Як називають тих славних людей, які подарували нам Перемогу? (Наші
дорогі ветерани)
— І вине просто хлопчики та дівчатка, а онуки та правнуки тих, хто здобув велику перемогу над ворогом у Великій Вітчизняній війні.
Послухайте вірш.
1 - й учен ь
Мільйони до тієї весни не дожили За перемогу ціна дуже страшна.
Всі бійці Вітчизні чесно служили,
І переднею совість навіки чиста - й учен ь
Потрібен мир квіточкам,
Потрібен мир тобі і мені,
Хлопчикам та дівчаткам,
Усім народам на Землі!
3 - й учен ь
Мир — це сонце!
Мир — це радість!
Мир — це дитинство!
Мир — це свято!
Привітайте ветеранів, які живуть поруч із вами, а також — ваших родичів, які воювали уроки війни.
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести тканину, шпильки, голку, ножиці, олівець, аркуш паперу в клітинку.
УроК тема. розкроювання тканини.
виготовлення серветки з бахромою
мета: навчити учнів розкроювати тканину; виготовляти бахрому роз- вивати мислення, память виховувати любов і пошану до матерії.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки серветок із бахромою для індивідуального користування — тканина, шпильки, аркуш у клітинку, голка, ножиці, олівець; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань учнів
— Які види волокон ви знаєте?
— Якого походження ці волокна Відгадайте кросворд.
3 4
1 6
5 По горизонталі:
1. Ці волокна дає маленька гусінь. Як її називають? (Шовкопряд)
2. Ці волокна дає рослина, в якої є коробочка з ватою. Ці волокна — рос- линного походження. (Бавовник)

220
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
221
По вертикалі:
3. Ці волокна рослинного походження, їх дає рослина із синьою квіточкою, а виготовляють їх зі стебельця. (Льон)
4. Ці волокна тваринного походження, їх дає тварина.
Вона мала та кучерява,
Має братця-баранця. (Вівця)
5. Ці волокна тваринного походження, їх теж дає тварина.
Вона з рогами, а не бик.
Доять, а не корова. (Коза. Це рідина, яку добувають з-під землі. З неї виготовляють волокна штучного походження. (Нафта Тканини виготовляють з пряжі, яку зсукують із волокон. У давнину тканину зсукували за допомогою веретена та прядки. Учитель читає уривок із казки «Майстрик і Майстринка» (Посібник, С. 83).
— Сучасні тканини виготовляють на прядильно-ткацьких фабриках.
Види та властивості тканини визначають залежно від волокон (пряжі), з яких вони виготовлені.
Тканини рослинного походження: полотняні, лляні, ситець, байка.
Тканини тваринного походження: вовна, сукно, натуральний шовк.
Тканини штучного походження: капрон, лавсан, нейлон.
ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми навчимося розкроювати тканину за викройкою. Вигото- вимо серветку з бахромою.
іV. робота над темою уроку Серветку ми виготовимо із полотняної тканини. А приготуємо ми її до свята, яке відзначають у всіх країнах світу у травні. Що це за свято (Діти
відповідають: День Матері.)
— Чи знаєте ви, звідки походить свято Дня Матері?
Ще в 1903 році, понад 100 років тому, молода американка із Філадельфії Анна Джервіс звернулася до сенаторів із пропозицією — присвятити один день у році особистому вшануванню матері. Вона поєднала це свято із квіт- кою. Хто мав живу маму, повинен був у цей день приколоти до одягу роже- ву квітку, а в кого мама померла білу. У 1914 році Конгрес США ухвалив постанову про свято — День Матері. Приклад Америки почали наслідува- ти інші країни, у тому числі й Україна, які почали святкувати День Матері. В Україні День Матері — свято триєдине, бо ми вшановуємо трьох матерів. Кого саме, ви дізнаєтесь із вірша Три матері».
1 - й учен ь
Є у кожної дитини
Матінка єдина.
Та, що любить нас і дбає,
Розуму навчає.
2 - й учен ь
Є у кожної дитини,
Навіть сиротини,
Наша мати солов’їна —
Рідна Україна.
3 - й учен ь
І в кожному серденьку
Є і буде жити
Божа Мати — наша Ненька,
Мати всього світу.
— Назвіть трьох матерів, яких, згідно із традиціями на нашій українській землі, вшановують люди. (Рідна мама кожного із нас Мати Божа — Марія;
рідна Україна)
— Погляньте на ці серветки.
(Учитель демонструє серветки учням.)
— Чи подобаються вони вам Слухайте і спостерігайте, як це потрібно робити.
V. аналіз зразка виробу
— З якої тканини виготовлена серветка? (З легкої полотняної тканини
)
— Визначимо напрям ниток у серветці. Подивіться, серветка має ли- цьовий і виворотній боки. Розмічають вироби на виворотному боці ткани- ни викрійкою за допомогою кравецької крейди, або кольоровим олівцем.
Викрійку накладають на тканину та закріплюють шпильками. По контуру викрійки обводять тканину олівцем, відрізують зайву тканину ножицями. Так починають роботу з майбутньою серветкою.
Vі. інструктаж
— Серветку із бахромою будемо виготовляти у такій послідовності (Посіб-
ник, С. 79, № 77).
1. На аркуші паперу в клітинку накресліть квадрат зі стороною 15 см. Ви- ріжте його. Це — викрійка (а. Накладіть квадрат (викрійку) на тканину, прикріпіть його на тканині шпильками (б. Краї викрійки обведіть кольоровим олівцем, виріжте по намічених лініях серветку (б. Витягніть з усіх боків (приблизно 1 см) поперечні та повздовжні лінії, щоб утворилася бахрома (в).
(Учні повторюють правила безпечної праці з голкою та шпильками.)
Vіі. Практична робота
Учні креслять викрійку, розмічають, вирізують. Учитель стежить за правильним розміщенням викрійки на тканині.

222
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
223
Фізкультхвилинка
Ми трудились, ми трудились,
Наші пальчики стомились.
Втому з пальчиків струсили,
Стисли в кулачки щосили,
У замочок їх замкнули
І до сонця потягнули.
Пальці всі потанцювали,
Ми розвагу їм давали.
Тепер за парти всі сідайте,
Знов роботу починайте.
Учні продовжують виготовляти серветку. Вчитель стежить за роботою учнів.
Vііі. Підсумок уроку
Учитель перевіряє роботи учнів, оцінює їх та забирає.
— На наступному уроці ми будемо прикрашати серветку до Дня
Матері.
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести муліне, голку, ножиці. На серветках учитель робить малюнок та готує їх на наступний урок
.)
УроК тема. оздоблення серветки ручним швом «уперед голку»
мета: удосконалювати виконання шва «уперед голку»; навчити оздоблю- вати серветку; закріпити навички роботи з голкою; розвивати творчі здібності; виховувати акуратність, повагу до матері, українських народних традицій.
обладнання: демонстраційний матеріал — серветки, оздоблені вишивкою, рушники; для індивідуального користування — серветки, що виготовлені на попередньому уроці, муліне, голка, ножиці.
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми оздобимо серветки, які виготовили на попередньому уроці ручним швом «уперед голку».
ііі. робота над темою уроку Сьогодні ми будемо прикрашати серветку квітами. Прикрашання
(оздоблення) виробів із тканини поширене в Україні з давніх-давен. Люди намагалися відтворити у рисунках та вишивках красу природи. Мабуть, так з’явилися квітчасті рушники. Учитель демонструє рушники.)
Ними прибирали сільські господи. На такий рушник клали хліб-сіль, коли зустрічали дорогих гостей. Рушник мав три узори.
Хрещатий барвінок слався по ньому. Голуб із голубкою туркотіли на його біло- му полотні. Дикі звірята сиділи парами. А ще на сорочках та рушниках вишивали плодове дерево, яке символізувало найдорожчу для кожного людину — маму.
Розташуйте яблучка від найбільшого до найменшого — і ви дізнаєтесь, як називається це дерево.
я шин в(iВишняi) Та найбільшої уваги і любові зажила у вишивальниць калина. Може через те, що про калину складено багато пісень. А вишивання завжди су проводжується піснею. А може й тому, що калину цінували в Україні, як символ дівочої краси, як ознаку духовного світу, спадщини, Берегині, як символ материнської любові і мудрості. Українська народна вишивка набула широкого визначення. Кожна вишита річ виготовлялася власноруч і несла з собою тепло людських рук.
Покладіть перед собою серветки. Вина них побачите малюнок. Що там намальовано?
(Діти розповідають, що на серветці намальовані вишеньки.)
— Сьогодні ми оздобимо серветку ручним швом «уперед голку». Такий шов ви виконували кілька уроків тому. Але подивіться, як потрібно робити цей шов. Учитель демонструє, як виконується цей шов.
іV. інструктаж
Серветку оздоблюють у такій послідовності.
1. Візьміть голку, затягніть нитку. Прошийте серветку швом «уперед гол- ку з чотирьох боків.
2. За розміткою прошийте швом «уперед голку» хвостики вишеньки зеленою ниткою. Ниткою червоного кольору вишийте вишеньки.
(Учні повторюють правила безпечної праці під час користування голкою та но- жицями.)
V. Практична робота
Перед початком роботи дві дівчинки розповідають вірш.
Голочка снується
По тканині білій —
Квітне візерунок,
Мамі моїй милій.

224
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
Ниточка до ниточки Буде все до ладу І калини китички,
Й грона винограду.
Я хоч і маленька —
Гарно ж вишиваю,
Барви веселкові
У вишиванку вкладаю!
— А тепер послухайте хлопчиків.
Синочок маленький
Для рідної неньки
Вишивав хустиночку
Та накладав краплиночки.
Подарунок він тримає
Та матусю ним вітає.
Вишив той синочок
Біленький голубочок.
Здивувався тато —
Встиг він рівно в свято —
Немає у нас дочок.
Хіба це шив синочок?
— Отже, і дівчатка, і хлопчики повинні вишити дуже гарні візерунки на серветках.
Учні починають роботу. Вчитель допомагає почати виконувати шви.
Фізкультхвилинка
Ми трудились, ми трудились,
Наші пальчики стомились.
Втому з пальчиків струсили,
Стисли в кулачок щосили, Так зробили кілька раз Стало все у нас гаразд.
Голку в руки всі візьміть
Та роботу знов почніть!
Учні продовжують роботу. Учитель допомагає закінчити оздоблення серветки візерунком.
Vі. Підсумок уроку
Учитель улаштовує виставку кращих серветок, оцінює роботи.
— Для кого ви зробили ці серветки?
— У День Матері подаруйте їх своїм мамам!
Vіі. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести тканину, швейні нитки, гол- ку, шпильки, олівець, ножиці.
3 Клас

3 клас
227
УроК тема. виготовлення закладки в книжку
мета: розвивати вміння заготовляти однакові деталі різними засоба- ми компонувати деталі малюнка; відпрацьовувати вміння плести вироби у 3–4 рядки, а також вміння добирати в роботі поєднання кольорів; вчи- ти раціонально використовувати матеріал; виховувати охайність, само- стійність.
обладнання: кольоровий папір, ножиці, олівці, клей, пензлик, сервет- ка, гумка, лінійка, зразки закладок, малюнки до казок.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Хто з вас любить читати?
— Які книжки вас цікавлять?
— Чому саме подобаються казки?
— Яких казкових героїв ви пам’ятаєте?
— Розгляньте малюнки. До яких казок вони належать?
— Як потрібно ставитися до книжок? Згадайте правила.
Правила користування книжкою
• Обгорнути книгу папером або спеціальною обкладинкою.
• Не загинати сторінки.
• Не брати брудними руками.
• Не читати, коли снідаєте, обідаєте або вечеряєте.
• Не малювати на сторінках.
• Не ставити на сторінках позначки олівцем або ручкою.
• Щоб знайти потрібну сторінку, користуватися закладкою Відгадайте кросворд і прочитайте головне слово) Чи в лінійку, чи в клітинку Чистим був, аза хвилинку
Повно в ньому цифр і літер.
Здогадались? Що це, діти? (Зошит)
2) Гумка, ручка, олівець —
Всі заходять в мій хлівець. (Пенал) Я беру в свою правицю
Із пеналу помічницю.
Крапка… рисочка… карлючка Разом пишем я і… (ручка).
4) Волохатий хвостик маю.
Я для фарби — кращий друг!
По альбомах погуляю —
Розфарбую все навкруг! (Пензлик)
5) Біле поле, мудрий на ньому оре. (Папір)
6) Настрибався зайчик вволю,
Білий слід лишав по полю.
Ми за ним спостерігали,
Слово мама прочитали. (Крейда)
7) Поля письменник-агроном
Засіяв буквами-зерном.
Отож, читачу, поспішай
Зібрати мудрий урожай. (Книга) Бігаю туди-сюди
І рятую від біди:
Там, де помилка чи бруд,
Мною на папері труть. (Гумка)
1
З
2
а
3
К
4
л
5
а
6
Д
7
К
8
а
— Як можна двома словами назвати ці предмети? (Навчальні речі)
— Сьогодні на уроці деякі з них допоможуть нам. Ми будемо виготов- ляти закладку для книги Вступна бесіда.
— Сьогодні ми будемо виготовляти декоративну закладку, закладку-ко- сичку, закладку-килимок, закладку-прапорець.
Для декоративної закладки необхідно вміти заготовляти однакові де- талі різними засобами: за шаблоном, шляхом симетричного вирізування; раціонально використовувати матеріал. Для всіх видів закладок потрібно

228
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
229
вміти добирати кольорове поєднання, щоб закладка була яскравою та при- вабливою.
ііі. Фізкультхвилинка
іV. Демонстрація та аналіз зразка. інструктаж учителя Декоративна закладка.
• Заготовити основу (цупкий папір або картон).
• Дібравши колір елементів виробу, із квадрата шляхом потрійного скла- дання отримати заготовку-трикутник, в якої зрізати верхню частину.
Якщо змінити конфігурацію лінії зрізу, то можна отримувати різні за формою заготовки квітів, листя тощо.
• Із заготовлених елементів скласти візерунок на смузі. Можна роботу ви- конати із геометричних деталей.
Основа
150 40
2. Закладка-косичка.
• Дібрати за кольором три аркуші паперу.
• Відрізати три смужки паперу.
• Перегнути смужки вздовж навпіл та склеїти.
200
• Смужки склеїти під прямим кутом: 2 — вертикально, 1 — горизон- тально.
• Починати плести із зовнішнього боку подвійної смужки: ускладнити її вздовж горизонтальної смужки. Операцію повторити із верхньою смуж- кою.
• Закінчивши плести, кінці смужок підклеїти та підрізати.
3. Закладка-килимок.
• Заготовити основу.
• Перегнути основу навпіл. Намітити лінії розрізу від осі згину.
• Заготовити смужки різного кольору.
• Вплести смужки в основу в шаховому порядку. Кінці смужок під- клеїти.

230
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
231
4. Закладка-прапорець.
• Для виготовлення можна використовувати цупкий кольоровий папір або листівку. Перегнути листівку навпіл та розмітити на однакові деталі-па- пірці.
• Із цупкого паперу вирізати дві смужки для основи і перегнути їх навпіл.
• З’єднати смужку першої основи і прапорець у місці згину, прапорець вставити поміж смужками другої основи. Папір, що з’єднує, повинен почати висовуватися з протилежного боку. Закінчивши плести, підклеї- ти кінці смужок основи.
V. Практична робота учнів
— Яка закладка сподобалася вам найбільше?
— Починайте роботу. (Вчитель допомагає учням виконувати завдання.)
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Яка закладка сподобалася вам найбільше? Чому?
— Хто з учнів виконав роботу охайно? Чи добре дібрали кольори?
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Для чого потрібні закладки Як необхідно берегти книжки
Варіант*
1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   30


написать администратору сайта