Главная страница
Навигация по странице:

  • V. Підсумок уроку Чи сподобався вам сьогоднішній урок Які правила дорожнього руху ви запам’яталиУроК тема. світ професій «людина — техніка». Урок-екскурсія мета

  • УроК тема. технічні конструкції. Моделювання за графічним зображенням мета

  • II. актуалізація опорних знань учнів 1.

  • III. Повідомлення теми і мети уроку Відкривається дошка, і діти читають тему уроку Ми — майбутні буді- вельники». 400

  • IV. робота над темою уроку.

  • V. Фізкультхвилинка VI. Практична робота учнів

  • УроК тема. Проектування технічних моделей. розробка графічних зображень мета

  • IV. робота над темою уроку Будемо працювати під девізом. А девізом візьмемо таке прислів’я: «Людина прекрасна в праці».1.

  • V. Фізкультхвилинка VI. Практична робота Надання індивідуальної допомоги учням.VII. Демонстрація дитячих робіт

  • УроК тема. технічне моделювання з деталей конструктора Школяр та інших технічних конструкторів. Модель свердлильного верстата

  • Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


    Скачать 17.62 Mb.
    НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
    Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
    Дата23.02.2017
    Размер17.62 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
    ТипУрок
    #3011
    страница28 из 30
    1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   30
    394
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    395
    Ю. А. Наші школярі вже знайомі з основними правилами дорожнього руху. Вони тобі, Незнайко, повідомлять.
    С в і т л о ф о р
    Коли до школи поспішаєш
    І часу зовсім вже не маєш,
    Не біжи, а зупинись,
    Шлях уважно роздивись.
    Червоне світло — зупинися,
    І на всі боки подивися.
    Жовте світло всіх попереджає,
    До уваги діток закликає.
    Зелене світло — шлях відкрито Дорогу переходьте, діти!
    В еду ч и й
    Тут на шляху завжди чергує
    Умілий, спритний вартовий.
    Відразу всіма він керує,
    Хто передним на мостовій.
    Н е знай ко Мій дзвінкий веселий м’яч,
    Ти куди несешся вскач?
    Я у нашому двобої,
    Ну, не встигну за тобою!
    Ю. А.
    Незнайку, стій, не вибігай,
    В мяч на дорозі тине грай.
    Забави тут є недоречні,
    Це місце досить небезпечне!
    Треба слухати, без спору,
    Всі вказівки світлофору.
    Скаже вам про це за мить
    Добрий лікар Айболить.
    Д о кто р Айболит ь
    Руху правила єдині,
    Знать їх добре всі повинні:
    І дівчатка, і хлоп’ятка,
    І зайці, і тигренятка,
    А також дорослі люди Ось тоді й порядок буде!
    Я прийшов до вас у гості
    Показати вам хлопчину,
    І повірте, це непросто:
    Накладати гіпс та шину.
    Усі правила треба вчить,
    Нікуди без них — ані кроку.
    Наприклад, тротуаром йти
    Завжди з правого боку.
    А щоб дорогу перейти,—
    Звичайно, перешкоди.
    Не можна як завгодно йти
    На інший бік дороги. сюжетно-рольова гра «Чи знаєш ти правила вуличного руху?»
    У вигляді гри проводиться повторення правил вуличного руху з вико- ристанням виготовлених знаків.
    V. Підсумок уроку Чи сподобався вам сьогоднішній урок Які правила дорожнього руху ви запам’ятали?
    УроК тема. світ професій «людина — техніка». Урок-екскурсія
    мета: ознайомити дітей із сучасною технікою, а також із професіями, пов’язаними зі світом техніки; розвивати у дітей бажання створюва- ти різні конструкції, виховувати працелюбність, вміння працювати в колективі.
    обладнання: картинки із зображенням різних видів техніки.
    Хід УрокУ
    і. організація класу
    II. актуалізація опорних знань учнів
    Любі друзі! Схаменіться,
    Весело всміхніться,
    І на радість всім довкола
    До роботи разом беріться!
    1. Перевірка готовності дітей до уроку Бесіда з учнями.
    Шофер не любить довго спать,
    Із сонцем він встає.
    І до машини поспіша —
    Важливі справи є.
    Його повсюди люди ждуть,
    Тож рано він встає,
    Щоб цеглу і цемент возить,
    Аби росли міста.
    — Діти, ви любите подорожувати?
    — На якому транспорті?
    — Відгадайте загадку, і таким чином оберіть транспорт, на якому ми з вами сьогодні вирушимо у подорож.

    396
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    397
    Маленький будиночок
    По місту біжить,
    Дорослі і діти
    В будиночку сидять. (Автобус А що то за нитка, що тягнеться, а в клубок не змотаєш? (Дорога Молодці, діти, ви любите загадки і вміло їх відгадуєте.
    III. Повідомлення теми і мети уроку Діти, сьогодні ми відправимося з вами на машинний двір. Там нам по- кажуть, і, звичайно, розкажуть про види техніки, про сучасну техніку. Ми познайомимося з професіями, пов’язаними зі світом техніки. І побачимо дуже багато цікавого та нового. робота над темою уроку Девізом нашої подорожі буде таке прислів’я: Землю красить сонце, а людину — праця».
    У ч и тел ь. Сучасна техніка надзвичайно різноманітна: міський транспорт, сільськогосподарські машини, верстати, побутові прилади. Професій, пов’язаних зі світом техніки, дуже багато.
    Конструктори створюють нову техніку, робітники використовують її у своїй роботі, а наладчики ремонтують.
    Є, діти, багато видів техніки. Наприклад, пасажирський транспорт автобус, автомобіль, літак, катер, поїзд.

    Я не їм вівса, ні сіна,
    Дайте випити бензину —
    Усіх коней обжену,
    Хоч кого наздожену! (Автомобіль)
    Полотно, а не доріжка,
    Кінь біжить сороконіжка. (Поїзд)
    — Слово «автомобіль» у перекладі з грецької мови означає предмет, що

    рухається сам До того часу, коли винайшли автомобіль, усі транспортні за- соби — вози, карети — тягнули за собою тварини (коні, воли, віслюки).
    — Хто з вас знає, де і ким був створений перший автомобіль? (Перший

    автомобіль був створений у Франції, більше двох сотень років тому. Він рухав-
    ся з такою швидкістю, як ходять пішоходи.)
    — Колеса перших автомобілів були дерев’яними з металевими обручами. А вже пізніше з’явилися суцільні гумові шини без повітря всере- дині. Сучасні шини автомобілів — це гумові камери, які наповнюють- ся повітрям.
    Другий вид техніки, діти, — це будівельна техніка, наприклад, екскава- тор, підйомний кран.
    Кран підйомний край дороги,
    Мов журавлик довгоногий,
    Мов журавлик-журавель
    Із небачених земель.
    Ці машини використовують люди при будівництві багатоповерхо- вих будинків. А екскаваторами риють у землі котловани для майбутніх будинків.
    В рот каміння набирає
    Без усяких перешкод,
    Будувати помагає
    Довгу греблю і завод.
    Як він зветься —
    Відгадай-но?
    (Екскаватор то, звичайно.)
    V. Фізкультхвилинка
    — Тепер ми познайомимося з сільськогосподарською технікою.
    По полю бродить,
    Зерно молотить,
    Жне, косить — хліба не просить. (Комбайн)
    По полю повзе, траву гризе. (Сінокосарка)
    — Праця в сільському господарстві нелегка. Механізація праці дає змогу значно полегшити її. З кожним роком на полях та фермах застосовують дедалі більше різних машин. У рільництві тепер майже повністю механізовано такі операції, як обробка ґрунту, внесення добрив, сівба й садіння, збирання й переробка зернових культур. Чим більше робіт у сільському господарстві механізовано, тим більше часу має сільський трудівник для відпочинку. Над створенням і поліпшенням машин для механізації робіт у сільському госпо- дарстві працюють інженери, конструктори і передові механізатори.
    Для збирання зернових культур використовують комбайни. Існує бага- то видів цих машин. Адже, діти, немає на світі нічого ціннішого за хліб.
    — Як називається селянин, який вирощує хліб? (Хлібороб)
    — Як називають засівання й вирощування хліба? (Хліборобство)
    А чи знаєш ти, чим пахне хліб,
    Коли весною кілька діб
    Туркоче трактор за рікою?
    Хліб пахне працею людською.
    Чим пахне хліб, чи знаєш ти,
    Як поведуть твої брати
    Зерном наповнені машини?
    Хліб пахне соками земними!
    — Окрім сільськогосподарських машин існує сільськогосподарський ре- манент: плуги, лущильники, культиватори, борони, обертові мотики, котки, зчіпки. У сільському господарстві також використовують посівні та садильні машини, машини для внесення добрив, машини для боротьби зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур обприскувачі, обпилювачі; а також машини для скошування зернових і зернобобових культур маши- ни для очищення і сортування зерна та насіння.

    398
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    399
    Для збирання картоплі використовують картоплезбиральні комбайни і картоплекопачі. Для збирання льону — льонобралки.
    Розповідь вчителя супроводжується показом малюнків із зображенням техніки.
    — Діти, ми ще не згадали загальних правил безпечної роботи біля ма- шини.
    1. Одяг має відповідати сезону й виду роботи, бути акуратно заправле- ним. Не можна сідати на машину і сходити з неї під час її руху.
    3. Не дозволяється розташовуватися на відпочинок на ділянці, де працює машина, тракторний агрегату борозні, на траві, хлібостої).
    4. Не можна розкладати вогнища біля машин та залишати машинно- тракторний агрегат без нагляду.
    5. На пильних роботах треба надягти захисні окуляри.
    6. Перед їжею і після закінчення роботи слід старанно вимити руки й об- личчя з милом. Підсумок уроку Народні прислів’я та приказки вражають нас своєю влучністю, лаконічною формою і багатством змісту.
    • Праця людину годує, а лінь — марнує.
    • Де господар добре робить, там і поле добре родить Чи підходять ці прислів’я до нашого уроку Як ви їх розумієте?
    — До наступного уроку підготуйте такі матеріали: ножиці, клей, кольо- ровий папір, картон.
    УроК тема. технічні конструкції. Моделювання за графічним зображенням
    мета: ознайомити дітей із технічними конструкціями; навчити дітей створювати моделі за допомогою графічних зображень; виховувати працелюбність.
    обладнання: плакати, ножиці, папір, картон, клей.
    Хід УрокУ
    і. організація класу
    Поки ще малі — учіться
    Все у світі ви робити,
    Навчатись, трудитися І цікаво буде жити.
    II. актуалізація опорних знань учнів
    1. Перевірка готовності дітей до уроку Бесіда з учнями.
    Кран підйомний край дороги,
    Мов журавлик довгоногий,
    Мов журавлик-журавель
    Із небачених земель.
    Поверта домене шию:
    — Полетів бита не вмію.
    Хоч багато маю сил Я важкий та щей без крил.
    — Не журись! — втішаю крана Скоро я дорослим стану
    І змайструю все як слід —
    Будеш крано-вертоліт.
    (Т. Коломієць)
    — Діти, скажіть, будь ласка, для чого слугує підйомний кран До якого виду техніки він належить: транспорт, побутова, будівельна чи сільськогосподарська техніка?
    — Нині всі важкі роботи в будівництві виконують за допомогою машин. Екскаваторами копають котловани для будівель. Бульдозерами згор- тають землю та вирівнюють будівельний майданчик. Важливими помічни- ками будівельників є підйомні крани. Вони бувають різні за формою, будо- вою і призначенням.
    Основні частини підйомних кранів — станина, візок чи автомобіль, і стріла з лебідкою. Спільною частиною для всіх кранів і основним робочим органом є лебідка для підняття вантажу.
    Ці машини люди використовують при будівництві багатоповерхо- вих будинків, вони є незамінними помічниками. За допомогою підйом- них кранів люди переміщують вантажі, які мають велику масу, на різну висоту, чого людина сама ніколи не зробить. Із кожним днем виростають майже на очах багатоповерхові будинки. Підйомні крани не тільки вико- ристовують під час зведення будівель, також — на заводах і фабриках, на різних підприємствах, на залізничних станціях і в портах. За допомогою підйомного крану завантажують і розвантажують вагони, кораблі, маши- ни. Їх створюють люди для полегшення своєї праці. І щоб на них працю- вати, треба багато знати.
    Однією з основних будівельних професій є професія водія підйомного крана. Вона дуже відповідальна, потребує точності, уважності в роботі.
    III. Повідомлення теми і мети уроку
    Відкривається дошка, і діти читають тему уроку Ми — майбутні буді- вельники».

    400
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    401
    Будівельником я хочу стати,—
    Міста великі будувати,
    І прикрашать країну нашу,—
    Її робити пишну і багату.
    Я щасливий й дуже радий,—
    В мене друзів є багато,
    Разом ми працюємо,
    Будинки будуємо.
    — Сьогодні на уроці ми будемо майструвати, як ви вже, мабуть, здога- далися, підйомний кран. Будемо працювати під девізом: Робота спільна — як пісня весела. Як ви його розумієте?
    Стоїть на високій нозі
    І підносить вантажі. (Підйомний кран Люди яких професій не обходяться без підйомних кранів?
    IV. робота над темою уроку. Елементи графічної грамоти.
    — Щоб правильно прочитати найпростішу схему чи креслення, а також побудувати його, необхідно знати такі умовні позначення.
    Товста жирна лінія — це контур аркуша, виробу і т. д місце відрізання, надрізання
    Тонка переривчаста лінія — це невидима лінія контуру
    Тонка переривчаста лінія з двома крапками — це лінія згину
    Тонка штрих-пунктирна лінія — вісь симетрії
    Стрілки вказують, у який бік слід згинати папір
    Тонка лінія зі стрілками — розмірна лінія
    Тонка хвиляста лінія — лінія обриву
    Жирна крапка вказує місце проколу
    Суцільні штрихи позначають місце нанесення клею на види- мий лицьовий бік
    Переривчасті штрихи позначають місце нанесення клею на невидимий виворітний бік
    — Ми вже працювали на минулих уроках із ножицями та папером, із клеєм. Давайте пригадаємо правила безпечної роботи з ножицями і клеєм див. урок 1
    ).
    2. Прийоми та послідовність виготовлення підйомного крану) За кресленнями розьмітьте на папері деталі 1, 2, 3, 4, 5, 6.
    2) Виріжте деталі.
    3) Склейте макет підйомного крана за схемою) Оздобте вироб.
    Примітка. Аналогічний урок можна провести, моделюючи підйомний кран за допомогою конструктора 100 10 10 10 55 15 5
    50 20 3
    4 5
    7 14 1
    2 6
    8 10 9
    11 13 12 15 150 40 10 105 120 20 30 20 30 65 20
    V. Фізкультхвилинка
    VI. Практична робота учнів
    Надання консультацій та індивідуальної допомоги окремим учням.
    VII. Демонстрація дитячих робіт. оцінювання навчальних досягнень
    — Спробуйте оцінити свою діяльність за допомогою «шкали оціню- вання».

    402
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    403
    VIII. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Що нового ви розкажете вдома, про що довідалися на уроці?
    — Хто отримав задоволення від своєї справи?
    — А хто відчуває, що міг би працювати краще?
    — Народне прислів’я каже: Робота сама за себе скаже».
    — На наступний урок вам треба підготувати такі матеріали: кольоровий папір, картон, пластилін.
    УроК тема. Проектування технічних моделей.
    розробка графічних зображень
    мета: навчити дітей за допомогою графічних зображень виготовляти технічні моделі; розвивати у дітей вміння працювати в колективі, вихову- вати працелюбність.
    обладнання: кольоровий папір, картон, ножиці, пластилін, дощечка
    100
    × 100 мм.
    Хід УрокУ
    і. організація учнів класу
    II. актуалізація опорних знань учнів
    Що найкраще?
    Не вгадать тобі нізащо,
    Котра з іграшок найкраща!
    — Знаю!
    Трактор заводний!
    — Зовсім ні.
    — Ну тоді це пароплав!
    — Не вгадав.
    — Зрозуміло: це літак.
    — Знов не так Електрична залізниця!
    — Помилився.
    — Добре, відповідь я дам:
    Та, яку зробив ти сам!
    (А. Костецький)
    — Діти, у вас є улюблені іграшки?
    — Які саме?
    — А які улюблені іграшки у дівчаток?
    — Як ви ставитеся до них і чи бережете їх?
    — Діти, скажіть, будь ласка, чи ви самі робили іграшки, тобто своїми руками Я знаю, що ви дуже любите відгадувати загадки. А ще — складати і загадувати їх. Також ви любите складати і розгадувати кросворди. Кросворд називається Ракета, і він незвичайний. Сьогодні ми помандруємо на кос- мічній ракеті в космос під час розгадування кросворду.
    1
    К
    2
    О
    3
    С
    4
    М
    5
    О
    6
    Н
    7
    А
    8 ВТ. Загадковий сяє Марс,
    Може, хтось живе там?
    Понесе до Марсу нас
    Мов стріла,... (ракета. Від цього навкруги
    Набираються снаги.
    Тільки ранок настає,
    Виглянь у віконце!
    Всім життя воно дає,
    Променисте.... (сонце).
    3. Як називається весь світ в цілому? (Всесвіт)
    4. Океани й континенти,
    Гори й ліси, міста й поля,—
    Це твоя планета.
    Називається вона. (Земля. Як називається місце для старту космічних кораблів? (Космодром. Ті-ті-ті... Його сигнали
    В морі судно наздогнали.
    Капітан повинен знати,
    Звідкіля штормів чекати,
    Де цунамі може бути,
    А пильнує це... (супутник).
    7. Назвати прізвище першого космонавта. (Гагарін)
    8. Друга планета від Сонця. Сусідка Землі. (Венера. В небі куля вогняна,
    Має довгий хвіст вона.
    То не зірка, не планета.
    Здогадалися?... (Комета

    404
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    4 клас
    405
    III. оголошення теми і мети уроку А сьогодні урок, як ви бачите, буде незвичайним і дуже цікавим. Ви самі будете майструвати і збирати, як ви вже здогадалися, модель космічної ракети.
    Ви сьогодні — не малята,
    Всі ви — справжні школярі.
    Інструменти в руки взяли
    І роботу почали!
    IV. робота над темою уроку Будемо працювати під девізом. А девізом візьмемо таке прислів’я:
    «Людина прекрасна в праці».
    1. Прийоми та послідовність конструювання моделі ракети.
    1 2
    3 4
    5 6
    7 8
    150 60 30
    R20 120 °
    170 30 а б
    в г
    д
    9 60 1) Виріж заготовки з кольорового паперу для корпусу й бічних блоків і склей їх на круглому олівці (а) Розгортки конусів-обічників розміть за допомогою циркуля, розділив- ши круг на 3 частини. Поміркуй, яким способом краще виконати цю розмітку?
    3) Конус центрального корпусу заповни пластиліном (для стабільності в польоті) та приклей вертикально. Конуси бічних блоків приклей по- хило, як показано на малюнках б, в.
    Пам’ятай, що під час підготовки та запуску ракети не можна нахиляти
    обличчя над моделлю!
    4) Бічні блоки приклей симетрично до центрального корпусу (г Перш ніж розпочати роботу, потрібно згадати правила роботи з ножи- цями і клеєм (див. урок 1).
    V. Фізкультхвилинка
    VI. Практична робота
    Надання індивідуальної допомоги учням.
    VII. Демонстрація дитячих робіт
    Оцінювання навчальних досягнень учнів. Діти рекламують свої вироби.
    — Спробуйте, діти, оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відомої нам «шкали оцінювання».
    — Давайте, діти, прочитаємо і запам’ятаємо прислів’я про працю.
    • Землю прикрашає Сонце, а людину — праця.
    • Людина прекрасна в праці.
    • Терпіння і труд все перетруть.
    Що є сильнішим за людські руки?
    Трудяться тисячу літ вони —
    Наші машини приводять в рух,
    Одяг, і світло, і хліб — від них.
    Слава силі земній —
    Завзятим рукам,
    Моторним рукам
    І смілим рукам. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці?
    — Що нового ви довідалися?
    — А хто відчуває, що міг би працювати краще?
    — Ми, діти, знаємо, що кожній людині треба працювати. І непросто працювати, а творчо, щоб отримувати насолоду від виконаної праці. Коли робота виконана на совість, з душею, вона приносить не тільки втому, але й велику радість, задоволення. Недарма в народі говорять, що людину красить не одяг, а її добрі діла.
    На наступний урок вам потрібно приготувати технічний конструктор
    «Школяр».
    УроК тема. технічне моделювання з деталей конструктора Школяр та інших технічних конструкторів. Модель свердлильного верстата
    1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   30


    написать администратору сайта