Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
VI. Практична робота учнів Надання індивідуальної допомоги учням VII. Демонстрація дитячих робіт. оцінювання навчальних досягнень учнів Діти рекламують свої вироби. — Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відо- мої нам «шкали оцінювання». 382 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 383 VIII. Прислів’я — Діти, прочитайте на дошці прислів’я. • Робота сама за себе скаже. • Діло майстра величає. • Землю сонце прикрашає, а людину — праця. • Зробив наспіх — зробив насміх. — Чи підходять ці прислів’я до нашого уроку Як ви їх розумієте? IX. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці? — Хто відчуває, що міг би працювати краще? — Спробуйте вдома подумки перебудувати клас на ательє мод, описати цю подію у міні-творі (чи намалювати проект ательє мод). УроК тема. Подарунки та сувеніри до свят. свято Миколая мета: розширити знання учнів про життя святого Миколая та на його прикладі виховувати у дітей доброту, чуйність, гуманність та милосердя; роз- вивати уяву, фантазію та творчі здібності. обладнання: малюнки і зразки, картон, кольоровий папір, ножиці, шаб- лони. Хід УрокУ і. організація класу Дзвоник всім нам дав наказ До роботи швидше в клас. Попрацюєм всі старанно, Щоб урок пройшов немарно. II. актуалізація опорних знань 1. Звучить пісня Павла Чужинського Ой, хто, хто Миколая любить Бесіда. — Ось наступив останній місяць року — грудень. — Якими святами буде віншувати він нас Чи подобається вам свято Миколая? — Чому? — Чи всім дітям Миколай приносить подарунки? — Що потрібно робити, щоб отримати подарунок? ііі. Повідомлення теми і мети уроку У нас сьогодні незвичайний урок. Ми будемо говорити про чудове свято, якого з нетерпінням чекають усі діти, про свято Миколая. IV. робота над темою уроку Бесіда. — Народився Миколай у заможній сім’ї і ріс дуже доброю і чуйною ди- тиною. Після смерті батьків він став спадкоємцем великого багатства, яке повністю віддав бідним та калікам. Миколай часто заходив до помешкан- ня багатодітних чи хворих людей і обдаровував їх, чим міг. Вважається, що Миколай є захисником дітей. Особливо врочисто святкують свято Миколая діти. Вони звикли, що Миколай виконує своєрідну роль Діда Мороза. Вве- чері майже всі діти чекають на цього сивочолого дідуся. Тож давайте разом з вами побуваємо у ролі святого Миколая для своїх сестричок чи братиків. Виготовимо «миколайчики» та подаруємо їх у день святого Миколая. 2. Демонстрація готового виробу. — Діти, розгляньте виріб і з’ясуйте, з яким матеріалом та знаряддям ми будемо працювати. (Ножиці, картон, клей, папір кольоровий) 3. Повторення правил роботи з ножицями (див. урок 1). 4. Фізкультхвилинка. 5. Практична робота 384 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 385 Поелементне виконання роботи 1) За шаблоном вирізаємо 3 деталі. 2) Склеюємо їх. 3) Прикрашаємо різними візерунками. 4) Приклеюємо голову, вирізану з листівки. 5) Заповнюємо вдома кульок цукерками. V. оцінювання та демонстрація дитячих робіт — Оцініть свою діяльність за допомогою «шкали оцінювання». VI. Підсумок уроку Подаруйте «миколайчики», які виготовили на уроці, своїм рідним. У них ви вклали частинку тепла, любові, тому що всі гарно попрацю- вали На наступний урок необхідно принести кольоровий папір, клей. УроК тема. Подарунки та сувеніри до нового року мета: ознайомити учнів з елементарними основами конструювання ялинкових прикрас із паперу; розвивати конструктивні здібності, уяву, фан- тазію; виховувати акуратність, найкращі якості людей. обладнання: рибки для гри, малюнки, схеми для виготовлення ялинко- вих прикрас. Хід УрокУ і. організація класу Гра «Зимова риболовля» Діти ловлять з ополонки рибок, на яких написані загадки, читають та відгадують їх. іі. актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку На дошці розвішані малюнки (зимовий пейзаж, святкування Нового року, схеми виготовлення ялинкових прикрас Діти, розгляньте, будь ласка, малюнки, які знаходяться на дошці, і спробуймо разом скласти план нашого уроку. План уроку. Бесіда про зиму. Як зустрічають Новий рік? 3. Виготовлення ялинкових прикрас Тож гаразд, часу не гаєм І роботу починаєм. III. робота над темою уроку Бесіда про зиму. Прийшла, прийшла зима-красуня, Все снігом білим замела, Яскраве сонце вже не гріє, Хоч з високості погляда. Сліпучо-біла чарівниця Малюнком вікна прикраша, І сніжним теплим покривалом Дбайливо землю накрива. — Діти, чи подобається вам зима Чим саме? — А чи добре зимою нашим меншим друзям? — Чим ми можемо їм допомогти? 2. Повідомлення вчителя. — Незабаром до нас завітає Новий рік. У кожній сім’ї, школі прикра- шають красуню-ялинку. Зустріч Нового року — давня традиція. І не тільки у нас в Україні, ай у всіх народів світу. — Чи знаєте ви, як святкують Новий рік наші сусіди та далекі побра- тими? У Болгарії напередодні Нового року всі купують кизилові гілочки, це символ новорічного щастя, треба ними тільки легенько доторкнутися до рідних чи друзів. У містах Італії у новорічну ніч потрібно бути особливо обережними: в останню хвилину старого року з вікон квартир на вулицю викидають різний непотріб, навіть старі меблі. Італійський Дід Мороз — Баббо На- тале. В Англії та Німеччині Діда Мороза звуть Санта Клаус. Ау В’єтнамі Но- вий рік відзначають у кінці січня, коли настає рання весна. На столах у цей день завжди стоять улюблені квіти в’єтнамців — нарциси. 386 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 387 У різних частинах Індії Новий рік зустрічають у різні пори року — на початку літа і коли настає осінь. У нас в Україні Новий Рік — найулюбленіше свято і дорослих, і дітей. — Як ви готуєтеся до Нового року Що найбільше вам подобається під час цього свята (Відповіді дітей) Зима, зима морозяна Принесла Новий рік, І щедрі подаруночки, Дзвінкий щасливий сміх. Он ялиночка стоїть зеленесенька, Прикрасити її треба гарнесенько. Всі будемо круг ялинки танцювати, Сміх та радість усім людям дарувати. 3. Розподіл на групи. — Для того, щоб ми змогли виготовити більше різноманітних прикрас, поділимося на 3 групи. Перша група буде виготовляти ліхтарики, друга — сніжинки, а третя — новорічні гірлянди. Але перед цим згадаймо правила користування папером та ножицями (див. урок 1). 4. Практична робота (групова). Учитель допомагає індивідуально, виправляє деякі помилки. IV. оцінювання та демонстрація дитячих робіт — Діти, підійдіть до «шкали оцінювання» і прикріпіть табличку зі своїм ім’ям біля цифри оцінки, яку ви, як вважаєте, отримали за свою працю. V. Підсумок уроку Витинали ми сніжинки Для нашої ялинки. Вийшли вони чудові, Прекрасні, кольорові. І ліхтарики, й гірлянди Прикрасили її вмить. Залишилось станцювати І гостей розвеселить! — Пригадайте, з яким матеріалом ми працювали протягом II чверті. Принесіть кольоровий папір, картон, клей. УроК тема. Узагальнююча практична робота мета: узагальнити набуті знання учнів під час вивчення розділу По- бутова праця»; розвивати самостійність, охайність під час виконання ро- боти; виховувати естетичні смаки, вміння бачити красу оточуючого сере- довища. обладнання: кольоровий папір, ножиці, резинка, голка з ниткою, клей. Хід УрокУ і. організація учнів класу Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка теоретичних знань учнів, набутих при вивченні розділу я сам та інші люди» Перевірка проводиться у вигляді тестів. 1. Які професії належать до сфери «людина — людина»? а) Лікар, будівельник, водій; б) вчитель, лікар, перукар; в) бібліотекар, кравець, перукар. 2. Що належать до засобів особистої гігієни людини? а) Гребінець, мило, зубна щітка; б) гребінець, пральний порошок, шампунь; в) рушник, шампунь, мило. Ювелірні вироби — це...: а) намисто, браслет, обручка; б) мило, шампунь, зубна паста; в) гребінець, рушник, зубна щітка. 4. Хто приходить на Новорічне свято до дітей Німеччини? а) Дід Мороз; б) Святий Миколай; в) Санта Клаус. Фізкультхвилинка Виконується під дитячу пісеньку «Морозець». IV. оголошення теми і мети уроку Сьогодні на уроці ми пригадаємо українську народну казку Рукавичка. Спробуємо виготовити маски та інсценізуємо цю казку. V. робота над темою уроку Повторення змісту української народної казки Рукавичка Повторення правил безпечної роботи з ножицями, голкою, клеєм (див. уроки 1, 10). 3. Самостійна робота учнів (за вибором). VI. Підсумок уроку Інсценізація казки Рукавичка з використанням масок, виготовлених на уроці. 388 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 389 УроК тема. світ професій «людина — знакові системи» мета: ознайомити з професіями людей, які мають справу зі знако- вими системами розвивати увагу, творчу уяву, спостережливість, кміт- ливість; виховувати чемність, скромність, доброзичливе ставлення до товаришів. обладнання: системи знаків, кольоровий папір, ножиці, клей, сюжет- ні малюнки. Хід УрокУ і. організація учнів класу Хай лине музика для всіх людей, Собою починає день. Хай лине музика і скрізь лунає, А ми урок вже починаєм. II. актуалізація опорних знань — Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з професіями людей, які мають справу зі знаковими системами. А що це за професії? Спробуйте відгадати. Кока-кола, джустік, кіндер. Щось для нас новеньке стало. Але швидко ми дізнались, Коли їх прорекламували. Хто поміг нам взнати все (Рекламіст) Він у формі ходить, Бандитів затримає. У допомозі стане, Коли сигнал отримає. (Працівник ДАІ, міліціонер) — Сьогодні ми виготовимо гру «Світлофор», яку будемо використовува- тина уроках природознавства, основ здоров’я, основ безпеки життя. III. робота над темою уроку Гра «Юний інспектор». Старший учень чітко показує жести регулювальника: • повернувся до пішоходів спиною — переходити вулицю заборонено; • підняв праву руку з жезлом догори — попереджувальний сигнал; • показує жезлом напрямок переходу — переходити можна сміливо. Гравці мають розпізнати кожен жест Практична робота. а) Повторення правил роботи з ножицями та клеєм (див. урок б) Виготовлення гри «Світлофор». Крок назад Стояти на місці Крок уперед 60 60 10 70 180 30 60 220 1. Для зовнішньої нерухомої частини світлофора розміть і виріж розгорт- ку (а. На одній половині розгортки виріж круг (або за малюнком — контур об- личчя) і склей нерухому частину. 3. З кольорового паперу способом аплікації виконай на світлофорі вибра- не зображення (б. Для внутрішньої рухомої частини виробу розміть і виріж прямокутник 60 × 220 мм (в. Наклей на прямокутнику три круги різних кольорів (г. Намалюй на них обличчя людини і передай його вираз залежно від кольору. Помір- куй, які кольори мають бути на світлофорі. Якому з кольорів найбіль- ше підходить тривожний, напружений вираз, а якому — спокійний, але з деякою напругою, та зовсім спокійний, з усмішкою? IV. Підсумок уроку Гра «Світлофор» Гравці перебувають у шерензі обличчям до світлофора, виконують такі завдання: на зелений сигнал роблять крок уперед; на жовтий — стоять на червоний роблять крок назад (використовуючи виготовлений світлофор). Хто помилився, вибуває з гри. На перехресті він стоїть, Яскраві очі має. 390 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 391 Коли нам треба почекати, Червоним він засяє. А коли можна сміливо йти, Зеленим він моргає. — Оцініть свої вироби за допомогою «шкали оцінювання». — На наступний урок підготуйте папір, картон, клей, ножиці. УроК тема. Умовні знаки передачі інформації. робота з різними матеріалами мета: ознайомити дітей з умовними знаками до плану місцевості; на- вчити дітей виготовляти картки зі знаками вдосконалювати вміння пра- цювати з ножицями; розвивати спостережливість, увагу, вміння користува- тись планом місцевості. обладнання: картон, кольоровий папір, ножиці, клей, олівці. Хід УрокУ і. організація учнів класу Сьогодні у нас незвичайний урок У подорож ми зробимо крок. З умовними знаками ми зустрічались не раз, І знову вони завітають до нас. На шляху є завжди перешкоди, та знаю Для творчих дітей їх ніколи немає. іі. актуалізація опорних знань учнів 1. Перевірка готовності дітей до уроку Бесіда з учнями. Віє хай попутний вітер, З неба сонечко хай світить, Хмарку-човник доганяєм, Летимо над рідним краєм, Над подільськими річками, Над зеленими лісами, Через далеч, степу шир, Аж до моря берегів... Віє хай попутний вітер, З неба сонечко хай світить, Летимо над рідним краєм, Він — наш дім, його вивчаєм. — Діти, давайте спробуємо уявити, що у нас з’явилася унікальна можливість піднятися на висоту пташиного польоту. І ось ми пролітаємо над місцевістю, в якій живемо. Що ми можемо побачити? (Відповіді дітей) — Уявіть, що ми просто сфотографували свою місцевість з цієї висоти. І ось що ми бачимо. (Вчитель демонструє фото будь-якої місцевості.) — А тепер давайте розглянемо це зображення, яке називають планом місцевості, і порівняємо їх. (Вчитель демонструє план тієї ж самої місцевості.) — Чим вони відрізняються одне від одного На плані місцевості всі предмети зображають умовними знаками. Всі умовні знаки є загальноприйнятими і використовуються при складанні всіх планів місцевості. (Вчитель демонструє плакат «Умовні позначання».) — У географії всі ці знаки називаються графічними. Усього ж їх існує півсотні. Як ви вже побачили, села і міста, школи і заводи, ліси і сади, річ- ки, моря і джерела, ниви і поля позначаються умовними знаками на плані місцевості. III. Повідомлення теми і мети уроку Діти, давайте на сьогоднішньому уроці допоможемо вчителям гео- графії і виготовимо для них роздаткові картки із зображеннями умовних зна- ків для топографії. Для роботи нам потрібні картон, ножиці, олівці, ліній- ка і клей. робота над темою уроку Будемо працювати під девізом народного прислів’я Робота спіль- на — як пісня весела». Прийоми та послідовність виготовлення картки а) Вирізання з білого картону картки розміром 6 8 см. б) Добір кольорового паперу. в) Вирізання деталей зображення з кольорового паперу за допомогою шаб- лонів. г) Розкладання деталей на фоні, визначення їхнього місця. д) Наклеювання деталей на картку. е) Висушування. ж) Підписування умовних знаків. Річка Поле Сад Ставок 392 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 4 клас 393 Стежка Ґрунтова дорога Поодиноке дерево Міст Мішаний ліс Болото Джерело Лука Діти, а саме умовні знаки ми виготовимо за допомогою олівців. Перш ніж розпочати роботу, потрібно згадати правила безпечної по- ведінки з ножицями і клеєм (див. Урок 1). V. Фізкультхвилинка VI. Практична робота учнів Надання індивідуальної допомоги учням. VII. Демонстрація дитячих робіт Оцінювання навчальних досягнень учнів — Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відо- мої нам «шкали оцінювання». VIII. Гра «Відгадайте знаки Діти, а в ігри ви любите грати? — Тоді пограємось. Правила гри Ведучий читає загадку, а діти повинні показати картку з відгадкою. Виграє той, хто дасть більше правильних відповідей. 1. Такая велика, що й кінця не маю. Лежу собі тихо, нікого не займаю, Тільки мені добрі люди День і ніч топчуть груди. (Дорога. Йде від хати і до хати, А з місця не зрушить. (Стежка. Стоїть корито, Повне води налито. (Ставок. Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка) 5. Всі пани скинули жупани, а один панне скинув жупан. (Листяні та хвойні дерева / Мішаний ліс) 6. Через воду переводить, асам з місця не сходить. (Міст) 7. Не людина, не море, а хвилюється. (Нива / Поле. Суцвіттям пахучим цвіте навесні, А осінню стиглі плоди медяні Дарує він щедро тобі і мені. (Сад. Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени стрижене. (Поле. Не морене земля, кораблі не плавають, і ходити не можна. (Болото. Літом одягається, а на зиму одежі цурається. (Дерево. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Що нового ви розкажете вдома батькам, про що довідалися на уроці? — Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці? — А хто відчуває, що міг би працювати краще? УроК тема. Узагальнююча практична робота. колективна сюжетно-рольова гра мета: закріпити знання дітей про світлофор, його призначення, правила поведінки на дорогах, деякі дорожні знаки та правила користування гро- мадським транспортом розвивати мислення, увагу, память виховувати ба- жання дотримуватись правил вуличного руху. Дійові особи Незнайко, світлофор, юний автоінспектор (далі — Ю. А, доктор Айболить. Хід УрокУ і. організація учнів класу іі. Повідомлення теми і мети уроку Розгляньте малюнок та відгадайте, хто до нас завітає на урок. (Незнай- ко, світлофор, юний автоінспектор, доктор Айболить) ііі. робота над темою уроку Інсценізація — Діти, ми з вами мешкаємо у чудовому місті з широкими вулицям і проспектами. Ними рухається багато легковиків, трамваїв, автобусів. Їм ні- хто не заважає, тому що існують чіткі правила для водіїв та пішоходів. Сьо- годні ми з вами їх пригадаємо. Створюється вуличний гомін, лунає міліцейський свисток. Ю. А. Це я тобі, хлопчику Ходи-но сюди, хлопчику! Н е знай ко. Яне хлопчик, я Незнайко. Ю. А. Тине вмієш переходити дорогу, Незнайко. Н е знай ко Велике місто — просто горе... Я розгубився: Ой і «Ай!», Не знаю знаків світлофора, Ледь не потрапив під трамвай. Авто, автобуси, трамваї Туди-сюди вправно снують. Я впав у розпач і не знаю: То де ж дорогу перетнуть? |