Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница29 из 30
1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   30
мета: розказати, ознайомити з роботою та будовою свердлильного вер- стата; розвивати кмітливість, винахідливість, виховувати повагу до людей різних спеціальностей.
обладнання: технічний конструктор, інструменти технічного конструктора
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
407
Хід УрокУ
і. організація учнів класу
II. актуалізація опорних знань
1. Бесіда з учнями.
— Пригадайте, що таке конструювання? (Конструювання — це створен-
ня, розробка будови виробу або окремих його частин.)
— Люди, які займаються конструюванням нових автомобілів, космічних апаратів та багатьох інших виробів, називаються конструкторами Що вам відомо про людей цієї професії?
2. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні кожен з нас спробує бути конструктором. Мета уроку — виготовити сверд- лильний верстат.
— Де його можна використовувати?
— На всіх потужних заводах та навіть у кожному господарстві він не буде зайвим. Ним висвердлюють дірки різних розмірів та в різних матеріалах.
3. Робота над темою уроку Перед тим, як ви розпочнете роботу, пригадайте, які інструменти для цього потрібні? Планка, кутник, гайка, гвинт, викрутка,

гайковий ключ, шини, вісь, диск, шпилька Покажіть їх.
4. Фізкультхвилинка.
5. Послідовність виконання роботи.
1) Підбір потрібних матеріалів, запчастин.
2) Складання їх у даній послідовності.
1 5
2 4
3 6
7 8
10 11 9
16 12 14 15 13 17
6. Індивідуальна робота учнів.
7. Демонстрація готового виробу. Оцінювання за шкалою оцінювання».
ііі. Підсумок уроку Сподобалось вам бути конструктором Хто мріє оволодіти цією професією?
— Чому?
— На наступний урок вам потрібно підготувати конструктор.
УроК тема. Проектне моделювання з деталей
конструкторів за власним задумом
мета: закріпити уміння дітей з технічного моделювання, розвивати конструкторську винахідливість, прояв фантазії, виховувати почуття любові до праці.
обладнання: технічний конструктор, фотографії космічної техніки з деталей металоконструктора.
Хід УрокУ
і. організація учнів класу
іі. актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда з учнями.
— На попередніх уроках праці та інших ви багато дізналися про космічні подорожі. Знайомилися з першим космічним кораблем та людиною, яка вивела йогов космос. Це — Юрій Гагарін. Перший український штучний

408
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
409
супутник Землі названий «Січ-1». Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк.
— На минулому уроці ми говорили про конструкторів. Хто ж такі конс- труктори? (Люди, які придумують щось нове, невідоме
.)
— А чи відомо вам, хто ж був головним конструктором космічних ракет, хто їх створив? (Так, головним конструктором космічних ракет був українець

Сергій Корольов, який народився в місті Житомир Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні я хочу, щоб ви також стали, хоча б на час уроку, конструкторами. Ви вже моделювали паперові макети космічних апаратів, отож вже знаєте, для чого використовувати космічну техніку.
— Яку космічну техніку ви знаєте? (Космічні ракети, супутники, косміч-
ні кораблі, станції, планетоходи)
— Молодці! Ви знаєте багато видів космічної техніки!
— На дошці висять зразки космічної техніки, виберіть для себе той вид, який вам найбільше сподобався. Можливо, вони допоможуть вам при конс- труюванні своєї власної космічної техніки.
— Для того, щоб ваші вироби були більш цікавими, нагадую, що, крім головної частини (корпусу, до апаратів належать антени, панелі, сонячні батареї, і чим більше ви проявите фантазії, кмітливості при виконанні цих частин, тим цікавішим буде ваш космічний корабель.
3. Фізкультхвилинка.
4. Послідовність виконання роботи.
— Повторюємо правила безпечної роботи з металоконструктором.
• Закручуючи гвинти викруткою, не можна сильно на неї натискати, щоб вона не зіскочила і не поранила руки.
• Не можна тримати в роті гвинти, гайки та інші деталі.
— Приготуйте необхідні інструменти.
5. Індивідуальна робота Працюйте самостійно або в парі з однокласником, але ваші космічні апарати повинні мати власний задум, тобто відрізнятися один від одного, ви повинні вміти пояснити, для чого створена та чи інша деталь Демонстрація готових виробів.
III. Підсумок уроку 12 квітня святкують День космонавтики. У нашій школі пройде ви- ставка технічної творчості, тому найкращі моделі ми відберемо і разом представимо на цю виставку.
— Хто отримав задоволення від своєї праці?
— Чому?
— Я вважаю, що ви потрудились дуже добре, створили нові космічні моделі. Можливо, хтось виросте і також прославить нашу Україну, як Коро- льов. Для цього вам треба багато працювати і пам’ятати народне прислів’я:
«Праця годує, а лінь марнує».
— На наступний урок треба підготувати картон, кольоровий папір, лінійку, олівець, аркуш у клітинку, клей.
УроК тема. Макетування будівельних споруд на основі
розгортки за аналогом, макетом-зразком
мета: виготовити за аналогом макет будинку, розвивати графічні навич- ки учнів, виховувати любов до рідної оселі, краю, Батьківщини.
обладнання: памятка, розгортка будинку, готовий будинок.
Хід УрокУ
і. організація учнів класу
II. актуалізація опорних знань
1. Бесіда з учнями.
Білява хата. Рідна моя домівка.
Рідна моя сторона.
Куди б не поїхав,
Тебе ніхто не забува.
— Так, сьогодні на уроці мова піде про українську оселю, про рідний дім, у якому ви народилися і живете. Житло дуже давнє, як і сама людина.
Але чи замислювались ви, яку будову має кожна будівля? (Будівля має дах,
серед ню частину з вікнами, дверима та нижню.)
— Як називається нижня частина? (Фундамент

410
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
411
2. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні кожен за допомогою розгортки виготовить макет будинку, але оздобить його так, як схоче сам Демонстрація готового виробу.
— Розгляньте, з яких елементів складається будівля. У такій послідов- ності і будемо сьогодні працювати.
4. Фізкультхвилинка.
— Приготуйте необхідні для уроку інструменти: ножиці, олівець, ліній- ку, клей Пригадайте правила безпечної роботи з ножицями (див. урок 1
).
5. Послідовність виконання роботи.
а) За кресленням виконай розмітку розгортки стін на аркуші в клітинку.
Виріж її.
50 60 50 60 60 б) Обведи, як шаблонна кольоровому папері. Розміть лінії згину.
в) Домалюй припуски для оклеювання.
г) Розміть дах і підставку за кресленням.
60 170 60 д) Виріж, зігни і склей розгортку.
6. Індивідуальна робота учнів.
— Виріжте двері та вікна за власним задумом та наклейте їх на макет Оцінювання дитячих робіт.
Оцінювання дитячих робіт за допомогою «шкали оцінювання».
ііі. Підсумок уроку Що вдалося вам сьогодні на уроці?
— Що нового дізнались?
— Молодці, ви впоралися із завданням уроку Народне прислів’я каже:
«Зробив діло — гуляй сміло».
На наступний урок принесіть ножиці, клей, лінійку, олівець, кольоро- вий папір, картон.
УроК тема. Проектування макетів споруд за власним задумом
мета: закріпити набуті знання для проектування споруд; розвивати фан- тазію, просторову уяву, охайність; виховувати почуття відповідальності за доручену справу, доброту, чуйність.
обладнання: картон, клей, ножиці, олівці, лінійки, кольоровий папір.
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань учнів
1. Відгадування загадки.
Взимку — біленький, влітку — сіренький,
Довгі вуха має, швидко в ліс стрибає. (Зайчик Саме про нього сьогодні на уроці піде мова.
— Які ви знаєте українські казки, в яких зайчик є головним героєм?
— Аз якої казки ось цей уривок?
Інсценізація уривка казки Коза дереза, підготовленого кращими учнями.

412
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
413
— Ось яка сталася прикра пригода з зайчиком, коза вигнала його з власної домівки. Як ви думаєте, ми можемо йому допомогти?
— Як саме?
2. Повідомлення теми і мети уроку Побудуємо для зайчика нову домівку.
— На минулому уроці ми вчилися будувати будиночки. Пригадаємо, з яких частин складається будівля? (З трьох: дах, середня частина, фундамент Послідовність виконання роботи.
— Пригадайте, в якій послідовності ми виконували роботу) Робили розмітку хати.
2) Вирізали її.
3) Креслили та вирізали дах.
4) Креслили та вирізали фундамент) Оздоблювали і приклеювали вікна та двері.
— Які інструменти будемо використовувати? (Ножиці, лінійку, олівець, клей Пригадайте правила роботи з ними (див. урок 1).
4. Фізкультхвилинка.
5. Індивідуальна самостійна робота Діти, ви розумієте, що зайчик в нас один, і оселиться він у тій хатин- ці, яка буде найохайнішою і найкращою. Хатинка має бути непростою, а незвичайною і казковою, для цього використайте свою фантазію.
6. Демонстрація готового виробу.
Визначення найкращої хатинки.
ііі. Підсумок уроку Чи сподобалось вам бути будівниками?
— Чому? (Тому, що праця приносить користь і радість іншим людям. Домашнє завдання

На наступному уроці в нас буде узагальнююча практична робота. При- несіть такі інструменти: лінійку, кольоровий картон, ножиці, клей.
УроК тема. Узагальнююча практична робота. колективна
виставка-композиція Моя вулиця»
мета: перевірити набуті знання з теми «Людина і техніка», створити виставку-композицію Моя вулиця»; розвивати творчу уяву, фантазію, охай- ність, вміння працювати з різними інструментами і матеріалами; виховувати любов до рідного села (міста), повагу до його мешканців, патріотизм.
обладнання: вироби, виготовлені протягом вивчення розділу, кольоро- вий папір, ножиці, клей.
Хід УрокУ
і. організація учнів класу
II. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні в нас узагальнюючий урок з теми «Людина і техніка», на яко- муза допомогою тестових завдань ми перевіримо набуті знання та створи- мо виставку-композицію Моя вулиця». А допоможуть створити виставку вироби, зроблені вами на уроках трудового навчання під час вивчення роз- ділу «Людина і техніка».
ііі. робота над темою уроку Тестова перевірка.
1) Конструювання — це...:
а) створення, розробка будови виробу або окремих його частин;
б) будова виробу або окремих його частин.
2) Виберіть інструменти, які потрібні для роботи з конструктором а) Гайка, гвинт, викрутка, ключі;
б) гайка, ножиці, шило, ключі;
в) гвинт, викрутка, ніж, шило) Які професії можна віднести до виду «людина — техніка»?
а) Космонавт, хлібороб, шофер б) хлібороб, лікар, тракторист в) вчитель, лікар, комбайнер Колективна перевірка тестових завдань. Самооцінка одержаних знань.
3. Практична робота.
Можна все на світі
Вибирати, сину,
Вибрати не можна
Тільки Батьківщину!
— Що ви розумієте під словом Батьківщина? (Рідний край, рідне село Спробуємо відтворити частинку нашого села за допомогою виробів, виготовлених на попередніх уроках. Для цього розділимося на дві групи.

414
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
415
Перша група буде створювати житловий масив центральної вулиці, а друга буде оздоблювати його різними предметами (дерева, машини
).
4. Групова робота учнів.
IV. Підсумок уроку. складання загальної композиції
— Чи все вам сподобалось у цій композиції?
— Можливо, хтось може ще щось до неї додати?
— Що тут виглядає найкраще? Хто його створив, на яку оцінку він за- слуговує?
— Якщо бажаєте чимось доповнити нашу композицію, виконайте свій задум вдома.
УроК тема. світ професії «людина — художні образи»
мета: ознайомити дітей з професіями, які можна віднести до виду «лю- дина — художні образи», з інтер’єром, у якому працюють ці люди розви- вати творчу уяву, фантазію, спостережливість; виховувати охайність, лю- бов до прекрасного.
обладнання: малюнки, зразки робіт, пластилін.
Хід УрокУ
і. організація учнів класу
Стали, дітки, підтягнулись,
Один одному так щиро посміхнулись.
На урок увагу не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
II. Повідомлення теми і мети уроку
Вчитель демонструє малюнки із зображенням представників творчих про- фесій.
— Розгляньте малюнки і назвіть професії зображених людей. До кожного малюнка знайдіть відповідні слова колір і лінія; танцювальні рухи; мімі- ка і голос музичні звуки художнє слово об’ємні форми.
— Який вид художньої творчості подобається вам найбільше?
— Художня діяльність людини дуже різноманітна. Вона повязана з різними видами мистецтв: кіно, живопис, театр, поезія, музика, архітек- тура та ін. Сьогодні ми познайомимося з деякими з них. Бесіда про професії людей виду «людина — художні образи»

1. Ось художник-живописець,
До мольберта він стає.
Ніби паличку чарівну,
В руки пензлика бере.
Як художник вирушає
На пленері працювати В ліс, до річки,— поспішає
Він етюдника узяти.
У художника в майстерні
Різних фарб завжди багато.
Аквареллю і гуашшю
Ти вже вмієш працювати!
Мольберт — це дерев’яна підставка, на якій встановлюють підрамок із полотном, картоном.
Працювати на пленері — означає працювати на природі.
Етюдник — дерев’яний ящику якому міститься все потрібне дня робо- ти (фарби, пензлі, палітра).
2. Ось станок — на ніжках дошка,
Що на столик схожа трошки.
Її можна обертати Усе зайве відсікати.
Молотки, стамески, петлі,
Пилка, стеки, топірці
Стануть скульптору в пригоді,
Як опиняться в руці.
— Скульптурне зображення буває об’ємним або рельєфним. Перш ніж створити щось, скульптор виготовляє малі пошукові роботи. Спочатку — зі слухняного пластиліну. Це і є ескізи. Потім найвдаліші ескізи майстер втілює у дереві, камені, металі.
3. Глина в кого ожива?
Творить з неї хто дива?
В кого посуд, ніби жар?
Ну, звичайно ж, це... (гончар Яку народі кажуть: Гончара глина годує», Глина для гончара, що пісня для солов’я».
IV. Фізкультхвилинка
V. Практична робота Ну що ж, давайте і ми сьогодні на уроці спробуємо виконати гон- чарську справу.
Девіз нашого уроку такий: Землю красить сонце, а людину — праця». Як ви розумієте це прислів’я?
— Перед, тим як розпочати роботу, слід пригадати правила роботи з пластиліном (див. урок 7).
— Скажіть, що ви знаєте про іграшки?
— Де їх виготовляють?
— Колись давно люди для своїх дітей виготовляли іграшки власноруч.
Учитель демонструє малюнки із зображенням народних іграшок.
— Виберіть, яка іграшка вам найбільше сподобалася, і спробуйте відтво- рити її, або придумати свою. Також зверніть увагу на її оздоблення.

416
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
417
5 6
2 1
4 3
під мережкою внизу книжка і сопілка.
До ладу все довела,
хоч іще маленька,—
і оздобила як слід я портрет Шевченка!
(В. Лучук)
2. Бесіда.
— Які вишивки є у твоїй оселі?
— Хто їх вишивав?
— Продовж речення: «Вишивка потребує уваги...».
3. Гра «Домалюй орнамента) б) в)
ііі. робота над темою уроку Повідомлення теми і мети уроку З попередньої розмови можна зрозуміти, що тема нашого уроку —...
(художня вишивка).
Але вишивати можна по-різному. Яким способом ми будемо вишивати, ви прочитаєте, коли розгадаєте кросворд.
1
х уст кару ш ник е
3
с ер ветка нитки ножи ц
і
к
6
г о л ка м Розповідь.
— Вишивка — один з давніх і найбільш розповсюджених видів народного мистецтва. Щоб оздобити своє житло, найбільше уваги приділяли ви- шиванню рушників, скатертин, наволочок, серветок. Колись давно, коли ще не було ані машин, ані фабрик, люди шили свій одяг руками. А щоб одяг
VI. Підсумок уроку
Гра «Перевір себе»
Відгадай професію за її описом.
1. На дозвіллі я люблю розім’яти глину.
Потім з неї я ліплю коника, пташину. (Гончар. Камінь, скло, кістки, метал —
Це твердий матеріал.
Різьблять з дерева скульптури —
Із уяви чи з натури. (Скульптор. Ось пастель, шматочки крейди,
Є вуглина й олівець,
Ручки, фарби і фломастер —
Всім працює сміло майстер. (Художник Чи сподобався вам наш урок Оцініть виготовлені іграшки за шкалою оцінювання».
— На наступний урок підготуйте тканину та кольорові нитки для виши- вання.
УроК тема. Художні техніки декоративно-ужиткового
мистецтва. Художня вишивка
мета: ознайомити учнів з майстрами декоративно-прикладного ми- стецтва рідного села вчити підбирати орнамент для оздоблення виробів за видами розвивати вміння застосовувати набуті знання і навички; вихову- вати любов до прекрасного.
обладнання: виставка робіт (вишиті сорочки, скатертини, рушники, сер- ветки, картини); фотографії народних умільців.
Хід УрокУ
і. організація учнів класу
II. актуалізація опорних знань
1. Читання вірша.
РУШНИК
Вишивала я рушник власними руками,
частувала залюбки всіма кольорами.
Мов жива, на полотні —
калинова гілка,

418
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
4 клас
419
був кращий, оздоблювали його нитками. З того часу почалась наша вишив- ка. Наприкінці XI ст. Анна, дочка князя Володимира Мономаха, заснувала у Києві першу школу вишивок. В Україні вперше навесь світ Шевченкови- ми віршами заговорили українські рушники. Наприклад, «Зацвіла в долині червона калина, «Думи мої, думи». Близько 20 віршів відтворила на руш- никах народна майстриня Ганна Василащук.
Наше село теж може пишатися народними умільцями.
Розгляд робіт, які виконували наші односельчани: вчителька математики Лисак Леоніда Григорівна, рушник Портрет Шевченка».
3. Практична робота Сьогодні на урок ви приготували тканину для вишивання, нитки, голку, ножиці.
Але перед тим, як почнемо працювати, пригадаємо правила користуван- ня голкою і ножицями (див. уроки 1, 10).
— За своїм бажанням виберіть орнамент для оздоблення вашої серветки.
— Техніка виконання Шов хрестиком» така.
Спочатку шиють стібки, нахилені в один бік, а потім, дійшовши до краю стібки в другий бік, утворюючи хрестики.
1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   30


написать администратору сайта