Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница22 из 30
1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   30
тема. конструювання іграшкового планера з паперу
мета: вчити читати креслення, виконувати розмітку за кресленням; оби- рати та вносити зміни у засоби скріплення деталей виробу; розвивати конс- трукторські вміння та навички, технічне мислення; виховувати охайність, працьовитість, посидючість, навички естетики.
8
9

314
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
315
обладнання: модель літака, малюнки різних видів літаків, алгоритм ме- тодичної послідовності виготовлення моделі планера, цупкий і кольоровий папір, картон, лінійка, пензлик, клей, олівець, ножиці.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Зараз перевіримо готовність до уроку. Я буду називати матеріали та
інструменти, що необхідні до уроку, а ви перевіряйте, чи все на місці.
3. Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Відгадайте загадки та дізнаєтеся, що ми будемо робити сьогодні на уроці.
• Зачепивсь вагон за дріт:
«Їду, їду в далеч-світ!
Їду, їду, не трясу,
Гей, сідайте, підвезу!» (Трамвай, тролейбус)
• Полотно, а не доріжка,
Кінь біжить-багатоніжка. (Поїзд)
• У повітрі я літаю,
Я зірки на крилах маю,
І мотору мене є,
Що життя мені дає. (Літак)
• Ухопився за дріт,
Покотився у світ,
Повіз близняток
Цілий десяток. (Електровоз)
• Під землею, подивіться,
Незвичайна залізниця.
Сновигають поїзди:
Цей туди, а той — сюди.
Ми до станції «Дніпро»
Їдем з татом на… (метро).
• Біла птаха мчить стрілою,
В неї крила… під водою!
Лине легко, не трясе —
Славних діточок везе. (Катер на підводних крилах)
— Так про що йде мова? Чому так вирішили?
— Справді, ми будемо говорити про види транспорту Пояснення нового матеріалу. Вступна бесіда.
— Мабуть, дехто із вас хоч раз літав літаком. Це зовсім нестрашно. Не- обхідно зайти по трапу до салону літака, сісти ум яке крісло, а потім диви- тись у кругле вікно-ілюмінатор. Загудуть мотори, літак вирулить на злітну смугу, набере швидкість — і ось ви вже в повітрі.
Літаки потрібні зараз усім: пожежним, рибалкам, геологам, будівни- кам.
— Які повітряні апарати ви ще знаєте, окрім літака? (Гелікоптер, вини-
щувач, ракета, дельтаплан, планер)
— Брати Райт із містечка Дейтрон вивчили спеціальну літературу, придумали аеродинамічну трубу, але одного вивчення виявилося замало. Так навіть на велосипеді не навчишся їздити! І вони вирішили побудувати планер, щоб навчитися літати. Коли планер був готовим, один із братів ризик- нув, привязавшись до планера, піднятися у повітря. Планер відірвався від землі, а потім пролунав відчайдушний і переляканий викрик пілота: «Спус- тіть мене униз!» Політ тривав дві хвилини. Майже два роки потому братам- винахідникам планеру вдалося до свого планеру приладнати двигун і гвинт- пропелер. Ось так люди прагнули злетіти у повітря!
Зараз багато туристів, які відпочивають у Криму або на Кавказі, полюб- ляють такий вид спорту — дельтапланеризм. Вони виносять на собі на гору планер, розбігаються — і політ забезпечений. Вони літають у повітрі як птахи, почуваючи себе зовсім щасливими. Це сміливі, відважні люди, які небо- яться труднощів і у будь-яку скрутну хвилину одразу прийдуть на допомо- гу один одному.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Аналіз моделі планера Давайте роздивимося модель планера. З яких частин вона склада-
ється?
— Модель складається із корпуса, крил, хвостової та носової частин.
2. Методична послідовність виготовлення моделі планера.
• На першому етапі обведіть шаблон, який лежить у вас на столі. Виріж- те його.
• На другому етапі необхідно загнути частини, як зображено на заготов- ці. Приклейте носову частину.
• На третьому етапі оформіть виріб: наклейте зірки, емблеми.
3. Повторення правил техніки безпеки з ножицями та клеєм.
• Ножиці не можна залишати відкритими.
• Різати можна тільки сидячи.
• Не можна ножиці підносити близько до обличчя.
• Передавати ножиці один одному потрібно тільки кільцями уперед.
• Під час роботи з клеєм необхідно користуватися пензликом.
4. Практична робота вчителя паралельно з дітьми.
• Виріжте заготовку планера та зігніть носову частину навпіл. (1, 2)
• Із кожного боку носової частини загніть всередину зовнішні кути. (3)
• Зігніть заготовку по наміченій лінії навпіл. (4)

316
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
317
• Відігніть крила і кутики носової частини. (4)
• Відігніть маленькі крила стабілізатора. Кіль не відгинайте. Наклейте зір- ки, емблеми.
іV. Виставка та оцінювання робіт
1. Виставка та аналіз робіт.
— Розгляньте роботи товаришів. Чия робота є найкращою? Хто припус- тився помилки?
2. Оцінювання.
V. Підсумок уроку Як створювався повітряний транспорт Які частини планера ви знаєте?
— Як називається вид транспорту для випробовування саморобних моделей літаків?
УроК тема. Поняття про винахідництво і раціоналізаторство.
конструювання технічних моделей із квадратних та прямокутних заготовок із паперу, картону
мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з картоном, папером; вчити конструювати технічні моделі із заготовок геометричних форм роз- вивати технічне мислення, вміння вносити зміни у зразок моделі; вихову- вати працьовитість, охайність, самостійність, взаємодопомогу.
1
2
3
4
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми продовжимо конструювати із паперу та картону. Відгадайте, що це?
• Величезний і стотонний
У воді пливе, не тоне. (Корабель)
• Торохтів собі поволі
І рядки накреслив в полі.
Не звичайні ці рядки,
А для овочів грядки. (Трактор)
• Пливе, хоча й не в морі,
Довкола сяють зорі,
А він до них несеться.
Вгадайте, як зоветься? (Ракета Вступна бесіда.
— Багато чого можна зробити своїми руками, та не все. Людина здав- на мала для своїх рук помічників, які називаються інструментами. Згодом з’явилися нові помічники — різноманітні машини. Найсучасніша та найдо- сконаліша із них — робот, що може керувати поїздами та літаками, допома- гати синоптикам прогнозувати погоду, перекладати з різних мов тощо.
Безліч відкриттів та винаходів починалося з казок. Спочатку була каз- ка, потім до роботи бралися вчені, а завершували справу інженери та робіт- ники. У цьому неважко переконатися.
Навіть найбільше досягнення сучасної техніки — космічний корабель, — і той вперше стартував у казці. Сергій Павлович Корольов любив у дитинс- тві слухати казку «Летючий корабель». Вона загартувала хлопчика і визна- чила його долю. Хлопчик виріс і став Генеральним конструктором косміч- них кораблів.
Людей, які подають розумні пропозиції (від них полегшується праця робіт-
ників, а машини та механізми стають значно кращими, продуктивнішими), називають раціоналізаторами або винахідниками. Їхню працю високо ці- нують. Щороку відзначається їхнє професійне свято. Серед винахідників є ї школярі. Багато їхніх винаходів застосовують на заводах Сьогодні моделями нашого конструювання є космічний корабель (ракета, трактор, корабель.
Трактор — самохідна машина на гусеничному або колісному ходу. Його основним завданням є тягнути за собою інші машини або візки із вантажем.

318
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
319
Перший такий тягач був створений уроках французьким ви- нахідником Жаком Кюньо. Перші колісні трактори були побудовані в 1830 році в Англії та Франції, а в США — у 1912 році. У нашій країні трак- тори випускають із х років минулого сторіччя. Згодом людина застосу- вала трактор до нових видів робіт. За допомогою трактора люди почали ва- лити і постачати дерева до лісових складів, трактор став використовуватися як канавокопач, підйомний кран. Нещодавно почали випускати міні-трак- тори для роботи на дачі.
Корабель. Здавна людина шукала засоби, за допомогою яких можна було б пересуватися по воді. Спочатку це була звичайнісінька колода, потім по- чали зв’язувати декілька стовбурів між собою, а вже згодом з’явився пліт.
Найпершими суднами були човни, що були виготовлені з окремого стов- бура дерева.
Зараз існують транспортні, наукові, промислові судна. Кораблями на- зиваються військові судна.
ііі. Фізкультхвилинка
Руки на пояс ставим усі,
Будем стрибати як горобці.
Скік вперед і скік назад, (6 разів)
Крильця вниз всі опустили
І на місці походили.
іV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж учителя.
(Діти вдома повинні були заготовити геометричний матеріал: нарізати
різного кольору та різного розміру квадрати, прямокутники, круги Розгляньте зразки моделей трактора, корабля, ракети. Оберіть модель, з якою ви будете працювати. Поміркуйте, чи можна внести зміни в конструк- цію: що-небудь додати, змінити. Якщо зможете — внесіть ці зміни.
2. Інструктаж із правил гігієни.
— Ви будете працювати з клеєм.
• Не намащуйте ним надмірно.
• Працюйте на дощечці.
• Стежте за чистотою рук.
• Витирайте руки вологою серветкою.
• Після завершення роботи ретельно приберіть робоче місце, вимийте руки.
V. Практична робота учнів
Учитель надає дітям індивідуальну допомогу. Учні можуть працювати у парах. У цьому випадку вчитель оцінює роботу обох учнів.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Хто виконав роботу за зразком?
— Хто вніс певні зміни? Чому?
— Чи припустився хтось помилок?
2. Оцінювання робіт.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
— Хто такі винахідники та раціоналізатори?
УроК тема. конструювання моделей машин
із деталей конструкторів за зразком
мета: закріплювати вміння та навички роботи з технічним конструктором навчити конструювати самокат, візок; розвівати технічне мислен- ня, вміння вносити зміни у технічні умови конструкції; виховувати працьо- витість, самостійність, інтерес до професії.
обладнання: технічний конструктор (набір).
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти прості транспортні засоби. Яким видом транспорту ви користуєтеся у місті?
— Відгадайте загадки.
• Є у мого татка
На колесах хатка.
Возить хатка невеличка
Нас на дачу і до річки. (Автомобіль)
• Наче пташка, він летить,
Але всім на лихо
Він реве і торохтить, Боне може тихо.
Є два колеса у нього.

320
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
321
Чули, друзі, про такого (Мотоцикл)
• З рогами, а не коза,
Є сідло, та не кінь,
З педалями, а не рояль,
З дзвінком, а не двері. (Велосипед)
• На колесах їде хата,
А у ній людей багато. (Автобус)
• Руки причепив до дроту
І повіз всіх на роботу. (Тролейбус)
• Маленькі хатинки
По рейках біжать,
Хлоп’ята й дівчата
В хатинках сидять. (Трамвай)
— Так, усіма видами транспорту люди користуються у місті. А діти чим можуть користуватися? (Велосипедом, самокатом Спробуємо зробити самокат і нескладний візок або електрокар.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж учителя Створюючи машини, конструктори дотримуються певних технічних умов (дотримання швидкості, потужності, умов роботи машини). Перед конструюванням моделей машин з’ясовують їх будову, особливості та засто- сування. Наприклад, електрокари використовують для перевезення ванта- жу на незначну відстань (у заводських цехах, на залізничних станціях). Для електрокарів характерними є простота конструкції, маленька швидкість. Ке- рувати ним можна за допомогою ручок-важелів.
(Учитель ознайомлює дітей із моделлю електрокара, перелічує деталі і про-
понує дітям виконати роботу. Аналогічно демонструє самокат та візок.)
Візок
самокат
Електрокар

322
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
323
іV. Фізкультхвилинка
Як захочу, — так підскочу,
Навіть хату перескочу.
Я по колу стриб та стриб
На одній нозі як гриб.
Ще й на другій
Стрибу, стрибу…
Вже мені немає стриму.
Вже скачу, скачу, скачу,
Наскачуся досхочу.
V. Практична робота учнів
Учитель надає допомогу учням індивідуально. Він заохочує дітей, які ви- конали роботу, допомогти тим, хто ще не впорався із завданням.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Хто виготовив електрокар?
— Хто із вас вніс певні зміни у модель електрокара?
— Хто припустився помилок? Самі знайшли свої помилки чи за допо- могою товаришів?
— Хто із вас виготовив самокат Чи були внесені зміни в модель Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
— Чим корисний є електрокар?
— Де його використовують?
УроК тема. колективна творча робота
конструювання транспортних засобів
мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з технічним конструктором розвивати технічне мислення, уяву, уміння вносити зміни у техніч- ні умови конструкцій; виховувати працьовитість, взаємодопомогу, уміння працювати у групах.
обладнання: технічний конструктор, зразок моделі.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо розмовляти про машини, які потрібні людині. Вони допомагають сіяти, орати, будувати, пекти тощо.
2. Вступна бесіда.
— Як же називаються такі машини?
— Відгадайте загадки.
• Має пащу, зуби грізні,
Землю риє звір залізний. (Екскаватор)
• Влітку — землю, взимку — сніг
Відгорта безрук, без ніг. (Бульдозер)
• Дім залізною рукою
Збудував для нас з тобою. (Підйомний кран)
• Їде він у поле,
Там землю оре з усієї сили,
Щоб земля родила. (Трактор)
• Для збирання урожаю
Я на поле виїжджаю,
І за декілька машин
Я працюю там один. (Комбайн)
• Глянь, важкий залізний вал
Нам асфальт попрасував. (Каток)
• Дощик ллється не з хмарини,
А з-під носа у машини. (Поливальна машина Так, усі ці машини допомагають людині в роботі і в житті.
Перші спроби створити моторні приладдя для перевезення вантажів відбулися наприкінці ХІХ сторіччя. У 1885 році в Німеччині Дайлер створив мотоцикл. Він був дерев’яним, працював на гасі і розвивав швидкість до 1,5 км/год. У 1886 ро- ці Дайлер разом із Бенцем створили перший автомобіль у Німеччині.
Сьогодні неможливо уявити собі наше життя без машин. Машини кла- дуть асфальт, допомагають будувати будинки, піднімаючи будівельні матеріа- ли на декілька поверхів угору. Машини миють і підмітають вулиці. Яскраво- червоні машини з насосами, з драбиною та вогнегасником швидко достав- ляють пожежну команду до місця пожежі. Автомобілі «Швидкої допомоги» рятують людей, яким негайно потрібен лікар. Як багато різних і потрібних машин ми зустрічаємо на наших вулицях і дорогах!
Сьогодні ми разом спробуємо зробити підйомний кран.
Крани — це універсальні вантажопідйомні машини, які знаходять ши- роке застосування у будівництві, в морських та річних портах, на залізниці, в цехах заводів тощо. Вони мають гусеничний та колісний хід.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж учителя.
Діти розглядають зразок моделі і відповідають на питання.
— Скільки блочних коліс є в моделі?

324
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
325
— Із чого зроблений трос Як його кріпити так, щоб гак був рухливим?
— Як кріпити лебідку?
— Як розподілити роботу в групі з пяти чоловік?
Підйомний кран Завдання (у групі із 5 осіб).
• Складіть план роботи.
• Розподіліть роботу поміж собою.
• Зберіть модель із деталей конструктора.
• Перевірте модель в дії.
• Дізнайтеся, який вантаж можна підняти за її допомогою.
іV. Фізкультхвилинка
Ми з вами трішки потрудились,
І, мабуть, ви уже втомились.
Тепер настав час відпочинку,
Ми проведем фізкультхвилинку.
Нумо, діти, раз, два, три,
Вліво, вправо поверни.
А як скажем скок, скок, скок —
Відгадай, чий голосок?
Скоба
Колесо (4 шт.)
Гайка (5 шт.)
Гак
V. Практична робота учнів
Учитель надає допомогу учням, які працюють у групах. Діти обирають бригадира, який керує роботою усіх членів команди.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Яка група виконала роботу скоріше?
— Хто вніс зміни у модель крана Хто припустився помилок?
— Чий кран вам сподобався найбільше?
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
— Коли і в якій країні був створений перший автомобіль?
— Як допомагають машини у нашому житті?
УроК тема. виготовлення пейзажу, панно із використанням
різних матеріалів (в коробці з-під цукерок)
мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з різними матеріалами: рослинним матеріалом, кольоровим папером, тканиною, нитками вигото- вити панно за зразком або за власним задумом; розвивати художній смак, творче мислення, дрібну моторику рук виховувати естетичні почуття, ба- жання дотримуватися правил дизайну.
обладнання: природний матеріал, кольоровий папір, тканина, нитки, мушлі, клей, пластилін, ножиці, олівці, пензлики, серветки, коробки з-під цукерок.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні ми з вами уявимо себе в ролі художників-дизайнерів. Люди цієї професії володіють художнім смаком, творчим мисленням, багатою фантазією. Портрети, пейзажі, панно, які вони створюють, на- сичені багат ством кольорів, яскравим світлом. Їх роботи прикрашають наше життя.

1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   30


написать администратору сайта