Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
V. оцінювання та демонстрація дитячих робіт — Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою «шкали оцінювання», яку ви виготовляли на першому уроці. Кожен учень прикріпляє аркушик паперу зі своїм ім’ям на дошку нав- проти відповідної цифри. VI. Підсумок уроку З якою новою технікою ми познайомилися сьогодні? — Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці? — На мій погляд, ви всі добре працювали! УроК тема. світ професій «людина — природа. екскурсія на робочі місця професійних працівників сфери «людина — природа» мета: розширити знання учнів про природу формувати уявлення дітей про природоохоронну діяльність нашої держави; ознайомитись із професією лісника; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати любов і береж- ливе ставлення до природи, естетичні смаки та екологічну свідомість. обладнання: плакати «Бережіть природу, «Ліс — наше багатство!», «Ліс — легені країни». місце проведення екскурсії: заповідник «Варварівська дача». ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЇ і. Повідомлення теми і мети уроку Діти, урок сьогодні у нас незвичайний. На нас чекає надзвичайно ці- кава екскурсія. Куди — ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку. Влітку шубу одягає, Восени її скидає, Всім він затишок дарує, Захистить і нагодує. (Ліс) 360 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 361 — Правильно, на нас чекає цікава мандрівка до лісу і зустріч із його гос- подарем — лісником. II. Проведення екскурсії 1. Повторення правил поведінки під час екскурсії. • Потрібно йти дружно, не відставати, допомагати одне одному. • Не ламати гілок дерев і кущів. • Не вбивати живе. • Не руйнувати пташиних гнізд, мурашників. 2. Розповідь учителя. Ласкаво просимо в наш дім! Він, знаю, до вподоби всім. Це незвичайний дім, дивись: У ньому дах — небесна вись, А стіни із живих ялин, Що дістають аж до хмарин! Домівка в домі цім — з трави, Але ти квіти тут не рви! Червоні, жовті, голубі,— Дарує квіти ліс тобі! — Ось ми прийшли на розмову до осіннього лісу. Виблискують у небесній висі жовтою різьбою берези, святковими у своїй красі стоять золотаво-червоні клени. Вирує навколо чарівна золота осінь. Прислухайтесь до тихого погойдування дерев. Вони ніби на нас чекали. — Які дерева ми бачимо перед собою Що ви про них знаєте? (По черзі підходимо до кожного дерева, і діти розповідають все, що зна- ють про нього.) — Яку користь приносить ліс людям Чому не можна вирубувати дерева Гра «Що можна, а що — ні». Діти розподіляють картки з надписами за двома конвертами «Можна», Не можна». можна Не можна Садити квіти; охороняти рослини; обгороджувати мурашники; спостерігати за жабами; милуватися красою природи; підгодовувати птахів; прибирати місце відпочинку Ламати гілки дерев; обдирати кору дерев; рвати багато квітів; збивати гриби ногами; руйнувати павутиння; ловити метеликів; ловити жаб Відгадування загадок. Восени не в’яне, а взимку не вмирає. (Ялинка) У зеленім кожушку, в кістяній сорочечці Я росту собі в ліску, всім зірвати хочеться. (Горіх) У вінку зеленолистім, у червоному намисті, Видивляється уводу на свою хорошу вроду. (Калина Молодці, діти! Багато ви знаєте про рослини лісу. Та чи знаєте ви, що у цьому лісі є господар? Зараз ми з ним познайомимось. 5. Зустріч із господарем лісу — лісником. Його розповідь про лісові володіння, про ідею створення заповідни- ка «Варварівська дача, про мешканців цього заповідника — плямистих оленів. 6. Подорож учнів разом із лісником до вольєра, де мешкають олені. 7. Допомога дітей лісникові. Діти допомагають лісникові годувати оленів, носять до годівниць сіно і буряки. ііі. Підсумок екскурсії — Чи сподобалась вам сьогоднішня екскурсія? З якою професією ви поз- найомились? Можливо, хтось із вас у майбутньому мріє стати лісником? Буде жити серед природи, щодня з нею спілкуватись, допомагати тваринам. Лісникові ми щиро дякуємо за цікаву розповідь, за те, що дав нам змогу теж побути господарями лісу, допомогти нагодувати його улюбленців. А на згадку про нас ми біля заповідника почепимо плакати, які вигото- вили на уроках трудового навчання: «Ліс — наше багатство!», «Бережіть природу, «Ліс — легені країни!». УроК тема. робота з рослинними матеріалами. створення композицій із квітковими формами мета: навчити дітей самостійно створювати композиції з квітковими формами розвивати творчість, уяву, фантазію; виховувати естетичний смак, любов до природи; прищеплювати навички охайного виконання виробу. обладнання: зразки робіт, гілки дерев, сухе листя, квіти, трава, зрізи де- рева. Хід УрокУ і. організація учнів класу Перевірка готовності учнів до уроку. актуалізація опорних знань 1. Бесіда. Більше й більше листя з кленів Облітає з кожним днем. По траві, іще зеленій, Ця пора по парку йде. 362 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 363 — Яка пора року настала Які зміни відбулися в природі? — Що трапилося з травичкою, квітами, листям на деревах? 2. Гра З якого дерева листочок?» (зі зразками гербарію). 3. Розповідь учителя Осінь-красуня, наче талановита художниця, розмалювала кущі, дерева, квіти. Саме в цю пору року можна побачити багато незвичайного і красивого, треба тільки бути спостережливими і вміти фантазувати. Накожному кроці можна зустріти чарівні витвори природи. Щось додати, поєднати — і з різнокольорової осені можна потрапити у тепле літо, до красуні-весни, виготовляючи композиції з природних матеріалів. III. оголошення теми і мети уроку Девізом нашого уроку буде вислів: «Діло майстра величає». Із сухого листя, трави, квітів ми будемо створювати цікаву компози- цію. Небагато спостережливості і вашої творчої фантазії — і ось зі зламаної вітром гілочки, пучка трави, трьох сухих квіточок можна створити чудовий сувенір, не приносячи шкоди природі. Демонструється зразок. IV. робота над темою уроку Пояснення вчителя. Інструктаж. а) Розгляд зразка роботи. Діти встановлюють, із чого виготовлений сувенір, яку ньому з’єднуються деталі. б) Порядок виконання роботи: • за основу сувеніру беремо зріз із берези; • на основу встановлюємо сухе листя, траву і квіти; • всі деталі до основи прикріплюємо клеєм. в) Повторення правил користування клеєм та ножицями (див. урок 1). 2. Самостійне виконання роботи. Індивідуальна допомога учням. Фізкультхвилинка Продовження роботи. V. Підсумок уроку Оцінювання навчальних досягнень учнів за допомогою «шкали оціню- вання» 2. Організація виставки дитячих робіт. 3. Бесіда. — Яку роботу ми виготовляли на уроці? — Які матеріали для цього використовували? — Чи всі працювали на повну силу Можливо, хтось вважає, що міг би працювати ще краще? — До наступного уроку підготуйте насіння гречки, маку, пшона, картон, клей, ножиці, простий олівець. УроК тема. робота з насінням медоносних квітів. виготовлення аплікації з гречки, пшона. Їжачок мета: вдосконалювати навички роботи з різним природним матеріа- лом вчити планувати послідовність виконання трудових операцій; вихо- вувати емоційно-позитивне ставлення до тварин, любов до праці, відпові- дальне ставлення і творчий підхід до справи, естетичний смак, вміння до- тримуватись порядку на робочому місці. обладнання: картон, клей, щіточка для клею, шаблон їжачка, насіння гречки, маку, пшона, ілюстрації, зразок виробу. Хід УрокУ і. організація учнів класу — Подивіться, чи все необхідне ви підготували до уроку, чи охайне ваше робоче місце. II. актуалізація опорних знань учнів 1. Вступна бесіда. Золота красуня — осінь-чарівниця! По землі ступає, золотом іскриться. В жовте і червоне листячко фарбує І картини дивні, чарівні малює! Небо синє, листя кольорове! А яке довкілля радісне, чудове! — Чи подобається вам осінь? — Чим саме? 364 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 365 — Так, осінь щедра на подарунки. Але разом із подарунками вона приносить багато турбот, особливо тваринам. Вони саме в цю пору старанно го- туються до зими і здійснюють активні дії. А саме: багато звірів переселяють- ся жити в інші місця, очищають своє тіло від паразитів, влаштовують зимові схованки, заготовляють корми на зиму. Одним із важливих засобів підготовки звірів до зими є накопичення жиру, який утворюється за рахунок посиленого харчування. — Які звірі залягають у сплячку? 2. Відгадування ребусів. Е = І Ь Ї ,,, (Ведмідь) (Їжак) Б , р І = У ,,, ОРАХ В СІК (Борсук) (Ховрах) ііі. Повідомлення теми і мети уроку Про одну з цих тваринок ми сьогодні й будемо розмовляти і спробує- мо виготовити аплікацію. 1. Відгадування загадки. Гостроносий і малий, Сірий, тихий і незлий. Вдень ховається. Вночі Йде шукать собі харчі. Весь із тонких голочок. Як він зветься? (Їжачок) 2. Розповідь про їжака. — Їжак — невелика тваринка (довжина тіла — 20–30 см. Замість волос- ся його спина вкрита міцними колючками. Вони надійно захищають їжака від ворогів. У випадку небезпеки він швидко згортається у колючий клубо- чок із 6–8 тисяч голок. Свій колючий покрив їжак використовує також для перенесення матеріалу для будівництва гнізда. Їжак — нічна тварина. Вдень він спить у своїй схованці, а вночі вихо- дить на пошуки їжі. Чим живиться їжак? Живиться комахами та їх личинками, червяками, слизнями. Іноді його здобиччю стають жаби, миші, змії, яйця птахів, які гніздяться на землі. Розшукати здобич вночі їжаку допомагає дуже добрий нюх. Зір, слуху нього погані. Отже, їжак живиться тваринною їжею. Чому ж тоді нерідко малюють їжаків із яблуками, грушами на спині? Ви думаєте, що цим він живить- ся? Ні! Їжаки наколюють лісові яблука для того, щоб кислий сік, який пот- рапляє йому в шкіру, виганяв бліх. Ці паразити дуже дошкуляють тварині, а дістатись лапою до них неможливо. Яблуко або випадково впало їжаку на спинку, або він чистить свої голки. Їжаки їдять дуже багато, протягом літа нагромаджуючи під шкірою жир. Жир потрібний їм на період зимової сплячки, оскільки їжу на зиму їжаки не запасають. Із настанням холодів їжаки залазять у гнізда, які влаштовують під корін- ням дерев, купами хмизу або листя, у норах, і впадають у зимову сплячку. Сплять їжаки міцно. У них знижується температура, сповільнюється дихан- ня. За зиму їжак втрачає майже половину своєї маси. У дуже суворі зими ба- гато їжаків гине від холоду. Але небезпечний і зимовий сон для колючого. Сильні морози і відлиги часто гублять тваринок, які вибрали місце для зимівки. Лисиці, особливо ранньою весною, коли починає танути сніг, відшукують їх. Лисиці розрива- ють нори і з’їдають їжака, залишаючи лише пусту колючу шкіру. Не дивлячись нате, що від їжака людина не отримує ані хутра, ані смачного мяса, він — корисна тварина. Адже їжаки охороняють ліси, поля, сади і городи. Щоб задовольнити свій апетит, вони поїдають велику кількість шкідливих комах, слизняків, мишей. IV. робота над темою уроку Пояснення вчителя. Інструктаж. а) Розгляд зразка роботи. Діти встановлюють, із чого виготовлена аплікація (з насіння гречки, пшона та маку Що взято за основу (Картон) б) Порядок виконання роботи: — обведення шаблонів на картоні; — вирізання паперового їжачка; — змащування основи клеєм; — оформлення роботи. 2. Повторення правил користування ножицями та клеєм (див. урок 1). 3. Самостійна робота учнів. Індивідуальна допомога учням. Фізкультхвилинка 366 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 367 Продовження практичної роботи. У ході роботи вчитель наголошує на тому, що потрібно стежити за порядком на своєму робочому місці, адже не там чисто, де прибирають, а там, де не смітять». V. Підсумок уроку Що вам сподобалося на уроці? — З якими матеріалами ви працювали? Організація виставки кращих дитячих робіт. Оцінювання робіт учнів за шкалою оцінювання». — До наступного уроку підготуйте пластилін. УроК тема. робота з пластиліном. Поєднання способів «витягування» з цілого шматка пластиліну і «примазування» деталей до основи мета: навчити дітей «витягувати» з цілого шматка пластиліну, ознайомити з прийомами ліплення овочів та фруктів, виховувати почуття колективізму, задоволення від праці. обладнання: кольоровий пластилін, стеки, підкладні дощечки, муляжі овочів, дві декоративні тарелі. Хід УрокУ і. організація учнів класу іі. актуалізація опорних знань 1. Перевірка готовності дітей до уроку Бесіда з учнями (проводить дівчинка Осінь). Щедра осінь і багата З подарунками прийшла. Тож дозволь тебе спитати: — Що ти, Осінь, принесла А який урожай з полів збирають восени? — Буряк, морква, капуста Одним словом — овочі. — А що дозріває в садках Груші, яблука, сливи — це фрукти. — Пригадаємо, про яку овочеву сім’ю ми говорили на уроках читання? — Про гарбузову родину А давайте розіграємо цю казку! 3. Інсценізація уривку з пісні Ходить гарбуз по городу...» ііі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми виготовимо деякі овочі, які були в нас у гостях, та фрукти. У нас вийде дві такі композиції: таріль із фруктами та овочами. IV. робота над темою Ми з вами вже ліпили з пластиліну. Давайте пригадаємо, у якій послі- довності треба працювати. Прийоми та послідовність роботи з пластиліном 1. Розминання. 2. Розкачування (коловими рухами). 3. Зліплювання. — Вироби з пластиліну можна виготовляти способом «витягування» та «примазування» деталей до основи. Ось, наприклад, грушу виготовляють так (показ і пояснення вчителя). а) Груша. Пластилін розкачуємо коловими рухами рук, утворюємо кулю. Далі способом «витягування» відтягуємо пластилін і надаємо йому характерних оз- нак. Вказівним пальцем робимо заглиблення для корінця. З окремого шмат- ка пластиліну ліпимо корінець і листочки. Усі частини «примазуємо». Ана- логічно робимо сливи, яблуко. б) Гарбуз. В основі ліплення — куля, яку ми отримуємо, розкачуючи пластилін між долонями коловими рухами рук. Витягуємо пластилін та заокруглює- мо, роблячи прорізи. Аналогічно робимо буряк, картоплю та інші овочі. V. Фізкультхвилинка VI. Практична робота учнів 1. Пригадуємо правила роботи з пластиліном. 1) Перед початком роботи накрий робоче місце клейонкою. 2) Для розкачування використовуй картон) Під час роботи руки витирай серветкою, по закінченні роботи — помий із милом) Ріж пластилін пластмасовим ножиком Надання консультацій та індивідуальної допомоги окремим учням. VII. Демонстрація дитячих робіт. оцінювання навчальних досягнень — Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відо- мої нам «шкали оцінювання». Приготуйте свої картки з іменем. — Свої вироби покладіть на тарелі (І група — овочі, ІІ група — фрукти). 368 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 369 VIII. Підсумок уроку Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці? — Хто відчуває, що міг би працювати краще? — Я вважаю, що ви потрудились славно, «зібрали» гарний урожай і фруктів, і овочів. Народне прислів’я каже: «Праця годує, а лінь марнує». — На наступний урок вам треба приготувати кольоровий пластилін, стеки. УроК тема. ліплення на основі пласта. комбінований спосіб ліплення мета: закріпити уміння дітей «витягувати» з цілого шматка пластиліну, ускладнити їх «конструктивним» способом ліплення; розвивати естетич- ний смак, увагу, мислення, інтерес до народної іграшки; виховувати любов до рідної землі, повагу до традицій, праці людей. обладнання: кольоровий пластилін, прислів’я. Хід УрокУ і. організація класу іі. актуалізація опорних знань 1. Перевірка готовності дітей до уроку Бесіда з учнями. Шматок пластиліну на парті дрімає, І чим він стане, ніхто не знає, Чи квіткою, що радує всіх нині, Чи пташкою у гіллі на калині. Ви потрудіться добре всі, будь ласка,— Наступить диво, оживе прекрасна казка. — Люди якої професії роблять зі шматка пластиліну чи глини казку? — Скульптори. — Кожен із вас сьогодні на уроці стане скульптором і власними руками оживить шматок пластиліну. А цей шматок пластиліну стане чарівним, адже буде зігрітий теплотою ваших рук. ііі. Повідомлення теми і мети уроку Вранці тато з магазину Приніс дітям пластиліну... Пластилін помяв Павлусь, До сестрички посміхнувсь,— І в руках у нього виник, Мов живий, червоний півник. — Здогадались, яку іграшку будемо ліпити? IV. робота над темою уроку Ліпити півника треба у такій послідовності: а) відокрем шматок пластиліну; б) розімни і скатай кульку; в) витягни і виліпи пальцями основу півника; сформуй його передню і хвостову частину; г) замість лапок виліпи круглу підставку, яку потім міцно прикріпи доту- луба пташки; д) виліпи з тоненьких джгутиків гребінь, сережки, дзьоб, очі, крила; е) приліпи всі деталі до тулуба. — Пригадайте, чим відрізняється конструктивний спосіб ліплення від пластичного А разом ці способи утворюють новий спосіб, який називається ком- бінованим. V. Фізкультхвилинка VI. Повторення правил роботи з пластиліном див. Урок 6) VII. індивідуальна робота учнів Звучить тихенька музика. VIII. Демонстрація дитячих робіт. оцінювання навчальних досягнень за допомогою «шкали оцінювання» IX. Підсумок уроку Сподобався вам сьогоднішній урок Хто в майбутньому захоче стати скульптором Чому? — Народне прислів’я каже: «Праця людину величає». |