Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница21 из 30
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   ...   30
тема. дрібний ремонт одягу. латка. вішалка для одягу
мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з тканиною, голкою, нитками навчити робити дрібний ремонт одягу, накладати латки, робити вішалку для одягу; розвивати творче мислення, вміння працювати з голкою та вміння вносити зміни у виріб; виховувати працьовитість, охайність, самостійність.
обладнання: міцна тканина, клаптики тканини для латок, голки, ножи- ці, наперсток, нитки.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні ми будемо навчатися робити дрібний ремонт одягу, наклада- ти латки, де потрібно, і спробуємо зробити нескладну вішалку для одягу.
Спочатку спробуйте відгадати загадки і розгадайте кросворд.
• Невеличкі дві хатинки,
В них м’які і теплі спинки.
По пять братиків малих
Заховались в хатках тих. (Рукавиці)
• Ми дуже схожі, як брати,
Удвох ми ходимо завжди.
Ми під столом, коли їдять,
Під ліжечком, коли всі сплять. (Капці)
• Що то за сорочка —
Рукави нівроку?
І чомусь на ноги
Вбрали ту сорочку. (Штани)
• Це не бриль, хоча й крислатий,
Головний убір для тата. (Капелюх)
• Як дощ іде, я мокрий весь,
Зате сухий хазяїн.
А дощ мине — повісять десь І знов дощу чекаю. (Плащ)
• Один вхід, а три виходи. (Сорочка)
• У холоднечу й хуртовину
Я з радістю її одіну.
Мене зігріє люба
Пухнаста тепла… (шуба).
1
в
2
і
3 ш
4
а
5
л
6
к
7
а
— До яких із цих речей можна пришити вішалку? (До плаща, сорочки,
шуби)
— Як ви гадаєте, це важко — виготовити і пришити вішалку до одягу?
— Сьогодні ми про це дізнаємося.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
Інструктаж учителя Виготовлення вішалки.
• Для виготовлення вішалки доберіть смужку міцної тканини (1–3).
• Розділіть смужку на чотири частини (4).
• Зігніть верхній та нижній краї. Прошийте їх швом «уперед голку» (5).
• Складіть тканину навпіл і прошийте швом «уперед голку» (6).
• Зшийте швом через край (7, 8).
• Пришийте готову вішалку до одягу (9–11).
Пришивання вішалки
200 5
5 1
3 2
4 20

276
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
277
2. Накладання латки Для чого накладають латки У вигляді чого вони бувають? (Прямокутник, квадрат, овала також у вигляді квітки, рибки, сонечка тощо)
• Для накладання латки виріжте з клаптика тканини прямокутник, квадрат або круг (трошечки більший від місця, де порвано).
• Пришийте латку зі зворотного боку швом «уперед голку».
• Із лицьового боку обріжте краї порваної тканини, підігніть їх усередину та обметайте.
Варіанти
5 7
6 8
9 10 11
— Якщо на одязі протерлася тканина, то її можна заштопати. Для цього доберіть нитки відповідного кольору і штопайте з лицьового боку. і. Фізкультхвилинка

Ширше, діти, треба стати,
Будем дровами рубати.
Раз — підняли руки вгору,
Два — змахнули всі додолу.
І рубаємо завзято,
Хай тепло приходить в хату. Практична робота учнів
1. Інструктаж із техніки безпеки.
• Голку обов’язково зберігайте із ниткою тільки в гольнику.
• Голку тримайте великим і вказівним пальцями. Підштовхуйте її під час роботи середнім пальцем, захищеним наперстком Самостійна робота.
Учитель надає допомогу учням, які її потребують. Заохочує дітей зроби- ти свій вибір щодо форми латки.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз зразка.
— Хто обрав для своєї латки геометричну фігуру?
— Робота виконана охайно чи з помилками?
— Хто з вас вніс певні зміни у зразок?
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Чого ми навчилися на уроці?
— Для чого потрібна вішалка на одязі?
— Чи зможете ви самостійно зробити латку на тканині?
УроК тема. Міфологічні істоти — обереги природи та людей. Шиття м’яких іграшок із тканини
мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з тканиною, голкою, нитками розвивати творче мислення, уяву, самостійність у роботі; вихо- вувати інтерес до уроку, працьовитість, охайність, дбайливе ставлення до
іграшок.
обладнання: зразки м’яких іграшок, ілюстрації димківської іграшки та дерев’яних іграшок, тканина, ножиці, гольник із голками, наперсток, нитки

278
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
279
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо працювати із тканиною та нитками — будемо виготовляти м’які іграшки.
2. Вступна бесіда.
— Здавна люди виготовляли іграшки. Іграшки наслідували тварин, на яких полювали, птахів, рослини тощо.
Наприклад, ці цікаві іграшки з глини (ілюстрації димковської іграшки) пов’язують із кам’яними ідолами, яким поклонялися місцеві мешканці.
М’яка дитяча іграшка має стародавні корені. Дорослі виготовляли м’які
іграшки (ляльки) із клаптиків тканини, сукна. Великі клаптики згортали, напихали їх ганчір’ям або залишками хутра, потім перев’язували мотузка- ми або зшивали. Лялька була подібною до хлопчика або дівчинки, одягнена у традиційний для даної місцевості одяг. Із ниток, хутра, соломи виготовля- ли м’які іграшки у вигляді свійських тварин.
Сучасні саморобні іграшки також заповнюють залишками хутра, ткани- ни або ватою. Виконують це в певній послідовності. Спочатку заповнюють окремі частини іграшки, наприклад, ноги або руки і пришивають їх. Потім заповнюють тулуб і пришивають його, залишаючи отвір для голови. Піс- ля того, як наповнюють голову, отвір зашивають. Для зображення обличчя
іграшки використовують допоміжні матеріали: бісер, ґудзики тощо.
— Як ви гадаєте, які тварини або казкові герої можуть бути втіленими в іграшку?
1) Хоч тварина ця мала,
Хвіст у неї, як мітла,
Вуха гострі, наче стрілки.
Це руда, пухнаста… (білка).
2) Страшний та злий,
Шипить, як злий,
Боїться людини,
Що має лозину. (Гусак) Попереду — п’ятачок,
Позаду — гапличок,
Посередині — спинка,
А на ній — щетинка. (Порося)
4) Хто в зимовому садку
Робить шкоду отаку:
З яблуньок кору здирає?
Діти, хто його впізнає? (Заєць)
5) Як кота злякається В нірку заховається. (Миша) Не боїться вовка і лисиці,
Бо на спині має гострі спиці. (Їжак)
7) Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім миє личко. (Кішка)
1
і
2
г
3
р
4
а
5
ш
6
к
7
а
— Частіше м’які іграшки — це свійські та дикі тваринки: білочка, зайчик, ведмедик, їжачок. Сьогодні ви будете працювати за зразком, а можете створити свою власну іграшку, змінивши модель, дещо додати.
ііі. Фізкультхвилинка
Проти сонця на горбочку
Випинаються дубочки.
Свіжий вітер повіва,
Міцне гілля нагина.
Так щоранку всі дубочки
Роблять вправи на горбочку — І тому вони гінкі,
І тому вони стрункі.
іV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
• Зберігайте голки у гольнику.
• Не беріть голки до рота.
• Перелічуйте голки до роботи та після її завершення.
2. Інструктаж учителя.
• Намалюйте заготовку іграшки на картоні і виріжте її (або виріжте гото- ву заготовку).
• Прикладіть заготовку до тканини, обведіть і виріжте дві однакові заго- товки.
• Зшийте заготовки по краях, залишивши отвір між тулубом і головою.
Виверніть виріб.
• Заповніть середину іграшки ватою і зашийте отвір.
• Очі зробіть із ґудзиків, чубчик та ротик — із ниток або наклейте

280
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
281
• Можна причепити бантик. Практична робота учнів

Учні виконують завдання, а вчитель надає індивідуальну допомогу за потреби.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
Може так трапитися, що деякі учні не встигнуть виготовити іграшку протягом уроку. Потрібно надати можливість завершити розпочату роботу вдома.
Необхідно оцінити тих учнів, які вчасно протягом уроку впоралися із завданням.
Vіі. Підсумок уроку Чого ви навчилися на уроці?
— Ви виготовили іграшку у вигляді якої тваринки? Чому?
УроК тема. виготовлення саморобки
«сніговичок», листівки «сніговик»
мета: закріплювати вміння та навички роботи з папером, тканиною, нитками розвивати образне мислення, уяву, винахідливість; виховувати охайність, самостійність, естетичне почуття.
обладнання: кольоровий папір, шаблон саморобки, картон, нитки, клап- тики тканини, клей, ножиці, олівці, пензлик, серветка.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти новорічні іграшки та прикра- си. Прикрасити свою ялинку ви зможете саморобкою «Сніговичок», а при- вітати своїх рідних або друзів із Новим роком — листівкою «Сніговик».
2. Вступна бесіда.
— Відгадайте загадку.
На голову тітка біла
Казанок, погляньте, вділа.
Із мітлою в ранню пору
Стоїть собі серед двору.
Запитайте тітку, діти,
В чому буде борщ варити? (Баба снігова)
— Здогадалися, хто це?
— А ось що трапилося увечері.
Ми ліпили сніжну бабу,
Доки й вечер настав.
А вночі якийсь незграба
Шапку й вуса приліпив.
Підійшов Омелько-дід,
Усміхнувся: — Все як слід:
Шапка, вуса, борода,
Ще й чуприна вигляда.
Гей, хто в хаті, гляньте йдіте,
Мій портрет зліпили діти! —
Вмить зібравсь Омельків рід:
— Справді, з баби вийшов дід!
— Отакий цікавий вірш!
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Саморобка «Сніговичок».
• У кожного із вас на парті є шаблон із сніговиком. Виріжте саморобку та наклейте її на картон

282
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
283
Коли клей висохне, виріжте сніговика по контуру і зігніть навпіл по лінії згину.
• Обмотайте нижню частину сніговика декілька разів пухнастою білою ниткою для в’язання. Потім нитки розріжте і, трішки розсунувши, кіль- ця, зв’яжіть пасма ниток Листівка «Сніговик».
• Намалюйте на кольоровому папері квадрат, який буде основою листів- ки. Виріжте круглий отвір. Складіть листівку вдвічі по лінії згину.
• Праворуч від отвору намалюйте або наклейте малюнок ялинки (зимову картинку. В отвір можна вклеїти малюнок або вишитий візерунок на клаптику тканини. Таку вишивку акуратно вклейте із середини (краї от-
вору потрібно намастити клеєм). і. Фізкультхвилинка

А тепер всі дружно встали:
Будемо робити вправи.
Руки — вгору, руки — вниз,
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилину зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали,
Вчитися знову почали.
V. Практична робота учнів
1. Інструктаж із техніки безпеки.
— Як потрібно зберігати ножиці?
— Як необхідно передавати їх сусідові?
— Як правильно різати папір?
170
R30 170
Вітаю
2. Самостійна робота.
Саморобку «Сніговичок» учні виготовляють у класі. Листівку «Сніговик» можна розпочати робити у класі, а завершити вдома. Вчитель надає індиві- дуальну допомогу учням за потреби.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Чия робота сподобалася вам найбільше?
— Які ви помітили помилки?
— Хто вніс певні зміни у роботу Оцінювання.
V. Підсумок уроку Що ми робили протягом уроку Подивіться на нашу виставку і послухайте вірш. Чи схожий ваш сні- говичок на сніговичка із віршу? (Учні читають вірш.)
У дідка Сніговика
Кочерга замість ціпка,
Замість носа — бурячок,
Замість шапки — банячок.
Сперся він на кочергу
І — ні кроку по снігу.
А в одлигу позіхнув,
Кочергою ворухнув,
Бороду розпушив
І по стежці рушив.
— Ти куди оце, куди?
— А туди, де холоди,
Де снігів по пояс, На Північний полюс.
Буду жить і поживать,
Дім із криги шурувать,
Кочергою у хокей
На крижині грати
І морозивом гостей
Буду частувати.
(Т. Коломієць)
УроК тема. виготовлення новорічних і різдвяних іграшок,
ялинкових прикрас, сюрпризів із різних матеріалів
мета: закріплювати вміння і навички роботи із різними матеріалами (па-
пір, тканина); розвивати уміння конструювати, креслити, вирізати; збагачу- вати словниковий запас виховувати інтерес до уроку, працьовитість.
обладнання: кольоровий папір, нитки, кольорові смужки, ножиці, клей, циркуль, олівець, пензлик, серветка, ілюстрації із зимовими картинами, кросворд.

284
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
285
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Яка чудова пора року — зима Це і Новий рік, і подарунки від Діда Мороза, і святкові канікули, і катання на ковзанах та санчатах. Довго мож- на перелічувати розваги. Можна прискорити наближення свята і виготови- ти іграшки своїми руками Вступна бесіда.
Стала зима вже на ноги:
Там, де шуміли луги,
Там, де курилась дорога, —
Знов забіліли сніги.
Сніг на кущах верболозу,
Снігом укрились хати…
Як тепер Діду Морозу
Наше село віднайти?
Вранці до гаю стежинку
Нам протоптать довелось,
Щоб і до нас на ялинку
Теж завітав Дід Мороз Коли ви кажете «Новий рік», то що вам спадає на думку (Учні пере-
лічують предмети, що стосуються зимової пори року Відгадайте загадки і заповніть чарівний кросворд. Може, і вам спадали на думку такі слова) В небі хмара пролітала,
Білий пух порозсипала,
Він на землю міцно ліг,
Називають його… (сніг).
2) Усе літо стояли, зими чекали,
Діждалися пори, помчали з гори. (Санчата)
3) У нас зимою білим цвітом
Сад зацвів, неначе літом. (Іній)
4) Дві смужки на снігу
Залишаю на бігу,
Я лечу від них стрілою,
А вони — слідом за мною. (Лижі)
5) Пять комірчин, а одні двері. (Рукавиця)
6) На дереві під вікном
Висить хатка із дашком.
Птахи до неї всі летять,
Щоб зерном поласувати. (Годівниця)
7) Ходять тільки по льоду.
По стежині, по дорозі
Бігти я у них не в змозі,
По снігу не йдуть як слід:
До вподоби — тільки лід. (Ковзани)
8) Росте вона додолу головою,
Росте вона холодною зимою.
А тільки сонечко засяє Вона заплаче й помирає. (Бурулька)
1
с
2
н
3
і
4
ж
5
и
6
н
7
к
8
а
— Чому у кросворді з’явилося слово рукавиця?
— З якої це казки?
— Які звірі були в цій казці?
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
Інструктаж учителя Гірлянда із кілець.
Наріжте смужки кольорового паперу необхідного розміру, склейте кіль- ця, поєднуючи деталі поміж собою (а. Кільця чергуйте за розмірами та ко- льорами, до крайніх прив’яжіть нитку (б).
мал. 1 (а, баб 5
10

286
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
287
2. Гірлянда-ланцюжок.
Використайте глянсовий кольоровий папір. Із картону зробіть шаблона. Потім візьміть аркуш кольорового паперу, складіть його навпіл ко- льоровою стороною усередину, по шаблону обведіть олівцем одну ланку і виріжте (б.
Підготувавши достатню кількість ланок, зберіть їх у ланцюжок.
мал. 2 (а, б Гірлянда зі смужок.
Візьміть тонкий кольоровий папір. Наріжте довгі смужки, складіть кін- ці перпендикулярно і переплетіть смужки по черзі кожний разв інший бік.
Якщо смужки короткі, то склейте їх, щоб отримати гірлянду потрібної дов- жини. До її кінців приклейте нитку.
мал. 3 (а, б, в, г, д)
4. Гірлянда із витинанок.
Візьміть глянсовий кольоровий папір. Підготуйте квадратний аркуш па- перу і складіть його навпіл (а, б, а потім — ще разв інший бік (в. Отрима- ний квадрат складіть по діагоналі. Намітьте малюнок та виріжте його закон- туром (г. Зробіть декілька таких заготовок та склейте їх поміж собою парами. Потім проколіть гірлянду великою голкою та розтягніть її (д).
б
а
а
б
в
г
д
100 120 25 10 мала, б, в, г, д)

5. «Сонечко».
Візьміть жовтий папір. Виріжте прямокутник, складіть його навпіл (а.
Від краю подвійного боку відступіть 1 см та проведіть лінію. З боку згину зробіть розрізи через 5–10 мм (б. Нерозрізану частину зігніть усередину та склейте (в. Заготовку згорніть по колу, склейте виріб, прив’яжіть нитку, а потім підвісьте (г, д
).
мал. 5 (а, б, в, г, д)
6. «Ліхтарик».
Візьміть кольоровий папір у формі прямокутника. Складіть його нав- піл та зробіть розрізи через 5–10 мм (а, б. Вирівняйте аркуш і зробіть зги- ни нерозрізаної частини на зовнішній бік (в. Потім візьміть аркуш меншо- го розміру і зробіть із нього циліндр (г, д. На нього наклейте заготовку із розрізами. До виробу наклейте смужку з паперу або нитку для підвішуван- ня іграшки (е).
180
120
а
б
в
г
д
а
в
б
г
д

288
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
289
180 мала, б, в, где) і. Фізкультхвилинка

Щось втомились ми сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки І зроби чотири скоки.
Ось так, ось так, ось так!
Плесніть у долоньки раз За роботу Все гаразд!
V. Практична робота учнів
Можна розподілити клас на групи і дати кожній групі окремі завдання.
Учитель надає допомогу кожній групі дітей.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— В якої групи гірлянда вийшла кращою? Чому?
— В якої групи гірлянда вийшла довшою?
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
— Що можна прикрасити гірляндами?
180 100
в
г
д
е
а
б
УроК тема. симетричне вирізування. витинанки.
виготовлення сніжинок
мета: закріплювати вміння працювати з папером; удосконалювати на- вички конструювання; розвивати уяву, охайність, самостійність; виховувати
інтерес до зимових розваг, а також працьовитість, взаємодопомогу.
обладнання: папір, ножиці, клей, зразки сніжинок.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
Стало біло навкруги Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я — зима Яка пора року настала Які ознаки зими ви знаєте? (Сніг, мороз, холоди, ялинка, Новий рік,
Різдво)
— Коли ми кажемо зима, то обов’язково думаємо, що це сніг та мороз А що таке сніг? Із чого він складається?
— Сьогодні на уроці ми будемо вирізати сніжинки.
2. Вступна бесіда.
Відгадайте загадки.
• Як борошно, він білий-білий,
Здається, світ укрився цілий,
Все падає, все нароста,
На села сиплеться й міста,
На гори, на ліси, на ниви —
Пухнастий, легкий, блискотливий.
Лягає майже нам до ніг.
Із вати килим? Ні, це… (сніг).
• З хмарки всі ми вилітаємо
І в танку легкім кружляємо.
Білим все стає довкола,
Білий ліс і біле поле.
Ми холодні, мов льодинки,
Називають нас… (сніжинки).

290
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
291
— Чи доводилося вам розглядати сніжинки?
— На що вони схожі?
— Скільки кутів має сніжинка?
— Чому сніжинки на долонях швидко тануть?
— Розгляньте зразки сніжинок (на дошці висять різноманітні сніжинки
).
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
Інструктаж учителя Прикрашання до Нового року ялинки або зали не обходиться без ви- різування сніжинок. Вони мають визначену форму — шість ліній, на яких розташований візерунок. Є декілька варіантів виготовлення сніжинок.
1. Квадратний аркуш тонкого білого паперу складіть по діагоналі. Правий гострий кут зігніть на лівий бік зі зміщенням угору. Аналогічно зігніть лі- вий кут у протилежний бік так, щоб лінії згину збіглися. Потім складіть усю заготовку навпіл. Зробіть вирізи на верхній частині з одного боку більше, ніж з іншого.
а
б
в

292
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
293
2. Витинанки.
Для витинанок використайте тонкий папір. Найпростіші витинанки от- римують із прямокутника, складеного навпіл удвічі. Візерунок може скла- датися з геометричних довільних форм.
Витинанки у квадраті мають складніший візерунок, хоча техніка вити- нання є аналогічною.
Спочатку підготуйте квадрат та складіть його по діагоналі. Потім под- війний трикутник складіть із кутів удвічі. Ви отримаєте новий квадрат. Піс- ля цього зігніть його. На отриману заготовку нанесіть малюнок і почніть витинати.
іV. Фізкультхвилинка
Сніжна зіронька горить
В мене на віконці.
Як погасне, інша вмить
Спалахне на сонці.
Скільки їх, живих, ясних,
Вранці мерехтіло!
Це малята зір нічних
В гості прилетіли.
V. Практична робота учнів
1. Інструктаж із техніки безпеки.
2. Вирізування сніжинок.
Учитель надає індивідуальну допомогу окремим учням. Можна запропо- нувати роботу у парах для того, щоб спостерігати, як працюють діти разом.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Яка робота сподобалася найбільше? Чому?
— У кого з вас сніжинка вийшла найскладнішою?
2. Оцінювання робіт.
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися сьогодні на уроці?
Малює баба-холодуся
Картинки дивні на вікні.
Я теж зумію, як навчуся,
Бо дуже хочеться мені.
— Спробуйте вдома намалювати чарівні візерунки, а потім вирізати сні- жинки.
УроК тема. колективна творча робота прикрашання
ялинки, класної кімнати до новорічного свята
мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з папером, нитками, клеєм; дати уявлення про те, як зустрічають Новий рік у різних краї- нах; розвивати дрібну моторику рук, охайність, уміння внести зміни у ви- готовлення моделі; виховувати цікавість до уроку, відповідальність, взає- модопомогу.
обладнання: кольоровий папір, ватман, зелені нитки (мохер або акрил, клей, ножиці, пензлик, серветки, ілюстрації зимових картин

294
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
295
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати готуватися до новорічних свята саме: виготовляти ялинкові і різдвяні прикраси та іграшки. Ми з вами прикрасимо ялинку і нашу класну кімнату.
ЯЛИНКА
У лісі, в лісі темному,
Де ходить хитрий лис,
Росла собі ялинонька,
І зайчик з нею ріс.
Ой, снігу, снігу білого
Насипала зима!
Прибіг сховатись заєнько, —
Ялиноньки нема.
Ішов тим лісом Дід Мороз,
Червоний в нього ніс.
Він зайчика-стрибайчика
У торбі нам приніс.
Маленький сірий заєнько,
Іди, іди до нас!
Дивись — твоя ялинонька
Горить навесь палац!
2. Вступна бесіда.
— Новий рік — найдавніше свято на нашій планеті. Не скрізь Новий рік настає в один і той же час. Крім того, не всюди новорічне свято пах- не ялинкою і морозом. На світі існує безліч країн, де зустрічають «спекот- ний» Новий рік.
Але єдине, що є спільним для більшості країн світу, що незмінно присут- нє на всіх новорічних святах, — новорічні вогні. Мерехтять свічки на ялин- ках, палають вогнища, світяться ліхтарики, злітають у небо різнокольорові вогні ракет — відбувається зустріч Нового року.
В Італії Новий рік починається 6 січня. Усі італійські малята чекають добру фею Бефану. Вона прилітає вночі на мітлі, відчиняє двері кімнат, де сплять малюки, і наповнює подарунками дитячі панчохи.
У новорічну ніч із вікон домів італійці викидають старий одяг і навіть меб- лі. Італійського Діда Мороза звуть Баббо Натале. І у нього є своя адреса.
В Англії за кілька днів до Нового року на вулиці виходять музикан- ти та співаки. Усю новорічну ніч продають іграшки, маски, повітряні кульки.
У 1843 році у Лондоні була надрукована перша святкова листівка.
У Франції Пер Ноель (Дід Мороз) приходить вночі і залишає подарун- ки в дитячих чобітках. Обов’язкове блюдо на святковому столі — великий пиріг.
В Австрії напередодні свята всі намагаються запастися маленькими ста- туетками у вигляді поросят, грибів, сажотрусів. Це приносить щастя у новому році. За столом не можна їсти раків та омарів.
В Японії дарують святкові листівки із зображенням тварини, яка є символом Нового року. Напередодні потрібно віддати всі борги.
Цифри 100 та 8 японці вважають щасливими, тому у храмах 108 разів уда- ряють дзвони, що означає, що все погане залишилося у старому році. З ос- таннім ударом дзвонів необхідно лягти спати, щоб встати перед світанком, вийти на вулицю і зустріти Новий рік із першими променями сонця. Батьки дарують дітям монетку — символ добробуту.
Вулиці у Бразилії святково прикрашені: на стовпах із ліхтарями висять маленькі дзвіночки та квіти. Останнім часом стало традицією святкувати
Новий рік на березі океану.
Новий рік в Індії зустрічають не опівночі, а зі сходом сонця. У цей день забороняється сваритися, сердитися. Вранці потрібно встати, привести себе у порядок, згадати минуле та подумати про майбутнє.
У Німеччині обов’язково на святковому столі повинно бути порося. Тра- диція приносити під Новий рік ялинкові віти і прикрашати ними житло на- родилася ще в ХVІІІ сторіччі у Німеччині. Люди вірили, що вічнозелені дерева добре впливають на майбутній урожай. Пізніше вдома почали ставити ялинку і прикрашати її свічками.
У Росії традицію зустрічати Новий рік із 1 січня 1700 року призначив
Петро І.
В Україні до дітей приходить Святий Миколай і кладе у ліжко під подушку подарунки. У кожному будинку стоїть ялинка, а під нею — подарун- ки. На столі — багато смачної їжі.
ііі. Фізкультхвилинка
Погляньте, погляньте, яка благодать!
Дивіться: метелики з неба летять!
Квітки повмирали усюди надворі, —
Морозець малює на шибках узори…
Картинкою гарною стане віконце,
Як трошки поблискає золотом сонце.
Погляньте, погляньте, яка благодать!
Дивіться: метелики з неба летять!
(Діти імітують рухи.)

296
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
297
іV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
2. Інструктаж учителя.
Учні об’єднуються утри групи. Перша група працює над створенням ялинки; друга виготовляє іграшки для ялинки; третя — гірлянди та прикра- си для класної кімнати.
Перша група
На ватмані за допомогою шаблона малюють ялинку. Обклеюють ялин- ку шматочками зеленого паперу. Потім нарізають зелені нитки та наклею- ють на ялинку, починаючи знизу. Нитки розпушують.
Друга група
Нарізають кольоровий папір смужками (товщина 1 см) різної довжини і конструюють різні іграшки за зразком. Смужки можна заготовити вдома.
Кіт і миші лисиця та заєць
Півник із курчатами сніговик та ялинки
Кульки із хрестиків, рибка Квіти, віночок та гірлянда
Неваляйка та ведмежа світлофор та Чебурашка
Третя група
Нарізають кольоровий папір і роблять гірлянди, з виготовленням яких ознайомилися на попередніх уроках.
Після роботи всі разом прикрашають клас.
V. Практична робота учнів
Vі. оцінювання та оформлення класу
Vіі. Підсумок уроку Чого навчилися на уроці?
— Як зустрічають Новий рік у різних країнах?
— Який Новий рік вам подобається найбільше?
УроК тема. людина і знаки інформації.
виготовлення дорожніх знаків
мета: навчити виготовляти дорожні знаки розвивати вміння та на- вички виготовлення деталей за шаблоном закріплювати навички роботи

298
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
299
з папером і ножицями; дати відомості про виникнення дорожніх знаків; сприяти закріпленню навичок дотримання і виконання правил дорожньо- го руху.
обладнання: шаблони, клей, кольоровий папір, картон, ножиці, олівці, пензлик, серветки, ілюстрації із зображенням дорожніх знаків.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти дорожні знаки. Робота буде розподілена між групами. Кожна група буде працювати над своєю групою знаків.
Відгадайте загадки та назвіть слова-відгадки, які пов’язані із дорожнім рухом.
1) Серед домів, дерев, калюж
В’ється стрічка, наче вуж.
Не плазує, не іде,
А усіх кудись веде. (Стежка) Цей трикутний килимок На дорозі острівок,
Пішохода захищає.
Назву хто його вгадає? (Острівець безпеки)
3) Де потік машин суцільний Переходить недоцільно.
Відшукать людині слід
Знак «Підземний… (перехід»).
4) У річці зав’яз
По пояс якраз,
По спині моїй завжди
Машини їдуть туди й сюди. (Міст)
5) Посередині — дорога,
По боках — будинки. (Вулиця)
6) Від садочка до місточка,
Від криниці до криниці,
Від порога до порога
Всюди нас веде… (дорога).
7) Це очі не людини,
Це очі у машини. (Фара) Там, де вулиця широка
І машини в два потоки,
Смужечка їх розділяє.
Назву смужечки хто знає? (Розділова смуга)
9) Ця тварина не проста:
Без копит і без хвоста,
Не гуляє, не біжить,
Серед вулиці лежить. (Зебра Яке ж головне слово вийшло по вертикалі?
В нього на чотири боки
Є потри кругленьких ока.
Світить жовтим — стоїмо,
А зеленим — ми йдемо,
Як червоним — зачекай,
Транспорту не заважай. (Світлофор)
1
c
2
в
3
і
4
т
5
л
6
о
7
ф
8
о
9
р
2. Вступна бесіда.
— Люди здавна почали турбуватися про розвиток доріг, створення зруч- ностей для руху кінних обозів та піших громадян. Для того, щоб мандрівник, перехожий не збилися з дороги, шлях помічали — ставили знаки-вказівки.
Навіть у Давньому Римі вздовж доріг ставили стовпи із вказівками. За цими вказівками можна було дізнатися напрям шляхів і визначити від- стань.
Поступово почали встановлювати стовпи із назвами уїздів, міст, позна- ченнями небезпечних ділянок дороги.
Із кожним роком дороги ставали все більш людними, тому виникла по- треба систематизувати позначення на стовпах для того, щоб забезпечити безпеку руху.
У 1812 році було введено правосторонній рух, вимоги до технічного стану екіпажів, номерні знаки Хто знає, скільки всього існує дорожніх знаків? (130)

300
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
301
Вони регулюють рух. Ці знаки бувають різної форми та різного кольору.
(Продемонструвати ілюстрації.)
Попереджувальні знаки — трикутник і червоною смугою по краях («Обе-
режно, діти!»).
Знаки заборони — круг із червоною смугою по краях або суцільний чер- воний круг («Рух заборонений»).
Знаки припису — круг блакитного кольору («Пішохідна доріжка»).
Інформаційно-вказівні — квадрат (прямокутник) блакитного кольору.
Свідчить про місце зупинки, напрямок руху.
Знаки сервісу — прямокутник блакитного кольору. Ці знаки підказують, де знаходиться лікарні, їдальня, готель.
ііі. Фізкультхвилинка
А тепер всі дружно встали:
Будемо робити вправи.
Руки — вгору, руки — вниз,
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали,
Працювати знов почали.
іV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
— Як правильно тримати ножиці?
— Як правильно їх передавати сусідові?
— Як зберігати ножиці?
2. Інструктаж учителя.
• Зі смужки паперу прямокутної форми виготовте трубку. З одного боку трубки зробіть надрізи для закріплення стойки на підставці.
• Із картону виготовте підставку.
• За допомогою шаблонів зробіть основи дорожніх знаків прямокутної або трикутної форми. Оформіть аплікацією.
• Прикріпіть до підставки.
40 40
R5 40 40 100 10
Дорожні знаки
лікарня
телефон
основа дорожніх знаків

302
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
303
V. Практична робота учнів
Учні працюють у групах. Робота розподілена поміж усіма членами гру- пи. Вчитель надає допомогу за потреби.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок роботи
— На який сигнал світлофора можна переходити вулицю?
— Як необхідно правильно переходити вулицю?
— Які моделі знаків ми робили сьогодні?
— Які знаки ви ще запам’ятали?
УроК тема. давні і сучасні засоби передачі
інформації. виготовлення власної візитки
мета: ознайомити із засобами передачі інформації; розповісти про ін- формаційні пристрої; навчити виготовляти візитки; вдосконалювати вмін- ня і навички роботи з папером, ножицями; розвивати уявлення, мислення; виховувати самостійність, охайність, працьовитість.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні ми з вами ознайомимося із засобами передачі інформації, з’ясуємо, як інформація (реклама) допомагає у нашому житті і спробуємо зробити власну візитку.
Залізничний переїзд без шлагбаума
Залізничний переїзд зі шлагбаумом Вступна бесіда.
— У наш час, коли існує телефон, телеграф і радіо, передавати повідом- лення на відстань зовсім не важко. Але як же діяли в таких випадках наші предки?
Здавна для передачі сигналів на відстань використовували звук. Напри- клад, часті удари дзвону сповіщали про якусь тривожну подію. В Угорщині били в спеціальні барабани — тамтами.
Особливо необхідним був зв’язок на морі. Моряки винайшли сигналь- ні прапорці. Але найбільш складні повідомлення доводилося передавати за допомогою семафорної азбуки.
За таким же принципом був влаштований і оптичний телеграф на суші.
Його винайшов французький інженер Клод Шапп ще в 1789 році. Сигна- ли передавали від однієї установи до іншої на відстань в десятки кілометрів.
Виходила телеграфна лінія. Але всі ці засоби зв’язку діяли тільки в ясну погоду та на відстані прямої видимості. А що ж робити вночі? Так, у 1832 році з’явився стрілочний телеграф. Тепер окремі букви повідомлення передава- лися по проводах. Але таку «телеграму» не можна було записати автоматично. І ось американський художник Самуель Морзе в 1836 році вигадав но- вий телеграфний апарат.
Що таке оголошення? Давати оголошення — означає повідомити людям якусь інформацію. Це може бути повідомлення про товар, про послу- гита пропозиції.
Після винаходу пристроїв для друкування оголошення почали з’являтися у новій формі. Перше газетне оголошення було надруковане на останній сторінці лондонської газети в 1625 році.
Сьогодні оголошення друкуються не тільки у газетах, але й передають- ся по радіо, телевізору. Перша комерційна інформація прозвучала по радіо приблизно у 1920 році.
Комерційна інформація на телебаченні затвердилася повною мірою лише після другої світової війни. Ця ідея швидко розповсюдилася. На сьо- годні реклама, яка транслюється по телебаченню, стала такою близькою нам усім, що багато людей запам’ятовують її краще, ніж різноманітні виста- ви та фільми.
Коли був винайдений комп’ютер, то він став розв’язувати проблеми, які можуть містити тисячі одиниць інформації.
3. Кросворд.
— За допомогою яких пристроїв ми отримуємо інформацію?
1) Балакучий в хаті гість,
Хоч не п’є він і не їсть,
Розважає без упину
І показує новини. (Телевізор)
2) Дерево та дріт А кричить навесь світ. (Телеграф

304
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
305
3) Скринька, вертушка,
Шнур і довге вушко. (Телефон) У кімнаті, у куточку,
Біля ліжка на стіні,
Сіра скринька на шнурочку
Все розказує мені. (Радіо)
5) Крила в птаха не з пір’їн,
А з паперу і з новин.
Він щодня на диво-крилах
Їх розносить по квартирах. (Газета) Натискаєш кнопочки
На самій коробочці,
Загуділо — і за мить
Можем з другом говорить. (Стільниковий телефон) В нім знання з усього світу,
Мишка може їх розкрити. (Комп’ютер)
1 2
3 4
5 6
7
ііі. Фізкультхвилинка
Руки на пояс ставим усі Будем стрибати, мов горобці.
Скік вперед і скік назад (6 разів) —
Крильця вниз всі опустили
І на місці походили.
іV. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
— Як працювати ножицями?
— Яких правил необхідно дотримуватися?
2. Інструктаж учителя Візитки теж про щось повідомляють, несуть певну інформацію.
Для чого їх роблять?
— Сьогодні ми спробуємо зробити власну візитку.
Що повідомляють на візитках?
— Обов’язково зазначають прізвище, ім’я та по батькові; місце роботи або рід занять адресу, телефони.
Пропоную виготовити власну візитку вашої майбутньої професії або роз- повісти про своє хобі, намалювавши малюнок.
V. Практична робота учнів
Учитель допомагає учням за необхідності.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Хто зобразив на візитці все, що потрібно?
— Хто придумав малюнок?
— Чия візитка вам сподобалася найбільше? Чому?
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Які засоби інформації ви знаєте?
— Коли вони виникли?
— Для чого потрібні візитки?
УроК тема. Модель годинника із квадратним
або круглим циферблатом
мета: вдосконалювати навички поділу квадрата на рівні частини за до- помогою шаблону навчити дітей розподіляти колона частин, користую- чись циркулем та лінійкою; навчити з’єднувати деталі за допомогою шарніру; ознайомити з історією виникнення годинників; розвивати уяву, мислення; виховувати елементарні навички дизайну, акуратність, естетичний смак.
обладнання: картон, шаблон для розмітки циферблату, фломастери, циркуль, кольоровий папір, клей, дріт, кнопки, ножиці, лінійка.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Перевірка готовності до уроку Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
Він добрий друг людей,
Не спить у свята й будень,
І день іде, і ніч іде,
А як попросиш — збудить.
— Хто здогадався, що це?

306
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
307
— Так, це годинник. Та річ, без якої не може обійтися жодна людина.
Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти модель годинника.
2. Вступна бесіда.
— Таких годинників, які ми бачимо зараз, колись зовсім не було. Люди дізнавалися про час за сонячним, водяним або пісочним годинником. Але сонячні показували час тільки вдень, у сонячну погоду. А водяні і пісочні були дуже незручними у довгих мандрівках.
Тисячу років потому, в Х сторіччі, один іспанський монах на ім’я Ґерберт придумав дивовижний механізм. На великий дерев’яний вал намотували шнура до шнура прив’язували важку гирю гиря тягнула вниз, вал повіль- но повертався, а разом із ним повзла по циферблату стрілка. Люди, побачив- ши такий механізм, перелякались. «Адський механізм!» — вирішили вони, а Ґерберта обвинуватили у чаклунстві і вислали із Іспанії до Німеччини в міс- то Маґдебург. Побудований у німецькому місті механічний годинник ер- берта мешканцям дуже сподобався, тому що він показував часу будь-яку погоду. Шкода, що маґдебургзький годинник до нашого часу не зберігся.
Але зберігся інший, що теж є дуже старовинним. Це Великий Бен» в Анг- лії. Йому виповнилося сімсот років.
Із часом механізм годинників удосконалювався. У 1511 році молодий майстер із Нюрнберга у Німеччині здогадався вставити у механізм годин- ника замість гирі пружину, яка обертала валу годиннику, рухаючи коліщата механізму. Тепер можна було виготовити менші годинники різної форми!
У 1735 році англієць Джон Ґаррісон створив годинник для капітанів на морських кораблях.
Перший російський годинник був зроблений у 1404 році монахом Лазарем Сербіним і встановлений на вежі московського Кремля.
Зараз у нашій країні десятки заводів випускають наручні, кишенькові, настільні, настінні, шахові годинники. Без годинників життя б не рухалось уперед.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
— Як правильно користуватися ножицями?
— Чому не можна гострими кінцями передавати ножиці сусідові?
— Де зберігають ножиці?
2. Інструктаж учителя.
Циферблат квадратної форми
а) 1 варіант
Можна, прикладаючи шаблон по вертикалі і по горизонталі до країв ар- куша, від кута відкласти шаблон по 5 разів і отримати заготовку необхідно- го розміру.
2 варіант
Накреслити і вирізати заготовку циферблату потрібного розміру.
б) Шаблоном намітити квадрати для чисел, продовжуючи ділення по вер- тикалі та горизонталі. Записати числа, пропускаючи кутові квадрати.
Намітити серединку циферблата і проколоти отвір.
в) Виготовити стрілки годинника та вирізати їх. Проколоти отвір.
г) Закріпити стрілки годинника на циферблаті за допомогою дроту.
Годинник круглої форми
а) Виготовити циферблат із заданим радіусом круга.
б) Для того, щоб круг поділити на 12 частин, необхідно провести два діа- метри за допомогою лінійки та трикутника. За допомогою циркуля ви- конати рисочки на крузі.
в) Виготовити стрілки, проколоти отвори на циферблаті та стрілках.
г) Оформити циферблат. Закріпити стрілки за допомогою дроту.
IV. Фізкультхвилинка
Б’є годинник тік-так.
Все тік-так, все тік-так.
Підганяє він час,
А яке завдання в нас?
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм як сороки,
Як сороки-білобоки —
Стрибу-стрибу-стриб,
Скоки-скоки-скок.
V. Практична робота учнів
Учитель надає індивідуальну допомогу учням. Якщо учні вагаються ви- конати якусь деталь, то необхідно провести пояснення вдруге.
200 200 11 12 1 10 2
9 3
8 4
7 6
5 200 40 12 1 2
3 4
5 6
7 8
9 11 10

308
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
309
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Який годинник вам подобається найбільше?
— Де ви припустилися помилок під час виготовлення?
2. Оцінювання.
Vіі. Підсумок уроку Як люди дізнавалися час, коли не було годинників?
— Хто створив перший годинник?
— Про які годинники ви можете розповісти?
— Для чого людям потрібні годинники?
УроК тема. виготовлення моделі ракети
мета: познайомити учнів з історією ракетної техніки, складовими час- тинами ракети та їх назвами; збагачувати трудовий досвід учнів; розвива- ти навички конструювання; вчити використовувати у своїй роботі різні ма- теріали та інструменти, за графічним зображенням деталей виготовляти час- тини моделі; виховувати естетичні почуття.
обладнання: папір, олівці, лінійка, циркуль, ножиці, клей, пензлик, кросворд, словникові слова, малюнки із зображенням космічних апаратів та портретами їх творців.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Діти, сьогодні на уроці ми будемо виготовляти модель літального апарата. Про його назву ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте кросворд. Всі слова кросворда написані горизонтально, а назву моделі ми прочитаємо по вер- тикалі.
(Можна використовувати ілюстрації з казок.)
1) На цьому літальному апараті до нас прилітають інопланетні гості. (Та-
рілка)
2)
В синім небі пролітаю,
Швидкість я велику маю,
Два крила, хоча не птах,
Називаюсь я… (літак).
3) Цене лайнер, не ракета,
Старовинна дивна штучка.
Сів, летиш довкіл планети
Чудесам й казкам назустріч. (Килим-літак)
4) Заворчу, зажурчу та на небо улечу. (Вертоліт)
5) Що таке Місяць? (Супутник)
6) На якому казковому апараті літала Баба Яга (Ступа Записати нові слова в клітинки кросворду по горизонталі, потім по вертикалі можна прочитати слово ракета.
1
р
2
а
3 к
4
е
5
т
6
а
розтина блакить, гостроголова,
аж до зір готова дотягти;
Космонавтики вона основа,
«Екіпаж споряджено — лети!»
тут, у вірші, й відповідь готова,
а тобі — лишається знайти.
— Так, сьогодні на уроці ми будемо виготовляти модель ракети.
2. Пояснення вчителя. Словникова робота.
Корпус — остов, основа чого-небудь.
Ілюмінатор — вікно, яке герметично закривається.
Стабілізатор — прилад для надання стійкості.
Сопло — насадка на кінці трубки для регулювання струменю рідини та газу Вступна бесіда.
(До бесіди підготувати портрет Ю. Гагаріна, К. Ціолковського, М. Коро-
льова, а також зображення видів космічних кораблів.)
— Людина здавна хотіла поринути у небо, до зірок. Першим це зробив
Юрій Олексійович Гагарін 12 квітня 1961 року. Те, що він побачив, дуже вра- зило його. Він розповідав так «Опинившись у космосі, я побачив планети, зірки, яскравий диск Сонця на вугільно-чорному небі та випуклу сторону
Землі, що була вкрита хмарами. Земне коло було поруч зі мною, повертало- ся на очах, як справжнісінький глобус…»
Перший штучний космічний апарат було виведено на орбіту Землі у 1957 ро- ці. Давайте спробуємо уявити, як виглядає такий апарат.

310
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
311
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Аналіз моделі.
— Ракета має циліндричну форму, складається із носової частини коніч- ної форми, корпуса, стабілізаторів (3–4 деталі у формі трикутника).
Ракету можна оформити кольоровим папером (ілюмінатори виготови-
ти з паперу різного кольору).
2. Фізкультхвилинка.
Обертаються поволі
Каруселі в дивнім колі.
А тоді як розійшлися,
Швидко, швидко понеслися.
Тихо, тихоне спішіть,
Каруселі зупиніть.
3. Інструктаж учителя.
• Корпус ракети виготовте із цупкого паперу. Деталь згорніть у трубочку та склейте (20 мм. З одного боку корпуса зробіть надрізи у глибину до
10 мм, щоб зручно було приклеїти носову частину.
140 Корпус ракети
80 140
• Носову частину виготовте з кольорового паперу із півкола і склейте з корпусом ракети. Намастіть клей по периметру з надрізаного боку, склейте
їх поміж собою Носова частина стабілізатори

R150 50 50
• Стабілізатори виготовте із паперу квадратної форми, склавши заготовки по діагоналі, зріжте з одного боку кінчик трикутника. На глибину зрізу відігніть краї деталі та приклейте їх до корпусу ракети. і. Практична робота учнів

1. Інструктаж із техніки безпеки (під час роботи з предметами, що ріжуть та колють (циркуль Заготовка деталей корпуса, носової частини, стабілізаторів.
3. Підготовка деталей до збирання.
4. Збирання та оформлення роботи.
V. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
2. Оцінювання.
V. Підсумок уроку Кого із вчених-конструкторів ви знаєте?
— Хто започаткував космічне сторіччя?
— Про яких підкорювачів космосу ви можете розповісти?
— Назвіть основні частини ракети.
— Яке значення має космонавтика в нашому житті?
УроК тема. виготовлення моделі парашута
мета: навчити виготовляти модель парашута; розвивати навички кон- струювання; вчити використовувати в своїй праці різні матеріали; збагачувати трудовий досвід дітей; виховувати охайність та бажання дотримуватись правил техніки безпеки, почуття естетики; формувати елементарні навички дизайну.
обладнання: цигарковий папір або тоненький обгортковий папір, но- жиці, нитки, клей, пензлик, серветка.
Хід УрокУ
і. організаційний момент Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку Упорядкування робочого місця.
іі. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні ми будемо розмовляти про парашути. Ви вже знаєте, що люди здавна хотіли літати. Вони довгий час випробовували і досліджували, перш ніж піднятися у повітря.

312
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
3 клас
313
Прочитайте загадку за рисками.
В синім небі путь моя,
Швидше всіх літаю я.
Маю крила, хоч не птах,
Люди звуть мене
… (літак).
— Що це, що це — всі кричать, —
Парасольки он летять.
— Що це за парасольки такі?
— Так, це парашути. А для чого вони потрібні?
2. Вступна бесіда.
— Парашути використовують не тільки для м’якої посадки людей-па- рашутистів із літака на землю, ай для того, щоб доставити в безлюдні місця різноманітні вантажі (необхідну техніку, різні продукти, ліки тощо). Купол па- рашута виготовляють із тонкої, але дуже міцної тканини (шовку). До нього прикріплюють за допомогою строп (міцних тросів) спорядження для утри- мання людини або вантажу. Дуже важливо правильно скласти парашут, від цього залежить розкриття куполу у повітрі, а також успішне приземлення.
ііі. Демонстрація та аналіз зразка
1. Інструктаж із техніки безпеки.
— Як потрібно працювати ножицями?
— Яких правил гігієни необхідно дотримуватися під час роботи з клеєм?
2. Послідовність виготовлення парашута.
• Виріжте квадрат і зігніть його, як зазначено на малюнках 1–7.
• Відріжте зайвий папір по лініях відрізу. (7)
1
2
3
4
5
6
7
• Із восьми відрізів ниток зробіть стропи і приклейте їх за допомогою маленьких квадратиків. (8, 9)
• Щоб не було на парашуті зайвого клею, не потрібно його наносити на папір, а необхідно лише нитку вмокнути у клей.
• Порівняйте стропи, зв’яжіть їх у вузлик та прикріпіть легеньку іграшку або пластилінову кульку.
іV. Фізкультхвилинка
Ширше, діти, треба стати,
Будем дровами рубати.
Раз — підняли руки вгору,
Два — змахнули всі додолу,
І рубаємо завзято,
Хай тепло приходить в хату. Практична робота учнів

Учитель допомагає учням індивідуально.
— Парашут можна зробити різнокольоровим або розмалювати фломастером. Працюйте разом у парах, допомагайте один одному.
Vі. Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
— Який парашут вам сподобався найбільше? Чому?
— Що ви обрали для вантажу?
— Яких помилок припустилися?
2. Оцінювання робіт.
Vіі. Підсумок уроку Що ми виготовляли на уроці сьогодні?
— Для чого потрібні парашути?
— Якими якостями відзначаються парашутисти?
Варіант
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   ...   30


написать администратору сайта