Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница23 из 30
1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   30
326
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
327
2. Вступна бесіда.
— У своїй роботі ми будемо використовувати різний матеріал. Здога- дайтесь, який?
• Яскраві пелюстки
І запах пречудовий І хочеться усім
Побачити їх знову. (Квіти)
• Зеленіло, жовтіло, упало і пропало. (Листя)
• Є уголочки подружка,
Що привязана до вушка.
Слід у слід за нею ходить,
Візеруночки виводить. (Нитка Ще допоміжним матеріалом є гілочки дерев, мушлі, пісок тощо.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
• Ножиці — гострий інструмент
• Зберігати ножиці необхідно у закритому вигляді.
• Різати потрібно сидячи, не розмахувати ножицями, стежити за паль- цями.
• Без дозволу вчителя не брати інструменти.
2. Інструктаж учителя.
• Розгляньте зразок «Акваріум».
• У коробці з-під цукерок зробіть фон. Це може бути кольоровий папір або клаптик тканини блакитного кольору.
• Кольоровий папір наріжте на смужки і скатайте кульки («морські камін-
ці») або можна використати справжні мушлі. Наклейте кульки або муш- лі на дно коробки.
• Із паперу зеленого кольору або смужок тканини зробіть водорості і приклейте у коробку на основу.
• Рибок можна зробити з половини шкаралупи грецького горіха і поло- вини чищеного жолудя. Хвости та плавці виріжте із кольорового папе- ру або з осіннього листя.
іV. Практична робота учнів
Учні виконують роботу за зразком або виконують панно за власним за- думом. Теми панно:

• «На лісовій галявині»;
• «На лузі»;
• «Чарівний ліс»;
• «На березі річки» тощо.
Учитель надає допомогу учням.
V. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
2. Оцінювання.
Vі. Підсумок уроку Чого ви навчилися?
— Хто зробив панно за власним задумом?
— Яку тему ви обрали? Чому?
УроК тема. Макетування будинку або інших
конструкційних об’єктів
мета: ознайомити із професіями кресляра, архітектора; розвивати умін- ня і навички конструювання та моделювання об’ємних виробів; вчити знахо- дити закономірність будування моделі розгортки будинку; розвивати охай- ність, увагу.
обладнання: ножиці, клей, пензлик, серветка, олівець, папір, картон.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.

328
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
329
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми ознайомимося із професіями людей, які створю- ють будинки, в яких ми живемо. Як ви гадаєте, що це за професії?
— Так, це кресляр, архітектор, будівельник.
2. Вступна бесіда.
— Перш, ніж виготовляти якийсь виріб, конструювати машини або бу- дувати будинки, їх зображують у кресленнях, ескізах, схемах.
На одних кресленнях демонструють конструкцію повністю, а на інших — складові частини виробів або споруд. Є такі креслення, на яких зображені взаємне розміщення та засоби з’єднання цих частин у єдине ціле.
Ескізи, креслення деталей та споруд, технічні рисунки виконують крес- лярі. Праця кресляра потребує великої точності, охайності, уваги під час виконання роботи. Проектує будинки архітектор. Архітектор — це люди- наз багатою уявою, з творчим мисленням і дуже працьовита. Недарма міс- та нашої країни прикрашають величні стародавні будинки, історичні пала- ци, чудові театри та сучасні багатоповерхові будинки. Все є втіленням твор- чої думки архітектора.
Сьогодні ми спробуємо бути і креслярами, й архітекторами. Тільки не такими, як Ніф-Ніф та Нуф-Нуф, а такими, як Наф-Наф.
— Які будиночки для житла зробили собі Ніф-Ніф та Нуф-Нуф? (Із со-
ломи, із гілочок)
— Чому ці будинки були ненадійними?
— Який будинок побудував Наф-Наф?
3. Подумайте та відгадайте, «Хто де живе?»
У норі
Їжак
У дуплі
Пташка
У кублі
Миша
У гнізді
Білка
(Малюнок виконаний на ватмані, назви тварин або їхнє зображення за-
криті. Діти «розплутують» завдання і впізнають, у кого який будинок. Як тва-
рини будують свої житла? За допомогою чого?)
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Словникова робота Чи знайомі вам такі назви? Де споруджують такі будинки?
Хата, изба (росу селі; хижина — у джунглях чум, яранга — на Пів- ночі; сакля — в Азії; дім, будинок — у місті.
2. Демонстрація та аналіз зразка.
• Для будування розгорток будиночків спочатку необхідно знайти те міс- це, з якого буде починатися відлік. Таким місцем у будиночків може бути будь-який кут.
• Усі будинки мають стіни, тому в основі розгортки буде пряма лінія, на якій проставлені розміри стін.
• Потім необхідно визначити висоту стіни і провести другу лінію, що є па- ралельною основі.
• Наступним етапом буде креслення фронтонів (верхня частина фасаду бу-
динку) та клапанів для підклеювання.
• Після виготовлення розгортки потрібно зробити дах та підставку.
• Вікна та двері зробити з кольорового паперу за допомогою аплікації.
Дрібні деталі домалювати.
розгортка макета — 1
80 60 80 60 10 60 100 90 120 90 70
Дах
Підставка

330
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
331
розгортка макета — 2
60 50 10 40
110
60 50 70 60 60 170
Дах
Підставка
іV. Фізкультхвилинка
Ведмежата в лісі жили,
Головою все крутили:
Ось так, ось так, ось так.
Ведмежата мед шукали,
Разом дерево хитали:
Ось так, ось так, ось так. Практична робота учнів

1. Інструктаж із техніки безпеки.
• Уважно працюйте з ножицями.
• Не передавайте їх сусідові відкритими.
• Передавайте тільки кільцями вперед.
• Користуйтеся пензликом та серветкою під час роботи з клеєм.
2. Самостійна робота учнів.
Учитель надає індивідуальну допомогу учням, виправляє помилки, дає поради.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз роботи.
— Який будиночок вам сподобався найбільше?
— Які ви помітили помилки?
— Що потрібно зробити, щоб будиночок став казковим?
2. Оцінювання робіт.
Vіі. Підсумок уроку Над чим ми працювали на уроці?
— Чи сподобалася вам ця робота Що таке фасад, фронтон?
УроК тема. елементи графічної грамоти.
виготовлення коробочки
мета: навчити виготовляти коробочку з паперу, виконувати розмітку за кресленням, обирати і вносити зміни у засоби скріплення деталей у виробі; розвивати конструкторські навички, навички роботи з ножицями, клеєм; виховувати бажання дотримуватися правил охайності, посидючість, пра- цьовитість.
обладнання: модель коробочки, картон, кольоровий папір, ножиці, олів- ці, клей, пензлик, серветка для рук

332
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
333
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні ми будемо працювати з картоном та папером. Розглянь- те ребус, спробуйте відгадати його — і ви дізнаєтесь, про який виріб йде мова.








Е
а
Д
П
К
Є
о
Б




Ч
р
і
м









— Розгадали? Так, це коробочка Вступна бесіда.
— Де ви зберігаєте свої іграшки, особисті речі, марки або етикетки?
— Для чого використовують коробочки З якого матеріалу їх виготовляють?
— Якого розміру бувають коробочки Як можна їх прикрасити?
— Чому кришка повинна бути більшою за коробочку Усі коробочки мають однакові частини: основу, стінки (борта, криш- ку (якщо потрібна).
3. Підготовка до роботи.
— Розгадайте загадки — і ви дізнаєтесь, які інструменти нам потрібні на уроці.
• У носатого Івана
Одежа дерев’яна.
Він у чистім полі ходить
І по ньому носом водить,
Нестрижений, нечесаний —
Гострим ножем затесаний. (Олівець)
• Землю копала,
Грядки рівняла,
Канавки прорила,
Спочити не просила. (Лопата)
Колюча, наче їжак,
Штанці почистить, піджак. (Щітка)
• Я всіх вас обшиваю,
Сама ж я одягу не маю. (Голка)
• Домовилися дві ноги
Робити дуги та круги. (Циркуль)
• Я полюбляю прямоту,
Я і сама прямая,
Зробити рівненько черту
Я всім допомагаю.
Що-небудь безмене Накреслити зумій-ка!
Відгадайте, друзі. Хто я?
Хто я Я —… (лінійка).
• Бігаю туди-сюди
І рятую від біди:
Там, де помилка чи бруд,
Мною на папері труть. (Гумка)
• Щоб жили всі дружно в мирі —
Скло, пластмаса, гума й шкіра, —
Всіх здружу я, крім людей.
Здогадались, хто я. (Клей).
• Ріжемо усе, що треба.
Ми поріжемо для тебе
І тканину, і папір.
Як не віриш — перевір. (Ножиці)
— Так які ж інструменти нам знадобляться?
— Для чого потрібні інші речі?
4. Фізкультхвилинка.
Хомка-хомка, хом’ячок,
Посмугований бочок.
Хомка раненько встає,
Щічки миє, шийку тре.
Підмітає Хомка хатку
І виходить на зарядку

334
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
335
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж учителя.
• З’ясуйте призначення коробочки.
• Продумайте форму та конструкцію.
• Виконайте розмітку розгорток коробочок на картоні або кольоровому папері.
• Виріжте розгортки та склейте коробочки.
• Прикрасьте коробочку аплікацією за власним задумом.
2. Інструктаж із техніки безпеки та правил гігієни.
— Як правильно користуватися ножицями?
— Як потрібно передавати ножиці?
— Як користуватися клеєм, щоб не забруднитися?
— За допомогою чого потрібно наносити клей Для чого потрібна серветка?
— Стежте за чистотою на парті. Після роботи приберіть сміття.
іV. Практична робота учнів
Діти виконують роботу самостійно, вчитель індивідуально допомагає окре- мим учням (або це може робити учень, який швидше впорався із завданням).
140 100 20 20
V. Виставка та оцінювання робіт
1. Перевірка та аналіз робіт.
2. Оцінювання.
Vі. Підсумок уроку Чому саме таку коробочку ви обрали?
— Що будете зберігати в ній?
— Така коробочка може стати подарунком подрузі, другові, мамі на свято 60 70 60 60 60 90 2 R + 10 90 10
R + 10

336
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
337
УроК тема. сучасні та традиційні види художньої праці. створення
орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину
мета: ознайомити з видами художньої праці; вчити створювати орна- менти для вишивок; удосконалювати вміння та навички роботи з голкою, тканиною; розвивати творче мислення, охайність, самостійність, художній смак виховувати любов до українських традицій.
обладнання: українські рушники, скатертини, ілюстрації з вишиванка- ми, нитки, тканина, ножиці, голки, наперсток.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Подивіться, як гарно прикрашений наш клас. Ви принесли багато рушників, скатертин. Мабуть, хтось із вашої родини — бабуся чи матуся — вишивали деякі самі. Сьогодні темою нашого уроку є українська вишивка.
2. Вступна бесіда.
— Українська народна вишивка — один із найпоширеніших і найдо- ступніших видів народної художньої творчості. Вишиванка удосконалю- валась протягом багатьох років і прийшла до нас у вигляді чудових, різно- манітних орнаментів. Вони виконані різними швами з цікавим поєднан- ням кольорових ниток.
Створюючи орнамент для вишиванки, художники в усі часи звертали- ся до природи. Але вони непросто копіювали її, а відбирали головне, дещо спрощували.
У народній вишиванці найпоширенішими є геометричні та рослинні орнаменти. Здавна кружечки, квадратики, хрестики символізували явища природи і живих істот. Наприклад:
— сонце;
— людина;
— вода.
Рослинні орнаменти створюють зі стилізованих квітів, листя, стебе- линок. У великих виробах (скатертинах, панно) вишивають стилізованих звірів, птахів.
Існує така легенда. Був час, коли від незнайомої хвороби вмирали діти, а матері, щоб захистити їх від лиха, почали вишивати на рукавах, на пазусі сорочок хрестики чорного та червоного кольорів, щоб здалеку бачити свою дитину і тим самим захистити її.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
Учитель демонструє зразки орнаментів і пропонує дітям на папері зро- бити орнаменти за власним задумом. Потім на спеціальній сітчастій тка- нині учні починають вишивати хрестиком. Спочатку шиють стібки, що на- хилені в один бік, а потім, дійшовши до краю, — стібки, що нахилені в ін- ший бік, утворюючи хрестики. За допомогою хрестиків можна створювати різні візерунки та орнаменти. (Можна купити набір зі зразками орнаментів і вишивати за ними.)
іV. Фізкультхвилинка
Станемо, діти, чітко в ряд,
Вирушимо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
V. Практична робота учнів
— Які орнаменти можна створити?
• Двічі родився,
У школі не вчився,
А години знає. (Півень)

338
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
339
• Що за гість?
Ніжок має шість,
Аж чотири крильця має,
По квіточках собі літає,
Не бджола, не джмелик.
Зветься він… (метелик).
• Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)
2. Самостійна робота учнів.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
Виготовлення вишиванки розраховане на два уроки. На першому уроці діти створюють орнамент на папері, переносять його на тканину, а на другому вишивають. Тому доцільно провести виставку та оцінювання робіт на другому уроці.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
— Що таке вишиванка?
— Які орнаменти створювали українські жінки?
УроК тема. Мета та умови праці квітникарів. досліди з рослинами
мета: познайомити з працею квітникарів; вчити доглядати за рослина- ми, пересаджувати їх, вирощувати цибулю; розвивати працьовитість, охай- ність, самостійність; прищеплювати любов до природи; виховувати обереж- не ставлення до рослин.
обладнання: шухляди із землею, цибуля, кімнатні квіти для пересаджу- вання, гумові рукавички, лопатка, серветки.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Яка зараз пора року Розгадайте ребус.
(Весна)
— Які ознаки весни ви знаєте?
— Як починається весна

340
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
341
— Послухайте вірш А. Костецького і порівняйте зі своїми відповідями.
Знов починається весна —
Знов починаються дива!
То серед двору із-під снігу
Раптово визирне трава,
То раптом лагідні веснянки
Засіють щоки та носи.
Чи розщебечуться ще зранку
Птахи на сотні голосів!
А вчора! Вчора… Що й казати!
Всі веселилися до сліз:
Славко — дражнила і задирака —
Наталці проліски приніс!
І зовсім цене дивина Так починається весна Який би вірш вине читали про весну, в ньому обов’язково будуть рядки про квіти. Весна — це пора квітів. Відгадайте, які весняні квіти зашиф- ровані у нашому кросворді.
1) Вона цвіте в травневі дні,
Поміж великим листом
Повисли квіти запашні,
Немов дрібне намисто. (Конвалія)
2) Навесні вона у гаї
Різнобарвно розцвітає,
Медоносна, запашна,
Для джмелів вона смачна. (Медунка)
3) Дуже ніжний, синє очко,
П’є водичку із струмочка,
Із-під снігу визирає,
Білу зиму проводжає. (Пролісок)
4) На квітник погляньте, діти, Там козак стоїть між квітів.
Весь червоний — гордий пан.
Не козак це, а… (тюльпан).
5) Яна інших геть не схожий,
Кучерявий і пригожий,
Постелю під голе віття
Фіолетове суцвіття. (Ряст)
6) Зелене листя, зелений килим
Зима сховала під снігом білим.
Весна настала, і сонце гріє —
Зелений килим увесь синіє. (Барвінок)
7) Поміж квітами весни
Найяскравіші вони,
Дуже ніжний запах мають,
В назві колір свій ховають. (Фіалки)
8) Зірка з небес злетіла І з’явилась квітка біла,
Ніжний запах чути скрізь.
Зветься квіточка… (нарцис).
1
в
2
е
3
с
4
н
5
я
6
н
7
к
8
а
— Всі ці квіти є весняними.
2. Вступна бесіда.
— Квіти оточують нас протягом усього життя. Хто дбає про квіти?
— Квіти дарують на свято, надень народження, на весілля, ними при- крашають житло і вулиці, парки і садки. Вирощують квіти квітникарі. Люди цієї професії працюють протягом усього року. Взимку вони працюють у теп- лицях, навесні — у парниках. Вони вирощують розсаду для ранньої весняної посадки. Восени висівають весняні та літні квіти, які зимують під снігом.
Квітникар повинен знати основні сорти квітів та їх особливості, правила висаджування і догляду за рослинами. Він повинен мати добре розвину- тий художній смак.
Сьогодні ми з вами будемо квітникарями. Спочатку ми висадимо цибу- лю у шухляді і будемо спостерігати протягом 2–3 тижнів за тим, як цибуля зростає, а потім навчимося правильно пересаджувати кімнатні рослини та доглядати за ними.
ііі. Фізкультхвилинка
Прокидаються квітки —
Розпускають пелюстки.
Вітерець дихнув тихенько,
Пелюстки гойднув легенько..
Сутеніє, і квітки
Закривають пелюстки.
Тихо засинають,
Голівками хитають.
іV. Демонстрація та аналіз зразка
1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   30


написать администратору сайта