Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
4. Самостійне виконання роботи. Індивідуальна допомога учням. іV. Підсумок уроку Вивчення скоромовки. Сорока сороченятам Сорочки строчила, Сорочки строчила, Вишиванки шила Чи сподобався вам сьогоднішній урок Спробуйте оцінити свої робо- ти, користуючись шкалою оцінювання». — На наступний урок заготуйте дерев’яну мисочку (непофарбовану) діаметром 20 см принесіть фарби, пензлик. УроК тема. Художня обробка деревини мета: ознайомити учнів з петриківським розписом, одним із видів ху- дожнього оздоблення деревини; розвивати уяву, творче мислення, фанта- зію; виховувати акуратність, уважність, повагу до історії. обладнання: зразки петриківського розпису, заготовки плоских тарілок, фарби, пензлик. Хід УрокУ і. організація учнів класу Будьмо чемні й щирі І часу не гаймо. І цієї ж миті Урок розпочинаймо! іі. актуалізація опорних знань учнів Бесіда. — Як називають людей, які виконують грубу обробку деревини? (Тес- лярами) — Яку роботу ми відносимо до грубої обробки деревини? — Хто виготовляє вироби, які потребують точнішої і стараннішої об- робки (Столяри) — Людина, яка розписує дерев’яні вироби, називається... (художник). ііі. робота над темою уроку Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми спробуємо стати художниками і з простої дерев’яної заготовки створити чарівну тарілочку. Спробуйте усвою роботу вкласти бага- то тепла, любові, щирості та акуратності. 2. Розповідь. — Художнє оздоблення деревини — це різьба по дереву, випалювання та розпис. Розпис належить до найпізніших за часом виникнення видів на- родної творчості. Центром так званих «мальовок» стало село Петриківка на Дніпропетровщині. Петриківському розпису притаманний рослинно-квіт- ковий орнамент. Малюючи, центральну квітку розміщують так, щоб зобра- зити найпривабливіше, показати багато дрібних деталей. Розпис виконуєть- ся густими фарбами. Жоден елемент не накладається на інший. Потім гото- вий виріб покривають прозорим лаком. Таким розписом оздоблюють дерев’яні скарбнички, посуд. іV. Фізкультхвилинка — Перш ніж ми почнемо оздоблювати тарілочку, пригадаємо правила безпечної роботи при оздоблюванні виробів з деревини. 420 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 421 1) Оздоблення деревини проводять в рукавицях. 2) Працювати треба в добре провітрюваному приміщенні. 3) Після закінчення роботи слід вимити руки теплою водою з милом Самостійна робота. Індивідуальна допомога учням. V. Підсумок уроку Дивна миска, чарівна, Візерунками багата. Як мереживо, вона Буде всіх нас чарувати. Надзвичайною красою Відрізняється вона. Мабуть, ніжною рукою Зроблена вона така. — Чи отримали ви задоволення від сьогоднішнього уроку Спробуйте оцінити свої вироби за допомогою «шкали оцінювання». — До наступного уроку підготуйте: кольоровий папір, картон, клей, невеликі коробочки. УроК тема. східний і західний стилі в архітектурі. особливості архітектурних форм Заходу і сходу мета: ознайомити учнів з особливостями архітектури Сходу і Заходу розвивати інтерес, творчу уяву; виховувати охайність, повагу до історії. обладнання: клей, ножиці, кольоровий папір, картон, малюнки із зоб- раженням архітектурних споруд Заходу і Сходу, упаковки з-під молока, чаю, кави. Хід УрокУ і. організація класу II. оголошення теми і мети уроку Сьогодні на уроці ми познайомимось з архітектурою країн Заходу і Сходу. Дізнаємось, що особливого є в будівництві архітектурних споруд двох протилежних частин світу». ііі. робота над темою уроку Бесіда з учнями. — Назвіть країни, які знаходяться на Заході. — Назвіть країни, які знаходяться на Сході. — Діти, чи знаєте ви, що означає слово «архітектура»? — Архітектура — це мистецтво проектування будинків та інших спо- руд, які повинні бути не тільки надійними, функціональними, ай милува- ти око. Це означає, що будинки мають бути незвичайними, особливими. Як ви вважаєте, у нашому селі є будинки, які можна віднести до архітектурних споруд? — Є. Це наш костьол. Це давня архітектурна споруда, з міцними кам’яними стінами. Він є окрасою нашого села. (Розгляд фотографій із зо- браженням костьолу.) — Які ще архітектурні споруди ви бачили і що знаєте про них? Діти розповідають про свої враження від екскурсії в місто Кам’янець- Подільський, у якому побували влітку. — Отже, архітектурних споруд ви бачили вже достатньо. — Чи знаєте ви, люди яких професій брали участь у зведенні цих будинків? — Хто такі архітектори? — Хто такі будівельники? — Можливо, у майбутньому хтось із вас мріє стати архітектором або будівельником? — Ми сьогодні повинні добре запам’ятати відмінності архітектурних споруд країн Заходу і Сходу. Але спочатку давайте перевіримо, чи знаєте ви геометричні фігури. (Відповіді дітей) — А тепер розгляньте споруди Сходу Що характерно для цих споруд? (Використання форм кулі, конуса, циліндра) 422 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 423 Фізкультхвилинка 2. Повторення правил користування ножицями і клеєм (див. урок 1). 3. Гра «Назви фігуру». 4. Розповідь учителя А тепер уважно послухайте, тому що це цікаво! Західна архітектура зародилася у Греції близько 500 років до нашої ери, коли виник класичний стиль. Розгляньте споруди країн Заходу і Сходу Які геометричні фігури використано у зведенні цих споруд? 5. Практична робота Сьогодні на уроці ми виконаємо макет дзвіниці, яка розташована біля костьолу. Вона щодня сповіщає жителям нашого села, котра година) Розгляд дзвіниці на фотографіях. — Які геометричні фігури будемо використовувати? — Для цього ми будемо використовувати картонні упаковки з-під кави, чаю, молока, одеколону, які відповідають цим фігурам. 2) Робота в парах Вибрані упаковки обклеїмо кольоровим папером. Виріжемо і наклеї- мо вікна, двері і дах. IV. Підсумок уроку Демонстрація дитячих робіт. 2. Оцінювання навчальних досягнень учнів за допомогою «шкали оцінювання». 3. Бесіда. — Чи всі задоволені своєю роботою? — Кому сподобалось бути будівельником? — На наступному уроці ми знов будемо будувати, але споруди, характерні для країн Сходу. Для цього потрібно мати: порожні пластикові пляшки з-під напоїв, кольоровий картон, папір, клей, ножиці. УроК тема. Поєднання об’ємних просторових форм (призми, куба, паралелепіпеда) у будівлях східної архітектури. виготовлення макету фортеці мета: вчити дітей поєднувати об’ємні просторові форми різних геоме- тричних фігур у будівлях східної архітектури; розвивати інтерес, фантазію; виховувати почуття колективізму, задоволення від праці. обладнання: кольоровий папір, картон, клей, ножиці, пластмасові пляш- ки з-під напоїв. Хід УрокУ і. організація учнів класу Перевірка готовності учнів до уроку. іі. актуалізація опорних знань Бесіда. — Про що ми розмовляли на попередньому уроці? (Про архітектуру Заходу і Сходу Чим відрізняються західні споруди від східних? — Що ми виготовляли на попередньому уроці? (Макет дзвіниці костьола) ііі. оголошення теми і мети уроку Сьогодні, користуючись пустими пластмасовими пляшками, ми виго- товимо макет фортеці, тому що саме фортеці є зразком східної архітектури. Вони складалися з декількох башт циліндричної форми з міцних мурів, які захищали фортецю від ворогів. IV. робота над темою уроку Поділ класу на групи І група — виготовляє башти; II група — виготовляє і оздоблює стіни; ІІІ група — виготовляє споруду, де проживали мешканці фортеці. 424 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 425 2. Повторення правил користування клеєм і ножицями (див. урок 1). Фізкультхвилинка 3. Практична робота. І група обклеює обрізані пластмасові пляшки картоном, із картону ви- готовляє конусоподібний дах, обрамлений зубцями з кольорового паперу, вирізає вікна-бійниці і наклеює їх. II група виготовляє стіни з картону за поданим зразком. а) Виконати креслення. б) Вирізати. ІII група виготовляє макет головної будівлі. Обклеювання кольоровим папером шестигранника. Наклеювання вікон, дверей, даху. V. оцінювання та демонстрація дитячих робіт — Спробуємо скласти з виготовлених деталей фортецю й оцінити роботу кожного з вас. Знову нам допоможе шкала оцінювання». Приготуйте картки зі своїми іменами. VI. Підсумок уроку Намою думку, ви всі сьогодні старанно й активно працювали. А як ви вважаєте? Можливо, хтось вважає, що міг би працювати краще? — Чи сподобався вам загальний вигляд нашої споруди? — На наступний урок приготуйте клей, ножиці, картон. УроК тема. Художнє конструювання предметів побуту. Плетення з кольорових смужок картону. килимок мета: ознайомити учнів ще з одним художнім прийомом обробки папе- ру — плетінням; розвивати координацію рухів пальців, точність у креслен- ні; виховувати творчі здібності, увагу, естетичний смак. обладнання: лінійка, олівець, кольоровий картон, клей, ножиці. Хід УрокУ і. організація учнів класу Всі почули ви дзвінок, Він покликав на урок. Кожен з вас вже постарався До уроку приготувався. Тож девіз тепер згадаймо І урок вже починаймо. Девіз уроку діти говорять хором: Руки твої — найкращий скарб, Коли умієш їм дати лад. Повідомлення теми і мети уроку Перевірка готовності учнів до уроку Актуалізація опорних знань. — Що таке предмети побуту? — Назвіть, які ви знаєте предмети побуту? — Якими предметами ви користуєтесь найчастіше? 3. Розгадування кросворду. — Сьогодні на уроці ми спробуємо виготовити один із предметів побу- ту, який є в кожній хаті. А який, ви дізнаєтесь, коли правильно заповните клітинки кросворду. 1 к ом п юте р диван 3т еле в і з орг один ник магн іт о фон Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 427 III. робота над темою уроку. Бесіда. — Так, сьогодні ми будемо виготовляти килим. Все необхідне — клей, ножиці, картон, лінійки, олівці — у вас є. Але най- головніше, що нам потрібно сьогодні на уроці — це справжні роботящі руки, терпіння і працьовитість. І річ вийде красивою і привабливою. 2. Розгляд зразків виготовлених килимків. — Уважно розгляньте зразки і скажіть, що найпотрібніше для сьогоднішнього уроку (Клей, ножиці, кольоровий картон, і найголовніше — людські руки Слухання казки. Жили-були у шухляді клей, ножиці і папір. Вони щодня сперечались між собою, хто з них найпотрібніший, найголовніший. Якось шухляду хтось ви- сунув, і її мешканці побачили свого господаря-хлопчика. Він брав ножиці і вирізав ними деталі з паперу. Потім клеєм наклеював їх. Вийшов гарний кольоровий листочок з метеликом. Усі залишились задоволені, бо зрозуміли, що найголовніша тут — людина, її вмілі руки. Отож, коли папір, клей і ножиці повернулися у шухляду, спереча- тись їм уже не хотілося. Усі вони бажали, щоб їх швидше взяли до роботи. 4. Повторювання правил роботи користуванням ножицями і клеєм (див. урок 1). 5. Практична робота учнів. 120 120 60 і. Підсумок уроку Чи сподобався вам сьогоднішній урок Що робили протягом уроку Чи ви задоволені своєю роботою? — Може, хтось вважає, що міг би працювати краще? Оцінювання виконаних робіт за шкалою оцінювання». Організація виставки дитячих робіт. УроК тема. конструювання побутових виробів у техніці лозоплетіння. виготовлення кошика мета: навчити учнів виготовляти вироби з лози способом плетіння; спри- яти утворенню в учнів спеціальних навичок та вмінь, цілісності сприйнят- тя; вдосконалювати координацію рухів; розвивати мислення, увагу; вихо- вувати характер, вміння контролювати свою діяльність. обладнання: прутики лози, брусочки, в яких є отвори діаметром 5 мм на відстані 2 см одне від одного, стоячки висотою 10 см, клей ПВА, щіточка. Хід УрокУ і. організація учнів класу Дзвінко продзвенів дзвінок — Всім пора нам на урок, Все у нас уже на місці — Залишилось тільки сісти. II. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо працювати з лозою, яку заготовили ще восени. Адже ви знаєте, що лозу треба заготовляти з осені, коли рослини пере- ходять у стан зимового спокою, і до весни, коли настає пробудження вер- болозу. Саме в цей час верболіз найкращий для плетіння, бо деревина стає міцною, еластичною, гнучкою. — Згадайте, де росте лоза (Понад берегом, біля річки) — Які прутики ми брали для роботи? (Однорічні) — Із цих лозинок, які лежать у вас на партах, ми будемо виготовляти ко- шики. Діти, а хто знає, для чого потрібні кошики? (Для збирання грибів, квітів, овочів, фруктів, ягід) 428 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 429 — Отже, сьогодні ми будемо виготовляти маленькі кошики для квітів, а коли навчимось плести їх, спробуємо сплести великий кошик для овочів. III. робота над темою уроку Показ зразків виготовлених кошиків. 2. Інструктаж. — Для створення цього виробу у нас виготовлені спеціальні пристрої. Це дощечки розміром 150 150 мм з ДСП із пластиковим покриттям. На папе- рі накреслюємо коло діаметром 100 мм і розмічаємо з розрахунку на необ- хідну кількість отворів і стоячка: 360 : 21 = 17° 14 (малюнок 1). З паперу слід перенести центри майбутніх отворів на дощечку за допомогою шила. Отвори діаметром 4 мм у дощечці просвердлюємо наскрізні, по колу і в цен- трі. Для того, щоб стоячки не випадали, знизу слід підклеїти по кутах цуп- кий картон. Нарізаємо 21 стоячок висотою 60 мм, діаметром 4 мм і вставляємо в отвори. По центру пристрою вставляємо робочий секторний шаблон (ма- люнок 2). Секторний шаблон можна використовувати в разі потреби для забезпе- чення вертикального положення стоячків. Із фанери виготовляємо накрив- ку діаметром 95 мм (малюнок 2), брусок-стояк (малюнок 2) заввишки 40 мм і це все наскрізне з’єднуємо цвяхом, що виступає назовні знизу на товщи- ну пристрою (малюнок 3). Стоячки кошика і цвях мають вільно входити в заготовлені отвори пристрою. Розпочинаємо плетіння стінок кошика порядним плетінням в одну лозину (малюнок 5). Для виготовлення кошика нам потрібні лозин- ки довжиною 30–40 см діаметром 2–3 мм. У процесі плетіння кожні три ряди лозин ущільнюємо. Завершуючи плетіння стінок кошика, монтує- мо заздалегідь виготовлене для нього дно — знімаємо плетіння з пристрою і перевертаємо (малюнок 3). Краї лозин ззовні обрізаємо. Дном кошика може бути виплетене денце з лози або диск із цупкого картону діаметром 95 мм. Закріплюємо денце методом «мотузочки» в три ло- зини (малюнок 4). Тепер виймаємо кошик із пристрою, перевертаємо дощечку денцем і по верхньому ряду виконуємо поясок методом «мотузочки» в три ло- зини (малюнок 4). Для ручки беремо лозину діаметром 5 мм завтовшки і 40 см довжиною, загострюємо з обох боків і вставляємо симетрично в стінки кошика з двох протилежних боків (малюнок 6). Щоб кошик був міцним, клей ПВА розводимо водою, цим молочком вимазуємо внут- рішню поверхню кошика за допомогою м’якої щітки. Після цього кошик висушується. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 1 2 мал. 1 мал. мал. мал. мал. мал. 4 430 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 431 3. Повторення правил користування ножицями, клеєм (див. Урок 1), ши- лом. Пам’ятка • Користуйся шилом дуже обережно. • Не передавай його гострим кінцем товаришеві. • При роботі з шилом використовуй тверду підставку. • Не тримай руку навпроти проколу картону. • Самостійна робота учнів. Вчитель стежить заходом виконання роботи учнями, надає посильну допомогу окремим учням. IV. Підсумок уроку Демонстрація дитячих робіт. Учні характеризують роботи, визначають, що добре вдалося, а що гірше. Оцінюються роботи за допомогою «шкали оцінювання». Організація виставки дитячих робіт. — На наступний урок приготуйте картон, лінійки, простий олівець, клей, ножиці. УроК тема. Узагальнююча практична робота. елементи паркового мистецтва мета: перевірити рівень знань учнів з теми «Людина і художнє довкілля»; оформити квітник за допомогою розсади; розвивати вміння працювати з садово-городнім інвентарем; виховувати почуття колективізму, повагу до товаришів. обладнання: садово-городній інвентар: граблі, лопата, сапа розсада. Хід УрокУ і. організація учнів класу II. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні на уроці ми перевіримо рівень знань з теми «Людина і художнє довкілля» за допомогою тестових завдань. Оформимо квітник, який за нами закріплено. Будемо розсаджувати розсаду, яку ви виростили. III. робота над темою уроку Тестові завдання. 1) Художня вишивка — це...: а) вишивання кольоровими нитками на полотні різних орнаментів; б) дрібний ремонт одягу; в) шов «уперед голку». 2) Оздоблення деревини — це...: а) розпис, різьба, столярство; б) різьба, випалювання, вишивка; в) різьба, розпис, випалювання; 3) Які матеріали використаємо при лозоплетінні? а) Шило, прутики лози, дощечка б) клей, ножиці, шило в) папір, клей, ножиці. 4) Які геометричні фігури використовують при будівництві архітектурних споруд у країнах Сходу а) Призма, конус, куб б) куля, призма, куб в) куля, циліндр, конус Колективна перевірка тестових завдань. 3. Практична робота а) Повторення правил техніки безпеки під час роботи з садово-городнім інвентарем. • Інвентар розміщуй тільки у відведеному місці. • Під час відпочинку складай так, щоб не поранитися: граблі клади зуб- цями до землі, сапи і лопати — гострою частиною до землі, поряд став відро та поливалку. б) Поділ класу на групи. І група — готує ділянку для висаджування розсади (перекопує, подріб- нює великі грудки землі граблями, вирівнює ділянку); II група — робить борозенки і висаджує розсаду. IV. Підсумок уроку Молодці, діти! Сьогодні ви старанно попрацювали, і наш квітник має гарний і привабливий вигляд. Але ви ще повинні запам’ятати народну при- казку: «Вчасно не виполеш бур’яни — потім не вибереш». — Як ви розумієте зміст цієї приказки? І щоб наша ділянка милувала око наше та всіх оточуючих, ми її постійно будемо доглядати: поливати, підживлювати, виполювати бур’яни. літЕратУра 1. 1400 загадок для дітей. — Тернопіль: Підручники та посібники, 2007. 2. Білий І. О Сходинки.— КА. С.К., 2001. 3. Веремійчик І. М. Трудове навчання. 3 клас. — К Педагогічна думка, 2003. 4. Веремійчик І. М Трудове навчання. Майстрик і Майстринка. 2 клас.— К Педагогічна думка, 2002. 5. Вернісаж пір року Збірка творів про природу. — Тернопіль: Мандрівець, 2006. 6. Вознюк Леся. Тисяча загадок. — Тернопіль: Підручники та посібники, 2007. 7. Гусакова А. М. Робота с тканью на уроках труда в начальных классах К Высшая школа, 1989. 8. Дитяча розвага. Українські народні забави та ігри.— К Музична Україна, 1993. 9. Довбня СО Витинанки — вид народного декоративноприкладного мистецтва.— Полтава АСШ, 2000. 10. Друзь З. В Пізнавальні завдання з ознайомлення з навколишнім світом 11. Козуб О. В, Могорита А. І. Фізкультхвилинки та ігри. 1–4 клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2007. 12. Левін ВО, Карачевцева Г. Є, Гордієнко Н. І Ранкові рослини. — Х Світ дитинства, 1998. 13. Програма для середньої загальноосвітньої школи. 1–4 класи.— К Початкова школа, 2003. 14. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 3–4 класи. — К Початкова школа, 2003. — 296 с. Романіна В. І. Дидактичний матеріал з трудового навчання. 3 клас. — М Освіта, 1988. 16. Серпухова І. Є Цікава дидактика. Українська мова. 1–4 класи. — Х Ранок, 2004. 17. Синицина Е. И. Умелые занятия. Серия Через игру — к совершенству М Лист, 1999.— 222 с. 18. Спиридонова Д. В. Трудовое обучение Х Ранок, 2002. 19. Ткач С. К. Трудове навчання. 3 клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2007. 20. Филенко ФИ. Поделки из природных материалов М Просвещение, 1996. 21. Цимбалюк В. І, Жайворонок В. В. Світлиця. Народознавство.— К Витоки, 1992. 22. Шилова КН Играйте снами Игры, кроссворды М Русский язык, 1989. 23. Шиманський В. І, Шиманська ГС Логічні ігри. — Д Сталкер, 1999. — 448 с |