Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
370 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 371 X. Домашнє завдання На наступний урок потрібно мати такі матеріали: І група — рослинний матеріал; ІІ група — кольоровий папір; ІІІ група — кольоровий пластилін. — Кожна група повинна підібрати свої прислів’я про працю. УроК тема. Узагальнююча практична робота. створення колективної композиції-виставки за тематикою розділу мета: перевірити знання учнів, набуті при вивченні розділу програми «Людина і природа розвивати самостійні творчі навички учнів; виховува- ти естетичний смак учнів, бережливе ставлення до природи. обладнання: ручки, кольоровий папір, пластилін, рослинний матеріал: гілки дерев, жолуді, каштани, сухе листя і трава. Хід УрокУ і. організація учнів класу II. Перевірка набутих знань учнів (у вигляді тестів) тести 1. Робоче місце це а) робота в поганих умовах; б) робота, що забезпечує нормальну трудову діяльність; в) робота, що не забезпечує нормальну трудову діяльність. 2. Що ми називаємо орігамі? а) Складання квадратного паперу; б) складання неквадратного паперу; в) різання паперу. 3. З’ясуйте послідовність прийомів роботи з пластиліном. а) Зліплювання, розкочування, розминання; б) розминання, розкочування, зліплювання; в) розминання, зліплювання, розкочування. 4. Яка професія відноситься до сфери «Людина — природа»? а) Професія лікаря; б) професія будівельника; в) професія лісника. III. Фізкультхвилинка IV. Практична робота учнів 1. Індивідуальний вибір матеріалу. До уроку учнями підготовлено різний матеріал. Він розкладений по столах із такими назвами: «Рослини» (на столі — жолуді, каштани, гілки дерев, сухе листя і трава, ягідки горобини); «Пластилін» (на столі — пластилін та інструменти для роботи з ним); «Паперопластика» (на столі — білий і кольоровий папір). Кожен учень займає місце за тим столом, де бажає працювати протя- гом усього уроку Показ зразка роботи. 3. Самостійна робота учнів. Під час роботи звучить спокійна музика П. І. Чайковського Пори року. Осінь». V. Підсумок уроку Колективне складання композиції. — На наступний урок принесіть ножиці, кольоровий папір і картон. УроК тема. світ професій «людина — людина» мета: ознайомити учнів із професіями, які належать до сфери «людина — людина», творчо використовувати набуті знання; спонукати до відповідної оцінки та самооцінки вчинків; розвивати вміння спілкуватися; виховувати доброзичливість, співчуття, повагу до людей праці. обладнання: кросворд, індивідуальні картки, малюнки, картон, ножиці. 372 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 373 Хід УрокУ і. організація класу Всі почули ви дзвінок, Він покликав на урок. Кожен з вас приготувався, На перерві постарався. Тож і ми часу не гаймо, Наш урок розпочинаймо. іі. актуалізація опорних знань 1. Бесіда. — Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про професії ваших батьків. Де і ким вони працюють? (Відповіді дітей) 2. Розгадування кросворду (за малюнками із зображенням представників певних професій). 7 д 2 л і к аре космонавт и орд ку ха р і в й 3 а х л 8 б у д і в ельник дно в ч и тел ь ж ц нм а ля р и к ііі. Повідомлення теми і мети уроку Діти, а хотіли б вина мить стати дорослими? Уявіть собі, ким ви будете працювати. Яку професію ви виберете? Хто скаже, ким він себе уявляє? (Відповіді дітей) — Це ви собі уявляєте. А ми пограємо з вами в ігри, де ви зможете на- справді попрацювати продавцем у магазині, лікарем у лікарні, перукарем у перукарні. IV. робота над новим матеріалом — Ким би вине працювали, вам потрібно їхати на роботу. Тому перша зустріч відбудеться з водієм. (Обираємо.) Ну що ж, сідай ось тут, це буде твоє місце, і запрошуй пасажирів до салону. В од і й. Зупинка Школа. Заходьте, будь ласка. (Діти вибирають квитки і заходять до салону. Кожен вибере собі той квиток, у яку гру хотів би пог- рати.) У ч и тел ь Ідуть пасажири — в них халати гарні. Не баріться, виходіть, кому до лікарні. В од і й. Зупинка «Лікарня». (Виходять діти, в яких є квиток із зобра- женням лікарні. Домовляються між собою і починають гру.) 1 учень — лікар; 1 учениця — медична сестра учень — хворий. Діти складають діалог. У ч и тел ь. Подорожуємо далі. А щоб веселіше було подорожувати, відгадайте загадку. Все у ньому ми купуємо: І цукерки, й шоколад, Молоко і хліб духмяний, Печиво і мармелад. Де це все можна купити? (У магазині) В од і й. Зупинка Магазин. (Виходять діти, розігрують діалог «Про- давець — покупець».) В од і й. Обережно, двері зачиняються. У ч и тел ь. Поїхали далі з піснею! Віка книжечку купила, Віка книжечку відкрила, Віка пісню заспівала, Віка книжку прочитала. В од і й. Зупинка «Бібліотека». Кому до бібліотеки, виходьте, будь ласка. (Виходять діти, розігрують діалог «Бібліотекар — книголюб».) В од і й. Обережно. Двері зачиняються. V. Фізкультхвилинка В од і й. Зупинка Школа. (Виходять діти, розігрують урок трудового навчання разом з учителем.) Vі. Практична робота Діти поділяються на групи та вирізають за шаблоном із кольорового паперу ті знаряддя, які вони використовували під час гри. Повторюються правила роботи з ножицями (див. урок 1). 374 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 375 VіI. Підсумок уроку Хто сьогодні отримав задоволення від своєї праці на уроці? — Хто працював не на повну силу Спробуйте оцінити свою діяльність за допомогою нашої «шкали оці- нювання». — Підготуйте на наступний урок картон, ножиці, кольоровий папір. УроК тема. Побутова праця. розподіл обов’язків у сім’ї. види самообслуговування. виготовлення корисних для сім’ї речей у міні-групах мета: навчити дітей виготовляти корисні речі для сім’ї, розвивати у дітей вміння працювати в колективі, виховувати працелюбність, охай- ність. обладнання: зразки робіт, клей, ножиці, папір, тканина. Хід УрокУ і. організація учнів класу II. актуалізація опорних знань учнів 1. Перевірка готовності дітей до уроку Бесіда з учнями. В наших дівчаток Гарненький порядок, Глянути мило Все чисте і біле. Чистенькі горнятка, Заметена хатка. Стіл і лави вмиті, Аж любо подивитись! — Хто у вашому домі слідкує за порядком і чистотою А хто готує смачні обіди і випікає різні тістечка, миє посуд і виплітає теплі шкарпетки? Мамо! Мамо! Материнко! Припадаю до ваших рук. Я маленька ваша частинка, Радість ваших натруджених рук А хто з членів сім’ї майструє, рубає дрова, ремонтує? Тато в домі — той ладу ньому: Кран не капне, не гасне газ, Головний він у нас у всьому, Помічник він мамі повсякчас. — Пам’ятайте, діти також повинні допомагати своїм батькам. Стежити за чистотою, порядком, за своїм зовнішнім виглядом. Стежити за чистотою взуття. І ні в якому разі не можна лінуватися. Тато, мама, два дідусі, З дідусями — дві бабусі, Братики, сестрички, В хаті-рукавичці Завжди чисто і охайно! — Утих сім’ях, де чистота і порядок, панує і здоров’я. Адже здоров’я — всьому голова. ііі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми виготовимо на уроці корисні для сім’ї речі, які завжди стануть у пригоді. Перша група буде виготовляти рукавицю для кухні, а друга група буде виготовляти стакан і тарілку за допомогою технології пап’є-маше. IV. робота над темою уроку міні-група Загадка Я всіх вас обшиваю, Сама ж одягу не маю. (Голка) — Ми з вами вже працювали з голкою і тканиною, давайте пригадаємо правила безпечної роботи з голками. Пам’ятка 1. Перевіряй кількість голок перед роботою і після її закінчення. 2. Не кидай голки; під час роботи вколюй голку в спеціальну подушечку. Не тримай пальці напроти проколу тканини. 4. Ні в якому разі не тримай голку в роті! 5. Запасні голки зберігай у спеціальній коробочці. 6. Не відкушуй нитку зубами. Не застосовуй голки замість шпильок. Прийоми та послідовність виготовлення рукавиці для кухні 1. Виготовляючи рукавицю для кухні, можна користуватися готовою викрій- кою або зробити її самому, обвівши контур своєї руки на картоні і вирі- завши його. 2. На цупкій товстій тканині розміром 30 × 24 см розміщують викрійку, об- водять її, як показано на рисунку (а. Потім викроюють деталі рукавиці (в, е. Деталі складають виворотом всередину, зметують, відступивши від зрізів на 1 см (г. Зшивають рукавицю зшивним швом. Обробляють зрізи петельним швом (д 376 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 377 а б в где см см міні-група — Діти, давайте пригадаємо, що таке пап’є-маше. Пап’є-маше з фран- цузької мови означає жований папір і являє собою спосіб склеювання маленькими шматочками 5–7 шарів паперу за певною формою. Давайте, діти, перед виконанням нашого завдання пригадаємо правила роботи з клеєм і ножицями (див. урок 1). Етапи роботи 1. Змочуємо газети у воді, злегка віджимаємо. 2. Мокру газету розриваємо на шматочки 2 2 см. Кожний шматочок вмочуємо вклей, розведений водою. Клеїмо перший шар на предмет. Шматки газети повинні перекривати один одного. Проклеєний шар прогладжуємо руками, прибираючи зморшки, видав- люючи повітря. 5. Клеїмо один за одним вісім шарів газети. 6. Готові роботи просушуються. 7. Зрізуємо нерівності, які виступають. 8. Зафарбовуємо водоемульсійною фарбою або гуашшю. Даємо висох- нути. 9. Розфарбовуємо за бажанням. Малюнок можна обвести тонкою чорною лінією (гелевою ручкою, тушшю). а б в где ж з і V. Фізкультхвилинка VI. Практична робота учнів Надання консультацій та індивідуальної допомоги окремим учням. VII. Демонстрація дитячих робіт. оцінювання навчальних досягнень учнів — Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відомої нам «шкали оцінювання». VііI. Підсумок уроку Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці? — Хто відчуває, що міг би працювати краще? — Я вважаю, що ви потрудились славно. Народне прислів’я каже: «Маленька праця краща за велике безділля»; «Праця чоловіка годує, а лінь марнує». — На наступний урок вам потрібно підготувати такі матеріали: кольо- ровий папір, клей, ножиці. УроК тема. культура зовнішності людини. Ї ї стиль мета: ознайомити дітей із різними стилями зовнішності людини; роз- вивати вміння визначати стильову єдність одягу. обладнання: зразки робіт, клей, ножиці, кольоровий папір, шаблони. Хід УрокУ і. організація учнів класу Гей, дзвени, весела пісне, Щоб усі почули спів! Стало в класі тихо-тихо, І почнемо вже урок 378 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 379 II. актуалізація опорних знань учнів 1. Бесіда з учнями. Ввібрав наш український одяг Всі кольори, що є в природі. Шевці, кравці нас одягають У барви луків, зелень гаю. — Чи дійсно це так, діти? — Скажіть мені, будь ласка, яке значення має одяг для кожної лю- дини? — Діти, чи може одяг не відповідати порам року Яким повинен бути одяг у людей (Чистим, охайним) — Як ви вже зрозуміли, діти, ми сьогодні будемо розмовляти про зов- нішній вигляд людини, а саме про одяг. Будемо працювати під девізом. А девізом візьмемо таке прислів’я: «Хто охайний, той людям приємний». Як ви його розумієте? — Одяг, діти, як твір прикладного мистецтва, повинен бути не тільки красивим, ай гармоніювати із зовнішнім виглядом людини. Це залежить як від композиції, так і від грамотного виконання всіх технологічних опе- рацій при виготовленні одягу. Одяг захищає тіло людини від холоду, вологи, пилу, сонця, зберігає його сталу температуру, створює навколо тіла штучний мікроклімат, умови для доброго самопочуття, здоров’я, працездатності. З розвитком культури люди мають найрізноманітніший одяг: зимовий і літній, для роботи і дому, для спорту й відпочинку, святковий і повсякденний. Наш одяг різний не тіль- ки за видами й призначенням, але й за формою, оздобленням, лініями фасону, тканинами. Усі види одягу поділяються на два класи: побутовий одяг і виробничий одяг. Аза способом використання — це верхній одяг, легкий одяг, постіль- на білизна, пляжний одяг. І, звичайно, одяг поділяється на чоловічий, жі- ночий одяг і одяг для дітей. — Я знаю, що ви дуже любите відгадувати загадки. Послухайте і відга- дайте, кому належать ці слова. Твій одяг вийде, мов картинка: Все по тобі — рукав і спинка. Тож на примірці — так годиться — Стій рівно і не смій крутиться. (Кравець) Два кільця, два кінця, А посередині — цвях. (Ножиці) Я блискуча, гостренька, Маю вічко маленьке, За собою несу Довгу-довгу косу. (Голка) По малій білій річці Плаває гарячий пароплав То вперед, то назад. (Праска) — Одяг людей, у тому числі й дітей, повинен бути завжди чистим і охайним. Прислів’я: Не думай бути красивим, а думай бути охайним». III. оголошення теми і мети уроку А зараз ви будете кравцями, швачками, конструкторами, модельєрами. Перед вами — 3 моделі одягу. (Одяг із паперу) Що це за одяг? Чи подо- бається він вам Чому? Завдання перед вами таке. Спробуйте зробити цей одяг цікавішим, оригінальнішим, красивим. Таким, щоб кожному хотіло- ся його вдягти. Якими будуть ваші пропозиції? (Висловлювання дітей щодо можливих елементів оздоблення.) IV. робота над темою уроку Працювати будемо трьома групами: 1 ряд — оздоблює плаття; 2 ряд — оздоблює халат ряд — оздоблює фартух. На партах у вас шаблони. Користуючись ними, вибирайте своє оздоб- лення. Вирізайте його з кольорового паперу і приклеюйте на свій виріб. Перш ніж розпочати роботу, давайте згадаємо правила безпечної робо- ти з ножицями і правила роботи з клеєм (див. урок 1). V. Фізкультхвилинка VI. Практична робота учнів 1. Перш ніж розпочати роботу, перевір, чи чисті в тебе руки Будь обережним з інструментами. 3. Акуратно розмісти пляшечку з клеєм. 4. Виконуй завдання уважно, спокійно, без зайвих рухів. 5. Не відволікайся сам і не заважай сусідам. 6. Не торкайся обличчя й очей брудними руками. Надання індивідуальної допомоги учням. VII. Демонстрація дитячих робіт. оцінювання навчальних досягнень учнів — Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відо- мої нам «шкали оцінювання». VIіі. Підсумок уроку Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці? — Хто відчуває, що міг би працювати краще? Народне прислів’я каже: «Нечепурність — це неповага не тільки до себе, ай до оточуючих людей На наступний урок вам потрібно підготувати такі матеріали: кольо- ровий папір, клей, ножиці. 380 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 381 УроК тема. розробка іграшкових моделей і макетування різних стилів одягу мета: продовжувати знайомити дітей із різними стилями і моделями одягу; вчити вдосконалювати одяг, оздоблювати його, робити більш краси- вим і оригінальним; вдосконалювати вміння працювати з ножицями, гол- кою; розвивати творчу уяву, фантазію; виховувати естетичні смаки. обладнання: плакати, моделі одягу, ножиці. Хід УрокУ і. організація учнів класу іі. актуалізація опорних знань учнів Гострі ножиці в руці, В голці — нитка на кінці. Ножиць, голок промінці В пальцях швачок і кравців. — Діти, що підказує вам цей вірш? — Скажіть, будь ласка, хто шиє нам одяг? — Хто моделює одяг? — Які знаряддя праці використовують при виготовленні одягу? — Я знаю, що ви дуже любите відгадувати загадки. Отже, слухайте уваж- но і відгадуйте. Я всіх вас обшиваю, сама ж я одягу не маю. (Голка) Майстер викував уміло Два однакових ножі. Дуже зустрічі зраділи Два однакових ножі. Обнялись, і роз’єднати Їх уже ніхто не зміг. Підкажіть, як називати Почали відтоді їх. (Ножиці) Маленьке, біленьке, по чорному полю плигає і слід залишає. (Крейда) По малій білій річці плаває гарячий пароплав — то вперед, то назад. (Праска) — Люди яких професій не обходяться без цих предметів? — Робітники швейної промисловості користуються великою повагою у нашій країні. Найбільш масовими професіями швейного виробництва є кравець масового та індивідуального виготовлення одягу, закрійник, швея- мотористка, швея-ручниця, прасувальниця. — Діти, що ви знаєте про ці професії? ііі. оголошення теми і мети уроку А зараз ви, діти, будете кравцями, швачками, конструкторами, мо- дельєрами. І пошиємо ми з вами спідничку для ляльки. Спробуйте зробити цей одяг цікавим, оригінальним, красивим. Таким, щоб кожному хотілось його одягти. IV. робота над темою уроку Будемо працювати під девізом. А девізом візьмемо прислів’я: Наде- рево дивись, як родить, а на людину — як робить». Перш ніж розпочати роботу, потрібно згадати правила роботи з голкою і ножицями (див. уроки 1, 10). Прийоми та послідовність пошиття лялькового одягу, а саме — спіднички 1. Візьми клаптик тканини, яка не обсипається, і викрій з неї деталь пря- мокутної форми. 2. Відміть точки вгорі і внизу на відстані 1 см від зрізу. 3. З’єднай точки за допомогою лінійки і кравецької крейди. 4. Зігни деталь навпіл лицем усередину. Зметай уздовж наміченої лінії швом «уперед голкою». 5. Зший швом за голкою» поряд зі швом наметування. 6. Витягни нитку наметування, оціни якість шва 1 см 3 4 5 6 7 8 7. За допомогою вчителя розрівняй шов. Виверни деталь. Одягни і закріпи спідничку на ляльці яскравою тасьмою або стрічкою. V. Фізультхвилинка |