Главная страница
Навигация по странице:

  • V. Практична робота учнів 1.

  • УроК тема. колективна творча робота конструювання виробів для відтворення українського побуту. Посуд (ліплення) мета

  • Vі. Виставка та оцінювання робіт 1.

  • IV. Практична робота учнів 1.

  • УроК тема. елементи проектної графіки (графічної грамоти) мета

  • II. актуалізація опорних знань 1.

  • Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


    Скачать 17.62 Mb.
    НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
    Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
    Дата23.02.2017
    Размер17.62 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
    ТипУрок
    #3011
    страница24 из 30
    1   ...   20   21   22   23   24   25   26   27   ...   30
    1. Інструктаж учителя Ми будемо працювати у групах. У кожної групи — своя шухляда із землею. Цибулю висаджують на глибину 3–4 см. Потім шухляди із цибу- лею ставлять на світло (підвіконник). Землю необхідно щоденно зволо- жувати.

    342
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    3 клас
    343
    2. Інструктаж із правил гігієни.
    • Працюйте у гумових рукавичках та фартушках.
    • Накрийте парти газетами або спеціальними серветками.
    • Після роботи зберіть залишки землі та згорніть їх у газету. Приберіть біля парт.
    (Кожна група висаджує цибулю усвою шухляду, зволожує землю і ставить
    шухляду на підвіконня.)
    V. Практична робота учнів
    1. Пояснення вчителя.
    — Чи знаєте ви, як пересаджують рослини?
    — Чи потрібно поливати рослини перед пересаджуванням?
    — Кімнатні рослини пересаджують навесні (березень–травень) або во- сени (вересень–жовтень).
    Спочатку потрібно з’ясувати, чи потребує рослина пересаджування. (Далі
    діти у групах виконують дії, наслідуючи вчителя.)
    Пересаджування рослин
    1) Виштовхніть ком землі із рослиною.
    Якщо корені обплели увесь ком землі, то рослина потребує пересаджу- вання.
    2) Для пересаджування підготуйте родючий ґрунт, совок, палку, воду) Закрийте отвір для води черепком) Насипте родючого ґрунту на 1/3 вазона) Поставте ком із рослиною у глечик. Навколо насипте родючого ґрунту.
    6) Злегка натисніть паличкою і полийте.
    Догляд за рослинами
    1) Паличкою скопайте ґрунт.
    2) Побризкайте на листя водою) Протріть листя вологою ганчіркою або спеціальним пензликом.
    4) Поливайте саму рослину (деякі рослини потрібно поливати у блюдце

    344
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    3 клас
    345
    Vі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
    — Як висаджувати цибулю?
    — Як пересаджувати рослини?
    — Як доглядати за рослинами?
    УроК тема. колективна творча робота конструювання виробів для відтворення українського побуту. Посуд (ліплення)
    мета: вдосконалювати вміння та навички ліплення; вчити підмічати зовнішню будову виробу, пропорційно ділити пластилін для ліплення голов- них частин виробу; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати охай- ність, художній смак.
    обладнання: пластилін; палички; дощечки ганчірки; ілюстрації україн- ської хати та предметів побуту: меблів, посуду, рушників.
    Хід УрокУ
    і. організаційний момент Привітання.
    2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
    іі. Новий матеріал
    1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні у нас буде дуже цікавий урок. Подивіться, як прибраний наш клас. Що він вам нагадує? Так, він схожий на українську хату. Тут є і руш- ники, і вишиванки, і посуд, і меблі. Все дібрано відповідно до українських традицій. Виготовляти ми сьогодні будемо посуд. Спробуємо виліпити ук- раїнські глечики, миски, якими користувалися ще наші бабусі та дідусі.
    2. Вступна бесіда.
    — Українське народне житло протягом часу змінювалося та розвивалося.
    Але незмінними залишалися глиняні хати, вкриті стріхою. Поблизу житла розташовувалися різні господарські споруди: клуні, комори, хліви. У кожному дворі були криниця та літня кухня.
    Внутрішнє обладнання житла було дуже простим. Воно складалося із дерев’яних лав, полиць, глинобитної лежанки. Поблизу входу розташовува- лася піч. Проти неї розміщувалася покуть, де стояли стіл або скриня, лави. Тут висіли прикрашені рушниками ікони. На лавах та на підлозі були сервет- ки, домоткані доріжки і килими.
    Поруч із піччю висіла полиця для посуду, де стояла цеберка, висів ку- холь, горщики та миски із чашками Відгадайте загадки.
    • З глини народився,
    На кружалі вертівся,
    На вогні пікся,
    На базарі побував,
    Людей нагодував. (Горщик)
    • Беручка і жвава тітка
    Покружляла в хаті швидко
    У веселому танку, Пил увесь на смітнику. (Мітла)
    • Вона — душа у кожній хаті,
    Живе тоді, коли вогонь палає.
    На хліб із нею ми багаті,
    Теплом вона нас зігріває. (Піч)
    • У круглім ставку хвостата
    Качка пірнала,
    Поки всю воду не вихлюпала. (Ложка)
    ііі. Демонстрація та аналіз зразка
    1. Інструктаж учителя.
    Глечик
    • Обліпіть палку пластиліном (більшу частину палки обгорніть папером, щоб її легко було витягнути).
    • Витягніть палку.
    • Розрівняйте краї глечика.
    • Прикріпіть ручку.
    • Висушіть.
    • Заґрунтуйте.
    • Розмалюйте фарбами.
    Чашка
    • Скатайте із пластиліну низький циліндр.
    • За допомогою гострої палички вийміть пластилін із середини, надайте форму чашки. Скатайте смужку (джгутик).
    • Прикріпіть до чашки ручку.
    • Висушіть.
    • Заґрунтуйте і розмалюйте фарбами.
    Миска. Тарілка
    • Виліпіть корж.
    • Поглибте середню частину, заокругліть її.
    • Краї відігніть в боки і стоншіть.
    • Виліпіть миску або тарілку.

    346
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    3 клас
    347
    Миска
    Глечик
    Чашка
    • Просушіть.
    • Заґрунтуйте.
    • Розфарбуйте.
    Декоративний глечик
    • Виліпіть 4 смужки (джгутики): носик (1), ручка (1), обідки підставки і горловина (2).
    • Зробіть два кільця середніх розмірів (горловина і підставка
    ).
    • Виліпіть кільце більшого розміру.
    • Зберіть. До великого кільця прикріпіть середні кільця.
    • Обгорніть джгутами горловину і підставку.
    • Прикріпіть носик та ручку.
    • Просушіть.
    • Заґрунтуйте.
    • Розфарбуйте.
    Глечик із джгутиків
    • Скатайте кульку і здавіть її в коржик, який використайте як днище.
    • Заготовте джгутики різної довжини. Використовуючи джгутики, зберіть глечик за малюнком.
    • Розгладьте поверхню глечика.
    • Прикріпіть ручку.
    • Виконайте оздоблення.
    іV. Фізкультхвилинка
    Ми з вами трішки потрудились, І, мабуть, всі ви вже втомились.
    Тепер настав час відпочинку,
    Ми проведем фізкультхвилинку.
    Раз, два, три, чотири, п’ять,
    Стали в колі ми кружлять.
    Покружляли, розійшлись.
    Ні на кого не дивись,
    А роботою займись. Практична робота учнів

    Робота розподіляється між членами групи. Діти виконують завдання, дотримуючись правил гігієни.
    Vі. Виставка та оцінювання робіт
    1. Аналіз зразка.
    — Чи схожі ваші роботи на зразок?
    — Чи припускалися ви помилок під час виготовлення?
    Vіі. Підсумок уроку Яку колективну роботу виконували мина уроці?
    — Як ви собі уявляєте українську хату?
    Глечик із джгутиків
    Декоративний глечик

    4 Клас

    4 клас
    351
    УроК тема. Повторення вивченого за 1–3 класи. ділові якості
    працівників, умови праці для різних видів професійної
    діяльності. Правила професійної діяльності
    мета: ознайомити учнів із темами, які будуть вивчатися протягом року, виготовити шкалу оцінювання», розвивати увагу, мислення; виховувати любов до праці та бережливе ставлення до матеріалів на уроці.
    обладнання: білий картон, шаблони букв, прислів’я, надруковане на стандартному аркуші, шкала оцінювання» (зразок).
    Хід УрокУ
    і. організація учнів класу
    Перевірка готовності учнів до уроку. Повідомлення теми і мети уроку

    Розповідь вчителя
    1. Знайомство з темами уроків на І семестр (за програмою).
    2. Матеріали, які треба заготовити протягом І семестру:
    а) рослинні матеріали: сухі листочки і квіти, насіння, зрізи дерев;
    б) пластилін та глина;
    в) тканина, нитки Правила безпечної роботи.
    Безпечна робота — робота в умовах, що забезпечують нормальну трудо- ву діяльність людини.
    Правила безпечної роботи
    1) Перед роботою надягни робочий одяг.
    2) Під час роботи не відвертай свою увагу та увагу інших.
    3) Не вставай з місця без дозволу вчителя.
    4) Інструменти потрібно використовувати тільки за призначенням, не мож- на гратись з інструментами.
    5) Не можна працювати несправними інструментами.
    6) Будь уважним під час роботи.
    4. Робоче місце.
    Робоча поза учня — зручне положення тулуба під час виконання ро- боти.
    Робоче місце — це частина поверхні столу, на якій виконується ро- бота.
    Правильно організоване робоче місце говорить про культуру праці.
    5. Правила для людини, яка працює.
    1) Працюй на своєму робочому місці.
    2) Перш ніж почати роботу, приготуй робоче місце правильно. Кожний предмет має своє місце і знаходиться у зоні досяжності руки. Предмети, яки- ми користуються частіше, розташовують ближче, а ті, що рідше,— далі.
    Праворуч розташовують предмети, якими користуються правою рукою.
    Ліворуч — ті, які зручніше брати лівою рукою. Усе зайве прибирають.
    3) Щоб під час роботи не зіпсувати парту, накрий її клейонкою або картоном) Під час роботи з клеєм, пластиліном витирай руки серветкою.
    5) Чистота і порядок на робочому місці — запорука акуратного, правильного і швидкого виконання роботи. Адже випадково перекинутий клей або пензлик, який впав, можуть зіпсувати твій виріб.
    6) Після закінчення роботи прибери своє робоче місце.
    6. Демонстрація готових дитячих виробів із класної колекції.
    III. Бесіда про різні професії людей, з якими будемо зустрічатися на уроках трудового навчання
    Сідайте, діти, всі зручніш.
    Зустрілися ми знову!
    Про славні руки золоті
    Я поведу розмову.
    Ті руки звичні до землі,
    Будують, вміють шити...
    Ми часто бачим мозолі
    На їх долонях, діти.
    Всі вдячні золотим рукам,
    Я теж їх поважаю.
    Тож хочу розповісти вам
    Усе про них, що знаю Ви, певно, здогадалися, діти, що умілі руки — то руки ваших тат і мам, трудівників, людей усіх-усіх професій.
    — Як називають людей, які будують будинки? (Будівельники)
    — Послухайте віршик і скажіть, про яку професію розповідається в ньому.
    Є правило кравецьке просте:
    Сім раз відмір, а раз відріж!
    І щоб костюм пошить по зросту,
    Потрібно мірку знять раніш...
    — Чи знаєте виз якими інструментами працює швачка?
    З людьми цієї професії ми ознайомимось, коли будемо вивчати тему
    «Побутова праця».
    У нашім парку квітникарка
    Зростила тисячі квіток!

    352
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    353
    Якщо буває дуже жарко,
    Ми в парк ідемо, в холодок.
    Весела, рада квітникарка —
    Розквітли квітоньки усі!
    — Багато людей різних професій дбають про красу і затишок міст і сіл, у тому числі і квітникарі. Ми з вами будемо дбати про красу і затишок на- шого класу.
    IV. Практична робота учнів
    1. Робота над змістом прислів’я.
    Прочитати прислів’я, написане на дошці.
    Що зроблено наспіх, то зроблено насміх.
    Пояснити зміст цього прислів’я.
    2. Виготовлення карток для «шкали оцінювання».
    а) Пояснення вчителя.
    — На уроках трудового навчання ми будемо користуватися шкалою оцінювання». Ось вона Оля
    0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
    — Для цієї шкали кожен із вас має виготовити картку зі своїм ім’ям. Для цього нам потрібні білий картон, лінійка, простий олівець, клей, ножиці і шаблони букв.
    Спочатку вибираємо шаблони букв, потрібні для написання особисто- го імені.
    Хлопчики використовують кольоровий папір синього кольору, а дів- чатка — червоного. Обводимо шаблони букв на кольоровому папері і вирізаємо.
    б) Повторення правил користування ножицями.
    1. Ножиці — це небезпечний інструмент. Поводитися з ними треба обе- режно.
    2. На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.
    3. Не тримай ножиці вістрям догори. Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.
    5. Передавай ножиці закритими і кільцями вперед. Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.
    — Накладаємо вирізані букви на основу (картон білого кольору), вирів- нюємо їх і приклеюємо.
    в) Повторення правил користування клеєм.
    1. Клей потрібно наносити пензликом від середини букв до країв.
    2. При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою. Для притискання букв і витирання рук треба користуватися матер’яною серветкою.
    4. Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд по- мити.
    г) Самостійне виконання роботи.
    Індивідуальна допомога учням.
    V. Підсумок уроку Чи сподобався вам сьогоднішній урок Що вам запам’яталося?
    — Спробуйте оцінити свої роботи, користуючись шкалою оцінювання».
    — На наступний урок принесіть пластилін.
    УроК тема. елементи проектної графіки (графічної грамоти)
    мета: вчити дітей читати креслення, формувати спостережливість, відчуття пропорції, кмітливість; розвивати просторову уяву, логічну память, фантазію, мислення; виховувати любов до природи, естетичні смаки, доброту, чуйність.
    обладнання: малюнки із зображенням птахів, зразки робіт, папір чисто- білий.
    Хід УрокУ
    і. організація класу
    Перевірка готовності дітей до роботи.
    Пам’ятка
    1. Правильно організуй своє робоче місце.
    2. Роботу починай із дозволу вчителя.
    3. Тримай своє робоче місце в порядку. Після роботи прибери своє робоче місце.
    II. актуалізація опорних знань
    1. Бесіда
    — Діти, яка зараз пора року Осінь.
    — А що відбувається восени з тваринами?
    — Одні лягають у сплячку, інші змінюють зовнішність, а птахи відлітають у теплі краї.
    — Чи всі птахи відлітають у вирій?
    — Ні.

    354
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    355
    — Які залишаються радувати нас Дятли, горобці, шуліки.
    — Які залишають нас восени, але ранньою весною повертаються до рід- ної домівки?
    — Ластівки, журавлі.
    2. Гра «Відлетіли птахи».
    Відлетіли птиці:
    Голуби, синиці,
    Мухи і стрижі.
    Що неправильно, скажи. (Мухи — комахи
    )
    Відлетіли птиці:
    Журавлі, синиці,
    Шпаки і чижі,
    Галки і стрижі,
    Комарі, зозулі.
    Що неправильно, скажи (Комарі — комахи)
    Відлетіли птиці:
    Соняхи, синиці.
    Що неправильно, скажи. (Соняхи — рослини)
    Відлетіли птахи:
    Сороки, ховрахи.
    Що неправильно, скажи. (Ховрахи — звірі)
    Відлетіли птиці:
    Лелеки, куниці,
    Що неправильно, скажи. (Куниці — звірі)
    Відлетіли пташки:
    Ластівки, мурашки.
    Що неправильно, скажи. (Мурашки — комахи)
    ііі. оголошення теми і мети уроку Сьогодні ознайомимося з технікою орігамі. Ми всі поринаємо указ- ковий і фантастичний світ. А щоб увійти туди, потрібна лише ваша фанта- зія, активність, акуратність.
    Навчимося сьогодні складати казкового птаха, назву якого прочитаєте, відгадавши кросворд.
    1. Як називається другий місяць осені? (Жовтень)
    2. Малинова сорочка та чорний капелюх. Що за маленький наш друг (Снігур)
    3. Біла латка, чорна латка — по дереву скаче. (Сорока. Улюблена їжа птахів. (Комахи)
    5. Яка мала пташка восени долає тисячі кілометрів? (Ластівка)
    6. Яку пташку називають лікарем? (Дятел. Яке явище характеризує назву осіннього місяця? (Листопад. Як називається місяць, коли ви всі йдете до школи? (Вересень)
    1
    ж
    о в
    т е
    н ь
    2
    с н
    і
    г
    у
    р
    3
    с о
    р
    о каком ах ила ст іbвbк ад я
    т
    е
    л
    7
    л
    и стопа д8в ере сень Отже, яку пташку ми сьогодні будемо виготовляти?
    IV. робота над темою уроку Вступна бесіда.
    — Людство віками створювало і шліфувало свої вміння і навички. Ба- гато століть тому в Японії почала формуватися культура роботи з папером.
    Його використовували не лише для письма, але й для створення чудових фі- гурок, які отримували шляхом складання простого квадратика (з японської
    «орі» — складений, а «гамі» — папір). Отже, орігамі — це складання простого квадрата. Орігамі спочатку було храмовим мистецтвом.
    У Японії класична фігурка паперового журавлика є давнім символом довгого життя й успіхів у праці. Легенда говорить для того, щоб збулося ба- жання, потрібно скласти тисячу фігурок журавлів.
    Недарма журавлик став символом миру.
    Дванадцятирічна дівчинка Садако Сасакі після бомбардування міста
    Хіросіма повільно помирала від променевої хвороби. Садако хотіла зроби- ти тисячу журавликів, сподіваючись після цього одужати, але встигла склас- ти лише шістсот сорок чотири. Дівчинка молилася, щоб на Землі був мир. Вона хотіла жити, посміхатися сонцю і траві, всьому живому Перегляд таблиць, малюнків, зразків.
    Фізкультхвилинка
    3. Одночасне поетапне виконання вчителем і учнями орігамі.
    1) З квадрата АБВГ виготовити трикутник.
    А
    В
    Б
    Г

    356
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    357
    2) Кути В і Б перегнути вверх так, щоб вони наклалися на прямі кути А, Г.
    В
    Б
    АГ
    Д
    3) Із точки квадрата, в якій сходяться кути В, А, Б, Г, зробити згин кутів Е і Ж так, щоб вони своїми сторонами доторкалися до діагоналі квадрату.
    З’являються 2 нових точки — Л і К.
    Ж
    Е
    Д
    ВБАГ
    4) Фігуру зігнути по всій довжині, а кути Ж і Е заховаються всередину. Все добре прогладити.
    Ж
    Е
    Д
    АБВГ
    К
    Л
    Д
    ГБВА
    КЛ
    5) Далі все згорнути. Утворилася чітка форма чотирикутної зірки. Зовніш- ні краї зірки перегнуті в один бік (до середини), щоб контури квадрата перемістилися за контури зірки.
    А
    В
    Б
    Г
    6) Трьома пальцями лівої руки взяти кути А і Г та звести їх до центра, де вони мають доторкнутися одне до одного.
    А
    Г
    Б
    В
    7) Зведені кути А і Г тримати лівою рукою, а правою звести до них ку- ти В і Б.
    Д
    АБВГ
    К
    М
    8) Кут Б по лінії МК перегнути на протилежний бік.
    АВГ
    М
    Б
    К
    9) Приблизно 1/3 ромба сторін МБ і КБ зігнути всередину.
    АВГ
    Н
    Б
    О

    358
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    359
    10) Кути А і Г перегнути до верху.
    В
    А
    Б
    Г
    11) Далі кути А і Г вивернути до діагоналі квадрата.
    В
    А
    Б
    Г
    12) Дану фігуру скласти вдвоє.
    В
    АГ
    Б
    Р
    13) Верхній кут Б увігнути двічі всередину для виготовлення голови і дзьоба.
    В
    Р
    Б
    АГ
    — На уроці образотворчого мистецтва ми будемо цього журавлика роз- фарбовувати.
    1   ...   20   21   22   23   24   25   26   27   ...   30


    написать администратору сайта